,Zien we het geweld dan niet allemaal?' uirÓH BANNEO Blik in de weekbladen Antwoord HP accent EISEVIERS DONDERDAG 5 JANUARI 1978 PAGINA 11 Zuid-Afrika wordt vandaag de dag geregeerd door angst - de angst van de heersers en de angst van de overheersten. De heersers zijn bang omdat zij een minderheid zijn, en hun angst neemt toe om dat zij inzien dat de haat van de meerderheid jegens hen toeneemt. Zoals altyd brengt angst haat voort en haat op zijn beurt baart nieuwe angst. Steeds meer worden men sen die waarschuwen beschouwd als mensen die opruien. Stem men van verzet worden gezien als stemmen van verraad. Matiging wordt steeds meer opgevat als voorstander van geweld. Zuid-Afrika stevent op een burger oorlog af en wij, die waarschu wen, brengen daarmee onszelf in gevaar, omdat wat wij bedoelen als een waarschuwing, ingegeven door liefde voor al onze mede burgers, wordt beschouwd als een soort pleidooi voor iets dat we juist hopen te voorkomen. Het gevaar schuilt in het hardop uitspreken van de dingen waar over de mensen niet willen na denken. De mensen haten zulke gedachten omdat ze bang zijn voor alle consequenties. Zij stop pen het hele onderwerp liever diep in hun onderbewuste weg en doen alsof alleen de zonneschijn van alle dag de werkelijkheid is. Door Donald Woods De meesten van ons doen dit al ja ren. Ik zeker ook. Mijn vrienden kennen me als een eeuwige opti mist, en ik blijf optimistisch ten aanzien van Zuid-Afrika op de lange duur. Maar de onmiddel lijke toekomst van Zuid-Afrika, op de korte termijn, baart ons ernstig zorg, omdat de toestand nog nooit zo slecht is geweest als nu, hoe je de zaak ook bekijkt. De apartheid stevent meer dan ooit af op een directe botsing met de woede van de zwarten. En de Afrikaners die ons besturen, on derschatten de ernst en de bete kenis van die woede. Ingekapseld Zij onderschatten die omdat zij slecht zijn ingelicht over de wer kelijke verhoudingen in hun ei gen land; en zij zijn slecht inge licht omdat zij zichzelf zo hebben ingekapseld en afgesneden van de buitenwereld, dat zij op so ciaal, economisch en politiek ge bied in een onwerkelijke blanke wereld leven. Dat is een wereld van parades, van prijsuitrei kingen, van plechtigheden voor burgers en taalkundige exclusi viteit. Ze zingen hun eigen, op windende liederen en hun par tijbijeenkomsten zijn evenzovele gelegenheden voor wederzijdse geruststellingen - en een gevaar lijke zelfingenomenheid. Hun echte contact met de rest van ons in dit land - de overige negen tig procent van de Zuidafrikanen - is minimaal. Met name contact met de zwarten - een contact dat toch duidelijk zo van vitaal be lang lijkt - komt vrijwel niet voor. De informatie die zij dan nog krijgen over de zwarten is door gaans onnauwkeurig en niet ter zake doend. Zij komt niet van zwarten, maar van blanken die niet voor die taak zijn berekend. Ik doel dan op de veiligheid spolitie. Oordelend op grond van een aantal ervaringen die mijn vrienden en ik hebben gehad met betrekking tot de veiligheidspolitie, heeft Zuid-Afrika hier een uiterst ern stig en gevaarlijk probleem. Zo veel leden van de veiligheidspoli tie lijken zo slecht in staat te zijn om echte rebellie op waarde te schatten, dat er veel tijd wordt verdaan aan onderzoek naar de verkeerden. Communist Een jonge agent van de veiligheid spolitie die rondliep op het cam pusterrein van de Natal-universi- teit in Durban, werd gevraagd wat hij er zocht. „Communisten", antwoordde hij. En gevraagd wat een communist is, antwoordde hij: „Een communist is iemand die wil dat blanken en zwarten zich vermengen." Nu wil ik niet suggereren dat alle mensen van de veiligheidspolitie zo dom zijn, maar ik ben toch wel verbijsterd