KOPEN METGEZOND VERSTAND GEEF ME VIER WEKEN EN WEET HET...." Geslaagde buiklanding 49r Aanslag in Zuid-Afrika AUTOMONTEUR N. ZWETSLOOT ZN. JANUARI- AANBIEDING 1578,- ,va n cleef Mies Bouwman na haar eerste Netwerk: AMSTERDAM - Achter op het toneel loopt zij heen en weer langs het gordijn. Soms staat ze even doodstil, kijkt het zaaltje in zonder iemand te zien. De ingekeerde blik van het denken. De machinerie van haar geheu gen heeft een hoog toerental bereikt. Honderd mensen amfitheater verdeeld over tien rijen van tien volgen de beelden op monitoren links en rechts van het podium. Twee voetbalelf tallen dartelen over het scherm. AVRO's Sportpanorama zonder geluid. Tussen drie camera's en een hengelmicrofoon staat een lange gebrilde man met een grijze haardos: Leen Timp, de regisseur. De dame op het toneel is zijn vrouw: Mies Bouwman. Plaats van handeling: het „Soete- rijn" onder het Tropeninstituut in Amsterdam. We zijn tien minuten verwijderd van een nieuw waagstuk. „Net werk", kersvers programma van Neerlands bekendste televi sievedette. Niemand weet pre cies wat er gaat gebeuren. Zelfs de programmaleiding van de AVRO tast min of meer in het duister. Mies Bouwman, ge steund door een exclusief, zelf gekozen redactieteam, duldde tijdens de voorbereidingen geen andere inmenging. Ze beslist over het kleinste detail. Geen in terviews vooraf, geen medede lingen in de omroepbladen.Het enige dat doorsijpelt is dat zij haar programma ophangt aan wat de vaderlandse televisie we kelijks op het scherm brengt. Hoe en met inschakeling van wie blijft geheim. In de harde leerschool van Hilversum heeft zij geleerd haar eigen koers te varen. Som migen leggen dat uit als eigen zinnig. Maar het is wel het recht van de vedette, die van zichzelf weet dat zij aan een bepaald ver wachtingspatroon moet voldoen. De risico's zijn groot hoewel „Een van de acht" in den beginne ook niet als een daverend succes werd ervaren. Nerveus Mies lijkt beheerst, maar haar strakke gezicht verraadt een „dodelijke" nervositeit. Zij weet wie er in de zaal zitten, want zij heeft zich zelfs met de verdeling van de toegangskaarten be moeid. Voor twee journalisten is een uitzondering gemaakt, al ging dat niet van harte. Er komt een man op in een blauw pak. Je hoort het publiek denken. De man op het podium beseft dat ook en zegt „U denkt, he dat is toch die viezerik van de VPRO?" Haagse conferencier van bruilof ten en partijen Harry Touw, lan delijk bekend geworden door de Barend Servetshow, lacht breed. Hij verklaart te zijn ingehuurd voor de warming-up, een handige zet van Mies of van het redactie team, want Harry vertelt moppen en daar wil iedereen wel even om lachten. Als het niet te lang duurt. Harry schudt de grappen letter lijk uit zijn mouw. De meesten zijn - wat de erotische inhoud be treft - ongeschikt voor uitzen ding in een AVRO-programma. Niettemin ligt „de zaal" dubbel van het lachen. Ontspannen Het is bijna zover. Mies Bouwman poedert haar neus, zet een klokje op het bijzettafeltje, duwt het weer terug in haar tas en haalt het opnieuw tevoorschijn. Zenuwen. Zij neemt plaats op de tweezits- bank, kijkt met de rug naar het publiek in de monitor, waar het hoofd van Dick Cavett zichtbaar wordt. Ze heeft nog even naar de zaal geroepen: „Nou, daar gaan we dan" alsof ze een onder steunend applausje verwacht, maar dat blijft achterwege. Het publiek durft niet, zo vlak voor de uitzending, zit zelf waar schijnlijk ook in spanning. Op het moment dat Mies spreekt lijken alle zenuwen plotseling weg te vallen. Helemaal ontspan nen wordt ze als het publiek