Maredorp stap verder naar bestemmingsplan GarenmarktLevendaal eerste keus voor bouw parkeergarage Gaat Gouds bedrijf in Leiden net kabel-tv aanleggen? Omzetdaling groente - veiling in Leiden komt door spruiten MOEDER EN KIND GERED UIT AUTO IN OUDE RIJN Projectgroep presenteerde ontwerp LEIDEN - De toekomstige ontwikkeling en verbete ring van het binnenstads- gebied Maredorp in Lei den heeft op papier verder vorm gekregen. Gisteren presenteerde de project groep Maredorp het ont- werp-bestemmingsplan (Maredorp onder dak). Dit plan geeft een globaal aan wat er in het gebied tussen Oude Vest, Havenplein, Oude Rijn, Stille Mare en Lange Mare mogelijk en niet mogelijk is met het gebruik van de ruimte. Als bestemmingsplan is 'Maredorp onder dak' een noodzakelijk ka der voor de aanpak van de stad- vernieuwing. 'Maredorp' is met Noord en De Kooi één van de drie wijken in Leiden, die van het rijk belangrijke bijdragen voor stadsvernieuwing krijgen. Daar voor is een bestemmingsplan een noodzakelijke voorwaarde. .'Maredorp onder dak' is de voorlo pige afronding van een opmer kelijk en ambitieus initiatief dat in de wijk zelf begon. In vervolg op aandrang van wijkbewoners bij de gemeente om de verpaupe ring van Maredorp om te buigen in een vernieuwing ontstond met hulp van gemeente en rijk een projectgroep, die plannen ging maken. De projectgroep begon in de tweede helft van '75 en leverde snel werk. Als inventarisatie van de problemen verscheen begin '76 'Fundament voor Maredorp'; als plan voor verbetering volgde in de loop van hetzelfde jaar 'Ma redorp in de steigers'. Via de projectgroep is Maredorp nu het eerste deel van de stad, waar be woners met behulp van de ge meente zelf de toekomst van hun omgeving hebben uitgewerkt. Maredorp onder dak' is als ont- werp-bestemmingsplan een ver dere verfijning van de eerdere opzetten. De uitgangspunten zijn grotendeels gelijk gebleven. Het plan is er op gericht om de woon functie van de wijk te versterken en het leefmilieu te verbeteren. Dat wil men bereiken door de groei van winkels, café's en pakhuizen in de wijk af te remmen en door renovatie van oudere woningen en vernieuwbouw op lege plaat sen te stimuleren. Daarbij wil men de wijk verlevendigen door groenvoorzieningen, pleintjes en beperkende maatregelen. Bij de presentatie van het ont werp-bestemmingsplan zwaaide wethouder Waal gisteren namens de gemeente lof toe aan wijk én projectgroep voor de aanpak en de snelle manier van werken. Hij hoopte dat de verdere behande ling om het plan vastgesteld te krijgen even voorspoedig gaat. Het ontwerp komt nog deze maand aan de orde in de gemeentelijke commissies. Vervolgens wordt de komende maanden in de wijk een uitgebreide inspraakronde gehouden. Het ontwerp is daarna gereed voor de goedkeurings procedure. Als het plan geen bezwaren ople vert kan het ontwerp in de tweede helft van dit jaar worden vastgesteld door de gemeente raad. Voor de definitieve behan deling en goedkeuring door ge deputeerde staten wordt dan nog een jaar gerekend. In deze plan ning zal Maredorp dan eind '79 Wat er op de plaats van de Overdekte komt, wanneer het zwembad gesloopt is blijft nog onduidelijk. Noorlander wil er appartementen bou wen, de projectgroep sociale woningbouw. over een geldend bestem mingsplan kunnen beschikken. Volgens wethouder Waal sluit het ontworpen plan goed bij de ge meentelijke visie op de bin nenstad. Hij verwachte wel dat een aantal punten in de gemeen teraad nog wel op een verdeelde beoordeling zullen stuiten. Hij noemde als belangrijkste het opengraven van Lange en Stille Mare, toekomst van De Over dekte en uitbreiding van De Hema. Grachten In het ontwerp-bestemmingsplan is het opengraven van Lange en Stille Mare als een gegeyen opge nomen. In een toelichting bij de plannen stelde project-coördina tor De Jong dat het rijk zich al positief heeft uitgesproken voor dit herstel van de oude situatie. Tot begin vijftiger jaren waren Lange en Stille Mare grachten. De plannen voor het opengraven van deze straten stuit echter van ondernemerskant op bezwaren. Sommige winkeliers die