Teng moet China door het Jaar van het Paard leiden Veel kapers op kust na stormen Voordeel drie naar postkantoor PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 5 JANUARI 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. lVv Jii - - Een eigen tekening van Judith Noach uit Alphen: 'Als de (zeeh-/ onden) baby geboren is staat de knuppel al klaar- De stormen die dezer dagen over Nederland trekken weerhouden sommigen er toch niet van vaak in het holst van de nacht het strand op te gaan en een kilo meter of wat langs de onstuimige vloed- of eblijn te banjeren. Op zoek naar zaken die zijn aangespoeld. partij gloednieuwe houten palen. Voor de rest heb ik het in de afgelopen vijftien jaar moeten doen met wrakhout en stukken scheepsinventa- Ze is 44 jaar, moeder van drie opgroeiende kinderen en heeft het erg druk met haar universitaire studie psy chologie, waarvoor ze dit jaar haar kandidaatsexa men doet. Maar dat kan Judith Noach uit Alphen er niet van weerhouden op de Leidse universiteit waar ze studeert veel tijd te steken in het verzamelen van handtekeningen tegen het afslachten van jonge zeehonden in met name Canada en in mindere mate Noorwegen, Ze doet dat als lid van het Inter national Fund for Animal Welfare (IWAF), 'het Al voor het zevende jaar en nog steeds fanatiek. Hangt inteken lijsten op de prikborden van de subfaculteiten en is ook vaak ter plaatse om mede studenten tekst en uitleg te ge ven, gaat in lunchtijd met pen en papier de tafeltjes langs in de mensa en laat inteken lijsten circuleren in de col legezalen. Gehaaid Als ze de tijd er voor vrij zou kunnen maken zou ze ook nog de boer opgaan in haar woonplaats Alphen aan den Rijn, maar die taak wordt nu waargenomen door haar kin deren. In het handtekeningen inzamelen is ze gehaaid ge worden. Duizenden! 'En waarom niet?', zegt ze,het is toch voor een goed doel. De handtekeningen die in de af gelopen tijd in Alphen en op de Leidse universiteit zijn verzameld worden in feb ruari, dus aan de vooravond van het nieuwe jachtseizoen, in Den Haag aangeboden aan de Canadese ambassadeur. Over de jacht op jonge zeehon den schreef ze een soort scrip tie, die ze de titel gaf: 'Als baby geboren is staat de knuppel al klaarDeels haalde ze gegevens uit of ficiële publikaties, voor een deel gaf ze haar eigen interp retatie aan de zeehon- denjacht. Hierna volgen wat gegevens uit die scriptie. Het aantal volwassen zeehon den beloopt ongeveer 12 mil joen. Jaarlijks worden er 330.000 babies geboren waar van er 170.000 (bij de jacht wordt gebruik gemaakt van snelle schepen, ijsbrekers en vliegtuigen) de knuppeldood vinden. Aan het uiteinde van het stevige hout zitten twee zware haken waarmee de zeenona (kan nog niet zwem men) eerst de hersenpan wordt ingeslagen en daarna wordt weggesleept naar de vilplaats. Dertig tot vijftig procent komt daar levend aan en sommige exemplaren ster ven pas nadat de huid is afge stroopt. Om de zeehondenpopulatie op peil te houden zou ongeveer 47 procent minder moeten ster ven. Dat zit er vooralsnog niet in, gezien de door de regerin gen van beide landen toege stane jachtquota en de nog omvangrijke illegale jacht. De hagelwitte velletjes van de jonge zeehond vinden momen teel vooral hun weg naar de souvenirindustrie. Tot zover een greep uit de scriptie. Ze komt nu al zeven jaar voor de (buitenlandse) zeehond op. Heeft ze de indruk dat ac ties als die van haar zoden aan de dijk zetten? De Alphense: 'Veel mensen den ken inderdaad van niet. Die zijn ervan overtuigd dat al die handtekeningenacties, kritische tv-films en demon straties geen snars opleveren. Dat bestrijd ik. Ze hebtien er onder meer toe geleid dat de Canadese regering de Sint Lawrence-baai voor vijf jaar sloot en dat er ook door de overheid verscherpte controle op de zeehonden jacht is inge steld. Al moet dat met een kor reltje zout worden genomen. Ook de Noorse regering heeft nu de toezegging gedaan haar standpunt t.a.v. de jacht te herzien.' Bovendien hebben alle acties ook het grote publiek de