Carter Sadat 3ij bergt even het vuurwerk veilig op. Dan maak ik intussen een aar lekkere astosti's. pa ka Kaastosti zal niet bezoeken if» Redt Bangladesj het wel? Roemenië geeft misdadigers herkansing (lostduitse dissidenten verdedigen mening Sadat diplomatiek in het offensief Tito blijft oude koers in '78 volgen Tenzij de toestand daartoe aanleiding geeft Weetje wat? Wie 't eerst klaar is. Da'séoedetm. PORTUGESE PILOTEN WEER AAN HET WERK Hartverwarmende open haarden show van Home Fire Home Centre ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 CAIRO (Reuter) - Presiden Anwar Sadat heeft een di plomatiek offensief gelan ceerd om steun te verkrijgen voor zijn opvattingen over de Palestijnse kwestie, het be langrijkste struikelblok voor een vredesregeling in het Midden-Oosten. Dit hebben kringen van het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo gisteren meegedeeld. Hij zond boodschappen aan Westeuropese, Arabische en Aziatische leiders waarin er bij hen op werd aangedron gen "mijn opvattingen over het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk te steunen". Onder meer werden bood schappen gezonden aan de Britse premier, James Cal- laghan, de Franse president, Valéry Giscard d'Estaing, de BELGRADO (Reuter) - De Joegoslavische president Tito heeft gisteren in zijn traditionele nieuwjaarsboodschap verklaard dat zijn land volgend jaar de on afhankelijke en niet-gebonden koers zal blijven varen. Voorts zei hij dat de binnenlandse politieke en economische positie van Joegoslavië in 1977 is verstevigd. Deze politieke consolidatie heeft bijgedragen tot een vergroting van het respect dat Joegoslavië in de wereld geniet. De 85-jarige president, die dit jaar zijn 40-jarig jubileum vierde als hoofd van de communistische partij van Joegoslavië, ver klaarde ook volgend jaar zijn werk te zullen voortzetten. In no vember moest Tito enige weken zijn werkzaamheden onderbre ken omdat hij door een aantal buitenlandse bezoeken overver moeid was geraakt. Voor het proces van ontspanning tussen Oost en West bestaat naar de mening van Tito geen alter natief. Volgens hem verwachten miljoenen mensen, en niet alleen in Europa, een succesvolle afslui ting van de conferentie over Europese veiligheid en samen werking. Tito waarschuwde tegen pogingen de eenheid van de niet-gebonden beweging të ondermijnen. Terrorisme, werkloosheid en de in ternationale veiligheid vormden gisteren de voornaamste thema's van de nieuwjaarsboodschap die kanselier Helmuth Schmidt voor het Duitse volk had. "Wij hebben een moeilijk jaar ach ter ons, bij tijden zeer moeilijk", aldus Schmidt die eraan toe voegde dat het nieuwe jaar nog geen redenen geeft tot het roepen van victorie. Wel zal in 1978 alles worden gedaan wat redelijk en noodzakelijk is om de bin nenlandse veiligheid te verzeke- Dver de werkloosheid zei de bondskanselier dat de economi sche recessie nog niet geheel is overwonnen, hoewel men in de Bondsrepubliek tot op heden be ter af is dan in andere landen. Het eerste doel blijft werkgelegen heid te verschaffen voor allen maar dat zal stap voor stap gaan, een andere oplossing is er niet, aldus Schmidt. sjah van Iran en koning Cha- lid van Saoedi-Arabië. Sadat zei dat de Pelestijnse rechten duidelijk uiteengezet waren in alle VN-resoluties en gesteund werden door de EG, de groep van niet-gebonden landen en andere internatio nale organisaties. Irak heeft de radicale landen van de Arabische wereld uit genodigd voor een nieuwe topconferentie, die in de eerste helft van januari in Bagdad zal worden gehou den. Dit heeft Jasser Arafat, leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, in de Iraakse hoofdstad ver klaard. Irak nam ook deel aan de vorige topconferentie van tegen standers van het vredesini tiatief van president Sadat van Egupte in Tripoli. Toen vertrok de Iraakse afvaardi ging echter naar huis voordat de slotverklaring werd gete kend. Reden voor dit vertrek was dat het slotcommuniqué, volgens de