Popeyus leider titelstrijd driebanden Bert Jansen: „Ik dring mezelf niet graag op MET WAS VOOR MIJ EEN TELEURSTELLING, DAT IK NIET BIJ DE WK-SELECTIE ZAT %r TTl J IT ürr j-r nu M££g z/£r. A mors ot=>' J J3& Spasski's zonneklep veroorzaakt schaakblindheid -jPasr, OSM srnw CLUBS VRIJUIT ZATERDAG 7 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 9 2 - ,J T> T Tl 1 ïr -ï LEIDEN - Talloze malen bracht hij op impulsieve, kleurrijke com mentaren uitzijnde verslaggevers tot wanhoop door na afloop van een duel een bepaalde situatie, die het publiek hartkloppingen had bezorgd, met een dood doener als gold het een onbete kenend voorval te becommenta riëren. Een typerend staaltje in dat opzicht leverde hij na afloop van de thriller PSV-Sparta. Na dat de Rotterdammers in dat tref fen voortdurend hadden gedo mineerd, had PSV in de laatste seconde -Van der Kuylen had een van de lat terugspringende 70 meter-lob van Van Kraay bin- nengeknald- toch nog toegesla gen. De teleurstelling in het Sparta- kamp was dan ook onmetelijk groot. „Dit was een goal uit een sprookjesboek; zoiets komt nor maal toch niet voor", riep een geëmotioneerde Arie van Stave ren naar iedereen, die het horen wilde. En Pim Doesburg's oor deel over die dramatische treffer luidde al niet anders. „Ik dacht dat zoiets alleen maar in verhalen van Kick Wilstra mogelijk was", hoestte hij in de radiomicrofoon op. Daar waar de meeste Sparta-spe- lers elkaar trachtten te overtroe ven in het op de meest kleurrijke manier verwoorden van hun de ceptie en Ton Marijt zelfs van wege die nederlaag overwoog om zijn broek te laten zakken, daar kwam Bert Jansen niet verder dan een schouderophalend .jammer"... Een „understatement", dat vorige week door hem - hoe is het mo gelijk?- nog verre zou worden overtroffen, toen een journalist toch maar weer eens bij de Leidse Spartaan aanklopte om te vragen hoe hij het nou toch eigenlijk wel vond, dat Happel hem buiten de voorlopige „Argentinië-selectie" had gelaten. „Als je niet geselec teerd bent, dan blijf je thuis", zo had het daarop ontroerend een voudig geklonken. Een ant woord, dat er bepaald niet toe zal bijdragen, dat Jansen ooit van het imago „Onbekende Stille" af zal komen. Kleurloos Bert Jansen lijkt daar zelf niet mee te zitten. Haalt zijn schouders er over op, dat sommigen hem ver wijten kleurloos te zijn, omdat hij nooit wat te vertellen zou hebben. Jansen: „Ik ben nu eenmaal niet iemand, die de voorgrond zoekt. Ik zal me dan ook nooit aan journalisten opdringen. Er zijn anderen, die dat wel doen. Tij dens dat zaalvoetbaltoernooi van deze week waren er verschillende spelers, die, zodra ze de pers za gen, onmiddellijk op die gasten afstapten. Handjes schudden en zo, je kent dat wel. Nou, ik kan dat niet. Zoals ik na afloop van een wedstrijd ook niet direct los kan barsten. Ik verwerk een neder laag liever zelf. En natuurlijk was ik teleurgesteld, toen ik hoorde dat ik niet bij de selectie voor Ar gentinië zat, maar dat hoef ik toch niet van de daken te gaan staan schreeuwen... Dat ik er niet bijzat vond ik heus wel even rot. Kijk, je rekent dan wel nergens op, maar nu zie ik, dat er tenminste twee rechtervleugelverdedigers zijn aangewezen, die beslist niet ster