De bankbiljettenmachine draait wanneer maar H Mendoza zijn geen MonteneroY "Vroeger hadden we zeven flessen in de ijskast, nu vaak nog maar twee" "We hebben een pingpong-tafel en er kan ook geschaakt worden EXTRA PAGINA 2L MENDOZA - Drie kwartier diep (per auto vanaf Mendoza) in het Andesgebergte ligt het lustoord dat voor Oranje is afgehuurd; de weg voert door een desolaat woestijnland schap, vol slangen en schorpioenen, prijst de gids aan. Langs de kant van de weg komt een hond aansjokken, met bebloede neus, zijn poten laten vochtige afdrukken op het in de hitte smeltende wegdek achter; hij is duide lijk op weg naar het hiernamaals, een riem sleept achter hem aan, ten teken dat de verdoolde eens toch bij iemand gehoord heeft... Het hotel. Gran Hotel Potrerillos. Van Moorse snit. Met metersdikke muren. Een zwembad waar slechts drie badnymfen de middagverveling accentueren door hun lusteloze houding. De manager toont trots de kamers. Kleine vertrekken, die onvèrmijdelijk straks de kri tiek van de sterren zullen moeten trotseren. Het zwembad zal vol gend jaar juni dicht zijn, als de winterkou van de toppen van de onherbergzame Andes duikelt. Ook vissen is'taboe, de rivier die zich op enkele kilometers afstand richting Mendoza stort en daar leven in de woestijn brengt, is donkerbruin van kleur, raast met een verschrikkelijke snelheid langs de rotsen en herbergt nauwelijks of geen leven. Maar, prijst de rrianager aan, we hebben een pingpongtafel. En er kan ge schaakt worden, waarmee hij blijk geeft toch een ietwat ver keerde dunk van zijn toekom stige gasten te hebben. Steenkolos Op de terugtocht ligt de grote hond al verstild langs de weg, de eerste insecten strijken neer, het leven gaat snel in de woestijn. Later die dag sleept een vrouwelijke gids van de organisatie haar gasten mee naar het stadion, subliem verscholen in een kuil in het park van Mendoza, geen boom be hoefde er worden omgehakt, zegt ze trots, de kuil was er al. En dankzij die kuil verkrampt in derdaad geen steenkolos het fraaie landschap. Zwetende ar beiders. Die vriendelijk om een buitenlandse sigaret vragen, waarna ze weer ijverig gaan bou wen aan wat ongetwijfeld het mooiste stadion van Argentinië wordt, strak van opzet, architec tonisch een juweel. De kosten? Het hoofd van het organisatie comité ter plaatse, prof. Roberto Stahringer (later blijkt hij ge woon majoor in het leger te zijn) laat via zijn wolk van een secreta resse (dochter van een kolonel) weten, dat de financien geen pro bleem zijn. Zijn de pesos op, dan vraagt hij de regering nieuwe. Zodat het dus wel waar lijkt wat Eric Weil van de Buenos Aires Herald stelde: geld is er zat voor de WK, de regering draait aan de bankbiljettenmachine dat maar nodig is. Het hotel waar Nederland zijn intrek zal nemen, indien Oranje inder daad in groep 4 (Mendoza) zal worden ingedeeld. Stahringer, eens Duitser, in *47, zegt hij, naar Argentinië geko men, is zijn moedertaal geheel vergeten. Op de vraag hoe het hier straks met de veiligheid zal zijn, richt hij zijn fletsblauwe ogen voor het eerst een paar se conden op zijn bezoekers. In Mendoza zijn geen Montenero's, kraakt hij. Hier, hier is het ver schillend van Buenos Aires. Hier hebben we de wijnbouw, de ura- niumwinning en de olievond sten. Hier is werk zat, voor wie maar wil. En extremisten hebben hier niets te zoeken. Hij wijst naar de in blauw-grijze hitte-nevels versluierde Andestoppen. Het valt niet mee om je daar te ver stoppen, grijnst hij. Daarbij, Mendoza is moeilijk te bereiken. Politie-controlos Hij heeft gelijk, zeker nu het vliegveld van deze oase temidden van de steen woestenij, ontstaan door het- behendig aftappen van de waterreservoirs van het An desgebergte, buiten gebruik is en de bezoekers via het 150 kilome ter