Nederlands tenniste am stelt kanditatuur voor promotie Kortsjnoi stuurt aan op remise Turken molesteren twee Duitse volleybalarbiters Hans van Helden wint in driebanentoernooi SPORT SPORT SPORT 5T»ORT SPORT SPORT NIEUWKOOP - Herman Snoeyink uit Denekamp is gisteren op overtuigende wijze Nederlands kam pioen veldrijden bij de amateurs geworden. Hij won in Nieuwkoop vóór Henny Stamsnijder, die z'n titel met verve verde digde maar niet kon pro longeren. De plaatselijke favoriet Kees van der We reld werd voor tienduizend toeschouwers de nieuwe kampioen bij de profs. Hij onttroonde Ger tie Wildeboer, die als vierde over de meet kwam. De vier genoemde rijders vormden ook de smaakmakers van de koers. Op een parcours van 2400 meter - dat achteraf enorm zwaar bleek waarmee de vooraf geuite kritiek (te licht) werd weerlegd - vochten de amateurs (Snoeyink en Stamsnijder) en de profs (Van der Wereld en Wildeboer) hevige onderlinge duels uit. Snoeyink en Stamsnijder, die al snel een gat hadden geslagen, op het eerste plan. Wildeboer en Van der Wereld, daarachter. Snoeyink demonstreerde een geweldige vorm en zette tot tweemaal toe de aanval in. In eerste instantie kon Stamsnijder een gat van tien se conden nog dichtrijden, maar toen Snoeyink ten tweede male demarreerde, had de titelverde diger geen antwoord meer. Snoeyink bouwde een voorsprong op, die aan de streep precies een halve minuut bedroeg. Stams nijder op zijn beurt hield de marge op achtervolger Kees van der Wereld ruim: 55 seconden. Kees van der Wereld kende een zwakke start. Hy: "In het begin was ik toch veel te nerveus. Toen ben ik ook een paar keer geval len". Toch zat hij al snel bij Wil deboer, die ook al aarzelend aan het karwei was begonnen. Van der Wereld ween "Toen ik een maal bij Wildeboer zat, ben ik met hem mee gaan rijden. Op het moment dat ik demarreerde, wa ren Stamsnijder en Snoeyink al weg. Die reden echt te hard voor In de vijfde ronde legde de Nieuwkoper met zijn demarrage echter de basis voor de proftitel. Wildeboer leek niet bij machte om de wilskrachtige Van der We reld te volgen en langzaam maar zeker groeide het verschil tussen die twee. Tot Wildeboer, vijf ron den voor het einde, de achtervol ging inzette. Het antwoord van Van der Wereld kwam echter juist op tijd. De nieuwe kam pioen: "Toen Gertie terugkwam heb ik tegen mezelf gezegd. En nu in één ronde alles eruit. De laatste ronden heb ik op karakter uitgereden. Want het was ontzet tend zwaar". Snoeyink dus amateurkampioen en Van der Wereld winnaar bij de profs. De rest van het deelne mersveld kwam nauwelijks in het stuk voor. Voor een verras sing zorgde Wil Brouwers, die dit seizoen nog niet veel van zich heeft laten horen. De renner uit America reed op fraaie wijze naar een vijfde plaats in het klas sement, hetgeen toereikend was voor de bronzen medaille bij de amateurs. De sportcommissie van de KNWU, die het viertal dat naar de WK in Spanje (over twee weken) gaat moet aanwijzen, kwam daardoor voor een moei lijke beslissing te staan. Want kandidaten als Hans Steekers (Noord wijkerhout) en Rein Groenendaal, de revelatie van dit seizoen, liepen een behoorlijke achterstand op Brouwers op. De beslissing valt dan ook pas van- Junioren Barry Zoontjes uit