Cursus is 'opstapje' voor vrouwen zich te ontplooien Woonpaviljoen in gebruik genomen eidse agenda Leraren lieten zien hoe het niet moet Kabel-tv in villawijken toch dunrder VOS-groep Voorschoten vraagt subsidie aan Scholenbouw in de Voorhof uitgesteld Bouw winkels in Winkelhof start maart VAN URSULAKLINIEK IN WASSENAAR WASSENAAR - De bewoners van de villawijken aan de zuidkant van Wassenaar zul len zevenhonderd gulden en treegeld moeten neertellen voor een aansluiting op het kabeltelevisienet dat rond het eind van dit jaar in Wassenaar klaar moet zijn. Deze mededeling deed wet houder drs A. W.J. Caron gis teravond tijdens de commis sievergadering voor finan ciën en technische diensten. De overige dorpsbewoners zullen een stuk goedkoper uit zijn. Zij zullen gewoon 2,75 per maand gaan betalen. De oorzaak van de hogere prijs in de villawijk zit hem in de kleinere bebouwingsdicht heid in die buurt. "Het aan leggen van kabels daar is door de grotere te overbruggen af standen, gewoon duurder", aldus de VVD-wethouder. De aanleg van de kabels zal ge beuren door Deltakabel en Siemens Nederland. Wie uit eindelijk met de eigenlijke aanleg zal worden belast, kan pas na de definitieve offerte van beide firma's worden be slist. De exploitatie van de kabelte levisie in Wassenaar neemt de Casoma voor zijn rekening. Daarbij is uitgegaam van een aansluitingsdichtheid van 85 procent in Wassenaar Noord en 70 procent in het zuidelijk deel van het dorp. In sommige gevallen moeten bewoners in noord Wassenaar ook wat meer betalen dan het genoemde. VOORSCHOTEN - Sinds oktober vorig jaar worden er in Voorschoten V.O.S.-cursussen georganiseerd. V.O.S. bete kent: vrouwen oriënteren zich op de samenleving. Al in juni vroeg de werkgroep subsidie aan en vanavond wordt die subsidie aanvraag in een vergadering van de commissie voor welzijn en onderwijs behandeld. Tot nu toe heeft de werkgroep V.O.S.-Voorschoten nog geen cent subsidie ontvangen en zich met een gift van "de Maatschappij voor het Nut van het Algemeen ('t Nut) moe ten bedruipen. Die gift van ruim 1200 gulden bleek al snel veel te weinig te zijn. Er moest een lening worden gesloten. Toen de subsidie niet direkt kwam richtte de werkgroep zich in augus tus tot het Overleg Vormings en Ontwikkelingswerk in Voorscho ten dat daarop adviseerde voor 1977 de hele pot van 1500 gulden voor vormings en ontwikkelingswerk aan de V.O.S. ter beschikking te stellen. Daarnaast zou er voor 1978 en latere jaren een aparte post op de begroting van de gemeente moeten komen met de subsidie voor de V.O.S. Het college van Burgemeester en Wethouders ging daar niet direct mee akkoord en het resultaat is dat de V.O.S. tot nu toe nog geen geld van de gemeente heeft gehad. Scholing De V.O.S. cursussen zijn twee jaar geleden tijdens contactdagen voor vrouwenorganisaties ontstaan toen LEIDERDORP - De datum waarop met de scholenbouw in de Leider- dorpse wijk Voorhof zal worden begonnen moet worden uitgesteld. Oorzaak van dit uitstel zijn bezwa ren van omwonenden tegen een schoolgebouw aan de Mar- joleintuin. De bezwaren richten zich voornamelijk op een 21 meter lang gymnastieklokaal, waardoor een muur zal oprijzen die moeilijk met bomen is te verbloemen. LEIDERDORP - Met de bouw van de winkels in Winkelhof wordt in maart een begin gemaakt. Dat heeft projectontwikkelaar Matser deze dagen aan het gemeentebestuur van Leiderdorp meegedeeld. De bouwtijd wordt geschat op onge veer tweeëneenhalf jaar. Het hele middengedeelte van Win kelhof, bestaande uit een grote parkeergarage; een winkellaag en daarop flatwoningen, wordt ge bouwd door Sanders Verenigde Bedrijven te Arnhem. Over de be stemming en verdeling van de win kelruimte zijn nog geen gegevens bekend. In de komende maanden zal het branchepatroon worden vastgesteld. Tevens wordt dan een begin gemaakt met het overleg met het Leiderdorpse gemeentebestuur over de verdeling van de win kelruimte. Ook de plaats van de ingang wordt niet als ideaal beschouwd, omdat er weinig ruimte is voor de auto's van ouders die hun kinderen het liefst vlak voor de ingang willen afzetten. Tenslotte moet worden nagegaan plooien. bleek dat er een grote behoefte aan scholing voor vrouwen bestond. Als zodanig is de V.O.S. een van de resultaten van het jaar van de vrouw. De eerste V.O.S.