Ergernis contacten over melding Zuid-Af rika m Maredorp voorlopig nog niet onder dak Oosterman wil weer raad terugl teren Herenhuizen op tuinen van Ballego Verduistering op bank na drie jaar ontdekt Advocaat tasjesdief: Xes was voldoende Ontwerp alleen papieren hoogtepunt Eis dertien maanden v.d. Water 578 ZATERDAG 7 JANUARI 1978 DEN HAAG - Mr. Berkhout, de president van de Haagse rechtbank veroordeelde de 19-jarige K. uit Leiden giste ren tot twintig weken ge vangenisstraf waarvan vijf weken voorwaardelijk en met aftrek van dertien weken voorarrest. Bovendien zal K. zich onder toezicht moeten stellen van de algemene re- classeringsvereniging. K. ontpopte zich in een korte tijd, van 29 september tot 8 oktober vorig jaar als een ac tieve tasjesdief. Hij stond te recht voor zes van die diefstallen, maar in het proces verbaal van de Leidse politie stonden er negen plus twee inbraken in scholen en di verse winkeldiefstalletjes. K. pleegde de diefstallen steeds met een vriend. Op acht oktober werd hij door de politie opgepakt en sinds twaalf oktober verblijft hij in Twintig weken gevangenis het huis van bewaring. De ad vocaat van K., mr. Hamer, vroeg de rechtbank hem me teen vrij te laten omdat hij de vrijheidsbeneming erg slecht verdraagt. „Toen ik hem op het politiebureau voor het eerst zag heb ik redelijk met hem kunnen praten, maar bij de rechter-commissaris en kele dagen later schrok ik van hem. Hij kon nauwelijks meer duidelijk maken wat hij ge daan had en waarom. Sinds dien is hem door allerlei in stanties in niet mis te verstane bewoordingen verteld hoe fout hij geweest is. Dat beseft hij nu zelf ook wel degelijk. Ik vind dat de les nu voldoende is geweest en vraag om on middellijke invrijheidsstel- ling", aldus mr. Hamer. Uit het rapport van de reclasse ring bleek dat K. in zyn op voeding te maken had met een vader en moeder die daar heel verschillend over dach ten. Na de scheiding van zyn ouders kreeg hij een stiefmoeder met wie hij erg slecht overweg kon, hij is toen uit huis gegaan. De mavo heeft hij opgegeven en hy raakte aan het zwerven. In middels is hy begonnen met de avondmavo. Hij bleek, ook tijdens de zitting, spijt te heb ben van alles wat hy gedaan heeft. Omdat hy een oproep heeft gekregen om deze maand nog in dienst te gaan, en hij met zijn familie weer op veel betere voet leeft, vond de rechtbank het niet nodig de eis van de officier van justitie, mr. Blok, te volgen. Die eis was twaalf maanden gevang enisstraf waarvan drie maan den voorwaardelijk, en even eens toezicht van de reclasse ring. LEIDEN - Maredorp is nog lang niet onderdak. Het deze week ge publiceerde ontwerp-bestem- mingsplan 'Maredorp onder dak' heeft alleen nog maar een papie ren betekenis. Het geeft op papier aan wat er in dit deel van de Leidse binnenstad in de toe komst met de ruimte kan en mag. LEIDEN - Op het terrein van de voormalige tuinen van Bal lego (tegenover het sportpark Leidse Hout aan de Beunin- genlaan) zal binnen enkele maanden begonnen worden met de bouw van een dertigtal grote herenhuizen. De huizen zullen naar ontwerp van de Oegstgeester architect Mark- slag gebouwd worden door een uit dezelfde plaats afkom stige ontwikkelingsmaat schappij Proper Beheer bv, die de tuinen twee jaar gele den verwierf. Voor de met vijf slaap/studeerkamers uitge ruste huizen, met vermoede lijke prijzen van vier tot vijf ton, hebben zich al enige ge gadigden gemeld. De Van Ol- denbarneveltstraat zal door getrokken worden, gedeelte lijk als fietspad om door gaand verkeer te weren. Bij Proper is men overtuigd van de behoefte aan dit soort gro tere woningen, die vooral zou leven onder het hogere weten schappelijke personeel van de universiteit. Uit eerdere, sa men met de gemeente ge maakte berekeningen was ge bleken dat sociale woning bouw niet haalbaar zou zijn op deze tamelijk dure grond. Groepsgewijs, in twee jaar ti jds zullen 'de huizen gebouwd worden in vier typen. Bij de grootste bevindt zich boven de extra woonruimte. Op de directe toekomst van de wijk heeft het voorlopig nog geen invloed. De beperkte waarde van het ont werp - overigens geldt dat voor ieder bestemmingsplan - werd