hier een winkel hebben, zijn beducht voor de bereikbaarheid van hun zaak. De projectgroep wil de win keliers via het nadere overleg proberen te overtuigen van het grachten herstel. De bestemming van het zwembad De Overdekte aan de Haarlem merstraat is ook nog onzeker. Projectgroep en gemeente willen na sloop van de zweminrichting die dicht gaat, sociale woning bouw tot stand brengen. Een par ticuliere gegadigde - aannemers bedrijf Noordlander - wil echter appartementen bouwen. De projectgroep is nu in overleg met het bedrijf om tot overeens temming te komen over de door gemeente en wijk gewenste so ciale woningbouw. Hierover is men nog niet tot een oplossing gekomen. Volgens project-coör dinator De Jong moet de beslis sing over een paar maanden val len. Het ontwerp-bestemmingsplan laat uitbreiding van De Hema in de Jan Vossensteeg toe. De Hema kan uitbreiden als men de pan den waarop men het oog heeft als bestaande eenheden in tact laat. Dit betekent dus dat het bedrijf zich in bepaalde mate aan moet passen aan de kleinschalige si tuatie. Het eerste stuk stadsvernieuwing van formaat in Maredorp zal overigens niet eerder dan '79 van de grond komen. De nieuwbouw van woningen op het kaalslag- terrein Mirakelsteeg moet nog helemaal voorbereid worden. Project-coordinator De Jong schat dit werk zwaar in. 'Het zal hogeschool-werk zijn om daar een stuk stadsvernieuwing te realiseren', zei hij. De hoek van de Van de Werfstraat en de Jan Vossensteeg, waar de Hema wil uitbreiden. De projectgroep verzet zich daar niet tegen als de kleinschaligheid maar gehandhaafd blijft. LEIDEN - In een klein hoekje op de economie-pagina van het LD stond gisteren: "De omzet bij de groente-veilingen gaf een daling van 0,8 procent te zien." In tegenstelling tot de bloemenveilingen in Zuid- Holland. Die boekten een om- zetstijgcg van 16.7 procent. De daling van de hele omzet van de groenteveilingen ten op zichte van 1976 komt in de eerste plaats omdat 1976 zo'n uitzonderlijk goed jaar was. Door de erg droge zomer was het aanbod aan groenten in heel West-Europa schaars en bestonden er dus goede ex portmogelijkheden en waren de prijzen hoog. De afgelopen zomer wilde alles wat beter groeien, de aanvoer was groot in heel West-Europa, de ex portmogelijkheden dus ge ring, de vraag klein. Dan de groenteveiling in Kat wijk; met die van Leiden is hij niet te vergelijken omdat in Katwijk eigenlijk alleen maar wasp een wordt geveild. En die was dit voorjaar ont zettend duur, waardoor de omzetstijging daar te verkla- Een veiling waarmee die van Leiden wel te vergelijken is is de Goudse veiling. Ook daar was de omzet dit jaar echter iets vergroot, ongeveer acht tiende procent. Maar dat komt omdat er een aantal telers is bijgekomen. De omzetdaling van de Leidse veiling is dus geen uitzonde ring, de stijging in Katwijk en Gouda zijn dat veel eerder. Het zit hem in Leiden vooral in de spruiten. Eenderde van wat er bij de veiling omgaat bestaat uit spruiten. Omdat het de laatste jaren erg goed ging met dit produkt werden er steeds meer gekweekt. Het aanbod was dus groter, waar nog bij komt dat het aantal spniiten per plant ook steeg. In 1976 werd er 7,5 miljoen kilo spruiten aangevoerd in Leiden, in 1977 was dat 83 miljoen kilo. De 7,5 miljoen kilo brachten8.6 miljoen gul den op, de 83 miljoen kilo maar 0,1 miljoen gulden meer. In het voorjaar waren de spruiten nog wel duur, 2.- per kilo, maa rdit seizoendat in maart afloopt, brengen exact dezelfde spruiten nog maar 0,70 per kilo op. Behalve de spruiten maken de kasgroenten het grootste deel van de omzet uit, de helft. De aanvoer van tomaten, kropsla en komkommers liep terug. Een half miljoen krop pen sla minder (was zes mil joen in '76), een half miljoen komkommers minder (was 12,7 miljoen) en 03 miljoen kilo tomaten minder (was 53 miljoen). De opbrengsten liepen evenzeer terug, vooral van kom- kommers: van 62 miljoen gulden naar 52 miljoen gul den. Maar ondanks alles, bij de Leidse groenteveiling ziet men dè teruggang van 272 miljoen gidden (1976) naar 262 miljoen gulden (1977) te gen het licht van de