Tilburg werd gisteren de nieuwe, sterke, kam pioen bij de junioren. Hij finishte met ruim een minuut voorsprong op de verrassende Reinier Hoog kamer uit Leiden. Op zijn beurt bleef Hoogkamer de teleurstel lende Jan Harings uit Val kenburg weer bijna een minuut voor. Grote verschillen, die giste ren ook bij de veteranen en nieuwelingen te noteren vielen. Ze waren tekenend voor de t Kees van der Wereld (rechts) en Hans Steekers (midden) in actie op het zware parcours. zwaarte van het blubberige en gevaarlijke parcours. De 18-jarige Hoogkamer, die vorig jaar (door een angina-aanval ge kweld) niet verder reikte dan een tiende plaats, was erg blij met z'n zilveren plak. "Ik had me er ook helemaal op voorbereid", ver telde Hoogkamer. "Hoewel het parcours me eigenlijk niet erg ligt - ik ben 'n typische zandhaas - had ik ook stille hoop. Ik heb van- tevoren niet veel losgelaten, maar ik voelde dat het goed zou gaan". In tegenstelling tot zijn plaatsgeno ten Kuyenhoven (zevende) en Goossen (niet geklasseerd), kende Hoogkamer een minder voortvarend begin. Hy ver speelde daardoor de kans op de eerste plaats, zoals hy zelf beaamt: "Ik heb ze laten weglo pen, dat is mijn fout geweest. Als Zoontjes eenmaal een gat heeft geslagen, kun je dat heel moeilijk weer dichtrijden. Bij de nieuwelingen ging de titel naar Nico Verhoeven uit Berkel Enschot. Cock van der Hulst uit Zoeterwoude toonde zich by de veteranen de sterkste. profs: 1. Herman Snoeyink (Denekamp) in 1.14.45. 2. Henny Stamsnijder (Enter) op 30 sec., 3. Kees van der Wereld (Nieuwkoop) op 1.25, 4. Gertie Wildeboer (Apeldoorn) op 2.25, 5. Wil Brouwers (America) op 2.50, 6. Rein Groenendaal (St. Mich.gestel) op 3.33, 7. Hans Steekers (Noordwijkerhout) op 3.55, 8. M. de Vries (Hoevelaken) op 6.00, 9. A. v. d. Wetering (Deurne) op 6.35. Junioren: 1. Barry Zoontjes (Til burg) in 52.50, 2. Reinier Hoog kamer (Leiden) op 1.02,3. Jan Ha rings (Sibbe) op 2.00,4. M. v. Dijk (Someren) op 2.38, 5. Hans Lam- mertink (Wierden) op 3.05, 7. John Kuyenhoven (Leiden) op 4.28, 20. F. v. Eyk (Hillegom) op 1 ronde. Nieuwelingen: 1. Nico Verhoeven (Berkel Ehschot) in 36.03.2. Peter Harings (Sibbe) op 42 sec., 3. J. Arends (Hollandscheveld) op 1.15. Veteranen: 1. Cock van der Hulst (Zoeterwoude) in 39.31,2. Gerard van den Ham (Gouda) op 34 sec., 3. Herman Zuiderduin (Lisse) op 57 sec., 10. J. v. Dyk (Lisse) op WIM VAN WANROOY Sanders en Fok winnen met 3-0 van verjongd Roemenië Louk Sanders: toch nog wat problemen. AMSTERDAM - De Nederlandse tennisploeg heeft zaterdagavond in het Frans Otten-stadion in Amsterdam de kandidatuur ge steld voor promotie naar de eerste divisie van het toernooi om de Koning Gustaaf-beker. Ne derland, dat in de tweede divisie B is ingedeeld met Roemenië, Portugal en Monaco, versloeg de lastigste van deze drie tegenstan ders, Roemenië, in de eerste wed strijd van dit jaar voor deze com petitie met de maximale cijfers van 3-0. Dat de Roemenen zonder hun vedetten Ilie Nastase en Ion Tiriac aantraden en daarvoor een hoofdzakelijk jeugdige en oner varen ploeg hadden opgesteld, was niet vreemd aan de ruime Nederlandse zege. De return- wedstriid tegen Roemenië, die BELGRADO - Tijdens de voortzet ting van de vrijdag afgebroken zestiende