'Gemeentebestuur heeft weinig inzicht in bibliotheekwerk' eidse agenda Samen met anderen Uiterst bouwvallig Dierenpark Wassenaar: vruchtbare balans MAANDAG 2 JANUARI 1978 ZOETERWOUDE - De jeugdbibliotheek te Zoeter- woude-Rijndijk is gehuisvest in een ruimte van 30 m2 bo ven 'De Drie Eendjes De bibliotheek heeft 1000 boe ken, terwijl er volgens de normen die de bibliotheek centrale hanteert voor een gebied met 2000 a 3000 inwo ners 10.000 boeken zouden moeten zijn. In de loop van 1978 krijgt deze "uitleer.post" een ruimte van 80 m2 in het multifunctionele gebouw aan de Hoge Rijndijk. Tevens is daar een leesruimte van 20 m2, die echter samen met an deren gebruikt moet worden. Voor de medewerksters van de jeugdbibliotheek hoeft deze ruimte niet groter te zijn. "Meer kan een gemeente toch niet opbrengen?" Geen sanitair ZOETERWOUDE - De biblio theek in Zoeterwoude-dorp heeft voor haar 500 lezers 3150 boeken ter beschikking in een ruimte van 35 m2, inclusief de entree. In het gebouwtje aan de Noordbuurseweg is geen sanitair aanwezig. De openingslijden zijn daarom noodzakelijkerwijs kort. Al geruime tijd wordt over uit breiding gedacht: "Dan zou den we de boeken beter neer kunnen zetten en de mensen beter kunnen ontvangenEen uitbreiding naar 200 a 250 m2 zou wat ons betreft voldoende zijn". Volgens de normen die de biblio theekcentrale hanteert zou een bibliotheek in Zoeter woude-dorp met zo'n 5000 in woners, over een ruimte van 570 m2 moeten beschikken. Het boekenbestand zou tot 15.500 boeken moeten worden uitgebreid. Zoeterwoude dorp is de enige uitleenpost in de regio rond Leiden waar men sinds kort een bestuur heeft en een stich ting in oprichting is. WARMOND - De Warmondse bibliotheek is uiterst bouwvallig gehuisvest in een ruimte in "De Burcht"' met een oppervlakte van 4 hij 4 meter. Er is echter uitzicht op een huisvesting in een nieuw gebouw dat komt te staan op de plaats van de voormalige St. Nicolaasschool. waar de bibliotheek een ruimte van ongeveer 80 m2 is toegedacht. "Dat is dan wel voldoende voor Warmond. De gemeente gaat zich toch niet verder uit breiden", meent een van de medewerkers van deze mini-bibliotheek. De War mondse uitleenpost heeft on geveer 1500 boeken. Volgens de normen die de minister van CRM in december "76 uit vaardigde moet deze uitleen post over 15.500 boeken be schikken en een ruimte van 570 m2 hebben. In regio Leiden te weinig ruimte en onvoldoende personeel voor bibliotheken „De situatie op bibliotheekgebied is werkelijk allerberoerdst, in heel Zuid-Holland". De heer Olivier, directeur van de Verenigde Provinciale Bibliotheekcentrales (VPBC) in Zuid-Holland diept een geel-bruin boekwerkje op: De witte vlekken in Zuid-Holland". Patstelling Uit dit boekje: „De provincie Zuid-Holland verkeert in de unieke positie dat in 11 gemeen ten met meer dan 10.000 inwo ners en in 28 gemeenten met meer dan 5000 inwoners nog steeds geen openbare biblio theek voorziening tot stand is gekomen. Deze gemeenten om vatten samen ruim 350.000 in woners". Van de 31 vestigingen die in 1976, toen het boekje werd uitgebracht bij de VPBC-Zuid-Holland wa ren aangesloten waren er 26 on voldoende gehuisvest. Ook in de regio rond Leiden is de situatie problematisch. De bibliotheekvoorzieningen in Leiden zelf zijn in het overzicht van de VPBC niet opgenomen: In principe moeten slechts biblio theken in gemeenten met minder dan 30.000 inwoners met de VPBC samenwerken. Van de in de directe omgeving van Leiden aanwezige bibliotheken treffen we slechts die van Oegstgeest en door: Ingrid Cramer en Charles Lennartz Leiderdorp in het overzicht aan. De Voorschotense bibliotheek heeft ontheffing aangevraagd van de bij de bibliotheekwet ver plichte samenwerking met de VPBC. De bibliotheken van Warmond en Zoeterwoude tellen voor de VPBC niet mee: officieel zijn dat geen bibliotheken (in de zin van de in 1975 uigevaardigde wet) maar uitleenposten. Zij worden niet in stand gehouden door een privaatrechtelijke in stelling (een stichting) en hebben geen vakkundig personeel in dienst. Daarnaast voldoen ze niet aan de gestelde eisen omtrent huisvesting, boekenbezit en openingstijden. moeten op eigen risico binnen ko- Op die eisen is nog wel wat af te dingen. Nadat de bibliotheekwet in 1975 in werking was getreden vaardigde de minister van CRM in december 1976 een aantal normen uit omtrent huisvesting, boekenbezit, personeelsbestand en dergelijke. De landelijke bi bliotheekcentrale vond deze normen „te miezerig", maar des ondanks aanvaardbaar. Zwaar belasten Voor de Vereniging van Neder landse Gemeenten waren ze dat echter niet: de voorgestelde nor men zouden de gemeenten te zwaar