'Het is mij onmogelijk gemaakt...' Bezwaren VPRO en Veronica tegen nieuwe opzet van radio Graven ontdekt Bejaard echtpaar nit Sassenheim loopt onder anto Kalma over ontslag: Zigeuners nog niet onder dak Meeste mensen tevreden over weekenddienst arts BUITENOM BINNENDOOR ZATERDAG 7 JANUARI 1978 OUDESCHILD (ANP) - In de Kerkesteeg te Oudeschild op Texel zijn drie graven ontdekt met nog vrij gave skeletten. Het betreft hier vermoedelijk graven van Franse militairen die tijdens de Franse tijd om gekomen zijn. In de buurt werden namelijk al een eer der de restanten gevonden van een Frans soldaat. De graven zijn blootgekomen tijdens sloopwerkzaamheden van twee kleine woningen. Belangstellenden in de Texelse historie betreuren het dat de slopers de werk zaamheden na deze toch wel bijzondere vondst hebben voortgezet en de vindplaats met bouwgrond hebben vol gestort. HILVERSUM (SP) - de VPRO en de Veronica Omroeporganisatie hebben bezwaren tegen de nieuwe opzet van programme ring voor de radio. Samen met de Dienst Radiprogramma's van de NOS hebben de twee om roepverenigingen in een nota aangegeven meer te voelen voor een aparte nieuwszender en voor •muziekzenders, elk met een ei gen redactie. In de voorstellen die nu op tafel lig gen wordt uitgegaan van een viertal zenders, die elk een be paald soort programma gaan brengen. Dit nieuwe systeem van radioprogrammering, dat over een jaar zal worden toegepast, staat in de nota 'zender kleuring en zendergebruik', die is opge steld door twee speciale colleges, waarin de omroeporganisaties en de NOS zijn vertegenwoordigd. De vier zenders krijgen de namen Radio 1 Radio 2 Radio 3 Radio 4 Zender brengt voor 70 procent lichte en licht-klassieke muziek en voor dertig procent gesproken woord van informatie en ver strooiend karakter. Elk uur zal er een kort nieuwsbulletin komen, aangevuld met actualiteiten programma's. Radio 1 neemt ook de nachtelijke uitzendingen van. Hilversum 3 over. Radio 2 zendt alleen gesproken woord uit. Muziek dient als il lustratie of verbindt prog- procent lichte muziek en voor twintig procent gesproken woord. Deze zender is te verge lijken met Hilversum 3 nu. Radio 4 tot slot zendt alleen overdag en geeft tachtig procent ernstige muziek en twintig procent ge sproken woord. De derde Radio brengt voor tachtig Postviaduct SASSENHEIM - Een bejaard echtpaar (B) uit Sassenheim (hij 77 en zij 71 jaar) is gisteravond met ernstige verwondingen op genomen in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. De i straatweg door een auto onder steboven gereden toen zij plotse ling van achter een stilstaande wagen de weg opliepen. Beiden liepen een zware hersen schudding op. Bovendien had de vrouw een open beenbreuk en de man een gebroken schouder en heupfractuur. ROTTERDAM (SP/ANP) - De Rotterdamse hoofdinspec teur Bouwe Kalma (52) heeft zijn ontslag ingediend. Ne derlands meest omstreden politieman van de laatste maanden ziet geen enkele mogelijkheid meer om nog op een normale manier te kunnen werken, omdat het openbaar ministerie en collega's van het Rotterdamse korps overduidelijk hebben laten blijken geen enkel ver trouwen meer in hem te hebben. '•In de loop der jaren heeft mijn persoonlijke stellingname al di verse reacties - opgeleverd, die - blijk gaven van onverdraag-, zaamheid. Maar wat er de laatste maanden gebeurt getuigt van een mentaliteit, die ik niet voor mö- gelijk had gehóuden. Er is ken nelijk een actie op touw gezet om mijn functioneren als chef van de zeden- en kinderpolitie onmoge- DEN HAAG (SP) - Het ministerie van CRM heeft de grootste moeite 450 zigeuners die op mise rabele woonwagenkampen ver-, blijven een beter onderdak te be zorgen. In overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn -veertig gemeenten in ons land gevraagd de helpende hand toe te steken. De medewerking van de gemeen ten blijkt echter gering. De 450 zigeuners, die zich voor 3 oktober moesten laten registreren, zitten daardoor nog steeds in hun kam pen in onder andere Assen, Am sterdam en Laren. Vaak beschikken ze daar niet over sanitair. De bedoeling is nu de eerstkomende twee maanden voor de zigeuners een officiële standplaats te zoeken. