SCHROTEN SLEUTELS SIEREN "IK VIEL BIJNA VAN M'N STOEL" Biegstraaten: Ik zal terugvechten 1977: Leids sportjaar van de routiniers rC Maar voor de rest herstel was armoe troef. Kortsjnoi: excuses en licht DONDERDAG 5 JANUARI 1078 PAGINA 13 LEIDEN - Voor Nico Schroten kwa m de verkiezing tot sportman van het jaar als een complete ver rassing. "Ik viel bijna van mijn stoel toen ik het hoorde" vertelde de LeidLse snelwandelaar gister avond. Overigens leek de AV Holland-at leet uiterlijk vrij onbewogen maar dat was slechts schijn. Schroten: "Ik moest het even ver werken. Ik was echt wel blij ver rast. Hier had ik niet op gerekend. Toen ik nogal nadrukkelijk voor de bijeenkomst was uitgenodigd begreep ik wel dat ik een prijs zou krijgen, maar ik had verwacht gewoon één uit een rijtje van on geveer vijftien prijswinnaars te zijn". Dat hij was uitverkoren om de Zil veren Sleutels in ontvangst te ne men noemde Schroten vooral van belang voor de snelwandelsport. De Leidenaar die de afgelopen jaren ondanks prima prestaties (nationale kampioenschappen, interland^verkiezingen) nooit de publiciteit heeft gezocht merkte daar over op: "Ik hoef zelf niet zo nodig in de publiciteit. Maar voor het snelwandelen is publiciteit wel belangrijk. Dat draagt bij tot wat meer begrip voor die tak van Enige tijd geleden, kort nadat er een intervieuw met mij in de krant had gestaan, kwam ik tij dens een training in de duinen iemand tegen die een opmerking maakte. Dat was dit keer eens geen hatelijke of onvriendelijke opmerking maar een normale opmerking waaruit ik kon op maken dat hij het intervieuw had gelezen". Overigens heeft Schroten zich nooit, door welke opmerking dan ook, van zijn sport laten weerhouden. De 43-jarige Leidenaar, die pas op 36-jarige leeftijd met het snel wandelen begon, wil voorlopig nog wel even doorgaan al voegt hij er zelf gelijk aan toe dat het niet altijd meevalt voor zijn gezin hij is getrouwd en vader van drie kinderen). Schroten: "Ik ben nog niet van plan om te stoppenIk ben totnutoe elk jaar vooruitgegaan. En ik voel dat er nog meer inzit". Ook André Moedig, die een gedeelde tweede prijs in ontvangst mocht nemen tijdens de zeer druk be zochte nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sportstichtingis voorlo pig niet van plan te stoppen. De gehandicapte sporter van De Sleutels gaat in ieder geval door tot 1980 wanneer er op Papendal de Paralympics worden gehou den. Daar wil hij een gouden me daille veroveren. Gisteren kreeg hij alvast het zilver. Tevens een erkenning voor de invaliden- sport, vond Joop Westbroek, de nieuwe voorzitter van de gehan dicapten sportvereniging De Sleutels. Gerard Bakker, die met Moedig de tweede plaats deelde, was niet aanwezig evenals tafeltennister Sandra de Kmijff, tennisser Wouter Fok en een vertegenwoor diger van de LMHC. TAAIE TUGER MIIIIIIIIM JA, S/MON S. SMAKELOOS u asspr PAN k a/a afloop een peest- v/ner net (3enasrerd, 8ai a/a/. /fc-S f /JrjE vam/a' \noe p w nu 4 MAAR 1 /JOPEN cat ze (V/nneN. LEIDEN - Volgens Piet Biegstraaten is de gemeente Leiden bezig met het maken van een bestuurlijke blunder. Als de plannen van wethouder Tesselaar in april door de raad bekrachtigd worden en de Sportstichting inderdaad wordt opgeheven, dan is daar mee de klok in Leiden 25 jaar teruggedraaid. volgens Biegstraaten. De voorzitter van de Sportstichting, die zich overigens wel zeer tevreden toonde over hetgeen er tot stand gebracht is op het gebied van sportvoorzieningen, trok gisteravond dan ook fel van leer in zijn nieuwjaarsrede. Tijdens de traditionele