Israël steunt nederzettingen Geen Lockheed zaak in WesL-DuiIsland Zuidafrikaanse gekleurde bevolking is razend Franse leider: Spoedig nieuw SALT akkoord Wurger van Los Angeles zaait nog steeds paniek Vietnam weg uit Cambodja Yance kwam kroon aan Hongarije teruggeven Amerikaanse miljardair overleden ZATERDAG 7 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 13 LOS ANGELES - "Maak 'm blind, als je kan. Steek iets scherps in z'n ogen, je nagels zijn voldoende, 't Is mak kelijker dan hem in z'n kruis te schoppen". Het ene na het andere televi siestation in Los Angeles geeft de laatste weken dit soort advies. Winkels doen goede zaken met vuurwa pens, knuppels en traangas- pistolen: "Doe portieren op slot en zorg datje een mes bij je hebt". De oorzaak van dit tumult is een jonge man, lang, blank met lang haar. Het signalement van de wurger van Los An geles, verdacht van zo'n twaalf moorden op meisjes en jonge vrouwen in tien weken tijd. De slachtoffers hebben maar één overeenkomst: ze zijn jong. Op een vrouw van 28 jaar na zijn allen tussen twaalf en negentien. Een spe ciale groep van vijfenvijftig man jaagt dag en nacht op de wurger. Ze denken dat hij veel van politiewerk weet, mogelijk zich bij zijn slach toffers voor politieman uit geeft. Drieduizend personen zijn verhoord, onder wie 700 met zedenmisdrijven op de straflijst. Er zijn zelfs een paar poli tiemensen ondervraagd, maar de politie ontkent dat ze de dader in eigen kring zoekt. Net als ten tijde van de jacht op de "Zoon van Sam" in New York een aantal maanden geleden heeft de serie moor den een sfeer van angst in de stad veroorzaakt. Winkels zien hun omzet dalen omdat er minder klanten komen, avondcursussen zijn afgelast omdat vrouwen niet over straat durven. Er is in totaal 190.000 dollar (475.000 gulden) uitgeloofd voor inlichtingen. Duizenden tips stromen binnen op het speciale politienummer. Politiek Twee serieuze verdachten wer den gearresteerd, verhoord en weer vrijgelaten. De politie was weer even ver als bij het begin. Net als met de Zoon van Sam is de jacht op de wurger een po litieke zaak geworden. Te genstanders van de agres sieve politiechef Ed Davis wachten op hun kans om toe te slaan. Davis gaat volgende maand met pensioen om een gooi te doen naar het gouver neurschap van Californië op grond van z'n reputatie van de hardste politieman van de Verenigde Staten. Als hij geen misdadiger kon grijpen die in traditionele Ameri kaanse stijl een "superstar" is geworden voor kranten en televisie kan hij zijn kansen wel vergeten. Davis staat al niet op zo'n beste voet met de media omdat hij heeft bepaald dat bepaalde eigenaardigheden van de wurger geheim moeten blijven. De wurger pleegde zedendelicten met zijn slach toffer, maar de politie wil niet zeggen wat hij precies doet. Want bepaalde bijzon derheden die niet bekend worden kunnen de politie helpen de echte wurger te on derscheiden van de vele ge stoorden die zich in derge lijke zaken als de dader ko men presenteren, zegt een politiewoordvoerder. De wurger is duidelijk een man met grote overredingskracht. Zijn slachtoffers schijnen vrijwillig bij hem in de auto te stappen of mee te gaan naar een gehuurde flat. Hun lijken werden door hun moordenaar meestal ergens op een stille plek neergegooid. Verscheidene mensen hoorden het geschreeuw van slach toffer nummer elf, Kim Mar tin, een 17-jarige prostituee. Ze zagen een man en een vrouw vechten achter de ra men van een appartement in Hollywood. Maar niemand belde de politie. Vier dagen later werd Kim dood in een ravijn gevonden. Gevluchte hoofdredacteur Donald Woods: LONDEN - "De gekleurde Zuidaf rikaanse bevolking en vooral de jongeren onder hen zijn nu zo ra zend dat zij niet langer geïnteres seerd zijn in het trage proces van onderhandelen. Aan de andere kant hebben de blanke kiezers duidelijk gemaakt dat zij tot elke prijs willen vasthouden aan hun privileges. door Haye Thomas Het is net als twee treinen die elkaar op dezelfde rails tegemoet rijden, aldus de spectaculaire wijze uit Zuid-Afrika gevluchte hoofdre dacteur Donald Woods. Na een spectaculaire ontsnapping uit Zuid-Afrika zijn Donald Woods met zijn vrouw Wendy en hun vijf kinderen via