ABN Bank in Opkomst Chili zeer groot Vertegenwoordiger PLO in Londen doodgeschoten Wij helpen. Cambodja: een bloeddorstige staat VIETNAM: CAMBODJA VERBRAK GEHEIME ONDERHANDELINGEN Sabotage mogelijk oorzaak 2% méér rente. Maar toch vrij over uw spaargeld kunnen beschikken. DONDERDAG 5 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 SINGAPORE (DPA) - Cam bodja, dat de korste maar naar verhouding bloedigdte com munistische revolutie in Indo-China doormaakte, is in twee jaar vanuit de betrek kelijke vergetelheid de bloeddorstige staat van Zuidoost-Azië geworden. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Vietnam was alleen maar de jongste schrede langs een weg waarlangs links en rechts de brokken liggen. Bekend zijn de verhalen van vluchtelingen over bloedbaden onder de bevolking, de maatre gelen tegen minderheden en de in Cambodja woonachtige Vietnamezen die in groten ge tale naar Vietnam terugkeer den. Cambodja was nog nooit in zijn geschiedenis zo machteloos als nu, maar het reageert, naar ve len geloven juist daarom, als amokmaker. Duizend jaar geleden was dat an ders, Toen was Cambodja een machtig land. De heeker ko ning Jéuavarman de zevende (1181-1215), die de machtigste vorst van de Khmer-dynastie wordt genoemd, onderwierp alles wat rondom Cambodja lag. Zijn staat reikte door het huidige Vietnam tot aan de Chinese Zee en door Thailand tot op het Maleisische schie reiland. In zijn regeringspe riode werden de tempels van Angkor en Thom gebouwd. Het rijk, dat zijn naam heeft van de eerste Khmer, heerser Kamboe Sv^jambhoeva, ver viel in de loop der geschiedenis door de eeuwige oorlogen met de Anamieten in het oosten en de Thais in het westen. Toen de Fransen ruim honderd jaar geleden naar Indo-China kwamen, buitten zij de situatie uit door Cambodja als buf ferstaat tussen de Thais en de Anamieten te gebruiken. Het land bleef tot 1946 Frans pro tectoraat. De eerste koning van het onaf hankelijke Cambodja werd No rodom Sihanoek, die zich ech ter staatshoofd liet noemen en die nu in "paleisarrest" in Phnom Penh leeft. De Fransen lieten Cambodja ach ter met een slordige grens over honderden kilometers door oerwoud en gebergte met slechts hier en daar een al lang overwoekerde grenspaal. Sedert Cambodja onafhankelijk werd, is er strijd aan de grenzen geweest. Het gaat slechts om een stukje land hier, een berg top daar en om een paar eilan den. Er liggen een paar tem pel-ruines en paar nederzettin gen. Diplomaten zeggen dat de hele zaak geen schot waard is, maar er meer achter steekt. Cambodja zegt dat Vietnam eerst stukken grond en tenslotte heel Cambodja wil annexeren en Vietnam werpt Cambodja grensoverschrijdingen en plunderingen voor de voeten. Dat doet ook Thailand. Maar gebied ligt niet ten grondslag aan het conflict, het gaat eerder om het principe of nog meer over de vraag wie Indo-China zal beheersen: Moskou of Pe king. China staat achter Cambodja en heeft dat land tijdens de Indo- chinese oorlog geruggesteund terwijl Hanoi vrijwel alle hulp van Moskou kreeg. Pessimisten zien inmiddels de schim opdoemen van een nieuwe Indochinese oorlog om de invloedssfeer, maar nu met nieuwe hoofdrolspelers. SANTIAGO (AFP/DPA) - De Chileense bevol king is gisteren en masse naar de stembussen gegaan om met een simpel 'ja' of'nee' een uiterst complexe vraag te beantwoorden - de eerste die haar sinds bijna vijf jaar rechteloosheid is ge steld door de militaire regering van president Augusto Pinochet. Deze geeft voor dat Chili met dit referendum stelling kan nemen tegen de volgens hem ongerecht vaardigde-en lasterlijke kritiek, zoals ondermeer geformuleerd in tal van VN-resoluties. De president, die zijn referendum ondanks kritiek van andere kop stukken in de junta heeft doorge dreven, formuleerde de vraag echter zo, dat men met een 'si' ook zijn jawoord geeft aan zijn regime en aan hem in persoon. Het referendum is als een bela chelijke vertoning van de hand gewezen