Spasski nadert Kortsj noi tot op een punt Opnieuw twee records Storholt Max Merkel komt voor Kreuz naar Rotterdam Kans voor bokser Rudi Koopmans Nachtmerrie duurt alsmaar voort WOENSDAG 4 JANUARI 1978 r r BELGRADO - De nachtmerrie van Viktor Kortsjnoi duurt voort. Gisteravond leed de uitgeweken Rus de vierde achtereenvolgende nederlaag in de tweekamp tegen Boris Spasski. Na veertien partijen is er van de aanvankelijk onaantasbaar lijkende voorsprong van vijf punten nog maar weinig over. Spasski is tot op één punt genaderd: 6,5 - 7,5. Spasski had nog zeventien zetten nodig om de maandag in voor hem gunstige stelling afgebroken partij tot winst te brengen. Spas ski had een kwaliteit en een pion meer, maar door de aanwezigheid van de grote stukken was een kern van de kansen niet denk beeldig. Te meer daar Spasski in het verleden al vaker in tweede zitting mistastte. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben Spasski echter kennelijk steeds meer zelf vertrouwen geschonken, terwijl Kortsjnoi geheel uit zijn even wicht lijkt te zijn. Spasski had als afgegeven zet f2-f4 onder couvert gesloten, volgens kenners de best mogelijke voortzetting. Later of ferde Spasski een toren tegen een loper, waardoor hij drie verbon den vrijpionnen in het centrum kreeg. Kortsjnoi probeerde zijn tegen stander met enkele schaakjes tot minder goede zetten te bewegen, maar Spasski liet zich niet inti mideren. Hij wist zodanig te combineren met dame en torens, dat de zwarte koning in een mat- net verstrikt raakte. Na twee uur tegenstand staakte Kortsjnoi de strijd. Kortsjnoi schudde zelfs de hand van Spasski, terwijl de aanwezige journalisten (meer publiek werd niet toegelaten) ap- plaudiseerden. De vijftiende partij staat voor vandaag op het programma. De partij verliep in de tweede zitting als volgt: Wit (Spasski): Kg2, De4, Tc8, Tfl, pion nen c3, d4, f2, h2. Ook bij boksen dopingcontrole ROTTERDAM - Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Nederlandse bokssport zal op 11 januari bij de internationale profgala in het sportpaleis Ahoy een controle op gebruik van do ping worden uitgevoerd. "Onze medische commissie", aldus NBB voorzitter Hans Hofman, "zal de controle uitvoeren. Uiter aard bestaat ook de mogelijkheid voor een contra expertise wan neer een bokser betrapt zou wor den". De urinestalen van de ge controleerde boksers zullen in het Radboud-ziekenhuis in Nij megen worden onderzocht. Ook bij de nationale kampioenschap pen voor amateurs, die van 18 tot en met 20 februari in het sport paleis plaats vinden wordt op het gebruik van stimulerende mid delen gecontroleerd. Een probleem ten aanzien van het profboksen is dat de Nederlandse Boks Bond in feite geen maatre gelen kan nemen. "Wij moeten voor eventuele strafmaatregelen nog contact opnemen met de Europese Boks Unie", aldus Hofman. Ron Lyle vrij op borgtocht GOLDEN.COLORADO - De Ame rikaanse zwaargewicht Ron Lyle, die nieuwjaarsdag op verdenking van moord op zijn ex-trainer Vernon Clark door de politie werd gearresteerd, is voorlopig op vrije voeten gesteld, nadat een borgsom van 1000 dollar (onge veer 2300 gulden) was betaald. Lyle kreeg 48 uur om de beno digde 10.000 dollar (23.000 gld.) voor zijn voorlopige in vrijheids telling bij elkaar te krijgen. Vol gens Lyle's zaakwaarnemer Wal ter Gerash zal dit geen probleem opleveren, omdat Lyle zijn buitenhuis als zakelijk onder pand zal kunnen gebruiken. Anderlecht uit de beker BRUSSEL - Anderlecht is uitge schakeld voor de strijd om de Belgische beker. In de achtste fi nales werd gelijk gespeeld tegen Charleroi (2-2), na verlengingen. Waarna Charleroi zich plaatste door het beter nemen van straf schoppen: 5-4. Zwart (Kortsjnoi): Kg7, Df7, Tf5. Ld6, pionnen a6, g6, h7. 