receptie, die opnieuw in het restaurant van zwembad Do Zijl werd ge houden, haalde hij vooral fel uit aan het slot van zijn aanval op (de overigens afwezige) Tes selaar en zijn ambtenaren. Met deze vergelijking in de sfeer van oud en nieuw: "Ik heb ter gelegenheid van de jaarwisse ling heerlijke oliebollen en ap pelflappen gegeten. Maar als die net zo bruin ken als de plannen van Tes selaar en zijn werkgroep, dan had ik ze beslist teruggestuurd. Ik zou dan hebben gezegd dat de produkten onvoldoende wa ren, niet goed werden gemengd door te grote haast en in te hete olie waren gebakken. Ik dan maar één raad hebben ge had: koop eens een goed kook boek, geschreven door betere medewerkers. Misschien kan ons dan in de loop van dit nieuwe jaar een beter produkt worden aangeboden. Al besef ik dat alle moeite vergeefs zal zijn, als de kok niet wil." Het tot nog toe voorgeschreven recept van "chef kok" Tes selaar luidt dat er een gemeen telijke commissie voor sport en recreatie moet komen. De huidige sportstichting zou dan moeten veranderen in een sport- of adviesraad met een louter adviserende stem. Een i dat Biegstraaten al het "eten" in het verkeerde keelgat is geschoten. Hij kan maar moeilijk verteren dat straks raadsleden moeten gaan uitmaken waar het "sportgeld" heen gaat, dat het dus politieke beslissingen worden. Biegstraaten: "Raadsleden willen zich met alles bemoeien, maar komen daardoor voort durend in tijdnood. Daarbij komt nog dat de problemen zo omvattend zijn en dikwijls zo gespecialiseerd dat slechts en kelen zich in elk onderwerp hebben kunnen verdiepen, zonder zich met de details te hebben beziggehouden". Motieven De motieven van de wethouder om de sportstichting te ontbin den zijn volgens Biegstraaten ook volkomen ongegrond. "De wethouder zou geen zeggen schap hebben over de directeur en de gemeente zou een vinger in de pap moeten hebben. Heeft ze die dan niet? Onze be groting wordt voorgelegd aan B en W. Over nieuwe sport voorzieningen wordt beslist in de gemeenteraad, evenals over verzoeken om extra kredieten. En is het geen compliment dat er tot nu toe vanwege plezierige en persoonlijke verhoudingen uitstekend werd samen gewerkt en veel werd bereikt? Moet er in Leiden dan alleen ruzie en narigheid zijn?" Narigheid die Biegstraaten voor ziet als de wethouderlijke plannen in april door de raad bekrachtigd worden. "Daarna is er alleen nog een ambtelijke structuur zonder binding met de sportwereld. De vertegen woordigers uit die wereld wor den niet meer betrokken bij de gemeentelijke bemoeienis in de sport en er kan geen directe invloed meer worden uit geoefend op die besluiten. De adviserende stem die we krijgen kan men gemakkelijk naast zich neerleggen. Alleen op welke wijze de sport zich wil organiseren, mag men zelf uit maken. Het is prettig te verne men dat wij ook nog iets mogen bedenken, volgens de proce dure die tegenwoordig in spraak voor de burger heet. Maar eerst worden de burgers en de leden van de raad van be heer dan wel op de kraakwagen gegooid als afgedankte goede- Een hoogst ondankbare han delwijze. liet Biegstraaten doorschemeren, omdat deze mensen dit werk belangeloos doen naast een drukke werk kring en een taak in een sport vereniging. De woorden die Tesselaar eerder in deze krant uitsprak over het functioneren van de Sportstichting ("Dat is alleen Piet Biegstraaten met daarnaast enige goedwillende heren") en de raad van beheer ("die veel te weinig fundamen teel gediscussieerd heeft en al lerlei zaken heeft laten liggen") hadden Biegstraatf hard ge raakt. "Wat