LEIDSCH DAGBLAD Anwar Sadat: „Carter en ik zijn het eens geworden d&n lengen Is bredere RW4 nodig?" vandaag Van spionage verdachte Oostduitsers gepakt Israëli's vertrouwen op Sadat Sigaren worden per 30 januari duurder Politieke moorden in Italië gaan door WOENSDAG 4 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35440 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wethouders reageren terughoudend op plannen van Rijkswaterstaat LEIDEN LEIDERDORP ZOETERWOUDE - In Leiden, Zoeterwoude en Leiderdorp is men er nog niet direct van over tuigd, dat het noodzakelijk is om de Rijksweg 4 tussen Hoogmade en Leidschendam te verbreden tot een zes- of achtbaansautos nelweg. "Het is maar de vraag of we voortdurend moeten inspelen op de behoefte aan steeds grotere wegen", vindt de Leiderdorpse wethouder Drenth. Ook zijn Zoeterwoudse collega De Jong heeft zijn twijfel: "De ver keersoverlast is in Zoeterwoude op de Hoge Rijndijk groter dan ergens anders. Daarom geniet wat ons betreft de aanleg van de rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven, red.) de voorkeur boven de ver breding van de rijksweg 4". Indien Rijkswaterstaat de nood zaak van de verbreding in haar nota, die de gemeenten overigens nog niet hebben ontvangen, over tuigend weet aan te tonen, heeft wethouder Drenth een "lichte voorkeur" voor de omleidings- weg. "We móeten echter ook se rieus rekening houden met de aantasting van de Achthovener- polder, die daar het gevolg van zal zijn". Wethouder De Jong ziet voorlopig meer in een verbreding van rijksweg 4: "Het gebied tussen de Meerburgerwetering en de be staande rijksweg is breed genoeg om daar een en ander te realise ren. Doorsnijding van de Grote Polder is volgens ons niet nood zakelijk. We zullen ons dan ook zo sterk mogelijk maken om de pol der niet te laten aantasten". Verbaasd is de Leidse wethouder Waal (Stadsontwikkeling en Verkeer) dat Rijkswaterstaat al zo snel met de verbreding van de rijksweg op de proppen is geko men. "We wachten nu al geruime tijd op de cijfers, die aangeven wat de aanleg van de Rijksweg 11 betekent voor het Leidse wegen net. Zodra die cijfers er zijn, zal er bin nen de gemeente gediscussieerd moeten worden over de vraag wat er in de toekomst met de rijks wegen rondom Leiden moet ge beuren. Er is een duidelijke sa menhang tussen de beide wegen. Een belangrijk punt zullen de aansluitingen vormen. Op dit ogenblik ben ik geneigd te zeg gen dat je niet zo snel moet be slissen om de Hoge Rijndijk e Europaweg geen aansluiting meer te geven op de rijksweg. Als er te weinig aansluitingen ko men, krijg je op andere punten weer problemen". Inmiddels is een eerste ongeruste reactie uit Leiderdorp op tafel beland bij het ministerie van ver keer en waterstaat Een inwoon ster van de Marijkestraat schreef in een brief dat de rijksweg door Leiderdorp niet verbreed zou moeten worden. Wel zou er een geluidsmuur of wal moeten wor den gebouwd om de bestaande geluidshinder te verminderen. "Verschillende metingen hebben aangetoond, dat de geluidshinder nu al het toelaatbare over schrijdt", aldus de bewoonster. (Zie ook Leidse pagina) JERUZALEM (AFP) - Vijfen tachtig procent van de Is raëlische joden is op het ogen blik overtuigd van het op rechte verlangen naar vrede van president Sadat. Dit blijkt uit een opinie-onder zoek van het instituut voor so ciale onderzoekingen van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem. Het cijfer ligt aanzienlijk hoger dan i maand geleden. Daarentegen blijft 60 procent van de ondervraagden vrezen dat er in de komende tien jaar een nieuwe oorlog met de A.rabische landen zal worden gevoerd. Uit de peiling blijkt verder dat meer dan 80 procent meent dat Syrië geen vrede wenst. EINDHOVEN (ANP) - De produk- ten van de Nederlandse sigare- nindustrie zullen met ingang van 30 januari in prijs worden ver hoogd. Sigaren van het type Bolknak en Corona worden twee cent, de Senoritas 1 cent en de Sprietjes een halve cent per stuk duurder, zo heeft de Nederlandse Vereniging voor de Sigarenin- dustrie bekendgemaakt. De prijsverhoging is het gevolg van de sterk gestegen kosten van grondstoffen, verpakkingsmid delen en vervoer. In de praktijk zullen de sigaren- rokers niet onmiddellijk per 30 januari met de prijsverhoging worden geconfronteerd, omdat de kleinhandel nog over voorra den tegen de oude prijzen be schikt, zo meent de Vereniging. ASSOEAN, EGYPTE (UPI/AFP/Reuter)- Presi dent Carter en zijn Egyptische ambtgenoot, Sa dat, hebben vanochtend in Assoean een onder houd van 50 minuten gehad. 