DE ZAAK VAN HET KAGERPONTJE "Meest unieke huis van heel Europa" 'NIEMAND HEEFT ONS OOIT NAGEWEZEN' 'Wat is nou een brand' Terug blik op mensen en dingen in het jaar 1977 Wassenaarse koepel Boer Van Velzen uit Hazerswoude: ZATERDAG 31 DECEMBER 1977 EXTRA PAGINA 37 NIEUWE WETERING(KAAG) Hetzelfde tweedehands zwart-wit televisietoestel van jaren geleden doet nog altijd dienst in het huisje van de ge schorste veerman Aad Hoekstra. Geld om een mo derner apparaat aan te schaf fen, is er niet. Om in leven te blijven heeft het gezinnetje (vader, moeder, twee kinder tjes) bij de gemeente een le ning moeten afsluiten. Iedere maand kan er duizend vijftig gulden worden opgenomen. Geen cent meer. Van dat be drag moeten zij met z'n vier tjes rond zien te komen.... Al meer dan een jaar geleden werden Aad en zeven andere veerlieden van het Kaagpon tje geschorst. Allen werden ervan verdacht een deel van het pontgeld niet te hebben afgedragen. Begin van dit jaar liet de gemeente Alkemade (de baas van de veermannen) weten geen salaris meer uit te betalen. De ambtenaren rechter, op wie "de acht" een beroep deden, stelde de ge meente in het ongelijk. Maar zij ging in hoger beroep. Daarom moeten de pont jesbazen nog steeds mond jesmaat leven. Zeker, ze krijgen stuk voor stuk kinderbijslag uitgekeerd. Iedere keer, als de tijd van uitbetalen was aangebroken, liep Aad dagen achter elkaar voor niets naar de brieven bus. Het geld liet op zich wachten. Getreiter Dan pakte hij de telefoon maar weer eens en vroeg wat nu eigenlijk de reden was dat er nog geen cent was overge maakt. "En dat is echt niet één keer gebeurd," valt Aad uit, "er was altijd wel wat aan de knikker. Meestal kreeg de computer de schuld. Ik houd het maar op getreiter. Ja, zo'n Door Jan Westerlaken hartje begeert. Vader en moeder Hoekstra hebben zich niet ingehouden toen er cadeautjes voor het sin- terklaar-gebeuren moesten worden ingekocht. "Gelukkig hebben ze geen weet van al die toestanden" zegt mevrouw Hoekstra. "Ze zijn nog zo jong, je hoeft ze niet alles te vertellen. Als ze iets nodig hebben, krijgen ze dat. Ik geef ze wat hun toekomt. Op kinderen kun je niet be zuinigen. Wanneer dat nodig zou zijn, doe ik dat wel op me zelf," laat ze vinnig weten. "Voor hen moet alles normaal doorgaan." Spanning viert hoogtij in het gezinnetje. Wachten, wachten en nog eens wachten. Al meer dan een jaar. "Dat doet geen mens goed. Het vreet aan je. M'n vrouw is dit jaar meer bij de dokter geweest dan in haar hele leven. Da's niet alleen bij mij het geval hoor. De vrou wen van m'n collega's lopen ook af en aan bij de arts. Je kunt het probleem nou een maal niet van je afzetten." roept Aad uit. Elk moment van de dag denk je eraan. En als je 's nachts wakker wordt, spookt het door je hoofd. Ver schrikkelijk is dat." Onschuldig twee weken later dan nor maal, kwam dan eindelijk je geld eens binnen Met de hand op het hart be weert Aad dat hij nog nimmer moeilijkheden heeft gehad met het uitkeren van de kin derbijslag. Om de drie maan den zat er een afrekening bij zijn salaris. "De narigheid, is begonnen," mompelt Aad, "toen ik werd geschorst. Voorheen was het altijd op tijd, echt waar." Aad heeft het met zijn hon- gerloontje kunnen redden. Hij vraagt zich wel af hoe het een collega met zes kindertjes is vergaan. Want die kreeg precies hetzelfde in handen als hij. 