LEIDSCH DAGBLAD Driekwart van Chilenen ja tegen Pinochet Kleinere stations krijgen een fietsenkluis "Herstel vertrouwen veiligheid trein nodig Minder geld van voor stads vernieuwing m snn mmn vandaag Uitslag referendum geen verrassing 84ct. CN~V bond schuwt harde actie niet Hermes (CDA) toch in het kabinet DONDERDAG 5 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35441 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UTRECHT (SP) - Enkele kleine stations met een onbewaakte fietsenstalling, krijgen in de toekomst fietsenkluizen. De sleutel daarvan kan men "ko pen" in een automaat. Als de tweewieler wordt terugge haald, wordt de sleutel door het slot na het opendraaien geblokkeerd en kan alleen door de stallinghouder wor den vrijgemaakt. De Europese primeur van deze fietsenkluis krijgt zeer bin nenkort het station van Hil versum. Ook is het mogelijk een fietskluisabonnement te kopen. Men kan dan de sleutel houden, zolang het abonnement geldig is. De stations die zo'n fietsenkluis krijgen, hebben een te weinig fietsen en bromfietsen in de stalling dat bewaking niet lo nend is, aldus NS-president- directeur mr. H. G. de Bruin 'vanmiddag. ADVERTENTIE President-directeur NS: 99 UTRECHT (SP) - De Nederlandse Spoorwegen moeten het ver trouwen in de veiligheid van het treinvervoer herstellen. Presi dent directeur mr. M. G. de Bruin ziet dit als "onze eerste en dringendste opdracht". Hij zei dit vanmiddag in Utrecht tijdens de nieuwjaarsontvangst van de NS. Hij vertelde dat het personenvervoer nadelig is beïnvloed door de recente ka pingsacties. Het afgelopen jaar zijn er 171 miljoen reizen ge maakt; dat is 0,6 miljoen minder dan in 1976. tot de laatste kaping bij De Punt zag het er naar uit dat het vervoer zich volgens de voorspellingen zou ontwikkelen. "De klap van De Punt dreunde echter de hele zo mer na", aldus mr. De Bruin. De NS hebben vorig jaar uit het reizigersvervoer 675 miljoen gul den ontvangen. Dat is maar 4 procent meer dan over 1976 en 19 miljoen minder dan was voor speld. De geringe groei in het personen vervoer is ook veroorzaakt door een sterke teruggang in de ver koop van tienertoerabonnemen- ten, 8-daagse abonnementen, at- traktiekaartjes en wandel- en va kantiedagtochten. Zo zijn er vo rig jaar 20.000 tienertoer- en by na 30.000 8-daagse abonnementen minder dan in 1976 verkocht. Het aantal verkochte vakantiedag tochten (inclusief attraktiekaar- tjes), dat in 1976 nog met 100.000 was gestegen tot een half mihoen, daalde met 80.000. Donald Woods 24 PAGINA'S Donald Woods, de onlangs uit Zuid-Afrika gevluchte hoofdredacteur van de Daily Dispatch, hield enige tijd ge leden een rede voor studen ten. Twee dagen later werd zijn vrijheid aan banden ge legd. Een samenvatting uit deze rede. PAGINA 5 Kabinet geeft meer geld voor de woningbouw. PAGINA 7 PLO-vertegenwoordiger in Londen doodgeschoten. PAGINA 9 "Zwakke betalingsbalans komt niet door het aardgas". PAGINA 21 PARANA PINE wand- of plafondschrootjes per mtr. tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22, Leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend SANTIAGO (Reuter/AFP) - Het omstreden refe rendum in Chili is een groot succes geworden voor president Augusto Pinochet, het hoofd van de militaire junta die aan de macht is sinds sep tember 1973 de strijdkrachten met geweld een einde maakten aan het bewind van de gekozen marxistische president Salvador Allende. Op uit Z.-Afrika 11. Toen de uitslagen van 23.730 stem- nieuw vlucht lokalen in het gehele land waren geteld, waren er 75 pet ja-stem men en 20,41 pet nee-stemmen, terwijl er 4,59 pet ongeldige stemmen waren. Er waren toen in totaal 5.349.172 stemmen geteld. Alleen de uit slagen van 522 stemlokalen ont braken nog. Deze zullen echter nauwelijks van invloed zijn op het eindresultaat. „Dit is beter dan mijn meest optimistische schatting", verklaarde Pinochet. „Na dit is, geloof ik, het probleem van het denken over verkiezin gen van de baan. Dat is nu ge schiedenis. Nu moet iedereen aan het werk", aldus de president. JOHANNESBURG (REUTER) - Mohamed Timol, voorzitter van de multiraciale commissie voor mensenrechten aan wie in Jo hannesburg beperking van be wegingsvrijheid was opgelegd, is uit Zuid-Afrika gevlucht. Dit he,eft de Rand Daily Mail vandaag gemeld. Volgens het blad is hij sedert maandag uit zijn huis verdwenen en bevindt hij zich in Swaziland. De 28-jarige Timol is de jongere Hij kondigde aan dat het ministerie broer van Achmed Timol die i 1971 doodviel van de tiende ve: dieping van het hoofdbureau va politie in Johannesburg. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16 00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 ol 210221. of de agent in uw woonplaats. van buitenlandse zaken zal den gereorganiseerd en dat er speciale commissies naar de lan den in Zuid-Amerika zullen worden gezonden om "de toe stand in Chili uit te leggen". Ook zei hij dat de commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens geen toestemming zal krijgen om in Chili een onder zoek in te stellen, "als zij zich niet aan de regels houdt". Veroordeling Pinochet had de volksstemming op Discussienota gepubliceerd UTRECHT (ANP) - Als onze maat schappij niet via overreding en overtuiging structureel kan wor den hervormd dan mag de weg van harde actie niet worden ge schuwd. Dat stelt de Industriebond CNV in de vandaag gepubliceerde nota "meer mens" waarin de bond de concept-uitgangspunten for muleert voor het beleid voor de Plaatselijk sneeuw Zwaai bewolkt met vannacht plaat selijk sneeuw overgaand in regen en hier en daar mist. Overdag overwegend droog. Meest matige wind tussen zuid en west. Temperaturen oplopend tot circa 7 graden. Opgemaakt om 11.15 uur. Zon op 8.48 uur zon onder 16.44. Maan op 5.19 maan onder 14.32. Hoog water te Katwijk 0.07 en 12.35 uur. Laag water 8.17 uur en 20.44 uur. komende jaren. De nota komt op het congres van de Industrie bond op 1 en 2 juni aan de orde. De Industriebond constateert dat in onze maatschappij geld en macht vaak nog de doorslag ge ven als het gaat om het nemen van beslissingen over zaken waar mensen met hun totale bestaan bij betrokken zijn. "Waar geld de macht nog bepaalt zal dit door broken moeten worden. De ge lijkwaardigheid van alle mensen dient uitgangspunt te zijn". De werknemers zullen bewust moe ten worden gemaakt van hun po sitie. "Alle werknemers zullen ervan overtuigd moeten worden dat ze geen slaven mogen zijn van technische ontwikkelingen en geen onderworpenen van de zo genaamde wetenschap maar ver antwoordelijke mensen in een verantwoordelijke maat schappij". 21 december uitgeschreven naar aanleiding van een veroordeling van zijn bewind door de Ver enigde Naties wegens voortdu rende schending van de men senrechten. Gisteren konden de Chilenen van 18jaaren oudermet ja of nee antwoorden op de vol gende vraag: "Tegenover de in ternationale agressie die tegen ons land is ontketend, steun ik president Pinochet bij de verde diging van de Chileense waar digheid en bevestig ik de wettig heid van de regering van de re publiek om soeverein het democ ratiseringsproces te leiden". Eer der aangekondigde sancties te gen thuisblijvers werden op het laatste ogenblik ingetrokken. Toch werd bij het ontbreken van kiezerslijsten, die na de val van Allende werden vernietigd, in de persoonsbewijzen van de opge komen stemmers aangetekend dat zij hun stem hadden uitge bracht. De tegenstanders van het referen dum waren twee andere leden van de junta - de marineleider admiraal Jose T. Merino en de luchtmachtchef generaal Gus tavo Leigh - de rooms-katholieke kerk en de christen-democrati sche en socialistische partij, die beide verboden zijn. Opposanten hadden betoogd dat er onder de huidige omstandigheden, waarin de staat van beleg nog steeds van kracht is, een vrije volks stemming onmogelijk was. Dit had de christen-democratische leider Eduardo Frei, die van 1964 tot 1970 de voorganger van presi dent Allende was, maandag op een persconferentie onderschre ven. Pinochet had tegenover deze kritiek gesteld, dat de Chilenen in het referendum hun vader landsliefde konden tonen door zijn bewind te steunen tegenover een "internationale samenzwe ring tegen Chili" Nieuw kabinet voor Turkije ANKARA (Reuter/AFP) - Bulent Ecevit, leider van de sociaal-de mocratische republikeinse volk spartij (RPP) heeft vandaag zijn lijst van 35 kabinetsleden over handigd aan de Turkse president Fahri Koroeturk. Het is voor de derde maal in vier jaar tijd dat Ecevit beëdigd wordt als pre mier. Afgelopen zondag is de 52-jarige leider van de vooruit strevende RPP gevraagd een nieuwe regering te vormen nadat het parlement de rechtse coalitie van Demirel zaterdag naar huis had gestuurd. ©(f®(n)(^W®®(f®ylJ® DtfD fetf AMSTERDAM (ANP) - Rond middernacht is bij het Centraal Station in Amsterdam een brandweer wagen vermoedelijk door de gladheid uit de bocht gereden en in het water van de Westertoegang terecht gekomen. Eén van de acht brandweermannen de 41-jarige brandmeester J.L. Molenbroek is daarbij om het leven gekomen. Een aantal van de brandweerleiden die in ziekenhuizen moesten worden opgenomen, kon vanochend weer naar huis. Geen van allen werd ernstig gewond. Ook