Gabarone in Botswana en Lusaka in Zambia naar Londen gevlogen. De 43-ja- rige Woods, die hoofdredacteur was van de nu verboden East London Daily Despatch wil daar zijn boek voltooien over het leven van zijn vriend Steve Biko, die in september in een Zuidafrikaanse gevangenis om het leven is ge komen. Het waren ondermeer zijn kritische reacties op de dood van Steve Biko die ertoe leidden dat in ok tober van het vorig jaar zijn krant voor vijf jaar werd verboden en Donald Woods op gezag van de minister van Justitie James Kru- ger zodanige beperkingen wer den opgelegd dat het hem verder onmogelijk was om zijn journa listieke werk uit te voeren. In Londen verklaarde hij dat dit wel een van de voornaamste re denen was dat hij uit Zuid-Afrika is weggevlucht, al gaf hij ronduit toe dat de aanvallen van de veiligheidspolitie op zijn gezin de directe aanleiding vormden. Hij herhaalde zijn beschuldiging dat de shirtjes met het gezicht van Steve Biko erop afgedrukt door de politie zijn onderschept alvorens hij ze per post kreeg thuisbezorgd. Het scherpe zuur, waarmee de shirtjes waren be werkt, en dat zijn dochtertje Mary zulkebrandwonden opleverde dat zij in het ziekenhuis behan deld moest worden, zal volgens Woods het werk van de Zuidaf rikaanse veiligheidspolitie zijn geweest. Hij noemde in dit ver band de namen van James Marais en een zekere Van Schalkwijk, die voor het onderscheppen van de shirtjes verantwoordelijk zouden zijn. Donald Woods is van plan om na te gaan of het mogelijk is om via het internationale gerechtshof in Den Haag of via de Verenigde Na ties een categorie van internatio nale misdadigers vastgesteld te krijgen. Indien dit gebeurt is hij van plan om Zuidafrikaners zoals minister James Kruger als zo'n internationale misdadiger te brandmerken indien hij niet op korte termijn alle Zuidafrikanen vrij laat die zonder vorm van pro ces worden vastgehouden. Hij gaf toe dat de consequenties van zo'n omschrijving uiterst be perkt zullen zijn, maar het zal in ieder geval mannen als Kruger ervan weerhouden om naar het buitenland te reizen. Volgens Donald Woods kan in Zuid- Afrika nog alleen een bloedige confrontatie worden voorkomen als het huidige bewind zich op korte termijn bereid verklaart om te praten en te onderhandelen met de werkelijke leiders van de gekleurde Zuidafrikaanse bevol king. Zo niet dan is een vreselijke ras- senoorlog, waarbij meer mensen betrokken zullen zijn dan men ooit voor mogelijk heeft gehou den, onvermijdelijk. Op de vraag of hij zich nu in Enge land, waar hij politiek asiel heeft gekregen, wel veilig voelt, ant woordde de verbannen hoofdre dacteur, die overigens niet om speciale politiebescherming heeft gevraagd: "Nee, ik geloof niet dat ik me in Engeland totaal veilig voel. Maar dan moet ik er wel bij zeggen dat je nooit hele maal veilig bent, waarheen je ook gaat*. .Ook huis voor Begin in bezet gebied JERUZALEM (Reuter/AFP/UPI) - De Israëlische regering heeft gisteren bekendgemaakt achter de vestiging van nieuwe joodse nederzettingen te staan in de Sinai- woestijn, die premier Begin weer onder Egyptische zelf standigheid wil brengen. 'De regering heeft de voorbereiding goedgekeurd van land voor de landbouw in het gebied, aldus een regeringsver klaring. donderdag kwamen daar buil- Volgens Egyptische functionaris- dozers in actie om de grond te ef fenen voor acht nieuwe nederzet tingen. 'Iedereen die onze vredesvoorstel len bestudeert moet zich realise ren dat wij willen dat het grootste deel van het gebied wordt be stuurd door de Verenigde Naties waarbij de kolonisten aan de Is raëlische wet zijn onderworpen en worden verdedigd door onze soldaten', aldus de verklaring. President Sadat van Egypte heeft in een vraaggesprek voor de Het Egyptische ontwerp Amerikaanse televisie gezegd geen blijvende Israëlische neder zettingen te zullen toestaan in gebied dat weer onder Egypti sche controle komt. Een Israëlische nederzetting in Egyptisch gebied heeft premier Begin en zijn echtgenote als lid opgenomen en de Begins een huis ter beschikking gesteld. Volgens een bericht in de Jeru salem Post had de leider van de nederzetting, Itzhak Regev, ge zegd dat hiermee voldaan was aan een uitdrukkelijke