E53S|Ej8 „,Duif-Expo III trok ruim 2000 belangstellenden Lezingencyclus over Europa Leidse Onderwijswinkel: steeds meer hulpvragers Ton Menken ontvangt orde van Hutspotten Vrouwengroep van FNV in Leiden van start MAANDAG 9 JANUARI 1978 'LEIDEN - In Leiden is een FNV- vrouwengroep van start gegaan. De eerste bijeenkomst werd be zocht door een veertigtal vrou- NVV-vergadering De afdeling Leiden van de In dustriebond NVV houdt mor genavond een ledenvergade ring in het Antonius clubhuis aan de Mare 43 in Leiden. De vergadering is bedoeld ter voorbereiding van het ko mende congres van de Indu striebond NVV en begint om acht uur 's avonds. Hengelsport Visclub Albatros viste een com petitiewedstrijd in de Ring vaart en in de Oude Wetering. De vangst was zeer slecht. De uitslag: 1. J. v.d. Steen 600 gram (3 st.), 2. JJ. v. Went jr. 580 (1),3. B Ouwerkerk jr. 530 (2), 4. J. Bouwmeester 410 (2), 5. R. v. Dijk 310 (2), 6. WJ. v. Steenbergen 315 (3), 7. W.W. v. Steenbergen 200 (1). Kinderfilm In het K&O-gebouw aan de Oude Vest ingang Haze- windsteeg) wordt woensdag middag om half drie de kin derfilm "De gekke teckel" van Walt Disney vertoond. wen van verschillende bonden. Deze eerste vergadering had voornamelijk nog een oriënte rend karakter. Voorzitster Ireen Farjon gaf een uiteenzetting van het belang van een vakbondsvrouwengroep. Zij benadrukte dat vrouwen in de vakbeweging vaak nog op de tweede plaats staan. In de bon den wordt weinig voor vrouwen gedaan, maar er zijn daarnaast ook nog maar weinig vrouwen lid van de bond. Na haar inleiding bespraken de aanwezigen uitvoerig de zaken waarmee de vrouwengroep zich bezig zal moeten houden. Uit een groot aantal zaken die naar voren kwamen, koos men er voorlopig drie. Er komt een centrale groep die zich bezig houdt met de organisatie en inspeelt op actuele gebeurtenis sen. Daarnaast komt er een spreekuurgroep, die spreekuur houdt en informatie geeft over vrouwenzaken. Als derde komt er een werkloosheidsgroep. Deze zal zich richten op het arbeids- beleid en omscholingsmogelijk- heden. De volgende bijeenkomst van de FNV-vrouwengroep is op maan dag 16 januari in het vrouwencafé aan de Nieuwe Rijn. LEIDEN - Op de Ton Menken- ijsbaan liep zaterdagavond een 31-jarige Leidenaar verwondin gen op bij een valpartij op het ijs. De man kwam zo ongelukkig ten val dat hij een slagaderlijke bloeding in het rechterbeen kreeg. Hij moest worden over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. LEIDEN - De driedaagse duivententoonstelling "Duif- Expo III'" in de Stadsgehoorzaal heeft naar schatting zo n 2000 bezoekers getrokken. Deze derde versie van dit grote duivenevenement trok meer belangstelling dan de twee voorgaande jaren. Tegenover de grotere publieke belang stelling stond wel een verminderde inzending vah de deelnemers. LEIDEN - Steeds meer mensen met sociale problemen klop pen aan bij de onderwü- swinkel in Leiden-Noord voor hulp. Daarentegen komt de winkel minder met problemen op het gebied van onderwijs in aanraking. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van de onderwij- swinkel over de periode augustus 1976-augustus 1977. In vergelijking met het jaar ervoor kreeg de onderwij- swinkel 106 sociale en an dere problemen meer te verwerken (stijging van 134 naar 240). Het aantal onder wijsproblemen daalde van 341 naar 312. In totaal ver voegden zich het vorig jaar 552 klanten bij de winkel, het jaar ervoor 472. Vooral op het gebied van de huisvesting kreeg de onder- wijswinkel nogal wat pro blemen te verwerken. Ten opzichte van het jaar c was er een stijging