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen U weeft moeiteloos en snel zonder weefgetouw dit wandkleed. De Leidse Wolspinnerij N.V., fabrikante van Neve Wol, stelt iedere week twee weefpakketten ter beschikking. U krijgt dan een compleet pakket: 100%_ wol, speciale weefstof en weefnaald plus een duidelijke beschrijving. Het nummer van dit dessin is 7619. De afmeting is ca. 50x75 cm. Winkelwaarde 45.,-. t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten Hoofdinspecteur Kaimahetze gevoerd De ontslagaanvrage van Kalma is gevolgd op een voorstel van de burgemeester hem een functie aan te bieden bij de geünifor meerde dienst van de politie. Kalma .zou zich in deze functie gaan bezighouden met het op stellen van een rampenbestrij dingsplan en de aanpassing en systematisering van dienstvoor schriften ten behoeve van het praktisch- pólitie-optreden. Met het voorstel Kalma over te plaatsen gaf burgemeester Van der Louw uitvoering aan de op dracht die de Haagse procureur- generaal Van der Feltz hem heeft gegeven om Kalma uit zijn ftihë-1 tie te ontheffen. Van der Feltz is van mening dat na het omstreden optreden van Kalma tijdens een demonstratie op de begrafenisdag van de drie RAF-leden en de stroom van pro test die daarop uit het poli tiekorps is gevolgd, de verhou dingen binnen het korps dus danig verstoord waren, dat Kalma niet in zijn functie ge handhaafd kon worden. Protest Van der Louw, die de uitspraak van de procureur-generaal betreurt, overweegt juridische stappen te ondernemen. Dit is mogelijk Vol gens de wet AROB, waarbij de beschikking van de p-g getoetst zou kunnen worden door de af- delings rechtsspraak van de raad van state. Overigens zal Van der Louw de beslissing die Kalma nu genomen heeft mee laten wegen. De problemen begonnen toen de hoofdinspecteur op 27 oktober (de dag van de begrafenis van de in de gevangenis omgekomen RAF-leden) meeliep in een de monstratie tegen de rechtsorde in West-Duitsland. Er volgde een golf van protest van collega's, clie Kalma beschuldigden van sym- pathie aan het adres van linkse terreurorganisaties. Hef openbaar ministerie sloot zich bij het protest aan. Hoofdinspec teur J. D. de Jong schreef de Haagse procureur-generaal, dat men het vertrouwen in, Kalma had verloren en niet langer de verantwoordelijkheid voor hem wilde dragen. Hetze "Er volgde een sfeer van verdacht makingen en een hetze tegen mij", vindt Kalma als hij terug kijkt op de woelige eerste weken. "Zonder ook maar iemand te ho ren deelde de procureur mee, dat ik van mijn stoel af moest". Vanaf dat moment begon Kalma te merken, dat hij in zijn werk werd belemmerd. Vergaderingen met een officier van justitie en met collega's, die allang van tevoren waren afgesproken, werden in eens afgelast. De andere ré cherchechefs gaven openlijk toe, dat zij nieuwe vergaderingen bui ten Kalma om belegden, omdat zij anders niet vrijuit durfden te spreken. "Het werd gewoon een boycot-toe stand", oordeelt de hoofdinspec teur. "Ik vind het een walgelijke zaak, zoals ik word gediscrimi neerd. Het heeft mij ook heel erg getroffen, dat ik op grond van mijn particulier gedrag eruit moest, terwijl op mijn werk er helemaal niets viel aan te mer ken". Inmiddels had burgemeester An-, dré van der Louw besloten Kalma officieel te berispen. Daar tegen ging de politieman in be roep. Tijdens die procedure wilde Van der Louw proberen de sfeer binnen het korps te verbeteren. Dat lukte niet, omdat de procu reur-generaal