-cursussen ontstonden in de provincie Noord-Holland en van daaruit ver spreidde de V.O.S. zich over de rest van het land. In februari *77 ontstond ook in Voorschoten een werkgroep die een V.O.S. cursus wilde organise ren. Tevoren was bij de Welfare af deling van het Rode Kruis in Voor schoten gebleken dat de vrouwen die daar kwamen om te handwer ken eigenlijk veel meer behoefte hadden om te praten. Om aan die wens vorm te geven werd in sa menwerking met de maatschappe lijk werkster van de gemeente een werkgroep opgericht die na zou gaan hoe zoiets praktisch uitge voerd moet worden. Uiteindelijk kwam de groep uit op het organise ren van de V.O.S.-cursussen en in juni ging de subsidie aanvraag de deur uit om in september met de cursus te kunnen beginnen. Begeleiding Elke cursus wordt door twee vrou wen begeleid, in Voorschoten zijn dat Vera Muller en Mieke de Lange. De V.O.S.-cursussen richten zich op vrouwen uit de kringen van de laagstbetaalden die weinig of geen opleiding hebben en buiten hun huishouden weinig sociale contac ten. Het doel van de cursussen vloeit daar dan ook uit voort. De vrouwen moeten zich bewuster van hun situatie worden, daar inzicht in krijgen, er achter komen waar be slissingen genomen worden en hoe je toegang tot bijvoorbeeld be stuurders kunt krijgen. Daarnaast is het de bedoeling dat vrouwen door het volgen van zo'n cursus meer zelfvertrouwen krijgen waar door ze zich zelf beter kunnen ont- Vrouwen van de Voorschotense Vos-cursus: "de cursus dient slechts als een opstapje" ze dan gaan behandelen. De deel neemsters zoeken informatie over het onderwerp en stellen daarover vragen aan een deskundige. In Voorschoten zijn tot nu toe de on derwerpen „wie ben ik, als vrouw, mag ik tijd aan mezelf besteden, in een gezin cijfer je jezelf weg", „so ciale wetgeving", en „gemeentepo litiek" behandeld. Tot nu toe blijkt dat er meer tijd per onderwerp no dig is dan van tevoren werd ge schat. Vooral in het begin van de cursus bleek dat de vrouwen nogal verle- interviewen om kennis te maken. „Je zag het al aan de gezichten". Tegenstanders Een punt dat vaak door tegenstan ders van cursussen als de V.O.S.- cursus wordt genoemd is dat dat soort cursussen vrouwen alleen maar ontevreden maken. Dat blijkt in de praktijk nogal mee te vallen. Vera Muller en Mieke de Lange be strijden die stellingname dan ook. „In de groep (die qua leeftijd va rieert van 26 tot 54 jaar) blijkt vaak zichzelf niet goed het verschil in opvoeding tussen of de het complex gehan- Een V.O.S, gen durfden te uiten. De begeleidsters en deelneemster Toos van Wissen zeiden hierover „Vooral in het be- bijvoorbeeld broertjes en zusjes, de broertjes die vroeger vaak wel mochten doorleren terwijl dat teerde maten wel in overeenstem- deelneemsters gin durfde niemand het woord te meisjes niet nodig 1 De ming met de voorschriften zijn. geleidsters onderwerpen kiezen die worden zich vaak bewust van dingen die ook anders zouden kun nen. Dat wil echter niet zeggen dat zij al die dingen direkt gaan verket teren". Opstapje moet het begin zijn, een gen bijeenkomsten blijkt dat de meeste deelneemsters na de V.O.S.-cursus verder willen gaan. Er is iemand die een cursus Engels wil gaan volgen, iemand die naar de moedermavo wil en er zijn vrouwen die een soort vervolg op de huidige cursus willen gaan doen. Voor al lemaal geldt dat ze dat vóór de cur sus niet goed durfden. Om zoveel mogelijk vrouwen te be reiken moet de drempel voor de cursus zo laag mogelijk gehouden worden. De V.