TERUG NAAR DE MAGINOT-LINIE De geschiedenis van een historische fout Driedaagse voettocht door een fel realistisch museum De "Maginotlinie' werd na de Eerste Wereldoorlog ge bouwd als een Frans verde digingsbolwerk tegen de Duiters. Naamgever van de zeer uitgestrekte onder grondse lijn van betonnen kazematten, tankvallen, un- datiewerken en lichtere ves tingen in André Maginot, die van 1929 tot 1932 de Franse minister van oorlog was. De Duitsers veroverden de linie in 1940 op de Fransen. Vier jaar later werden de gealli eerden weer heer en meester over de verdedigingslijn. Vooral die tweede verove ring ging gepaard met zware gevechten. Het tastbare resultaat daar van is nog altijd aanwezig, omdat de linie na de oorlog intact bleef en het gebied voor publiek hermetisch werd afgesloten. Volkomen onbenut ligt in oost-Frank rijk daardoor nu een verwil derde bos- en wijnbouw- streek die ruw-dooraderd is met betonnen bunkers en de resten van een bloedige strijd. Kort geleden kwam deze "Maginotlinie" nog in ternationaal in het nieuws, toen de ontvoerders/moor denaars van de Duitse werk geversvoorzitter Hanns Martin Schleyer er werden gezocht. De Katwijkse fotograaf Dick Hogewoning (29) drong voor de lezers van deze krant het "Maginot'-gebied binnen. Hij maakte, gewapend met een uitgebreide fotografie uitrusting, een voettocht van drie dagen door dit spookachtige gebied en kwam met een huivering wekkende en niet minder unieke serie platen. Des te unieker is deze serie, omdat de "Maginotlinie" op de no minatie staat om te worden ontmanteld. Hierbij der halve een selectie uit het fo tomateriaal, gelardeerd met een overzicht van hetgeen tijdens de voettocht is be leefd. is - blijkt hij meer geld nodig te hebben voor de bouw van zijn troetelkind. Ondanks het scep ticisme van rechts in het par lement komen de miljarden er. Door Jos van der Meer foto's Dick Hogewoning Evenals diverse volgende kredie ten: de "Maginotlinie" is inmid dels van levensbelang geworden voor de grote industrie van Frankrijk. AVONTUUR „Nu wij ons zoveel inspanningen hebben getroost voor de bouw van de versterkte barrière die de "Maginotlinie" is, zouden wij dan zo gek zijn om ons daarbuiten te wagen om ons in ik weet niet wat voor een avontuur te storten?" Dit vroeg generaal Maurin zich af tijdens een bijeenkomst in 1936 van de Nationale Vergadering. Deze generaal was Maginot in middels opgevolgd als minister van oorlog in Frankrijk en ook Maurin was al besmet met de ziekte die toentertijd epidemi sche vormen aannam bij degenen die de oprukkende troepen van i landmijn gereden jeep ligt er heden ten dage nog altijd precies zo bij als "De Duiters mogen nooit meer de kans krijgen de Franse grenzen te overschrijden zonder daarbij noemenswaardige tegenstand te ontmoeten." Deze mening ven tileerde de Franse minister van oorlog Paul Painlevé eind 1927 tijdens een gesprek dat hij had met voorzitter André Maginot van de kamercommissie voor le ger en bewapening. Angst voor een herhaling van hetgeen Frankrijk tijdens de Eerste We reldoorlog was overkomen was de raadgever bij Painlevé's plan nenmakerij: hij wilde komen tot de bouw van versterkingen langs de grenzen van Frankrijk met Duitsland. Een uiterst ingrij pende klus, die de minister alleen kan doen uitvoeren met behulp van Maginot. Ondanks het feit dat Painlevé zijn miljardenplan geheel en al afstemt op wat al ge ruime tijd geschiedenis is, weet deze de voorzitter van de kamer commissie warm te maken voor het project, dat welke toekomst visie dan ook volkomen mist. Vervolgens gaat André Maginot vol elan, maar zonder de nodige wer kelijkheidszin aan de slag. Hij slaagt erin "zijn" commissie te overtuigen van het belang van de bouw van een verdedigingslijn, zodat zij enorme bedragen be schikbaar stelt voor de aanleg