Toos van Velzen kan boek gaan schrijven Bedrijfsleven meer ingespeeld op gaswinning PUBLIEK Propaganda- team wil meer les in dier- bescherming Toekomst voor gas uit kolen Filmfestival in Noordwijk Nieuw systeem bij arbeidsbureaus wekt protest PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 4 JANUARI 1078 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Een binnenkort nog officieel te installeren propagan- dateam van de Nederlandse Dierenbescherming zal in de loop van het jaar met name de activiteiten gaan richten op basisscholen in Nederland. Streven is de hoofden van scholen zover te krijgen dat het "bijvak" dierenbescherming wordt opgenomen in het totale leerpakket. Het landelijk gecreëerde lesmate- riaal zou aan de scholen moeten worden verstrekt via de afdelin gen, waarvan dan ook wordt ver wacht dat ze desgevraagd hun medewerking geven aan de "les sen" in dierenbescherming. He1, is de eerste keer dat op zo ruime schaal de basisscholen benaderd gaan worden. Roelofarendsveender J. Nieuwen- huize maakt deel uit van het pro- pagandateam. Hij zegt: "We heb ben al een beetje onze voelhorens uitgestoken op de basisscholen en de verwachting is dat er be hoorlijke belangstelling voor ons educatieve materiaal zal zijn". 'Hoe dat er precies uit gaat zien is nog niet te zeggen. We werken nu nog aan een inventarisatie van materiaal dat andere instanties in het verleden op dit vlak hebben geproduceerd. Ik wil niet zeggen dat we het na gaan maken, maar we willen er wel wat bruikbare ideeën uit proberen te halen. Dan is het nog een kwestie van uit werken. De uitgebreide propa- ganda-activiteiten die we in ge dachten hebben willen we voort aan regionaal laten doorwerken. Nu komt het nog vaak voor dat plaatselijke afdelingen op eigen houtje propaganda bedrijven. Dat is weinig zinvol. Daar moet veel meer eenheid in komen, vooral ook omdat we allemaal hetzelfde doel nastreven". De regionalisering van de propa ganda is één van de aanbevelin gen van de commissie Sijthoff, die een paar jaar geleden in het leven werd geroepen onder meer naar aanleiding van perspublika- ties waarin werd aangetoond dat de manier van werken van de dierenbescherming als landelijke organisatie aan alle kanten ram melde. De door het hoofdbestuur aange stelde commissie, genoemd naar de voorzitter, kwam al vrij snel met wat aanbevelingen die de or ganisatie uit de crisissituatie zouden moeten loodsen. Eén van die aanbevelingen was dat het ze telende hoofdbestuur plaats zou moeten maken voor een nieuwe en minder hoofden tellende be zetting. Dat is inmiddels ge beurd, evenals het instellen van een centrale adviesraad. Een ander streven van de dieren bescherming is om in de nabije toekomst meer tot samen werking te komen met andere "gelijkgestemde organisaties". Verschil Dat geldt ook plaatselijk. Om een voorbeeld van de heer Nieuwen- huize aan te halen: in Leiden opereert naast de afdeling dierenbescherming ook nog de Eerste Leidse Hulpdienst. "Er is weliswaar een verschil in werk terrein", zegt hij, "maar dat wil niet zeggen dat het niet tot een betere samenwerking tussen die twee kan komen. Dit jaar willen we daar aan werken". Slechte naam "In de afgelopen jaren zijn we nogal negatief in het nieuws geweest. En vaak ook terecht. Van die slechte naam moeten we nu eindelijk maar eens af. Het pro-, pagandateam hoopt daar een steentje aan bij te kunnen dragen. Dat zal overigens niet weinig gaan kosten. We hopen dat uitge vers en drukkerijen die ons pro pagandamateriaal gaan verzor gen, ons wat tegemoet komen door niet het volle pond te reke nen." De Noordwijkse Filmclub organiseert op vrijdag 20 januari in hotel Singel het Cinefleurfestival. Drie amateurfilmclubs doen daar aan mee. De Haarlemse Smalfilm Liga, AMFI Bollenstreek en de Aalsmeerse Smalfilmclub. Elke club laat drie geluidsfilms zien, de beste die in het afgelopen jaar door de leden zijn gemaakt. Samen mogen de drie films hoog uit een halfuur in beslag nemen. De organiserende vereniging doet niet mee, dat is regel. Eerste prijs In de jury hebben zitting de Noordwijkse kunstenaar Ab Steenvoor den, zijn plaatsgenote mej. Eichelstein