spontaan reageert op de straatin terviews in Amerika. Er kan niets meer fout gaan. De Zangeres zonder Naam verwekt met haar homofielenlied de nodige hilari teit, maar zij blijft zich smartelijk opstellen totdat de camera naar Mies is gezwenkt. Een knikje van verstandhouding naar het pu bliek bewijst dat zij een slim vrouwtje is en haar smartlappen- cultuur goed weet te verkopen. Caransa Op het moment dat Maup Caransa in zijn eigen stoel gaat zitten schuift er een magere man met flitsende oogjes tussen het pu bliek. Hij blijft geconcentreerd naar het podium kijken, wil de grote baas kennelijk geen mo ment van zijn netvlies laten ver schuiven. Secretaris, bodyguard, procuratiehouder? Even fluistert hij het antwoord als Caransa aar zelt. Hij schijnt de familie goed te kennen. Als de miljonair achter het gordijn verdwijnt, is de ma gere man met drie sprongen bij de deur. Een snelle blik achterom alsof hij nog even controleert dat niemand achter hem aan komt. De baas mag geen seconde alleen blijven. Vier weken Het programma is voorbij. Het pu bliek schuifelt naar het achterlig gende cafe met alle medewer kers. Mies Bouwman, ook aan het buffet, hurkt even later neer. „Zeg het maar, hoe vinden jullie het?" Praten over de formule die kennelijk nog niet vaststaat. Mies: „Geef me vier weken, dan weten jullie het en dan weet ik het ook." De indruk was gewekt dat zij programma's van alle omroe pen kritisch zou beoordelen en desnoods parodiëren. Mies: „Er zijn zoveel hard wer kende mensen in Hilversum, wie ben ik, dat ik met het vingertje omhoog moet gaan zitten kijken. Maar parodiëren, dat misschien wel. Nee, ik weet echt zelf nog niet wat er allemaal uit groeit. Ik begin morgen weer met kijken." In elke uitzending blijven twee items gehandhaafd: De bin nengekomen fanmail en de be kende Nederlander aan het slot, wiens eigen televisiestoel naar het theater wordt overgebracht. Achter in het cafe bespreekt het redactieteam de resultaten van de eerste uitzending. De pers dienst weet te melden dat de le den van dat team hun namen liever niet in de krant vermeld zien. Bekende mensen? Jawel. Van die kant behoeft Mies in elk geval geen negatieve kritiek te- verwachten. PAUL VAN BECKUM ROCKFORD (UPI/DPA) - Een re cente foto van de familie Nelson in het Amerikaanse Rockford. De vader wordt ervan beschuldigd dit weekeinde zijn zes kinderen te hebben afgeslacht. Ook de vrouw is op verdenking van me deplichtigheid gearresteerd. Het drama werd door de politie van Rockford ontdekt na een tip van collega's in Milwaukee. Simon Nelson, de vader, was daar zater dagnacht gearresteerd wegens geweldpleging tegen zijn vrouw. Zij had haar man na een ruzie verlaten. Nelson was haar naar Milwaukee gevolgd. Een poging om de zaak uit te praten eindigde in klappen. MAANDAG 9 JANUARI 1978 JOHANNESBURG (DPA) - De blanke universiteitsdocent Ri chard Turner is gisteren in Dur ban doodgeschoten, vermoede lijk door rechtsradicale elemen ten. De 36-jarige Turner was na afkondiging van de wet tegen de communistische agitatie sinds 1973 aan allerlei beperkende be palingen gebonden en stond on der meer onder huisarrest. Volgens de politie werd er kort na middernacht op de deur van Tur ners woning geklopt. De univer siteitsdocent had de deur open gedaan, maar niemand gezien. Toen hij kort daarop de gordijnen van zijn slaapkamer openschoof, werd hij beschoten. Slechts één uur voor deze aanslag hadden onbekenden in een nege- rwijk van Durban gepoogd een belangrijke getuige van de Zuidafrikaanse autoriteiten in diverse processen tegen terroris ten dood te schieten. De