belasten terwijl de tege moetkoming van het rijk ten aan zien van de personeelsformatie (het rijk betaalt de kosten van personeel) te gering zou zijn. Mevrouw Schendel van het VNG: „Er is een enorme toeloop op de bibliotheken nu jongeren onder de 18 gratis lid kunnen worden. Daarnaast werden dusdanige ei sen aan het personeel gesteld (zoals die omtrent het aantal noodzakelijke openingsuren van de bibliotheek) dat ze nooit met het voorgestelde personeelsbe stand goed vervuld konden wor den". Vanwege de naar voren gebrachte bezwaren werden de in december voorgestelde normen ingetrok ken en nieuwe normen aan het VNG en de landelijke biblio theekcentrale voorgelegd. Wede rom niet acceptabel, dit maal niet voor de bibliotheekcentrales: De normen gingen hen nu niet ver genoeg. Vorige week is het eerste van de voorgestelde besluiten in wer king getreden: dat omtrent het vereiste personeelsbestand. De bezwaren van het VNG daarte gen zijn gebleven, maar minder urgent omdat de andere eisen waren ingetrokken. Ad van der Waals, rayondirecteur van de VPBC Zuid-Holland: „Landelijk zijn de bibliotheek centrales evenmin tevreden met dit besluit. Maar voor Zuid-Hol land is datgene wat de minister van CRM ten aanzien van het per soneelsbestand heeft voorgesteld al een hele vooruitgang. We heb ben hier te kampen met een chronische onderbezetting. Het landelijke gemiddelde van het aantal uitleningen dat een biblio thecaris doet is 58.800. In Zuid- Holland doet een bibliothecaris 91.000 uitleningen. Landelijk zijn er 1600 gebruikers van de biblio theek per bibliothecaris. In n Zuid-Holland is dat bijna het dubbele". Is de norm ten aanzien van het per soneelsbestand sinds kort inge voerd, over de andere eisen die aan een bibliotheek moeten wor den gesteld zitten VNG en biblio theekcentrale nog steeds rond de tafel in een poging om uit de sinds april bestaande patstelling te komen. Merkwaardig genoeg staan de bibliotheken zelf niet onverdeeld achter de eisen van hun centrales. „De normen die de bibliotheekcentrale voor biblio theken wil aanleggen zijn bela chelijk", vindt mevrouw De Win- ter-Scheffer, één van de opricht sters en medewerksters van de jeugdbibliotheek in Zoeter- woude-Rijndijk. En ook de heer Van der Velden, be stuurslid van de bibliotheek in Zoeterwoude-Dorp vindt de normen „persoonlijk enigszins overdreven". „De uitleenposten gaan een dood lopende weg op", stelt mevrouw Luyendijk, werkzaam bij de VPBC Zuid-Holland. „Ze zijn veelal voortgekomen uit het parochiewerk: Na de kerk kon je in de bibliotheek van de parochie terecht. Maar de meeste van dit soort bibliotheken zijn ui termate slecht gehuisvest, zoals de situatie in Warmond en Zoeterwoude ook wel aantoont. Daarnaast werken ze met wel iswaar goedwillende maar niet professionele krachten. Op zich heb ik zeker bewondering voor wat deze vrijwilligers doen, maar volgens de bibliotheekwet is de overgang naar een „officiële" bi bliotheek noodzakelijk". Een trieste overgang, vinden de meeste medewerkers van uit leenposten. Mevrouw de Winter-Scheffen „We hebben zo'n zes jaar geleden met elkaar de bibliotheek opgericht, en nu zou je opeens aan de kant worden gezet... Juist dat ama teuristische was voor ons zo ge zellig, dat gaat er in de toekomst hoogstwaarschijnlijk van af'. Maar ook bij de wél officiële bi bliotheken is nog lang niet alles zoals het zou moeten zijn. Voorbeeld De Oranjesehool aan de Wijngaar denlaan, waarin de Voor schotense bibliotheek sinds 1975 is gehuisvest, kan nog steeds vele andere tot voorbeeld dienen. Bi bliothecaresse mevrouw Sterk: „wij zitten vrij aardig met de normen die de bibliotheekcen trale stelt". En inderdaad, de bi bliotheek is ruim opgezet, docu mentatie onder andere over ge meentelijke zaken overzichtelijk opgesteld. Fleurige leeshoekjes en ruime eigen kamers voor het personeel: zes en een halve kracht. Mevrouw Sterk is nog niet hele maal tevreden: de ruimte waar de boeken voor volwassenen staan opgesteld is wat aan de krappe kant. De vloeroppervlakte van 800 m2 benadert dan ook niet volledig de door de bibliotheek centrale gestelde norm van 1155 m2 voor een gemeente als Voor schoten met ruim 21.000 inwo ners. Daarnaast is de hoeveelheid tijdschriften en naslagwerken nog onder de maat. „Maar dat komt wel goed voor 1990, als de normen ook werkelijk moeten worden nageleefd". Voorschoten wil als een zelfstandige biblio theek opereren en heeft daartoe ontheffing van de samenwerking met de VPBC aangevraagd bij het rijk. „We zijn er een beetje bang voor dat je na aansluiting bij de VPBC een minder slagvaardig beleid kunt voeren. Maar dat moet zich nog uitwijzen", aldus mevrouw