partij in de finale van het kandidatentoernooi heeft Viktor Kortsjnoi zaterdag zijn zin gekregen. De leider stuurde vrijdag nadrukkelijk aan op een remise. Zaterdag ging Boris Spasski, die bij het afbreken na de 42ste zet een licht voordeel had, na herhaling van zetten (vanaf de 45ste) in op het voorstel van Kortsjnoi het punt te delen. De partij werd uitgespeeld in de kleine zaal voor ongeveer 50 toe schouwers, zoals te doen ge bruikelijk is in de tweede zitting. Spasski toonde respect voor de analysearbeid van het Blitse duo Keene en Stean en durfde geen initiatief te Hij liet het op zetherhaling en derhalve remise aankomen. Kortsjnoi zei "na af loop: "We waren gewapend en de vallen stonden klaar om toe te happen". Overigens deed zich zaterdag weer een merkwaardig voorval voor, hetgeen de mystuk rond de tweekamp alleen maar ver grootte. Een televisieploeg van de Westduitse ARD begon met het maken van opnamen toen de personen, die deel uitmaakten van het gezelschap uit de Sov jet-Unie zichtbaar nerveus wer den. Een van hen verliet de loge en kwam spoedig daarna terug met een beambte van de Joegos lavische staatsveiligheidsdienst. Zonder er veel woorden aan vuil te maken trok de man vervolgens de gehele film uit de camera. Toen de televisiemensen om een verklaring vroegen liepen de Oosteuropeanen zonder com mentaar weg. Door de remise werd de stand 8,5-7,5 voor Kortsjnoi. Vandaag wordt de ze ventiende partij gespeeld. AMSTELVEEN - Nog nooit in in de Nederlandse volleybalhistorie is een Europacupwedstrijd tot een zo volslagen chaos verwor den, als zaterdag de in Am stelveen gespeelde wedstrijd in de tweede ronde tussen Del- talloyd/AMVJ en het Turkse Ec- zacibasi. Direct na het laatste fluitsignaal in de derde set van de West-Duitse scheidsrechter Muhle, waardoor Amsterdam met 3-0 de overwin ning greep, (15-7, 15-6 en 16-14), was de verwarring totaal. Sinaas appelen, stukken hout en prop pen papier - gelanceerd door en kele van de in totaal honderd toe schouwers van Turkse nationali teit, vlogen door de lucht. Een Turkse supporter klom - ver baasd nagestaard door de ca. 1000 toeschouwers - op de scheid- rechtersstoel en diende arbiter Muhle een aantal forse klappen toe. Secondant Kluge (de tweede arbiter) snelde tehulp doch kreeg ook de nodige schoppen en stompen evenals een Neder landse lijnrechter, die vlak voor de tribune stond, waar de Turken verzameld waren. De Am- stelveense politie, die tijdens de wedstrijd door interventie van de waarnemer van de Europese Volleybal Bond en NeVoBo- Voorzitter Piet de Bruin, was ge waarschuwd arresteerde vier heethoofden waaronder de bela ger van de scheidsrechter. Die verklaarde na afloop geen aan klacht in te dienen, Muhle sprak: 'Deze mensen is hun gedrag niet aan te rekenen, het zijn geen vol leybalkenners, zij begrepen niet wat er aan de hand was, doch lie ten alleen hun nationalistische gevoelens de vrije loop'. Blokkeer kreeg evenals DL/Am- sterdam een goed uitzicht op de volgende ronde door een 3-1 zege op Real Madrid. Overigens speelde de landskampioen in deze eerste wedstrijd van de tweede ronde voor de Europa Cup I ver beneden zijn kunnen. Nadat Blokkeer de eerste sets vrij gemakkelijk gewonnen had zakte de ploeg ver