Geen behoefte het verleden op te rakelen" mmm Verdeeldheid over aanleg honkb al velden SUBSIDIE VOS-CURSUS agenda li Anthony Verbree (31), de nieuwe burgemeester van Benthuizen: Binnenkort besluit overdekt zwembad DONDERDAG 5 JANUARI 1978 St. Philipsland - 'Nu alleen nog een woning in BenthuizenTrouwens, ik heb in St. Philipsland nog een huis te koop. Zeven kilometer polder zo voor de deur, wat wil je nog meer? Je moet alleen wel hard kunnen hollen als de dijk doorbreekt'. De nieuwbakken burgemeester van Benthuizen, de 31-jarige Anthony Verbree, kan de dagen dat hij nog op de gemeentesec retarie van St. Philipsland zal doorbrengen op de vingers van beide handen tellen. Op 17 ja nuari zal de ARP-er zijn baan van gemeentesecretaris in de ruim 2000 zielen tellende Zeeuwse gemeente inruilen voor het bur gemeesterschap in Benthuizen. Daarnaast zal hij in de kleine Zuid-Hollandse gemeente, die wel eens 'het Watergate van Europa' werd genoemd, de func tie blijven vervullen die hij nu sinds ruim 4 jaar bekleedt die van gemeentesecretaris. Anthony Verbree, geboren in Haarlemmerliede en Spaarne- woude, opgegroeid in de Hoek- sche Waard, begon zijn amb telijke carrière in 1964. Na de MULO te hebben doorlopen kreeg hij in dat jaar zijn eerste baan in het gemeentehuis in 's Gravendeel. Vervolgens kwam hij successievelijk achter de ge meentelijke bureaus van Noot dorp, Strijen, Woubrugge en St. Philipsland terecht. Daar ronde hij, inmiddels tot gemeentesec retaris opgeklommen, zijn studie voor de diploma's gemeente administratie I en II af. Burgemeester Goed een jaar geleden begon het idee om ergens in den lande bur gemeester te worden Verbree te trekken. Het 'vak' was hem niet geheel en al vreemd: een broer is sinds '75 burgemeester in het Groningse dorpje Grootegast. Zo ver weg hoefde voor de St. Phi- lipslander nu ook niet meteen: bij voorkeur ambieerde hij een bur- gemeesterpost in Zeeland, Zuid-Holland of Utrecht. Verbree waagde de gok. Als ge meentesecretaris had hij goede kaarten voor een benoeming van een burgemeester annex secreta- Een week geleden kwam de be noeming in Benthuizen door de Kroon dan ook af. Al tevoren was echter uitgelekt dat Verbree als eerste op de nomina tie stond, hiervoor. Telefoontjes en bloemen stroomden binnen terwijl er nog steeds niets defini tief was. 'Een nare toestand, als je uit de krant moet lezen dat je be noemd bent', vindt Verbree. Zeer kort daarna werd het gerucht echter van officiële zijde beves tigd, waarna de vreugde over de benoeming kon losbarsten. De moderne bungalow in St. Phi lipsland staat er al dagen van op zijn kop. De anderhalf jarige Mar- tijn weet niet wat hem overkomt met al die onbekende mensen in huis die met zijn vader komen praten, de ontelbare telefoontjes en het voortdurend overgaan van de bel als er weer een bloemstuk wordt bezorgd. 'Ik durf het wel aan', oordeelt de jonge burgemeester zelfbewust, vooruitblikkend op zijn eerste ambtsperiode. 'Ik heb een prettig gesprek gehad met de Benthuizer raadsleden. Ze hadden wel ver trouwen in me. Slechts één raadslid, Rensink, had bezwaren tegen mijn benoeming, maar dat was niet vanwege mijn persoon, maar omdat hij vreesde dat de combinatie burgemeester-ge meentesecretaris te zwaar zou zijn. Zelf geloof ik dat niet. Het voordeel van een dergelijke combinatie is, dat je je secretarie meer kunt betalen. Bovendien: in een kleine gemeente moet zoiets mogelijk zijn. Anders loop je je rot te vervelen. Hier in St. Philipsland doet de bur gemeester een heleboel naast zijn burgemeesterstaak en ook ik zelf als secretaris doe er het nodige naast. Die nevenactiviteiten, ik was bij voorbeeld bestuurslid van de in terkerkelijke maatschappelijke dienstverlening op Schouwen en Duiveland, heb ik nu allemaal aan de kant gezet. Ik moet me eerst maar eens gaan inwerken in Benthuizen, daarna zien we wel weer verder. Het is altijd leuk om weer van voren af aan te kunnen beginnen: dan moetje opnieuw je sporen verdienen'. Burgemeester A. Verbree: 'Openbaarheid, dat is je beste bescherming Oprakelen De burgemeester heeft er geen enkele behoefte aan om het Benthuizer verleden nog eens uitputtend op te rakelen. 