Israëlgeen vestigingen in de Sinai Franse socialisten en communisten gescheiden verkiezingsstrijd in I Nieuw verwijt DDR aan adres Bondsrepubliek NAAST HET NIEUWS Legerkorps Cambodja mogelijk verslagen MAANDAG 9 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (Reuter/AFP) - Negen weken voor de parlements verkiezingen in Frankrijk heb ben de politieke partijen dit weekeinde hun koers voor de stembusstrijd afgebakend. So cialisten en communisten, die sinds het uiteenvallen van het "front commun", vorig jaar sep tember, in bittere woordenstrijd gewikkeld zijn, zullen geschei den optrekken. Na een tweedaags regeringsberaad in Rambouillet kondigde pre mier Raymond Barre een "ac tieprogram voor vrijheid en ge rechtigheid" af, dat de Fransen "hervormingen en geen revolu tie" in het vooruitzicht stelt. De opiniepeilingen geven de linkse BERLIJN (DPA/AFP) - Ook giste ren is het Oostduitse persbureau ADN scherp uitgevallen tegen West-Duitslanfnaar aanleiding van de publicatie door het weekblad Der Spiegel van een manifest dat zou zijn opgesteld door Oostduitse dissidenten. Na eerder verklaard te hebben dat het manifest was ontsproten aan het brein van agenten van de Westduitse inlichtingendienst (BND), zei ADN gisteren dat een aantal instituten in West-Berlyn feitelijk niets anders zijn dan spionage-bolwerken van de BND. Ondermeer werden ge noemd de Deutschlandhaus- stichting en het instituut voor economisch onderzoek (DIW). Zich weinig aantrekkend van de Oostduitse kritiek, heeft Der Spiegel inmiddels het tweede deel van het manifest gepu bliceerd. Hierin worden de Oost duitse eenheidspartij (SED) en partijleider Erich Honecker en zijn naaste medewerkers be schuldigd van corruptie, machtsmisbruik en rechts verkrachting. Zaterdag viel ADN scherp uit naar Spiegel-directeur Becker die volgens het bureau in de oorlog nauw betrokken is geweest bij Hitiers contra-spionage. "Zijn spionage werkzaam heden", aldus ADN, "droegen toen ook bij tot de arrestatie, de gruwelijke marteling en tenslotte de dood van leden van de internationale anti-fascistische verzetsgroep Rote Kapelle". Uit die periode zou Becker hoge decoraties hebben overgehouden en contacten die hem na de oor- Waldheim sprak met Ecevit ANKARA (UPI) - De Turkse pre mier Bulent Ecevit heeft gisteren de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald heim ontvangen voor een ge sprek over de hervatting van de besprekingen inzake Cyprus. Ecevit, die donderdag zijn func tie aanvaarde, heeft beloofd dat zijn regering een oplossing van het Cyprus-vraagstuk de grootst mogelijke voorrang zal geven. Waldheim overlegde ook vandaag nog met Ecevit, waarna hij naar Athene en Nicosia reisde. Turkije bezette in de zomer van 1974 on geveer 40 procent van Cyprus, nadat kort tevoren aartsbisschop Makarios was afgezet in een door het Griekse leger gesteunde staatsgreep. Na de invasie trad de Griekse militaire junta af en vijf maanden later keerde Makarios terug. Tot dusver zijn alle besprekingen over een terugtrekking van de Trukse troepen van het eiland, op niets uitgelopen. partijen een lichte voorsprong, maar de onzekerheid overheerst. Mede vanwege de grote ver deeldheid binnen het linkse en binnen het centrum-rechtse kamp. Op het communistische partijcon gres in Parijs verklaarde par tijleider Georges Marchais zater dag dat de communisten alleen met de socialisten in een regering willen samenwerken als ze sterk genoeg uit de stembusstrijd ko men om reële invloed op het re geringsbeleid te hebben. Voor Marchais betekent deze stelling dat de communisten in de eerste ronde zeker 25 procent van de stemmen moeten halen, "anders zullen de hervormingen tot een log inschakelden in de toen pas opgerichte "Bundesnach- richtendienst". Becker, aldus ADN, was een naaste vertrouwe ling van de eerste directeur van deze BND, de vroegere Hitier- generaal Gehlen. Volgens het Oostduitse persbureau past het manifest in Der Spiegel harmonisch in de recente ont hullingen over de manier waarop de Amerikaanse CIA de binnen- en buitenlandse media trachtte te manipuleren. ADN maakt deze suggestie