geweest dooreen aan tal vragen die agenten van de dienst in alle ernst over mij heb ben voorgelegd aan zwarte vrienden van me. Zij schijnen op recht in de indruk te verkeren dat ik een soort agent van het Krem lin ben - en dat zou ook kunnen verklaren waarom twee indivi duen een hamer en een sikkel op mijn huis schilderden met daarbij de woorden „Commie HQ" (hoofdkwartier van de communisten). Vorig jaar noemde een hoge officier van de veiligheidspolitie, Swanepoel, die beweerde een expert in het communisme te zijn, een oproer „communistisch geïnspireerd," omdat de deelnemers met hun armen de hoorns van een rund nadeden, een gebaar dat de Zoeloe's en Xhosa's al generaties lang maken, al ver voor Karl Marx. Ik neem aan dat kolonel Swanepoel er moeite mee zou hebben te ge loven dat ik net zo tegen de com munistische ideologie ben als hij. In feite ben ik alleen consequen ter in mijn verzet dan hij, omdat ik ook alle soortgelijke uitingen van slavernij van de menselijke geest verwerp - zoals gevangen houding zonder proces, bestraf fing zonder beschuldiging, schuldigverklaring zonder be wijs en andere ondemocratische praktijken waarmee zowel de Na tionalistische regering als de re gime's in Moskou en Peking- vertrouwd zijn. Tot dusver was mijn onvrede met de veiligheidspolitie ertoe be perkt dat ik de vraag opwierp of een groot aantal agenten in staat was echte subversie te onder kennen op grond van solide ken nis van de ideologieën in plaats van op grond van veronderstel lingen en bijgeloof voortvloeiend uit de vooroordelen van de Na tionalistische Partij. Maar ik heb meer klachten over ze. Ik geloof dat hun ideologische tekortko mingen worden aangevuld door een buitensporig gebruik van hun macht over gewone burgers, daarbij inbegrepen de macht over leven en dood. Als een libe rale democraat geloof ik dat slechts een rechter een burger van zijn vrijheid mag beroven - en slechts nadat de bewijzen in een openbare rechtzitting naar voren zijn gebracht. Ik geloof dat als een samenleving afdaalt naar het niveau dat partijpolitici of de po litieke politie de rol overnemen van rechters, aanklagers en ad vocaten, zij dezelfde weg opgaat als Stalins Moskou, als Hitiers Reich, als Amins Oeganda en als elke andere onderdrukkende maatschappij waar normale wet ten worden vervangen door dic tatoriale beschikkingen. En ik geloof dat, als dit zich voordoet, de mensen die zich er zorgen over maken moeten opstaan en hun stem verheffen - en zonodig er voor moeten lijden of sterven. Steve Biko, een intieme vriend, in gevangenschap een onna tuurlijke dood gestorven. Ik kon toen niet langer weigeren partij te kiezen. Boven alles voel ik mij verplicht alles wat menselijk maar mogelijk is te doen om vast te leggen wat er met hem is ge beurd en om op de een of andere manier te helpen ervoor te zorgen dat de mensen die verantwoor delijk zijn voor zijn dood daar voor verantwoording afleggen - zoveel mogelijk te doen om de omvang van deze woede-uitbar sting uit te leggen en ernaar te streven deze omvangrijke natio nale tragedie om te buigen tot een stap op de weg die Biko volgde naar gerechtigheid en ver zoening voor alle Zuidafrikanen. Als zijn dood een eind kan maken aan de sterfgevallen in de ge vangenissen en uiteindelijk een eind aan detentie zonder berech ting; als zijn dood kan bijdragen tot beperking van de excessen van de mensen die nu met een abnormaal gezag zijn gewapend, en op z'n minst tot meer eerbied voor de wet, dan zal er geen zin loos eind zijn gemaakt aan het le ven van een van de grootste men sen die dit land heeft voortge bracht. Leugen Steve Biko voorzag geweld en bloedvergieten in dit land. Zien we dat niet allemaal? Hij zag het in het verschiet