Ö.S.-groep wil vrouwen bereiken die normaal nooit naar cursussen gaan. Daarom probeert de groep de kosten zo laag mogelijk te houden, 1,50 a 2 gulden per les waardoor zonder subsidie nauwelijks kan worden gewerkt. Tot slot nog iets over de doelgroep van de cursus: vrouwen uit de laagste inkomensgroepen met weinig opleiding. Je zou zeggen dat die in een dorp als Voorschoten niet erg veel voorkomen. Maar het blijkt vaak zo te zijn dat mannen met een hoog gekwalificeerd beroep ge trouwd zijn met vrijwel onge schoolde vrouwen. „De hoge heren met de lage vrouwtjes". t Gezellige zitjes in de gangen van het woonpaviljoen Drumband wil pijperkorps ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse drumband V.I.O.S. is van plan de muziekvereniging uit te breiden met een pijperskorps. Om het idee gestalte te kunnen geven zal, bij voldoende aanmel dingen, een informatieavond worden gegeven. Degenen die interesse hebben om blokfluit, pijpcrfluit of dwarsfluit te bespelen kunnen zich, mits zij ouder dan 7 jaar zijn, aanmelden bij het bestuur van Drumband V.I.O.S. Liethorp krijgt nieuwe manege LEIDERDORP - De Leiderdorpse ruitervereniging Liethorp krijgt een nieuwe manege in het sport park "De Bloemerd". Zodra het ter rein het toelaat zal de eerste paal geslagen worden. Op het terrein van de Ursulakliniek in Wassenaar is gisteren het eerste woonpaviljoen van de nieuwbouw, zonder feestelijk vertoon, in gebruik genomen. In mei a.s. zal de officiële opening plaats hebben van het gehele nieuwe complex, dat uit twee pa viljoens en een gebouw voor psy chologie en kreatieve therapie zal bestaan. Het nu gereedgekomen paviljoen kan 60 psychiatrische patiënten I huisvesten, in principe in vier groepen van 15 patiënten elk. Maar de indeling van het gebouw maakt het ook mogelijk kleinere groepen te vormen. Architect en binnenhuisarchitect hebben vooral gestreefd naar „huiselijkheid". Dat is bereikt door de keuze van kleuren en meubilair, door het plaatsen van gezellige zitjes in de gangen. Er is voor de patiënten een was-lokaal met een wasmachine en een cen trifuge. Eet- en recreatieruimten ademen een bijzonder huiselijke sfeer, de ruimten voor verple gend personeel, artsen en thera peuten kenmerken zich door openheid en gemakkelijke be reikbaarheid- Van het eerste paviljoen dat nu ge reed gekomen is is de helft inge richt voor patienten-in-observa- tie, patiënten die nog niet toe zijn aan het funktioneren in het nor male groepsverband. WASSENAAR - De actieve Was- senaarse schoolsportcommissie heeft in de kerstvakantie weer voor een sportief evenement ge zorgd, ditmaal voor de scholen voor voortgezet onderwijs: een volleybaltoernooi in de sporthal. De morgen werd gevuld met voor ronden, in de middaguren wer den de z.g. kruis-finales gehou den. De penningmeester van de commissie, de heer H. van der Eijk reikte de prijzen uit. De resultaten waren: jongens se nioren 1. Rijnlands Lyceum A; 2. S. Adelbertcollege A; 3. Beres- teyn uit Voorschoten, dat als gas- tploeg deelnam. Meisjes senio ren: 1. Adel bert A; 2. Rijnl. Lyc. Gedrag van vissen WASSENAAR - De Wassenaarse vereniging van aqua riumliefhebbers "Het Zeep aardje" houdt op vrijdag 13 ja nuari te 20 uur in de zaal van de gereformeerde kerk aan de Zijl laan een contactavond. Prof. Dr. A. Stolk zal een dialezing houden over "Aangepast gedrag van vissen". Voorts zal de gebruikelijke verlo ting worden gehouden. LEIMUIDEN - Tweemaal op de zelfde plek (de brug over de Drecht in Leimuiden) ging giste ren een aanhangwagen achter een auto ondersteboven. De eerste keer rond het middaguur, de tweede maal een paar uur later toen juist de verbogen koppeling was gerepareerd. WOENSDAG 4 JANUARI 1978 Woensdag Kennedy laan 11, A; 3. Rijnl. Lyc. B. Jongens