zou er een storm oplaaien als ik hier zou zeggen dat de gemeenteraad wat de bestuurlijke kant betreft alleen de burgemeester en wethouder Tesselaar is. Daarnaast lopen ér nog wel enige goedwillende he ren, maar de gemeenteraad zelf heeft veel te weinig fundamen teel gediscussieerd over de sport. Grote achtjstanden die er waren zijn jaren blijven liggen. Een dergelijke mening zou niet goed vallen". Rood bosje Biegstraaten zei het bepaald niet met bloemen, zoals aanvanke lijk zijn bedoeling was geweest. Hij had Tesselaar een rood bosje willen overhandigen als dank voor de nieuwe sport voorzieningen, zoals de Nieuwbouw De Zijl, de aanleg van de velden in het Morsk- wartier deel I en II, de sportzaal Broekplein, het veld aan de Saffierstraat en achter de Vijf Meihal, de botenloods van Die Leythe, de dertien nieuwe ten nisbanen, de voorgenomen re novatie van de atletiekac- commodatie in de Leidse Hout, de voorbereiding van de aanleg van sportvelden bij de Euro- paweg en de aanstaande bouw van een z\vembad bij de Vijf Meihal. Inplaats van bloemen waren het toch doornen geworden. Biegstraaten haalde tenslotte nog een uitspraak aan 1 oud-voorzitter Jan Blom var Leidse Jeugd Actie, die ook slachtoffer van de reorganisatie zou kunnen worden. Blom had gezegd: "Tesselaar was, voordat hij wethouder werd, een aantal jaren voorzit tervan de LJA. Hij weet wat wij deden, wat wij doen. Hij kent het belang. Maar hij is nu wel bezig zijn eigen kind op te ten." Biegstraaten zal de sportstich ting niet zo gemakkelijk laten verorberen. "Hoewel ik inmid dels alle gelegenheid heb ge had om de eer aan mezelf te houden en te bedanken als voorzitter, heb ik dat niet ge daan. Ik ben destijds gevraagd voorzitter te worden om de be langen te behartigen en ik vind dat ik die verkiezing juist nu moet proberen waar te maken. Ik zal terugvechten." PAUL DE TOMBE Het verloop van de vijftiende partij was: Wit Kortsjnoi Zwart: Spasski 1. d2-d4, d7-d5. 2. c2-c4, e7-e6. 3. Pbl-c3, c7-c5. 4 c4xd5. e6xd5. 5 Pgl-O. Pb8-c6, 6. g2-g3, Pg8-f6, 7 Lfl-g2, Lf8-e7.8 0-0. Lc8-e6, 9 d4xc5, Le7xc5, 10. Lcl-g5, d5-d4, 11. Pc3-e4, Lc5-e7, 12. Lg5xf6, Le7xn3, 13. Pf3-el, LfB-e7, 14 Pel-d3, Ta8-b8, 15. Pd3-f4, Le6-f5, 16. Tal-cl, 0-0, 17. Pe4-e5, Pc7-g5. 18. Ddl-d2, Dd8-e7, 19. Tfl-dl. TlB-d8. 20 H2-h4. Lg5-h6. 21 Pc5xb7. DeTxbT, 22. Tclxc6, Db7xb2, 23. Dd2xb2, Tb8xb2. 24 Pf4-d5. Kg8-(B. 25. Tdlxd4, Lf5-e6, 26 e2-e3. Tb2xa2. 27. Pd5-c3, Ta2-al schaak, 28 Kgl-h2, Td8xd4. 29. e3xd4, Lh6-d2, 30 d4-d5, Ld2xc3.31Tc6xc3. Lc6-d7, 32. Tc3-c7, KfB-e8, 33. Tc7-b7, (7-15. 34 d5-d6, re mise op voorstel van Kortsjnoi. Hastings De Hongaar Gyula Sax heeft giste ren tijdens het internationale schaaktoernooi van Hastings zijn partij voor de zevende ronde te gen de Brit Webb in 42 zetten ge wonnen. Sax heeft nu in het klas sement 6 punten en een voor sprong van een punt op de Israë liër Roman Dzindzihasjvili. Oud-wereldkampioen Tigran Pe trosjan uit de Sovjet-Unie volgt als derde met 4>/2 punten. Hij speelde in de zevende ronde re mise tegen de jonge Brit Speel man. Dzindzihasjvili versloeg zijn landgenoot Shimon Kagan. ONE SNOEP/E, INU GAAN ONZE Óm>\ E/6EN ACT/E I( r/ZEN-APP/E- W OUEE-DéSTREEP MXZtfe. "7 VOEREN zondag spelen ie 7aa/e "pj3ers 7e5en pov. ais ze ivwnen zw ze 6u/ten degp&cwe .gevaar nê. LEIDEN - „Er zit toch nog muziek in de Leidse sportwereld. Klassieke muziek zelfs". Een passage uit het jury-rapport, die van toepassing is op de Leidse sportman van het jaar 1977, de nationale kampioen snelwande len Nico Schroten, maar die tevens aangeeft, dat