wens van de premier. De nederzetting ligt De Egyptenaren hopen dat in de omgeving van El Arisj bezet Egyptisch gebied. houdt het plan een pleidooi i voor een terugtrekking van Israël uit alle bezette Arabische gebie den en het recht op zelf beschikking voor de Palestijnen. Het ontwerp zal worden bespro ken op een bijeenkomst van mi nister Kamel met zijn Ameri kaanse en Israëlische collega's Cyrus Vance en Mosje Dayan, die voor 15 januari in Jeruzalem is afgesproken. antwoord op het Israëlische plan, dat premier Menachem Begin op Eerste Kerstdag in Ismailia aan president Sadat heeft voorge legd. Deze topconferentie eindigde in een impasse, hoofdzakelijk doordat Sadat stond op de vesti ging van een onafhankelijke Pa lestijnse staat, terwijl Begin niet verder wilde gaan dan een zekere vorm van zelfbestuur voor de Arabieren in West-Jordanië en de strook van Gaza. raël af te keren van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Dit bleek uit een artikel van het of ficiële persbureau Nieuw China. Tot dusverre steunde de com munistische volksrepubliek vrijwel onvoorwaardelijk de ei sen van de PLO, maar nu heeft Peking klaarblijkelijk besloten Egypte te volgen en te gokken op een welslagen van Sadat's vre despoging. Reden voor de ommezwaai wordt genoemd de 'poging tot uitbui ting' door de supermachten. On der deze laatsten verstaat China gewoonlijk de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. De ongebondenheid in de Chinese buitenlandse politiek blijkt uit het artikel zelfs zover te gaan dat het onder de behoudende Arabi sche landen ook Saoedi-Arabië prijst voor zijn economische hulp aan Egypte, ofschoon Saoedi- Arabië nog steeds diplomatieke betrekkingen met Taiwan on derhoudt. „m. Mevrouw Vance, tb houding tijdens het spelen BOEDAPEST (UPI) - Zonder veel ceremonieel vertoon heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance de gouden kroon 1 lang een centrale rol heeft ge speeld in de geschiedenis van uw land hoort in Hongarije, als dierbaar bezit van het Hongaarse volk", aldus Vance. Man plaatst strijkijzer op achterwerk Stefanus, het nationale symbool De Amerikaanse minister had zich Hongarije, gisteren op een besloten bijeenkomst teruggege ven aan Hongarije. Hij overhandigde de bijna duizend jaar oude kroon aan Antal Apro, de voorzitter van het Hongaarse parlement. "Deze historische en religieuze schat die duizend jaar de teruggave van de kroon even losgemaakt uit het reisge zelschap van president Carter, die toen in Brussel verbleef. De kroon van Stefanus, de eerste Hongaarse koning, viel na de Tweede wereldoorlog in Ameri kaanse handen. travestiet Ontwerp ter Vance een belangrijke rol zal spelen bij het overbruggen van de kloof tussen de opvattingen van Egypte en Israël. De Egyptische minister van China buitenlandse zaken, Ibrahim Kamel, heeft aan de Amerikaanse China heeft ambassadeur Hermann Eilts een Egyptisch ontwerp voor een al gehele regeling in het Midden- Oosten overhandigd. radicale gemaakt in zijn politiek te genover het Midden-Oosten door zich ten gunste van het vredesini tiatief van president Sadat en Is- BONN (SP) - Gevallen van directe of indirecte omkoping van West- duitse personen of partijen door de Amerikaanse Lockheed- fabrieken zijn niet te bewijzen. Dit heeft een werkgroep van het Bonner ministerie van justitie gisteren bekendgemaakt na een "grondig onderzoek" van de bes schikbare documenten. Deze waren alle afkomstig uit Ame rikaanse bron. Een ondoorgron delijk noodlot heeft gewild dat alle Westduitse documenten die betrekking hadden op de aan koop van Staxfighters in de jaren '50 en '60 uit het ministerie van defensie in Bonn zijn verdwenen. Middelpunt van langdurige ge ruchten over omloping door Lockheed ook in de bondsrepu bliek hadden vooral betrekking op Franz Jozef Strauss, toenma lig minister van defensie en op de Beierse partij CSU, waarvan Strauss voorzitter is. Vooral in het verkiezingsjaar 1976 was er politiek andersdenkenden veel aan gelegen de CSU en haar voor zitter zoveel mogelijk in kwaad gerucht te houden. Officieel is van regeringszijde nooit een beschuldiging tegen Strauss geuit en gisteren kon de woordvoerder van de regering, Bölling, dan ook