Flessehals in Leiderdorp het grote probleem Bios weerde rolstoelberijders Wegen in Leidse regio onnodig zwaar belast Gedachte belangrijker dan effect; folder over hergebruik afval WOENSDAG 4 JANUARI 1978 LEIDEN/LEIDERDORP - Ver- breding van de Rijksweg 4 tussen Hoogmade en Leidschendam is volgens Rijkswaterstaat in de toekomst een bittere noodzaak. In de gisteren gepubliceerde nota wordt een verbreding tot twee maal drie rijstroken ter hoogte van Leiden en Leiderdorp mini maal nodig geacht en een verbre ding tot tweemaal vier rijstroken in het gedeelte tussen Voorscho- ten-Zoeterwoude en Voorburg. Een van de argumenten die Rijks waterstaat in de nota "Verbre ding Rijksweg 4" aanvoert is het sterk stijgende aantal auto's dat van deze snelweg gebruik maakt. Zo brachten maandelijkse tellin gen van de dienst Verkeerskunde aan het licht dat er ter hoogte van "Vlietland" het aantal voertuigen van 1974 tot het eerste half jaar van 1977 toenam van 40.500 tot Uitgaande van een geringe jaar lijkse staging met drie tot vier procent zal er voor de ver schillende wegvakken een ver keerstoename zijn die ligt tussen de 46 en 103 procent. En die drie tot vier procent zijn volgens Rijkswaterstaat erg voorzichtige ramingen omdat op één plaats in de weg in anderhalf jaar al een stijging met 15 procent werd ge registreerd. Rijkswaterstaat ziet de verbreding ook als een logisch gevolg op het geen er tot dusver al is gebeurd aan de noord-zuid-verbinding in de Randstad. Zo werd het ge deelte van de Rijksweg 4 tussen Hoofddorp en Burgerveen al verbreed tot tweemaal vier rij stroken en wordt er op het ogen blik gewerkt aan een reconstruc tie van het knooppunt by Leids chendam en een verbreding van aansluitend weggedeelte tot aan Ypenburg. Verwacht wordt ook dat een ver brede Rijksweg 4 een belangrijke bijdrage zal leveren aan de ont lasting van het bestaande we gennet in de kuststrook tussen Den Haag en Haarlem. Zo vindt Rijkswaterstaat dat de Rijksweg 44 door Wassenaar en de Veurse- weg door Voorschoten, Leids chendam en Voorburg onnodig zwaar belast worden. Wel zullen om die ontlasting te bereiken ge richte verkeersmaatregelen als verkeerslichten en snelheids beperkingen nodig zijn. Voorts wordt in de nota gewezen op het feit, dat verbreding van Rijksweg 4 een beslissing over de eventuele aanleg van een nieuwe autosnelweg Amsterdam-Rot terdam dwars door het groene hart verder naar de toekomst ver schuift. Tenslotte is er volgens Rijkswater staat een indirect voordeel voor het openbaar vervoer van deze verbreding: de verkeersdrukte op de hoofdwegen die parallel lo pen met de rijksweg 4 zal minder worden en juist van deze wegen wordt gebruik gemaakt door de bussen, aldus Rijkswaterstaat. LEIDEN/LEIDERDORP - De voorlopige plan nen, die gisteren door Rijkswaterstaat zijn ge presenteerd voor een verbreding van de Rijksweg 4 tussen Hoogmade en Leidschendam zullen een bedrag tussen de 150 en 250 miljoen gulden gaan kosten. Het bedrag is afhankelijk van de vraag of ter hoogte van Leider dorp wordt gekozen voor een verbreding van de bestaande weg of de aanleg van een nieuwe om leiding, die deels op het grond gebied van Zoeterwoude komt te lopen. Bovendien speelt een rol of de Oude Rijn zal worden ge kruist met een brug of via een tunnel. Welke oplossing er ook gekozen wordt: de grote flessehals van het hele plan blijft Leiderdorp. De bestaande weg van tweemaal twee rijstroken ligt nu al vrij dicht langs de