Avanti debuteert thuis tegen Md ALPHEN GEGROEID MET 1059 'NIEUWKOMERS' DONDERDAG 5 JANUARI 1978 PAGINA 19 Bettine Vriesekoop eerder stoppen - HAZERSWOUDE - Het herenteam van de Hazer- swoudse tafeltennisvereniging Avanti debuteert za terdag in de promotie-ereklasse van de NTTB. Theo Louwers, Ronald Rijsdorp en Bettine Vriesekoop ontmoeten in eigen huis aan de Sportparklaan het Schiedamse Noad. In tegenstelling tot in de herfst- competitie opereert Avanti nu met drie vaste spelers. Pe ter Groot, die tot nu toe het kwartet completeerde, zal gaan uitkomen voor het re serveteam. De ontmoeting tussen Avanti en Noad biedt overigens een bijzonder aspect. In de Schiedamse équipe speelt de 34-jarige René van Dijk. Deze inwoner van het Noordbra bantse Goirle is al enkele ja ren hoofdcompetitieleider bij de jeugd en sinds enige tijd competitieleider bij de senio ren van de NTTB. De laatste functie bekleedt hij sinds het aftreden van Karei Stappers, die zich niet kon verenigen met de dispensatie van Be ttine Vriesekoop, om in de he rencompetitie uit te komen. Van Dijk is de mening toege daan dat de dispensatie van Vriesekoop, nu elfde op de Europese ranglijst, geen ne gatieve gevolgen hoeft te hebben voor het voortbestaan van de damescompetitie. Be ttine Vriesekoop heeft overi gens in de op Oudejaarsdag uitgezonden radio-uitzending "In de Rooie Haan" verklaard dit. jaar aandacht te willen be steden aan school én sport. De vierde klas Havo-scholiere (16) wil te zijner tijd als logo pediste eveneens van zich doen spreken (haar club genote Irene Schmidt, we reldkampioene tafeltennis bij de gehandicapten, beoefent dat beroep ook). In dat radio-interview zei Be ttine Vriesekoop tevens dat ze wellicht eerder met de wed strijdsport zal ophouden dan iemand anders, om geen roofbouw op haar lichaam te plegen. Zover is het nog lang niet. Behalve het normale competitiewerk bij de lan delijke herentop zal ze ook op internationaal niveau in actie komen. In het kader van de Europese superliga tegen de Hongaren (19 januari), Tsje- cho-Slowaken en de Engel sen. Op 21 en 22 januari wacht de eindstrijd van het win- tercircuit (tevens strijd om de Limburg-coupe) en van 10 tot 19 maart zijn in Duisberg de Europese kampioenschap pen. Derbies Het uitgebreide internationale programma is er debet aan dat de landelijke competitie eerder begint dan aanvanke lijk gepland. De niet-stan- daardteams beginnen pas op 21 januari met de competitie. Avantie wordt gecon fronteerd met streekderbies tegen de Leidse ploegen van Docos en Scylla. Bij Scylla heeft Avanti's trainer Gerard Bakker zijn sporen verdiend en op gezette tijden is hij er nog steeds actief. Het uit de ereklasse gedegradeerde Delta Lloyd uit Amsterdam en JCV uit Vught zijn in deze voorjaarscompetitie even eens tegenstanders van Avanti. De dames van Avanti vangen zaterdag het ereklasse-karwei aan met het duel bij Ko- ningslust in Limburg. Ko ningslust is samen met Ta naka uit Etten Leur gepro moveerd naar de hoogste ta feltennisklasse. "Oude" te genstanders voor de zusjes Annemiek en Liesbeth Smits en Brigitte Kooter zijn Delta Lloyd, Tempo Team en Scylla. Gemakkelijk krijgt Avanti het niet in deze competitie. De twee ploegen uit Amsterdam zullen wel weer de dienst gaan uitmaken. De Hazer- swoudsen zpllen zich vooral moeten weren tegen degrada tie. Basketbaldag in Alphen met Lace Strong ALPHEN AAN DEN RIJN - De Amerikaanse basketbalspeler Ed "Lace" Strong is morgen de gehele dag in de Alphense Rijnstreekhal aanwezig om de jeugd vanaf tien jaar bas- ketbalonderricht te geven. Samen met een aantal ploeggeno ten van de Leidse eerste divisieclub Vak/Stars vult Strong een zeer gevarieerd programma dat bestaat uit: trainingen, films en wedstrijden. Het is de vierde keer dat Vak/Stars in samenwerking met het Alphens Dagblad een dergelijk clinic organiseert. Ini tiatiefnemer Peter de Jong, voormalige eredivisiespeler: "In Katwijk is het een grandioos succes geweest. Ook in Oegstgeest