regering in Bag dad, niet krachtig genoeg was gesteld. Wel tekenden toen Syrië, Libië, Algerije, Zuid- Jemen en de diverse Pales tijnse verzetsbewegingen. Koning Hoessein van Jordanië is gisteren in Teheran aange komen voor besprekingen met de sjah van Iran over de vredesvoorstellen inzake het Midden-Oosten. Hij zal morgenochtend een ontmoeting hebben met de Amerikaanse president Car ter, voor deze naar India door reist. Het eerste geheime gesprek bleef "beperkt tot het vredes plan voor het Midden-Oos ten", zo is door een Jordaanse woordvoerder meegedeeld. Er wordt geen formele ver klaring verwacht over de aard en inhoud van de besprekin gen. Carter heeft gezegd Hoessein, die tot het gematigde kamp behoort, te zullen vragen welke rol hij bereid is te spe len bij het bevorderen van een vredesregeling en wanneer de vorst officieel aan de vrede sonderhandelingen wil deel- Carter had eerder verklaard dat Hoessein privé een "zeer po sitieve opstelling" had ge toond ten opzichte van de vredesinitiatieven van de Egyptische president Anwar Sadat en de Israëlische pre mier Menachem Begin. BOEKAREST (SP) - De Roemeense regering heeft een experiment opgezet waardoor de gevangenissen leeg staan. Maar er is ook een plotselinge mis- daadgolf over het land gekomen. Duizenden veroordeelden met een straf van minder dan vijf jaar zijn binnen een half jaar vrijge laten. Het experiment heeft veel verontwaardiging gewekt bij de man in de straat. Er wordt al ge zegd datje in Boekarest 's avonds niet meer buiten kunt komen. Minstens dertigduizend veroor deelden hebben sinds mei am nestie gekregen. Sedert die tijd hebben de kranten vol gestaan over de toeneming van de crimi naliteit en president Nicolai Ceausescu heeft zijn beleid her haaldelijk in het openbaar moe ten verdedigen. De hervormingen zijn geleidelijk aan ingevoerd. Het begon in mei toen 19.000 veroordeelden wer den vrijgelaten en hun strafblad werd vernietigd. Eerst kwamen er voornamelijk minderjarigen vrij. Zij werden naar school teruggestuurd of on der speciaal toezicht aan het werk gezet in fabrieken. Daarna kre gen bijna alle gevangenen gratie die een straf van hoogstens drie jaar moesten uitzitten. Hun straf blad werd uit de archieven ge haald. Vervolgens kwam een groot aantal veroordeelden met een straf tot vijfjaar los, maar hun strafblad blijft gehandhaafd. De hervormingen zijn een deel van het beleid van Ceaucescu dat is gericht op „rehabilitatie-door werk". De president gelooft daf de Roemeense maatschappij na dertig jaar communisme volwas sen genoeg is om dit aan te kun- Regeringsfunctionarissen zeggen dat dit beleid betekent dat bijna alle plegers van kleinere mis drijven hun vrijheid behouden maar wonder toezicht komen van mensen op scholen en in fabrie ken. Deze dragen de verantwoor delijkheid voor het goede gedrag van hun pupillen. Het systeem houdt in dat oud-gevangenen opdracht kunnen krijgen voor werk dat de regering van sociaal belang acht, zoals het opzetten van industriële industriële Min derjarigen kunnen in extra zware gevallen naar een school werkkamp worden gestuurd. De staat heeft bij dit alles boven dien een nieuwe bron waaruit hij werkkrachten kan putten en de kosten voor het gevangeniswe zen lopen sterk terug. Uitzonderingen alle misdaden worden door deze hervormingen gedekt. Uitzonde ringen zijn verraad, spionage, moord, mishandeling met dode lijke afloop en sabotage. Hoewel de volledige details niet bekend zijn gemaakt is in officiële of ficiële verklaard dat de amnestie als regel alleen van toepassing is voor overtreders die geen groot gevaar voor de maatschappij vormen. Ceaucescu heeft gezegd dat ongeveer de helft van alle strafzaken nog door be- roepsrechters zal worden behan deld. De rest komt voor „ge meenschapsrechtbanken" op scholen, fabrieken en boerde rijen. Deze zullen beslissen over een passende straf. De namen van de overtreders worden op af fiches te schande eezet. De grondgedachte is gewone men sen verantwoordelijkheid