'Ik merk vanzelf wel hoe het daar gaat, hoe de verhoudingen in Be nthuizen liggen. In de problema tiek ter plaatse zal ik me nog moe ten verdiepen. In elk geval zal er een uitbreiding moeten komen van het gemeentepersoneel, dat moet ongeveer verdubbeld wor den. Maar waarnemend bur gemeester De Ronde en waarne mend gemeentesecretaris Win- gelaar hebben al een groot deel van de achterstand ter secretarie weggewerkt'. Burgemeester/gemeentesecretaris Verbree heeft met zijn vrouw Ria al een aantal malen hun toekom stige woonstee bezocht. Benthui zen trekt hem wel: 'Ik vind het een leuk plaatsje, de nieuwbouw is er leuk opgezet. Ik houd van het Hollands Midden, het is een mooi landschap. Alleen kijk je tegen die hoge flats in Zoeter- meer aan En wat me ook trekt: Benthuizen is klein, nog over zichtelijk, iedereen kent iede- AUeen de woning die het bur gemeestersgezin moet betrekken vormt voorlopig nog een pro- hoop op dat hij niet langer dan twee maanden op en neer hoeft te Scherpslijperij De ARP-er hoopt in Benthuizen even goed met vertegenwoordi gers van verschillende politieke partijen te kunnen samenwerken als dat in St. Philipsland het geval was. Politieke scherpslijperij ligt hem niet zo erg. Wat de opvattin gen van zijn eigen partij betreft kan hij zich goed vinden in de bergrede van Aantjes, waarin deze christen-democratische politiek als progressieve politiek omschreef. Voor hem echter geen reden om zich van het CDA af te keren en zich aan te sluiten bij de zeer onlangs op basis van deze beginselen opgerichte Evangeli sche Progressieve Volkspartij, bleem. De huidige ambtswoning Glimlachend: „Nee, ik blijf bij de Openheid wordt bewoond door oud-bur gemeester Keyzer, die weliswaar een nieuwe woning in Moerka- pelle (waar hij nu nog bur gemeester is) laat bouwen, maar die is pas over een half jaar klaar. Andere woningen zijn in Be nthuizen niet direct beschikbaar. Verbree heeft er echter goede AR. De samenwerking met de VVD, op landelijk niveau, dat kon niet anders. De PvdA had zich uit de markt geprijst. Ik ben het dan ook niet eens met de zo genaamde „loyalisten" uit onze partij, die eerst willen afwachten wat het wordt. Het is gewoon de enige oplossing. Als een van de belangrijke midde len om met iedereen overweg te kunnen ziet Verbree een zo groot mogelijke openheid. „Hier in St. Philipsland circuleert alle post ter secretarie, de binnenko mende en de uitgaande. Dat wil ik in Benthuizen ook. Openheid is noodzaak. Na vier jaar moeten de burgers toch immers hun raadsleden kunnen beoordelen? En ook voor de burgemeester- handel in het openbaar, dat is je beste bescherming, dan ontstaat er het minste wantrouwen". De nieuw benoemde burgemeester is zichtbaar enthousiast voor zijn nieuwe taak. „Maar hoe lang ik in Benthuizen burgemeester zal blijven, geen idee. Ik heb nooit zo erg aan carrière-planning ge daan. Tot m'n 65e? 34 Jaar lang burgemeesteren in Benthuizen? Dat lijkt me voor een dergelijke gemeente wel een hele tijd..." INGRID CRAMER VOORSCHOTEN - De commissie Welzijn en Onderwijs kreeg van wet houder Marselis goede berichten over de zwembadplannen. Er bestaat een mogelijkheid om nog in de raadsvergadering van deze maand een definitief besluit te nemen. In overleg met een architect heeft het gemeentelijk apparaat een plan gemaakt voor een overdekt bad met recreatieve voorzieningen, waar door het ook in de zomermaanden een functie krijgt en past in het recreatiegebied in Adegeest. Het ontworpen plan ligt thans bij de Ver eniging van Nederlandse gemeenten (VNG). Op 19 januari zal de VNG een advies geven en in een gecombineerde vergadering van alle functionele commissie kan dan een advies uitge bracht worden aan burgemeesteren wethouders. Het moet dan mogelijk zijn eind van deze maand de gemeenteraad een beslissing te laten ne- De eerste begroting van de Stichting Schoolbegeleidingsdienst Voorscho ten voor het tijdvak 1 augustus 1977 tot 31 december 1978 bedraagt 273.500 gulden. Grote posten zijn de salarissen van de logopediste en de onderwijskundige. De commissie schrok van het bedrag, maar na een uiteenzetting door enige bestuursleden was die schrik gauw over. Er zijn enige "vestzak-broekzak" zaken bij, zoals huur kantoorruimte (in het gemeentehuis) ad 13.000 gulden en de kosten van administratie ad 25.000 gulden. De administratie wordt gevoerd door een ambtenaar op de ge meente-secretarie. Dependance De commissie kan akkoord gaan met de