bestaande bebou wing (bijv. B. G. Cortslaan) en verbreding zal dat nog vererge ren. In elk geval zouden ingrij pende geluidwerende voorzie ningen nodig zijn om de overlast voor de omwonenden binnen de perken te houden. Valt de keuze uiteindelijk op de i omleiding, dan betekent het een doorsnijding en aantas ting van het polderlandschap in de omgeving van de Does en dc Ruigekade, terwijl ter hoogte de Burgemeester Smeetsweg aan weerskanten van de Hoge Rijndijk woningen gesloopt zou den moeten worden. Ook de Grote Polder in Zoeterwoude wordt dan doorsneden terwijl de "Doeshaven" flink geïsoleerd komt te liggen tussen twee auto wegen. Datzelfde geldt in feite voor de hele Leiderdorpse Oran- jewijk. Lichtpuntje is, dat de be staande weg door Leiderdorp versmald zou kunnen worden, zodat de bestaande overlast kan verminderen. Rangeerbanen Het breedst zal de Rijksweg in de ogen van de Rijkswaterstaat moeten worden ter hoogte van Leidschendam en Voorburg. In de plannen wordt ter plaatse re- Het kruispunt van de Hoge Rijndijk met de Burgemeester Smeetsweg. Wordt er gekozen voor c Leiderdorp, dan komt hier ongeveer de nieuwe autosnelweg te lopen. kening gehouden met tweemaal vijf rijstroken. Daarvan zullen tweemaal twee rijstroken een functie gaan vervullen als hoofd rijbaan en de overige rijbanen als zogenaamde "rangeerbanen" waar auto's kunnen in- en uitvoe- gen of "weven". Voor het gedeelte tussen Leids chendam en de Hoge Rijndijk in Leiden vindt Rijkswaterstaat verbreding tot tweemaal drie rij stroken met aan weerskanten een "weefvak" van één rijstrook mi nimaal noodzakelijk. In enkele van de varianten wordt zelfs re kening gehouden met een com plete rangeerbaan (drie rij stroken) aan weerskanten. Dit in verband met de aansluitingen die er zullen komen wanneer de Rijksweg 11 (Voorschoten - Lei den - Zoeterwoude - Koudekerk Alphen aan den Rijn) wordt Lei- In de nota wordt opengelaten aan welke kant daar de verbreding van de rijksweg zal moeten plaatsvinden. Verbreding aan de ene kant zou betekenen dat de Meerburgerwetering grotendeels gespaard zou kunnen blijven, aanleg aan de andere betekent dat het toekomstige recreatiege bied Vlietland minder behoeft te worden aangetast, bovendien is in dat geval geen kostbare ver legging van aanwezige trans portleidingen nodig. Uitgangs punt van Rijkswaterstaat is wel dat de molen "Zelden van Passé" en het Papemeer gespaard zullen blijven. Grote vraag voor de toekomst is ook hoeveel aansluitingen er op de verbrede rijksweg moeten komen. Zo is in het ontwerp- streekplan voor Zuid-Holland West geen rekening gehouden met de nu bestaande aansluiting van de Europaweg op Rijksweg 4. Wel is men er daarbij van uitge gaan dat het westelijk deel van de Rijksweg 11 (de randweg Voor- ADVERTENTIE De B. G. Cortslaan Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig schoten en ten zuiden van den) zal worden aangelegd. Zware ingreep Bij een keuze voor een verbreding van het bestaande tracé door Leiderdorp is de handhaving van de op- en afrit bij de Hoge Rijndijk vrijwel een onmogelijk heid. In dat geval moet de brug over de Oude Rijn verbreed wor den of is er een brede tunnel on der de Oude Rijn nodig. Boven dien zou het een zeer zware in greep voor de omgeving beteke nen, namelijk de sloop van vele woningen. Vervalt de aansluiting bij de Hoge Rijndijk, dan is er wel een moge lijkheid om een aansluiting te maken op de Engelendaal in Leiderdorp. Voorwaarde is dan