Sterk. Promotie Na de laatste uitbreiding van de Oegstgeester bibliotheek in feb ruari is men ook daar tevreden over de ruimte. De bibliotheca resse, Wilma van Trommelen, is echter minder te spreken over de hoeveelheid personeel. CRM be taalt niet meer dan 140 uren per week, „maar als we mochten doen wat we wilden zouden we meer mensen in dienst nemen. We werken nu eigenlijk met de helft van de door de VPBC ge stelde normering", aldus Wilma Trommelen. De consequenties die door het te kort aan arbeidskrachten ont staan liggen vooral op het promo- tievlak. „We kunnen met moeite wat organiseren in de kin derboekenweek. Het zou over werk betekenen voor het per soneel. We kunnen geen lezingen houden, geen ouderavonden en moeilijk klassen ontvangen. Al lemaal essentiële zaken om een Eigen risico WASSENAAR- Driehonderdvijftigduizend bezoekers en negen honderd geboorten: dat is de vruchtbare balans die het Dieren park Wassenaar aan de Rijksstraatweg in Wassenaar over het jaar 1977 kan opmaken. Vooral het aantal geboorten is bijzonder hoog uitgevallen. Maar liefst zestig nieuwe exemplaren in de sector bedreigde uitheemse diersoorten zagen dit jaar het levenslicht. Twee toppers waren een parma kangoeroe en twee Chinese panters. Dierenparkdirecteur J.W.Louwman, die het in stand houden van de bedreigde diersoorten als één van de belangrijkste taken van een dierenpark ziet, vindt de opzet van het Wassenaarse dieren park over het jaar 1977 dan ook erg geslaagd. Bij de zogeheten griezels, waarvan in het gorillahuis de laatste maanden een tentoonstelling te zien was kwamen er nog eens vijfenveertig borelingen bij. Verder werden er ruim driehonderd zoogdieren en vogels en meer dan vijfhonderd vissen en reptielen geboren. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 30 dec tot 6 jan. door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Beker, Lijtweg 4. tel. 155482, Oegstgeest. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mo gelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoed recepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753, Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheids centrum v.d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht) Warmond - zr. R. Koster, Helm straat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Maandag bibliotheek goed te laten func tioneren". „Ja", verzucht men ook bij de VPBC, „de meeste gemeentebe sturen vertonen een volledig ge brek aan inzicht in het biblio theekwerk zoals het eigenlijk zou moeten zijn. Een bibliotheek is niet alleen een winkel die boekjes uitleent". En rayondirecteur Ad van der Waals wijst op een pas sage uit de Memorie van Ant woord bij de indiening van de bi bliotheekwet. „Het bibliotheek werk kan niet ophouden bij de gebruikers die nu zijn bereikt. Het zal zich in de toekomst vooral ook moeten richten op groepen mensen, op wijken, regio's en dergelijke waar de mogelijk heden tot ontplooiing via onder wijs en via sociaal-culturele, in formatieve en educatieve activi teiten duidelijk achterblijven". Ter illustratie van zijn uitspraak verwijst Van der Waals naar Leiderdorp. „Leiderdorp heeft slechts tweederde van het boekenbezit dat het zou moeten hebben in een tiende van de voor de bibliotheek noodzakelijke ruimte. Nieuwe boeken aan schaffen heeft geen zin: elk boek dat er wordt bij geplaatst is er één teveel. Lezers moeten op eigen ri sico binnen komen: de nood uitgangen zijn volledig versperd door de er voor staande boeken kasten. Er is slechts één leestafel, maar die is ingebouwd. Op die manier is de 110.000 gulden die Leiderdorp voor zijn bibliotheek uitgeeft volledig weggegooid geld". „Wat een gemeente aan zijn biblio theek uitgeeft wordt veelal door een politieke afweging bepaald. In Leiderdorp is het inmiddels wel duidelijk geworden dat de politieke bereidheid daar gering is, nihil". Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur. Troef, Noordeinde 2a, fotografie: caba ret: jaargroep; yoga; bar/soos, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, strip tekenen; t'ai chi; projectgroep Leidse geschiedenis; fotografie; boetseren; Go, 20 uur. Stadhuis, nieuwjaarsreceptie. 20-22 uur. Gemeentehuis Oegstgeest. nieuwjaarsreceptie, 20.30 uur. Dorpshuis Oegstgeest, nieuwjaarsre ceptie. 20.30 t SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum LEI0SCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57C55. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Bibliotheek Oegstgeest: tevreden over de ruimte, minder over het aantal personeelsleden. Zoeterwoude Dorp: 'openingstijden noodzakelijkerwijs kort'

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2