junio ren: 1. Doorman-Mavo A; 2. Rijnl. Lyc. A; 3. Adelbert A. Meisjes ju nioren: 1. Doorman-Mavo A; 2. Adelbert A; 3. Rijnlands Lyceum A. Aan het einde van het toernooi werd voor het eerst een aantal wedstrijden gespeeld tussen di verse lerarenteams, waarbij de jeugd kon zien hoe het spel niet gespeeld moet worden. De uit slag was: 1. Spinbaanschool; 2. Doorman-Mavo (met hulp van Leski); 3. Rijnlands Lyceum; 4. Adelbertcollege. Burgerlijke stand der Schoor en E.van der Hoogt; Harm, zn v R. Draaisma en E.M.J. Be- nngs; Marcel, zn v m.Guyt en I. Tijs terman; Mike Johannes, zn v T.J. van Oosten en M.C.A. Comelissen; Susanne Leonieke, dr v L. Kleine en V.C.M. Ol- gers; Michael, zn v G. Mikaelian en G.C. van Brugge; Hanna, dr v M.L.Koens en A. J Middelhoek; Michael Dorian, zn v Z. Joffe en B. Nowinska. Overleden; F.J. Gerritzen (1910); W. van Langen (1930); P.J. van Eek (1915); M. van Oosten (1920); M. Kromhout (1904), geh gew met H. Schlagwein; J.P.S. van der Sluis(1901); J.M. Verkade (1913); T. Peet (1913); M.compier (1888); J. den Oude (1888); J. Schreuder (1910); W. Hardeman (1901); A.E.I, de Vries (1949) geh gew met J.G. van Leijden. WARMOND. Geboren: Albertus Theodorus. zn v A.J. de Vos en R.M. Bloem Overleden: W. Vogelaar, (84); S.de Vink (88) geh gew met M. van der Kaay. Getrouwd: W.J.M.Rootinck en E.C.M. Faas; C.J M Hoggeboom en L.P.M. Oegstgeest, infor matieavond Bahai gem, 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11, open huis bejaarden, do. van 14-16.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.20-12.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen, zeefdrukken, jazzballet, gitaar- cursus, goochelen, pottenbakken, teke nen en schilderen, alle groepen vanaf 20 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur, vegetaries eethuis 18 uur, kreatieve werkavond, gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan, KNVB zaalvoetbal 19-23 uur. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechts kundige dienst leden van het CNV Lei den, 19.30-20.30 uur. Romanuszaal (Achter Hartebrugkerk) Mare, bijeenkomst belangengroep al leenstaanden 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie welzijn en onderwijs 20 uur. Donderdag 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, PvdA- thema-avond over wijkraden, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie openbare werken 20 uur. MOC-terrein, Marinelaan Voorschoten, 19 uur kerstboomverbranding. Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, Architectenbureau, gratis advies, 20-21 uur tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-café avond 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33 Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. In validenbond 19-20 uur. tel. 01717-3309. Troef, Noordeinde 2a, Nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur. project Leiden, handenarbeid 20 uur. Vrijetijdscentrum Breestraat 66. sport- café, toneelworkshop, gitaarcursus, go, alle groepen vanaf 20 uur. 't Breehuys. Breestraat 19, keramiekcur- sus 19.30 uur, tapdansen, koffiebar, 20 Vijftiovenhuis, Hoflaan 169, 14-16.30 open huis voor bejaarden Restaurant Groenoordhallen, nieuwjaarsreceptie 16.30-19 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 dec tot 6 jan. door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482, Oegstgeest. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruikmaken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheids centrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht) Warmond - zr. R. Koster, Helm straat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst i, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Woud. Ondertrouwd: W.C.J. Versluys c Vink. i M E. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling le voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2