het voor het overige armoe troef was in het afgelopen Leidse sportjaar. Immers, op een enkele uitzonde ring na, werden er nauwelijks prestaties van formaat geleverd. Het juryrapport begint dan ook met de constatering: „dat 1977 zelfs van een zeer hevige matig heid was. En dan vooral waar het de verenigingsresultaten betrof'. Geen sportclub van het jaar dus, maar een sportman die de Leida- toprijs binnenhaalde. En het was bovendien nog een man van 43 jaar, die de meeste noten op zijn zang had. Zelf heeft hij eens verteld, dat hij tijdens training en wedstrijden muziekwerken van Beethoven pleegt te horen. Het inspireerde hem kennelijk tot grootse daden. AV-Holland-lid Nico Schroten, een man van zeer weinig woor den, pakte vorig jaar de nationale titel op de 50 kilometer snel wandelen en werd bovendien nog tweede op de kortere afstand, de 20 kilomèter. Citaat uit het ju ryrapport: „Snelwandelen is een loodzware sport met een moeilijk aan te leren beweging, waarin concentratie een belangrijk Woord is. Twee factoren, waar door het wereldje van de snel wandelaars wellicht zo beperkt is, maar ook twee zaken, die Nico Schroten volledig blijkt te kun nen controleren. Watje op 43-jarige leeftijd nog kunt bereiken met de juiste instelling heeft hij aangetoond op de Ne derlandse kampioenschappen. Hoofdprijs 500,-) en Zilveren Sleutels zijn daarom voor Nico Schroten". Stond de opvolger van Herman Fi- lippo op eenzame hoogte, het „zilver" kende de jury gisteren toe aan twee sportlieden, tafel- tennisnestor Gerard Bakker en rolstoelrijder André Moedig. Ge rard Bakker mocht zijn deel 400,-) in ontvangst nemen, niet zozeer vanwege één speciale top prestatie, maar dankzij zijn totale verdienste voor het tafeltennis in LEIDEN - De uitslag van de verkiezing van de Leidse sportman van het jaar. luidt als volgt: Ï.Nico Schroten (AV Holland)- f 500.- en de Zilve ren Sleutels. 213. André Moedig en Gerard Bakker (Scylla) - f 400.-. Aanmoedigingsprijzen van f 200 - voor: Wouter Fok (ten nis), Sandra de Kruiff (tafel tennis). Ton Kallenberg (bas ketbal), Edward Maasdijk (zwemmen), Koen Gijsbers atletiek Clubprijzen voor: De Zijl/LGB (f200 -), De Bataven (f200-), LMHC(f 150,-),Swift(f 150.-) de Leidse regio. Het jury-rapport doelde hierbij vooral op het „brengen" van jeugdige talenten als Bettine Vriesekoop en Sandra de Kruiff. André Moedig kwam zo hoog, omdat hij, in de korte tijd dat hij actief bij die sport betrokken is, talloze nationale records rolstoel- rijden vestigde. De Leidenaar behaalde ook enige malen goud op de Nederlandse kampioen schappen voor gehandicapten. Knarren Al met al werd 1977 zodoende wel Sleutels in ontvangst, behorend bij de verkiezing van Leids sportman van het jaar 1977. het jaar van de „oude knarren'De jury kon dit jaar want de gemiddelde leeftijd de eerste drie prijswinnaars ligt zo rond de veertig jaar. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de Leidse sportwereld broodno dig behoefte heeft aan jong bloed. Die constatering gaat echter niet geheel op. De jury heeft namelijk de verdeelsleutel van vorig jaar geprolongeerd. De duizend gulden, die Wout Ber gers toen zo verrassend schonk als aanvulling (voor de duur van vijf jaar) zijn opnieuw gebruikt om jong talent te stimuleren. Geen ware toppers nog, maar wél sporters, die straks de plaatsen van Ge routiniers kunnen inne men. Vijf van hen zijn beloond met een premie van tweehonderd gulden. Allereerst is dat de Oegtgeestse tennisser Wouter Fok, die de na tionale indoor-titel behaalde en bij het Nederlands kampioen schap