Kabinet wil meer goedkope woningen gaan financieren Schade spionage-activiteiten nog onduidelijk 'Wim des Celles wordt uitgewezen Onenigheid teen WD en Kruisinga Bijmengen van steenkoolgas in aardgas met spoed 'gewenst" Uit in de Randstad "Slapend"fonds van een miljard Alsueen groot gezin hebt is kip wel zo voordelig. Twee Oostduitsers 'goed getrainde inlichtingenofficieren BINNENLAND Na maandenlange pogingen verblijfsvergunning te krijgen DEN HAAG Kon. Schouwburg: 7 jan., 20.15 uur solotoneel door Nel Oosthout; 8 jan., 20.15 uur solotoneel door Julien Schoenaerts; 9 jan. 20.15 uur Nationaal Ballet met "In het voetspoor van dedans'10 en 11 jan., 20.15 uur Hoofdstad Operette: "Wiener Blut"; 12 jan. 20.15 uur Haagse Comedie met "Tweelicht". HOT: 6 en 7 januari, 20.30 uur Nieuwe Komedie met "Gansch het radarwerk 8 jan., 20.30 uur "Writers Cramp" van John Byrne; lOjan., 20.30 uur Haagse Comedie met "Spoorloos"; lljan.,20.30 uur Haagse Comedie met "Elizabeth 1". Congresgebouw: 6, 7 en 8 jan., 20.15 uur The Anglo-American Theatre Group met "Hans, the witch and the gobbin". Theater Pepijn: 6, 7 en 12 jan., "Klein Concert-3" met Lisclore Gerritsen, Ben van der Linden en Lieven. Theater in de Steeg: 6 en 7 jan.. Cabaret Blamix met "De lucht in". Appeltheater: 6 en 12 jan., 19.30 uur en 7 jan., 14.00 uur De Appel met "Oresteia" van Aischylos. LEIDEN Schouwburg: 6 jan., 20.15 uur "Meneer Klebs en Rosalie", een blijspel van René de Obaldia met Simone Rooskens en Luc Lutz; 7 jan., 20.15 uur Toneelgroep Theater met "De Gek" van Edward Bond; 12 jan., 20.15 uur Publiekstheater met "List en Liefde" van Friedrich Schiller. DEN HAAG (SP) - Minister Kruisinga van defensie en de WD zijn het nog niet eens over de bezetting van de tweede post van staatssecretaris. Kruisinga liet openlijk weten dat hij een andere kandidaat wenst dan het Tweede-Kamerlid A. Ploeg. De WD heeft Ploeg al weken gele den kandidaat gesteld en tot gis teravond niet laten weten dat zij van zijn kandidatuur afziet. De WD heeft mr. Kruisinga ook gemeld dat zij geen vrouwelijke kandidaat beschikbaar heeft. De minister heeft tijdens de onder handelingen met Ploeg al gezegd dat hij de voorkeur geeft aan een vrouwelijke staatssecretaris. Kruisinga noemde de namen van mevr. mr. T. Faber-de Heer en DONDERDAG 5 JANUARI 1978 Minister Kruisinga mevr. H. van Someren-Downer. De laatste was echter niet be schikbaar en dat wist Kruisinga. Mevrouw Faber is geen lid van de WD en daarom wil deze partij haar niet voor dragen. Defensie is nu nog het enige depar tement van het nieuwe kabinet dat niet volledig is bemand. Voor levering van verrijkt uranium Ambassadeurs overhandigen voorwaarden aan Brazilië DEN HAAG (SP) - De ambassa deurs van Nederland, Engeland en West-Duitsland zullen in Rio de Janeiro gezamenlijk op het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken een brief overhandigen met daarin de voorwaarden voor levering van verrijkt uranium. Nadat de Braziliaanse regering daarop heeft gereageerd, zal vol gens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken de Tweede Kamer worden ingelicht. De brief wordt op het moment in onder ling overleg tussen de drie rege ringen opgesteld. Premier Van Agt heeft vorige week vrijdag gezegd dat als Brazilië in stemt met de voorwaarden, de ul- tracentrifugefabriek in Almelo uitgebreid zal kunnen worden. Voor de hand ligt dat de voor waarden er op gericht zullen zijn de waarborg te krijgen, dat Bra zilië het verrijkt uranium niet zal gebruiken voor de fabricage van