en Hillegommer Harry Hekker. Er zijn geen individuele winnaars. Op het Cinefleurfesti val valt de eerste prijs toe aan één club. AMFI Bollestreek is vertegenwoordigd door mevrouw Koppen uit Sassemheim die het filmpje "Naar de bollen" maakte. De Benne- broekse huisarts Bergveld maakte "Op herhaling '77" en Hil legommer C. van den Berg laat zijn "Passé temps" zien. Eén van de organisatoren van het Cinefleurfestival is Jan Bakker. Zijn film "t Is weer voorbij die mooie zomer" werd tot beste geko zen van de Noordwijkse filmclub. Ook buiten Noordwijk is hij al veel gevraagd die te draaien. In de film laat hij de gebeurtenissen parallel lopen met de gezongen tekst (van Gerard Cox). Hij filmde onder meer in Vlissingen Scheveningen, Den Helder, Engeland (een stukje zeereis) en in Noordwijk. Kelder De kelder onder zijn huis toverde hij een paar keer om tot fUmloka- tie. Eén keer legde hij er een stukje strand in aan en een andere keer filmde hij er iemand die in de regen (wat plantenspoeiers) de va- kantiedia's zit te bekijken. Het Cinefleurfestival begint om 20.00 uut. Toos van Velzen uit Leimuiden kan haar boek gaan schrijven. Kortgeleden maakte de 26-jarige blinde correctrice van brailleboe- ken in deze rubriek haar voornemen al kenbaar maar zei toen ook dat haar wens vermoedelijk niet in vervul ling kon gaan omdat het haar ontbrak aan deskundige hulp. Die heeft ze nu wel. Op haar mededeling in deze rubriek reageerde onder an dere Nico Vreeswijk, leraar Nederlands aan de Don Bosco-mavo in Sassenheim. Hij nodigde de in Sas semheim bij het admini stratief centrum 't Spektrum werkende Leimuidense uit leerlingen uit de eerste klas iets te komen vertellen over het blindenschrift braille en zegde Toos toen tevens toe haar bij het samenstellen van het boek een handje te zullen helpen. Vandaag heb ben de twee hun eerste "werkbespreking" gevoerd. Er heeft zich ook een Leider dorper aangemeld, die als stenograaf werkzaam is in de Tweede Kamer. De Hazer- swoudse uitgeverij De Witte Merel heeft laten weten geïnteresseerd te zijn in het manuscript. "Nu ik zo veel medewerking krijg wil ik ook snel aan de slag", zegt Toos, "liever van daag nog dan morgen. Mijn verhalen spreek in in op een casette en dan werken we 't later uit. Als het meezit staat in een jaar alles op papier". Jan Bakker (Noordwijk): kelder omgetoverd tot film-lokatie... DEN HAAG - Steeds meer raakt het Nederlandse bedrijfsleven ingespeeld op de buizenleggerij in de Noordzee. Tot voor kort was dat een zuiver buitenlandse aangelegenheid, maar daarin is verandering gekomen. Dit schrijft de algemeen directeur van de Nederlandse Aardoliemaat schappij, ir. J. M. H. van Engelshoven, in het personeelsblad Namogram. In het algemeen valt te zeggen dat de meeste orders voor het werk op de Noordzee konden worden onderge bracht bij Nederlandse aannemers. En dat was niet gering. Verrassingen De NAM is zeer actief bezig met het zoeken naar en het tot ontwikke ling brengen van gas- en olievel den. Zij verwacht in de komende jaren nog zoveel gas te vinden dat in Nederland in het jaar 2002 nog steeds ongeveer veertig miljard kubieke meter aardgas per jaar kan worden geproduceerd voor binnenlands gebruik. Dat is on geveer evenveel als nu in Neder land wordt verbruikt. In het afgelopen jaar heeft de NAM alleen al op het Nederlandse deel van het continentale plat onge veer 750 miljoen gulden uitgege ven voor boringen met boor eilanden. Ook heeft de NAM on geveer 750 miljoen gulden ge spendeerd aan het tot ontwikke ling brengen van gasvelden in de Noordzee, in totaal dus ongeveer anderhalf miljard gulden. Tot de vele werkzaamheden die aan Ne derlandse aannemers werden toevertrouwd, behoorde de bouw van platforminstallaties enz. Het leggen van enkele leidingen die in 1978 klaar moeten komen kon in afwijking van de traditie al aan een Nederlands aannemingsbe drijf worden gegund. Het vol gend jaar zal zelfs nagenoeg al het werk op zee onder Nederlandse aanneming worden uitgevoerd: het resultaat van een gezonde wedijver met buitenlandse con currenten, aldus ir. Van En gelshoven. De NAM heeft in het afgelopen jaar onder meer