liggen. Doen we dat niet allemaal? Maar om te suggereren dat hij ervoor pleitte of ernaar verlangde, is een ver werpelijke leugen. De kern van de zaak is dat een sleutelfiguur in de politiek van dit land gezond de cel in ging en binnen drie weken als de 45ste Zuidafrikaan onder mysterieuze omstandigheden stierf in de handen van de veilig heidspolitie. Het is de taak van alle vrije mensen deze mys terieuze dood ter sprake te bren gen, totdat de verantwoor delijken een ter zake doend ant woord hebben gegeven. Ik ben me bewust van het lijfelijk gevaar dat men loopt door om recht te roepen in het geval van de dood van Steve Biko. Ik ben me er ook van bewust dat buiten een aantal praktische voor zorgsmaatregelen niets kan wor den uitgericht om dat gevaar zo klein mogelijk te maken. Maar ik wil deze gelegenheid aangrijpen om het volgende te zeggen: als er iets gebeurt met mensen als mij met het doel hen over deze zaak de mond te snoeren, vraag ik aan de honderdduizenden Zuidaf rikanen die net zo denken als wij om ervoor te zorgen dat het koor van de roep om recht niet kan worden gesmoord maar eerder in volume en hevigheid toeneemt. Het is hoogst onaangenaam om te leven onder een bedreiging maar de omstandigheden hebben dit op het ogenblik noodzakelijk gemaakt en er is geen enkele kans om hiervan terug te komen. Maar het klimaat van hysterie en haat dat deze gevaren in het leven hebben geroepen wyt ik aan deze regering en in de eerste plaats aan premier Vorster, minister van justitie en politie Kruger en hun slaafse kranten. Onderzoek Zij hebben niet alleen de voor waarden geschapen die gewel ddadige onrust oproepen, maar zij hebben ook bij verscheidene gelegenheden met hun woorden aangemoedigd tot de buiten sporigheden van blanke ex tremisten, die op mysterieuze wijze kunnen beschikken over traangasgranaten en geheime telefoonnummers. Bovendien hebben zij leiding gegeven aan een detineringssysteem dat kan worden toegepast om hulpeloze mensen te vangen, martelen en mishandelen zonder dat ze ooit in contact kunnen komen met ad vocaten, vrienden of familie - rechten die zelfs niet aan een ge wone misdadiger worden ont zegd. En toch ziet de regering geen reden voor een gerechtelijk onderzoek naar de dood van mensen in gevangenissen. Daarvoor zijn verscheidene rede nen. Neem de talrijke klachten over mishandeling van gevange nen. Of Vorster deze beschuldi gingen nu wel of niet als onwaar beschouwt, ik kan hem vertellen dat letterlijk miljoenen Zuidaf rikanen geloven dat de veilig Partij kiezen Als ik dit voor de dood van Steve Biko in september had gezegd, zou het als idealistische retoriek kunnen zyn beschouwd. Tot die tijd beschouwde ik mezelf als een toegewijd Zuidafrikaan. Maar nu realiseer ik me meer ten volle wat zo'n toewijding werkelijk bete kent. Het is smart, pijn, angst en strijd, en men wordt erbij getrok ken door omstandigheden buiten de eigen wil. In mijn geval was AiiY ld®SPATC, 1 8?mama. .,w,,. - l&tfaitihrVftf Donald Woods, de uit Zuid-Afrika gevluchte hoofdredacteur van de Daily Dispatch, gefotografeerd toen hij zojuist onder huisarrest was gezet en niet meer voor zijn krant mocht schrijven. Twee maanden lang heeft de Zuidafrikaanse regering de journalist Donald Woods laten zwijgen door hem onder huisar rest te plaatsen. Zaterdag wist hij echter naar Lesotho te ont snappen. Vlak voor hij onder huisarrest werd geplaatst hield Woods een lezing voor de Natal universiteit. Bijgaand verhaal is'daarvan een uittreksel. MAGAZINE Onder de titel "Economie 1978 waarheen" wijdt Elseviers Maga zine deze week een uitgebreid ar tikel aan de problemen die onze vaderlandse huishouding staat te wachten. Prof. drs. J. Weiten- berg, onder-directeur