te ge ven voor dwalende collega's die zij moeten helpen om weer nuttig nuttige te worden. Door de hervorming zijn duizenden verdachtende verdachten nog op hun berechting wachtten vrij-uit gegaan. De amnestie is ook uit gebreid tot duizenden veroor deelden die al een deel van hun straf hadden uitgezeten. Nu hun strafblad is vernietigd kunnen ze werk gaan zoeken zonder dat ze hoeven te vertellen wat ze in het verleden hebben uitgehaald. De regering heeft toegegeven dat de maatregel niet overal even po pulair is. Dit komt omdat de mis daad de laatste maanden onmis kenbaar is toegenomen. En de vrijgelaten gevangenen krijgen hiervan de schuld. De regering ontkent de groei van de criminaliteit niet, maar er is geen sprake van een „epidemie" en niet alleen de vrijgekomen ver oordeelden dragen de verant woordelijkheid. Maar sinds afgelopen zomer zijn in Boekarest tientallen overvallen gepleegd. Er zijn meer gewel dsdelicten dan vroeger, dat zegt ook de politic. President Ceaucesu heeft de hervormin gen, die verder gaan dan wat er ooit in Oost-Europa op dit terrein is geprobeerd, steeds verdedigd. Hij ziet het experiment als een deel van zijn campagne om in Roemenie Roemenië „de nieuwe mens te creeeren". een socialistische maatschappij zich ontwikkelt zullen de dwangmaatregelen van de staat geleidelijk kunnen verdwijnen", zo zegt Ceaucescu, „De massa en de communistische partij groeien". gebed tijdens de kranslegging bij het monument van het voormalig joodse getto RANGPOER/BANGLADESJ (AP) Het hoofd - Zal Bangladesj het redden? Hel ontwikkelingsland in Zuid-oost Azië maakt op het ogenblik een bloeiperiode door die wordt ge dragen door rekord oogsten en een beleid dat gericht is op zelf voorziening. Maar de deskundigen zien het min der rooskleurig in. Slechts de grootscheepse internationale hulp en de gunstige weersom standigheden hebben het land voor een ramp behoed, vinden zij. De bevolking groeit jaarlijks met 3 procent terwijl de voedselp- roduktie met circa 1,5 procent per jaar toeneemt. Bangladesj is wat dit betreft een proeftuin voor het ontwikkelingsbeleid. buitenlandse hulpverlenende organisatie van mening dat het lot van Bangladesj aan een zijden draadje hangt. Een slechte oogst zou rampzalig zijn", zei hij. Een tocht van 500 kilometer van de hoofdstad Dacca naar Rangpoer, in het uiterste noordwesten van het land, geeft staaltjes van zowel plaatselijke als nationale inspan ningen te zien om te ontkomen aan de wurggreep van de chroni sche armoede. De initiatieven die opvallen: een vereniging die bedelaars van de straat moet houden, een kweke- rijk van zich snel voortplantende vissen die de meer dan zestig procent van de bevolking die volgens internationale maatsta ven te weinig eiwit naar binnen krijgt van goedkope dierlijke proteïnen moet voorzien, een ge zondheidscentrum dat we's bouwt voor de 98 procent van de bevolking die niet over dit een voudige sanitair beschikt. De na druk ligt op zelf-hulp - de dorps bewoners moeten hun eigen pu blieke voorzieningen zelf verbe teren. Maar de steden bestaan nog steeds uit bouwvallen die overladen zijn met mensen. Bij de lan dingsplaatsen van de ponten, op de markten en langs de wegen treft men ineengekrompen man nen met gedeformeerde ledema ten aan, vrouwen die kinderen met ernstig vervormde mis maakte gezichten ophouden, hun handen in een bedelend gebaar uitgestrekt. Op de kale vlaktes waar slechts en kele palmbomen hun schaduwen werpen zijn in het licht van de mistige morgen de modderhut- ten te zien. De bewoners wachten op de jaarlijkse moesson-regens, die behalve het broodnodige wa ter ook cholera, typhus en dysen terie met zich meebrengen. In Dacca is die ellende in de statis tieken terug te vinden: 91 procent van de plattelandsbevolking zal nimmer in aanraking komen met een arts, 40 procent van de plat telandsbevolking bezit geen land en ieder jaar weer worden 17.000 kinderen blind tengevolge van vitaminegebrek. 