succes gehad met haar zoeken naar olie in Neder land. Het westen van ons land zorgt na bijna 25 jaar voorname lijk oliewinning, nog steeds voor plezierige verrassingen in dit op zicht. Er is in 1976 boorwerk ver richt in IJsselmonde, Pijnacker, Wassenaar, Moerkapelle, Berkel en Zoetermeer. En dit alles heeft tot resultaat gehad dat de olieproduktie in West-Nederland in de loop van 1977 van 1580 ku bieke meter per dag naar onge veer 1800 kubieke meter per dag is opgelopen. Werkzaamheden, verricht in Berkel en Moerka pelle, bieden misschien wel per spectieven tot verder in de toe komst reikende oliewinning. Bo ringen in Wassenaar en Pijnacker konden met goede resultaten worden beëindigd. De produktie van het olieveld in Schoonebeek, het grootste op het Europese vasteland, zal door het injecteren van stoom in enkele ja ren worden opgevoerd van de huidige 2400 kubieke meter per dag naar omstreeks 4000 kubieke meter. Dit komt erop neer dat de olieproduktie in Schoonebeek zal stijgen van ongeveer 850.000 ton per jaar tot een kleine an derhalf miljoen ton per jaar. Ir. J. M. H. van Engelshoven In opdracht van de NAM wordt op dit moment op een achttal plaat sen in Nederland geboord en voorts wordt op dit moment boorwerk verricht van twee booreilanden in de Noordzee af. Vijf platforms Op het continentaal plat staan nu vijf produktieplatforms van de NAM. Twee daarvan zijn in be drijf en drie zijn in verschillende stadia van afwerking. In 1978 zal er nog een zesde platform worden geplaatst. De activiteiten in de ja ren daarna zullen er ongetwijfeld toe leiden dat meer van dit soort of kleinere produktie-eenheden op zee geinstalleerd worden. Over de aardgasproduktie zei de heer Van Engelshoven onder meer, dat de NAM ernaar streeft, zoveel mogelijk aardgas buiten het grote veld in Groningen te vinden en in ontwikkeling te brengen. De NAM is erg blij met de vondst in het afgelopen jaar van een gasveld bij Roswinkel, dat naar verwachting om en nabij de 18 miljard kubieke mete- r aardgas zal bevatten. Evenals dit veld zullen kleine vel den in Ureterp, Suawoude, Ma- rum, Emmen, Oldenzaal, Sleen, Dalen, Oosterhesselen, Norg, Vries, Roden en Coevorden zo snel mogelijk tot ontwikkeling worden gebracht. LONDEN - In Engeland heeft een proefsys- teem waarmee enkele arbeidsbureaus zouden worden uitgerust, een storm van verontwaardiging gewekt, omdat in de computer ook een „geschiktheidsnorm" van elke werkzoekende zou worden op genomen. Dit conflict is in 1976 zo hoog opgelopen, dat het experiment lange tijd moest worden uitgesteld, opdat het sys teem door een onafhankelijke commissie kon worden beoordeeld op zijn privacy gevoelige aspecten. Het proefsysteem zou worden ingevoerd bij enkele arbeidsbureaus in Londen. In het geheugen van een computer zouden niet alleen de beschikbare banen en werk zoekenden worden opgeslagen, maar zouden ook subjectieve criteria worden geregistreerd. De bedoeling was, dat de employees van de arbeidsbureaus ten behoeve van een werkzoekende direct op het beeldscherm gegevens over alle beschikbare banen kunnen oproepen. Indien geen passend werk kan worden gevonden wordt de kandidaat in het bestand opgenomen. In dien er een vacature door een werkgever wordt aangemeld laat de ambtenaar op het betreffende arbeidsbureau een lijst afdrukken met alle in aanmerking ko mende werkzoekenden van alle bureaus. De ambtenaar bepaalt dan wie als eerste mag gaan solliciteren op grond van twee criteria: de afstand tussen woning en werk en de geschiktheidsclassificatie van de kandidaat. Rond dit laatste criterium ontstak een storm van verontwaardiging, omdat de mate van geschiktheid op subjectieve grondslagen zou worden bepaald. Wie zich op grond van diploma's, vakkennis, ervaring e.d. kwalificeerde voor een bepaalde funktie kreeg in het systeem bovendien nog een persoonlijke beoordeling mee. Wie leuk en enthousiast bij de betreffende amb tenaar overkwam ontving een A, wie over dezelfde kwalificaties beschikte, maar een minder aardige indruk maakte of bij voorbeeld invalide was, kon met een D (laagste score) aangeduid worden. Zou een ambtenaar op grond van de com