een politieman, die in het water was gesprongen om hulp te bieden, is ter observatie naar een zieken huis vervoerd. Evenals de brandweermannen had hij te veel water naar binnen gekregen. De brandweerwagen was op weg naar een brandje in de Jordaan, dat volgens de politie achteraf slechts een roodgloeiende kachel bleek te zijn. Drie takelwagens waren ervoor nodig om de auto uit het water te halen. DEN HAAG (ANP) - Minister Pais van Onderwijs en Wetenschap pen is toch tot overeenstemming kunnen komen met het Tweede-Kamerlid A. J. Hermes (CDA) over diens taken als staatssecretaris. By eerdere be sprekingen kon het tweetal het niet eens worden. De heer Hermes wordt in het bij zonder belast met aangelegenhe den op het terrein van het kleu teronderwijs, lager onderwijs, buitengewoon onderwijs en de verzorging (d.w.z. onderwijs begeleiding, onderwijsresearch, examens en leerplanontwikke ling), met dien verstande, dat de verantwoordelijkheid voor het ontwikkelings- en ver nieuwingsbeleid geheel bij de minister blijft. De heer Hermes is op 27 augustus 1929 in Breda geboren. Na het behalen van de diploma's mulo-a en b en hbs-b, werd hij reserve officier bij de koninklijke land macht. Vervolgens trad hij als planning-assistent in dienst van Hoogovens. Van 1958 tot 1972 was hij wethouder van onderwijs en culturele zaken in Beverwijk. Daarna bleef hij nog tot mei '74 lid van de gemeenteraad van die plaats. Van 1968 tot 1972 was de heer Hermes voorzitter regionaal instituut openbaar on derwijs Midden-Kennemerland, van 1969 tot 1972 was hij lid van het dagelijks bestuur KVP. Sinds 11 mei '71 is hy lid van de Tweede Kamer. In die hoedanigheid is hij lid geweest van de vaste Kamercommissies voor onderwijs en wetenschap pen, wetenschapsbeleid en de fensie. Hij was plaatsvervangend voor Bin nenlandse Zaken. LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt voor de stadsvernieuwing van het rijk e^n aanmerkelijk la ger bedrag dan waarom men had gevraagd. Dat blijkt uit de giste ren door het ministerie van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Ordening bekend gemaakte be schikking van de kersverse mi nister Beelaert van Blokland. Had Leiden verzocht om een bij drage van bijna 51.9 miljoen gul den voor de stadsvernieuwing in De Kooi, Noorderkwartier en Maredorp, de bewindsman heeft nu beslist dat Leiden voor deze wijken de komende jaren kan re kenen op ongeveer 23 miljoen gulden. Als een voorschot ont vangt Leiden alvast een bedrag van 2,6 miljoen. Dat laatste was al bekend, want als een van de laatste daden van minister Gruijters maakte deze bewinds man bekend dat Leiden op dat bedrag kon rekenen. Op het stadhuis in Leiden is men inmiddels druk in de weer om uit te zoeken, wat precies uit het Leidse wensenlijstje is ge schrapt. Dat is een vrij ingewik kelde zaak omdat niet alleen door de gemeente geraamde bedragen voor bepaalde projecten geheel zijn ge schrapt, maar er ook by zijn waarvan het bedrag is ver laagd. De uitkering, die Leiden van het rijk ontvangt past in het kader van de zogenaamde interim-sal- doregeling, een voorloper van de wet op de stadsvernieuwing. Vo rig jaar kreeg Leiden al de toe zegging een bedrag van tien mil joen te zullen ontvangen. Daar van zou de helft nog in '77 uitge geven moeten worden, terwijl voor de andere vyf miljoen ver plichtingen aangegaan moesten worden. Vanuit Leiden is toen al bij het mi nisterie aangedrongen op een de finitieve beschikking, zodat met de uitvoering begonnen zou kunnen worden. Behalve Leiden hebben gisteren nog vijf gemeen ten bericht mee te delen uit de stadsvernieuwingspot. In totaal worden aan deze zes gemeenten voorschotten verleend tot een bedrag van 35 miljoen. Drieëneenhalf jaar voor in water gooien AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft van daag gevangenisstraffen tot drie jaar en zes maanden opgelegd aan de vijf jongens, die op 9 sep tember de Turkse gastarbeider Ibrahim Nuysal lieten verdrin ken, nadat zij hem "voor de grap" in een gracht gooiden. De Turk, die laat op de avond door het groepje over de brugleuning van de Torensluis werd gewerkt, bleek niet.te kunnen zwemmen. Hij liet in Turkije een vrouw en vier kinderen achter. De 20-jarige Jacob van U. werd con form de eis tot drie jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. Joop L. kreeg twee jaar met af trek. Tij me K. werd tot twee maanden en Jacob S. tot twee weken voor waardelijk en een boete van 250 gulden veroordeeld wegens het ingooien van ruiten. Zij speelden op de Torensluis een passieve rol. ■SB

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1