door de Unidad Popular - het linkse machtsblok van wijlen de laatste democratisch gekozen president Allende - en de eveneens verboden christen - democratische partij van Allen- de's voorganger en vijand Eduardo Frei. Ook het rooms-ka- tholieke episcopaat heeft er zijn bedenkingen tegen uitgespro- ken. De ondergrondse oppositie had de bevolking opgeroepen thuis te blijven. Gezien de grote opkomst die allerwegen wordt gemeld is aan dat appèl geen gehoor gege- Als eerste uitslag kwam die van het kleine eilandje 'Robinson Cru- soë' binnen. Volgens de officiële opgave waren er daar 243 ja- stemmen geteld, tegen 23 kiesge rechtigden die Pinochet hun 'nee' durfden verkopen. Pinochet, die nog een dag voor het referendum beweerde dat er in Chili helemaal geen politieke ge vangenen vastzitten, bracht zijn stem uit in Matucana, een buitenwijk van Santiago waar hoofdzakelijk arbeiders wonen. Ik voel me diep tevreden nu ik mijn stem uitbreng. Het onderstreept wat we de VN zullen vertellen. Ik ben zeer tevreden over de steun die de bevolking toont', waarmee Pinochet kennelijk de grote op komst bedoelde. Juristen Chili blijft de mensenrechten schenden, zij het in een iets ge ringere mate dan eerst. Tot deze conclusie kwam de internatio nale commissie van juristen in een verslag dat om de twee jaar wordt uitgebracht over de situa tie van de mensenrechten in een aantal landen. Het kwam gisteren uit in Genève, terwijl de Chilenen naar de stem bus gingen. Letterlijk zei de commissie in haar verslag dat 'het hele systeem van onderdrukking en uitschakeling van de fundamentele rechten en vrijheden in Chili intact blijft'. 'Verbetering is er op het punt van de ergste excessen, zoals het mar telen van verdachten, illegale ar restaties en het verdwijnen van gearresteerde personen', aldus het rapport, dat daar aan toevoegt dat 'de ontbinding van de ge heime politie Dina en haar ver- Wallace gescheiden MONTGOMERY (Alabama) (Reuter/AFP) - In Montgomery is gisteren de echtscheiding uitge sproken tussen de gouverneur van de Amerikaanse staat Ala bama, de 58-jarige George Wal lace, en zijn 38-jarige vrouw Cor nelia, met wie hij precies zeven jaar geleden was getrouwd. Op 6 september jl had mevrouw Wallace de echtelijke woning verlaten, omdat zij "de plat vloersheid en de gewelddadig heden,' van haar man niet meer kon verdragen. Wallace is aan beide benen verlamd sinds hij bij de campagne voor de presidentsverkiezingen in mei 1972 het slachtoffer werd van een aanslag. vanging door een nationale in lichtingendienst 'weinig meer blijkt te betekenen dan een naamsverandering'. t De Chileense president Pinochet toonde zich uiterst tevreden over de opkomst bij het referendu LONDEN (DPA) - Een leidinggevende, gematigde verte genwoordiger van het Palestijnse bevrijdingsfront (PLO) in Londen, Said Hammani, is gisteren slachtoffer gewor den van een aanslag. Een onbekende Arabier schoot hem in zijn kantoor in het gebouw van de Londense vertegen woordiging van de Arabische Liga aan zijn bureau dood. kracht door de daarvoor be- stemde commissies van de PLO worden uitgevoerd, aldus het da gelijks bestuur. "De PLO is geschokt door deze misdaad en zal niet met de armen over elkaar toezien, ongeacht de vraag wie de daders zijn", zo werd gezegd. Groot-Brittannië erkent de PLO niet. Maar een zegsman van het ministerie van buitenwndse za ken zie: "Niettemin betreuren wij deze tragische gebeurtenis op het humanitaire vlak ten zeerste". Een typerende uitlating van Ham mani was: "Wij willen naar onze haardsteden terugkeren en wo nen in een democratische staat naast de joden - met algemeen stemrecht. Maar dat is nog ver weg. Wij willen niemand de zee indrijven. Wij zullen ons schik ken in een Palestijnse staat naast Nieuwe linkse partij voor Portugal LISSABON (Reuter) - Portugal krijgt eind deze maand een nieuwe links-socialistische partij onder leiding van Antonio Lopes Cardoso, de vroegere land bouwminister die