wel, dat er rangeerbanen komen of dat ook de aansluiting op de secundaire weg 6 (bij Albert's Corner) komt te vervallen. Zowel bij een verbreding door Leider dorp als een omleiding kan er een aansluiting komen op de nieuwe omleidingsweg, die bij Hoog made is gepland. In dat geval zal het onlangs vastgestelde tracé van deze weg aangepast moeten worden. Wat de gevolgen voor het milieu be treft zegt Rijkswaterstaat, dat het mogelijk is om de aantasting van het landschap tot een minimum te beperken, omdat over de hele lengte vrijwel het huidige wegp- rofiel wordt gevolgd. Om de ge luidshinder nabij woonbebou wing zoveel mogelijk te beperken wordt bij Leidschendam en Zoeterwoude gedacht aan ver breding van de weg van de woonbebouwing af. Plaatselijk zal er acoustisch onderzoek ver richt moeten worden, om te zien of aanleg van geluidswallen eventueel in combinatie met schermen noodzakelijk is. Tenslotte zegt Rijkswaterstaat in de nota, dat het nodig is dat de ruimte voor de verschillende al ternatieven gereserveerd wordt en dat de bebouwingsgrenzen niet dichter dan honderd meter van de as van de nieuwe weg komt te liggen. Troef Het vormingscentrum voor jong volwassenen "Troef' aan het Noordeinde 2a heeft voor verschillende cursussen en groepen nog plaatsen vry. Zo wordt er op donderdag avond om acht uur een cursus Frans voor beginners gege ven. Ook is er een kookgroep op dinsdagavond vanaf half zes. Dezelfde avond maar dan om acht uur is er een stu diebegeleidingsgroep voor verplegende en verzorgende beroepen. Tenslotte zal er worden begonnen met een cursus Duits. Troef (2) Nog meer cursussen bij Troef: dinsdagavond om acht uur is er een cursus in druktechniek voor politieke partijen en ac tiegroepen. Het geheel wordt begeleid door iemand van de Stag-drukkerij. Tenslotte is er donderdagavond om acht uur een creatieve werkgroep aan de gang waar van alles wordt geleerd op het gebied van de handenarbeid. Mierennest Het programma voor de vakan tie-activiteiten begint ten einde te lopen, maar er zijn nog een paar onderdelen die het vermelden waard zijn. Zo kan de jeugd van 8 tot 12 jaar donderdagochtend vanuit 't Mierennest aan de Morswcg vertrekken voor een bezoek aan het museum voor Vol kenkunde. Vrijdag 6 januari kunnen peuters en kleuters gipsbeeldjes maken die daarna geverfd worden. Aan vang tien uur. Ter afsluiting is er vrijdag middag een groot playback- festival voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Na de repetitie tus sen 2 en 3 uur wordt er van 3 tot 4 uur een voorstelling ge geven. LEIDEN - Doede van Dijk en Tom Hakbijl van de kern groep Leiden en omstreken van de Vereniging Milieude fensie stelden in november 1976 de 'hergebruiklijst' sa men. Hij ging over hoe alles wat we gebruiken zo lang mo gelijk mee kan gaan, door hergebruik o.a. Er stonden wat tips en adressen in. In middels is in augustus vorig jaar de tweede herziene druk van het werkje verschenen dat nu 'hergebruikfolder' heet. Uit de folder: 'Over wat nodig is valt natuurlijk te twisten, maar het feit is, dat we alle maal tevéél dingen kopen, die ons bovendien vaak via de re- klame zijn aangepraat; vaak zijn die produkten dan ook nog in veel te veel verpak kingsmateriaal gestoken'. 'Vele artikelen kunnen duurzamer geproduceerd worden dan het geval is; dat er steeds meer dingen worden gemaakt die niet kunnen worden gerepareerd en dat er steeds minder gerepareerd wordt, dat moet veranderen'. 