ogen geopend. Ondermeer met als gevolg dat veel houthandela ren er geen brood meer in zien bont van jonge zeehonden in te kopen. Maar ook dat is be trekkelijk. Vandaag rust er nog een taboe op, morgen is er weer grote vraag naar. Daarom is het nuttig dat dit soort acties door blijft gaan. Het publiek mag niet insla pen. Anders gaat het in Ca nada en Noorwegen met de zeehond dezelfde kant op als in Nederland. Als in het be stand eenmaal de klad zit en het soort 'vergrijst' (gemid delde leeftijd van de kudde stijgt wegens gebrek aan jeugd), dan zijn ze gedoemd uit te sterven. De bison is er een goed voorbeeld van. Tweehonderd jaar gele den waren er nog miljoenen exemplaren van en nu tref je ze nog slechts in dierentuinen. Om te voorkomen dat het met de zeehond dezelfde kant op gaat wil ik nog wel wat jaar tjes handtekeningen blijven inzamelen'. In Noordwijk is dat ook het ge val. Cees den Hollander kan daar over meepraten. Hij is de strandvonder, een functie die officieel op naam staat van de burgemeester, maar waarvan de praktische uitvoering in handen is gegeven van een onbezoldigd veldwachter, in dit geval aannemer Den Hol lander. Door de storm moet hij nu wat vroeger uit de veren. Gaat dan al om een uur of vijf met zijn jeep het strand op. Rijdt eerst een paar kilometer richting Katwijk en dan de andere kant op tot aan de grens met Noord-Holland. Een lap van een kilometer of twintig. "Onderweg kom ik allerlei lie den tegen," zegt hij. De één met een paar planken onder de snelbinders van zijn fiets gebonden, de ander met een leeg vat. Die lui zij nog vroeger op pad gegaan dan ik. Eigenlijk mogen ze als par ticulier niets van het strand meenemen maar ik vat het in zo'n geval meestal sportief op en laat ze hun gang gaan. Al thans, zolang ze niets van waarde meenemen. Als dat gebeurt moet ik ze het afne men, maar dat komt maar zelden voor". De oogst na stormdagen is over het algemeen erg gering, be weert Den Hollander. "Je hoort vaak sterke verhalen over kannen drank en dozen sigaretten maar ik moet de eerste nog tegen komen. Wat dat betreft geloof ik dat je be ter af bent als je strandvonder bent op één van de eilanden. Daar valt meer te beleven, hoor ik wel eens van collega's. "Mijn grootste vondst was een SINGAPORE - Voor de Chinezen wordt 1978 niet alleen het Jaar van het Paard, waarbij de mach tige vice-voorzitter Teng Hsiao- ping op de bok zit. Het wordt ook het Jaar van de Paradox, waarin Peking zijn banden met kapita listische landen zal aanhalen om te bewijzen dat China de ware kampioen van het communisme is en de discipline in eigen huis zal versterken terwijl het de massa vrijlaat uit het sociale dwangbuis waarin de radicale Bende van Vier haar had- geperst. Door Dennis Bloodworth Het directe doel van China buitenland is de steun te 1 zowel van democratische rege ringen als van despoten teneinde de wereld en het marxistisch-le- ninisme te redden van een op macht beluste en ketterse Sov jet-Unie. Dienovereenkomstig wordt van Peking verwacht dat het de op de lange baan gescho ven besprekingen over een vre- des- en vriendschapsverdrag met Japan deze maand zal heropene- nen. Het uiteindelijke verdrag zal misschien zelfs een tegenstrij dige passage tegen de alleenheer schappij bevatten die duidelijk bedoeld is tegen de Russische ambities in het gebied van- de Stille Oceaan. Met een oog gericht op het opdrin gen van de Russen in Zuid-Azië en de Indische Oceaan hebben de Chinezen onlangs een vleiend welkom bereid aan de militaire heerser van Pakistan, generaal Mohammed Zia-ul Hacq, terwijl de Indiase minister van buiten landse zaken onthulde dat het proces voor het herstel van de normale betrekkingen tussen Nieuw Delhi en Peking op gang is gekomen. Sovjet-Unie En als China de westelijke Euro pese mogendheden kapittelt is dat niet omdat zij een bedreiging vormen voor het communisme, maar om hun betreurenswaar dige economische struisvogel politiek die hen ertoe brengt technische hulp naar de Sovjet- Unie te verkopen. De Chinezen leggen hun