Noodweer eist één dode Turkse munt past in automaat CHAUFFEUR ZAT ZESENDERTIG UUR AAN STUUR Veel kassen gesneuveld Moskon-griep onderweg via Finland Nieuwe partij keert zich tegen CDA-koers Schade in bossen valt mee Caravan waait om, jongen abrupt gewekt Man eist sm arte geld 'n Ei hoort erbij MR. BEYEN KOMT OP ECONOMISCHE ZAKEN V Fles halfvolle melk hele liter nu voor 79 Geldig t/m zaterdag 7januari. WOENSDAG 4 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 UTRECHT (SP) - Na 36 uur achter het stuur van zijn vrachtauto te hebben gezeten, reed een 24-ja- rige chauffeur uit Monster in juli op de Rijksweg van Arnhem naar Utrecht de vluchtstrook op. Zijn vrachtwagen klapte daar tegen een op de vluchtstrook stil staande personenauto. De be- stuurder daarvan was vrijwel op slag dood. "Een vrachtauto die mij inhaalde gooide zo veel modder en regen tegen mijn voorruit dat ik niets meer zag. Dat gebeurde vlak voor een flauwe bocht naar links, die ik daardoor miste", verweerde de chauffeur zich gisteren voor de Utrechtse rechtbank. De officier van justitie weet het on geluk eerder aan het vrijwel on- afgebroken doorrijden van de uur reed deze van het Westland weer terug naar Nederland. Hij vrachtwagenbestuurder. In 36 naar het Zwitserse Luzern en sliep onderweg slechts drie uur. De officier hield het erop dat de er varen chauffeur de bocht wel zou hebben gezien, als hij het rijtij denbesluit niet aan zijn laars had gelapt. Hy eiste tegen de chauffeur twee jaar voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid en tweeduizend gul den boete. Op de vraag van rechtbankpresi dent Bieger waarom de chauffeur niet eenvoudig geweigerd had te rijden, toen zijn baas met een bij rijder op de proppen kwam die beneden de maat was, zei de ver dachte: "Dan was ik er uitgevlo gen. Mijn baas was in die tijd op ons gebeten omdat we kort tevo ren hadden gestaakt voor een be tere cao. DEN HAAG (ANP) - De storm die gisteren over Nederland raasde heeft één dode geëist. De 47- jarige binnenschipper W. Otto uit Nieuwerburg werd op de Hollandsche IJssel van zijn schip "Nooit Gedacht" geblazen. Twee van zijn zoons wisten hem weer aan boord te krijgen en pasten mond-op-mond-beademing toe. De man over leed echter korte tijd later op weg naar het ziekenhuis. De storm veroorzaakte verder door heel Nederland een aanzienlijke materiële schade. Vooral op de Veluwe in de omgeving van Kootwijk is veel bos beschadigd, jeen woordvoerder van staats bosbeheer schatte gisteravond dat er in de Nederlandse bossen in totaal ongeveer 15.000 bomen zijn afgeknapt of omgewaaid. In sommige gevallen merkten bos wachters dat het stormgeweld de NIEUWVEEN- Een caravan op het woonwagenkampje aan de Nieuwveense W.P. Speclmanweg was gisteren niet bestand tegen de harde windstoten. De wagen ging op zijn kant en drukte tege lijkertijd de omheining om bet kamp tegen de grond. In de caravan lag op dat mo ment een veertienjarige jon gen te slapen, die een paar dagen met vakantie bij de bewoner van de wagen was. Een brandend oliekacheltje zorgde voor een behagelijke temperatuur. De jongen kon de caravan niet verlaten, omdat zij op de kant lag waar de deurope ning zat. De eigenaar van de wagen bedacht zich echter geen moment, plaatste er een vrachtauto voor en trok de caravan weer op haar wie len. Slechts geringe schade werd er in het interieur aan gericht, de kachel kwam nauwelijks van zijn plaats. Onschuldig in cel TILBURG (SP) - De 27-jarige H. van Ree heeft bij de Bredase rechtbank een verzoek tot schadevergoeding ingediend omdat hij 26 dagen onschuldig in voorarrest heeft gezeten. Hy werd ervan verdacht zijn 