Soepeler standpunt van Egypte Tegenoffensief Cambodja Jacques Chirac weer gepasseerd Geen sancties tegen wegblijvers Smith gaat achterban raadplegen Palestijnse kwestie ELF zou vliegveld van Asmara hebben WOENSDAG 4 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 SALISBURY (UPI) - Premier Ian Smith heeft gisteren de gema tigde zwarte Rhodesische leiders om een korte pauze in het overleg over de invoering van een zwart meerderheidsbewind gevraagd, omdat hij rug gespraak wil houden met zijn achterban. Dit is in conferentie- kringen vernomen. De leider van het blanke min derheidsregime wil overleg ple gen met leden van de fractie van zijn Rhodesische Frontpartij, leden van het kabinet en leidinggevende personen uit het bedrijfsleven. Hij wil nagaan of er een compromis mogelijk is over de kwestie van het aantal blanken in het parlement onder een zwart bewind. Vrijdag wor den de onderhandelingen die een maand geleden begonnen, voortgezet. In kringen van de zwarte nationa listen in Salisbury hoopt men dat Smith zijn tot dusver inge- i standpunt zal opgeven, dat een derde van de par lementszetels moet worden be zet door blanken, gekozen door blanke kiezers die overwegend conservatief zijn. De onderhan delingen zijn op dit punt vast gelopen. De gesprekspartners van Smith zijn bisschop Abel Moezorewa van de "Verenigde Afrikaanse nationale raad", ds. Ndabaningi Sithole van de "Afrikaanse na tionale raad" en het stamhoofd Jeremiah Chirau van de "ver enigde volksorganisatie van Zimbabwe". Volgens conferen tiekringen heeft Smith de steun van Chirau, die deel heeft uit gemaakt van zijn kabinet, ter wijl Sithole en Moezorewa heb ben voorgesteld dat de blanken niet meer dan een vijfde van de parlementszetels krijgen. Deze laatste twee hebben echter wel er mee ingestemd dat de blan ken in de grondwet speciale waarborgen moeten hebben. LONDEN (DPA) - "In een steeds sneller tempo dreigt de journalistiek een van de ris- kantste beroepen ter wereld te worden." Deze verontrus tende conclusie trekt net in ternationale persinstituut in zijn jaarverslag van 1977. waarin de situatie van de persvrijheid in de wereld aan een nader onderzoek is on derworpen. Om te voorkomen dat de drei ging een feit wordt, aldus het verslag, zijn dringend inter nationale maatregelen nodig ter bescherming van journa listen tegen fysieke aanvallen en tegen vrijheidsberoving die het gevolg is van hun werkzaamheden. Dit zou bijvoorbeeld geregeld kunnen worden met een in ternationale overeenkomst die journalisten "be scherming biedt in hun werk Journalistiek wordt steeds gevaarlijker en hun rechtspositie tegen over mogelijke aanvallers, verzekert", aldus het Ipi. Bij het instituut zijn ongeveer 2.000 journalisten en kran tenuitgevers uit meer dan 60 landen aangesloten. Volgens het verslag zou een in ternationale overeenkomst de beroepsstatus van de journalisten bijzonder ver sterken. Mogelijk zullen dan ook politiek gemotiveerde lieden die het op een hun niet welgevallige pers hebben gemunt, zich door hun sym pathisanten er makkelijker van laten overtuigen dat aan vallen op journalisten in de wereld weinig weerklank vinden. In het verslag wordt gezegd dat in 1977 in 73 landen schen dingen van de persvrijheid zijn gemeld. In 30 landen werd het onomstotelijk duidelijk dat er gecensureerd wordt. Het is, aldus het ver slag. echter zeer waar schijnlijk dat in nog meer landen de censor bepaaldt wat gepubliceerd mag wor den. Het Ipi heeft hierop ernstige kritiek. De vrijheid van een journalist om te publiceren, stelt zijn lezers in staat om op de hoogte te