van het Centraal Planbureau, is gematigd optimistisch. "De verwachting is dat er dit jaar toch wel een herstel van de wereldhandel zal optre den. Dat hangt sterk af van de mate, waarin de sterke indu strielanden (Japan, VS en Wost- Duitsland) een expansief beleid durven voeren". Vakbondsleider Wim Kok maakt zich sterk voor de arbeidsplaatsen-overeenkom sten: "Wij pretenderen niet dat die APO's de steen der wijzen vormen. Maar centraal staat voor ons dat in 1978 een duidelijke start wordt gemaakt met afspra ken over kwantiteit en kwaliteit van werk". Zijn tegenspeler, mr. Chris van Veen laat alvast weten dat dat nog een harde dobber zal worden ("De vakbeweging heeft een opstelling gekozen die voor ons verre van aanvaardbaar is"). Verder in Elsevier een interview met Meta Menten. Ze is nog altijd overtuigd van de onschuld van haar ex-man Pieter. "Het vonnis is een gerechtelijke dwaling. Als Pieter Menten in zijn cel komt te overlijden dan is er een justitiële moord op hem gepleegd". L<fn VRU NEDERLAND Ongetwijfeld de grootste gifkikker onder de Nederlandse televi siecritici. Peter van Bueren mag het deze week zeggen in Vry Ne derland. Over zijn werk: "Ik keek en schreef dan in een soort re flex-beweging myn stukje. Soms getergd, maar ik erger mij niet eens zoveel. Ik vind mijn ergernis ontzettend meevallen in verhou ding tot wat mij als kijker wordt aangedaan". En over zijn invloed: "Kritieken spelen in Hilversum een rol, maar het is een betrek kelijke. Men leest ze en gebruikt ze als argument tegen elkaar wanneer dat van pas komt". Feike Salverda analyseert naar aanleiding van de dood van de Turk Ibrahim Uysal die in een gracht werd gegooid en ver dronk, het baldadige geweld in Amsterdam ("Het was een kick. In het café zaten we er achteraf om te lachen. Weetje nog van die - en die, hoe die eruit klauterde?"). Vrij Nederland was ook bij de schrijver Willem van Maanen in Putten tijdens de uitzending van de geruchtmakende documen taire over het dorp: "De ramen van het huis zyn met luiken afge sloten. Om de vijf a tien minuten rinkelt de telefoon, soms zijn het vrienden die hun sympathie be tuigen, meestal zijn het anonieme scheldpartijen en bedreigingen". Maker Jan Roelands toont zich achteraf wel tevreden over het programma, maar noemt de wijze waarop het gebeurd is geen voor beeld voor hem zelf noch voor de VARA. Van Maanen geeft de do cumentaire een zes. Moeder Irene Vorrink en zoor Koos Zwart prijken deze week op de omslag van Haagse Post. Bin heidspolitie haar ondervraging vaak vergezeld laat gaan van mar telingen, het 'toepassen van schokken met een elektrisch ap paraat, het in elkaar slaan van mensen en het afsnoeren van de keel totdat het slachtoffer byna stikt. Ook wordt aangenomen dat dit punt wel eens is overschreden - vandaar dat grote aantal ge vangenen dat zich zogenaamd heeft opgehangen. Natuurlijk is deze kwestie belangrijker dan andere zaken die voor een onder zoek in aanmerking komen - zoals de vraag of de schoonzoon van Vorster al dan niet een lening heeft gekregen van de Landbank om een boerderij te kopen. Spoed Als Vorster en Kruger willen dat de tragedie-Biko het beeld van dit land niet verder aantast dan moe ten er verscheidene dingen wor den gedaan en wel met spoed: Strafvervolgingen, die door het bewijs dat het vooronderzoek heeft opgeleverd noodzakelijk worden geacht, moeten zo snel mogelijk daarna worden geopend; ER moet zo spoedig mogelijk een gerechtelijke commissie van on derzoek komen voor de dood van elke gevangene en voor alle be schuldigingen van marteling van gedetineerden; ER moet een einde komen aan het vasthouden van mensen zon der dat ze worden berecht; MINISTER Kruger moet aftre den of anders