Een knipoog van Guus en Hans "GIJ ZIJT ZOGEZEGD NOG NAAKTER DAN EEN AAP JONG EN OUD Zesendertig "oud-testamentische verhalen Guus Dijkhuizen, vertellend, en Hans Kanters op een oude kansel in de buurt van Heerenveen. In de kerk zaten toen geen mensen. Het was alleen maar bedoeld voor een plaatje. Zie hierboven een ver korte weergave van de eerste twee van zesen dertig „oud-testamenti- sche verhalen" in de bij de Nieuwkoopse uitgeverij Heuff verschenen „Bijbel van Guus en Hans". Guus Dijkhuizen heeft ze ge schreven en Hans Kanters maakte er de - werkelijk prachtige-tekeningen bij. woorden als "nademaal" en "de wijl". In zijn Mozes-geschiedenis stelt de engel Michael de Heere God,die in de hemel druk doende is het heelal te besturen", voor, Mozes te nemen om de arme drommels (het volk Israël) van de "grootal- lesbezitter" (de Egyptische farao) te bevrijden. "En de Heere God, die zo gauw ook niets beters wist, nam Mozes. Dom natuurlijk, maar ja, de Heere God is ook maar een God, moet u denken, en bovendien had hij een zwak voor Mozes vanwege 't feit dat deze knaap op zeer jeugdige leeftijd door z'n moeder te vondeling was ge legd.En zo geschiedde dat plots de engel Gabri aan Mozes ver scheen, staande in een brandend braambosje. Een koud kunstje voor de engel, dat 't altijd weer deed. Mozes was diep onder de indruk. Hij scheet in z'n broek van angst. Niet veel, wel dun, zodat 't hem drabberig langs de benen werd. Gabri keek naar hem, zoals die daar stond, en kon z'n lachen nauwelijks onderdrukken. Toen rechtte hij de rug en sprak in ern stige bewoordingen zeggende: "Vrees niet mijn zoon. De Heere God laat u zeggen dat hij u uit verkoren heeft. Ga naar de arbei ders die zwoegen en zuchten in het veld en zet hen op tegen de grootallesbezitter. Geen een voudige taak, maar weet dat wij bij u zullen staan. De Heere God zelf zal u de macht en de woorden geven. Ga nu, en vergeet uw kont niet te wassen". Na dit gezegd te hebben, steeg Gabri op naar de hemel, waar de vergadering hem wachtte". Paplepel Over de identiteit van de schrijver laat de omslag de lezer geheel in het duister. Op aanwijzing van de uitgever voerde het spoor mij naar Nijeholtwolde, een vlek bij Wolvega, waar Guus Dijkhuizen een boerderijtje bleek te bewo nen, diep weggedoken in het malse Friese land. Hij is veertig jaar. Was nog jong toen zijn moeder overleed. Zijn vader was in de oorlog fout. Guus heeft z'n jeugd in niet minder dan twaalf wees- en kinderhuizen moeten doorbrengen. In de meeste stonden de christelijke beginselen hoog aangeschreven. Achteraf zegt hij daarvan, dat de twijfel hem er met de paplepel is ingegoten. "Toen ik op de zondagsschool zat en de juffrouw vertelde over Noach en de zondvloed, begreep ik al niet, dat God goed heette en tóch al die mensen dood moes ten." Guus laat ze dan ook in zijn eigen verhaal niet doodgaan. Als het water weg is en Noach de deur van zijn boot weer opendoet, komt het volk naar hém toe, en roepen zijn buren: "Hé, Noach, is u daar weer. Wij waren al onge rust". Toen knarste Noach zijn tanden, stampte met beide voe ten op de planken dat het kraakte, en vervloekte de Heere God vele vele malen. 'Ik laat juist een God zien die tégen oorlog, geweld, bedrog, leugen en macht is. Hij staat bij mij altijd aan de goeie kant. Tegen allerlei vormen van fascistisch denken, die "de anderen" altijd minder achten dan zichzelf. In de klas sieke bijbel vind je de beelden van vroeger. Daarom moet ik door omdraaiing van gegevens de lezer bij het echte verhaal terug brengen. En dat echte verhaal is voor onze eigen situatie niet zon der betekenis. Spot is mijn be doeling niet geweest. Het is eigenlijk één groot knipoog naar de echte bijbel. En daarbij komt dan nog het taalkundige plezier waarmee ik het bijbelverhaal