terug. Real greep de derde set, kwam met 9-7 in de vierde set voor en toen pas werd Blokkeer wakker. Vol gende weck zijn de returns. INZELL - Hans van Helden heeft het afgelopen week einde dankzij twee zeges (500m en 1500 m) een inter nationale schaatswedstrijd van het driebanentoernooi in Inzeil gewonnen. Op de derde en de laatste afstand, de 5 ki lometer, werd Van Helden gisteren elfde met een tijd van 7.32.51. Winnaar op deze af stand werd de Duitser Schumacher, die in een tijd van 7.20.17 finishte. De Oost duitser Warnicke werd in het eindklassemnt tweede en zyn landgenoot Ehrig derde. Miel Govaert werd tydens de sprintwedstrijden in het zelfde Inzeil tweede in het al gemeen klassement. Govaert dankt deze goede prestatie onder meer aan zijn uitste kende 500 meter zaterdag, toen hij tussen de Russen Koelikov en Malikov met een tyd van 38.82 op een tweede plaats eindigde, terwyl hij op de kilometer zelfs tweemaal de Russen voorbleef. In het eindklassement was er voor Ton Oudshoorn een elfde plaats weggelegd. Oudshoorn werd zaterdag op de 500 m veertiende (40.17) en op de kilometer elfde (1.21.76). Bij de dames werd de 3000 m voor de Nederlandse meisjes een succesvolle afstand. Sijtje van der Lende werd tweede (4.43.16), Ina Steenbruggen derde (4.43.27) en Joke van Rijssel vyfde (4.44.64). Win nares werd de Oostduitse Dittmann met een tijd van 4.42.09. In het eindklas sement werd Ina Steenbrug gen de beste Nederlandse. Zy eindigde achter de Russin Golovenkina op een tweede plaats. Rien van Rhoon tenslotte heeft in Eindhoven een wedstrijd van het driebanentoernooi gewonnen. Van Rhoon zege vierde zowel op de 1500 m (2.07.19) als op de 3000 m (4.28.74). Ad Overdevest werd op beide afstanden tweede (2.08.16) en 4.29.65). De afgebroken stelling was: Spas ski met wit Kb4, Tf4, Pb3 en pionnen op a4, c3, G3 en h2. Kortsjnoi met zwart Ke7, Te2, Ld7 en pionnen op a7, f7, f5 en h6. Het zettenverloop tijdens het res- tantje van de partij was: 43. Pb3-c5, Ld7-e6. 44. Tf6-h4, Te2-b2 schaak. 45. Kb4-a5, Tb2-c2. 46. Ka5-b4, Tc2-b2 schaak. 47. Kb4-a5, Tb2-c2. 48. Ka5-b4, Tc2-b2 schaak, remise. waarschijnlijk beslissend is voor de promotiekansen van Neder land, volgt op 29 januari in Boekarest. Niet-spelend aanvoerder Ed van Breukelen stelde na afloop van de door Louk Sanders en Wouter Fok gewonnen wedstrijd, lichte lijk optimistisch, dat Nederland zo langzamerhand in de eerste divisie thuishoort. Van Breuke len verder "In wedstrijden tegen de sterkere landen uit de eerste divisie steken spelers als Sanders en Fok meer op". De overwin ning tegen Roemenië is echter nog niet persé maatgevend voor de Nederlandse kwaliteiten. Zo traden de Roemenen aan met de 16-jarige Florin Segargeanu, die door Wouter Fok weliswaar hardhandig op de feiten werd gewezen (1-6, 2-6), maar die met enkele fraaie acties zyn onmis kenbare mogelijkheden voor de toekomst etaleerde. De Roemeense coach Stefan Georgescu gokt dan ook bewust op een nieuwe lichting van jeugdige talenten, die in de toe komst Nastase en Tiriac zullen moeten vervangen. Georgescu: "We hebben bewust een ploeg met jonge spelers opgesteld, op dat zij internationale ervaring kunnen opdoen". Georgescu verwacht persoonlijk erg veel van Segargeanu, maar