ker zijn". Bert Jansen doelt met name op Martin Jol en (vooral) Sije Visser. Hij opnieuw. „Goed, om Suurbier kan je gewoon niet heen. Dat is tenslotte een speler, die veel routine en internationale ervaring inbrengt. Maar Sije Vis ser vind ik toch wel een erg ver rassende keuze. Hij heeft dit seizoen niet eens alle wedstrijden bij NEC meegedaan. En Martin Jol van Den Haag is natuurlijk wel een talentvolle voetballer, maar bepaald geen constante speler". Juist dat laatste is Jansen's sterkste punt. Hij bereikt bij Sparta al ja renlang, week in week uit, een gelijkmatig niveau. Jansen: „Wie weet is dat wel de oorzaak, dat ze mij niet willen hebben. Hebben ze misschien liever een vent, wiens prestaties steeds op en neer gaan. Met pieken en dalen. Want het is natuurlijk wel zo, dat een speler, die na een inzinking ineens weer goed gaat spelen, wel meer opvalt". Geen bezwaar In tegenstelling tot Cruyff, Geels en in mindere mate Rensenbrink oppert Jansen geen enkel be- zwaar tegen Argentinië. Zou hij desnoods alle wedstrijden vanaf de kant willen volgen. „Alleen het feit al, dat je bij die 22 zit, is een bepaalde erkenning voor je prestaties. Alleen daarom had ik al graag mee willen gaan. Maar ik geloof niet, dat dit er nog in zal zitten, want de groep van 40 mag dan nog niet helemaal compleet zijn, maar je kan wel op je klom pen aanvoelen, dat de laatsten ook weer als eersten af zullen vallen. Ik vind het trouwens on begrijpelijk, dat Doesburg niet is geselecteerd. Met Van Beveren is hij momenteel de beste keeper, die in Nederland rondloopt. Hij is beter dan Jongbloed. Hij heeft in de laatste twee, driejaar geen fout meer gemaakt". Zuchtend: „Als je nu nagaat, dat Feyenoord, dat dit seizoen toch slecht draait, vier spelers bij die groep heeft zitten en wij, ondanks dat we tot nu toe goed hebben gespeeld, geen enkele dan vind ik dat toch wel vreemd"... Woorden, die zeker wel een kern van waarheid bevatten. Want hoewel de kasteelbewoners Dries Visser, Henny Michielsen en Terry Lees naar elders zagen ver trekken en Frank Weerdenburg tegen NEC bovendien nog een gecompliceerde beenbreuk op liep, is trainer Cor Brom er toch in geslaagd om uit de resterende spelers een goed team te forme- Lange tijd vertoefde Sparta achter PSV zelfs op een ongedachte tweede plaats. Was zodoende de revelatie van de competitie. Waarna er toch een terugslag volgde. Jansen: „Ik geloof niet zo zeer, dat dit een inzinking was. Wij hebben alleen sommige wed- *tnnt 'vnpp'r strijden te nonchalant gespeeld. Zoals tegen Haarlem bijvoor beeld. Kijk, als je tegen PSV moet spelen, dan ben je de hele week met zo'n wedstrijd bezig. Maar Bert Jansen: Misschien willen ze mij niet hebben, omdat ik altijd con- met Haarlem toch niet... Het gevolg was wel, dat we tegen die ploeg een 0-2 voorsprong bij rust geheel uit handen gaven en daarmee ook twee punten. Als je dan nog bedenkt, dat we tegen PSV en Ajax ongelukkig hebben verloren, dan hadden we eigen lijk veel hoger moeten staan. Mis schien zijn we nu dan nog geen topploeg, maar het zit erin, dat we dat wel binnen afzienbare tijd zullen worden". Rücksichtslos Dat laatste klinkt erg aardig, maar dan moet er niet als in voor gaande jaren rücksichtslos