met een ietwat gerust hart daarnaar verwijzen. De christen-democratische opposi tie is het daar overigens niet mee eens. Zij wil een documentatie samenstellen waaruit blijkt dat de regering er wel degelijk aan gelegen was de naam Strauss in ongunstig verband te brengen met de namen van andere per soonlijkheden wier laakbare be trekkingen met Lockheed wel degelijk bewezen werden: prins Bernhard en de vroegere Japanse minister-president Tanaka. NICE (Reuter) - een Fransman die een amoureuze travestiet had af geweerd door hem een heet strij kijzer op de billen te zetten, is wegens mishandeling voor drie maanden naar de gevangenis ge stuurd en beboet met 700 frank. Tegen de politierechter van Nice aan de Riviera had Gilbert gezegd dat hij een vrouw, Dany, had ontmoet. Zij had hem gevraagd of zij mee mocht naar zijn apparte ment om haar pantalon te strijken. In de woning had Dany haar pan talon en ook wat eronder zat uit getrokken, en toen was B. geble ken dat hij bepaald geen vrouw mee naar boven had genomen. Op de vraag van "Dany" of men er niettemin niet iets van kon ma ken, greep B. het hete strijkijzer en plantte het op Dany's billen, waar een lelijke afdruk achter bleef. Zwarte doos verongelukt vliegtuig gevonden BOMBAY (DPA) - De Indiase ma rine heeft gisteren de zoge naamde "zwarte doos" gelokali seerd van de Boeing 747 van Air India die nieuwjaarsdag met 213 mensen aan boord ter hoogte van Bombay in zee stortte. De zwarte doos, die de vluchtgege- vens registreert, zond signalen uit waardoor men de plaats heeft kunnen bepalen. Men hoopt uit de gegevens te kunnen opmaken hoe het toestel is verongelukt. Zoals gemeld, wordt sabotage niet uitgesloten. PARIJS (UPI) - De Franse presi dent, Valery Giscard D'estaing, heeft verklaard te verwachten dat spoedig een nieuw akkoord ter beperking van de strategische bewapening (SALT) tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zal worden gesloten. Op een persconferentie na het be zoek van president Carter aan Pa rijs zei hij dat de Amerikaanse president hem had verzekerd dat de veiligheid van Europa geen gevaar zal lopen door de ver wachte SALT-overeenkomst. "Tijdens onze besprekingen over de betrekkingen tussen Oost en West kwam ik tot de slotsom dat op basis van de informaties van president Carter en van een boodschap dié ik zojuist van de heer Brezjnjev ontvangen heb, tijdens de SALT-onderhandelin- gen vorderingen moeten worden gemaakt. Men kan concluderen dat bij de hervatting van de on derhandelingen aanstaande' maandag een positief resultaat zal worden bereikt". De boodschap van Brezjnjev had hem dinsdagmiddag bereikt. Giscard zei dat hij Carter gewaar schuwd had dat Frankrijk zich verzette tegen het verstoren van het strategisch militair even wicht in Europa. "Ik vroeg de president zijn beleid op het ge bied van de Europese veiligheid opnieuw te bevestigen. De presi dent gaf te kennen dat hij reke ning zal houden met onze zorgen als hij het nieuwe SALT-akkoord sluit", aldus Giscard. De Franse president maakte verder bekend dat hij en Carter het er over eens waren dat een niet na der genoemde groep landen moet trachten via internationale or ganisaties een bestand tussen Ethiopië en Somalië tot stand te brengen. "President Carter is het met ons eens dat er pogingen moeten worden gedaan om vrede te brengen in de hoorn van Afrika". Ook waren de presidenten het er over eens dat er geen geweldda dige wijziging van de grenzen voortspruitend uit Afrika's kolo niale verleden moet komen. Hij prees president Carter die er mee instemde dat Frankrijk als westelijke bondgenoot zijn onaf hankelijke buitenlandse politiek wil voeren. Hij zei dat eerdere Amerikaanse regeringen ge tracht hadden druk op Frankrijk uit te oefenen teneinde zijn onaf hankelijke houding op te geven. De Franse president maakte be kend dat Frankrijk begonnen was met een herwaardering van zijn nucleaire politiek met het oog op een "vermindering van de risico's van verspreiding van kernwapens". Hij weigerde be richten tegen te spreken dat Volgens Radio Phnom Penh - Giscard - Frankrijk al had besloten niet zijn besluit uit te voeren voor het bouwen van een installatie voor het opwekken van kernstoffen in