85 miljoen mensen wonen op een oppervlakte die kleiner is dan Griekenland, waar 9 miljoen mensen de grond met elkaar moeten delen. De doorsnee be volking van Bangladesj wil nog altijd het liefste een gezin met zes kinderen. Maar zelfs als de bevolkingsgroei kan worden teruggedrongen tot 2.5 procent zal de bevolking i het land tegen het einde van deze Verder bestaat t veel te onzekere basis om de toe komstige voedselvoorziening van Bangladesj veilig te stellen. Niemand kan voorspellen wanneer Bangladesj ooit genoeg voedsel voor de eigen bevolking zal pro duceren en elke uitbreiding van het .areaal dan bouwland valt in het niet bij de aanwas van 7.000 zielen die de bevolking dagelijks kent. De regering van het land heeft gewezen op de noodzaak om elk jaar voor de toegenomen bevolking 700.000 arbeidsplaat sen te scheppen, en op de lange duur ook nog eens 500.0U0 nieuwe huizen en 11.000 scholen. Vrijwel alle deskundigen zijn het er over eens dat de oplossing voor het ontwikkelingsprobleem van Bangladesj niet tot stand kan komen zonder een grootscheepse aanpak van de problemen die de volledige steun van de regering geniet. nog verdubbeld zijn. Twee jaar achtereen is het klimaat het land gunstig gezind geweest. Overstromingen en andere na tuurrampen zijn aan Bangladesj voorbijgegaan, waardoor het beeld van stervende mensen op straat is weggevaagd. De regering hoopt dat na de huidige oogst een record hoeveelheid van een mil joen ton graan in de voorraad schuren opgeslagen zal liggen. Maar elk jaar weer moet Bangladesj twee miljoen ton graan importe ren - gedeeltelijk uit eigen mid delen, voor de rest door leningen en giften. Amerikaanse funktio- narissen hebben opgemerkt dat het land veel te afhankelijk is ge worden van leveranties uit de V.S. De nog steeds overvloedige oogsten in de V.S. vormen een i grote mate overeenstemming noodzaak de hulp te concentre ren op de ontwikkeling van het platteland. Landhervorming, het gebruik van kunstmest en zaad soorten met een hoge opbrengst, gezondheidszorg, gezins planning en praktisch onderwijs zouden moeten worden geïntro duceerd op het platteland. Maar volgens het laatste rapport van de Amerikaanse ambassade in Bangladesj zal de economie van het land tot in de verre toe komst nog afhankelijk blijven van buitenlandse bijstand. Een V.N.-funktionaris schatte dat het nog wel 15 jaar kan duren voor de ontwikkelingsprojekten in het land genoeg vruchten zullen af werpen om de eigen bevolking te voeden. Tegen Russische overheersing BONN (AFP) - Een groep tegenstanders van het inzake de neo-fascistische tendensen van de Sov BONN (AFP) - Een groep tegenstanders communistische bewind in Oost-Duitsland heeft het Westduitse weekblad "Der Spiegel" een "mani fest" tegen de Russische overheersing en voor een "Duitse nationale weg naar het socialisme" ge stuurd. Volgens het blad is dit het eerste stuk van deze aard in Oost-Duitsland. Het zou afkomstig zijn van een "unie van Duitse democratische communisten", bestaande uit leden van het midden en hogere kader van de communistische SED die met het bewind in oost-Berlijn hebben gebroken. In het "manifest" wordt geëist dat er een einde komt aan de Sovjet-overheersing in de Oosteuropese lan den. "Wij staan op het recht op onze eigen Duitse weg naar het socialisme, een recht dat Moskou ons naar zijn zeggen altijd toekent, maar dat ons politiek wordt onthouden". De opstellers van het stuk zeg gen het eens te zijn met "de Chinese kameraden inzake de neo-fascistische tendensen van de Sov jet-leiders". De dissidenten spreken zich voorts uit voor een "in theoretisch en politiek opzicht volkomen herzien communisme", de afschaffing van de "dictatuur van de enige partij" en de invoering van een "poli tiek pluralisme". Ook wordt gepleit voor de terugtrekking van alle buitenlandse strijdkrachten van Duitse bodem. In de twee delen van Duitsland zouden alle partijen moeten kunnen werken. In vrije verkiezingen zou een nationale vergadering moeten worden gekozen, die een grondwet