24-ja- rige verloofde om het leven te hebben gebracht. Na haar dood, waarvan hy aangifte deed bij de politie, legde hij in verwarring te genstrijdige verklaringen af. Daarop werd hij gearresteerd. Uiteindelijk bleek echter een buurman de moord op zijn gewe ten te hebben. De onschuldige Van Ree wil de hoogte van het smartegeld aan de rechtbank overlaten. bomen zo had doen buigen dat in de stam een knak was gekomen. Staatsbosbeheer vond echter de schade, vergeleken met de be ruchte stormen in november '71 en januari '73, nogal meevallen. Deze mening wordt niet geeld door de coöperatieve verzekerings maatschappij Hagelunie. Bij deze maatschappij is ongeveer tachtig procent van de Nederlandse glas- tuinders verzekerd. De Hagelu- nie schat de schade aan kassen op enkele miljoenen guldens. Kerktorens De storm, die gepaard ging met harde rukwinden, hagelbuien en onweer, trof een aantal kerk torens. In het Friese Winsum sloeg de bliksem in de toren van de hervormde kerk. De wijzer platen van de klok kwamen naar Deze boerderij in het plaatsje Tienhoven bij Maarssen was één vc beneden en de muren van de kerk geteisterd. Er deden zich hier geen persoonlijke ongelukken voor. scheurden op verscheidene n plaatsen. In Oosterzee in dezelfde t j III I provincie ontstond brand in de frl KUSt' dTl OOlleilStreek hervormde kerk. De brandweer wist het vuur snel meester te worden. In Utrecht sloeg de blik sem in de top van de Domtoren. De brandweer kon echter geen sporen van brand vinden. Minder gelukkig was men in 's Graven- zande, waar brand ontstond in de toren van de gereformeerde kerk. Door de stevige wind verbreidde het vuur zich snel langs de hele toren en op een gegeven moment kwam de torenspits terecht op een bankfiliaal. Men schat de schade voorlopig op een half miljoen gulden. Ook de rijkspolitie had het druk. De algemene verkeersdienst van deze organisatie was extra ge handicapt bij het coördineren van de hulpverlening omdat blikseminslag in de hoofdzen- dermast het mobilofoonverkeer vrijwel onmogelijk heeft ge maakt. Uit het hele land kwamen meldingen van verkeerson gevallen. Rond het middaguur had de rijkspolitie al het be schikbare materiaal en man schappen ingezet. Vrachtauto's werden toen, onder andere op de Moerdijkbrug, van de weg gebla- i de tientallen die door het noodweer werden LEIDEN - In de Leidse regio is de schade aangericht door het noodweer van gistermiddag vrij beperkt gebleven. Alleen sneuvel den in de kust- en bollenstreek met name in de strook tussen Lisse en Noordwykerhout nogal wat kas- De Leidse brandweer moest in to taal vijf keer uitrukken, maar in alle gevallen ging het om losgewaaide dakpannen en omgevallen an tennes. Van het dak van de Con sumentenmarkt waaide aan het eind van de middag een stuk zink naar beneden en kwam op een ge parkeerde auto terecht. Vannacht moest worden geassisteerd aan de Haarlemmerweg, waar een woon ark was losgeslagen. Geen straf Geen van de waarnemingsstations van het KNMI kon echter een windhoos registreren. Oorzaak van het noodweer was volgens dit instituut het passeren van een "klein maar actief' front van erg koude lucht. Het koufront gister nacht ontstaan bij Schotland "botste" boven Nederland opibe- trekkelijk warme lucht. De zender Hilversum 2 is na een blikseminslag in het zenderpark van Lopik enige tijd uit de lucht geweest. De bliksem trof de hoofdzender en de reservezen der. Zware regenval sloeg een gat .in het dijklichaam van de zuide lijke ringweg rond de stad Gro ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft de 31-ja- rige Guus M. die in september vo rig jaar de ex-vriend van de vrouw, met wie hij