verder gelegen San Juan moe ten reizen. Waar een drie uur du rende bustocht hen wacht, die eerst langs de door een aardbe ving verwoeste huizen van de stad voert en vervolgens door de woestijn. Met als enige verzetjes de vele politie-controles, want in Mendoza, zegt majoor Stah ringer, willen we graag weten wie er komen en wie er gaan. Hij vindt het leuk dat de Neder landers er komen, tot voor kort was hem dat niet bekend, hij had het van dr. Kessel gehoord uit Zeist, die was ook bij hem ge weest. Dus officieel staat er nog niets vast? Stahringer „Wachten tot de loting, straks de veertiende januari." ,Maar tekenen wijzen toch wel in de richting van een poule met Oranje en Italië. Bondscoach Bearzot van de Azzuri prijkt al dagen grijnzend op de voorpa gina's van de dagbladen in Men doza, hij verkent het stadion, hij is op zoek naar logiesruimte, pro beert ook nog het Grand Hotel Potrerillos te claimen, maar krijgt daar lik op stuk. De Hol landers waren het eerst met de claim, zegt de manager, hij houdt van Hollanders, ze hebben wel veel eisen, zoals het verleggen van het trainingsveld, maar wè doen dat heus wel hoor, de klant is koning, en wie een dergelijk karwei betaalt, hij haalt de schouders op, hij weet het niet. Doodvallen Mendoza heeft wijnbouw, en wijn betekent een wijninstituut en dat heeft weer tot gevolg dat iedere buitenlandse bezoeker een „ver plichte" rondleiding door de im mense kelders van een wijngaard te goed heeft, alweer compleet met tolk, geen aanhangster van het wereldkampioenschap dit maal. Haar ogen schieten vuur wanneer ze memoreert dat de re gering in diverse provincies van het land bij de werknemers geld pleegt in te houden van het toch al schamele maandsalaris ten be hoeve van het WK. Als het ooit hier in Mendoza zo ver komt, kapt ze ermee, dan kunnen ze allemaal doodvallen, ze gaat geen geld of feren aan zo iets onbenulligs als voetbal. Ze kan het zeggen, want, haar vader is kolonel en bezitter van een ranch bij Cordoba, al hoewel, de slechte tijden dringen ook in haar gezin door, vroeger stonden er altijd zeven flessen cola in de koelkast, nu vaak maar een of twee. En echt, ze vraagt zich wel eens af hoe het gewone volk moet leven, van die paar armzalige pesos per maand, die steeds minder waard worden. Wij, zegt de gidse van het organisa tiecomité, wij hebben als we kunnen twee banen. Zelf is ze onderwijzeres, werkt op een school van acht tot drie en ver volgens bij het organisatiecomité van drie tot negen, dat brengt haar tenslotte op een inkomen van in totaal 450 gulden per maand. Haar vrienden zeggen zo vaak, kap ermee, je werkt je ka pot, maar ze moet toch leven, ze is, schampert ze, geen kolonels dochter met een herenbaantje... Trots zijn ze op hun druiven daar in Mendoza. Een invitatie tot het bijwonen van een avond voor de lokale pers wordt gul en en thousiast verstrekt. Wijn en vlees, zoals het hoort in Argentinië, ge serveerd in een lustoord van de eerste orde, compleet met zwem bad, zacht in de avondbries ruisende populieren en een lucht die de geur van bloemen draagt. Ongeveer vermoedelijk, zoals het ook eens 2000 kilometer verderop is geweest, aan de Atlantische kust, toen de eerste uitgeteerde emigranten land zagen na maan den van omzwervingen en ze de plaats waar ze landden Buenos Aires noemden, goede lucht, ze zouden er vandaag de dag eens diep moeten kunnen inhaleren, of er per vliegtuig moeten op stijgen en neerblikken op die vet tige nevel die de tien miljoen in woners en hun voor het meren deel krotterige huizen bedekt... Import Japan doet toch helemaal niet mee straks? Nee, nee, glimlachen de oosterlingen geheimzinnig, maar toch willen we erbij zijn straks, om ervaringen op te doen... Het zal ze niet meevallen' hotelaccommodatie te vinden, in juni