van de "Maginot-linie". Op 17 februari 1928 begint de bouw van het stelsel van verdedigingswer ken onder de grond in het bos- en wijnbouwgebied in oost-Frank rijk, dat loopt vanaf de Belgische grens via Metz en Strasbourg tot aan de grens met Zwitserland. Korte tijd later - wanneer Magi not eenmaal minister van oorlog Hitier zouden moeten stoppen: de afkeer van avontuur binnen het Franse leger. In 1936 bezette Hitier het Rijnland. De Franse premier Léon Blum riep generaal De Gaulle bij zich om te vragen wat die dacht dat er zou gebeuren als er oorlog uit brak. De generaal antwoordde: "Uit onze versterkingen toekij kend zullen we zien hoe Europa tot slaverij wordt gebracht." Met die opmerking toonde De Gaulle zich op jammerlijke wijze een uitstekend voorspeller. De angst van Painlevé en Maginot in 1927 zou een slechte raadgever blijken te zijn geweest voor het reageren op Duitse acties gedurende de Tweede Wereldoorlog. De "Ma ginotlinie" zou de belichaming worden van de passieve geest en houding die tussen 1919 en 1940 in Frankrijk jegens de buiten landse gevaren heersten. Nadat Hitier het Rijnland had be zet, veroverde of bezette hij - ter wijl de Fransen in hun "Maginot" -bunkers zaten - Tsjecho-Slo- wakije, een deel van Polen. De nemarken en Noorwegen. Ver volgens ondergingen begin 1940 Nederland, België en Frankrijk dezelfde be- of lieven mishande ling. Frankrijk kon in de handen van de Duitsers vallen, doordat de "Maginotlinie" aan de grens van België eindigde. Hitier kon daar met een concentratie van zijn hoofdmacht op vrij gemak kelijke manier een doorbraak tot stand brengen: de linie bleek toen veel te eenzijdig op het oos ten gericht. Na een hevige strijd hebben de geallieerden de "Ma ginotlinie" in 1944 weer op de Duitsers veroverd. Drie barrières op telkens zo'n 25 meter afstand van elkaar zullen de "Maginotlinie,' vlak voor de Tweede Wereldoorlog tot een schijnbaar on neembare vesting hebben gemaakt in de ogen van de Fransen. Zoals de met dodelijke pinnen uit geruste drie hekwerken er nu bij staan, lijken ze echter symbolisch voor hetgeen de geschiedenis in tussen heeft geleerd. De Duitsers namen de linie in 1940 met tame lijk gemak en via een list; twee van de drie hekken zijn anno 1977 niet eens meer afgesloten en het derde danig roestige exemplaar zit weliswaar stevig op het ouderwetse slot maar is na enig wrikwerk wel open te krijgen. Dat laatste ontdekte de Kat wijkse fotograaf Dick Hogewo ning (29) toen hij zich bij het hek vervoegde - in de buurt van de grens van Frankrijk met Luxemburg - voor het maken van een driedaagse voettocht door dit gebied van de oostelijke Franse verdedigingswerken. De Tweede Wereldoorlog kwam daarbij keihard tot leven: het gebied is wellicht het felst realistische mu seum dat er bestaat. Nog maar nauwelijks is Hogewo ning het hek gepasseerd of hij wordt al geconfronteerd met wat oorlog is: de dood, die hem tij dens zijn tocht voortdurend zal blijven begeleiden. Een totaal uiteengereten jeep, rond 1940 op een landmijn gelopen en sinds dien blijven liggen. De fotograaf: "Je gaat op zo'n tocht werkelijk dertig jaar terug in de tijd. Ik voelde me iemand anno 1940. Ik ervoer een heel sterke verbon denheid met de mensen die de hel van toen hebben meege maakt. Je zag precies voor je wat voor 'n gruwelijkheden daar al lemaal hebben plaatsgevonden. Zo'n uiteengereten soldaten schoen die je bij die jeep vindt...Dat zegt genoeg Nadat de Hitler-Duitsers de "Magi notlinie" op 19 juni 1940 op de Fransen hadden veroverd, ver spreidden zij in Nederland het moreel ondermijnende en uiterst zelfverheerlijkende geschrift over die actie onder de bevolking. Twee fragmenten daaruit: "Een oude holle weg, nu opgevuld met takkebosvei sperringen die over hun hele lengte door een zij koepel worden