abnor maal hoge omzet van 1976. In 1975 was de omzet tenslotte nog maar 222 miljoen. Standpunt PvdA-fractie in Leidse raad: Puzzeluur In het "Puzzeluur"dat de AVRO gisteravond uitzond sleepte de Leidenaar Martin Stolwijk een bedrag van 650 gulden in de wacht. Het scheelde maar een haar of hij had ook nog eens duizend gulden extra kunnen op strijken met de opgave om vijf van zes snel geprojecteerde onderwerpen te noemen. Mar tin Stolwijk noemde er vier. De vijfde viel juist buiten de hem toegemeten tijd. Leide naar Martin Stolwijk is as sistent-declarant bij de KLM. Wijkraden In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 wordt vanavond een extra vergadering gehouden van de afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid. Het is een thema-avond, die handelt over de vorming van wijk raden. De vergadering begint om acht uur. Wandeltocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" in Leiden or ganiseert op zaterdag 7 en zondag 8 januari een stadsge zichten-wandeltocht. Voor deze tocht kan gestart worden tussen negen uur 's ochtends en half drie 's middags. Men kan een keuze maken uit de volgende afstanden: 5, 10, 15 en 20 kilometer. Startpunt is het cafe-restaurant 't Par lement aan de Nieuwe Rijn 52. Wie de tocht heeft volbracht ontvangt een fraaie herinne ringsmedaille. Nieuwjaar De werkgemeenschap "De Ra tel" houdt zaterdag een nieuwjaarsbijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Om zes uur wordt begonnen met een gezamen lijke broodmaaltijd en daarna is er een avondvul lend programma met muziek, voordracht, spel, loterij of bingo. Het geheel wordt muzi kaal omlijst door het trio o.l.v. J. Trouwee. Stadsgehoorzaal Het bezoekersaantal van de Leidse Stadsgehoorzaal is het afgelopen jaar flink gestegen ten opzichte van 1976. Volgens directeur Milikan bedroeg het bezoekersaantal in 1976 nog 104.000 en was dit in het af gelopen jaar gestegen tot 134.000. De stijging wordt toegeschreven aan de sterk toegenomen belangstelling voor de danssport, terwijl er ook meer vergaderd en gecon- gresseerd werd. LEIDEN - De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad is in grote meerderheid voorstander als het tot aanleg van een parkeergarage in de binnenstad komt, te kiezen voor de omgeving Garen- markt/Levendaal. Als eerste op lossing denkt men dan aan een garage op de plaats van het leegstaande bedrijfscomplex van Sanders. Deze opvatting zal de fractie maan dag in de gemeenteraad via een motie van fractielid Mentzij opta fel leggen bij de behandeling van de binnenstadsschetsen. In deze schetsen zijn in principe vier mo gelijkheden voor parkeergarages in het centrum aangegeven. De PvdA-fractie is overigens alleen bereid tot aanleg van een par- Meisje (20) botst tecen autobus LEIDEN - Een 20-jarig meisje uit Leiden liep gisteren vermoede lijk een schedelbasisfractuur en snijwonden op bij een verkeers ongeluk op de Stationsweg. Het meisje fietste in de richting van het centrum, maar stak ineens de weg over, waardoor ze in botsing kwam met een tegemoetko mende bus. De fiets werd totaal vernield. Het meisje werd opge nomen in het Academisch Ziekenhuis. keergarage als zo'n voorziening leidt tot verlichting van de par keerdruk op de binnenstad. Men wil in de toekomst alleen ak koord gaan met een parkeer garage als daar elders in het cen trum in gelijke mate parkeer ruimte voor wordt opgeheven. De fractie was in zijn voorkeur voor de omgeving Garenmarkt/Le- vendaal niet unaniem. Met name fractielid Bordewijk had bezwa ren tegen deze plaats. Volgens hem geeft een parkeergarage aan deze zuidoostelijke kant een on gewenste uitwaaiering van het winkelapparaat in deze richting. Bordewijk sprak zich uit voor een parkeergarage in de omgeving Lange Gracht (complex Krantz). ADVERTENTIE Naar zijn mening groeit het win kelapparaat dan in de toekomst meer in de richting van het sta tion. Hij achtte dat voor het Leidse winkelgebied een veel be tere ontwikkeling. Zijn opvattingen werden door an dere fractieleden sterk bestre den. Ranner wees hem erop dat de fractie zich in het verleden juist