samen woonde, heeft gedood, ontslagen van rechtsvervolging. Volgens het vonnis had M. gehandeld vanuit psychische overmacht. Zijn vriendin, de 25-jarige Ma rianne B., die had geholpen bij de moord, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had tegen beiden vier jaar geëist. Op de Rijksweg 4 deden zich giste ren rond twaalf uur wel enkele on gelukken voor. Een vrachtwagen die reed in de richting van Leids- chendam raakte door de wind en de hagel in een slip en schoof tegen de vangrail aan. De chauffeur, een 30-jarige Rotterdammer bleef on gedeerd. Een soortgelijk ongeluk, overkwam een 72-jarige automobi list uit Goede Reede, ook hij kwam in botsing met de vangrail van Rijksweg 4. Hij liep geen verwon dingen op, maar zijn auto bleek to taal vernield. Schade werd ook aangericht in Noordwykerhout, Lisse, Hillegom en Katwijk, waar een 25 meter lange en ruim twee meter hoge muur omwaaide in de Jan Ever- tsenlaan. Aan de Oosteinderlaan in Hillegom werd een boerderij ern stig getroffen. Behalve het dak van de schuur van tien bij twintig meter dat volledig de ringvaart inwoei, werd ook het dak van de boerdeij zelf gedeeltelijk vernield door het omwaaien van een boom. De vol ledige achterkant van het dak werd weggevaagd. De boerderij draagt de naam "Huis In Alle Winden". In Noordwykerhout raakten een aan tal huizen aan de Herenweg zeker de helft van de dakpannen kwijt. De rondvliegende projectielen richtten geen persoonlijk letsel aan maar vernielden vele ruiten, die met behulp van de politie werden dichtgetimmerd. Ook in de Dorps straat brachten rondvliegende pannen de veiligheid van passan ten in gevaar. Het bord "Noordwy kerhout" aan de Schulpweg knapte finaal af. In Lisse werd de voorge vel van een kleuterschool bij het Rembrandtplein gedeeltelijk los gerukt. Een pasgebouwde muur nabij winkelcentrum het Blokhuis begaf het eveneens. In Katwijk viel een lichtgewonde te betreuren. Mevrouw A.Z. uit de vissersplaats werd door een rukwind van haar fiets gerukt en moest door een arts worden behandeld. UTRECHT (SP) - Uit onvrede met de koers van het CDA heeft een aantal leden van deze partij uit Utrecht een nieuwe politieke partij opgericht de Evangelische Volksparty (EVP). Door de keuze van het CDA voor regeringssamenwerking met de VVD is het CDA voor de ini tiatiefnemers zo ver naar rechts opgeschoven, dat deze partij zijn geloofwaardigheid als door het evangelie geïnspireerde partij heeft verloren. Het voorlopig be stuur, dat op 21 januari de oprich tingsvergadering wil houden, be staat uit ds. K. van der Sluijs en de socioloog M. J. Tas, beiden uit Papendrecht en de publicist J. W. E. Riemens uit Amsterdam. HELSINKI (SP) - Een griepepi demie uit de Sovjet-Unie heeft Noord-Europa bereikt. De eerste gevallen zijn kort voor kerstmis in Finland geconstateerd, en naar verwachting zal de epidemie zich langzaam via Scandinavië over de rest van Europa verbreiden. De griep is niet van een kwaad aardige soort. Het virus dat de griep veroorzaakt is van het Al-type, dat al sinds 1957 niet meer in West-Europa is voorgekomen. In dat jaar deed een nieuw virus zijn intrede, dat de beruchte "Aziatische griep" verspreidde. Het Al-virus dat nu weer onderweg is, veroorzaakte vorige herfst een epidemiegolf in de Sovjet-Unie. De terugkeer naar West-Europa werd al ge ruime tijd verwacht. De "Moskou-griep", zoals die hier genoemd wordt, is niet kwaad aardig. De verschijnselen zijn hoge koorts, spier-en keelpijn en hoestbuien. Het bedhouden en warme dranken nuttigen wordt als de beste remedie aanbevolen. Een vaccin tegen de griep is niet voor handen, en het zal zeker nog> tot de zomer