Lawaai, vuil en stank bij Oranjewijk Leiderdorp [L eidse agenda Natuurwandeling door Ongeluk na blokkade in Wassenaar Ruilbeurs Lutz' "meneer Klebs ver beneden niveau Overlast door Rijksweg 4 LEIDERDORP - Afgelopen dinsdag verschenen in deze krant de eerste berichten over de nota waarin aangedron gen wordt op verbreding van Rijksweg 4. De huidige weg loopt dwars door Leiderdorp en bezorgt de mensen die er langs wonen erg veel overlast. ZATERDAG 7 JANUARI 1978 t De Marijkestraat met achter de bomen Rijksweg 4 4É Voortbestaan van Molenviergang is gewaarborgd AARLANDERVEEN - Het voort- bestaan van de Molenviergang in Aarlanderveen is gewaarborgd. De ingelanden hebben gister avond 25.000 gulden beschikbaar gesteld om de kade tussen de tweede en de derde molen te re pareren. Dit is "slechts"' een kwart van de werkelijke kosten, die rond 100.000 gulden bedragen. Hier van neemt de provincie Zuid- Holland 75 procent voor haar re kening. BOSKOOP - In de Boskoopse Beurshal wordt zaterdag (14 ja nuari) een ruilbeurs gehouden. Postzegels, mineralen, munten, kaarten, curiosa enz. kunnen er van eigenaar veranderen. De beurs is geopend van elf uur 's morgens tot 's middags vijf uur. Al op 19 december klom een be woonster van de Marijkestraat in de pen en schreef een brief aan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. In die brief vroeg ze om het aanbrengen van een ge luidswal of -muur langs de weg om op die manier de geluidshin der te laten verminderen. Mevrouw Nijs die de brief schreef, deed dit los van de plannen die er zijn om de weg te verbreden. Voor haar speelt dit al langer. De aangekondigde verbreding ver groot wel de noodzaak van het aanbrengen van een geluidwal. Dit is echter niet de directe aan leiding van haar schrijven. Zij woont al vanaf 1962 in de Marij kestraat en was daar toen gaan wonen omdat het er zo rustig was.. Geluidsmetingen Dat is nu wel voorbij. Toen zij met haar gezin in de Marijkestraat kwam wonen was er nauwelijks verkeer op de Rijksweg, een keer in de tien minuten kwam er een auto voorbij en de straat was nog rustiger dan de Mauritssingel die in dezelfde tijd bebouwd werd. In de loop der jaren is^er nogal wat veranderd. Het verkeer werd steeds drukker en vooral het toe nemende vrachtverkeer ging veel hinder opleveren. Een paar jaar geleden deed de Consumen tenbond geluidsmetingen langs de weg en vond het lawaai nauw elijks aanvaardbaar. Sindsdien is het geluid alleen maar toegeno men. De laatste paar jaar is het verkeers lawaai voortdurend aanwezig. Overdag gaat het met pieken in het spitsuur door tot rond een uur of drie 's nachts om dan rond half vijf's morgens opnieuw te begin nen. Het is nooit helemaal st.il omdat vooral het vrachtverkeer ook 's nachts blijft rijden. Stankoverlast De Marijkestraat ligt tussen twee viaducten. Het ene kruist de Rijksweg met de Rijn en de Hoofdstraat, het andere gaat over de Mauritssingel. Door het zware verkeer is het viaduct over de Hoofdstraat wat verzakt en is er een drempel in de weg ontstaan. Vooral vrachtwagens produce ren daardoor als ze passeren be halve hun eigen geluid ook nog een bmk. Rijkswaterstaat heeft een tijdje geleden verbeteringen aangebracht, waardoor de ge luidsoverlast minder werd. In middels is het viaduct opnieuw verzakt en het geluid is daarmee ook weer terug. De weg levert behalve geluidshin der ook nog stank- en vuilover- Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Stéphanie d.v. A. Buytaert en A. B. Hayes, Stephanie d.v. A. M Robillard en M. Davila, Maria d.v. L. S. Vreeburg en J. M. de Groot, Maar ten z.v. J. d. Mol en C. L. v. Velzen, Bart z.v. ft. B. A. Mittelmeijer en E. C. P Hoogeveen, Orlando z.v. C. A P. Kruyt en J A. Korpelshoek. Margaretha d v. H. Heemskerk en M. F. J. Valk. Martinus z.v. M. H. v. Deursen en A. C M. Topper, Richard z.v. H. v. Eijgen en