kernwapens. Vier landelijke en negen plaatse lijke milieuorganisaties hebben gisteren hun ongerustheid uitge sproken over de onderhandelin gen tussen Nederland en Brazilië over het opslaan van plutonium. DEN HAAG (ANP) - Koningin Ju liana en prins Bernhard zullen van 9 tot 15 februari een staatsbe zoek aan Suriname brengen, al- HEERLEN (ANP) - De 29-jarige Wim des Celles uit Soerabéya wordt volgende week dinsdag Nederland uitgezet. Dat zegt de stichting "Nu of nooit" in Heer len, die maandenlang geprobeerd heeft om voor Des Celles een ver blijfsvergunning te krijgen. Twee korte gedingen tegen de staat en brieven aan de koningin hebben tot nu toe niet mogen baten. Blijven over nog 4500 handteke ningen voor de nieuwe minister van justitie. "Maar of die op tijd komen, is de vraag", zegt stich tingsvoorzitter F. L. Feisser. De zaak-Des Celles speelt al maan den. Wim is statenloos, in 1948 geboren in het Indonesische Soerab^ja. Zijn moeder was een Nederlands-Indische, zijn vader een Nederlandse militair die na de politionele acties naar Neder dus is gisteravond officieel in Den Haag meegedeeld. Zij beantwoorden hiermee het staatsbezoek dat de president land vertrok. Omdat hij officieel niet getrouwd was met Des Cel les' moeder, heeft zijn zoon niet de Nederlandse nationaliteit. En daar heeft hij volgens de stichting "Nu of nooit" wel recht op. 'Wim", zegt voorzitter Feisser, "heeft ook de Indonesische na tionaliteit niet, omdat zijn moeder die nooit gekregen heeft na de soevereiniteitsoverdracht in 1949". Formeel is Wim een Ne derlander, vindt de stichting. Hij behoort tot de groep van tienduizenden statenloze burgers die door de Indonesiërs met de nek worden aangekeken, omdat ze een levende erfenis zijn van het koloniaal verleden. Zij kregen nooit het Indonesische staats burgerschap en zijn eigenlijk nog steeds Nederlanders, vindt Feis ser. van Suriname en mevrouw Fer- rier in september aan Nederland hebben gebracht. Wim des Celles - oorspronkelijk op familiebezoek bij zijn (Neder landse) grootvader in Zwolle - wilde in Nederland een nieuw le ven beginnen. Hij vond werk in Maastricht, maar kreeg geen ver blijfsvergunning. Zijn na tuurlijke vader wil, zo zegt de stichting NOM, zijn zoon niet er kennen. ZOON NIET ERKENNEN. Volgens het ministerie van justitie in Den Haag is het een duidelijke zaak dat Des Celles niet in Ne derland kan blijven. Hij heeft alle gelegenheid om beroep aan te te kenen tegen die beslissing, zegt een woordvoerder van het minis terie. Maar Des Celles verloor beide korte gedingen tegen de staat. "Hij heeft daarna een rede lijke tijd gehad om zich voor te DEN HAAG (ANP) - Om te ver mijden, dat alle gastoestellen moeten worden omgebouwd, (wat meer dan een miljard gulden kost) zal snel moeten worden be gonnen met bijmengen van steenkoolgas in aardgas. Dit zegt het VEG-gasinstituut in een rap port, uitgebracht aan het bestuur van de Vegin (Vereniging van Gas en electriciteitsbedrijven in Nederland). Volgens dit advies moet 1980 worden gezien ate het aanvangsjaar van de overgangs- bereiden op zyn vertrek", aldus de woordvoerder. Wanneer Des Celles precies zal ver trekken, weet het ministerie niet. Dat is een zaak van de politie. In dit geval het bureau vreemdelin genzaken in Zwolle, dat alle commentaar weigert op vragen over de zaak Des Celles. De stichting "Nu of nooit" heeft nog hoop dat de politie geen haast zal maken met de uitwij zing, al is volgens haar volgende week dinsdag genoemd als dag van uitwijzing. Tegen de staat loopt nog een beroep