geraken van wat hij hun te vertellen heeft, al dus het Ipi. De lezer moet deze vrijheid behouden. Al komt de Amerikaanse president op bezoek, de godsdienstige plichten moeten worden vervuld. Vandaar dat gisteren op het vliegveld van Riaad leden van de militaire kapel ter aarde vielen in de richting van Mekka. Oost-Berlijn weert Der Spiegel BONN (SP) - De Oostduitse rege ring geeft nog steeds ongeremd uiting aan haar woede over een publikatie in het Westduitse weekblad Der Spiegel, waarin een anti-Russisch manifest van een niet bij name genoemde groep dissidenten in de Oost duitse socialistische eenheids partij wordt afgedrukt. Zoals reeds werd verwacht krijgt de nieuwe Spiegelcorrespondent in Oost-Berlijn, Karl-Heinz Vater, voorlopig geen toestemming zich in de hoofdstad van de DDR te vestigen. De papieren daarvoor worden hem onthouden wegens "de boosaardige aantijgingen te gen de DDR", zoals het Oost duitse ambtelijke persbureau ADN meldt. Gisteren zou Vater zijn opwachting in het Oostduitse ministerie van buitenlandse za ken hebben gemaakt, nadat zijn voorganger naar de Bondsrepu bliek was teruggekeerd. ADVERTENTIE ASSOEAN (Reuter/AFP/DPA) - President Sadat van Egypte zou vandaag tegen president Carter zeggen dat Egypte niet vraagt om de onmiddellijke vorming van een Palestijnse staat, maar er in elk geval wel de voorkeur aan geeft dat het te creëren "thuisland" voor de Palestijnen op de één of andere wijze met Jordanië wordt verbonden. Dit hebben Egyptische functionarissen gisteren in Assoean waar Carter met Sadat zal confereren, meegedeeld. Saoedi-Arabië. Links prins Fachd en rechts koning Chaled, die hem PARIJS (REUTER) - De Franse gaullistenleider Jacques Chirac heeft gisteren verontwaardigd geprotesteerd tegen het feit dat president Jimmy Carter van de Verenigde Staten, die vanavond voor een driedaags bezoek ar riveert, hem niet komt bezoeken in zijn kwaliteit als burgemeester van Parijs. De functionarissen noemden hel gesprek tussen beide staatslie den "van beslissende betekenis". Egypte, zo zeiden zij, heeft be paalde "ideëen" in petto over de manier waarop de Palestijnse kwestie die nog steeds het voor naamste struikelblok vormt in het vredesproces, geregeld kan worden. "Egypte kan een soepel standpunt innemen wat het vraagstuk betreft van de zelf beschikking voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza en akkoord gaan met het denkbeeld van een thuisland als eerste stap op de weg die uiteindelijk leidt tot de vorming van een staat in een be paalde periode". De Egyptische functionarissen legden er echter de nadruk op dat de Palestijnen zelf moeten kunnen bepalen of zij onafhankelijk willen zijn of een band met Jordanië willen vor men. Dit laatste heeft nog steeds de voorkeur van Egypte. Saoedi-Arabië Carter die gisteren in Riaad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië aankwam, heeft daar dezelfde avond nog gepoogd koning Cha led over te halen de vredespoli tiek van president Sadat van Reuzenbotsing MILAAN (REUTER) - Op de snel- verkeersweg Milaan-Venetië zijn volgens de politie gisteren min stens twee mensen om het leven gekomen en tachtig gewond ge raakt bij een kettingbotsing waarbij ongeveer 800 auto's be trokken waren. Door mist was het zicht beperkt tot minder dan 20 meter. Egypte op een meer openlijke wijze te steunen. Of zijn pogingen succes hebben gehad, is nog niet bekendgemaakt. Voordat de conferentie begon ga ven Amerikaanse functionaris sen te kennen dat Saoedi-Arabië zijn eis tot vorming van een onaf hankelijke Palestijnse staat mis schien wel zal laten vallen. Zij