en Rijnsburg, waar we het in samenwerking met de plaatselijke verenigingen deden, sloeg het goed aan". De Jong spreekt van een soort "show-programma" waaraan voor vrijwel iedere deelnemer ook prijzen zijn verbonden. "Je leert basketbal op een dag en als je het al kunt, leer je het nog beter", aldus De Jong, die door middel van deze clinic de basketbalsport verder wil uitdragen. De basketbaldag begint 's morgens om negen uur en is rond vijf uur afgelopen. Deelnemers betalen twee gulden. NIEUWVEEN - "En toen gaf ik die vrouw spontaan een zoen midden op haar mond. Ik was zo blij dat ze die smakker had overleefd, dat ik op dat moment niet precies wist wat ik deed..." Eén van de herinneringen uit de praktijk van de Nieuwveense dierenarts Boogaerdt, die het na bijna veertig jaar dag in, dag uit in touw te zijn geweest wat rustiger aan gaat doen. Veertig jaar woonde en werkte hij in het dorpje. Draafde op als een boer een noodkreet uitte dat één van zijn dieren hulp nodig had. Of dat nu 's morgens vroeg was of mid den in de nacht, het deerde Boog aerdt niet, hij ging er altijd op af. Over die vrouw, die hij midden in de nacht kuste, vertelde Boog aerdt nog: "Ik had in de oorlog nachtpermissie. Dan zag je nooit iemand op straat. Dus alle ver keersregels lapte ik aan m'n laars, nam links de bochten en ga zo maar door. Dat kon allemaal, dacht ik. Tot ik op een nacht er gens tegenaan klapte. Nou, ik ben me wel wild geschrokken. Echt hoor, ik dacht, die is hartstikke dood. D'r brandde geen lamp, het was aardedonder. Ik moest op m'n knieën gaan zitten om te kijken wie ik had aangereden. Het bleek dus een vrouw te zijn. Toen ik vlakbij haar gezicht was, deed ze haar ogen open. Daar was ik zo blij om, dat ik haar spontaan zoende..." Zilveren theeset Zeker, de reis naar Canada met zakgeld van zo'n duizend boeren in de Rijnstreek, heeft een gevoel van dankbaarheid opgewekt bij het echtpaar Boogaerdt. Maar dat zilveren theestelletje, dat een kreupele boer nonchalant kwam brengen, was het toch wel. Het heeft een ereplaatsje gekregen op de donkerbruine, houten tafel in het midden van de kamer. Een kamer die vol staat met bloe men; een grijze kater die constant loopt te miauwen om een lek kernij en een klein zwart hondje dat zich, na een blafpartij, lekker laat instoppen onder een wollen deken. Boogaerdt heeft niet al leen zijn boterham verdiend aan de dieren, hij heeft, met hulp van zijn vrouw, met lifde zijn praktijk uitgeoefend. Hij zegt: "Ik houd van hier, anders had ik het niet zolang uitgehouden. De boer en zijn die ren heb ik altijd voorrang gege ven. Zelfs wel eens boven mijn gezinnetje. Ja, ja, daar zijn talloze voorbeelden van te geven", be kent hij ruiterlijk. Nu Boogaerdt het wat kalmer aan gaat doen ("op halve kracht kun je niet draaien") krijgt hij wat meer gelegenheid voor z'n hobby: duiven. Keizersnede De Nieuwveense dierenarts kwam landelijk in de belangstelling toen hij als allereerste koeien en schapen met een keizersnede van hun jongen verloste. Zijn vrouw assisteerde bij die operaties door de baarmoeder open te houden. Een klus, waar ze een misvormde duim aan heeft overgehouden. "Want", zegt ze "vroeger was er nog geen spierverlammend se rum. Je had daarom heel wat kracht nodig om die baarmoeder open te trekken". Collega-dierenartsen vonden het maar zo-zo wat Boogaerdt pres teerde. Volgens hen kon dat al lemaal niet. "Eigenlijk", vertelt hij "ben ik ook zo maar begon nen. Eén keer moest tenslotte de eerste zijn. Het was een gok. Tbn bleek dat het allemaal mogelijk Boogaerdt. Een storm van protesten werd over zijn hoofd leeggestort toen Boog aerdt later ook nog eens be weerde dat dieren, die iets scherps hadden ingeslikt, daar vanaf konden worden geholpen. Niet weinig trots is Boogaerdt op de erkenning van zijn geslaagde experiment. Die kwam toen een hoogleraar bij zijn installatie de Nieuwveense dierenarts noemde als de man die baanbrekend werk op dit terrein had verricht. De rede van