zit de stad al berstensvol. De organisatie heeft alle hotelbed den geclaimd, zodat je je afvraagt waar straks de supporters van al Italië heen moeten, want die komen zeker, tenslotte wonen in Mendoza 50.000 Italiaanse emi granten, die gelegenheid is te mooi om voorbij te laten gaan. De familie moet maar een paar weken overkomen. Het toernooi slaagt hier, zegt de or ganisatie. Waarom? Omdat we geleerd hebben te werken. Kijk om je heen, woestijn was het vroeger, alle bomen en alle wijn stokken hebben we zelf geplant. Sombere gedachten, maar de over vloedig geschonken wijn ver jaagt ze, al is het eindproduct van de druiven der gramschap, ge plukt door straatarme Boli viaanse zwervers, beloning 10.000 pesos voor vier weken bikkelharde arbeid, vijftig gul den, maar iedereen plukt mee, de vaders, de moeders, de kinderen. Argentinië mag dan een wet op de jeugdarbeid hebben, bij Boli- vianen wordt zo nauw niet geke ken. De oogst moet binnen, dat is het enige wat telt, Argentinië is het vierde wijnproducerende land ter wereld en wil oprukken naar de derde plaats. Vandaar dat onze gastheer zo blij is met de Hollandse belangstelling, hij sleept onophoudelijk nieuwe flessen aan, verliest zichzelf tenslotte lichtelijk, biedt de he- ren een wijnimport in Nederland, aan, terwijl dat toch duidelijk hun branche niet is. De high-so ciety van Mendoza is aanwezig op deze avond, blikt in verbazing op naar de vreemde vogels uit Europa, wil graag weten hoe de ideeen nu zijn over Argentinië, nu we er tien dagen hebben rondgezworven. Stilte. Wat te zeggen? Een moeizaam verza melen van gedachten. Waar zijn alle vermisten heen? Onlangs nog smeekten duizend familiele den per advertentie in het dag blad „La Nacion" aan de regering opheldering te geven over het lot van hun gelief den; vandaag zijn er al 25 van die ondertekenaars opgepakt, weg gesleurd uit kerken en bijeen komsten, door God weet wie. President Videla lijkt de ex- treem-rechtse stromingen niet meer te kunnen controleren, ook hem komt het slecht uit net nu hij heeft laten weten zo snel moge lijk het respect voor de men senrechten te willen herstellen. Waar zijn ze gebleven? Maar bij de eerste woorden al kijkt de vrouwelijke tolk met verschrikte ogen op, ssssst, dat vraag je toch niet, we zijn hier te gast, in he melsnaam, die mensen zijn alle maal zo trots op hun vaderland, en dat is waar, nog maar net heeft een Duitse jood, gevlucht naar Argentinië in 1937, verklaard dat hij ondanks zijn nog steeds Duitse paspoort de tranen in zijn ogen krijgt als hij ergens op deze aardbol buiten Argentinië de na tionale tango hoort spelen. Hongerigen En dus rest er niets anders dan Mendoza's schoonheid te prijzen, wat niet al te zwaar valt en onze gastheer tekst en uitleg te laten geven bij de enorme barbecue, met twaalfverschillende soorten vlees; de kok heeft de hulp van een stoker, die als op een ouder wetse stoomlocomotief de kolen schep kwistig hanteert, terwijl het zweet hem van het rozige voorhoofd gutst. Wie omhoog blikt naar de roerloze sterrenhe mel, kan hier nauwelijks beseffen dat diezelfde koepel miljoenen hongerigen van deze wereld toe dekt, maar de wijn smoort ten slotte alle opstandige gedachten de hoorn des overvloeds blytt nieuwe waar oprispen, sommige vleessoorten worden nauwelijks beroerd, stapelen zich hoog op op de borden; totdat tenslotte diep in de nacht de kaarsen doven en de maan wegzakt, de restanten van de overdaad met een onaan gedane duisternis bedekkend... Verbijstering arriveert in Mendoza Japanse delegatie, ze komen kijken hoe het er is met het oog op de wereldkampioen schappen. Verbijstering troef. Ook Jan Zwartkruis was in Mendoza. Voor het stadion staat hij de plaatselijke pers te woord.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21