herhaaldelijk heeft uitge sproken tegen verschuiving van het winkelcentrum in de richting van het station. Volgens hem en andere fractieleden geeft dit een nog sterkere uiteenrafeling van het winkelgebied. D.e keuze van de omgeving Lan- gegracht is voor de PvdA-fractie pas aan de orde als na aanleg van een eerste parkeergarage blijkt dat zo'n voorziening een verlich ting geeft van de verkeersdruk op het centrum. Pas dan zou men als plaats voor een eventuele tweede parkeergarage voor de Lan- gegracht willen kiezen. Met het uitspreken van een voor keur voor de mogelijke plaats van een parkeerkelder legt de PvdA- fractie zich overigens nog niet vast op de bouw van de parkeer kelder. De uitspraak welke plaat sen het meest geschikt zijn is in een totaalvisie op de binnenstad een beleidsuitspraak voor de toekomst. Men spreekt zo uit wat men bij de ontwikkeling van de binnenstad op langere termijn mogelijk vindt. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Bij het parkeren aan de waterzijde van de Kaasmarkt raakte een 47-jarige vrouw gisterochtend om half tien met haar auto in de Oude Rijn. Behalve zijzelf zat ook haar dochter van twaalf jaar nog in de auto. Ze werden door twee voorbijgangers uit de nog drijvende auto gehaald. De twee, de 27-jarige Peter Hooning uit Den Haag en de 19-jange Ton Bavelaar uit Leiden, moesten zich te water begeven. Peter Hooning verwondde zich bovendien aan het rechterbeen. Gisteravond raakte een andere auto, die op het terrein van het museum voor Volkenkunde stond geparkeerd, in het water van de Morssingel. Later bleek dat de auto niet op de handrem stond en ook niet in de versnelling. LEIDEN - Als de Leidse gemeente raad akkoord gaat zal Van Eyk Telecommunicatie B.V. uit Gouda in Leiden de kabeltelevi sie gaan aanleggen. Met de aanleg kan direct daarna worden be gonnen. Binnen twee jaar is de hele stad dan "bekabeld". De totale aanlegkosten belopen een bedrag van ruim 16'/2 miljoen. De individuele gebruiker gaat straks voor zijn aansluiting een bedrag van rond de ƒ12,- per maand be talen. Voorop staat echter dat niemand verplicht is om aanslui ting te nemen. Wel denkt het col lege er aan om bij nieuwbouw niet langer de plaatsing van an tennes toe te staan en voor het plaatsen van antennes in het al gemeen een "uitstervingsbeleid" te gaan voeren. Van Eyk is uitgezocht uit zes be drijven die op verzoek van het college een bestek voor de aanleg hebben ingediend. Mede aan de hand van gesprekken die de ge meentelijke adviseur voor kabel televisie Van Woerden en de di recteur van de gemeentelijke ac countantsdienst Batenburg met betrokkenen hebben gevoerd, heeft de werkgroep kabeltelevi sie in beslotenheid een keuze gemaakt en die in een advies aan het college vastgelegd. Volgende week zullen de raadscommissies voor Algemene en Bestuurlijke Aangelegenhe den en financien zich nog over het voorstel moeten uitspreken. Deltal Kabel B.V. uit Den Haag, een bedrijf dat ook heeft- inge schreven, maar de order heeft gemist, is zeer ontevreden over de gang van zaken rond de keuze voor Van Eyk. Het bedrijf heeft in een brief aan de werkgroep ka beltelevisie teleurstelling uitge sproken over de voorkeur. Delta Kabel was van de zes be drijven de laagste inschrijver en voldeed naar eigen zeggen ook aan alle door de gemeente ge stelde voorwaarden. Het is het bedrijf, dat op dit ogenblik een order van 30 miljoen uitvoert om in Utrecht kabeltelevisie aan te leggen, niet duidelijk, waarom de keus uiteindelijk niet op hun is gevallen. Het bedrijf heeft er bij de gemeente op aangedrongen om alsnog voor de leden van de werkgroep of de raadscommissies een toelichting op het ingediende bestek te mo gen geven. Wethouder Van Aken zou in een antwoord op de brief van Delta Kabel hebben gesteld dat een dergelijke toelichting niet meer gewenst is en dat de behandeling van dit onderwerp in een beslo ten vergadering van de commis sies zal plaats hebben. De wet houder was wegens verblijf in het buitenland niet voor com mentaar bereikbaar. DONDERDAG 5 JANUARI 1978

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3