duren, voordat de experts het juiste afweermiddel hebben gevonden. Het is niet de eerste keer dat een griepepidemie West-Europa via Finland bereikt. Twee jaar gele den kwam de zogeheten Vic tor ia-griep ook eerst naar Fin land en verspreidde zich daarna verder over Europa. ROOF - Een man heeft gisteravond het postkantoor te Slagharen be roofd. De PTT-directeur werd onder bedreiging van een pistool gedwongen het kasgeld af te ge ven. De dader is met 4500 gulden spoorloos verdwenen. Hij droeg een muts over zijn hoofd. De EVP streeft omvorming na van "onze huidige, op voornamelijk sociaal-onbewogen liberalisme gebaseerde, kapitalistische maatschappij in een naar de eis van het sociaal-bewogen evan gelie, rechtvaardige maat schappij". De partij streeft naar samenwerking met de PvdA en de PPR. Binnenkort hoopt men een lijst met namen te publiceren van mensen, die zich achter de opvattingen van de EVP scharen. Roberto (8) vlucht naar zijn moeder MILAAN/PURMEREND (SP) - De achtjarige Roberto Ru- bessi is waarschijnlijk sinds nieuwjaarsdag vertwijfeld aan het proberen de afstand te overbruggen tussen de Ita liaanse stad Milaan en het Noordhollandse plaatsje Purmerend. Op zondag 1 januari liep hij weg bij zijn (Italiaanse) vader, na dat hij vergeefs had gepro beerd zijn moeder in Pur merend te bellen. Zijn vader heeft tegen de politie in Milaan gezegd dat de jon gen waarschijnlijk probeert al liftend naar Nederland te komen, om zijn moeder, de 27-jarige Geertruida Kas, te De verliet drie maanden geleden Italië. Volgens vader Rubessi heeft Roberto maar duizend lire (iets meer dan drie gulden) op zak. ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - De WD'er mr. Karei Herman Beyen (54) is de tweede staatssecretaris van Eco nomische Zaken. Hy wordt spe ciaal belast met de handelsbe vordering. Hij komt op het ministerie van Economische Zaken te werken onder zijn partijgenoot Van Aar- denne en samen met de CDA'er Hazekamp, die als staatssecreta ris zich zal toeleggen op midden standszaken. De nieuwe staatssecretaris is sinds maart 1970 lid van de raad van bestuur van de AMRO-bank. In die functie is hij hoofd van het buitenlands bedrijf. Mr. Beyen is zoon van de inmiddels overleden oud-minister van buitenlandse zaken mr. J. W. Beyen, die zitting heeft gehad in het tweede kabinet Drees. De CDA'er drs. K. de Jong is giste ren officieel benoemd tot staats secretaris' van onderwijs en we tenschappen. Onder minister Pais zal hij zich vooral bezighou den met het voortgezet onder wijs, het scholenbouwbeleid en het plan van scholen ingevolge de wet op het voortgezet onderwys. Wie de tweede CD A-staatssec retaris op onderwys en weten schappen wordt, is nog steeds niet bekend. Ook de staatssec retaris-post op defensie is nog steeds niet rond. ningen. Wegens de mogelijkheid T1\T PT A A \^AT\T van instorting sloot de politie de -*--L Dflil I O ni 1 zuidelijke rijstroken voor het GULDEN ADVERTENTIE DEN HAAG (SP) - Turkse munten die of ficieel zeven cent waard zijn, maar in wer kelijkheid niet meer dan een stuiver, wor den regelmatig als guldens gebruikt in si garetten-automaten, maar ook in par- keermeters, snoep-, eetwaren- en bloemenautomaten. Vooral in wyken waar veel Turken wonen vinden steeds meer sigarenhandelaren 50-kuros:munt- stukken. Bij de NSO, Nederlandse Sigarenwinkel Organisatie, is men ongerust over deze ontwikkeling, maar men weet nog niet goed wat men er mee moet doen. "Op het ogenblik gebeurt het inderdaad alleen in wijken waar veel Turken wonen, maar de kans dat dit zich uitbreidt is natuurlijke wel degelijk aanwezig", aldus een woordvoerder van de NSO. "Waar we