tegen de uitspraak in het laatste geding en dezer dagen wil de stichting de minister van justitie nog tot an dere gedachten brengen met de 4500 handtekeningen die opge haald zyn. periode naar het tijdperk van steenkoolvergassing. Het VEG-gasinstituut komt tot dit advies op grond van de proble men, die ontstaan door de wyzi- .ging van de gaskwaliteit. De openbare gasvoorziening zal binnenkort niet meer uitsluitend gebaseerd kunnen zijn op aard gas van Groningse kwaliteit. Dit is enerzijds het gevolg van een nu al merkbaar tekort aan Gronings gas en anderzijds van het aanbod van aardgas, afkomstig van het continentaal plat en uit onder meer Algerije. Dit "vreemde" aardgas moet aan het distribu tienet worden toegevoegd maar heeft vaak eigenschappen, die sterk afwijken van die van het Groningse gas. De realiteit is, al dus het advies, dat de eigen schappen van in de toekomst te distrubueren aardgasmengsels zo sterk zullen afwijken, dat deze gassen alleen door de bestaande toestellen kunnen worden ver werkt als de toestellen worden Oproer in gevangenis Rotterdam gevolg van een aantal factoren ROTTERDAM (ANP) - De di recties van het huis van bewa ring en van de vrouwen gevangenis in Rotterdam houden het erop dat het op roer tijdens oudejaarsnacht in hun inrichtingen door een complex van factoren is ont staan. Directeur J.H. Polman en directrice K. Ringlever, hebben dit laten weten aan het ministerie van justitie. Op het departement acht men de zaak niet ernstig genoeg om een officieel onderzoek in te stellen. De toestand in de beide inrichtingen zou in middels weer volkomen normaal zijn. Een woordvoerder van het mi nisterie wees erop, dat er in 'Rotterdam' met oudjaar al tijd wat aan de hand is. Mees tal blijft dit beperkt tot schreeuwen en bonzen op deuren. Volgens de woordvoerder is de belang rijkste reden daarvan dat de gedetineerden op feestdagen minder recreatiemogelijk heden hebben dan anders. Dit heeft te maken met het feit dat er dan minder bewa kingspersoneel beschikbaar Dat het gebruikelijke lawaai deze keer ontaardde in mas sale vernielingen, zou veroor zaakt kunnen zijn, aldus de woordvoerder door het feit dat ook de gedetineerden in de vrouwengevangenis moeilijkheden maakten. aangepast. Die kostbare ombouw van de toe stellen is echter Jiiet nodig als in voldoende mate steenkoolgas wordt bijgemengd. Volgens het VEG-gasinstituut is deze oplos sing sterk aan te bevelen, omdat in de toekomst uitsluitend steen koolgas zal kunnen worden gele verd, aangezien de gasreserves in ons land eens op zullen raken. Het is van belang om op lange termijn de steenkoolvoorziening te verzekeren. KONINKLIJK PAAR NAAR SURINAME DEN HAAG (SP) - Het kabinet-Van Agt werkt in alle stilte aan een plan om vele honderden mil joenen guldens in de bouw van woningwethui zen te steken. Vertrouwelijk overleg tussen de departementen van minister Albeda (so ciale zaken) en Beelaarts van Blokland (vakshuisvesting) is al zo ver gevorderd, dat vrijwel zeker nog in het eerste kwartaal van dit jaar de eerste honderd miljoen voor volkswoningbouw wordt vrijgemaakt. Tot 1 april 1979 wil het kabinet dan in totaal voor dit project een half miljard gulden uittrekken. sche huurprijsberekening mag worden toegepast - waarin de bouwkosten worden doorbere kend - kan eindelijk het slapende fonds voorheffing pensioenver zekering op grote schaal worden aangesproken. Het kabinet wil daarmee dus op korte termijn be ginnen. In porties van honderd miljoen wordt voorlopig voor in totaal 500 miljoen aan zogeheten "klimleningen" verstrekt. Het renteverschil tussen deze klim leningen en de gewone rijksle ningen zal door het rijk worden bijgepast, aldus de verwachting. Tot op de dag van vandaag ligt de 1,2 miljard van het fonds voorhef fing pensioenverzekering "onge bruikt" in de kluizen van de So ciale Verzekeringsbank te Am sterdam. Via het afsluiten van korte beleggingen is uitsluitend gezorgd dat de inflatie geen kans kreeg dit kapitaal aan te tasten en er toch rente binnenkwam. Door het in aantocht zijnde plan van het kabinet-Van Agt krijgt de bouwnijverheid een forse injec tie, en ook de werkgelegenheid in deze bedrijfstak zal snel toene men. De 500 miljoen is afkomstig uit het fonds voorheffing pensioenver zekering. Dat fonds is gevuld met geld dat beschikbaar kwam toen precies vijf jaar geleden de kin derbijslag voor het eerste kind werd bevroren. Het vermogen van dit fonds bedroeg eind de cember jl. 1,2 miljard gulden, al dus een woordvoerder van de So ciale Verzekeringsbank in Am sterdam, waar dat geld wordt be heerd. Onder het kabinet-Den Uyl werd slechts een zeer klein deel van het fonds, circa 30 miljoen gulden, voor financiering van volkswo ningen gebruikt. De woning bouw coöperaties deden liever een beroep op leningen van het rijk, die voordeliger waren. Omdat het Pensioenfonds zijn geld tegen een zo hoog mogelijke ren teopbrengst wil beleggen om daarmee later pensioenaanspra ken veilig te stellen, kwam er van belegging in volkswoningbouw toen weinig terecht. Nu ook voor betrekkelijk goedkope woningwetwoningen het sys teem van de zogeheten dynami- In de rechtbankzaal van het Haagse justitiepaleis waarop 12 januari het Duitse verzoek om uitlevering van het RAF-lid Wackernagel en Schneider zal worden behandeld, is men deze dagen hard aan het werk om tussen de publieke tribune en de zaal een zeer dikke glazen pantserplaat aan te brengen. Deze glasplaat zal zelfs bestand zijn tegen kogels uiteen machinegeweer. Het lijkt overigens niet voorstelbaar dat iemand zo'n wapen mee naar de tribune kan smokkelenwant op 12 januari zal n iemand in de buurt van deze zaa l kunnen komen zonder eerste te worden gefouilleerd. Het is wel de bedoeling dat alle andere zittingen in het paleis van justitie gewoon zullen doorgaan. SITTARD/DEN HAAG (SP) - De schade die in het in Sittard wonende Oost- duitse echtpaar met haar spionage-ac- tiviteiten heeft aangericht is nog niet te overzien. Naar de Westeuropese veiligheidsdiensten verwachten zullen de in het Westduitse Bad Neuenahr gearresteerde man en vrouw daar zelf ook weinig over vertellen. Volgens die diensten gaat het om goed getrainde inlichtingenofficieren die hun verblijf in Nederland terdege hebben voorbe reid. In Sittard stond het echtpaar bekend als Werner Pasewald (46) en Edith Pase- wald-Leibach (40). Volgens een of ficiële bekendmaking van de Duitse justitie gaat het echter om de 44-jarige Horst S. en zijn 38-jarige vrouw Ma rie-Louise, die sinds begin '70 in Ne derland wonen. Volgens diezelfde au toriteiten komen zij uit Oost-Duitsland en zijn zij met valse papieren via We nen naar Nederland gekomen. Op 23 december zijn ze in Bad Neuenahr on middellijk bij aankomst in hun hotel gearresteerd. Ze worden verdacht van het bespioneren van militaire installa ties in West-Duitsland en in andere NAVO-landen. In Bad Neuenahr was het Oostduitse echtpaar met vakantie. Mogelijk heeft de Nederlandse justitie - het echtpaar werd al enige tijd in de gaten gehouden - hen met vakantie laten gaan zodat de Westduitsers hen