op dit ge bied van 7 naar 47. Daar naast kwam de winkel ook meer in aanraking met pro blemen op het gebied van werk, ontslag, diverse werk loosheidsregelingen, arbeid songeschiktheid en ziekte wet. Dat er minder onderwijsp roblemen werden behan deld, voeren de onderwij- swinkeliers o.m. terug op de bekendheid die de onderwij swinkel inmiddels heeft, de verbeterde voorlichting, be kendheid met de huiswerk klassen en de bijlesdienst in Noord. De onderwijswinkel werd in 1974 opgericht om informa tie te verstrekken aan buurtbewoners over opvoe ding en onderwijs, voorlich ting te geven over kin derboeken, goed speelgoed (o.m. door middel van ver» koop), onderwijsproblemen te signaleren en als ont moetingsruimte te {tingeren. Over de sociale problemen wordt in het jaarverslag van de onderwijswinkel opge merkt, dat de bestaande re gelingen vaak ingewikkeld zijn en dat het taalgebruik zeer moeilijk is. "Er is weinig vertrouwen in in stanties als arbeidsbureau, sociale dienst, GAK, bureau huisvesting", aldus de on derwijswinkel. Gecon stateerd wordt verder dat instanties als de Leidse Rechtswinkel en de burger raadsman weliswaar probe ren hier het nodige aan te doen, maar dat zij de hoeveelheid werk "haast niet aan kunnen". Financieel heeft de onderwij swinkel, aldus het jaarver slag, nog steeds geen hechte basis. De gemeente heeft de afgelopen twee jaar voor schotten verstrekt van in to taal f20.000 gulden in af wachting van subsidie van het rijk, die het eerste jaar f 5375 bedroeg en vorig jaar f8130. De onderwijswinkel wil inmiddels een vaste kracht hebben; nu wordt er gewerkt met wsw-ers en tal van vrijwilligers. In'de verschillende zalen van de Stadsgehoorzaal stonden van vrijdag tot en met zondag een kleine 1000 duiven van liefheb bers uit de regio Leiden en daar buiten opgesteld. De Duif-Expo krijgt overigens steeds meer aan trekkingskracht, want het aantal inzendingen van buitenaf was aanzienlijk. De tentoonstelling werd ook be heerst door de inzendingen van buitenaf. De beste beoordelingen - en daarmee de hoogste prijzen - gingen naar een combinatie van liefhebbers uit Oud-Beijerland. Deze inzenders kregen met een aantal duiven in verschillende klassen de hoogste kwalificaties. De Duif-Expo III was zaterdag middag officieel geopend door wethouder Oosterman. Van de kant van de organisatoren - de afdeling West van de Neder landse Algemene Bond van Postduivenhouders - werd de wethouder daarbij om aandacht gevraagd voor hun huisves tingsproblemen. Een aantal verenigingen dreigt zonder huisvesting te komen nu ze binnenkort het Zaalbergcom plex aan de Ververstraat moeten verlaten. De verenigingen zou den er aanvankelijk al met ingang van dit jaar weggeweest moeten zijn. Men vroeg de gemeente via wethouder Oosterman dringend om hulp.. Naast de tentoonstelling omvatte Duif-Expo III een tweetal verko pingen van duiven. Deze trokken veel publiek en kopers. Als fi nancieel steuntje was aan de ten toonstelling een antiekbeurs ge koppeld. Door een verbod voor zondagverkoop leverde dit min der op dan verwacht. De belangrijkste Mooiste van tentoon- SÊÈiÊÊw stelling. Combinatie B. P. (Oud- Beijerland). Mooiste oude duivin, BBIy: J. Plug (Noordwijk). Mooiste oude doffer, Combinatie B. P. '-"'Vf/- f';r' Mooiste jonge duivin, Combina- y-- tie B. P. Mooiste jonge doffer, ap&tP ^S|V" w o ft Combinatie B. P. |j|g£jygÉTfjm* Jeugdklasse: Eerste prijs, kwartet 7, Leo Rood- akker. Tweede prijs, kwartet K>, Sep de Groot, derde prijs, kwar- V' tet 4, Sep de Groot. Bij het opbreken- van de stands merkte zondag een Leidse firma