de opdracht gaf Kalma van zijn functie te onthef fen en te plaatsen buiten de re cherche of de vreemdelin gendienst. De procureur ba seerde dit bevel vooral op de on werkbare verhoudingen binnen het Rotterdamse politiekorps en het dreigement van talloze poli tiemannen, bij wie enkele com missarissen, om overplaatsing aan te vragen als Kalma als chef van de zeden- en kinderpolitie zou worden gehandhaafd. worden geuit als je midden in een rechtsprocedure zit". Zelfs Van der Louw, die zeer ingespannen bezig is geweest, lukte het niet meer om de affaire tot-normale proporties terug te brengen". Hoewel de burgemeester na over leg met de hoofdcommissaris toch nog met een voorstel voor overplaatsing kwam (bij de geüniformeerde dienst) bleef voor Kalma het gebrek aan ver trouwen zwaar wegen. Don derdagmiddag deelde hij mee ontslag te némen. Burgemeester Van der Louw heeft "met gemengde gevoelens" ken nis van die beslissing genomen. Voor hoofdcommissaris A. Ver- meij kwam het standpunt "als een verrassing". De heer Vermeij vindt Kalma's beslissing "in zo verre juist, dat hierdoor op korte termijn herstel van de normale verhoudingen mogelijk lijkt". Minister H. Wiegel van bin nenlandse zaken heeft inmiddels met het ontslag ingestemd. Vanaf half volgende week is Kalma met buitengewoon verlof. Ruimte voor open hart chirurgie in Utrecht DEN HAAG (ANP) - Het Acade misch Ziekenhuis Utrecht zal op korte termijn kunnen beginnen met de open hart-chirurgie. De ministerraad is op voorstel van de minister van Onderwijs en We tenschappen, dr. Pais, akkoord gegaan met het ter beschikking stellep van de benodigde midde len. Het Academisch Ziekenhuis hoopt dit jaar nog honderd open hart operaties te kunnen verrich ten. Gestreefd wordt naar twee honderd operaties in 1980. Minister-president Van Agt deelde dit gisteravond na afloop van het kabinetsberaad mee. De opera ties zullen worden uitgevoerd in de reeds bestaande kliniek voor hart- en vaartchirurgie. Sinds eind maart 1970 heeft hier geen open hart chirurgie meer plaatsgevonden. Het is nodig en kele eenvoudige bouwkundige voorzieningen te treffen om de - kliniek, waar wel al intensief vaatchirurgie wordt beoefend, voor de open-hartchirurgie aan te passen. Eerdere, veel grotere en kostbaardere, plannen voor alge- hele nieuwbouw hoeven volgens het ziekenhuisbestuur niet te Worden verwezenlijkt. Met de bouwkundige aanpassingen van de kliniek zal dit kwartaal wor den begonnen. Groningen akkoord met oefenterrein GRONINGEN (ANP) - In een brief aan de minister van defensie Ge deputeerde gedeputeerde Staten van Groningen laten weten even tueel eraan mee te willen werken dat in de gemeente Vlagtwedde "een oefenterrein van beschei den omvang" tot stand komt.Dat zou echter alleen aanvaardbaar zijn als onderdeel van een militair project, waardoor de werkgele genheid wordt bevorderd. In principe blijven GS van Gronin gen de vestiging van militaire oefenterreinen echter afwijzen. GS van Groningen reageren met hun brief op een eerder voorstel van de minister betreffende de vestiging van de militaire kok- school in Ter Apel, nu nog in Lei den gevestigd. Samen net een ka zernecommando zou dat de komst van ongeveer 400 militai- ren naar Ter Apel betekenen. UTRECHT (SP) - Ondanks vele klachten over te laat verstrekte en zelfs geweigerde hulp door artsen tijdens de weekeinden, is slechts vijf tot tien procent van de Nederlanders ontevreden over de manier waarop huisartsen, die diensten hebben geregeld. Dit concludeert het Nederlands Huisartsen Genootschap uit een onderzoek dat het in 1974 heeft gehouden onder 1600 patiënten en 600 huisartsen. Chantage "Dat vind ik pure chantage", zegt Kalma. "Het is onaanvaardbaar dat er dit soort dreigementen Negen jaar geëist voor wurging UTRECHT (ANP) - Een gevang enisstraf van negen jaar wegens doodslag