richtlijnen voor 1978 uit met een ontwape nende vanzelfsprekendheid. Europa is de sleutel voor Mos- kou's streven naar wereldheer schappij en daarom kan Peking niet eisen dat de NAVO wordt opgeheven zolang het Warschau pact blijft bestaan. China zal doorgaan met glimlachen naar Edward Heath en Margaret Tat- cher want hoewel het Chinese volk achter de strijd van de En gelse arbeidersklasse staat, heb ben juist deze Conservatieven het meest vastberaden standpunt te gen de Sowjet-Unie ingenomen. Op dezelfde wijze genieten de bevrijdingsbewegingen van de Derde Wereld natuurlijk de sym pathie van China, maar een feit blijft nu eenmaal dat de leiders van de vast gevestigde regerin gen zoals Moboetoe van Zaire - weerstand bieden aan de Russi sche agressie. China zal niet met Amerika samen gaan tegen de Sovjet-Unie, maar China zal nauwere banden met Washington aanknopen om des te beter gebruik te kunnen ma ken van de tegenstellingen tus sen de twee supermachten die el- kaars rivalen zijn. Industriestaat Een rituele veroordeling van de Amerikanen mag dan dienen om Pekings stoere onafhankelijk heid te onderstrepen - vooral te genover de Derde Wereld waar van China het leiderschap opeist - maar de Verenigde Staten zijn altijd nog het beste tegengiftegen de Sovjet-Unie en de eerste bron voor de technische hulp die China nodig heeft om te moder- Teng op de bok in het Jaar van het Paard Want het programma om de Volks republiek om te schakelen tot een op eigen krachten drijvende mo derne industriestaat tegen het einde van deze eeuw heeft boven alles voorrang en moet dit jaar goed van start gaan. De weg daarvoor is vrijgemaakt. De eerste universitaire examens sinds elf jaar zijn net achter de rug en het accent in het onderwijs ligt op het wetenschappelijke en technische vlak. Intussen heb ben Chinese verkenningsmis sies, die in 1977 op pad zijn ge stuurd al de aankoop bekend gemaakt van noodzakelijk buitenlands materiaal, van in stallaties en van technische ken nis voor de komen de twaalf maanden. Mijn vader had iets meer geluk. Hij was ook strandvonder in Noordwijk. Die borg eens 800 kubieke meter papierhout. Maar hij deed vaak ook min der prettige vondsten. Hij heeft heel wat lijken van om gekomen zeelieden uit de branding moeten halen. Vooral vlak na de oorlog. Soms wel drie op een dag." Cees den Hollander heeft een speciale loods waarin hij de strandvondsten (gemiddeld zo'n twintig keer per jaar trekt hij er op de vroege morgen op uit) opbergt. De procedure is dat eerst in een advertentie de rechtmatige eigenaar wordt opgeroepen zijn in Noordwijk aange spoelde eigendommen te komen afhalen. Tegen kos ten van de berging. Veiling Komt er niemand opdagen dan komen de spullen op een openbare veiling onder de hamer. De opbrengst daarvan gaat, na aftrek van de bergi- ngskosten (die komen Den Hollander en zijn eventuele helpers toe) naar het rijk. Tot dertig jaar na het veilen van de goederen kunnen de eige naren aanspraak maken op dat geld. Het komt maar zel den voor dat het rijk moet te rugbetalen. Het herstel van de Chinese econo mie van natuurlijke rampen en van de ontwrichtende capriolen van de Bende van Vier in 1976 kwam in 1977 maar pijnlijk lang zaam op gang. Daarom willen de Chinese leiders in 1978 nog meer nadruk leggen op de noodzaak van doelmatig professioneel beheer, hogere normen voor de produktie, strenge discipline, minder loos geleuter en hard werken. Maar deze eisen die er niet om liegen zullen moeilijk samengaan met de liberalisering van de leefge woontes van de massa door hun nieuwe meesters - grotere cul turele vrijheid, hogere lonen, beloftes voor meer con sumptiegoederen-en zij kunnen in botsing komen met de groei ende verwachtingen van het volk. Bulldozer Bovendien moet de heksenjacht op de aanhangers van de Bende ge nadeloos worden voortgezet en dat zal onvermijdelijk meer ver zet en onrust opwekken onder grote aantallen ambtenaren die gedoemd zyn tot degradatie. Maar die anti-bende-campagne gaat vooraf aan een verenigd vijfde nationale