41. f2-f4, Tf5-h5, 42. Tc8-e8. Df7-b3, 43. Te8-e6, Db3-b2 schaak, 44. De4-e2, Db2-b8,45. De2-e4, Db8-b2 schaak, 46. De4-e2, Db2-b8,47. Te8-e4, Th5-b5,48. Tfl-f2, Db8-b7, 49. De2-f3, Db7-c8, 50. h2-h3, a6-a5, 51. Te4-e5, Ld6xe5, 52. f4xe5, Dc8-f5, 53. c3-c4, Tb5-b4, 54. Df3-e3, Dft-c8. 55. e5-e6. Tb4xc4, 56. De3-e5 schaak. Kg7-h6. 57. De5-f4 schaak, Kh6-g7, 58. Df4-f6 schaak, Kg7-h6,59. Dfö-h4 schaak, zwart geeft op. EK-jeugd In de twaalfde en voorlaatste ronde van het toernooi om het Europees jeugdkampioenschap schaken in Groningen zijn harde klappen uitgedeeld. De Bulgaar Georgiev, die tot gisteren alleen aan de lei ding ging, moest een nederlaag incasseren tegen de Engelsman Taulbut. Voor een tweede verras sing zorgde de Schot Upton door de sterke Roemeen Foisor te ver slaan. Door deze resultaten wijzigde het beeld aan de top van de ranglijst volledig. Weliswaar behield Georgiev zijn eerste plaats, maar hij moet de koppositie wel delen met vier anderen. De oorspron kelijke favoriet, de Rus Dol- matov, die eerder in dit toernooi uitgeschakeld leek voor de titel, boekte de laatste dagen goede re sultaten en klom toch weer op tot naast Georgiev. Taulbut en Goodman, de verras sende sterke Engelse vertegen woordigers, hebben ook acht punten verzameld en behoren, evenals de Schot Upton, ook nog tot de favorieten voor de eindzege. Van de Nederlanders boekte Hans Janssen een overwinning op de Maltees Busuttil. Leidenaar John van der Wiel kwam niet verder dan remise tegen de Ier Allan. Van der Wiel staat met zes punten op een gedeelde zestiende plaats. Hastings De Hongaar Sax heeft tijdens het internationale schaaktoernooi in Hastings de leiding in het klas sement met vier punten en een afgebroken partij uit zes ronden. Sax brak gisteren zijn partij voor de zesde ronde tegen de Israëliër Kagan in gunstige stelling af. De Russen Dzindzihasjvili en Pe trosjan delen de tweede plaats met vier punten. Dzindzihasjvili won van de Brit Botterill en Pe trosjan had een bye. Hij speelde zijn afgebroken partij uit de vierde ronde tegen Kagan remise, zien i de Oostenrijkse voetbalbond" als Feyenoord niet gewoon geld wil ROTTERDAM - Voor Rudi Koopmans is het te hopen dat drie maal inderdaad scheeps recht is. Twee keer zou de Fries vorig jaar in het Sportpaleis Ahoy' om de Europese titel in het middengewicht tegen Alan Minter boksen. De eerste wed strijd ging niet door omdat Minter in een voorbereidings partij ernstig geblesseerd was geraakt en toen het gevecht voor de tweede maal was vast gesteld moest Koopmans af zeggen wegens een aanval van bronchitis. Minter is inmiddels zijn Europese kampioenschap kwijt en Rudi Koopmans bokst niet meer in het midden gewicht omdat hij de ge- wichtsgrens van deze klasse niet meer kan maken. Toch ziet het er naar uit dat de als prof nog ongeslagen Fries bin nenkort om de Europese titel bokst