puter-output moeten kiezen dan zou een D-kandidaat altijd de minste kans maken. Tegen deze willekeur is in de Britse hoofdstad een dermate fel verzet gerezen, dat de Manpower Services Commission onder wiens verantwoordelijkheid het proefsysteem valt (en die de ge schiktheidsnorm in het geheim goedkeurde), het experiment moest af gelasten. De gewraakte norm is inmiddels uit het systeem verwijderd. ROTTERDAM - Zullen de grote voorraden steenkool, die onder onze bodem liggen, in de toekomst kunnen wor den gebruikt voor de énergie voorziening? Het is een aan trekkelijke gedachte, plotse ling weer actueel geworden door uitspraken van de on langs overleden directeur van de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij, dr. G. G- H^Hamm. Door Jan Dijkstra Evenals elke andere energie- deskundige is hij van mening, dat de grote kolenvoorraden, die overal ter wereld ver spreid liggen moeten worden benut om te voorkomen, dat andere energiebronnen te snel uitgeput raken. Een pro bleem is alleen nog hoe dat moet gebeuren, zonder het milieu verder aan te tasten. Er zijn al diverse technieken ontwikkeld om de steenkool te vergassen Zij zijn echter nog kostbaar en worden dan ook nog niet op grote schaal toegepast. Dr. Hamm meende nu, dat het mogelijk moet zijn de kolen- lagen ondergronds te vergas sen, omdat het openen van nieuwe kolenmijnen in ons land onmogelijk is. Bij die vergassing zou men dan ge bruik moeten maken van de boortechnieken, zoals die ook door de oliemaatschappijen worden gebruikt bij het zoe ken naar en het winnen van olie en aardgas. Hij stelt in het in de bedrijfs- krant van Esso gepubliceerde interview, dat daarvoor dan de meest geavanceerde boor technieken moeten worden gebruikt. Zelfs zal het nodig zijn de kolenlagen horizon taal te volgen. Dit laatste nu is - althans nu nog - onmogelijk. Wel worden bij de winning van olie en gas zo genaamde deviatieboringen toegepast. Men kan echter tot op heden niet verder gaan dan tot boringen onder een hoek van dertig tot veertig graden Het ziet er niet naar uit, dat die techniek in de nabije toe komst veel verder zal komen. Overigens hoeft dit niet te bete kenen, dat we dit plan - dat overigens ook al weer niet nieuw is - maar helemaal moeten vergeten. Onder an dere in Belgie heeft men na melijk al een techniek ont wikkeld, waarmee men om streeks 1985 gas uit kolen hoopt te gaan winnen. In een voudige bewoordingen komt het er op peer, dat men twee boorgaten nodig heeft. Door het ene wordt vuur of lucht onder hoge druk naar de ko- lenlaag gevoerd. Het gas komt door het andere boorgat naar boven. Het klinkt alle maal simpel, maar tot nu toe heeft men er in ons land nog geen al te hoge hoed van op gehad. Begrijpelijk, omdat deze manier van energiewin ning in een dicht bevolkt land nogal wat bezwaren oproept. Er zullen namelijk heel wat gaten moeten worden ge boord wil men voldoende gas naar boven halen. Toch verdient het aanbeveling op deze al ingeslagen weg voort te gaan. Alle EEG-lan- den tezamen bezitten aan be wezen reserves een voorraad van 398.5 miljard ton steen kool, waarvan een groot ge deelte zeer diep is gelegen. Slechts een betrekkelijk ge ringe hoeveelheid kan op de traditionele manier worden gedolven. Voor de rest zullen nieuwe technieken moeten worden gevonden. Dat geldt eveneens voor de voorraden, die men onder de bodem van de Noordzee heeft aange toond. Al die steenkool - mits ze ge bruikt kan worden - is vol doende voor de energievoor ziening van West-Europa ge durende de komende paar eeuwen. Een aantrekkelijke gedachte in een tijd, waarin we al zo'n beetje kunnen gaan uitrekenen, wanneer de olievoorraden in het Mid den-Oosten en onze eigen gasvoorraad op beginnen te raken. Het zal echter nog wel even du ren, voordat we de Europese kolenreserves echt op grote schaal kunnen gaan aanspre ken. Tot zo lang zullen we in steeds grote hoeveelheden kolen van over zee - Groot- Brittannië, de Verenigde Sta ten, Indonesië etc. - moeten gaan halen. En in ons eigen land vergas- singsfabrieken gaan bouwen, zodat onze eigen gasbel wat langer mee kan.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4