M. G. M. v.d. Steen, Jan-Pieter z.v. C. Roorda en M. S. Vogelenzang, Ferdinand M. Z.V. J. H. M. d. Elzen en D. A. Gareman, Yorick R. R.. z.v. G. H. L. Bakker en D. L. B. M. Looman, Benno z.v. A. A. L. d. Winter en M. C. Kloek, Niels N. z.v. N. Schaap en C. Fischer, Richard M. z.v. A. W. Aarnoudse en A. Harteveld, Karelle E. d.v. G. V. Villerius en N. J. G. Delaunay, Bianca d.v. C. J. L. M. Barning en H. W. J. Spar- reboom, Kenny z.v. L. van Grootveld en A. H Dobbe, Esther T. J. d.v. P. C. M. Donath en J M. Zandbergen, Mare z.v. R. G J. Knijnenburgen C. J. Ranselaar. Overleden: P. A. Bijmans (1924) geh. gew. met F. J. Verwer; G. van Dijk (1894) geh. gew. met K. Tavenier; J. Lu bach (1915); J. M. Pieters (1890); C. Robijn (1925); A, L. M. Terburg (1939); J. Koet (1965) dv H J. Koet en M. Glasbergen; H. Eikelenboom (1916); A. H. Mieremet (1897), geh. gew. met J. W, J. van der Wilk; W A. Buutveld (1885); A. van Bee- len (1899); A. Siera (1944); J. M. Koei.en (1902). Getrouwd: W. J. de Jongen S. Seriier; A. Wansink en M. J. G. Kuipers; A. J. Ver- straeten en P. Teske Ondertrouwd: S. F. Offerman en M. A. M. van Schaick; F. Jonker en G B. M. Ebus; H. van der Graaff en M. E. Kruijer; G. A van Noorten C. Wortman; Z.Tacko en C. C. M. Hermans; J. van Riet en M. van Hasselen; J. B de Swijger en C. Janssen; R. Wolters en J. van den Boog aard; T. C. Akkerman en L. B. van den Akker; S. Rossi en T. M. Boonders; D. M Splinter en A. H. M. van Aken; M. B. Jacques en M. L. G. H. van Amerongen. last op. Als het waait valt dat nog wel mee, maar voojl bij mistig of zonnig windstil weer blijven de uitlaatgassen rond de weg han gen. Dat levert een bezine- en olielucht op. De uitlaatgassen slaan voortdurend neer in de om geving onder andere op de daken van de huizen langs de weg. "Als je op het dak geweest bent kun je je pak wel wegdoen Volgens mevrouw Nijs zijn de ge voelens die zij voor de weg koestert vrij algemeen in de Oranjebuurt. Alleen is zij tot nu toe de enige geweest die gepro beerd heeft er wat aan te doen. Terwijl volgens haai de bewoners van de flats in de B.G. Cortslaan aan de andere kant van de weg er toch veel meer last van moeten hebben. Zij zitten op dezelfde hoogte als de weg en haar onder vinding is dat de overlast op de begane grond minder erg is dan op de eerste of tweede etage Bij B. en W. kreeg mevrouw Nijs steeds nul op rekest. Ze kreeg te horen dat de weg onder het be heer van het Rijk valt en dat B en W er daarom niets aan kunnen doen. Ook Rijkswaterstaat heeft tot nu toe (behalve voor wat be treft het verzakken van het viaduct) niet gereageerd. Toen mevrouw Nijs vorige maand naar Rijkswatersaat belde om meer te weten te komen over de verbreding van de weg kreeg zij te horen dat daar voorlopig nog geen sprake van zou zijn. VOORSCHOTEN/WASSENAAR - Ieder initiatief dat op het gebied van natuurwandelingen geno men wordt in een super-verste delijkt gebied als de Randstad valt natuurlijk toe te juichen. Toch is het schrikbarend te zien dat een door het instituut voor natuurbeschermingseducatie (IVN) uitgestippeld winterpad in de "Raaphorst tussen Voor schoten en Wassenaar voor een klein gedeelte pal langs de Rijksweg 44 loopt. Wandelend op het winterpad zie (en hoor) je door de bomen rijendik het ver keer langs razen. De rest van het wandelpad is echter zo fraai, dat dit nadeel daardoor wel wordt opgeheven. Niettemin een aanblik die wel de vraag doet opkomen of niet over enkele ja ren Rijksweg honderd-en-zoveel de "Horsten" zal kruisen. Voor lopig zijn deze koninklijke land goederen gelukkig voorbestemd tot nationaal landschapspark. Wat er nog overgebleven is van na tuurschoon wordt steeds meer in bescherming genomen en tot wandelgebied voor het publiek gemaakt. Voor het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie een rden om een brochure samen te stellen, die