worden ontslagen voor de totaal ongerijmde en on gevoelige wijze waarop hij deze zaak heeft behandeld; En de Na tionalisten moeten e^ns ophou den om zondebokken te zoeken voor de onrust onder de zwarten. Die onrust is niet te wijten aan de Apartheid. Ze kunnen stuk voor stuk iedereen opsluiten die van agitatie wordt beschuldigd, maar Zuid-Afrika zal alleen een blij vende vrede krijgen als de Apart heid wordt afgeschaft. Laat ik dit zeggen tot alle Nationa listen: of jullie het geloven of niet de mensen die openlijk kritiek op jullie hebben willen geen haat te gen jullie koesteren. Wij willen dit land met jullie delen als me deburgers die we liefhebben met volledig respect voor jullie cul tuur en eigen wezen. Die hoeven niet ten offer te vallen. Maar kom in godsnaam terug van de waanzin van de Apartheid voordat het te laat is en leer jullie zelf te bezien zoals anderen jullie zien. Na dertig jaar aan de macht te zijn geweest zijn jullie erin ge slaagd iedereen tegen jullie be leid in het harnas te jagen - de zwarten, de Indiërs, de kleurlin gen en veel blanken. Jullie zijn er in geslaagd het hele Afrikaanse continent tegen je te krijgen en in feite de hele wereld. Heeft iede reen het nu bij het verkeerde eind behalve jullie? Zien alle chris telijke kerken verkeerd, behal ve die van jullie? Strijd Jullie verklaren bereid te zijn de strijd aan te binden met de hele wereld - maar zelfs de meerder heid van jullie eigen burgers zal niet jullie bondgenoot zijn in zo'n strijd. Het gaat niet om jullie moed, die bekend is, en om de kracht van jullie pond - het gaat om jullie racisme. Het is jullie hardnekkig volhouden dat alleen jullie kunnen beslissen'wat goed is voor de meesten van ons in dit land. Maar dit land is niet jullie huis - het is een huis dat jullie met- ons allemaal delen en de rechten die jullie erin mogen uitvoeren zijn volgens geen enkele regel de overheersende. Toch wil niemand jullie buiten de deur zet ten. Er is niemand die jullie het recht betwist hier te zijn - er zijn er alleen miljoenen die jullie het recht betwisten om hier te wonen alleen op jullie eigen voorwaar den. Dit zijn gevaarlijke dagen en ik zeg hier alle dingen die ik wil zeggen zolang ik ze kan zeggen en ik zeg ze terwijl ik me bewust ben van het gevaar van een aantal ver schrikkelijke mogelijkheden die kunnen opdoemen in dit klimaat van buitensporige tegenbe- schuldigingen door de agenten van de haat. Maar deze dingen moeten gezegd worden omdat er geen angst be staat die groter is dan de nood zaak om ze te zeggen. nenin zegt Irene over Koos: "Ik denk dat het goed voor hem zoo zijn om in ieder geval die kloten- hoed nu eens af te schaffen, want die verveelt me ontzettend". Ovei haar samenwerking met Van Agl (waarover trouwens vorige week al viel te lezen in De Tijd) vertelt de oud-minister dat die al bijna voor de grondpolitiek was ont ploft: "Dat was die situatie in het Catshuis op het moment dat de politie klaar stond om in te grijpen. Die nacht. Dan had Van Agt weggemoeten. Want dat is het enige moment geweest waarop ik niet alleen stond en Van Agt voor een groot deel. Dat fanatisme van hem werd eigen lijk door niemand van zijn col lega's gedeeld". Nadat hij twee weken geleden over het verdeelde Duitsland schreef, besluit Nico Haasbroek nu zijn omstreden verhalenreeks met We werden weer bedolvenzoals elk jaar, onder oudejaarso- verzichten. Maar één over zicht sprong er mijns inziens uit. 