vooral bang voor zijn is dat er een sluikhandel in deze munten zal ontstaan. En ik heb gehoord - maar nogmaals, ge hóórd - ik weet niets zeker en ik wil ook zeker geen Turken beschuldigen, dat een paar handige jongens handel drijven in deze munten. En wat is daar tegen te doen? Het in je bezit hebben van deze munten is immers niet strafbaar? En het is vrij gemakkelijk om ze uit Turkye mee te nemen Behalve deze Turkse muntstukken passen ook 50-liresstukken precies in de automa ten waar een gulden in moet "Ze zijn even zwaar, even dik en even groot", aldus een woordvoerder van de firma Duinisveld Automaten Import BV, "als er weer een sigarenhandelaar opbelt, hollen we er weer naar toe en stellen de muntsorteer- der zo ffjn mogelijk af, maar ja, als het appartaat een paar maal is gebruikt dan is 'ie al weer iets minder fijn en gaan die krengen er gemakkelijk in, ik heb hier een doosje vol. En die sigarenwinkeliers zijn de dupe, die vinden er soms 24 of 36, nou daar ben je mooi mee. En wat is er aan te doen?" Voorlopig inderdaad niet veel. Bij de rijks munt is men wel bekend met het feit dat 50-lire-stukken zo op de gulden lijken, maar de Turkse munten kent men daar nog niet. De muntsorteerders zijn heel fijn. De gulden is bovendien ook magnetisch, maar het kan best dat die Turkse munt ook van een heel onedel metaal is en dan gaat dat in derdaad". Hoewel men deze Turkse munt niét kent bij de rijksmunt, houdt men er bij het maken van een nieuwe Nederlandse munt wel al tijd rekening met in omloop zijnde buitenlandse munten. "Met deze gulden zijn we al in 1954 begon nen en toen waren er nog geen Turkse gastarbeiders in ons land. Maar we hou den echt wel rekening met buitenlandse munten, maar je kunt natuurlyk nooit alle munten ter wereld kennen. Als we de gul den, die nu 25 mm is, weer groter of kleiner zouden maken, dan heb je kans dat de munt van een of andere nieuwe Afrikaanse staat precies even groot is, dat kunt je nooit voor zijn". Inmiddels zitten vooral de sigarenwinke liers met de ellende De Turkse munten zijn geen stuiver waard en niemand kan er iets tegen doen. Bij de Rijksmunt wil men nog wel een ad vies geven. "Laat de NSO een brief schrijven aan de Directie Binnenlands Geldwezen van het ministerie van finan ciën Dan is er tenminste iets zwart op wit en dan heb je kans dat op een gegeven ogenblik de omvang, grootte of zwaarte van de Nederlandse gulden kan worden veranderd. Maar \vy kunnen dat by de Rijksmunt natuurlijk niet zomaar gaan doen; er zijn nu eenmaal muntwetten". Buitenlands muntgeld is vooral verkrijg baar bij de Grenswisselkantoren. Ook daar is men dan ook zeer zoker op de hoogte van de ontwikkelingen. "Die Turkse golf is trouwens nieuw. Dat van die 50 lires-stukken was al eerder. Maar ik wil wel graag een misverstand uit de wereld helpen, als zouden de Grenswis selkantoren zomaar muntgeld ter be schikking stellen. Muntgeld wordt alleen gegeven als aanvulling op papiergeld. Als dus iemand hier komt met vijfentwintig gulden en vraagt daarvoor Turkse mun ten, dan wordt dat geweigerd. Die 50-lire- stukken geven we helemaal niet meer uit, maar dat komt eenvoudig omdat er heel weinig Italiaanse munten in omloop zijn", aldus de heer Zelders van de Grenswis selkantoren. Overigens zyn er meer muntstukken in Ne derland, die vergelijkbaar zyn met buitenlandse. Zo passen Belgische 50 cen times-stukken en dollarcenten keurig in parkeenneters waar kwartjes inmoeten. De heer Zelders .van de Grenswisselkanto ren: "Nederlanders zyn gelukkig nette mensen, het komt wel eens voor, maar dat zijn uitzonderingen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7