op eenvoudige ma nier de mensen laat kennis ma ken met een enkele kilometers door de "Raaphorst" slingerend pad. De doorsnee wandelaar bekijkt wel de natuur om zich heen, maar zijn observatie blijft beperkt tot op pervlakkigheden. In de brochure wordt duidelijk ingegaan op de tails van de flora en fauna van het wandelpark "Raaphorst", privé-bezit van Koningin Juliana. Hierdoor kan iedere geïnteres seerde wandelaar zich een beeld vormen van de natuur waar hij doorheen wandelt. Zo wordt de wandelaar attent gemaakt op de jonge esdoorn met de opmerking dat deze alleen in de schaduw groeit. De paardekastanje, met zijn hoefijzervormige littekens, wordt beschreven als een ge neesmiddel voor de paarden van Turkse ruiters: "De Turken zou den hun paarden als die een moeilijke ademhaling hadden gemalen kastanjes geven als middel om de ademhaling te ver gemakkelijken". De takken van taxusbomen zijn volgens de brochure zeer giftig voor paarden en koeien. Allemaal tips, die mede door hun een voudige uitleg niet gauw verge ten worden door de wandelaar. De tekst wijst op bepaalde karak teristieken van bomen, zoals op de stammen van de taxusbomen, de zilveren onderkant van blade ren van de zilverspar. De in het ooekje aangegeven wan deling voert verder langs een meer. waarin vooral het schie reiland met ruige begroeiing langs de schuin overhangende bomen, opvalt. Bij het meer wordt gewezen op de waterhoen tjes en meerkoeten. Verderop langs het pad komen nog meer dieren voor zoals kauwtjes, kramsvogels en koperwieken die hier vaker aanwezig schijnen te zijn. Nu in de winter valt er echter weinig van dieren te genieten langs dit pad. De wandeling over het winterpad WÊ Een van de aardige plekjes die u in totaal zo'n twee uur in beslag nemen. Een nadeel zullen vele huisdierliefhebbers het vinden, dat in dit rustige en ideale wan delgebied geen hond meegeno men mag worden, zelfs niet aan de lijn. Buiten dit op zich wel sto rende verbod en de aanwezigheid van een drukke weg langs een klein deel van het pad is de wan deling zeker de moeite waard en vooral leerzaam. Op een andere plek in de "Horsten" wordt essen- en elzenhakhout gekapt. In de vorige winter is er door een dertig-tal vrijwilligers ongeveer 1,5 hectare gekapt. Deze activiteit was een initiatief van de vakgroep milieubiologie van de universiteit en werd georganiseerd door medewer- in De Horsten kunt tegenkomen In de maanden januari en februari worden voor de zaterdagochten den vrijwilligers gezocht die zich willen bezighouden met het kap pen of zagen van het laag ge boomte, dat door het regelmatig kappen als hakhout zijn ken merkende uiterlijk krijgt. Het hakhout is een zeer oude cul tuurvorm van het bos. Het es- senhakhout loopt in Nederland sterk terug. Vegetatiekundig is het hakhout erg interessant door de mossen en zwammen. Dit hakhout behoort verder tot de vogelrijkste bosty- pen in Nederland. Charles Lennartz LEZERS SCHRIJVEN VOS-cursus In uw editie van 4-1-78 verscheen een interview met begeleidsters van de VOS-kursus Voorscho- het verschijnen Helaas is de toonstelling van de laatste alinea onnodig kwetsend en in strijd met de werkelijkheid. Wij willen erop wijzen dat wij noch de woorden noch de strekking van deze alinea voor onze reke- nihg nemen. Vera Muller Mieke de Lange Brucknerlaan 11 Voorschoter Dr. J.D. Mulder hoogleraar LEIDEN - Dr. J. D. Mulder, ge woon lector in de rasiodiagnos- tiek, is aan de Leidse universiteit benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde opdracht. Prof. Mulder (56) studeerde, na vrij williger te zijn geweest in het Ne derlandse leger, medicijnen aan de Leidse universiteit, waar hij in 1956 slaagde voor het artsexa men. Daarop aansluitend was hij twee jaar werkzaam in zieken huizen in Berkeley en Reading in de Verenigde Staten. In 1962 werd hij ingeschreven als ra