kort na de publicatie op ruwe wijze aangetoond. Een dag na de presentatie van 'Maredorp onder dak' bleek het verschil tussen de papieren wereld van het ontwerp en de werkelijke praktijk van al ledag. Als één van de opvallende elemen ten voor de toekomst van dit deel van de Leidse binnenstad is in 'Maredorp onder dak' het opengraven van de Stille en Lange Mare opgenomen. Een kostbaar en ambitieus karwei, waarmee zo'n 4,5 miljoen gulden gemoeid is. Het geld ervoor zou moeten komen uit de stadsver nieuwingspot van het rijk. Voorlopig komt het geld daarvoor niet beschikbaar. De nieuwbak ken minister voor ruimtelijke or dening maakte deze week be kend dat Leiden ruim de helft minder voor de aanpak van stadsvernieuwing krijgt dan het had gevraagd. Leiden vroeg voor plannen in de oude stadswijken Noord. De Kooi en Maredorp zo'n 52 mil joen. De minister zette daar flink het mes in. Hij stelt voorlopig niet meer dan zo'n 23 miljoen gulden beschikbaar. Tot de plannen die geschrapt werden, behoort het opengraven van de Stille en Lange Mare. DEN HAAG - „Ik denk alleen maar: ik moet geld hebben", mo tiveerde de 19-jarige W. S. uit Leiden de 75 diefstallen uit het proces verbaal van de gemeente politie Leiden en de 108 diefstal len uit dat van de districtspolitie Hij stond gisteren voor de Haagse rechtbank terecht voor zes van die feiten; diefstallen van de meest uiteenlopende artikelen uit winkels, auto's en woningen. De oorzaak was druggebruik en het zonder werk of uitkering zit ten. Zijn advocaat, mr. Keer- eweer, schetste de situatie van S. zo: „Hij leefde van dag tot dag. Hij stond zo buiten deze wereld dat hij gewoon de fut niet had om naar de Sociale Dienst te stappen en een uitkering te vragen, die hij zeker gekregen zou hebben. Het enige wat nog in hem opkwam was een winkelruit ingooien en het gaf niet wat daar dan achter lag, hij had geld nodig om aan drugs te komen". De officier van justitie, mr. Blok: „Het is een bekend patroon; de toename van dit soort diefstallen, uit een auto of door een greep in de kassa, is direkt terug te voeren op druggebruikers. S. heeft laten blijken dat hij iets aan zijn situa tie wil doen. Ik wil hem die kans best geven, maar ik zie geen ruimte voor een voorwaardelijke straf'. Zijn eis was een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In oktober had S. positief ge reageerd op het voorstel van zijn psychiater dr. Schipper om voor behandeling naar de Emi- liehoeve te gaan. Nu denkt S. dat hij dat niet meer nodig heeft en kan volstaan met een zoge naamde ambulante behandeling van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het Consulta tiebureau wil die behandeling volgens zijn rapport geven. De advocaat, mr. Keereweer; „S. heeft destijds ingestemd met be handeling in de Emiliehoeve omdat hij bang was dat wanneer hij dr. Schipper niet welgevallig zou zijn, die een rapport zou schrijven waar hij nu mee om de oren zou worden geslagen. Maar hij weet wat er in de Emiliehoeve gebeurt, en denkt dat een behan deling daar voor hem minder ge schikt is. Hij maakt het mij en u daarmee niet gemakkelijk omdat een ambulante behandeling waarbij hij de straat weer opge stuurd wordt wat wankel aan doet. Maar gezien zijn blanco strafblad tot nu toe en gezien het psychiatrisch rapport vraag ik u toch het Consultatiebureau op dracht te geven tot die ambulante behandeling". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. LEIDEN - Onder enkele hoogleraren en ander we tenschappelijk personeel van de Leidse universiteit is grote ergernis ontstaan over een verzoek van het college van bestuur om op te geven welke formele be trekkingen zij onderhou den met universiteiten in Zuid-Afrika. Vooral in de medische faculteit, zo werd gisteren bevestigd door mr. C. J. Zwarts, directeur van het fa culteitsbureau, is de irritatie vrij algemeen. Op grond daarvan hebben enkele wetenschappers ook geweigerd aan het verzoek van het college van bestuur te voldoen. Hoewel hierdoor de in druk zou kunnen ontstaan dat zij bepaalde wetenschappelijke contacten met Zuid-Afrika willen verzwijgen, gelooft prof. dr. A. J. Staverman van het college van bestuur niet dat er in deze