bestreken, biedt ons slechts een schijndekking. Het kost ons gewonden. Uit de bunkers wordt met granaatko gels en mijnen geschoten. Toch gaat onze aanval met rukken voorwaarts. We moeten er door heen en we zullen er doorheen. Want we hebben een zwakke plek in de linie uitgezocht." "Onze infanterie rukt nu snel op, door het spervuur van het bos tussen de bunkers. We slaan het laatste restje tegenstand neer in geïmproviseerde veld- en bos- stellingen en rukken door het bos de dorpen binnen; de divisie raakt in beweging. De legendari sche "Maginotlinie" is in enkele uren gebroken, de dam is gebar sten. Door de openingen stromen in eindeloze rijen pantseijagers- en verkenningsafdelingen plus wielrijderscompagniën binnen." De bunkerkoepels die de Duitsers in hun geschriften vermeldden waren het voornaamste reisdoel van de Katwijkse fotograaf Ho gewoning tijdens diens voettocht door de - voornamelijk onder Hekwerk bij het begin van de linie; op 25 meter afstand staat er telkens weer een dergelijke barrière. gronds gebouwde - "Maginot linie". Hij vertelt ervan: "Ik wilde in een bunker zien te komen, om dat ik van tevoren had gehoord dat dat onmogelijk zou zijn. Ik ontdekte al gauw dat er niet door de dikke, gepantserde deuren die officieel toegang geven tot die bunkers was heen te komen. Mijn kans, bedacht ik, ligt dus bij die koepels waaraan de meeste bun kers in de linie herkenbaar zijn." Hogewoning derhalve op zoek naar een geschutskoepel, voortdu rend op zijn hoede voor het trap pen op een van de vele mijnen die nog in het spookachtige bosge bied liggen, keer op keer oog in oog met "oorlog": een geschuts- statief, een met kogels door zeefde helm, de weerzin wekkende luchtkokers die her en der uit dichtbegroeide bunkers steken en die de omgeving haar hijgende angstaanjagendheid geven. "Het idee dat er daar twee keer een ontzettende strijd heeft gewoed, het besef dat daar veel doden zijn gevallen, het idee dat er overal mijnen liggen én de we tenschap dat de toegang streng verboden is maken het fascine rend er te lopen...je moet je eens voorstellen: zo'n helm vol kogel gaten. Dat maakt grote indruk; het enige dat je denkt is: Daar heeft iemand in gezeten die nu dood is..." Een derde - en laatste - stuk uit de Hitier geschriften; de "Maginot linie" in 1940: "Wie niet vlug ge noeg is en wie niet zorgt de land mijnen niet aan te raken, vliegt de lucht in. Sprongsgewijs naderen de Duitse stoottroepen de bun ker. De kapitein springt mee, zoals hij dat als jong soldaat wel vaak genoeg zal hebben gedaan. Pionier Holzman vindt de dood. Hij is niet vlug genoeg voor zijn eigen springstoflading in dek king kunnen gaan. Evenzo pio nier Klinke...Maar, de versper ring is in de lucht gevlogen, de kameraden kunnen passeren." Doordat de weelderige wildgroei van het struweel in het doodstille en doodse gebied in deze tijd van het jaar in ruste is, vindt de Kat- wijker "zijn" koepel al gauw. Met een breekijzer en een hamer wurmt hij er een luikje van open. Die klus kost hem een half uur. Dan valt het stuk metaal van vijftig bij vijftig centimeter naar beneden. Hij verhaalt: "Het duurde enkele seconden voordat ik dat zware geval hoorde kletteren, dus het moest flink diep zijn onder dat gat. Ik wrong me naar binnen, hangend aan een touw. en toen bungelde ik daar. Omdat het binnen bolvormig was en aardedonker zwiepte ik van links naar rechts zonder steun te kunnen vinden en met het besef dat ik in een onzichtbare schacht van enkele tientallen meters diep hing. Nou, dat was het enige mo ment waarop ik 'm tijdens mijn tocht door de "Maginotlinie" heb geknepen. Vooral ook omdat ik wist dat als ik emit wilde ik me met één arm moest optrekken vanwege dat kleine gat. Een klein stemmetje zei dan ook tegen me: Je moet d'r uit Dick, anders kom je er nóóit meer uit "Ik ben er uit geklommen en heb een touwladder gemaakt. Het enige leven dat ik beneden aan trof bestond uit ratten. Het was er stervensdonker en 't stonk ver schrikkelijk. Ik durfde geen vuur te maken omdat ik er rekening mee hield dat er moerasgas hing en er ontploffingsgevaar was. Met een zaklampje ben ik op pad gegaan door de bunkers. Een telefoon kwam ik tegen, was- en plasbakken, een bommenlift van nog helemaal glimmend koper vanwege het zuurstofgebrek in die hermetisch afgesloten bun kers en uiteindelijk kwam ik bij water. Ik ben er nog doorheen gewaad tot ik bij een trap kwam". Een volgende poging om elders een bunker binnen te komen: een koepel met een ijzeren trap. Ho gewoning bindt zich met een touw vast aan een boom en daalt de trap af. Plots breken de ver weerde treden af. Vlak boven de bodem van de schacht blijft-ie bungelen: de zijarmen blijken volgestort met beton. "Ik ben toen dat bosgebied maar inge trokken en kwam op een gegeven moment op een heuveltje waar een veldslag was geweest. Er la gen overal gasmaskers met ko kers. Ik vermoed dat daar de slag is geweest van de geallieerden te gen de Duitsers in 1944. De Duitsers wilden een soort gas- oorlog voeren maar kwamen be drogen uit nauwelijks was de strijd begonnen of de wind draaide zodat de Duitsers moes ten vluchten voor hun eigen gas". Oorlog, wapens, oog in oog met de dood. Vertoevend in dit slagveld zonder leven maakte Hogewo ning deze zaken niet alleen uit het verleden maar ook :n het heden mee. Hij vertelt daarover. "Eén keer heb ik in dat gebied twee mensen gezien Ik had net een Duitse pistoolmitrailleur gevon den en ik lag even op een bunker te rusten, toen er op 200 a 300 me ter afstand van me een auto stopte. Twee kerels stappen uit, allebei gewapend met een ge weer. Ze gaan ieder een kant uit, zodat het lijkt of ze me willen om singelen. Steeds dichterbij ko men ze, steeds dichterbij, allebei hun wapen voor zich uit ge richt "Tja, wat doe je in zo'n geval? Ik ben plat op die bunker gaan lig gen want weglopen zou teveel lawaai geven: de grond lag be zaaid met dorre bladeren dus mijn voetstappen zouden zeker tot op honderden meters in de omtrek te horen zijn geweest. Maarhet geluk was aan mijn kant. Er kwam een vliegtuigje over - een Piper Cherokee geloof ik - en toen dat vlakbij was kon ik naar het hek bij de uitgang spur ten: een paar kilometer rennen voor m'n leven dus. Nimmer zal ik precies weten wa die kerels met me voor hadden. Als dat vliegtuig niet was overgekomen? Ja. ik weet het ook niet, me ge dekt houden en hopen, denk ik Achteraf kan de fotograaf filosofe ren: "Mijn tactiekje kon ik na tuurlijk niet meer toepassen toen ik zo voor die lui op de vlucht was Er lagen overal mijnen, he en ik dacht eerst steeds van: als ik een klik hoor moet ik geen stap meer zetten en me vlak naast de mijn laten neervallen. Als je na melijk ver weg springt kun je door scherven van zo n ontplof fend projectiel worden geraakt, terwijl als je er naast ligt de kans bestaat dat die scherven over je heen suizen. Toen ik daar zo rende besefte ik maar al te goed welke keuze ik deed". Sterker nog, nu kan hij lachend beweren er verheugd over te zijn iets dergelijks te hebben meege maakt. "Ik was achteraf wel blij met dat voorval, ja. Er gebeurde tenminste iets. En een dergelijke vlucht krijgt natuurlijk een heel aparte sfeer doordat ik me in een dergelijke omgeving bevond: de bomen waren kaal, vogels heb ik daar niet gehoord, buiten die twee kerels ben ik verder geen mensen tegengekomenIk voelde me, toen ik daar zo voor- trende. echt opgejaagd, bedreigd. Ik voelde me een soldaat in oor- logsjjd". Overzicht van het spookachtige gebied van de Maginotliniein Frankrijk: betonnen bunkers ingepakt nlderd struweel.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25