dioloog in het specialistenregis- ter en zes jaar later promoveerde hij tot doctor in de geneeskunde. In Nederland moet je eens iets anders durven doen, zei Luc Lutz gisteravond in de pauze van het toneelstuk 'Meneer Klebs en Rosalie". Hij doelde daarmee op de theatertradi tie, die hij in de loop der jaren heeft opgebouwd met zijn charmante vrouw Simone Rooskens door stukken als "The Marriage Gambol' op het podium te brengen. Iedere schouwburgbezoeker wist van tevoren, wanneer hij een stuk van het duo Lutz/Rooskens bezocht, dat het 'lachen geblazen' was. On die reden was de Leidse Schouwburg gisteravond dan ook vrijwel volledig uitver kocht. Een ieder verwachtte bij het ophalen van de gordijnen weer geconfronteerd te wor den met een min of meer pre tentieloos blijspel, waarin grappen gemaakt worden ten koste van dramatische exp ressie en engagement. Niets bleek minder waar. akkoord, ook in 'Meneer Klebs en Ro salie' reikt Lutz regelmatig naar humoristische hoogten, waarop hij als enig acteur pa tent lijkt te hebben. Maar die verdienste is volledig terug te voeren op zijn acteertalent en isabsoluut nietafkomstig van het door auteur Rene de Obaldia aangedragen verbale gegeven. Dat is namelijk per defenitie saai en boeit abso luut niet. Het is te technisch en regelmatig ook te gezocht. Het onderling verwisselen van het hoofd van Rosalie is de enige vondst, die je met wat goede wil 'origineel' zou kunnen noemen. Steye van Brandenberg, een ra sacteur, die zijn sporen heeft verdiend bij onder andere het Nieuw Rotterdams Toneel en de Haagsche Comedie, is als acteur ook zonder meer over tuigend. Hij zet de meester spion D.D.Dimitnov neer en moet zich aan het eind van het stuk laten welgevallen, dat Obaldia hem een plaats in een redelijk kleine, gesloten kist toebedacht heeft. Obaldia heeft in zijn kenmissenkring zeker geen acteurs en ac trices, die last hebben van claustrofobie. Om kort te gaan; een zeer ver dienstelijke en bewonderen swaardige acteerprestatie van Lutz, Brandenberg en Roos kens, maar inhoudelijk ab soluut ver beneden niveau. Als ik moet kiezen tussen het soms hinderlijk vrijblijvend blijspelgenre, dat nergens diep graaft en bol staat van misverstanden en het genre, waarvan 'Meneer Klebs en Rosalie' een voorbeeld is. dan verkies ik 'The Marriage Gambol' boven de absurdisti sche, futurologische Meneer Klebs, die de indruk wekt nauwelijks in zijn eigen uit vinding te geloven. Zou Adam zich heel lang geleden ook zo onwennig gedragen hebben? Bert Koekcbakkei Actie tegen sluipverkeer WASSENAAR - Een apotheker uit Wassenaar, die woont aan de Ja gerslaan-noord, heeft gisteren om half negen door een demon stratieve actie het sluipverkeer voor zijn woning tot stilstand gebracht. Een kwartier nadat zijn acht maanden oude kat door een automobilist was doodgere den versperde hij de rijbaan met houtblokken. Het gevolg was dat twee auto's, waarvan de voorste abrupt voor de blok kade afremde, op elkaar klap ten. De materiële schade was aanzienlijk. Tegen de apotheker is proces verbaal opgemaakt. De actievoerder maakt deel uit van een bewonersgroepering die ai enige jaren tevergeefs heeft getracht bet Wassenaarse ge meentebestuur tot maatregelen tegen het hardrijdende sluipverkeer te bewegen. „Wij zijn altijd met een kluitje in het eet gestuurd, ofschoon de sutua- tie levensgevaarlijk is. Ilet is nu mijn kat, hat had ook een kind kunnen zijn", deelde de apothe ker vanochtend telefonisch aaan burgemeester mr. K. Staab De apotheker verklaarde voorts te hopen dat eindelijk wat zal worden gedaan met de amb telijke rapporten over de Was senaarse verkeersstroom. "Men weet allang dat onze smalle straten worden misbruikt dooi de automobilisten die de Rijks straatweg willen mijden." De apotheker zal vooralsnog niet van plan te te zijn zijn actie te herhalen. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.39-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr.), 15-17 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Thea ter met „De gek" van Esward Bond, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Duif-Expo III, 10-23 Volkshuis, nieuwjaarsbijeenkomst De Ratel, 18 uur. Antonius Clubhuis, nieuwjaarsbal Hut spotten, 20 uur. Oostdorp, Wassenaar, ruilmiddag buurtvereniging, 14 uur. Dorpshuis, Hoofdstraat, Leiderdorp, carnavalsfeest Hartentroef, 10 uur. Praethuys, Duinrell, Wassenaar, nieuwjaarsbal Deylknotsen, 20 uur. Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De twee spieghels, muziekprog- Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, gehan- dicaptensoos, ma. van 14—16.30 uur. Stadsgehoorzaal, Duif-Expo III, 10-16 Wassenaarse slag, start strandloop over 4, 8 en 10 km, 12 uur. Kantine ruiterver. Liethorp, Leiderdorp, nieuwjaarsreceptie, 16 uur. LEIDEN - Op de Haagweg even voor de Waddingerbrug is gister avond een motorrijder ten val ge komen na een aanrijding met een personenauto. De bestuurder van de auto. die de weg opreed vanaf de invoegstrook bij een benzinepomp, heeft de motor waarschijnlijk niet gezien. De auto en de motor werden ernstig beschadigd. Promoties aan Leidse universiteit LEIDEN - Deze maand worden er vijf promoties toegevoegd aan de lijst van de Leidse universiteit, namelijk één in de faculteit rechtsgeleerdheid, één bij ge neeskunde, twee bij wiskunde en natuurwetenschappen en één bij letteren. J. van der Gaag (29) uit Nieuwkerk aan den IJssel promoveert op woensdag 11 januari tot doctor in de rechtsgeleerdheid, H. L. Haak uit Woubrugge wordt precies ze ven dagen later doctor in de ge neeskunde, dezelfde dag promo veert C. A. Linse (28) uit Zoeter- woude tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen en be haalt J. J. H. Mulder (46) uit Lei den dezelfde titel op woensdag 25 januari en F. J. A. Broeze (32) uit Rijswijk sluiit de rij op woensdag 18 januari met zijn promotie tot doctor in de letteren. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur tot zondag 24 uur, waargenomen door de I volgende artsen: Wijk I (MorskwartierJ Groenoord, Noorderkwartier n oord-binnen stadJvan Leeu weni Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): F. B. Kruis, Klap roos 34, tel. 126371; Wijk III (Waard, Pre fessorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad): G. D. de Jong, Hoge' Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): van zi uur vm. tot zo. 8 uur vm.: A. Boer, Ken- nedylaan 46, tel. 126509; van zo. 8 uur tot zo. 24 uur: A. A. van Rijn, Melisse 5, tel. 210797. Leiderdorp - H. B. van Wijk, v.d. Valk- boumanweg 198, tel. 890529. Za. ei spreekuur van 12.30-13 uur op Merel- straat 184 a, tel. 89100. De dienst gaat i: op za. 8 uur vm. en eindigt zo. om 24 uur. Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Wil- helminapark 2, tel. 155666. De dienst gaat in op za. 10 uur vm. Voorschoten - A. Tromp, Lohmanplant- soen 33, tel. 071-762159 (zaterdag); J. Vnjenhoek, S. v.d. Oyelaan 38, tel. 2356 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Kievitspark 19, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-nacht - en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 jan., door Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker. Kempena> 16, Oegstgeest, tel. 155482. Indien j ?r mogelijk is de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. W ij kverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp. tel. 140131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond-Zr. B. Wennekers.Oude Rijn 91 a. Leidenrtel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Fiom Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068 Kontaktgroep Praat en kontakgroep Leiden, tel 142154/142715. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2