Pakistan. Giscard zei dat de overeenkomst met Pakistan niet rechtstreeks met Carter was besproken. Carter verzekerde dat de VS de normale leveranties van kernbrandstof aan Frankrijk zullen voortzetten. BANGKOK (UPI/AFP/Reuter/DPA) - „Wij hebben de vijand totaal van ons grondgebied verdreven", zo ver klaarde de Cambodjaanse radio gisteren. Het zou hierbij gaan om de Vietnamese invasiemacht die naar dezelfde radio eerder op de dag had bevestigd over een front meet een lengte van 240 kilome ter tot 32 kilometer diep op Cam- bodjaans grondgebied zou zijn doorgedrongen. Volgens de radio „werd op 6 januari de vijand vanuit alle richtingen aangevallen, werd hij door het Cambodjaanse leger en het volk in de pan gehakt en zouden de i wanorde op de vlucht HONGERSTAKING LEDEN BAADER MEINHOFGROEP FRANKFORT/HAMBURG (DPA) - Vijf leden van de Baadcr- Meinhofgroep in Westduitse ge vangenissen zijn sinds enige tijd in hongerstaking, zo hebben hun advocaten meegedeeld. Üp 28 december gingen Annerose Reiche en Christa Eckes in Lu- beck in hongerstaking, op 30 de cember gevolgd door Inga Hoch- stein in Hamburg. Ze willen daarmee bereiken dat er een in ternationale commissie van on derzoek naar de zelfmoorden in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim tot stand komt. In Zweibrucken in Rijnland-Palts zijn Klaus Jünschke en Manfred Gras hof, die beiden levenslang uitzitten, in hongerstaking. Zij protesteren tegen hun nu al zes jaar durende „geïsoleerde ge vangenhouding", en verlangen dat ze met minstens 15 gevangen medestanders "uit de guerrilla" bijeengebracht worden. Donderdag kon uit alle gegevens van de inlichtingendienst van Thailand worden afgeleid dat het Vietnamese leger een groot stuk Cambodjaans gebied aan de grens met Vietnam beheerste. Vietnam bleef echter volhouden, laatstelijk gisteren bij monde van het hoofd van de voorlich tingsdienst van het ministerie van buitenlandse zaken dat „de troepen van Hanoi geen enkel stuk Cambodjaanse grond heb ben bezet". Vietnam zei dat de strijd eerder ten doel had Vietnamese grens gebieden na twee jaar van inval len vanuit Cambodja te verdedi gen. Waarnemers in de Thailandse hoofdstad Bangkok zeiden te menen dat de volkomen tegen strijdigheid in de verklaringen van beide partijen zou kunnen worden verklaard door ervan uit te gaan dat de Vietnamezen bezig zijn met defensieve aanvallen juist zoals de Amerikaanse en Zuidvietnamese tgepen in de Vietnamese oorlog oorlog Cam bodja „binnenvielen". „Zij schijnen een bufferzone op te bouwen aan de Cambodjaanse zijde van de grens om verdere Cambodjaanse aanvallen op hun burgers te voorkomen", zo merkte een diplomaat op. WEST PALM BEACH (FLORIDA) (AP) - De Amerikaanse mil jardair John D. Macarthur is gis teren op 80-jarige leeftijd overle den. Macarthur dis in verzeke ringen en onroerend goed een enorn fortuin had verzameld - volgens geruchten 5 miljard dol lar - leefde zeer bescheiden. Hij hield er geen prachtige auto's op na, geen luxe kantoren en hij had zelfs geen secretaresse. De laatste jaren woonde hij in een bescheiden twee-kamer ap partement in een hotel te West Palm Beach en deed zijn zaken af in de koffiekamer van het hotel. Hij hield niet van duur doen en hield niet van mensen die dit wel deden: "Die lui babbelen alleen maar onzin met elkaar, ze verve len elkaar de stuipen en dat doen ze mij ook". Eens heeft hij ge zegd: "Ik ben de wereld ingegaan als een eenvoudige jongen en heb nooit behoefte gevoeld anders te worden, ook toen ik geld begon te verdienen. Natuurlijk had ik een jacht of een groot landgoed kun nen kopen, maar ik had er niet de minste behoefte aan. NEW YORK - Bij een mijn in Pres tonburg (Kentucky) is gisteren een gepensioneerde mijnwerker die stond te posten, doodgescho ten door een bewaker. Het was de eerste dode sinds ruim een maand geleden de 160.000 leden van de 'United mine works' in staking gingen. Volgens de politie was er aan de schietpartij die de 65-jarige Mack Lewis het leven kostte, een hef tige ruzie tussen hem en de be waker voorafgegaan. De bewaker is in een gevangenis op 150 km afstand van de betrokken mijn opgesloten om verder geweld te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13