opheffing van de dependance Voorschoten van de Rembrandtscholengemeenschap hoewel er for meel wel iets aan schort. De scholengemeenschap adverteert thans nu al dat met ingang van het nieuwe schooljaar de school verplaatst wordt naar Leiden Zuidwest, maar de gemeenteraad van Leiden en de com missie van advies op de Rembrandtscholengemeenschap moeten nog een besluit nemen. De Roeivereniging "Rijnland" maakt kans het "vaarwater met berging" aan de Kniplaan te verliezen. De jachtwerf ziet deze vereniging als een belemmering voor de noodzakelijke uitbreiding van het bedrijf. De ge meente heeft nog geen pasklare oplossing voor dit probleem, maar is wel bereid om alle nodige medewerking te verlenen waardoor deze i eniging kan blijven fuktionere. Raadsleden Wassenaar De honkbalvelden aan de Deylerweg die gaan verdwijnen in verband met woningbouw voor het plan Ter Weer. Waar moet de Amerikaanse Baseballclub naar toe? •k LEIDEN - Ongeveer een jaar nadat de 66-jarige Jopie Nipius uit Den Haag op nogal raadselachtige wijze verdronk in het Rijn-Schiekanaal in Leiden hebben kennissen gisteren ter nagedachtenis een houten kruis ge plaatst langs de oever. Het kruis vermeldt de geboorte- en de overlijdens datum van de vrouw, die vooral in de Haagse rosse buurt grote bekendheid genoot. In de nacht waarop ze verdronk zat ze in de auto van de Leidse con certpianist Loek van der Gaag.die eveneens om het leven kwam. De dood van het tweetal baarde destijds groot opzien.omdat er vermoedens werden uitgesprokendat er meer achter de dood van dit tweetal zou zitten. Overi gens is daarvan bij de politie nooit iets gebleken. VOORSCHOTEN - De Com missie voor Welzijn en On derwijs staat in principe posi tief tegenover subsidiëring van de V.O.S. (vrouwen oriënteren zich op de samen leving) cursussen. De commissie vindt echter wel dat er heel wat gesnoeid kan worden in de begroting die de subsidieaanvraag van 3000 gulden voor twee cursussen vergezelt. Met name de ver goeding voor vrouwen die op vrijwillige basis de cursus be geleiden ii doorn in het oog. De sie is bang dat door het toe kennen van die vergoeding een precedent wordt gescha pen. Daarnaast wil de commissie geen vergoeding geven voor de kosten van kinderopvang tijdens de cursusuren. Moet de gemeente die vergoeden of moeten de cursisten blijk ge ven van hun gemotiveerdheid door daar zelf een regeling voor te treffen? Samen met een gedeelte van de post voor leermiddelen ontlokte dit en kele commissieleden de kreet „de gemeenschap kan wel overal voor opdraaien". Toch besloot de commissie om in elk geval voor de eerste, nog lopende cursus een soepel advies te geven om de hun werk aan te moedigen en eventueel al gemaakte kosten te vergoe den. Voor de tweede cursus zal de V.O.S.-groep aanzien lijk minder subsidie krijgen terwijl er in de toekomst een regeling voor dergelijke cur sussen moet komen. Auto geslipt door gladheid OEGSTGEEST - Tengevolge van de gladheid is gisteravond op de Abspoelweg ter hoogte van de Langevoort in Oegstgeest een auto geslipt. De wagen draaide om zijn as en raakte daarbij een paal van een verkeersinstallatie. Een van de inzittenden, de 66 jarige mevrouw E R. uit Nieuwegein werd daarbij uit de auto geslin gerd. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. De bestuurder bleef on gedeerd. Antiekdiefstal in Oegstgeest OEGSTGEEST - In een woning aan de Piet-Hemlaan in Oegstgeest is ingebroken. Giste ren ontdekte men dat er voor 6500 gulden aan antiek gestolen was. WASSENAAR- Het voorstel van het college van B en W in Was senaar om de American Baseball Foundation (ABF) met een be drag van bijna zes ton te steunen in de aanleg van een nieuw vel- dencomplex in het plan "Ter Weer" is bij verschillende raadsleden niet zo goed gevallen. De Amerikaanse baseballclub moet de velden die zij al enkele jaren in gebruik heeft langs de Deylerweg verlaten in verband met de woningbouwplannen in het plan "Ter Weer". B en W waren uitgegaan van de mo rele verplichting om de vereni ging aan nieuwe terreinen te hel pen. De kosten van de aanleg van de velden zouden voor rekening komen van de gemeente. De ex tra kosten voor honkbalvoorzie ningen moeten door de vereni ging in de vorm van een jaarlijkse betaling van ruim 20.000.