indertijd brak met de regering en de partij van Mario Soares. De nieuwe partij gaat de "Unie van Socialistisch en Democratisch Links" (UESD) heten en zal op 28 en 29 januari tijdens een natio nale conventie ten doop worden gehouden. De UESD, vertelde Cardoso het linkse avondblad A Capital giste ren, streeft naar de "totstandko ming van een klassenloze maat schappij waarin de democrati sche macht van de werkers de uitdrukking zal zijn van de volk swil". Cardoso brak indertijd met Soares en trad af omdat hij zich niet kon verenigingen met diens nieuwe landbouwpolitiek, waarbij de re volutionaire landbezettingen grotendeels ongedaan werden gemaakt. Negentien van de 151 bestuursle den van Soares' Socialistische Partij, allen geestverwanten van Cardoso, traden vorig jaar uit de partij. Ze krijgen een nieuw poli tiek tehuis in de UESD. De 40-jarige Hammani was hoofd woordvoerder van de PLO voor West-Europa. Hij gold als een der weinige gematigden op een in vloedrijke post in de PLO en hij had zich bij herhaling uitgespro ken tegen terreur. De laatste tijd was hij door collega's in het Mid den-Oosten berispt vanwege zijn liberale houding. De moordenaar, een jongeman, heeft weten te ontkomen. Hij moet volgens Londense kringen gezocht worden in de gelederen van het Arabische "afwijzings front", dat tegen elke toenade ring tot Israël is. De jongeman had om een afspraak met Ham mani gevraagd en deze had het niet nodig gevonden veilig heidsmaatregelen te nemen. Scotland Yard sluit niet uit dat er verband bestaat tussen deze moord en die op twee Syriërs in Londen op zaterdagavond. Zij werden door een bom in hun ge parkeerde auto opgeblazen. De lijken van de Syrische am bassade-arts en de Syrische am bassadechauffeur werden dins dag naar Damascus overge bracht. Het dagelijks bestuur van de PLO in Beiroet heeft gisteren wraak gezworen tegen de "huurmoor denaars" van Hammani. Een PLO-zegsman in Londen zei dat de organisatie de Britse regering verantwoordelijk stelde voor de moord, tot dat de identiteit van de moordenaar(s) bekend is. Het zoeken naar hem(n) zal met alle Israël tot de dag waarop de twee volkeren beseffen dat het niet realistisch is te leven in een ver deeld land dat een kwart van de oppervlakte van Wales heeft". Hammani was geboren in Jaffa in Palestina. Hij verliet het in 1948 en studeerde Engels aan de Ame rican University in Beiroet en de universiteit van Damascus. Ook had hij gestudeerd in Moskou. Hij was een persoonlijk vriend van Jasser Arafat. Waarnemers in Londen zeiden dat Hammani de Arabieren in Europa had gepro beerd warm te krijgen voor rechtstreekse onderhandelingen met Israël. PEKING (Reuter) - De eerste sec retaris van de Vietnamese am bassade in Peking heeft gisteren verklaard, dat een tussen Vietnam en Cambodja gesloten overeenkomst ter regeling van de grensgeschillen tussen beide landen door "geheime onder handelingen" door Cambodja ge schonden is. De Vietnamees zei dit tegen een adviseur van de Japanse am bassade in de Chinese hoofdstad. De Vietnamese diplomaat voegde eraan toe, dat zijn land geen en- BOMBAY (AFP) - Een groep ter roristen, die nauwe banden heeft met de fanatieke Hindoesekte 'Amand Marg", heeft mogelijk de Boeing 747 van de Indische luchtvaartmaatschappij "Air In dia" op 1 januari bij Bombay in de lucht laten vliegen. By dit onge luk kwamen 213 mensen om. De groep, die zich de "revolutio naire volksorganisatie voor de universele waarheid" noemt en die beschouwd wordt als het "uitvoerend orgaan" van de fana tieke hindoesekte, blijkt het Londense bureau van "Air India" op 28 december een dreigbrief te hebben gestuurd. De groep liet daarin weten van plan te zijn een van de toestellen van de lucht vaartmaatschappij in de lucht te laten vliegen. De directie van het vliegveld van Bombay, die giste ren het bestaan van deze brief onthulde, heeft direct na ont vangst van de boodschap strenge voorzorgsmaatregelen genomen. Zo werd het verongelukte