hij had naast de redelijk ervaren Dimitri Haradau (26), nog een jeugdig ta lent opgesteld, de 18-jarige An- drej Dirzu, die in het dubbelspel, met Segargeanu, het Sanders en Fok één set, de tweede, lastig konden maken. De Roemenen wonnen die set met 7-6 (7-5 in de tie-break), maar zowel de eerste (1-6) als de derde set (2-6) ging ruimschoots verloren. Behaalde Wouter Fok in zyn partij van het enkelspel een gemak kelijke overwinning, Louk San ders kende nogal wat problemen met de op Ilie Nastase gelijkende donkere Haradau. Vooral de sterke opslag van Haradau bracht Sanders regelmatig in moeilijk heden. Sanders zelf daarentegen kon slechts betrekkelijk weinig rendement krijgen uit het wapen, de opslag, dat meestal als één van zyn sterkste geldt. Toch won Sanders met 6-4, 6-4. Dat San ders en Fok daarna nog drie sets nodig hadden om de party in het dubbelspel tegen Segargeanu en Dirzu te winnen (6-1, 6-7, 6-2), is misschien een teken dat Neder land het bij de return wedstryd in Boekarest niet zo eenvoudig zal krijgen. Ed van Breukelen daar entegen: "Ik zie de returnwed strijd met veel vertrouwen tege moet". In het begin van het nieuwe jaar heeft Betty Stöve, Nederlands sportvrouw van 1977 eens te meer ondervonden hoe moeilijk het is ook de laatste partij van een evenement te winnen. Ze verloor gisteren in de eindstrijd van het 100.000 dollartoernooi van Was hington met 5-7, 4-6 van Martina Navratilova. Deze veertiende achtereenvolgende overwinning van de in Amerika wonende Tsjechische gaf haar de keuze uit 20.000 dollar of een mantel van sabelbont van dezelfde waarde. Navratilova heeft in de onderlinge confrontaties met Stöve een voorsprong opgebouwd van 8-2. Het was haar derde toernooizege in Washington. Betty Stöve kreeg voor haar tweede plaats 10.500 dollar. Navratilova bereikte za terdag de finale door een over winning met-6-7, 6-4, 7-5 op Dianne Fromholtzen Betty Stöve versloeg toen Joanne Russell met 2-6, 7-6, 6-2. In de finale van het dames dubbel spel zegevierden Navratilova en Billie Jean King met 6-3,7-5 over Betty Stöve en Wendy Turnbull. Het Masterstocrnooi in New York is gewonnen door de Amerikaan Jimmy Connors die in de finale de 2 weed Björn Borg klopte met 6-4, 1-6 en 6-4. Op dit tennistoernooi dat werd ge speeld in de Madison Square Garden was de grootste prij- zenpot beschikbaar aller tijden: bijna één miljoen gulden. Borg had in de halve finale Vilas ver slagen (6-3, 6-3), Connors had af gerekend met Brian Gottfried (6-4, 3-6, 6-3), die derde werd om dat de geblesseerde Vüas niet meer om de troostprijs wilde spelen. In de finale van het dubbelspel wonnen de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew Mcmillan met 7-5, 7-6, 6-3 van de Amerikanen Stan Smith en Bob Lutz. BOKSEN - Mate Parlov is zaterdag in Milaan wereldkampioen bok sen in het halfzwaargewicht ge worden. De Joegoslaaf versloeg de titelhouder Cuello, die in de negende ronde knock-out ging. WIELRENNEN - Het wereld kampioenschap wielrennen dat in 1979 in Nederland zal worden gehouden krijgt Nijmegen of Valkenburg tot decor. Heerlen is afgevallen omdat de gemeente de gevraagde garantie van 250.000 gulden niet beschikbaar wilde stellen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13