dat een aantal artikelen ont- iülit WÊSÈÉÊÊÊÊM& amsSmè I 01 vreemd waren ter waarde van 465 De mooiste duif van de Duif-Expo 111 die in de Stadsgehoorzaal werd gehouden. Links de heer R. P de Graaf, gulden. Bij de politie werd aan- voorzitter van de afdeling West van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders en rechts de eigenaar gifte van diefstal gedaan. van de duif de heer C. Beijer van de combinatie B. P. Zuid-Beijerland. Ouders weg, zoon zorgt voor brand Wandelen door winters Leiden LEIDEN - Om het wandelen in de wintermaanden te stimuleren, hield de wandelsportvereniging "Zuid-West" zaterdag en zondag een viertal stadsgezichten-toch ten. Voor deze wandelingen langs de mooie plekjes in Leiden -de 20 kilometer-lopers kwamen ook nog in Leiderdorp-bestond een goede belangstelling LEIDEN - Het Nederlands Genootschap voor Internationale zaken or ganiseert in januari en februari in samenwerking met het Studium Ge nerale en het Europa Instituut van de Leidse universiteit een lezin gencyclus onder de titel "Wat moeten we met Europa?". De lezingen worden gehouden in het academiegebouw aan het Rapenburg en zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Mr. J. L. Heldring, directeur van het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Zaken, spreekt op 24 januari over "Noodzaak en mogelijk heden van eenwording", op 31 januari spreekt prof. mr. H. H. Maas, hoogleraar in het recht der internationale organisaties aan de Leidse universiteit en directeur van het Europa Instituut, over "Wat zijn de Europese Gemeenschappen, hoe hebben zij zich ontwikkeld?", op 7 februari mr. L. J. Brinkhorst, lid van de Tweede Kamer voor D'66 en oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken, en prof. mr. drs. J. Th. Degenkamp, hoogleraar burgerlijk recht en handelsrecht aan de Gro ningse universiteit, over "Wat betekenen de Europese Gemeenschap pen voor Nederland, wat mag Nederland ervan verwachten?", op 14 februari drs. L. A. V. Metzemaekers, hoofdredacteur van Nieu w-Europa, en drs. A. van der Hek, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en oud-lid van het Europees Parlement, over "De Europese Gemeen schappen en de ontwikkelingslanden", op 21 februari drs. S. Patijn, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en lid van het Europees Parlement, over "Het Europees Parlement, bevoegdheden en mogelijkheden" en op 28 februari dr. ir. A. P. Oele, burgemeester van Delft, oud-lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en oud-lid van het Europees Parlement, mr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer voor de VVD en vice- voorzitter van het Europees Parlement, P. Dankert, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA en lid van het Europees Parlement, en drs. W. K. N. Schmelzer, lid van het CDA, vice-voorzitter van de Europese Unie van Christendemocraten en oud-minister van buitenlandse zaken, over "Standpunten van de Europese politieke partijen", een forumdiscussie. Elke lezing duurt overigens van 20.00 uur tot 22.00 uur. De Hutspotten houden over enkele weken een nog grootser feest. Op 28 januari viert de carnavalsvere niging het eerste lustrum in de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - IJsbaan-directeur Ton Menken is zaterdag op het nieuwjaarsbal van "De Hutspot ten" onderscheiden met de jaar- orde van de Leidse carnavals- Ton Menken (links op de foto) krijgt de carnavalsorde van de Hutspotten omgehangen door Prins Rob de eerste. LEIDEN - Een afscheidsdienst was het eigenlijk niet gister morgen in de Vredeskerk. Ds. R. Steenstra