VERLIES BELOOPT AL TON „opent" stadsbus Minister HILLEGOM WIL ANDER BOUWPLAN TEEKENS EERSTE RIT HEEFT MAANDAG PLAA TS Bezetting is nog niet rond Winkelcentrum Oude Wetering staat een lialf jaar leeg STREEK De gemeente heeft wel voorkeur voor Teekens als koper van het politiekantoor, maar vindt het plan van Teekens te grootschalig. Van het ontworpen huizen/win- kelblok zou minstens één verdie ping af moeten. Verder zou vol gens wethouder Smits van Hil- legom te weinig ruimte over blijven voor wat groen. Dat de voorkeur naar Teekens overhelt is te danken aan diens hoge inschrijving (zes ton) en het gegeven dat Teekens architect, Cees Dam, als beste is beoordeeld van het zestal dat zich over een plan heeft gebogen (er waren zes inschrijvers). Dam is momenteel bezig met een andere opzet van zijn plan, meer aangepast aan de wensen van het gemeentebe stuur. Er wordt nog onderhandeld over de Burgemeester van Nieuwkoop deze maand met pensioen NIEUWKOOP - Burgemeester A.H. van Montfoort neemt zater dag 28 januari afscheid van Nieuwkoop. Hij gaat met ver vroegd pensioen. Dit officiële ge beuren vindt plaats in de sporzaal "De Steupel" aan de Maarten Freeke Wije van half twee tot half vier. Van Montfoort heeft verzocht geen bloemen of cadeautjes te willen schenken maar het geld dat men hiervoor wil uittrekken te storten op rekening 652562140 van de NMB in Nieuwkoop of op po strekening 661878. Op de over schrijving moet wel worden ver meld afscheidscomité Nieuwkoop. De giften zullen worden bestemd voor medisch werk in Kenia waar een zoon van Van Montfoort als arts werkzaam prijs. Teekens aanbod van zes ton staat alleen voor een plan zónder parkeergarage. Wil het gemeen tebestuur zo'n garage erbij, dan wil de Leidenaar niet meer dan vijf en een halve ton kwijt. Wet houder Smits daarentegen wil graag wat meer geld zien. Beide partijen spreken niettemin over "prettige zakelijke onderhande lingen". Optimisme Teekens: "We zijn vol optimisme en verwachten op korte termijn rond te komen. Het was typerend hoe ons plan overeenkwam met de inzichten van Stad en Land schap, adviseur van de gemeente. Alleen dacht Stad en Landschap wat kleiner dan wij. Dat we ons plan moeten verkleinen heeft ge volgen voor de hoogte van ons bod. We moeten grofweg geschat dertig procent op ons oorspron kelijke plan inleveren. Dat bete kent opnieuw exploitatiebereke ningen en plannen maken. Cees Dam is daarmee bezig. Wat dat oplevert moet ik dan ook nog af wachten." Ook wethouder Smits hoopt snel rond te kunnen komen met Teekens. "het slopen van het po litiebureau heeft een lelijk gat veroorzaakt in Hillegom. Dat wil ik zo snel mogelijk gevuld zien. Als we snel zijn kan dat in vijf maanden." Teekens daarmee ge confronteerd: "Smits is am bitieus, nou dat zijn wij ook. Als Smits vijf maanden zegt dan zal het voor ons een sport zijn in vier maanden klaar te zijn. We werken met goede, betrouwbare midde len. Daarom moet dat kunnen, als ook de gemeente meewerkt." Mochten Teekens en de gemeente elkaar niet vinden dan komen overigens de andere vijf gegadig den weer aan bod. In elk geval heeft Smits voor deze gegadig den een zekere schadeloosstel ling in gedachten. "We hebben alle inschrijvers ge vraagd een plan op te stellen. Dan vind ik het niet meer dan correct dat we de kosten van het teken werk vergoeden. Als de verkoop van het politiebureau in de raad komt zal er ook een voorstel ko men tot deze gedeeltelijke ver goeding", aldus Smits. Het winkelcentrum in Oude Wétering. Het bord 'Hier komt Digros' prijkt er nog steeds. Ondanks her haalde verzoeken van de plaatselijke middenstand dit weg te halen. 