kring van bezwaarden sprake is van be trekkingen met Zuid-Afrika. "Wij hebben niet het gevoel dat er een samenhang is", zegt hij. De geërgerde wetenschappers vra gen zich met name af waarom de contacten met Zuid-Afrika wel en de contacten met andere lan den, waar de mensenrechten ver trapt worden, niet moeten wor den vermeld. Prof. dr. H. L. Booij (fisisch biochemicus) for muleerde het in een brief aan het college van bestuur aldus: "Zo lang die vraag niet gesteld wordt, heb ik de neiging uw brief te beantwoorden met: lieve vrie- den, het gaat jullie geen donder aan welke wetenschappelijke relaties ik heb met collega's van welk land dan ook". De hoogleraar, die zich wel tegen de apartheid en het regime-Vorster keert, schreef verder dat een col lege van bestuur "iedere weten schappelijke werker vrij moet la ten in het onderhouden van noodzakelijke wetenschappe lijke contacten met collega's (of universiteiten of laboratoria), on geacht de politieke situatie van het land waarin deze collega zich bevindt". Zuidafrikaans bezoek Zuid-Afrika gebeurde op verzoek van de universiteitsraad, die al enkele jaren bezig is een oplos sing te zoeken voor het probleem van de betrekkingen met het buitenland "in uitzonderlijke omstandigheden". Het gaat daarbij met name om landen als Zuid-Afrika, Chili, de Sovjet- Unie, Oeganda etc. In september 1976 werd de discus sie weer actueel toen de universi teitsraad een bezoek van de rec tor magnificus van de blanke universiteit in het Zuidaf- rikaanse Pretoria, prof. Hamman, aan de Leidse 'universiteitsraad afkeurde. Vorig jaar kreeg de dis cussie een vervolg aan de hand van enkele nota's, maar duide lijke maatstaven voor wel of geen betrekkingen met bepaalde lan den, kwamen er niet. Inmiddels heeft het college van bestuur deze week in een nieuwe nota moeten constateren dat er geen algemene maatstaven te geven zyn. Wat de contacten met Zuid-Afrika betreft is het college, zoals het schrijft, gebleken "dat geen der aangeschrevenen op dit moment contacten met Zuidafrikaanse universiteiten onderhoudt of voornemens is te entameren". Slechts de universiteitsbiblio theek houdt een soort ruilverkeer van jaarboeken en tijdschriften gaande met Zuidafrikaanse in stellingen. En verder heeft de Stichting Leidse Sterrewacht Fonds een sterrewacht staan in het Zuidafrikaanse Har- tebeespoortdam, maar daar zijn volgens het college geen Zuidaf rikaanse universiteiten bij be trokken. Wat deze contacten aan gaat, meent het college dat de universiteitsraad geen behoefte zal hebben aan een voorstel (bij voorbeeld om ze te verbreken). Het valt overigens te verwachten dat er over de Zuidafrikaanse contacten nog wel een hartig woordje in de universiteitsraad (van 16 januari) gesproken zal worden. Daarbij zal ongetwijfeld ook een motie ter sprake komen, die vorige maand - in afwachting van de inventarisatie van Zuidaf rikaanse contacten - nog onder tafel bleef. In die motie wordt het college van bestuur gevraagd te bevorderen dat alle Leidse uni versitaire contacten met Zuid- Afrika worden verbroken. i dit Eén van de ondertekenaars document, de student Ed van der Ouderaa, meent dat de motie nu zonder enig bezwaar kan worden aangenomen. Over de ergernis die is ontstaan rond de Zuidaf rikaanse contacten zegt hij: "Ik zou me kunnen voorstellen dat het college van bestuur met zo'n vraag van: met welke overige landen worden er contacten on derhouden, zou zijn gekomen. Maar dat zou wel betekenen datje bij dit gelijke-monniken-ge- lijke-kappen principe vaste toe tsingsmechanismen moet heb ben. En die zijn er niet. Boven dien - als je over de Oostbloklan den praat - er zijn nu de akkoor den van Helsinki als uitgangs punt voor een dialoog met die landen. En met Zuid-Afrika heb ben we geen dialoog. Dat is dus niet vergelijkbaar". WIM WIRTZ Nu is deze voorlopige afwijzing op zichzelf niet zo dramatisch. De wens voor het openleggen van de Lange en Stille Mare was door de projectgroep die 'Maredorp on der dak' opstelde, niet direct als een plan voor vandaag of morgen opgenomen. Het was duidelijk een idee voor langere termijn. Wel dringt zich nu de vraag op of de voorlopige afwijzing