volkscongres dat begin dit jaar wordt gehouden en waarop China officieel zijn stem pel van stabiliteit krijgt gedkkt, waar alle nieuwe benoemingen en beleidslijnen met algemene stemmen zullen worden goedge keurd en waar - zoals wordt ge fluisterd - Teng Hsiao-ping wel eens zou kunnen worden geko zen tot president van de Volks republiek, een functie die 1975 is afgeschaft. Daarom zal - onvoorziene omstan digheden voorbehouden - de 73-jarige politieke bulldozer China's Man van het Jaar worden - in titel en in feite hoofd van een opkomende elitaire maat schappij wier pragmatische uit leg van de revolutionaire ge dachte van Mao Tse-toeng deze oude messias zich waarschijnlijk in zijn mausoleum zal doen om draaien. Wrakhout: dat is de afgelopen 15 jaar de "grootste" vondst ge weest van de officiële Noordwijkse strandvonder Cees den Hol lander. Menigeen moet dit jaar de traditionele tocht naar het postkantoor maken om in het bezit te komen van deel drie Varf het kenteken bewijs. De accept-girokaart is weer eens niet gekomen. Vorig jaar niet en nu weer niet. Hoe kan dat toch. De PTT zal de gegevens van vorig jaar toch wel doorzenden naar de Rijksdienst voor het wegverkeer in Veen- dam? „Ja hoor", zegt een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat, „maar er zijn mertsen die hun auto verkocht hebben of verhuisd zijn en dan kloppen de gegevens niet meer". Maar soms zijn die mensen helemaal niet naar een ander huis gegaan en ook hun oude auto hebben ze nog, weten wij. „Ja, ik kan ook niet van hieruit beoordelen waarom dat soms niet gedaan wordt. Dan is er toch wat aan de hand met zo'n derde deel", zegt de woordvoerder. Lang wachten We bellen Veendam maar eens, 05987 en dan 17920, maar dat duurt lang voor we iemand aan de lijn krijgen. Tientallen keren krijgen we het in-gesprek-signaal. Maar eindelijk iemand aan de lijn die ons wat kan vertellen. „We krijgen zo'n 1500 telefoontjes per dag binnen op onze 22 lijnen die bemand zijn door drie centralistes", horen we van de zegsman in het noorden. „Inderdaad proberen we zoveel mogelijk mensen die een vorige maal naar het postkantoor moesten, nu een acceptgirokaart te sturen. Niet alleen uit service aan klanten, zal ik maar zeggen, maar ook omdat het voor onszelf gemakkelijker is en vooral voordeliger. Maar helaas, soms gaat het mis omdat we de gegevens van de PTT-kantoren niet tijdig genoeg konden verwerken". „Mensen die bezwaar hebben tegen de gang naar het postkantoor kunnen gewoon schrijven naar Veendam en dan in dringende bewoordingen vragen om in het vervolg een acceptgirokaart te mogen krijgen", zei onze Haagse zegsman. Dubbeltje „Nou, dat zou ik als beleidsregel toch niet graag propageren", zegt ons de man in Veendam,je loopt dan de kans op dubbele opga ven, eenmaal van de PTT en dan nog een keer. Maar ik kan en wil allicht niemand tegenhouden ons te bellen om inlichtingen, want natuurlijk maken we hier ook fouten, al werken we hard en doen we er van alles aan om fouten te voorkomen". Veel fouten willen we weten. „Door allerlei omstandigheden, ver keerde opgaven, verhuizingen, vervanging van auto's en nog veel meer oorzaken - waarbij ook foutén die we hier maken - ging het vorig jaar in meer dan 260.000 gevallen mis. Dat komt neer op 6 procent van het autobestand". Beter „Gelukkig gaat het elk jaar beter, want we leren van de dingen die verkeerd gingen. En ik kan u verzekeren dat we van alles doen om onze administratie up to date te houden". „Natuurlijk kan je naar het postkantoor gaan om zo'n deel drie te halen, maar normaal is toch datje dat per acceptgirokaart doet, dat is ook in ons eigen belang". Dat eigen belang ziet ook de Haagse woordvoerder van verkeer en waterstaat wel, maar zo'n gang naar het postkantoor, waar je soms wel erg lang in de rij moet staan, ziet hij niet als een groot bezwaar. „Och, ik weet dat er mensen zijn die dat graag op het postkantoor zo handje-contantje regelen". Het is mogelijk, wij kennen ze niet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4