eiste officier van justitie mr.R.Toeter gisteren voor de rechtbank in Utrecht tegen de 25-jarige Marokkaan Driss N. Ondanks het stelselmatig ontken nen van enige schuld in deze zaak door de verdachte vond de of-N ficier, dat aan de hand van ge tuigenverklaringen was bewe zen, dat N. in de nacht van 3 de cember 1976 zijn vriendin op haar kamer in Amersfoort gewurgd heeft. Het slachtoffer was de 27-jarige kleuterleidster Danny Koopman met wie N. samen woonde. Dé meeste patiënten hebben er geen bezwaar tegen dat ze nogal eens met een onbekende dokter te maken krijgen, tenzij ze ernstig ziek zijn of wanneer het om klachten gaat waarbij de ver trouwensrelatie met de arts een belangrijke rol speelt. Meer dan de helft van de huisartsen zit met tien of meer collega's in de weekeinddiensteri. Deze grote waarnemingsgroepen komen vooral voor in de steden. In dertig procent is de waarneming gere geld voor meer dan 20.000 men sen. De hulpverlening tijdens de dienst werd in de helft van deze groepen door één arts verzorgd. In een groot gedeelte was zelfs geen reserve-wacht aanwezig waarop de dienstdoende arts in noodgevallen zou kunnen terug vallen. Zeer weinig artsen blijken regelmatig een waarnemer "in te huren" om hun weekeinddienst te doen. DEN HAAG (ANP) - Binnenkort valt de benoeming te verwachten van prof. dr. H. C. H. Posthumus Meijes tot directeur-generaal Europese samenwerking op het departement van buitenlandse zaken. De heer Posthumus volgt de heer Van Der Klaauw op, die in het kabinet-Van Agt het de partement van buitenlandse za ken beheert. De heer Posthumus was tot nu toe belast met de be leidsplanning van buitenlandse zaken. Nieuwjaar (1) Bijna een volle week van dat nieuwe jaar is al door de 'gootsteen gespoeld. Het is overdreven om te menen dat een geur van lelietjes-van-dalen .de ruimte vult. Nou, nee. De beste wensen hoeft niet meer. De nieuwjaarsreceptie vind ik daarenboven de meest verdrietig stemmende variant van toch al één van de gruwe lijkste gesels die we bij de zon deval opgelegd hebben gekre gen. Blijven eten is prima, maar lauwe sherry, aardnoten en minder boeiende kout, daar kom ik tegenwoordig de kus sens niet meer voor uit. een dode tak, de trapjes langs de rand die in betere tij,den naar het verkwikkende, gechloor- eerde water voeren, houden hun halverwege de betonnen wand op. Daaronder lange tijd niets, dan weer beton, maar dan horizontaal, de vloer. Wat droef dat rijke mensen zo veel lange maanden naar d;.e gapende vierkante leegte moe ten kijken. En hoe gelukkig, die flatbewoner acht hoog, die ook in de guurste van de winterse dagen niet van de aanblik op een zonnig gazonnetje versto ken blijft. Hij hoeft niet op de vlucht, zoals zijn rijke broeder, die maar moet hopen dat er in Acapulco, Bali of Sankt Moritz plaats in de herberg is. Er zijn dit jaar weer cords gevestigd met de aantal len verzonden nieuwjaarskaar ten. Zo moet die PTT wel sla pende rijk worden. Als het te gek wordt dan maar doodleuk de gleuf van de brievenbus dichtplakken en zeggen dat dat gebeurt om de rotjes, de spoetniks en de kanonslagen buiten de deur te houden. Ver geet dat maar, het is de papieren bezettoon. Tante Ans schijnt trouwens in 1980 telefoon te krijgen. Waarom schrijven mensen el kaar alle goeds. Ooit moet er één mee begonnen zijn. De geadres seerde weer antwoorden, d'r ook nog eens een extra winters tafereeltje tegenaan. Zo werkt dat. Voordat hij er erg in had, kon Anton Pieck stil gaan leven op de Bermuda's. Hij vindt dat het er weinig sneeuwt. Nieuwjaar (2) Daarom ook al is zo'n nieuwjaar minder kakelvers en okselfris dan het lijkt, omdat al die oude koppen gebleven zijn. Het be gint al met Siebe van der Zee, net als je in de open keuken je mond staat door te spoelen van die beste champagne uit de oudejaarsaanbieding. Siebe wenste ons