op de buitenbanen door drong tot de eindstrijd. Dan tafeltennister Sandra de Kruiff (Scylla), die zich in de dames top-vijf van Nederland speelde en verder Bataven-atleet Koen Gijsbers, die vorig jaar al eervol werd vermeld, maar toen net bui- ten de prijzen viel. hem heen, want Gijsbers' pres tatiecurve beweegt zich nog steeds in opgaande lijn. Hij ver beterde dit jaar twee Neder landse jeugdrecords, werd jeugdkampioen op de 800 meter en was één van de lopers van de 4x400 meter ploeg, die op de EK een nieuw Nederlands record vestigde. Vervolgens Edward Maasdijk, de zwemmer van De Zijl/LGB, die in 1977 grossierde in kringrecords en ook verder de aandacht op zich vestigde. Op de „nationale" pakte hij drie gouden en evenzo veel zilveren medailles. De kroon op zijn werk zette de 16-jarige scholier door op de 100 meter vrije slag het zes jaar oude Ne derlandse record van Bergsma omver te zwemmen. Als laatste Ton Kallenberg, bas ketballer van Luba. Hij behoort inmiddels tot de tien beste jeugdspelers van Nederland en maakt deel uit van het nationale juniorenteam. Het jury-rapport: „Een speler, die tot grote hoogte kan reiken en dan niet alleen vanwege zijn lengte". Matig Hoewel de jury concludeerde, dat 1977 vooral voor wat het vereni gingsleven aangaat een zeer ma tig jaar is geweest, kende het driemanschap Har Meyer, Ser- vaas Sannes en Paul de Tombe toch aan vier clubs een geldbe drag toe naar aanleiding van ge leverde prestaties. De Zijl/LGB behaalde op de kringkampioen schappen 73 medailles en kreeg daarom tweehonderd gulden. De Bataven timmerde vooral op de estafette-nummers (twee natio nale titels) aan de weg en ontving daarvoor eenzelfde bedrag. Swift (voor de prestaties van de jonge renners Hoogkamer, Goossen en Kuyvenhoven) en LMHC (voor het behalen van het kampioen schap in de eerste klasse hockey) kregen elk honderd vijftig gul den. Waardering tenslotte had de jury voor de prestaties van de bas ketbalclub P/Leiden, het verras sende debuut van de ijs- hockeyvereniging Leiden Lions en het wederom sterke optreden van LKV De Spartaan. Een beetje muziek zat er dus toch nog wel in; een tophit was 1977 bepaald niet. AD VAN KAAM BELGRADO - Viktor Kortsjnoi heeft zich gedeeltelijk hersteld van zijn enorme inzinking, die hem vier nederlagen op een rij opleverde in de tweekamp tegen Boris Spasski. De vijftiende partij, waarin Kortsjnoi met wit 1. d2-d4 speelde en Spasski over ging op de Tarraschvecdediging, eindigde gisteren na de 34ste zet van Kortsjnoi op diens voorstel in remise. Hierdoor behield Kortsj noi een voorsprong van één punt' 8-7. De speler, die het eerst een totaal van 10.5 punten heeft be reikt, mag zich uitdager van we reldkampioen Anatoli Karpov Het werd een van de rustigste par tijen van de tweekamp. Na een brief van Kortsjnoi, waarin hij het organisatiecomité zijn veront schuldigingen aanbood voor zijn gedrag tijdens de 14de partij van 2 januari, lijken de spelers een modus vivendi gevonden te heb ben. Kortsjnoi heeft verklaard in ieder geval de tweekamp uit te spelen wat er ook mag gebeuren. Hij toonde gisteren bij vlagen zijn zelfverzekerdheid uit de eerste helft van de tweekamp terugge kregen te hebben. Toch gebeurde er weinig spec taculairs op het bord. Na afruil van enkele grote stukken bleef er een eindspel met toren en gelijke lopers over. Beide spelers be schikten voorts over vier pion-' nen. Het remisevoorstel van Kortsjnoi wekte dan ook geen verbazing. De zestiende partij staat voor mor gen op het programma.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13