van een directe 'band' tussen CIA en BND overigens nergens met feiten hard. later tijdstip uitgesteld moeten worden". Het staat vast dat in de eerste ronde, op 12 maart, socialisten en com munisten niet zullen samenwer ken. Op 19 maart volgt een tweede ronde in de kiesdistricten waar de eerste ronde geen kan didaat met een absolute meer derheid opleverde. Of de com munisten dan zullen oproeien tot stemmen op socialistische kan didaten, in districten waar die in de eerste ronde beter geplaatst waren dan de communisten, zal afhangen van de uitslag van 12 maart. Volgens de opiniepeilin gen kan links eindigen met drie procent voorsprong op de een- ROME (DPAIAFP) - Rechtse de monstranten keerden wagens om en staken ze in brand uit protest tegen de dood van twee neo-fascisten, za terdag in Rome. Rechtse knokploegen namen giste ren wraak door bovendien twee jonge linkse activisten in elkaar te slaan: een werd zwaar gewond met inessteken in de rug in een zieken huis opgenomen, de ander wordt behandeld voor een gebroken neus. Ook een jonge Britse onderwijzer, die met een links blad onder de arm uit een bus stapte, werd het zieken huis ingeslagen. De twee jonge neofascisten werden zaterdagavond in een Romeinse wijk, bij het verlaten van een MSI- kantoor, doodgeschoten, ver moedelijk door acht ultralinksen, die vanuit auto's het vuur openden. Een derde slachtoffer werd zwaar gewond. Later werd nog een 19-ja- rige jongen levensgevaarlijk ge troffen door een politiekogel, tij dens een protestdemonstratie van neofascisten. De politieman had kennelijk in paniek het vuur geopend. Rechtse knokploegen richtten giste ren ook barricaden op in de wijk San Giovanni, gooiden auto's om ver. en staken een vijftiental auto's in braiid.Ook een autobus moest het ontgelden. Deze uitbreiding kan zonder ont eigening van gronden tot stand komen. Dit beleid past in het Is raëlische vredesplan, dat er van uit gaat dat de Israëlische neder zettingen bij Rafia, (bij de strook van Gaza) en Sjarm el Sjeik (aan de zuidpunt) ook na een vredes regeling behouden moeten blijven, aldus een regerings woordvoerder in Tel Aviv. Minister van landbouw Ariël Sja- ron, die tot het kamp der havik ken wordt gerekend, stemde voor uitbreiding van het aantal neder zettingen. Maar na stormachtige discussies in het kabinet werd dit standpunt afgewezen. Voorts stelde het kabinet gisteren vast wie de Israëlische deelne mers zullen zijn in de bilaterale Israëlische-Egyptische militaire en politieke commissies. Daarbij leed premier Menachem Begin voor het eerst sinds zijn ambt saanvaarding afgelopen zomer een nederlaag. Zijn voorstel, Sja- ron in de politieke commissie te benoemen als plaatsvervanger van minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan, werd met grote meerderheid afgewezen. Sommige coalitiepartners wezen Sjarons benoeming af omdat zij één van hun eigen ministers in de commissie willen zien, anderen hadden kritiek op Sjarons denk beelden over uitbreiding van Is raëlische vestigingen in bezet Arabisch gebied. De militaire commissie zal worden geleid door minister van Defen sie Ezer Weizman. Deze commis sie zal woensdag in Cairo haar werkzaamheden beginnen, en kele dagen eerder als aanvanke lijk was afgesproken. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie ontkende dat Egypte om de vervroeging had gevraagd in verband rnet de Is raëlische plannen om de joodse nederzettingen in de Sinai uit te breiden. Sadat Premier Anwar Sadat van Egypte heeft gisteren tijdens een bezoek aan de Soedanese hoofdstad Khartoem herhaald dat er geen Israëlische soldaten ol'burgers in de Sinai geduld kunnen worden, als er een vredesregeling is geslo ten. Hij hoopte dat Israël zijn standpunt over de joodse neder zettingen in de Sinai zou herzien, anders "zal er van onze kant een reactie komen". Sadat zei voorts dat zijn menings verschil met de Amerikaanse president Jimmy Carter over de Palestijnse kwestie uit de weg is geruimd. Carter verwierp een volkomen onafhankelijke Pales tijnse staat, en sprak zich uit vooi een Palestijns thuisland, verbon den met Jordanië. Sadat