te lijf ben gegaan. Het zijn eigen verhalen, rond basisgegevens uit de bijbel. Leesbaar voor iede reen, maar niet in hoofdzaak voor kleine kinderen". Alle kanten Dijkhuizen, die schrijver is van be roep, al een aantal boeken op zijn naam heeft staan (zoals de roman "Bagatel", de sprookjes "Aap met de rooie billen" en de bundel pastorale interviews "Met innige groeten van Onze Lieve Heer") en medewerker is van een drietal periodieken, typeert zichzelf als "ondogmatisch", "hoewel je niet aan je christelijke opvoeding ontkomt". "De bijbel zelf is moeilijk leesbaar, en heeft vele interpretaties. Het is een mystiek boek geworden, waar eeuwen over gedaan is door schrijvers van diverse culturele pluimage, en waar je alle kanten mee uit kan. Ik hoop nu maar dat door mijn boek de mensen ge prikkeld worden hem nog eens ter hand te nemen €^n er voor zichzelf dan uit halen wat goed en slecht is. Zonder vooringeno menheid. Ik geloof niet in één God en in één .waarheid. Maar de bijbel is wel m'n lievelingsboek, waarin vooral de oud-testamentische verhalen me aanspreken. Ik lees er regelmatig in. Het nieuwe tes tament doet me minder. Daar wordt de belofte, waar het oude vol van is, al ingevuld. Maar als de belofte - in dit geval dan door Je zus - wordt vervuld, is er geen belofte meer. En juist die open heid moet er blijven. Dat niet-in- gevulde. Het zit in ons mensen, met een belofte te willen leven.- We gaan ergens naar toe. Hopen dat de dag van morgen plezieri ger is dan vandaag. Jezus is een prachtfiguur. Als hij vandaag leefde, zou ik een vriend van hem kunnen zijn. Hij heeft een waar heid in zich die ook mijn waar heid is. Daar kun je lering uit trekken. Maar in mijn mystieke beleving is hij niet de grote ver vuiler". Als een computer Guus Dijkhuizen heeft begrip voor kritiek op ziin oneebonden ver- teltrant en familiare Godsvoor stellingen. "Heel veel mensen zijn dogmatisch opgevoed. Ze worden kwaad op wat vreemd is. God spreekt voor hen Neder lands. Ze lezen de bijbel, hebben er ook wel hun eigen gedachten' over, maar durven die niet uit te spreken. Wat ze ervan zeggen, is vaak een geleerde mening. Net als bij een computer. Daar wil ik doorhéén. Daarom laat ik op mijn laatste bladzij het kind van Maria een meisje zijn. Dat is even een grapje tegen alle geestelijke con fectie. Als je zegt "Mijn waarheid is 'dé waarheid", dan ben je eigenlijk al een dictator. Ik schrijf vanuit een eigen denk- en woordpatroon". Strijd over gewaagde verwoordin gen van wat velen als "heilig" er varen zal er altijd wel blijven. De grens tussen wat nog nèt mag en niét meer mag is zeer grillig. Voor de een ligt die heel dichtbij, voor de ander ver weg. Wil echter - op zichzelf gerecht vaardigde - kritiek niet kreterig maar bezonnen zijn, dan zal men toch iets van de schrijver en diens bedoelingen en emoties moeten wetenMaar niets daarvan bij dit boek. Daarmee hebben schrijver en uitgever de lezer geen dienst bewezen. Misschien is zo'n "verantwoording" in dit geval ook helemaal niet no dig. Eigenlijk zit die al in de titel van het boek. Dit is niet "de bijbel", maar "De bijbel van Guus en Hans". En dat zegt genoeg. S. J. DE GROOT „Het begin stelde niet veel voor. De aarde was rond, woest en ledig en te leven viel er niet. Het was één grote janboel. De engelen in de hemel vonden het maar niks en vroegen de Heere God dan ook, er iets aan te doen. Daar had de Heere God, die ook de beroerdste niet is, wel oren naar". Twijfel „Uit het stof der aarde schiep hij man en vrouw en hij blies levensadem in hun neusgaten. En de Engelen zagen dat het goed was, maar de Heere God had zo z'n twijfels. Dat was de zesde dag. Hij noemde de zevende dag de dag van de twijfel. Zes dagen moogt gij denken wat gij wilt, maar de zevende dag zult gij twijfelen. En