ooit nog ge volgd zal worden door een latere toewijzing. Opvallend is dat de negatieve beslissing van de mi nister volgt op een positief advies van zijn ambtenaren. Bij de presentatie van 'Maredorp onder dak' deelde de project groep - nog onbekend met de be slissing van de minister - opge wekt mee dat de ambtelijke top de coördinatiecommissie stads vernieuwing) in Den Haag achter het idee voor opengraven van Lange en Stille Mare stond. De beslissing van de ministers is een voorbeeld hoe kwetsbaar pa pieren ideeën die een toekom stige ontwikkeling aangeven, zijn. De projectgroep Maredorp was zich daar bij de plannenma kerij overigens terdege van be wust. In het ontwerp stelt men nadrukkelijk dat 'Maredorp on der dak' alleen nog maar een pa pieren resultaat is. De projectgroep zegt - simpel ge steld - dat zolang de concrete aanpak van de wijkvernieuwing niet begint, het verval zich ge woon voortzet, hoe mooi de ideëen ook zijn. Maar die ideëen zijn voor de ingewikkelde prak tijk van de ruimtelijke ordening wel onmisbaar en noodzakelijk om op lange termijn zaken te kunnen realiseren. Het bestemmingsplan moet zo ge zien worden als een admini stratieve aanloop. Het biedt enkel nog maar een bestuurlijk en juri disch kader - dus regels, bepalin gen en beperkingen - voor het gebruik van de ruimte. Pas als dat is gedaan,> kunnen overheden (gemeente en rijk) met tastbare maatregelen komen. 'Maredorp onder dak' heeft als motto 'Pannebier voor een Leids stuk binnenstad'. Pannebier is een oud gebruik in de bouw bij het bereiken van het hoogste punt (het leggen van de pannen). De bouwers kregen dan als fees telijk gebaar bier. Maredorp be reikte ook het hoogste punt, maar voorlopig nog op papier. Bij de 'oplevering' aan van het plan aan de gemeente bleef het feestelijk tintje dan ook beperkt tot een glaasje jus. KEES VAN DER MALEN ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste pryzen v.d. WATER D'66: ZEVENTIEN KANDIDATEN LEIDEN - Wethouder Oosterman heeft zich opnieuw beschikbaar gesteld om zitting te nemen in de gemeenteraad. Hij is één van de zeventien leden van D'66 die zich tot nu toe als kandidaat hebben opgegeven voor een plaats op de verkiezingslijst van deze partij. Onder hen bevinden zich ook en kele bestuursleden, zoals de huidige voorzitter Glaubitz. Of Oosterman door zijn partij an dermaal als wethouder zal wor den gesteld en wie de lijsttrekker van D'66 zal worden, is nog niet bekend. Partijvoorzitter Glaubitz zei daar gisteren bij de presenta tie van het verkiezingsprog- ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS ramma oven "We gaan er niet zondermeer van uit dat we weer een wethouder zullen leveren. Het is tezijnertijd aan de fractie te bepalen of en wie ze kandidaat wil stellen". Over de volgorde van de kandidaten op de ver kiezingslijst zullen de leden schriftelijk moeten stemmen. In de eerstvolgende ledenvergade ring, op 20 januari, presenteren de kandidaten zich. Vervolgens krijgen de leden stembiljetten thuis bezorgd, waarna ze zich kunnen uitspreken. De vraag wie er lijsttrekker wordt komt daarbij apart aan de orde. Overigens kunnen nog tot 10 januari leden van D'66 zich beschikbaarstellen voor een plaats op de ver kiezingslijst. Gisteren waren er al fragmenten van het verkiezingsprogramma van D'&& in deze krant te lezen. D'66 wil "het goede dat in de af gelopen raadsperiode op gang is gebracht met kracht voortzet ten". Op de vraag in hoeverre het programma van deze partij af wijkt van het beleid dat d afgelo pen jaren door het linkse prog ramcollege (met D'66-wethouder Oosterman) is gevoerd, noemt voorzitter Glaubitz met name het parkeerbeleid. "Wij zijn minder afwijzend tegen parkeer- Officier eist zes maanden denvergadering H zullen worden besproken. garages dan de PvdA". Prog- Voor de programmavergelijking en ï-coördinator Van Es zegt „We hopen dat het bedrijfsleven van ons programma minder zal schrikken als het van het prog ramma van de PvdA schijnt te hebben gedaan". D'66 streeft de vorming van een college op zo breed mogelijke basis na. Voor de verkiezingen sluit de partij geen akkoord daarover, maar zal wel aangeven, op grond van