zei dat hij al jaren een band tussen de Palestijnse staat en Jordanië had bepleit. Wel moet die band door de twee betrokken partijen uit vrije wil tot stand worden ge- ARTSEN BIKO HEBBEN KANS OP STRAFFEN PRETORIA (Reuter) - De artsen die nalieten de ernst vast te stel len van de "ziekte" van Steve Biko tijdens zijn ondervraging door de politie, lopen de kans dat zij disciplinair gestraft zullen worden door het Zuidafrikaanse medische tuchtcollege, zo heeft rechter Marthinus Prins in Preto ria meegedeeld. Prins maakte bekend dat stukken uit de bewijzen die tijdens het onderzoek aangevoerd zijn, naar het tuchtcollege zullen worden toegestuurd. Prins stelde aan het slot van het drie weken oude gerechtelijke onderzoek op 2 december vast, dat de negerleider Biko was ge storven aan hersenletsel, opgelo pen door hoofdwonden. Hy con cludeerde echter dat niemand daarvoor verantwoordelijk kon worden gesteld. Dood en onder zoek verwekten internationaal protest. De stukken die aan tyet medisch- tuchtcollege zullen worden toe gestuurd, zei Prins, verwijzen naar de gewone artsen en niet naar de specialisten die Biko on derzochten. Wanneer bij de artsen nalatigheid kan worden vastgesteld, kunnen zij worden berispt, beboet of zelfs geschorst. Advocaten die voor de familie Biko optreden hebben vorige week ge zegd dat zij smartegeld zullen ei sen van twee chirurgen in Port Elizabeth die Steve Biko onder zochten. gen. Diplomatieke kringen in Bangkok menen dat Vietnamese troepen nog steeds op Cambodjaans grondgebied zyn, en daar hun posities consolideren. Radio- Phnom Penh meldde dat de Cambodjaanse troepen 2.000 Vietnamezen hebben gedood. Gezien het militaire overwicht van Vietnam hechtten diploma tieke zegslieden weinig geloof aan de Cambodjaanse overwin- ningsberichten. De Sovjet-Unie heeft gisteren haar bezorgheid uitgesproken over het conflict, waarvan slechts de krachten van het imperialisme kunnen profiteren. De Pravda wijst erop dat Vietnam op vre desbesprekingen heeft aange drongen. een aanwyzing te meer dat Moskou aan de kant van Ha noi staat. Sinds Cambodja drie jaar geleden vrijwel alle buiten landse diplomaten de deur wees, de Russen inbegrepen, heeft Moskou weinig contact met het regime in Phnom Penh. De Cam- bodjanen onderhouden wel goede betrekkingen met China. Peking heeft zich ook bezorgd getoond over het grensconflict, en de hoop uitgesproken dat het volgens het principe van vreed zaam naast elkaar bestaan kan worden opgelost trumrechtse coalitie, maar alleen als Marchais zijn kiezers in de tweede ronde aanspoort tot steun aan de socialistische kandidaten. Op het communistische partijcon gres waren in ieder geval geen te kenen van een verzoeningspo ging met de socialisten waar neembaar. Marchais leverde scherpe kritiek op de socialisti sche partijleider Francois Mit- terand, en veroordeelde diens onderhoud met de Amerikaanse president Jimmy Carter als een ontoelaatbare inmenging van de Verenigde Staten in de Franse verkiezingsstrijd. Hij vond dat Mitterand zich daarvoor niet had mogen lenen. De belangrijkste geschilpunten tussen socialisten en communis ten betreffen de Defensie en de nationalisatiepolitiek. De socialisten willen binnen de po litieke structuur van de NAVO blijven, terwijl het leger buiten de geïntegreerde militaire structuur blijft. De communisten vinden dat Frankrijk uit het Atlantisch bondgenootschap moet treden en zijn defensie moet richten op potentiële vijanden in alle rich tingen, Oost en West. Voorts me nen de socialisten en hun bond genoot de radicale partij - dat de communisten de nationalisa tiepolitiek veel te ver willen voe ren, hetgeen schadelijk zou zijn voor de Franse TEL AVIV/khartoem )reuter/UPI) - Het Israëlische kabi net heeft gisteren besloten geen nieuwe joodse neder zettingen te stichten in de Sinai, maar de bestaande vestigingen uit te breiden. Explosie in Zuid-Af rika JOHANNESBURG (UPI) - Za terdag zijn bij een ontploffing in de grootste dynamietfab- riek ter wereld te Modder fontein in Zuid-Afrika één dode gevallen en minstens 20 gewonden. Volgens een woordvoerder