dat de twijfels van de Heere God niet geheel ongegrond waren, moge blijken uit de volgende verhalen". Adam en Eva openen de rij. „Beiden waren welgeschapen. Een lust voor het oog. Alles in de juiste verhouding en op de juiste plaats. Als bijkomende verfraaiing had Eva van onze algoede God lang golvend kastanjebruin haar gekregen en Adam zo n heerlijke ruige kroeskop waar je trots op mocht zijn. En dat was Adam ook. Als een voornaam heerschap liep hij door de Hof van Eden, wat neerziend op de rest der schepping. - Het gebeurde op een ochtend, dat Adam een aap ontmoette, die de spot met hem dreef. „Het lijkt wel of u denkt méér te zijn dan ik, terwijl juist ik van ons beiden degene ben die door onze Heere God het best in de kleren is gestoken. Gij zijt zogezegd nog naakter dan een aap. Doe in 't vervolg wat minder uit de hoogte. Vijgebladeren Hetgeen de aap gezegd had, zat Adam niet lekker, en hij schaamde zich voor zijn naaktheid. Hij maakte van vijgebladeren een schort om zijn geslachtsdeel te bedekken. Toen was hij weer Adam, een heerschap. Alleen in de herfst, wanneer de bladeren vielen, kwam het gevoel van minderwaardigheid terug. Dan haastte Adam zich om zich opnieuw met bladeren te bedekken en dat vervelende gevoel van niet méér dan een ander te zijn kwijt te raken. En nog heden ten dage zijn er mensen als Adam die zich kleden om door hun kleding te kunnen heersen over anderen, zonder dat ze in de gaten hebben dat ze eigenlijk voor aap staan". Wie zo vrij en gemeenzaam met de vertrouwde bijbelstof omspringt kan zeer uiteenlopende reacties verwachten. Die heeft Dijk huizen ook voorzien, maar het was voor hem geen reden om zijn ideeën voor een eigen „evan gelie" ongeschreven te laten. In tegendeel, bij de inhoudsopgave prijst hij ieder „welgelukzalig die** de prenten van Hans aanschouwt en de woorden van Guus ver staat". een krachtig protest op zijn plaats". Zo toornt de onthutste predikant, die aanschaf van het boek sterk afraadt. „Het zou zonde zijn". Wie het echter om één of andere reden tóch wil lezen, kan zich bij hem vervoegen; hij wil het wel uit lenen. Bijlmer Reacties De reacties zijn er al. Een dominee- recensent liet het in zijn aankon diging van het boek bij wat speelse ironisch-kritische op merkingen, terwijl een andere predikant, aan wiens orthodoxe degelijkheid niemand zou twij felen, Guus al aanraadde, nu ook nieuw-testamentische verhalen te gaan schrijven. Uit onderwijs kringen kreeg hij uitnodigingen voor het opzetten van „bijbel- projekten". Voor de Waddinxveense dominee drs. W. Verboom hoeft dat alle maal niet. Reeds dit 93 pagina's tellende boek, dat f 25 kost, heeft hem verbijsterd. Het is één grote Godslastering", schrijft hij in het blad „De Waarheidsvriend". De bijbel wordt misbruikt om sma keloze stokpaardjes op de markt te brengen. Gods heilsplan wordt belachelijk gemaakt. Het ge loofsleven van de bijbelheiligen wordt ver beneden peil getrok ken. Je zult maar onkerkelijk zijn en toch weer naar de bijbel grijpen en dan déze „bijbel" in handen krijgen. Hier is duidelijk Dijkhuizen laat het alom bekende verhaal van de torenbouw niet spelen in Babel, maar in de Am sterdamse Bijlmer. Een diepse- rieus bedoeld grapje. Een eco noom vond het niet langer ver antwoord, dat de mensen her en der in aparte huisjes woonden. Dat was maar onoverzichtelijk en lastig. Nee, de mensen moesten worden ondergebracht in één groot gebouw. Dat was ook ge zelliger. „Maar dat leek de Heere God zwaar knudde, en hij kwam naar de Bijlmer om de spraak der mensen te verwarren. Ze verstonden el kaar niet meer en leefden op hun eentje. Eenzaamheid alom. Toen gingen de mensen weer terug naar hun huisjes van weleer en lieten de toren leeg. De Heere God zag ze gaan en was dik tevre den". Behalve de