moet opstellen. Tenslotte vinden de opstellers dat Oost-Duitsland in de GATT (algemene overeenkomst inzake handel en tarieven) moet worden opgenomen, de Oost- duitse mark vrij inwisselbaar moet worden en er een "Berhjnse mark" komt die in de twee delen van Duitsland geldig is. WARSCHAU (Reuter-UPI) - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren een ge sprek van drie uur gehad met de Poolse par tijleider Edward Gierek. Op een persconferentie na zijn gesprek met de Poolse leider zei Carter geen plannen te hebben om ook Egypte te be zoeken tijdens zijn huidige rondreis. Hoewel Sadat hem, naar zijn zeg gen, herhaaldelijk heeft uitgeno digd, heeft de president niet afge sproken ook Cairo te zullen aan doen. Mocht de toestand daar echter aanleiding toe geven, dan 'zullen wij zeker een bezoek aan Egypte overwegen', aldus Carter. Carter heeft tijdens zijn gesprek met Gierek ondermeer uitdruk king gegeven aan zijn bezorgd heid over de situatie van de men senrechten in Oost-Europa, zo werd gezegd. Gierek zei voor het onderhoud in een vraaggesprek met Ameri kaanse verslaggevers dat het be zoek van Carter geen gevolgen zal hebben voor de Poolse banden met de Sovjet-Unie. Wel ver wachtte hij dat de vriend schappelijke betrekkingen en de samenwerking met de Verenigde Staten zullen worden versterkt. Hij veegde de kritiek van Carter dat Polen weigert gescheiden fami lies zich te laten herenigen, van tafel door te zeggen dat 'dit pro bleem in het geheel niet bestaat'. Iedereen die (Polen) wil verlaten om zich bij zijn familie te voegen, verlaat ons land ook en wij heb ben niet de bedoeling om daar moeilijkheden over te maken'. SALT Wat betreft de onderhandelingen over een nieuw SALT-akkoord zei de president in de lente een afronding van de gesprekken te verwachten. Dit was in tegen spraak met berichten in Was hington dat de SALT-besprekin- gen door te grote verschillen van mening dreigen te verzanden. De president was ook optimistisch over de onderhandelingen op an dere militaire gebieden. 'Ik ge loof dat in 1978 een groot aantal van deze zaken zullen worden opgelost', zo zei hij. Zijn besprekingen met Gierek wa ren tot dusver 'zeer vruchtbaar' geweest en hadden ondermeer de NAVO, het Warschau-pact en de Salt-bespreking tot onderwerp gehad. 'hij geen voorstander i onafhankelijke Palestijnse staat in het Midden-Oosten, zei Carter dat de Verenigde Staten niemand een overeenkomst willen opleg gen. Dit had hij overigens don derdag voor zijn vertrek naar Polen ook al verklaard. Kransen Voor het gesprek met Gierek had Carter gistermorgen een bezoek van 60 minuten gebracht aan Warschau. Na een krans te heb ben gelegd dat is opgericht ter nagedachtenis van de Polen die in 1944 tijdens een opstand tegen de nazi's het leven lieten. Ook hier legde hij een krans, evenals bij een monument bij het voor malige joodse getto in de stad. Deze ster was voorzien van een gele Davidsster Volkomen tegen de verwachtingen in had Carters vrouw Rosalynn gisteren een ontmoeting van 90 minuten met de Poolse kardinaal Stefan Wys- zynski. Ook de adviseur van Car ter voor de nationale Ameri kaanse veiligheid, Zbigniew Brzezinski, nam aan het gesprek deel. Oorspronkelijk zou Brze zinski, die van Poolse afkomst is alleen met de kardinaal hebben gesproken. LISSABON (Reuter) - De 340 pilo ten van de Portugese lucht vaartmaatschappij zijn gisteren na een staking van een week om kracht bij te zetten aan een eis tot een loonsverhoging van 100 pro cent weer gaan vliegen, nadat een voorlopig akkoord was bereikt dat nog nader moest worden uit gewerkt. r de kritiek op zijn uitlating dat Dit werd meegedeeld door de bond i de vliegers. Details i akkoord werden niet onmiddel lijk bekendgemaakt. Warm u aan het knapperende, knisperende open haardvuur van Home Fire. Voor alle woonvormen 'n open haard kompleet geïnstalleerd. haagse schouw Voorschoterweg 45-47, Valkenburg, Tel. (071) - 76 93 25

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9