al het beste, toen Sonja Henie nog haar dubbele axels in de wieg maakte. En de tweede dag heb je Van Agt ook al. Weer een fikse sprong naar de keüken. Nog maar net op tijd bij de gootsteen. Tindemans, de grote leermeester, Den Dries aan zijn voeten. Zo moet Eckermann ooit Goethe naar de ogen heb ben gekeken. De generali teitslanden en de zuidelijke Nederlanden broéderlijk ver gaderd. The finest hour voor alles dat maar warm kan klop pen onder de grote rivieren. Het is met jaren net als met mensen: gebeurtenissen in hun vroegste jeugd kunnen de le vensgrote trauma's van later veroorzaken. Het is daarom maar de vraag of dat prille 1978 ooit kan heengroeien over die dolkomische sketch van twee katholieke heren van middel bare leeftijd. In mijn tijd was het schoolcabaret bij de paters in elk geval minder geestig. Zwembad Hoe aangename zaken toch ook weer hun kwalijke zijde kunnen hebben, werd mij deze week weer eens gewaar, toen ik een kort bezoek bracht aan een wel varende hoogleraar in het Haagse Benoordenhout. Het was vroeg en een lichte nevel hing tussen de stille lanen. Naast de fraaie woning van de professor een leeg zwembad. Een groot somber vlak dat tus sen groen en turqoise aarzelde. Het is triestig dat het regent in de herfst, dichtte Karei van den Woestijne (landgënoot van Tin demans) reeds, maar heus, niets haalt in verdrietigheid bij een zwembad dat van zijn water is ontdaan. Niets vermag de ont takeling te maskeren. De duikplank hangt verstard als Ylie P* b De reis van president Carter vertoont trekjes die in principe niet veel anders zijn dan de be levenissen die gezelschappen in touringcars zonder uitzonde ring plegen mee te maken. Toen kwamen we in Köningswinter en ome Jan hield in het pension een toespraak, maar tante Lotte (zo noemde we Frau Müller, de waardin, al na twee uurtjes wijndrinken in de stube naast de eetzaal) begreep het Duits van ome Jan niet. Dus dat moest neef Pieter vertalen, ook al geen polyglot, ergo pijnlijke stiltes. En toen ome Jan bij het einde' van de tien dagen Kö ningswinter, een dankwoord sprak in dat komische Van Agt-achtige Duits, waarmee je al gauw de lachers op je hand hebt, was een langdurig ap plaus van de hele autochtone bevolking zijn deel. Met een tikje overmoed voegde hij er mompelend na zijn slotvlause aan toe, "maar jullie blijven toch een stelletje rotmoffen", maar toen bleek de microfoon nog open te staan. Wat jammer nu toch. Carters reisje, nogmaals, had ook geregeld dat hele aan doenlijke, wat het amateurto neel zo aantrekkelijk voor de familie van de acteurs maakt, voorzover ze tenminste op het einde van een rij, dicht bij de uitgang of minstens dicht bij het buffet zitten. In de Verenigde Staten schijnen meer Polen te wonen dan in heel Warschau. Daar moet toch vast iemand hebben tussen gezeten met een vouw in de broek, een net hoofd en re delijke kennis van de Poolse onregelmatige werkwoorden. Nette hoofden ja dus, maar he laas te weinig onregelmatige werkwoorden. Zelden heb ik iemand zo ongelukkig zien la chen als die gebrilde zwijger staande achter het bordje van president Carter en achter pre sident Carter zelf. En dan natuurlijk die vlieg in India. Die man met z'n vliegenmepper die de hele we reldpers is doorgegaan, zal het zijn kleinkinderen nog vertel len; in India trekt één vlieg meer aandacht dan vierhon derd miljoen mensen op de rand van honger, of daarover heen. Droom Op de foto, de vleesgeworden Amerikaanse droom. De deugd tevens, en dus in het midden. John Wayne. Nu over de zeven tig. Ze schijnen hem met een takelstelling op een mak paard te krijgen. Denk toch om je hart, John, zegt zijn vrouwe wel eens. Maar dat paard zelf kijkt ook wel uit. Arme John, vermoeide blik op de prikklok. Wordt het nou nooit tijd om te ontwaken? Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7