getuige- een neger - ligt met schotwonden in het ziekenhuis. SCHIPHOL (SP) - "Het proefvluchtje is niet voor niets geweest", merkt de 54- jarige Jaap Vroom uit Zand voort nuchter op, die zater dagmiddag met zijn eenmo torige Commanche eer slaagde buiklanding maakte op Schiphol-Oost. Hij liep daarbij geen schram metje op. Zijn sport vliegtuigje is licht be schadigd. Om de motor weer eens goed warm te draaien, vloog hij za terdag van Schiphol naar Hil versum, een wekelijks routi nevluchtje. Boven het Hil- versumse vliegveld ontdekte Vroom, directeur van een handelsonderneming, dat het landingsgestel maar half werkte, de wielen kwamen niet helemaal naar buiten. "Ik ben toen meteen terugge keerd naar Schiphol, omdat daar meer mogelijkheden zijn voor een noodlanding. De luchthavenautoriteiten be vestigden nadat ik een paar maal laag was overgevlogen, dat het landingsgestel inder daad niet goed functioneerde Omdat het geen enkele zin had rond te blijven vliegen, besloot ik een buiklanding te maken". Gesteund door de verkeerslei ding van Schiphol zette Jaap Vroom zijn toestel op de grond, slechts enkele meters van een brandweerwagen en een ambulance vandaan, die klaar stonden om hulp te bie den. "Lof voor de mensen van de to ren. Zij hebben mij in alle rust aanwijzingen gegeven", aldus Vroom, die zegt zich tijdens de .noodlanding wat gespan nen te hebben gevoeld: "Je hebt geen tijd om aan jezelf te denken. Ik liep het risico om over de kop te slaan. Geluk kig is dat niet gebeurd. De schade aan het toestel valt erg mee." Het incident is nauwelijks op gemerkt. Op Schiphol-Oost landen de lichtere toestellen. Ik geloof dat er enkele zijn doorgestuurd naar andere velden. Het overige vliegver keer heeft er geen last van ge had". Voor Vroom, die vijftien jaar vliegt, gedeeltelijk voor zijn plezier, maar ook voor zaken reizen, was het de eerste keer dat hij in een noodsituatie kwam. Zonder een greintje angst stapt hij binnenkort weer in zijn toestel "Want niets is veiliger dan vliegen", vindt Jaap Vroom, "bang ben ik geen moment geweest, dat was ik pas in de auto op weg van Schiphol naar Zand- voort". Gevraagd Shell service station en garagebedrijf A. BORST Sassenheim na 19.00 uur 01719-12820. VLEES HIER IS 'T VLEES Haasbiefstuk 250 gram 4.50 Bietstuk 250 gram 4. Tartaar, 4 stuks 1.75 Paarderollade, 150 gram 1.20 Bieflappen of stuk 500 gram 5. Rosbief lappen of stuk 500 gram 4.75 Riblappen 500 gram 3.75 Sucadelappen 500 gram 3.50 Mager doorr. lappen, héél kilo 6. Poulet, 500 gram 3. Onze bekende rookworst 500 gram 3.25 Runderrlblappen 500 gram 5. Dikke riblappen 500 gram 5.75 Borstlappen 500 gram 4.50 Klapstuklappen 500 gram 4.25 DIT ALLEEN BIJ: MORSSTRAAT 26 - LEIDEN - TELEFOON 126592 Nieuwe serie 1978 Biaupunkt kleuren tv All transistor en modulen. Erg zuinig stroomverbruik. Langere levensduur beeldbuis. Zelfconvergerende Precisionbuis. Zo kan het bij ons ook: 1e betaling 398,- restant per maand 44,90 Natuurlijk weer bij: KLEUREN TV SPECIAALZAAK Korevaarstraat 6, tel. 126415 Botermarkt 25 Leiden, telefoon 122669. Even goed opletten. En het hoofd koel houden. Dan ontdekt udatC&A véél te bieden heeft Kopen met gezond verstand doe je bijC&A! Leuke japon in de grotere maten. Prachtige zijde -jersey japon met Elegante gebreide japon met Verschillende kleuren. plissé tok in verschillende wijde mouwen en en dessins. (44-54) plissé tok in verschillende f\ wijde mouwen en kleuren. (42-48) t>'ncl"<:e'ntuur' (4^)-46) Fleurige polyester plissé japon met ceintuur. In diverse dessins. (42-48)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 18