- zelf worden opgebracht. Waanzin De heer A.Lodder (Partij Was senaar) vindt het ronduit waanzin om een grote som geld uit te ge ven om een paar Amerikanen in Wassenaar te laten honkballen: "Als we dan zo dik in het geld zitten, dan weet ik zo nog wel tien andere doelen op te noemen om het aan te besteden". De heer ir.K.Nieuwzwaag (VVD) hield er ongeveer dezelfde gedachten als Lodder op na. Hij twijfelt onder meer nog over de levensvatbaar heid van de ABF. "Rond de zes honderdduizend gulden uitge ven aan éen honkbalveld vind ik wat veel" aldus het VVD-raads- lid. De CDA-woordvoerder Otte richt zich in zijn commentaar meer op de financiële kant van het geheel. Hij vraagt zich af of de cijfers in het voorstel, die immers zijn op gesteld aan de hand van gegevens uit september 1976, nog wel ver antwoord zijn. Zijn fractiegenoot Van Klaveren vestigt de aandacht op het grote Donderdag 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, PvdA- thema-avond over wijkraden, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie openbare werken 20 uur. MOC-terrein, Marinelaan Voorschoten, 19 uur kerstboomverbranding. Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architectenbureau, gratis advies, 20-21 uur tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33 Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. In- validenbond 19-20 uur. tel. 01717-3309. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur. project Leiden, handenarbeid 20 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66, sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, go, alle groepen vanaf 20 uur. "tBreehuys. Breestraat 19,keramiekcur- sus 19.30 uur, tapdansen, koffiebar, 20 Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, 14-16.30 open huis voor bejaarden Restaurant Groenoordhallen, nieuwjaarsreceptie 16.30-19 uur. Apotheken En wat de verhouding van de AR tot het CDA betreft: diep in mijn hart koester ik de stille hoop dat de AR als een soort van Gi deonsbende door het CDA gaat waren". De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 dec tot 6 jan. door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheids centrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht) Warmond - zr. R. Koster, Helm- straat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrydag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44ct spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. aantal zogeheten recreatiespelers van de ABF, dat zeker niet over het hoofd gezien mag worden. Schoolsportvelden Volgens inlichtingen verstrekt door B en W blijkt dat het aantal geregistreerde leden weliswaar niet groot is, maar dan er zo onge veer 500 jongeren, waarvan een belangrijk deel wonend in Was senaar aan de activiteiten van de ABF deelnemen. Van Klaveren legt verder nog de nadruk op een eerder door hem gedaan voorstel om de Ameri kaanse honkballers in de week ends gebruik te laten maken van de schoolsportvelden aan de Prinsenweg. Dat zou meteen de kleed en wasgelegenheid op die terreinen wat beter op peil ge bracht kunnen worden. 'Het nieuwe Adelbertcollege krijgt eigen sportvelden. Daarmee val len duizend huidige gebruikers van het schoolsportveld af. Ruimte voor de ABF is er dus wel degelijk" aldus Van Klaveren. De heer Kelder (Werkend Was senaar) pleit voor overleg in re gionaal verband met bijvoor beeld Den Haag en de overige randgemeenten. De heer Goulooze (PvdA) vindt eveneens dat B en W het voorstel van het CDA nog maar eens nader moes ten onderzoeken."De argumen ten daarvoor zijn door het college nog lang niet weerlegd. Een na der onderzoek kan nuttig zijn", aldus het PvdA-raadslid. De VVD-er Dijkstal benadrukt dat de gemeente de plicht heeft naar een uitwijkmogelijkheid voor de ABF te gaan zoeken. "Wij zorgen ervoor dat ze weg moeten, dus wij moeten ze ook weer een alter natief bieden" zo zei Dijkstal. De Wassenaarse wethouders Van Dijk en Caron zullen binnenkort met een hernieuwd voorstel ko men. Het voorstel van Van Klave ren en Goulooze over het mede gebruik van de sportvelden is tot nu toe nog niet serieus in over weging genomen. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk Herenstraat 45, vrydag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdyck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrydag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2