maar dan in halfzwaar- gewicht. De Italiaanse promotor Rodolfo Sabbatini heeft Koopmans via zijn Westduitse manager Willi Zeiler een aanbod gedaan om op 8 februari in San Remo te boksen tegen de Europese kampioen Aldo Traversaro. Rudi Koopman, die momenteel weer in West-Berlijn traint heeft wel oren naar het gevecht vooral omdat Sabbatini een aantrekkelijke gage van 8000 dollar (bijna 20.000 gulden) heeft geboden. In het Sportpa leis Ahoy, waar woensdag 11 januari weer een profgala op het programma staat, heeft echter ook belangstelling voor een Europees titelgevecht tus sen Traversaro en Koopmans. Voordat hij dus een partij of ficieel in dat halfzwaargewicht heeft gebokst, is Koopmans al kandidaat voor een titel gevecht. Mede in verband met een moge lijk vevecht tegen Traversaro wordt het optreden van de Fries op woensdag 11 januari in het Sportpaleis Ahoy' een nog belangrijker test. Hans Hof man, de voorzitter van de Ne derlandse Boks Bond, heeft geen bezwaar tegen het ge vecht. Voorwaarde is echter wel dat Koopmans volgende week een goede partij bokst. Rudi Koopmans staat volgende week in de hoofdpartij tegen de in Engeland wonende Ja- maicain Garfield Mc Ewan, een 24-jarige halfzwaargewicht. ROTTERDAM - Willy Kreuz maakt er geen probleem meer van, dat is zeker. Hoewel sommige berich ten echter hebben willen doen geloven dat er geen meningsver schil meer zou zijn tusèen Feyenoord en de Oostenrijkse voetbalbond inzake zijn persoon tje, smeult het vuur nog altijd. In die mate dat Max Merkel er hoogstpersoonlijk Rotterdam voor zal aandoen. In afwachting van de goede afloop kondigt Kreuz nu al aan dat hij op 28 februari in Athene van de partij zal zijn, waar het Oosten rijkse nationale elftal die dag te gen Griekenland oefent. Zoals bekend mag Kreuz contractueel zes duels voor zijn land uitko men, maar waar Feyenoord van mening is dat die clausule moet worden uitgelegd als zes duels per voetbalseizoen, daar huldigt Kreuz het standpunt dat het om zes wedstrijden per jaar zou gaan. Kreuz: "Ik heb vorig jaar vier wed strijden voor Oostenrijk ge speeld. Volgens Feyenoord zou ik er dus nog maar twee mogen voetballen. Na Griekenland-Oos tenrijk nog maar eentje en het ligt voor de hand dat ik in moeilijk heden kom wanneer Feyenoord bij zijn standpunt bLijft. Want de Oostenrijkse bond heeft een aan tal oefenduels gepland ter voor bereiding op Argentinië. Volgens mij is het een gewone geldzaak geworden. Het zou mij verbazen wanneer Feyenoord niet gewoon geld wil zien van de Oostenrijkse voetbalbond. Te meer omdat alle oefenduels op woensdag zijn gepland. Nou, op die dag komt Feyenoord niet meer in actie, sinds Veendam ons uit de bekerstrijd zette". Praten Max Merkel komt dus Ook Sovjet-schaatsers manifesteren zich op ijs van Bislet OSLO - De stroom fraaie schaats- resultaten hield ook op de tweede dag van de traditionele nieuwjaarswedstrijden in het Bisletstadion in Oslo aan. Vooral Jan Egil Storholt vestigde de aandacht op zich. Hij vestigde gisteren onder fraaie omstan- schappij van Storholt bijzonder duidelijk. Hij bleef met zijn 1.16,77 bijna twee seconden voor op de Zweed Johan Granath (1.18,66) en Stenshjemmet (1.18,76). Rönning en Kai Arne Engelstad verschenen niet meer de start. digheden twee nieuwe Noorse Bij de allrounders moest Sten