prog ramma-vergelijking en gesprek ken met andere partijen, naar welke partners de voorkeur voor samenwerking uitgaat. Met de term "zo mogelijk" in het ver kiezingsprogramma sluit de partij overigens niet uit dat een dergelijke verklaring voor de verkiezingen ook achterwege kan blijven. Op initiatief van de PvdA heeft D'66 met deze partij al gesprekken gevoerd. Er zijn tevens kennismakings-bij-een- komsten geweest met delegaties uit het CDA en de VVD. Het nu gepresenteerde programma van D'66 is nog geen definitieve ver sie. Tot 18 januari kunnen de le den schriftelijk wijzigings voorstellen doen, die op de le de gesprekken met andere par tijen zal D'66 een speciale onder handelingsdelegatie benoemen. Die zal bestaan uit enkele be stuursleden en een drietal ge wone leden. Dit laatste trio zal waarschijnlijk gevormd worden door wethouder Oosterman, de vroegere landelijke partijvoor zitter mevrouw Van der Scheer (tegenwoordig in Leiden woon achtig) en J.Th.Hoekema, die al enkele jaren lid is van D'66 en één van de zeventien kandidaten voor de gemeenteraad. D'66 telt in Leiden inmiddels 170 leden. Een van hen is het oud-KVP- en oud CDA-raadslid Stroink. De lijst van zeventien kandidaten (tot nu toe) voor de gemeenteraad ziet er als volgt uit: G.C. Bartels, C.C. Berg, A.A. van Brussel, J.P. van Es, R.P.M. Geertman, B.O.J.R. Glaubitz, mevrouw M. Ie Gro, P.E. van der Heiden, L.W. Hessel, J.Th. Hoekema, mev rouw P. Jacobs-Kaay, mevrouw C.A.M. Janssen-De Jong, P.M. de Jonge, J. Joustra, B. Oosterman, mevrouw A. Steenhouwer-Van Humbeeck en W.M. Witteveen. DEN HAAG - De Haagse officier van justitie mr. Blok eiste giste ren zes maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf tegen de 49-jarige Noordwijker H.W. De verdachte heeft op 21 oktober 1974 als bankbediende bij de AMRO-bank in Leiden een be drag van f 69.000,- verduisterd. Hij trad op als adviseur van een echtpaar dat voor enkele jaren zou worden uitgezonden naar de Nederlandse Antillen. Het echt paar had zijn woning verkocht en wilde het geld op de bank zetten. Toen W. net bedrag in handen kreeg, heeft hij het in een plot selinge opwelling niet meteen naar de kassier gebracht. „Ik zag ineens een kans om er zelf iets mee te doen. De bedoeling was om het in gouden munten te gaan beleggen. Ik zou dan in die tijd dat die mensen weg waren het bedrag kunnen verdubbelen zo dat zij er geen schade door zou den lijden. Vanaf dat moment raakte ik eigenlijk zo in paniek dat ik niet goed meer wist wat ik ermee moest doen. Ik durfde het niet mee naar huis te nemen en heb het in een envelop in mijn bureaula gedaan. Een paar dagen later was het ineens verdwenen. Ik durfde de directie er niets over te zeggen en heb me ziek gemeld. Ik heb drie jaar op een vulkaan geleefd", aldus de verdachte. De verduistering kwam aan het licht toen het contract met het echtpaar was afgelopen medio vorig jaar. W. is toen ontslagen. Na veel moeite kreeg hij in ok tober een andere baan. Door een verhoging van de hypotheek op zijn woning kon hij de volledige schade, f 94.000,- aan de bank af lossen. Het echtpaar werd door de bank schadeloos gesteld. De raadsman van W., mr. Sluiter, vroeg in eerste instantie om vrij spraak voor zijn cliënt, omdat W. nog niets met het geld gedaan had. „Het komt wel meer voor dat 'een geldbedrag niet meteen naar de kassier wordt gebracht. Het geld was nog bij de bank, hij had het niet mee naar huis genomen, dus aan de uitvoering van de ver duistering was nog niet voldaan". Voor het geval de officier niet ak koord zou gaan met vrijspraak, wilde mr. Sluiter hoogstens tot „poging tot verduistering" gaan. De officier was er echter van overtuigd dat de verduistering bewezen was, en wees erop dat het niet te controleren is op welke manier het geld verdwenen is. Maar omdat W. overigens een blanco strafblad heeft, al veel schade geleden heeft en in grote moeilijkheden zou komen als hem nu onvoorwaardelijke ge vangenisstraf zou worden opge legd, eiste hij een voorwaarde lijke straf van zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. Dc rechtbank doet over veertien da gen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3