vliegtuig grondig doorzocht waardoor het vertrek moest wor den uitgesteld. De leider van "Amand Marg" een zekere Sarkar, zit al anderhalf jaar in de gevangenis op be schuldiging van moord op ver scheidene van zijn voormalige aanhangers. De fanatieke groep terroristen heeft aanslagen ge pleegd op Indiase diplomaten in de V.S. en Engeland met het doel Sarkar vrij te krijgen. Het Londense bureau van "Air In dia" ontkende later echter een dreigbrief ontvangen te hebben van de met de hindoesekte ver bonden terreurgroep. kele bemiddeling zal aanvaarden van een derde land. De eerste ambassade-secretaris zei ook, dat de Vietnamese diploma ten in de Cambodjaanse hoofd stad daar tot 7 januari zullen blijven. Dit was het laatst vast gestelde tijdstip door Cambodja voor het vertrek uit Cambodja van de Vietnamese vertegen woordigers. Premier Pham Van Dong van- Vietnam heeft gisteren tegenge sproken, dat Vietnamese troepen Cambodja zijn binnengevallen. Hij riep op tot onmiddellijke derhandelingen om het grens geschil te slechten. Maar eenhe den van zes Vietnamese divisies gesteund door tanks en jacht bommenwerpers, zouden het grootste deel van de "papa gaaien-bek" hebben bezet, de Cambodjaanse uitloper in Vietnam. Dit is gisteren gezegd in kringen van de inlichtingen dienst in de Thaise hoofdstad Bangkok. Hoewel de informatie schaars en vaak tegenstrijdig blijft, zou er nog steeds worden gevochten in het bijna 1300 vierkante kilome ter metende gebied. Men zegt dat de veel sterkere Vietnamezen ongetwijfeld in staat zijn rechtstreeks op te ruk ken naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, maar dat er geen tekenen zijn die erop wijzen dat zij dat ook van plan zijn. Volgens radio-Phnom Penh wordt er in vlak ten noorden van de Pa pagaaien-bek, rijst geoogst en dat wijst erop dat de Vietnamezen daar niet diep in Cambodjaans gebied zijn doorgedrongen. Sommige waarnemers menen dat de Vietnamezen zich zullen be perken tot de nu bezette gebie den en om onderhandelingen zullen blijven roepen terwijl zij rustig de reactie van de wereld, en met name van China, afwach- Censuur-vooraf in Oeganda NAIROBI (Reuter) - Nieuws en be kendmakingen in Oeganda zul len alvorens zy aan de media worden doorgegeven, worden gecensueerd, zo heeft een Oegandese regeringswoordvoer der gisteren bekendgemaakt. Hooggeplaatste rijksambtenaren zijn belast met het nalopen van alle nieuws en bekendmakingen ter vaststelling of zij conform zijn aan de regeringspolitiek. ADVERTENTIE PEPERZAK bilteerst 't vekl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN ADVERTENTIE Amokmaker CAMP PENDLETON (CALI- FORNIË) (AFP) - Een fotog raaf bij het Amerikaanse korps mariniers heeft giste ren in het kamp Pendleton in Californië twee sergeants gedood en vier andere mili tairen ernstig gewond met kogels en messteken. De 24-jarige sergeant Earl Hol- ley uit New York was kenne lijk door het dolle heen ge raakt, toen een verzoek om overplaatsing was afgewe zen. Na het bloedbad gaf hij zich zonder verzet over aan de militaire politie. U wilt meer rente van uw spaargeld hebben, maar er toch vrij over kunnen beschikken? Dan is de ABN Spaar-Extra- Rekening of het ABN Spaar-Extra- Boekje voor u de oplossing. Want daarmee krijgt u 2% meer rente dan met een gewone spaarrekening. De ABN berekent wel 1% opnamekosten over het door u opgenomen bedrag. Deze spaarvorm is dus extra aantrekkelijk als u uw spaargeld geruime tijd niet hoeft aan te spreken. Als u belangstelling hebt, informeert u dan eens bij het ABN-kantoor bij u in de buurt. U kunt ook de coupon insturen; dan krijgt u alle informatie in de bus. U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van een Spaar-Extra-Rekcning/Boekje. Dhr./Mcvr Adres: Woonplaats: Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongcfrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Aid. O.D. 50, Antwoordnr. 1555, 1000 PA Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9