Storholt: heerser op de kilometer. records in de sprintklasse. De bijna 28-jarige rijder uit Falken won de 1000 meter in 1.16,77. Dat was 0,37 seconden sneller dan een dag tevoren. Ook het puntentotaal van de Euro pese allroundkampioen, 154.755, betekende een nationaal record. Op de 500 meter had Storholt on danks een schitterende tijd van 38,78 seconden nog twee rijders moeten laten voorgaan. Noors allroundkampioen Kay Arne Stenshjemmet won in 38,75, voor de jonge Frode Rönning, die een honderdste seconde meer nodig had. Deze afstand was één van de beste aller tijden. Niet minder dan elf rijders bleven beneden de grens van veertig seconden, zes Noren en vijf Zweden. Nog eens negen schaatsers bedwongen de grens van 41 seconden. Op de kilometer was de heer- Stensen zijn meerdere erkennen in de Russische kampioen Sergej Martsjoek. In het eindklassement over de vier klassieke afstanden kwam de 30-jarige Noor 0.189 punten te kort om zijn vijf jaar jongere concurrent voor te blijven. Dat is een verschil van 3,78 seconden op de tien kilome ter. Stensen kreeg Martsjoek op de langste afstand inderdaad als di recte tegenstander. De Noorse stayer kon de taaie Rus echter niet genoeg van zich afschudden en bleef slechts 2,58 seconden voor 14.51,40 tegen 14.53,98. In ieder geval had Stensen de troost dat zijn puntentotaal van 167.885 een nieuw Noors record bete kende. Maandag had Stensen de 5000 meter gewonnen in 7.13,99, voor Martsjoek, die toen 7.14,81 nodig had. Op de 500 meter was Martsjoek 0,1 seconde sneller geweest dan Stensen (39,3 tegen 39,4 secon den). Op de 1500 meter ver speelde Stensen eigenlijk te veel op Martsjoek. De Rus werd in 2.00,65 tweede, achter zijn land genoot Vladimir Lobanov, die met 2.00,23 een nieuw baanre cord vestigde. Stensen werd zesde in 2.01,55. Opvallend was de prestatie van de vrij onbe kende Rus Vitalij Zezerskij, die zich uitstekend handhaafde. Hij deelde de derde plaats op de 1500 meter met Amund Sjöbrend (2.01) en werd derde op de tien kilometer in 15.06,20. Hierdoor was ook de derde positie in het eindklassement voor deze Rus-in-opkomst. Ook de vierde en vijfde plaatsen waren voor Russen: Lobanov en Belov. Sjöb rend moest tevreden zijn met de zesde plaats. Nederlanders De schaatsers in de Nederlandse kernploeg, die al zes dagen in het Noorditaliaanse Madonna di Campiglio onder leiding van Eg- bert van 't Oever in trainings kamp zijrt, hebben tijdens wed strijden niets heel gelaten van hun Italiaanse tegenstanders. Zowel op de 500 als de 5000 meter bezetten de Nederlanders de eerste zes plaatsen. De meeste indruk maakte junior Hilbert van der Duim. Hij won de 500 meter in 39,51 seconden de 5 kilometer een nieuw Neder lands juniorenrecord met een tijd van 7.22,50. Als stayer hoefde Van der Duim alleen Piet Kleine voor laten gaan. De winnende tijd van Kleine was 7.21,50. Uitslagen: 500 meter. 