de hoogleraar heeft hij ingelijst en aan de muur gehan gen. tijd voor zijn hobby, de duiven. Nooit vergeten Oorlog De moeilijkste tijd voor Boogaerdt waren de oorlogsjaren. Als jong dierenarts had hij zich nog maar kort in het dorp gevestigd. De boeren in de wijde omgeving be zocht hij op zijn motortje. "Maar daar had je wel benzine voor nodig. Op de zwarte markt kocht ik twintig liter voor, schrik niet, zeshonderd gulden! Moet je na gaan, als ik moest uitrijden kostte me dat zeker dertig gulden. Die boer, naar wie ik toe ging, kreeg maar een rekening van zeven gulden vijftig. Te gek natuurlijk om over te praten. Zo moest er alleen maar een dot geld bij en verdiende ik geen cent..." Twee weken later, nadat Boogaerdt zeshonderd gulden voor twintig liter benzine had betaald, belde er een boer op die hem eenzelfde hoeveelheid te koop aanbood. "Ik was er wat blij mee", lacht de dierenarts. "Het was verschrik kelijk moeilijk om aan benzine te komen. Ik naar die kerel toe. Die zegt asjeblieft, ik krijg twaalf gulden van je..." Boogaerdt was met stomheid ge slagen en kon de eerste minuten nauwelijks een woord uitbren gen. "Het eerste dat ik zei was, dat kan toch niet waar zijn? De boer vertelde me dat hij van die vorige zaak had gehoord. Er was kort daarop een jongen bij hem ge komen die tarwe wilde hebben. Geld wilde de boer niet hebben, wel iets om te ruilen. Dat knaapje had benzine. Aangezien die tarwe twaalf gulden kostte, vroeg de boer mij deze prijs. Nee, meer wilde hij er beslist niet voor heb ben..." Op de zwarte markt werden woekerprijzen gevraagd in de oorlógsjaren. Praktisch geen en kele boer vroeg de dierenarts meer dan zij zelf voor de spullet jes moesten betalen. Zo moest er voor een half pond boter op de zwarte markt honderd gulden worden neergeteld, Boogaerdt betaalde twee gulden vijftig. Eén agrariër liet hem met een ijs koud gezicht tóch een keer hon derd gulden op tafel leggen. Boogaerdt nu: 'Twintig jaar lang heb ik dat aan hem doorberekend als hij me nodig had. Dit heb ik nooit kunnn vergeten..." Door Jan Westerlakcn De "krankzinnigste dingen" heeft hij in al die jaren meegemaakt. In het prille begin van zijn praktijk deed Boogaerdt alles op de fiets...met houten banden. Diep in de nacht kwam hij dan thuis, doodmoe. "Dat was een zware tijd, ik moest alles alleen doen. Nu kun je terugvallen op een an der. Je hebt van tijd tot tijd vrij. Vroeger moest je vierentwintig uur paraat zijn. Natuurlijk, je sliep wel eens. Maar je kon ieder moment uit je bed worden ge beld". Verjaardag Nooit vergeten zal Boogaerdt het. Op de verjaardag van zijn vrouw stonden er plotseling zes Duitsers voor de deur. Ze kwa men uit Woerden en kwamen alle auto's opsporen. Die moesten ze meenemen. De dierenarts had hz gehoord en had de motor onklaar laten maken. Het deerde niet, de "zes" charterden een paard, dat Boogaerdt bij een boer moest "versieren", en spanden het dier voor de wagen. Zo raakte de dierenarts zijn auto kwijt. Een van de soldaten vertelde de dierenarts dat hij er ook niets aan kon doen en alleen maar een op dracht van "hogerhand" uit voerde. Twe maanden later stonden er op nieuw een paar Duitse soldaten bij Boogaerdt voor de deur. Nu was het om zijn motortje te doen. Wat hij ook probeerde, het lukte niet. Boogaerdt moest op de mo tor kruipen en achter de Duitsers aanrijden. Naar Woerden. Daar stak de dierenarts weer een heel verhaal af. Halverwege het pleidooi werd de hoge militair weggeroepen. En tot zijn verba zing mocht Boogaerdt, toen deze terugkwam, de motor meene men. Opgetogen ging hij naar buiten en wilde de motor aan de praat brengen. Net toen hij de starter wilde intrappen kwam er een soldaat zwaaiend naar hem toegerend Die fluisterde hem in het oor dat hij zijn superieur had wijs gemaakt dat de motor slecht "Bekende" "Even later had ik in de gaten dat het die zelfde militair was die toen zijn verontschuldigingen had gemaakt dat ze mijn auto kwamen weghalen. Samen heb ben we