eigen draaien die Dijk huizen aan de oorspronkelijke bijbeltekst geeft, zal vooral het soms platte en ontheiligende taalgebruik de gramschap op wekken, hoewel hij zich, ter af wisseling, overvloedig bedient van verouderde bijbeltaal met Er zullen wel weinig dagen in het jaar zijn waarop we zoveel goede voornemens hebben als in de week rond de jaarwisseling. Mis schien kunnen we aan die ge dachten wel afmeten hoe opti mistisch en hoe pessimistisch, hoe egoïstisch en hoe altruïstisch we zijn. Hebben onze voorne mens alleen betrekking op ons eigen leven en onze directe om geving, of betrekken we de hele wereld erin? Voelen we ons te genover de gang van zaken in de wereld oud en machteloos, of voelen we ons jong en toegerust met de mogelijkheden om te ver anderen? Dit zijn in eerste instantie psy chologische vragen, want ze heb ben betrekking op het type mens dat we zijn. Vanuit het geloof in God zou hierop wellicht het vol gende antwoord gegeven kunnen worden: Op de weg waarop we door God worden geplaatst dur ven we jong te zijn in een oude wereld. Dat is iets totaal anders dan jong zijn in een jonge wereld of oud zijn in een oude wereld. Een voorbeeld van jong. zijn in een jonge wereld. Toen de fïlosoof- theoloog Paul Tillich in 1933 naar Amerika was uitgeweken gaf hij voor Amerikaanse studenten colleges over de rol van het tragi sche in de wereldgeschiedenis, dus over het kwaad waaraan wij mensen schuldig worden zonder het te willen. Na enkele colleges kwamen een paar goed be doelende, opgewekte studenten bij hem en vroegen hem: "Is er iets dat wij voor u kunnen doen, professor Tillich, om u eens een beetje uit uw. sombere stemming te halen?" Die studenten hadden kennelijk het gevoel: In het oude Europa kun je je misschien aan zulke sombere bespiegelingen overgeven, maar niet hier in de nieuwe wereld die zo oneindig veel mogelijkheden biedt. Dit naïeve optimisme vraagt ge woon om teleurstellingen in een wereld die verregaand wordt be heerst door een lang verleden. Oud zijn in een oude wereld, dat zijn wij als wij hier in Noord- West-Europa'over de problemen in de derde wereld denken: Er is toch niets aan te doen, maar ge lukkig zal de echte catastrofe pas na onze dood komen. Dit zou wel eens het levensgevoel van zeer velen onzer kunnen zijn. De levende God plaatst ons op een weg waarop wij jong mogen zijn in een oude wereld. We mogen getuigen van een rijk verleden van Gods bemoeienis met ons mensen op deze wereld, maar we weten: Dat was een bemoeienis die ons mensen vooruit wilde wijzen. God wil ieder leven en iedere generatie geworteld laten zijn in het verleden, maar wil ons niet de gevangenen van een ver leden laten zijn. Wij sch'arrten ons niet voor de oude wereld, want het is Gods wereld en onze wereld, maar deze wereld is niet af. Gods scheppingswerk gaat door en daarbij mogen we ons laten betrekken en ons laten corrigeren in ons naïef-over- moedige optimisme en ons be rustende pessimisme. Wij worden Gods jonge mensen in Gods oude wereld, door God moedig en realistisch gemaakt. E. P. MEIJERING LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Eekhof, 11.45 oec. studentendienst, Marekerk 10 ds. Meyers, 5 ds. Gerritsen De Lier, Maranathak. 10 ds. v. Achter berg, Merenwyk 9.30 en 11 Jos Zwets loot O.geest en ds. v. Leeuwen, Bethl. kerk Driftstr. 10 ds. Pannekoek, Bevr. kerk ZW9ds. Wagenvoorde, Vredesk. 10 ds. Steenstra afscheid, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z. 10 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 mevr. ds. v. Evejingen; psy- chiatr. ziekenhuis Endegeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst. Geref. Kerk Zuiderk. 10 ds. Sytsma, 5 ds. Bovenberg, Petrak. 