'Er worden nog veel bruikbare dingen weg gegooid, omdat ze 'uit de mode zijn'; de konsument moet zich wat minder mode- afhankelijk opstellen en de reklame zou deze afhan kelijkheid niet moeten aan kweken; ook voor zaken die wegens omstandigheden overbodig worden, kan een nieuwe eigenaar worden ge zocht.'. Tot zover de folder die dan ver der adressen noemt waar ver schillende soorten afval,zoals papier, oud ijzer, tuinafval, kleding, glas, enz. nog dienst kunnen doen of opnieuw ver werkt kunnen wordenDe fol der zelf is gedrukt op kring looppapier, dat voor 70 pro cent gemaakt is uit oud pa pier. In een oplage van 750 stuks en verkrijgbaar voor een kwartje bij de mensen van de Vereniging Milieudefensie zelf en bij Repelsteeltje in het Breehuys. Het plan is om de folder ook bij Delianth in de Herenstraat en bij het Re formhuis in Oegstgeest neer te De groep mensen die bereikt wordt is dus een erg selecte, al zeggen Doede en Tom dat de aanzet tot denken over het probleem en de manier om er iets aan te doen belangrijker is dan het effect. 'Er zijn ge noeg mensen die altijd al hun oude kranten bewaarden, en die alleen maar een tip nodig hebben waar ze die kranten kwijt kunnen om er mee door te gaan'. Maar veel van die zullen nooit in Repel steeltje komen en niet zomaar naar de Vereniging Milieude fensie toe stappen. Tom: 'Dat is waar. Ik heb wel moeite ge daan bij winkeliers, maar zelfs De Slegte prakizeert er niet over om een stapeltje van onze folders in de winkel te leggen, het levert niet genoeg op. En dat is een zaak die no- tabene in onze folder is ge noemd als plaats waar je ge bruikte boeken kwijt kunt. We zijn wel van plan om be staande contacten met le vensmiddelenzaken uit te werken om zo de folder op meer plaatsen in de stad neer te kunnen leggen'. Van meer dan de folder is het nooit gekomen. Er bestond wel een al uitgewerkt idee van de landelijke Vereniging Mi lieudefensie voor het geschei den ophalen van vuil, met verschillend gekleurde vuilniszakken voor ver schillende soorten afval. In Leiden is daarover gepraat met de gemeentereiniging. Maar die zag het niet zitten, want het zou betekenen dat er met veel afval iets anders zou gebeuren dan naar de vuilverbranding te worden afgevoerd om in rook op te gaan. De gemeentereiniging wil volgens Tom en Doede juist zo veel mogelijk ver branden om de installatie rendabel te kunnen laten zijn. Een ander plannetje, om in de Merenwijk alleen papier apart op te halen ging ook niet door omdat ze de kerk, die al papier ophaalde, niet meek regen. Twee is te veel, en wie het eerst komt die maalt het Het enige wat de twee van mi lieudefensie misschien ooit nog eens gaan doen, als de hergebruikfolder goed loopt tenminste, is een boekje ma ken over afval. Het moet er aantrekkelijk uitzien en beter zijn dan het boekje over afval van de landelijke Vereniging. LEIDEN - James Bond, de spion met de beminnelijke uitstraling, is vorige week donderdag ge ruisloos voorbij gegaan aan vier lichamelijk gehandicapten van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk. Het Lido-Theater in Leiden, waar de film draait, hield de deuren voor de invaliden met hun rolstoelen gesloten. "De zaal is te vol en te brandgevaarlijk", zei bedrijfsleider Pilanen tot een begeleidster van het zeehos pitium. "Komt u over een dag of veertien maar eens terug en dan bij voorkeur 's middags". Nog dezelfde avond gingen de vier gehandicapten naar het Luxor- Theater, waar ze wel werden