1. Hilbert van der Duim 39,51; 2. Frits Schalij 39,86; 3. Klaas Vriend 40,31: 4. Jan Derk- sen 40,66; 5. Piet Kleine 40,69 5000 meter 1. Piet Kleine 7.21,50; 2. Hilbert van der Duim 7.22.50 (nieuw Nederlands junioren record); 3. Klaas Vriend 7.28,66; 4. Jan Derksen 7.37,27; 5. Yep Kra mer 7.39,58; 6. Frits Schalij 7.51,13. Wim Pol, lid van de Nederlandse jeugdkernploeg maakte tijdens internationale wedstrijden in In zeil de beste seizoentijd van Ne derland op de 1500 meter. Pol kwam onder uitstekende om standigheden in Beieren tot een tijd van 2.02,0. Oostenrijkse voetbalbond met een volle portefeuille naar Rot terdam? Kreuz: "Dat weet ik niet. Het enige wat ik weet is dat hij van plan is om op 14 januari in Buenos Aires de WK-loting bij te wonen en op de terugweg Ne derland zal aandoen. Merkel wil nogmaals met Brox over mij pra ten. Indien Oranje en Oostenrijk niet in één poule worden inge deeld, gaat hij ook met KNVB- functionarissen praten, want de oefeninterland Oostenrijk-Ne derland schijnt behalve dat ook financieel nog lang niet rond te zijn". Willy Kreuz gaat er eveneens van uit dat hij aan zijn laatste Feyenoord-jaar bezig is. Hij: "Ik heb ergens gelezen dat een viertal spelers gezien de huidige exploi- tatiecijfers te duur is voor Feyenoord. Daar zou ik ook toe behoren. Persoonlijk sta ik niet te trappelen om Feyenoord de rug toe te keren. Mocht ik echter voor februari niets van de directie hebben vernomen, dan bied ik mijn huis in H.I. Ambacht te koop aan. Voor twee ton Tenslotte heb ik in mijn contract staan, dat ik voor twee ton naar Oostenrijk terug kan en voor vier ton naar elke andere club. Nee, ik keer zeker niet terug bij Admira Wien. Indien het Oostenrijk wordt, dan zie ik me terechtko men bij Rapid of bij Austria". La chend: "Sinds Brezanczyk weg is bij Rapid kan ik ook daar weer terecht". Indien Oostenrijk-Holland op 20 mei wordt gespeeld, dan staat Kreuz (28) voor de tweede keer in zijn carrière tegen Oranje. De Feyenoorden "In Rotterdam speelden we een keer met 1-1 ge lijk, ik was toen nog Spartaan. Het ging zo goed, dat ik er een contract bij Feyenoord aan over hield. Een andere keer hield een blessure me uit het elftal. Hoewel ik wel een week in een trainings kamp zat, kon ik echter de 1-0 zege, die Oostenrijk in het Prater stadion behaalde, niet ken". Merckx zoekt wel degelijk grote sponsor BRUSSEL - Eddy Merckx heeft ontkend volgend jaar zelf als sponsor op te treden voor de wielerploeg waarvan hij en Lu- cien van Impe de kopmannen zijn. De houder van het werel duurrecord noemde het een mis verstand dat hij een dergelijke kostbare onderneming zou fi nancieren. "Ik zou het gewoon niet kunnen betalen", verduide lijkte Merckx, die daaraan toe voegde nog een jaar aan zijn im posante carrièretoe te voegen om daarin iets te verdienen en niet om er geld op toe te leggen. vestigde op Nadat de onderhandelingen tussen -- - de Belg en een Amerikaanse fab rikant van scheerapparaten in december definitief waren afge broken heeft Merckx zijn Franse zaakwaarnemer Daniël Dousset opdracht gegeven in Spanje naar een nieuwe sponsor uit te kijken. Omdat gesprekken in Madrid met een. volgens Dousset, grote firma, die nog nimmer in de wielersport actief is geweest, tijd eisen is Merckx onlangs wel bij de Belgische Wieier Bond ge weest om de vergunningen van zijn ploegmakkers (vijftien coureurs, onder wie Jos Bruyère, Walter en Willy Planckaert en de drie in de Ronde van de Toe komst uitblinkende neo-profs Schepers, Martens en Van Cal- ster) in orde te brengen, e renners staan bij Merckx per soonlijk onder contract. Hij wil echter wel degelijk de ploeg als geheel nog onder brengen bij ëen grote sponsor.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11