10 ds. Wilschut Haarlem, 5 ds. Sijtsma, O. Vest 10 ds. Bréderveld, 5 ds. Wilschut, Mar. kerk L. Mors 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Koolstra, Bevr. kerk 10.30 ds. Koolstra, 5 ds. Brederveld, Groenh: 10 ds. Bovenberg, De Mirt 10 dhr. Spijker, Mierennest 10 dhr. Huigen Merenwyk zie Herv. Dolerende Nood- gem. Groot Leiden (Pieterskerkstr. 1) 9 en 5 dhr. Maaskant Ens, Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70) 10 en 5, Chr. Ge ref. Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 stud. Van Atten, Geref. Gem. (N. Ryn) 10 leesd., half 4 ds. Moerkerken, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht) 10.15 ds. Happee, Remstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstraat 1) 10.30 dr. Meyering, Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 en 7 dr Thomas, Evang. Chr. gemeenschap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. singel 21) 5 nam. dhr. v.d. Keur, Evang. centrum Zijl singel 2, 10, Pinkstergem. (O. Ryn 3) 3 nam., Leger des Heils (Hooigracht) 10 en 7.30, Nw. Apost. Kerk (H. Ryndyk 24) 9.30 en 4, woe. 8, Christian Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagsadventisten (Lok- horstkerk, P. Kerkstr.) elke zat. 9 45 tot 10.45 gesprekken 11-12 predikd., Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewykstraat) 10.30, RK Kerken Merenwyk zat. 7, zo. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9. 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6. Haarl. str. zat. 7, zo 9.30,10.45,12.15 en 6.30, Ryndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 dr. Verdonk O.geest, 7 ds. v. Malssen te L.dorp, Geref. Kerk 10 ds. Koers te Alp hen, 6.30 ds. v. Harmeien, avondm., Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Wallet, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. Kooien IJsselstein, 5 ds. Hanemaayer, Kruisk. 10 ds. De Vos Katwijk, Opst. kerk 10 ds. Hanemaayer, 6.30 ds. Bogers, Nabij 10 ds. Bogers, ka pel Rijnstr. 8 nam. pater Verhoeven, oec. dienst, G. H. Kerk 10.30 ds. Hoogendijk, De Bron 9 ds. Hoogendijk, 6.30 dr. v. Santen, Drieh. 7 nam. pastoor Seijs- sener, Shram-college, 9.30 dr. v. Santen, Oudsh. weg 10 ds. Cadee, Sionsk. 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Hakkenberg Lopiker- kapel, Geref. Kerk Mar. kerk 10 en 6.30 ds. Vree, Salv. kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. Verdoom, G. H. Kérk 9 ds. Cer- heul, 6.30 ds. De Ruiter, De Bron 10 ds. De Ruiter, 10.30 ds. Verheul 6.30 dr. v. Santen, av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten Verband 10.30 ds. Brink, 4.30 br. Fröhling, Chr. Geref. Kerk 9.30en 4.30 en di. 7.30 ds. Hamstra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptistengem. geen opgave, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. Buining, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr. mede werking van het muziekkorps uit Gouda, Moluks Prot Kerk geen opgave, Moluks Evang. Kerk geen opgave, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 930 dhr. Henzen L.dorp, 6 ds. v.d. Heuvel, Ede, Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Moerkerken. BODEGRAVEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 ds. Richter, Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Ooste- rom Oudewater. Bethl. kerk 10 kand. Den Hartogh, 6.30 ds. Droogers, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De Stek 9.30 ds. Omta, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 ds. v. Langeveld, 5 stud. Boiten, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwek- kingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Geertsema, 6.30 ds. Mostert, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bern. 10, dorp zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 gemeensch. kinderdienst, ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. Pouwels, af scheid, 5 zie herv., RK Kerk Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozeflc. zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. v. Veen, Wassenaar, RK Kerk zat 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Vink, Ontm. kerk 10 ds. Heymans 't Harde, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Werf te Voorhout, RK kerk zat. 9, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Boer, O. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Hovius, Ichtus 10 ds. Lefeber, Alphen 5 ds. Vroegindewey, Pniëlk. 9.30 ds. Hovius. 6 ds. Lalleman O. Wetering, Gr. v. P. school, 10 ds. Boer, Hoekst. 10 dovendienst Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredesk. 10 ds. Vro lijk, 5 ds. De Vries, Tr. kerk 10 ds. Snoey, 5 ds. Vrolijk, Geref. Kerk vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 ds. Waagmeester, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. De Vries Scheveningen, 5 mevr. ds. De Ruiter Alphen, jeugddienst, Geref. Kerk 10 ds. Bakker Amstelveen, 7 ds. De Vries Katwijk. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Geursen, 3 dienst1 met geestel. gehandicapten, ds. Boven berg, Hoofdstr. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. v. Loenen, Sch. kerk 9 ds. Knorth, 10.30 ds. v. Loenen, bevestiging en intrede mevr. ds. v.d. Kolff, 5 ds. Doesburg zangdienst, 12 jan. Dorpskerk 7.30 avondgebed, Baptistengem. 10 br. Lourens, 5 br. De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Vree,, Geref. Kerk 9.30 prof. dr. v.d. Berg, Leiden, 7 ds. Sytsma Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 dr. Jan sen Noord wijk, Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. Cats Aalsmeer, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 5 ds. v. Santen S.heim, av.-maal, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Simpelaar, 4.30 leesd., Geref. Kerk Vryg. Buiten V. 9 ds. Schuurman, 5 dienst, Chr. Geref. Kerk 10 en 4 ds. Quist, Geref. Gem. 10 en 4 en woe. 11 jan. 7.30 ds. Hak kenberg, Oud Geref. Gem. 9.30 en 3, do. 7.30, Mariënburcht ma. 8 evangelisa- tiedienst, ds. Gravendeel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, En- gelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. i NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Den Blaauwen St. Maartenbrug (Zype), jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Wessels Amstelveen, 6.30 ds. Aalders Geldrop, Chr. Geref. Kerk, 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, 6.30 dhr. Verwei, Geref. Kerk 9.30 en 7 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Koole Den Haag, 7 ds. Germans Vijf huizen, Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijn gaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Vissers, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Mole naar Groot-Ammers, 7 kand. v. Harten, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. v.d. Kraan, 7 ds. Hiensch Barendrecht, RK Kerk 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 ds. De Haan O.geest, 7 dr. Jansen, Hoofdstr. 10 dhr. Vink Katwijk, 7 ds. v. d. Bogerd R.burg, De Rank 10 ds. Vroegin dewey Katwyk, 3.30 ds. Hovius Katwyk, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma, 5 dhr. Brouwer, Vinkenl. 9.30 ds. Bouma, 5 ds. Elgersma, S. Mio 9 dhr. v. Duin, Sticht, kerk 11 ds. Bosman, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Werner Wassenaar, RK Kerken Zee 9.30 en 11, Binnen 8, 10 en 11.30 aula Boerenb. 11. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 dhr. Goedhart, De Zilk 10 ds. Streefland, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 10, 11.30 en 6, viktork. zat. 7, zo. 9.30, 11 en 6, S. Bavo 9.3Ó, S. Maria zat. 7.15, zo. 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 10.30 ds. Ter Linden, Pauluskerk 10 prof. dr. Jansen Schoonhoven, Gem. centr. 