spe lers verkocht worden. Bert Jan sen beseft dat terdege. Hij: „Het grote probleem bij Sparta is het gebrek aan financiën. Ik hoop niet, dat dit probleem het nood zaakt om aan het eind van het seizoen opnieuw spelers te ver kopen, want dan kunnen we voor de zoveelste keer opnieuw be ginnen". Voorlopig wil Bert Jansen daar nog niet aan denken. Hij is met zijn gedachten veel meer bij de Rot terdamse derby tegen Feyenoord. Jansen: „Ik ben niet van plan om opgeklopte uitspra ken over een uitslag te gaan doen. Hoe die uitslag zal zijn zien we zondag om kwart voor vier wel. Stel je voor, dat ik zou zeggen van „dat winnen we wel even". Dan sta je wel tegenover een extra geïnspireerde tegenstander. Maar als we van Feyenoord zou den winnen en volgende week ook Roda zouden kunnen pak ken, dan zijn we wel weer terug in de top". Het zou de competitie in de eredivi sie ten goede komen, want zelden zal die competitie zo kleurloos zijn verlopen als juist dil seizoen... GERARD VAN PUTTEN '?T£Ï? ZJZ/ YMA6 M Z£££pJAMMES DQTM&- DAAR MS- tAAT M A'oe 'P/OTS& ZOOG rC4R- maud Z/J e&ZEH JCJiïT ZO V-NÊ ^A/OGAZAMZ/Jmvr< VjSfsT Vrij spel Sparta op de "showtoer". ROTTERDAM- De Rot terdamse eredivisieclub Sparta gaat - naar Ameri kaans voorbeeld - het pu bliek meer bieden dan alleen voetbal. Deze gedachte, al gesuggereerd in het rapport over de stand van zaken van het betaalde voetbal in Rot terdam, wordt morgen bij Sparta - Feyenoord voor het eerst in praktijk gebracht. Een sponsor heeft een pubp- citeitsbureau opgedragen vanaf 13.00 uur voor een "lekker sfeertje" te zorgen. Het publiek kan deelnemen aan een voetbalquiz en poli tiehonden aan het werk zien, ook zonder dat er relletjes voor nodig zijn. Verder zal worden getracht een visueel flitsend en afwisselend programma te brengen met variete-variaties. Het bu reau heeft ongeveer honderd personen ingeschakeld om het publiek bezig te houden. De bedoeling is bij andere clubs in het betaalde voetbal hetzelfde te gaan doen. Sparta wil tijdens enkele thuiswedstrijden testen of het publiek de nieuwe ac tiviteiten op prijs stelt. Herman Popeyus BEEKBERGEN - Herman Po peyus, de houder van de natio nale driebandentitel, heeft het voor elkaar gekregen na twee dagen alleen de leiding te nemen in de titelstrijd in het dorpshuis in Beekbergen. De 53-jarige uit Etten-Leur zette eerst Tiest Bro- sens opzij met 60-54 in 66 beur ten en rekende gisteravond ver rassend sterk af met oud-kam pioen Jan Doggen, die hij na slechts 52 beurten op 44 achter liet. ZWEMMEN - De vijftienjarige Australische zwemster Michelle Ford heeft gisteren in de Australi sche plaats Brisbane voor het eerste zwemrecord in het nieuwe jaar gezorgd. Zij leverde die presta tie op de 800 meter vrije slag met een tijd van 8 minuten en 34,86 sec. Dit betekende een verbetering van het oude record van Petra Thümer met 0,18 seconden. TENNIS - Wouter Fok zal van avond in het Frans Ottenstadion in Amsterdam de eerste enkelspel partij spelen voorde wedstrijden in het toernooi om de Koning Gus- taafbeker tegen Roemenië. Zijn te genstander is Florin Segargeanu. IJSHOCKEY - Amsterdam heeft gisteravond door een overwinning van 5-3 op Heerenveen de leiding genomen in de Nederlandse