'Het is ons een doorn in het oog', meldt voorzitter Van den Bosch. HILLEGOM - Leidenaar Teekens en de gemeente Hil legom zijn met elkaar in verregaande onderhandeling over het oude, en inmiddels gesloopte politiebureau in de dorpskern. Hoewel het vrijwel zeker is dat de twee par tijen elkaar zullen vinden, zal het oorspronkelijke nieuwbouwplan van Teekens, dat zich uitstrekte over het gebied van het oude politiebureau tot en met hotel het Wapen van Friesland, niet worden uitgevoerd. OUDE WETERING - Zeker honderdduizend gulden is de financiële schade die het Centraal Financierings Instituut in Den Haag, opdracht gever tot de bouw van het winkelcentrum aan het Meerkreukplein in Oude Wetering, tot nu toe heeft geleden. De middenstanders uit Alkemade hebben de bezetting van de win kels in het centrum aan het Meerkreukplein nog «iet vol ledig afgerond. Als zij erin mo gen trekken dan is het in ieder geval wél zeker dat A en O er een supermarkt begint. Hiervoor is zeshonderd van de veertienhon derdvijftig vierkante meter vloeroppervlakte beschikbaar gesteld. Daarnaast komt er een vestiging van Van den Bosch (lingerie). Hij verruilt het oude pandje in het dorp voor een ruimte van honderdvijftig vierkante meter in het nieuwe winkelcentrum. Voor Van den Bosch is het op schieten geblazen omdat zijn contract met de 'huisbaas' bin nenkort afloopt. Een verlenging daarvan zit er niet meer in. Verder komt er een bankinstelling in het centrum, die dezelfde ruimte heeft 'geclaimd' als Van den Bosch. De ruimte die over is wordt verdeeld over acht win keltjes van vijfenzeventig vierkante meter. Praktisch ze ker is dat warme bakker Van Rijn ook een plaatsje in het win kelcentrum krijgt. Volgens de Kamer van Koophan del in Leiden zijn er, ondanks dat er zich wat kandidaten heb ben teruggetrokken, nog vol doende gegadigden om alle winkels te kunnen bemannen. Dit is te wijten aan het feit dat het nieuwe onderkomen, dat in ok tober van het vorig jaar al klaar was voor gebruik, nog steeds niet is bemand. De huurinkomsten, ongeveer honderdvijfenzeven tigduizend gulden per jaar, staan stil en de rente op de hypotheek moet worden afgelost. Het Haagse Gerechtshof moet nog altijd een uitspraak doen wie er nu in het winkelcentrum mag trekken: Dirk van den Broek met een Digros-vestiging of de plaat selijke middenstanders. De kan tonrechter bepaalde vorig jaar dat de dorpswinkeliers voorrang genieten. Van den Broek nam dit niet en ging in hoger beroep. De verwachting is nu dat in de loop van maart een uitspraak tege moet kan worden gezien. Schadeclaim zaak, hoe wordt dit dan gere geld? Wordt dit verrekend in de huurprijs van de winkels? Enghardt: "Nee, nee. Die hoeven niet meer te betalen dan de prijs die gold op het moment dat de winkels gereed waren. Het verlies zal het Centraal Financie- Natuurlijkzou je kunnen zeggen, ik trek me van die hele toestand geen snars aan en Digros bij voorbeeld uitnodigen om er maar in te trekken. De kans bestaat wel dat er dan beslag wordt gelegd op het onroerend goed. En dat is ook niet zo best". Niet te voorkomen Volgens het Centraal Financierings Instituut is deze situatie ontstaan door een "opeenstapeling van misverstanden". Enghardt zegt dit bijzonder jammer te vinden. "In de eerste plaats", zegt hij, "kunnen we hiervoor niet aan sprakelijk worden gesteld. Dit staat voor negenennegentig pro cent vast. Het CFI heeft aan Van den Broek onrechtmatig een huurcontract verstrekt. Hij heeft zelf die schade veroorzaakt, niet wij. Bovendien heeft de stichting (zij is gevormd toen het touwtrekken om het winkelcen trum begon) misschien een paar honderd gulden in kas. Als het zonodig moet kan hij die krijgen, daar hebben wij geen moeite Directeur Enghardt van het Cen traal Financierings Instituut zegt hierover. "Stel dat wij in het ge lijk worden gesteld, dan zullen we proberen dat verlies te verha len op de veroorzakers: de win keliers uit Alkemade dus". Als het nu eens anders uitpakt en de middenstanders winnen deze rings Instituut dan voor zijn re kening moeten nemen. Die stoot kunnen we gelukkig wel opvan gen. We moeten het sportief op vatten en de consequenties onder ogen durven zien". Enghardt zegt het te betreuren, er ger nog dan die financiële kwes tie, dat het winkelcentrum maar leeg staat. "Ik kan met niemand onderhandelen. Je bent aan han den en voeten gebonden tot het Hof een uitspraak heeft gedaan. Voorzitter Van den Bosch van de plaatselijke middenstandsver enigingen reageert vrij lakoniek op de opmerking van het Cen traal Financierings Instituut in dien dit mag uitmaken wie er in het winkelcentrum trekt, de ge leden schade op de winkeliers zal worden verhaald. Terug