geloofden echter niet dat dit op korte termijn zal gebeuren. Arabische diplomaten zeiden ech ter dat koning Chaled en kroonprins Fachd van mening zijn dat de VS zware druk op Is raël moeten uitoefenen om dit land tot concessies te bewegen die een openlijke steun van de Arabische landen aan Sadats vredesinitiatief rechtvaardigen. Koning Chaled en kroonprins Fachd zullen president Carter hun mening duidelijk kenbaar maken, aldus de Arabische di plomaten. Saoedi-Arabië heeft zich tot dusver niet officieel ach ter Sadats vredesinitiatief ge schaard, maar zou wel diens po gingen steunen om tot een alge hele vredesregeling in het Mid den-Oosten te komen. Amerikaanse functionarissen lie ten weten dat Carter met de Saoedi-Arabische leiders niet al leen heeft gepraat over het Mid den-Oosten, maar ook over de strijd tussen Somalië en Ethiopië, het vaststellen van de olieprijzen op lange termijn en de bevoorrading en tenslotte de po sitie van de dollar en de enorme dollarreserves van Saoedi-Ara bië. President Carter zal vandaag in As soean ook een gesprek hebben met bondskanselier Schmidt van de Bondsrepubliek, zo is in Bonn bekendgemaakt. Schmidt is, na een officieel bezoek, nog in Egypte en de beide staatslieden maken van die gelegenheid ge bruik om elkaar te spreken. PEKING/hongkong/singapore (Reuter/UPI) - Cambodjaanse le gereenheden zijn een fel tegenof fensief begonnen waarbij zij de Vietnamese 'invasietroepen' in grote moeilijkheden hebben ge bracht, zo maakte gisteren in Pe king een zegsman van de Cam bodjaanse ambassade bekend. De woordvoerder gaf geen speci fieke informatie over de ge vechtshandelingen in de omstre den zóne waar Cambodja als een 'papegaaienbek' diep in Vietnam uitspringt. Beide partijen herhaalden gisteren hun standpunten en lijken nu, na maandenlang als het graf over hun voortwoekerende conflict te hebben gezwegen, ook in een communiqué-oorlog te zijn ver wikkeld. Vietnam bood opnieuw aan het grensconflict aan de conferentie- tafel uit te praten. Cambodja deelde andermaal mee dat er niet zal worden onderhandeld voor dat alle Vietnamese soldaten Cambodja hebben verlaten. Over de huidige omvang van de ge vechtshandelingen bestaat geen enkele zekerheid. Volgens Thailandse zegslieden - die zich met een ingewikkelde formule op (mogelijke Amerikaanse) satel lietfoto's leken te beroepen - het was gisteren, enkele lichte schermutselingen daargelaten, vrij rustig in het Vietnamees- Cambodjaanse grensgebied. Hoe dit bericht te rijmen valt met het door Cambodja gemelde 'tegen offensief' is niet duidelijk. Verder meldde de Amerikaanse omroeporganisatie ABC dat Cambodja te velde actief wordt bijgestaan door een grote groep Chinese adviseurs. Op gezag van Vietnamese functio narissen meldde ABC-cor- respondent Russell Spurr, dat Vietnamese soldaten enkele mili taire adviseurs uit de Volksrepu bliek krijgsgevangen hebben gemaakt. Spurr, die in Hongkong gestatio neerd is, heeft van de Vietnamese zegslieden voorts vernomen dat dit luchtafweergeschut de afge lopen weken verscheidene Vietnamese Mig-jagers heeft neergehaald. Overigens heeft Cambodja al laten weten dat de Vietnamezen mili tair worden bijgestaan door 'Europese adviseurs', waarmee Phnom Penh alleen maar Russen kan bedoelen. ROME (Reuter) - Het bevrijdingsfront van Eritrea (Elf) heeft gisteren in Rome verklaard de luchthaven van de stad Asmara te hebben veroverd op de Ethiopische strijdkrachten die haar verdedigden. Volgens Elf-woordvoerder Abraha is "het vliegverkeer stopgezet". Als de strijders van het Elf inderdaad het vliegveld hebben bezet