't Was van TROS-Aktua op dinsdagavond 27 decem ber. Het eindigde met een overzicht van alle geweldige genoegens waarover we be schikken. Het aantal auto's, nu al 4 miljoen, neemt nog steeds snel toe. De tweede hui zen komen steeds meer in trek. De jachten en andere ple ziervaartuigen worden te wa ter gelaten alsof ze tien gulden kosten en niet tienduizenden guldens. Steeds meer mensen zien kans een 2de uitgebreide vakantie te nemen. Meer dan een mil joen zijn op de wintersport. Een overzicht dus van de uit puilende, zeg maar wal gelijke welvaart in alle op zichten. En toen kwam de grandioze uitsmijter van Wibo van der Linde en consor ten, de TROS geheel en al waardig: ,Jiet kabinet van Van Agt zal het wel moeilijk krijgen. Want het moet zorgen dat we het allemaal nog beter krijgen". Voorwaar, een grandioze visie, een uitdagend perspectief. Ik kan het niet laten hier een paar kanttekeningen bij te plaatsen. In dit welvoldane, volgevreten, zatgedronken, maar raak verspillende wel vaartscircus is tóch nog iets anders aan de hand. Een paar kleinigheden maar. Het zou best aardig wezen als de heer Wibo van der Linde - o zeker, ik wens hem ook een zéér goede avond - met z'n dandy-achtige clan, eens een week vrij zou willen maken om wat te grasduinen door dit in zijn ogen zo vrolijke luilekr kerland. Gaat U mee, willekeurige och tend, naar het Gewestelijk Arbeidsbureau. Neemt U plaats. Kijk goed rond en luis ter. Tientallen mensen. Ze zit ten er voor de zoveelste keer. Jong, niet zo jong, en nog ouder. Somber. Zonder uit zicht. Werkloos. Toe, praat wat met ze. Over hun auto, hun tweede huis, hun vakan tie. Pas op dat U niet uit 't raam gegooid wordt. Die kans zit er dik in. Vraag een erva ren stadsjournalist U een dag op sleeptouw te nemen om iets te laten zien van de woning nood. In een stad als Leiden. De moeheid, de uitputting, de wanhoop op die talloze ge zichten. Ga gerust eens naar binnen en kijk maar hoe ze wonen. Met z'n zessen in die éne kamer. Dat kan toch niet? Jawel hoor, zo zitten ze hier al twee jaren. Voor de afwisseling kunt U eens een buurtkroeg instappen. Probeer wat met de mensen te praten. Waarom ze werkloos zijn, waarom ze er geen gat geen enkele instantie nog enig vertrouwen hebben. Ga eens naar die fabriek waar juist weer 500 mensen ontslagen zijn, wegens „reorganisatie". Neem de trein en ga eens naar Z.-Limburg. Waar de mijnen gesloten werden. Waar talloze gedwongen gepensioneerden zwaar onderbetaald worden. Hun massaal protest op het Binnenhof indertijd verwekte veel ontroering en meeleven maar er veranderde sinds dien bitter weing. We hebben nog véél meer voor U in petto. Wel eens van strokar tonfabrieken gehoord, van Hoogovens, van Van Gelder? Van textielproblemen in de Achterhoek? Van de binnen scheepvaart? Hon derdduizenden mensen zitten in grote niet te beschrijven moeilijkheden. De beste journalist krijgt toch maar ivat uiterlijkheden te horen. Hun diepe leed, zoals eenzaamheid, het zich te veel voelen, de diepe schaamte, de wanhoop geven ze niet gauw prijs. Komt U a.u.b. niet aan met de Wiegeliaanse opmerkingdat zoveel werklozen profiteurs zijn. Officieel is bewezen dat hun aantal onder de 2% ligt. En wat dacht U van al die „be- ter-gesitueerde" hogere werknemers en werkgevers? Als ze in hun supersnelle auto's op hun bureau's een artikel over zyn eigen bele venissen in de Bondsrepubliek. "Hopelijk zal ik mezelf ooit no|f eens uit moeten lachen om mijn overdreven bezorgdheid". Ook in Haagse Post een verhaal over de moeilijkheden in de Am sterdamse PvdA. In afwachting van het besluit van Jan Schaefer of hij wel of niet lijsttrekker wordt tijdens de komende ge meenteraadsverkiezingen schrijft Peter van Deutekom over de conflicten tussen de "Lam- merianen (aanhangers van de gewipte wethouder Han Lam- mers) en de groep rond de vroegere voorzitter van het ge west, Pelle Mug. Koos Rietkerk, de nieuwe fractie voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer waarschuwt in