ijs- hockeycompetitie. De periode standen waren 0-2, 4-0 en 1-1. VOETBAL - De eerste divisieclub Cambuur mag voorlopig geen competitiewedstrijden meer bij kunstlicht spelen. De KNVB heeft de lichtinstallatie van de Friese club afgekeurd. VOETBAL - De KNVB heeft naar aanleiding van het bericht dat Ne derland niet tot de geplaatste lan den zou behoren, een telegram ont vangen van Neuberg Neuberger, lid van het organisatiecomité van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Aanlei ding tot dit telegram was het door de KNVB ingediende protest tegen de plaatsing van Italië boven Ne derland. SKIÉN - De Oostenrijkse Annema- rie Moser heeft gisteren in de West- duitse plaats Pfronten de afdaling gewonnen, die telt voor het klas sement om de wereldbeker '77-78. Moser was 0,1 seconde sneller dan de Amerikaanse Cindy Nelson. SKIËN - De Finse skispringer Kari Ylianttila heeft, door een overwin ning bij de afsluitende wedstrijden in Bischofshofen, gisteren het vicr- schansentoernooi op zijn naam ge bracht. Hij eindigde als derde in Obersdorf, als tweede in Gar- misch-Partcnkirchen, eveneens als tweede in Innsbrück en als eerste in Bischofshofen. AAM ZW OOBT AAaZ Q£ i£E- P£GS-ZZ/A/7£J?- K /ZOOS. /2 3s dufróvza&s Ms&zais IwwÊ'tpêfr ■énffioAe# n&KuMa &&>/rro OW*>VA A c5xd4, 24. Ta4xd4, Td8-d7. 25. Td4xd7, Lh3xd7, 26 Tel-e4, g7-g5, 27. c3-c4, Ld7-e6, 28. Kd2-c3. KfB-e7, 29. Tc4-d4. b6-b5, 30. Pd3-b2, b5xc4, 31. Pb2xc4. Tc8-c5, 32. Kc3-b4, Tc5-fa. 33 12-f4. g5xf4,34. Td4xf4, Tf5-h5,35. Tf4-f2, Th5-d5.36. Pc4-a5. Td5-d6, 37. a3-a4, Td6-b6 schaak. 38. Kb4-c5, Le6-d7,39. Tf2-f4, Tb6-e6, 40. c2-c3, f6-f5, 41. Pa5-b3. Te6-e5 schaak. 42. Kc5-b4, Te5-e2 afge broken. BELGRADO - De zestiende partij van de schaaktweekamp tussen Spasski en Kortsjnoi is na 42 zet ten afgebroken in een positie, die iets beter voor de laatste is. Spas ski gaf met wit spelend zijn zet af, en dat was precies waar Kortsjnoi op uit was geweest. Hij deed tenminste nog gauw even een zetje, toen arbiter Kazic de laatste seconden van de officiële tijd kwam aangeven. Kortsjnoi deed dit, omdat hij nu de stelling in zijn "computer", genaamd Keene en Stean, kan stoppen. De stelling, welke die secondanten vannacht op de snijtafel hebben gehad, is voor Kortsjnoi zonder meer hoopgevend. Er heeft ech ter wel een mirakel plaatsgehad voor het zover kwam, want in de tijdnoodfase verknalde de ex- Rus zijn positie door een roeke loze opmars. Via enkele een voudige manoeuvres verkreeg Spasski daardoor een praktisch gewonnen eindspel. Toen begon echter Spasski's vreemde gedrag, waar hij in eer dere partijen zo'n succes mee had, hemzelf parten te spelen. Het verrassingselement van de zelfvervaardigde zonneklep is voorbij en het spelen via het de monstratiebord alleen nog maar onhandig. Spasski begon als een beginneling te schutteren en mag in de hervatting (vanmiddag) op niet meer dan remise hopen. De partij Wit: Boris Spasski. Zwart: Viktor Kortsjnoi. 1. d2-d4, Pg8-f6, 2. Pbl-c3, d7-d5, 3. Lcl-g5, h7-h6, 4. LgöxfB, e7xf6, 5. e2-e4, Lf8-b4,6. e4xd5, Dd8xd5,7. Pgl-13, 0-0, 8. Lfl-e2, Dd5-a5, 9. Ddl-d2, Pb8-d7,10. a2-a3, Pd7-b6, 11. Tal-bl, Lb4xc3, 12. Dd2xc3, Da5xc3 schaak. 