'Ik ben zeer geluk kig te kunnen zeggen dat onze opvattingen ge lijk waren en dat wij het eens werden over be paalde stappen om het vredesproces gaande te houden', aldus Sadat kort voor het vertrek van Carter naar Parijs. President Carter is vanmorgen in Assoean aangekomen e Egyptische staatshoofd Sadat. Midden: Rosalynn Carter. SITTARD (ANP) - Twee in Sittard verblijvende Oostduitsers, een als echtpaar samenwonende man en vrouw, zijn gearresteerd op verdenking van spionage, zo ROME (AFP) - Vandaag is ir de eerste politieke moord v Koude nacht Koude nacht met opklaringen, weinig wind en slechts hier en daar een bui. Minimumtemperaturen van ongeveer 1 graad vlak aan zee tot omstreeks min 4 graden in het binnenland en plaatselijk het (Opgemaakt om 11.15 uur) Waterhoogten 5 januari Zon op 8.48; onder 16.43 uur. Maan op 4.05 uur; onder 13.64 uur. Hoog water te Katwijk 11.26 Laagwater te Katwijk 7.01 uur en 1 jaar gepleegd nadat vorig jaar volgens officiële cijfers zeker 24 mensen onder wie rechters, ad vocaten, politiemensen en journalisten het slachtoffer wer den van een recordaantal ter reurdaden in het land. Ditmaal werd een veiligheids functionaris van een Fiat-fabriek in de omgeving van Rome van ochtend toen hij naar zijn werk zou rijden doodgeschoten. Een collega van hem die met hem mee zou gaan raakte zwaar gewond als gevolg van een groot aantal scho ten dat op hen werd afgevuurd, aldus de politie. Beide mannen, De Rosa (51) en Porta (60), van wie de laatste ge wond raakte aan zijn rech terbeen. waren belast met de coördinatie van de veiligheid in alle Fiat-fabrieken in Zuid-Italië. heeft de politie vandaag meege deeld. De Bundeskriminalpolizei hield het tweetal, van wie de man zegt Werner P. en de vrouw Ilse L. te heten, 23 december aan in de Westduitse vakantieplaats Bad- Neuenahr. Op verzoek van de Duitse justitie heeft de gemeentepolitie van Sit tard op eerste kerstdag, 25 de cember, huiszoeking gedaan in de woning van de twee. In hun kapitale bungalow zijn een aantal zaken in beslaggenomen, die wijzen op spionage-activiteiten. De vermoedelijk met valse papie ren sinds 1975 in Sittard woon achtige Oostduitsers exploiteer den een bedrijf in verlichtingsin stallaties "Werner decoratiesys temen". De politie hield ze al ge ruime tijd in de gaten, omdat het opviel dat ze erg royaal leefden, veel uitgingen en een duur huis bewoonden. Hun handel was daarentegen niet al te florissant. De Sittardse gemeentepolitie waarschuwde de Duitse instan ties. Toen het duo kort voor Kerstmis met vakantie ging in Bad-Neuenahr, is het daar bij 'Wij zijn op weg naar vrede, een werkelijke vrede in het gebied, een blijvende vrede', aldus Sadat. President Carter zei dat de V.S. van plan zijn "een actieve rol" te spe len bij de onderhandelingen voor het bereiken van vrede. 'Wij gelo ven dat er bepaalde beginselen zijn die in acht genomen moeten worden voordat vrede kan wor den bereikt. In de eerste plaats moet volledige vrede gebaseerd zijn op normale betrekkingen onder de partijen. Ten tweede moet Israël zich terugtrekken uit dein 1967 bezette gebieden'. 'Ten derde moet er een oplossing zijn van het Palestijnse vraagstuk in al zijn aspecten. De partijen moe ten de wettige rechten van het Palestijnse volk erkennen en de Palestijnen in staat stellen deel te nemen aan het bepalen van hun toekomst', aldus Carter. heeft daar onmiddelijk overleg gepleegd met het 'Enige soepelheid is altijd noodza kelijk om geslaagde onderhan delingen te verzekeren'. President Sadat zei: 'Al wat ik vraag is dat wij binnen korte tijd de gelegenheid zullen hebben president Carter te ontvangen en hem de dankbaarheid van het Egyptische volk en van mij te to nen'. Hij nodigde nogmaals 'de betrok ken partijen' in het conflict in het Midden-Oosten uit zich aan te sluiten bij de huidige vredeson derhandelingen, 'op elk ogenblik dat zij het nuttig zullen oordelen, want dit keer gaan wij naar vrede, een werkelijke en blijvende vrede in het gebied'. President Carter zei nog dat er 'door alle partijen in het gebied erkende grenzen moesten zijn'. Hij sprak zich uit voor de uitvoe ring van de resoluties 242 en 338 van de Verenigde Naties. Kort De laatste vijf minuten van het on derhoud van Carter en Sadat nam de Westduitse bondskanselier, die na zijn officiële bezoek een- privé-bezoek aan Egypte brengt, daaraan deel. aankomst in een hotel gearre steerd. Hoewel de politie aanvankelijk niets wilde zeggen, kwam de ar restatie toch uit door buren en vrienden van het Oostduitse paar, die Werner en Ilse misten. Bovendien was veel politie ge zien in hun huis. President