kon'arresteren. Dat zou een ingewikkelde en tijdrovende uitleveringsprocedure hebben kunnen voorkomen. In Nederland zouden Horst en Marie- Louise S. spionage hebben bedreven ten nadele van AFCENT in Brunssum (een NAVO-vestiging) en Eurocontrol in Beek. Bij Eurocontrol wordt op luchtvaartgebied het luchtruim boven het noordwestelijk deel van Europa gecontroleerd, zowel in vredes- als in oorlogstijd. Op verzoek van de Westduitse justitie heeft de politie in Sittard huiszoeking verricht bij het echtpaar, dat een com fortabele patiobungalow bewoonde in de wijk Kolleberg. Dat verzoek vond plaats in het kader van de rechtshulp en werd gedaan door de onderzoeksrechter in Karlsruhe. Bij die zoeking, op eerste kerstdag, waren twee Westduitse politiemannen aan wezig. De Maastrichtse officier van jus titie, mr. Franssen, daarover: "We heb ben twee radiotoestellen in beslag ge nomen alsmede een aantal papieren. Die hebben we overgedragen aan de Duitsers. De Nederlandse justitie blijft er voorlopig verder buiten". Volgens de Duitse justitie, van wie de bevoegdheden ten aanzien van spio- nagedaden veel verder gaan dan die van de Nederlandse justitie, zullen er nog wel enkele arrestaties volgen. Volgens het naambordje op de muur van de bungalow van het echtpaar S. aan de Brountslaan 5 in Sittard, op ruim een kilometer van de Duitse grens, dreef de heer des huizes een bedrijfje in decora tiesystemen. Het moet de politieke inlichtingendienst van de Sittardse politie wel enige tijd geleden zijn opgevallen dat dat be drijfje bij lange na niet zo winstgevend was dat het de vlotte en dure levens wandel van het echtpaar kon financie ren. De huur van de bungalow - grote woonkamer met open haard, drie slaapkamers en een grote badkamer - bedroeg tegen de duizend gulden per maand. Horst reed in een nieuwe Ford Capri en stond in het Sittardse uit gaansleven bekend als een getapte fi guur die menig rondje weggaf. Het echtpaar leefde uiterst royaal en ging graag op stap. Horst had zijn buren en kennissen altijd verteld dat hy Werner heette en zyn vrouw Edith. Zij spraken gebroken Hollands. Werner vertelde dat hij ge boren was in het Braziliaanse Rio de Janeiro, als zoon van een dominee. Edith vertelde dat ze uit het Oostduitse Maagdenburg kwam. Tal van mensen van wie de naam, het adres of het tele foonnummer voorkwamen in de agenda van Horst hebben inmiddels bezoek gehad van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Vlak naast het echtpaar S. woont huis arts P. M. Euers. Hij weigert over Wer ner en Edith te praten. "Ik was ook hun huisarts. Het lijkt me niet netjes als ik wat over hen vertel, al is dat niet in medische zin", zegt hij. Schuin tegen over de huurbungalow woont de heer N. Vlaspoel. Hij was tot voor kort de tafeltennispartner van Werner. Hy zegt: "Ja, we keken er wel van op toen we hoorden dat ze spionnen waren. Ik heb er nooit iets van gemerkt. Hy had het nooit over politiek of zo. Eens in de week gingen we naar de tafeltennis club. Iedereen vond wel dat hy met geld smeet. Hij gaf veel rondjes als we na het tafeltennissen nog wat gingen drinken". Naaste buurvrouw H. Strouken vertelt over het Oostduitse echtpaar. "Ze gin gen de weekeinden vaak naar vrienden in Amsterdam, naar een zekere ome Jan. Ook kwamen ze wel in Wenen. Dat vertelden ze als ze bij ons op visite wa ren. We zijn ook wel eens bij hen ge weest. In het begin toen ze hier woon den, half '75. waren ze nogal stug. Goeiedag, meer niet. Later trok dat wat by".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7