10.30 mevr. Mohring Voorburg, Van Wyckerslooth 4.30 dr. Enklaar, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Heemskerk, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 br. Vreeken, 4 ds. Meester, RK Kerk Will. kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel, zat. 6.30, zo. 9 en 11. Volle Evang. gem. (g-?m. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 dhr. Krispijn Den Haag, 5 past. Mussert, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Geesink S.heim, av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 ds. Kuiper Haarlem. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Malssen, Leiderdorp, 7 ds. De Vree, Leimuiden, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. v. Vuuren, Zaanslag. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. Gall Den Haag, 5 drs. Kattenberg, Voorschoten, Bethelkerk 9.30 ds. Broekema, em.-predikant, Leiderdorp, 5 ds. Meyers, Leiden, Geref. Kerk Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Damsma, Im- manuelk. 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen, Mar. kerk 9.30 ds. Baayen, 5 dr. v. Öeveren, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 dhr. v.d. Geer Purmerend, 7.30 ds. Visser A'dam RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 dr. Jan sen Noordwijk, 10.30 dhr. Christ, Lei den, 7 ds. Poort, Oisterwijk, opendeurdienst Geref. Kerk 10 ds. v. Santen, 5 ds. De Wit, Lisse, Ned. Prot. Bond 10.30 mevr. ds. Kuipers, Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Lindenburg, av.-maal, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Bezemer, av.-maal, RK Kerk Langeraar zat. 7, zo. 10 en 11.30, dorp 9 en 12. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 hr. Kor- bee. Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 VOORSCHOTEN - Herv. Gem. dorp 10 ds. Meyering, 7 vic. Bijl, Hulp en Heil 10 ds. Lentz, aula NH 9.30 ds. De Zwart, av.-maal, kapel Ryndyk 10 vic. Byl, De Ark jongerefienst jongerendi., Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zeeuw, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 4 ds. Houwen, Spakenburg, 11.30 Kerken M. Godskerk zat. 7, ZO. 8, 10 en 1.330, Laurentius zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12. WADDINXVEEN - Herv. Gem. Bethel kerk 9 ds. v.d. Berg, 10.30 ds. v.d. Berg, 5 hr. Kruithof, 6.30 ds. Verwelius, Hoekst. 9.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Hulst, Im- manuelk. 10 kand. Pronk, 5 ds. Post humus Meyes Geref. Kerk Kr. kerk 10 ds. Dijk, 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Dijk, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktor 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 drs. Blonk Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Heerden Den Haag, 4.30 ds. Snoei Amersfoort, 7 drs. Da Costa O.geest, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, Dorps- centr. 9.30 ds. Snoei, Geref. Kerk 10 en 5 ds. Visscher Geldermalsen, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v. Aalst Baarn. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Blenk, 6.30 ds. Bronsgeest Nieuwkoop, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Bouma, Kampen, Ned. Prot. Bond 7 nam. ds. v.d. Poel, Parijs, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 drs. Kattenberg, Voorschoten, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. 't Hart Bodegraven, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWQUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, RK Kerken: Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. D. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Ryndyk Meerburg zat. 7, zo. 10,12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Geertsema, H.woude. Geref. Kerk 10 en 6.30 kand. Den Braber.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4