Carter had een kort be zoek aan Egypte ingelast op zijn reis naar zes landen. Eerder be zocht hij Polen, Iran, India en Saoedi-Arabië. Na Parijs zal hij Brussel nog bezoeken. Het bezoek aan Assoean werd in gelast nadat Sadat zijn diepe teleurstelling had geuit over een opmerking in een vraaggesprek van Carter dat hij niet de voor keur gaf aan de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat op het gebied van de westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. Egyptische functionarissen zeiden dat Sadat Carter meedeelde dat hij het Amerikaanse voorstel voor een autonome Palestijnse staat, tenminste tijdelijk verbon den aan Jordanië, aanvaardde maar dat het Palestijnse recht op zelfbeschikking door Israël moet worden erkend. Sadat herinnerde Carter er aan dat hij zo'n verwoed pleitbezorger van mensenrechten, waaronder het zelfbeschikkingsrecht, is en vroeg hem er bij Israël op aan te dringen een soepeler standpunt in te nemen, aldus de Egyptische functionarissen. Carter beloofde dat de V.S. een ac tieve rol zouden spelen in het werk van de politieke commissie die op de Egyptisch-Israëlische top in Ismailia werd ingesteld en die half januari bijeen zal komen. Op de vlucht van Egypte naar Pa rijs heeft hij de Israëlische pre mier, Menachem Begin, op de hoogte gesteld van het verloop van zijn gesprek met Sadat. (zie verder pagina 9). 22 PAGINA'S Dat de vrachtwagen chauffeurs grote moeite hadden om tijdens het noodweer van gistermiddag hun vehikels op het juiste spoor te houden bewijst de foto links. Door de hagel slipte deze vrachtwagen, raakte van de weg en werd van voren over de vangrail "getild". De 30-jarige Rot terdamse chauffeur bleef ongedeerd. De storm eiste één dode. Op het IJsselmeer sloeg een man overboord. Zijn zoons wisten hem weer op het schip te hijsen maar mond-op-mondbeademing mocht niet meer baten. De schade is Staatsbosbeheer nog meegevallen. Op de Ve- luwe sneuvelden overigens wel tamelijk veel bomen. Ook kassen in de kust- en bollenstreek moesten het ontgelden PAGINA 7 Froukje Slofstra jongste medewerkster van de NOS PAGINA 5 Spasski is Kortsjnoi tot op een punt genaderd PAGINA 11 ft Vakbekwame grafici wor den schaars PAGINA 19 Ltr. jonge Hartevelt 11.95 Ltr. jonge Schiedamse Waegh 9.90 Ltr. Bessen genever 6.95 Ltr. Citroen brandewijn 6.95 Ltr. Bols Beerenburg 11.95 Bacardi rum wit 12.95 Sherry Costa medium, dry pale en cream p. fl. 3.95 3 flessen 10.00 KENNEDYLAAN 7 1 BEVRIJDINGSPLEIN 19> LEIDEN KOPERMOLEN 36 J „Doe-het- zelf-pakket" van de PTT DEN BOSCH (ANP) - Bij de PTT bestaan gedachten om een "doe-het-zelf-pakket" in te voeren. Daarmee zouden mensen die al een telefoon aansluiting hebben in hun woning zelf een tweede of derde toestel kunnen aanslui ten. De kabels zouden dan door de abonnees gelegd moeten worden. Dat heeft ing. J. de Jong, adjunct-direc teur in het district Den Bosch, desgevraagd gezegd in een toelichting op het jaarverslag 1977. De PTT blijft de hoogste priori teit toekennen aan de aanslui ting van nieuwe telefoon abonnees. Het doe-het-zelf- pakket zou een tegemoetko ming kunnen zijn voor men sen die een uitbreiding willen van de bestaande aansluiting en daar niet te lang op willen wachten. Tegenstander van Arafat vermoord Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18 00- 19 30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 ot 210221. of de agent in uw woonplaats. BEIROET (AP) - Een nieuwe Pa lestijnse verzetsorganisatie het "Elfde executie commando" heeft vandaag de verantwoor delijkheid opgeëist voor de moord op Bzajes el Jaabari, een bloedverwant van de burgemees ter van de stad Hebron op de be zette westelijke oever van de Jor- daan. Jaabari, zelf een Palestijn en een uitgesproken tegenstander van Arafat, is volgens de Israëlische pers tijdens een jachtpartij in de omgeving van Hebron om het le ven gekomen. De Israëlische po litie zou in verband hiermee een aantal arrestaties hebben ver richt. Naakt- zwemmen ZOETERMEER (ANP) Liefhebbers van naakt- zwemmen kunnen van april af elke week een uur lang te recht in het bad- en sportcen trum De Driesprong in Zoetermeer. De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft dit voor elkaar gekregen. Tijdens de naaktzwemuren zullen de ramen worden geblindeerd. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken' voor haï ge.d en O Ik besJis meteen en U kunt mij m.i.v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam Adres J Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar i Dagblad t

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1