zou dit een grote terugslag zijn voor de Ethiopische verdedigers. Het Elfen zijn bondgenoot, het Entrese volksbevrijdingsfront (EPLF) belegeren Asmara al maanden. De enige aanvoerweg voor de Ethiopische verdedigers in de stad is de lucht. Al wekenlang heeft de stad, de hoofdstad van de provincie Eritrea, te lijden van een gebrek aan voedsel, brandstof en water. De elek- triciteits- en watervoorziening zijn beperkt tot de militaire installa ties en het ziekenhuis. De Ethiopische militairen werden via eer luchtbrug voorzien van voedsel, wapens en munitie. Het is niet de eerste keer dat Chirac zich gepasseerd voelt. Bij het jongste bezoek van Sovjet-leider Leonid Breznjev was er voor hem plaats op het prog- ingeruimd, maar na drif tig aan de bel te hebben getrok ken kreeg Chirac alsnog zijn zin. Chirac, zo deelden zijn assistenten gisteren mee, heeft de Ameri kaanse ambassadeur Arthur Hartmann met 'verbazing en teleurstelling' attent gemaakt op het verzuim. De burgemeester hoopt dat er nog iets aan kan worden gedaan. In een verklaring heet het dat, 'de burgemeester van Parijs met enige verbazing heeft moeten constateren dat president Carter niet heeft overwogen de Parijse bevolking te komen begroeten via haar burgemeester en geko zen vertegenwoordigers'. Het heeft er echter alle schijn van dat de burgemeester Chirac zich minder gepikeerd' voelt dan de gaullistenleider Chirac. Carters programma voorziet namelijk wel in een onderhoud met so cialistenleider Francois Mit terrand, die zeker is van het pre mierschap wanneer links in maart de verkiezingen wint. Aangezien Carters programma na tuurlijk niet alleen door de Ame rikanen wordt uitgedokterd, maar ook door het Elysée van president Giscard d'Estaing, is het passeren van Chirac een nieuw teken dat wijst op frictie tussen de huidige coalitiepart ners. Na al het geharrewar in ei gen kring zal links zich daarover - zo vlak voor de verkiezingen - waarschijnlijk alsnog ver kneukelen. Chirac was premier onder Giscard tot hij in augustus 1976 na een conflict met de president het veld ruimde. De gaullisten doen het tot dusver goed in de opiniepei lingen, in tegenstelling tot Gis- cards republikeinen en de andere coalitiepartner. SANTIAGO (AFP) - Een nieuw decreet over het omstreden refe rendum in Chili, dat gisteren in het staatsblad is verschenen, be vat geen sancties tegen kiezers die vandaag thuisblijven. In een eerdere beschikking was ge zegd, dat alle Chilenen van 18jaar en ouder aan de volksraadple ging moesten meedoen en dat er maatregelen zouden worden ge nomen tegen degenen die niet naar de stembus komen. Een en ander zou kunnen worden gecon troleerd aan de hand van de per soonsbewijzen, waarin zou wor den aangetekend als men aan het referendum heeft meegedaan. In de hoofdstad Santiago deden zich gisteren verscheidene bot singen voor tussen voor- en te genstanders van de militaire junta. De militaire autoriteiten herinnerden aan het verbod om wapens te dragen Voorts werd het nachtelijk uitgaansverbod met een uur verlengd. In een clandestiene radio-uitzending gaf de linkse revolutionaire be weging MIR aan de kiezers de raad thuis te blijven. "Er zijn geen politieke gevangenen in Chili", verklaarde in een inter view met een Brusselse krant president Augusto Pinochet. "Door traditie en diepe overtuiging eerbiedigt ons land de mens. De gevaren van een burgeroorlog leidden ertoe dat enkele burger rechten zijn afgeschaft. Zij zullen worden ingevoerd zodra de situa tie in het land het ons toestaat" aldus Pinochet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9