toe gelaten. Een van de vier rolstoelberijders, P. Marijnen, kan dat maar moeilijk verkroppen. "Dat het te brand- gevaarlijk zou zijn, vind ik on zin", zegt hij. "Want dan is het ook voor die andere brandgevaarlijk. Bovendien: een jaar geleden mochten we er wel in. Waarom nu dan opeens niet? Op een gegeven moment ga je niet meer naar de bioscoop. Als je maar steeds geweigerd wordt, dan heeft het toch geen zin?". Bedrijfsleider Pilanen, om com mentaar gevraagd, zegt "Ja, ik kan me dat herinneren. Er kwam een juffrouw naar me toe met een bijzonder grote mond en die zei; gehandicapten worden weer eens gediscrimineerd. Maar dat is on zin. We hadden toen een bomvol huis. En dan is het vanwege de brandveiligheid niet verant woord om nog eens mensen in rolstoelen toe te laten. Ik heb toen ook tegen die juffrouw gezegd: ik ben ook nog eens verantwoorde lijk voor die vijfhonderd man die hier binnenzitten, en dan acht ik opschorten beter dan naar u te luisteren en te horen van: we worden gediscrimineerd". Volgens bedrijfsleider Pilanen is het in principe wel mogelijk dat er - maximaal twee - rolstoel- berijders in het (grote) Lido-thea- ter een plaatsje krijgen. "We kunnen er eventueel vooraan in de zaal twee kwijt op een doodlo pend pad. De zaal is bovendien aangepast geen drempels en be neden geen trappen. Maar we hebben nou eenmaal te maken met de voorschriften van de brandweer. Dat wil zeggen: alle paden moeten volkomen vrij zijn en er mogen zich op die paden geen losse objecten bevinden. Het is dus - nogmaals - geen dis criminatie en geen onwil van onze kant. Maar we moeten om de brandveiligheid denken". Vrije paden Bandweercommandant Broekman bevestigd dat de gangpaden in de bioscopen vrij moeten blijven en dat er geen staanplaatsen mogen zijn. "Dat is het basisprincipe", zegt hij. "Maar als invaliden met een rolstoel vooraf even contact opnemen met de directie van een bioscoop om te vragen waar een invalidewagen met begeleider veilig kan staan en of het kan, dan hoeft dat geen problemen op te Volgens Broekman hangt het gro tendeels van de bioscoopexploi tant af of gehandicapten met een rolstoel worden toegelaten. Als het om twee a drie rolstoelen gaat, kan de exploitant dat zelf wel beslissen, maar als het meer rolstoelen betreft, doet hy er ver standig aan vooraf contact op te nemen met de brandweer, aldus de brandweercommandant. "Wij kunnen dan iemand sturen om de situatie even te bekijken", zegt hij. By het Luxor-Theater, waar de vier gehandicapten vorige week don derdag wel terecht konden, is de situatie al niet veel anders dan by het Lido-theater. Het enige ver schil is, dat er bij een uitverkocht huis nog wel vier rolstoelbery- ders by kunnen, aldus bedrijfs leider Van den Anker. "In het middenpad kunnen er wel een. paar van die rolstoelen staan", zegt hij "en ook wel aan de zy- kant. Maar het is wel afhankelijk van de toestand in de zaal, van de drukte, kunnen hebben". Het beschikbaar bioscoopplaatsen berijders gebeurt i denteel. In geen va ters zyn vaste plaatsen gereser veerd - bijvoorbeeld achter in de zaal - om invaliden met rolstoe len in de gelegenheid te stellen net als ieder ander een bioscoopje te pikken wanneer ze daar zin in hebben. Ze blyven aangewezen op de goedertierenheid van de bioscoopexploitant. Of op slecht lopende films. W1M WIRTZ rolstoelen we stellen van aan rolstoel- in Leiden inci- in de acht thea-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3