ging er wel voor het laatst als Leids predikant voor, omdat hij naar Was senaar (Dorpskerk) gaat, maar de dienst onder scheidde zich in niets van een gewone, of men moet de me dewerking van het jongeren koor nog als iets bijzonders Dat was helemaal de wens van ds. Steenstra, die in een heel AFSCHEID VAN DS. STEENSTRA kort afscheidswoord na de dienst oprecht bekende, aan afscheidnemen een hekel te hebben. Zonder vroom te willen doen - "want dat ben ik echt niet zo" - zei hij in zijn dankwoord tot de wijkgemeente Vredes- kerk-Staalwijk, dat door zijn "erg intensieve" contacten met zoveel mensen in deze ruim vier jaren, God hem een stuk duidelijker was gewor den. De drukke afscheidsreceptie in de hal van de kerk, onge dwongen en hartelijk, be wees, dat ds. Steenstra geen gelegenheidswoorden had gesproken. vereniging. Ton Menken kreeg de orde vooral voor zijn succesvol initiatief van de rommelmarkt- sport-in. Deze vorig jaar speciaal voor Leidse sportverenigingen georganiseerde rommelmarkt le verde zo'n zestigtal clubs extra geld voor de clubkas op. Voor "De Hutspotten" had Ton Men ken zich daarbij als stimulator van dit idee het meest ver dienstelijk gemaakt. Ton Menken kreeg de jaarorde uit gereikt door Prins Rob de Eerste. "De Hutspotten" reikten naast de jaarorde onderscheidingen uit aan Holiday-Inn-manager Martin Spaargaren en het bestuur van de voetbalclub DOCOS. Zij kregen die voor hun inspanningen om "De Hutspotten" aan extra geld te helpen. Het nieuwjaarsbal in de Hutspot ten-residentie - het Antonius clubhuis aan de Mare - was een doorslaand succes. Het bal trok een overweldigende belangstel ling en zo een bomvolle zaal. In een sfeervolle omgeving amu seerde het talrijke publiek zich de hele avond op de muziek van twee orkesten. Het programma bood verder een optreden van de Nederlandse danskampioenen, de presentatie van de Raad van Elf en optredens van de dansmariekes. Rond de klok van 12 uur zorgden leden van "De Hutspotten" voor een onverwachte ceremonie. Zij bo den alle gasten glazen cham pagne aan. Zakennieuws De groothandel "Horeca Speciali teiten" neemt binnenkort het ge heel gerestaureerde pand aan de Lange Scheistraat 5a, waarin de "Leidsche Schouw" is gevestigd in gebruik. Van die gelegenheid wordt ook gebruik gemaakt om het twintigjarig bestaan te vieren. "Horeca Specialiteiten" is op het ogenblik gevestigd aan de Brandts Buyskade 10-18. LEIDEN - In de P.J. Blokstraat ontstond zaterdagavond rond 9 uur brand in een woning. De brand werd veroorzaakt door de 14 JARIGE zoon van de bewo ners. Tijdens de afwezigheid van zijn ouders had hij vet op het vuur gezet om een FRIKADEL te bak ken, maar hier verder niet meer naar omgekeken. De jongeman was in d^ kamer naar de televisie gaan kijken. De tv nam hem zo in beslag dat hij het vuur in de keuken vergat. Toen de vlam in de pan sloeg en in de keuken brand ontstond, was het te laat. Door snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot de keuken. Aan de tochten van zaterdag nam een kleine tweehonderd wande laars deel. Zondag bleef de deel name - vermoedelijk ook door het minder aantrekkelijke weer - be perkt tot zo'n honderd wande laars. De deelnemers kwamen uit alle leeftijdsklassen met daarbij opmerkelijk veel gezinnen. Voor het organiserende "Zuid- West" viel de belangstelling niet tegen. Het was de eerste keer dat men een dergelijk wandeleven ement in de wintermaanden op poten zette. De organisatoren hadden het idee dat dit initiatief bij de wandelliefhebbers goed was aangeslagen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3