13. b2xc3. Pb6-d5, 14. Kel-d2, Pd5-f4, 15 Le2-fl. b7-b6, 16. g2-g3, Pf4-h3, 17. Lflxh3, Lc8xh3, 18. Pf3-el. Tf8-d8, 19 Pel-d3. Ta8-c8. 20 Thl-clKg8-f8. 21. Tbl-b5, c7-c6, 22. Tb5-b4, c6-c5. 23. Tb4-a4. De speler die een en ander met veel welgevallen gade sloeg was Christ van der Smissen, die nu is gestegen tot de tweede plaats door rustig op het pad der over winning voort te gaan. Het ziet er nu wel naar uit, dat het morgen zal uitdraaien op een fi nale tussen Popeyus en Van der Smissen, oftewel de ouderdom tegen de jeugd. Maar eerst heeft Popeyus nnog een appeltje te schillen met Van Bracht, die hem zoals bekend enige tijd ge- Zondag a.s. 14.00 uur Lugdunum- D.H.L. Sportpark aan de Oegstgeesterweg ZEIST - De KNVB zal geen maat- regelen nemen tegen een aantal amateurclubs, waarvan leden, volgens de Drentse zakenman Klaas Oosterhof, de amateurbe- palingcn zouden hebben over treden. Oosterhof noemde in het voetbalweekblad V.I. de noord elijke verenigingen Be Quick, Oranje Nassau, Heerenveen, Sc Assen en ACV. Naar aanleiding van die bewerin gen heeft het bestuur ama teurvoetbal de commissie voor amateurisme opgedragen Oos terhof voor een gesprek uit te no digen. Dat gesprek heeft geen fei ten opgeleverd, omdat Oosterhof voor de commissie van onder zoek geen namen heeft genoemd. Er moest echter meer gebeuren om Popeyus alleen op kop te bren gen. Daartoe werkten Delf tenaar Joop de Wilde en Rini van Bracht, zij het onvrijwillig mee. De Wilde moest afhaken tegen Tiest Brosens. In een nek-aan- nek-race zegevierde de Breda- naar met 60-58 in 54 beurten. Bijna nog dramatischer verging het de zo gehandicapte Rini van Bracht, die het al moeilijk had gehad tegen Henny de Ruyter en met Piet de Jong een titanen strijd uitvocht op het scherp van de snede. Het werd voor Van Bracht een achtervolgingsrace bijna gedurende het duel. Eindelijk, vijf beurten voor het einde passeerde hij de Rot terdammer (56-57), waarna een ware zenuwenoorlog ontstond om de laatste caramboles. In de 72e beurt sloot De Jong met twee caramboles de reeks af en op dat moment stond Van Bracht op 59. Hij behoefde dus in de nastoot alleen nog maar de acquitstoot te maken. De opgave bleek echter te moeilijk en verloor daardoor twee bij zonder kostbare punten. Welgevallen leden voor de strafkamer van de bond heeft gebracht omdat Po peyus tijdens een invita- tietoernooi in Ammerzoden met een flinke borrel in de kraag aan de matchtafel was verschenen. Dezer dagen kwam de uitspraak van de strafkamer (een beris ping en een dreigende straf van een jaar niet spelen als het nog eens gebeurt). Popeyus zal zich juist in de partij tegen Van Bracht dus nog wel even extra schrap zetten. De stand na vier ronden: Popeyus 8 10 1.048 2. Van der Smissen 6 7 1.004 3. Van Bracht 6 13 0.979 4. De Wilde 6 7 0.859 5. De Jong 2 9 0.826 6. Brosens 2 5 0.816 7. Doggen 2 4 0.734 8. De Ruyter 0 7 0.747 (J pectievelijk sportman, sportvrouw en sportploeg van het jaar 1977 uitge roepen. Het was voor alle betrokkenen de eerste keer, dat hen deze onder scheiding ten deel viel. De Jeugdige tafeltennissoeelster Bettine Vriesekoop kreeg de Tom Schreurs-prijs, die jaarlijks aan de meestbelovende sportman of-vrouw van het jaar wordt uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9