wat gefrutseld aan de mo tor. Ik ben erop gaan zitten, hij zou hem op gang duwen. Na tuurlijk lukte dit niet, dat hadden we afgesproken. Een paar hon derd meter verder heb ik het ka beltje weer vastgemaakt en startte de motor na één trap". De dierenarts eindigde zijn verhaal met een annecdote die hij thuis meemaakte. De Duitsers hielden een razzia en hoewel Boogaerdt zijn praktijk mocht uitoefenen, kroop hij, op aandringen van zijn vrouw toch maar in zijn schuil plaats: een laag hokje met dui ven, bovenin de schuur. Ervoor allerlei dozen en pakken. Het duurde maar heel kort of de dierenarts viel in een diepe slaap. Z'n vrouw heeft dat even aange hoord en heeft toen aan hem staan trekken en sjorren om hem wakker te maken. "Weetje", zegt ze, "ik zat daar rustig binnen en op gegeven moment hoor ik me daar een gesnurk vanuit de schuur, niet meer normaal. Ik heb hem er snel uitgehaald want als de Duitsers hem tussen die duiven hadden gevonden, had het er niet best voor hem uitge zien. Want die dieren mocht je in de oorlog beslist niet houden". ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen aan den Rijn telde op 1 januari van dit jaar 48.169 inwoners. Vergeleken met 1 januari vorig jaar is dat een toename met 1059. De groei werd veroorzaakt door een geboorte-overschot (verschil tussen het aantal geborenen en gestorvenen) van 586 en eèn vestigings overschot (verschil tussen aantal vestigingen en aantal vertrekkers) van 473. Het verloop in de gemeente was in 1977 weer tamelijk groot. Er vestigden zich vo rig jaar 3424 personen, er vertrokken er 2951. In 1977 werden in Alphen aan den Rijn 858 kinderen geboren, waarvan er 119 thuis hoor den in andere gemeenten. Hetgeen burgemeester mr. R. M. Gallas gisteravond in zijn nieuwjaarsrede aanlei ding gaf nog weer eens te wijzen op de streekfunctie van het ziekenhuis Rijnoord, waar overigens ruim de helft van alle geboren baby's het levenslicht aanschouwde. Het aantal overledenen be droeg 242. Getrouwd werd er in 1977 ook met grote regel maat: 258 paren gaven el kaar voor de Alphense amb tenaar van de burgelijke stand het jawoord. Eerste paal nieuwe sportzaal Nieuwveen NIEUWVEEN - Nieuwveen gaat beginnen met de bouw van een nieuw gymnastieklokaal. Dit zal verrijzen op een terrein nabij het Schoterpark. Burgemeester Van der Kroft zal volgende week dinsdag (10 ja nuari) de eerste paal slaan voor dit complex. Hij doet dit 's mid dags om vier uur. Tot nu toe moesten alle sportactivi teiten worden gehouden in ge bouw "Kwiek". Dit onderkomen voldoet echter niet aan de ge stelde eisen. Daarom werkte de gemeente Nieuwveen een plan uit om tot een acceptabele in- door-sportvoorziening te komen. Wat er precies met gebouw "Kwiek" gaat gebeuren is nog niet definitief uitgesproken. De gedachte van burgemeester en wethouders zijn om er de brand weergarage in onder te brengen. Een aantal ruimten zal daarnaast nog kunnen worden benut als vergadergelegenheid. 'Kant'-expositie in Het Anker HAZERSWOUDE - In Het Anker in Hazerswoude wordt volgende week maandag (9 januari) een "kant-tentoonstelling" geopend. De te bewonderen "kant" is een collectie uit kijk- en doe-huis "Minerva" in Dieren. Maarten Beks, kunstcriticus uit Arnhem, zal de expositie openen. Hij doet dit 's avonds om half negen Carlsberg in Midas ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan staande zaterdag treedt de pop- formatie Carlsberg op in de jon- gerensociéteit Midas. De groep gaf daar in maart vorig jaar ook al een prima concert. Carlsberg brengt in hoofdzaak com merciële muziek. Uit het reper toire van de groep blijkt daarbij een duidelijke voorkeur voor groepen als The Rolling Stones en Johnny Rivers. Saxofonist Rob Kruisman brengt met zijn instrument het blues-effect in de muziek. Carlsberg bestaat verder uit basgitanst Gerard van Doorn, drummer Bert van dei Laak en lcafi-cit.ii i -.t Haii B,i\mck. Het concert begint om negen uur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19