krabbelen Van den Bosch beweert dat Digros aan het terug krabbelen is. "Van den Broek wil nu alleen nog maar de ruimte hebben die is gepland voor het vestigen van een super markt. Zeshonderd vierkante meter is daarvoor uitgetrokken. Daarin moeten dan ook een bak ker en een slager worden onder gebracht. Ik geloof', aldus Van den Bosch, "dat Van den Broek inziet dat hij een te grote mond heeft gehad. De plaatselijke win keliers hadden geen trek in het centrum, zei hij altijd. Maar nu ziet hij anders". Maakt Digros alsnog een kans op een ruimte? Van den Bosch: "Ik geef hem geen cent kans meer. Misschien dat hij A en O (de supermarkt-vestiging) kan uitkopen. Dit zou zijn enige kans zijn, denk ik. Van de andere winkels moet hij afblijven. Als Van den Broek nu eens vantevo- ren netjes met ons was komen praten, was er misschien best wat te regelen geweest. Zo langza merhand is het nu een prestige- zaak geworden". Van den Bosch heeft "geen hekel" aan Van den Broek. "Maar zoals hij nu te werk is gegaan... Hij is erg ver gegaan. Te ver als je het mij vraagt". Geen kans En daarom ook al geeft Van den Bosch Digros bar weinig kans om een vestiging in het winkelcen trum van Oude Wetering te krijgen. "Nogmaals hoor, als hij het allemaal wat eleganter zou hebben gespeeld, hadden we er misschien met z'n allen al ingeze ten. Inclusief Van den Broek. Hij dacht ik heb een hoop poen, ik pak die kleine middenstanders wel even in. Nou, dat is hem dan wel erg zwaar tegengevallen. Als hij rekening had gehouden met zijn collega's had het allemaal niet zo hoog gelopen. Dat kan ik wel verzekeren", aldus Van den Bosch. ALPHEN AAN DEN RIJN - Volgende week maandag zal de kersverse minister van verkeer en waterstaat, ir. D.S. Tuynman in Alphen zijn eerste officiële daad als minister gaan verrichten. Samen met de voorzitter van de bewo nerscommissie van het bejaardencentrum de Driehoorne ,Dj' 9!ocdn!el™e zogeheten 'spectra wachthokje op het Alphense station moet bijdragen in het comfort voor de zal de nieuwe bewindsman een haltebord onthullen 0"sPassaS'ersandere kostbare wachthokjes. onder meer uitgecist met zitgelegenheid en goede verlich. waarmee de ingebruiknemfng vin de stldlbusln Alphen 9' V°°r"""S W°rde" 9e'"aa's' de 9~e Ju'st do' een feit zal zijn. Met die officiële handeling hebben vier jaren van voorbereiding hun vruchten afgeworpen. In 1973 werd een speciale werkgroep in het leven geroepen, die onder meer een enquête hield naar de behoefte aan openbaar vervoer. De activiteiten van de werkgroep resulteerden in een rapport dat in maart 1976 op een persconferen tie werd gepresenteerd en dat in april van dat jaar unaniem door de Alphense gemeenteraad werd onderschreven. In het rapport werd de voorkeur gegeven aan een stadsdienst met drie lijnen, waarvan er twee om het kwartier zouden moeten rijden en één eens per halfuur. Het rapport fpng naar het minis- terie, waar de toenmalige minis ter van verkeer en waterstaat Tj. Westerterp besliste dat één van de drie lijnen moest vervallen en dat op beide andere lijnen met een half-uurs dienst moest wor den gaan gereden. 'Wat we vroegen was niet gering', aldus wethouder J.W. Haanstra van openbaar vervoer gistermor gen op een persconferentie. 'Je zou kunnen zeggen dat Alohen 33% heeft gekregen van wat ze heeft gevraagd. Maar we vroegen ook geld en we hebben van het rijk de helft (zes ton) gekregen van wat voor het hele land voor uitbreiding van het stadsvervoer beschikbaar was, namelijk 1,2 miljoen. We blijven echter toch streven naar een 100% situatie'. Burgemeester R.M, Gallas had er daarvóór al op gewezen dat de vraag om drie stadslijnen niet zomaar uit dc lucht is komen vallen en dat Alphen daar zijn re denen voor had. Wethouder Haanstra sprak ook de hoop uit dat de aktetas van de nieuwe bewindsman maandag ook de toezegging zwart-op-wit zal bevatten dat Alphen een aan tal technische voorzieningen krijgt gesubsidieerd. Onder die 'technische voorzieningen' val len het plaatsen van haltes en wachthokjes, de aanleg van spe ciale busbanen, beïnvloeders van verkeerslichten etc. Aangevraagd is een subsidie van ruim zeseneenhalve ton, waarin voor