Accent het CDA. "By het CDA gearriveerd zijn: hoeveel tijd verdoen ze dan met uitgebreid koffiedrinken, lunch-bespre- kingen, z.g. zakelijke afspra ken, werkbezoeken? En al die dwaze onnodige uitspattin gen worden natuurlijk nog gedeclareerd ook. Wij moeten het nog beter krijgen? Wist U trouwens, dat er ook nog een z.g. 3de wereld bestaat? Tweederde van de wereld be hoort daartoe. Dat zijn de armen, de niets bezitters. Daar sterven er miljoenen van honger en dorst. Het voedsel is er wel, maar ze krijgen het niet. Wij tobben met een gigantische boterberg en draaien kostelijk fruit elk jaar dóór bij tonnen. De graanoogst van Amerika is nergens meer onder te bren gen. En voor die post. de post van Ontwikkelingssamen werking, kon het kabinet maar geen mannetje vinden. De profeet Pronk werd de woestijn ingestuurd. Allicht. De nieuwe minister is een heus wel aardige man, hij weet al leen van zijn taak niets af. En een staatssecretaris is er voor hem niet bij. En dan Van Agt maar uitroepen dat het ook zijn kabinet gaat om de arm- sten, de minstbedeelden. En intussen breiden de mogelijk heden om vakantie te houden voor ons eigen lieve volk zich uit. We gaan al naar India en Indonesia, naar Haiti en Noord-Amerika. Ook Alaska is hoogst boeiend en Hong kong. Maar er zijn ook nog een voudige lieden die het dicht bij huis zoeken zoals in Tune sië en Griekenland, Madeira, Israël. Aan de zonovergoten stranden liggend word je niet lastiggevallen door hon gerende mensen noch door gieren op zoek naar hun prooi. Maar Wibo van der Linde .jullie vertegenwoordigt gelukkig nog niet het héle Nederlandse volk. U niet en Wiegel niet en van Agt niet, nee, er lopen ook nog andere mensen rond. Zo zijn er actiegroepen. Lastige groepen van mensen die het aan hun eigen body voelen vreten dat daar in Chili en Argentinië en Brazilië, om maar een paar voorbeelden te noemen duizenden mensen om hun politieke overtuiging gekerkerd en via geraf fineerde foltermethoden ver moord worden. Die actieg roepen eisen mensenrechten voor iedereen. Er zijn er die vechten voor be langen veel dichter bij huis: voor werk, voor wat woon ruimte. voor een eerlijke be handeling van gevangenen, voor schone lucht, voor zuiver water, voor het behoud van de natuur. En erziin ook indivi duele mensen die zichzelf be perkingen durven op te leggen omdat hun geweten hun dat voorschrijft. In een radio-programma Ne derland en de derde wereld" van de Rijksvoorlich tingsdienst op woensdag 28 december 1720 uur liet een ambtenaar uit A'dam toen hem naar zijn mening ge vraagd werdweten: „Ochals de kinderen het huis uit zijn, kan ik best met m'n halve sa laris toe". Die mensen beslaan óók. partnerkeuze. Daarom ben ik van mening dat het wenselijk is als de drie hoofdstromingen in ons land onderling uitwisselbaar zouden zijn. Er zijn toch hele terreinen buiten de kern van het socialisme en het liberalisme om waarin je elkaar kunt ontmoeten". Accent was ook in de Verenigde Staten met de Amsterdamse hoofdinspecteur Platenkamp van de Centrale Recherche, die een opleiding volgt bij de FBI. De Amerikanen tonen een grote be langstelling voor de gebeurtenis sen in Osdorp bij de aanhouding van het RAF-lid Christoph Wac- kernagel en Gert Schneider, zo meldt Accent. Het is de Ameri kanen daarby duidelijk, zo ver volgt het weekblad dat de Am sterdamse politie nog niet zo ver is als de FBI die als het om dit kaliber misdadigers gaat, zonder iets te vragen op de misdadiger schiet met het doel hem te doden. Platenkamp: "Het blijft natuur lijk altyd een opgave om te voor komen dat een situatie zich zover kan ontwikkelen dat schieten de enig overgebleven uitkomst is".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11