van de fabriek gebeurde het on geluk in het gedeelte waar ni troglycerine wordt vervaar digd. De slachtoffers zijn allen blan ken. Dat er betrekkelijk weinig slachtoffers zijn is volgens de woordvoerder te danken aan de omstandigheid, daf de ni- troglycerine-produktie is ver spreid over een grote opper vlakte met onderafdelingen, die een geringe bezetting hebben. Bovendien is de bouw van de onderafdelin gen, waar explosiegevaar be staat zeer solide. BEIROET - PLO-leider Jasser Arafat troost de weduwe van een Palestijn, die in de strijd het leven liet. Arafat herhaalde bij die oeleaenheid zijn dreioement dat de Palestiinen "tot de dood zullen vechten voor de bevrijding van Palestina" SLAAP kr x Terwijl president Carter na zijn reis een gesprek voert met verslag gevers. zakt zijti vrouw Rosalynn steeds dieper weg. Tenslotte kan zij haar ogen helemaalniet meer openhoudenDe Carters hebben in negen dagen tijd bijna 25.000 kilometer afgereisd. DOUCHE IN DE RUIMTE De twee Russische kosmonauten Georgi Gretsjko en Joeri Roma- nenko die in een zogeheten ruimtelaboratorium rond de aarde draaien hebben een douche genomen. Deze unieke wasbeurt had plaats in gewichtloze toestand. Volgens het Russische persbureau Tass maken de twee ruimtevaarders aan boord van de Saljoet-6 het uitstekend. HOOFD IN HAAIENMAAG In de maag van een bij Zuid-Afrika gevangen drie meter lange tijge- rhaai is een mensenhoofd gevonden. Vissers haalden de haai in hun netten op. Het hoofd werd gevonden toen het beest werd opengesneden. Geprobeerd wordt nu in de Zuidafrikaanse plaats Durham te ach terhalen van wie het hoofd is geweest. Vast staat in ieder geval dat het toebehoorde aan een blanke. De gedachten gaan voorlopig uit naar een toerist die op 26 december tijdens het zwemmen spoorloos verdween. IJSPEGEL In Moskou is een man gedood en zijn tien personen gewond door reusachtige ijspegels die tijdens de dooi van dakgoten afvielen, aldus een tijdschrift in Moskou. Het blad kritiseerde de bewoners van de gebouwen omdat zij de pegels in de lange dooiperiode niet hadden verwijderd. Ook kinderwagens zijn volgens het blad door vallende ijspegels getroffen. bijna 1 miljoen aan prijzen Skol bierelke week een feestelijke pr1|a van 26 cartons d 24 blikken Skol hopplger pils. Thuis bezorgd door Skol Brouwerijen N.V. Breda. Skol bieruit en thuis! tb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten BANGKOK, THAILAND (UPI) - Het oostelijk legerkorps van Cambodja, ter sterkte van zeker een derde deel van zijn 80.000 man tellende strijdmacht, is bij de Vietnamese invasie verslagen, aldus berichten van de Thailandse inlichtingendienst. In deze berichten wordt verder ge zegd dat ongekende aantallen Cambodjaanse soldaten zich aan de Vietnamese strijdkrachten hebben overgegeven. Cambodja stuurde nieuwe troepen naar het grensgebied. Vietnams plaatsvervangende mi nister van buitenlandse zaken Vo Dong Giang heeft de Cam bodjaanse strijdkrachten be schuldigd van Barbaarse misda den bij de gevechten grens. Hij sprak zich uit voor oplossing van het conflict door onderhan delen. De onderdelen van het leger van Thailand die aan de Cam bodjaanse grens gelegerd zijn, zijn in verhoogde staat van pa raatheid gebracht naar aanlei ding van de Cambodjaans- Vietnamese grensoorlog, zo heeft de Thailandse opperbevel hebber, generaal Sermlna Na kom bekendgemaakt. "Aan onze grens is tot dusver niets speciaals voorgevallen", zei ge neraal Serm, "maar het is zaak niet verrast te worden in de toe komst". De Cambodjaanse radio heeft gis teren gemeld dat Cambodjaanse troepen de Vietnamese troepen hebben teruggedreven uit de 'Papegaaienbek', de uitstekende tong van Combodja in Vietman. De Cambodjaanse troepen zou den 'vrijwel alle vijandelijke troepen hebben weggevaagd', en nu aan de grens staan. Vietnam heeft zaterdag de 'las terlijke beschuldiging' van een invasie tegengesproken. Volgens Vietnam heeft Cambodja een aantal Vietnamese grensgebie den bezet. Hanoi drong aan op onmiddellijke terugtrekking, en het openen van onderhandelin-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7