de stadsbus tevens voorzie ningen voor het streekvervoer zijn inbegrepen. Op voorhand heeft Alphen van de minister al toestemming gekregen om strikt noodzakelijk voorzieningen als bushaltes etc. te plaatsen. Té kort De aan de buslijnen verbonden kosten bedragen jaarlijks 870.000. De opbrengsten worden geschat op 297.000, zodat een tekort van 573.000 (prijspeil 1977) resteert. Dat tekort wordt doo- het rijk voor zijn rekening genomen. RECEPTIE SOLE MIO NOORDWIJK - Allen die zich in stad en streek met de gezond heidszorg bezig honden of daarbij betrokken zijn leken gistermiddag te hoop gelopen ui hotel Waikikiom het stich tingsbestuur te complimente ren met het zilveren bestaan van de reuma-kliniek 'Solo Mio'. En bij hen voegden zich de predikanten en pastores van de plaatselijke kerken, gemeente lijke autoriteiten en functiona rissen, welzijnswerkers, verte genwoordigers van tal van ver enigingen en organisaties huidige en vroegere medewer kers van de kliniek, alsmede nog zovele anderen, die met het wel en wee van 'Sole Mio' mee leven. De receptieregisters vul den zich, bladzijde na blad zijde, en het bestuur met voor zitter mr. Bonnike, admini strateur H P. Heruer en ad junct-directrice H. van der Mey aan het hoofd, kwamen schier handen tekort om de felicitaties on ontvangst te nemen. Uiter aard werden ook geneesheer directeur prof.dr. Colenb rander, secretarispenning meester CJ. Piena en de mede-bestuurders B.van Loen, R. Smit en prof dr. ACats in de gelukwensen betrokken. Voorzitter mr. Bonnike gaf een kort exposé, waarin hij de be langrijkste feiten uit het be staan en de ontwikkeling van de reuma-kliniek ophaalde. Het Praeventiefonds werd onze huisbaas 'Er is geen betere', al dus de Noordwijkse burgemees ter. Maar dat zeg ik met omdat we weer met enkele verzoeken bij u komen'. Altijd was het Praeventiefonds tot hulp bereid geweest en na verschillende verbouwingen was 'Solo Mio' een echt ziekenhuis geworden. Bonnike wees op velerlei sa menwerking met anderen en in dit verband herinnerde hij aan het werk van wijlen prof. Gos lings, die z'n stempel op de kli niek had gedrukt. Grote waar dering had de voorzitter ook voor diens opvolger prof. Co lenbrander en prof. Cats, die als een 'Beschermengel' over Zijn medebestuurders pleegt te waken. In zijn toespraak haalde mr. Bonnike de plannen aan om te komen tot een regionaal opge zette reumakliniek waarin be halve 'Sole Mio', ook het Rot terdamse Zeehospitum en de Anna-kliniek zullen participe ren Dank bracht hij aan het Damescomité, dat zovele jaren de bibliotheek en het 'rijdende winkeltje' had verzorgdaan de geestelijke verzorgers, dat het dameskoor van de Hervormde en Gereformeerde Kerk, het Rijnsburgse corso-comité, de Noordwijkse Carnavalsvere niging, en zovele anderen die daadwerkelijk met de patiën ten van de kliniek hadden mee geleefd. Namens het Damescomité, van wie sommige dames reeds vanaf de oprichting van 'Solo Mio' voor de patiënten in aktie zijn,sprak mevrouw C.van der Meer. Als herinneringsge schenk overhandigde zij een fraaie, ingelijste tekening van Leon Senf. Jubilea Tijdens de receptie van 'Sole Mio' huldigde bestuursvoorzitter mr. Bonnike drie jubilarissen en nog eens twee jubilerende vrijwillgers. De werkers van hel eerste uur wa ren administrateur H.P. Her uer, het hoofd van de civiele dienst Kees van Duijn, en me juffrouw Kouwenhoven. Zij zijn vijfentwintig jaar aan 'Sole Mio' verbonden. In een eerder geplaatst artikel over de reuma-kliniek was de zilveren trouw van de heer Van Duijn en van mej. Kouwenhoven helaas over het hoofd gezien en dit hadden deze zeer verdienste lijke medewerkers bepaald niet verdiend. Vandaar dat dit nu wordt recht gezet. Woorden van hulde had voorzit ter mr. Bonnike voor de vrij willigers D van Duin en A. Plug, die als leden van de evati- gehsatiecommissie van het be gin af de patiënten wekelijks opzochten en op hoogtijdagen hun met een attentie verrasten. Men had grote waardering voor het werk van de jubilarissen en het bestuur van Sole Mio' on derstreepte dit met hen een nauwelijks ie torsen 'potje planten' aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17