'Tk weet niet waarop ik heb be zuinigd," vertelt mevrouw Hoekstra, "maar we hebben het tot nu toe aardig gered. We doen hier nogal veel zelf, kle ren naaien, huis opknappen. Voor die klusjes laten we geen vakmensen komen. En we hebben een eigen moestuintje. Dat scheelt je ook wel in je portemonnee. Ja, toen Aad nog gewoon op de pont was, hield ik wat geld over. Nu, met duizend gulden niet. Maar dat is toch niet zo gek?" Sinterklaas De kinderen (vier en vijf jaar) krijgen, ondanks het armoe dige loontje, alles wat hun Hoe moeilijk vader en moeder Hoekstra het vaak ook heb ben, de kinderen merken niets van die gespannen sfeer. "Zoiets kun je toch niet af reageren op die kleintjes", meent de vrouw. "Die on schuldige wezentjes weten van niets. Ik zou het een kwa lijke zaak vinden als je hen daarvoor zou aanpakken." De grootste spanning is echter thans wel geweken uit het huisje langs de Voorkade in Nieuwe Wetering. Aad heeft sinds kort een baan gevon den. Met goedkeuring van de gemeente. Aad accepteerde die job om de lening bij zijn ex-baas stop te zetten. Die baas. het gemeentebestuur van Alkemade, heeft in dat lange jaar nooit iets van zich laten horen. Vorig jaar Kerstmis kregen alle amb tenaren een kerstpakket, het huisje van de veerlieden liet men links liggen Mevrouw Hoekstra vindt dat de gemeente heeft „gefaald Zij heeft de moeilijkheden in de gezinnetjes niet gezien. En dan te bedenken dat de ge meente een uitkering had mogen geven aan de vrouwen en hun kinderen. De man had dan gewoon buiten schot ge bleven. Ja, ik weet het nog, de ambtenarenrechter had hier geen goed woord voor over." Terug Diep in zijn kart hoopt Aad nog altijd dat hij terug zal keren naar zijn stekkie: het pontje naar het Kaageiland. Dat is zijn lust en zijn leven. "M'n hart ligt daar. Zeker, ik heb er altijd hard moeten werken, maar wel met veel plezier. Ik had er best naar m'n zin. Het leven buiten spreekt me aan. Als ze me nu terug roepen, sta ik morgen weer op de pont." In het dorpje Nieuwe Wetering is het stil rond de veerlie den. Als ze elkaar eens tegen het lijf lopen spreken ze van een droevige zaak, omdat het allemaal zo lang duurt. "Zelfs ambtenaren van de gemeente spreken er schande van," zegt Aad. De dorpsbewoners hebben de pontjesbazen niet laten val len. "In ieder geval," vertelt mevrouw Hoekstra, "heb ik nooit iemand op straat kun nen betrappen die ons na wees. Ik heb wel eens de in druk dat ze denken dat die hele boel al achter de rug is. Ik wou dat dit waar was zeg". WASSENAAR - "Ik dacht dat dit wel het meest unieke huis van heel Europa is", zo reageert mejuffrouw Tamboezer verrukt over haar nieuwe woning aan de Rijksstraatweg in Wassenaar. Op een kunstmatige heuvel prijkt ze hoog boven de weg uit. In de lente en zomer wordt het bouwwerk door de dichte bladerdekens van de bomen bijna geheel aan het oog onttrokken. Alleen de wandelaars die de kron kelige paadjes volgen in "de Wiltzanck" worden geconfronteerd met een buitengewoon overblijfsel uit vervlogen jaren, dat automatisch nos talgische gedachten losmaakt over met hoepelrokken en grote zon nehoeden uitgedoste "dames nippend aan hun kopje thee". In de herfst en winter ontstaat een contrasterend beeld van de Was senaarse theekoepel. Fraai tussen de kleurenpracht van de herfstblade ren, buitengewoon mysterieus tussen de kale bomen, mistflarden en snel invallende duisternis. De Wassenaarse theekoepel, gebouwd in de 18e eeuw, naar men aanneemt door de regent mr. Cornelis Backerm die "de Wiltzanck" en omliggende landgoederen in 1700 gekocht heeft, doet nu voor het eerst in haar bestaan dienst als woonhuis. Mejuffrouw Tamboezer. lerares Oude Talen aan het Rijnlands Lyceum kocht in april van dit jaar voor het acceptabele bedrag van 125.000 gulden dit monument van de gemeente Wassenaar. De gemeente, die het bouwwerk in 1954 zelf aankocht kon de theekoepel nooit een concrete bestemming meegeven. Een tijdje heeft ze nog dienst gedaan als pad vindersonderkomen, voor de rest van de tijd stond ze leeg. Een hart met een pijltje, met daaronder de meisjesnaam "Manuela" is in de deur gekrast, met daarbij de datum waarop dit afgezaagde liefdes symbool werd aangebracht. Nog meer namen en data op alle hoeken van het gebouw herinneren aan de tijd dat de Wassenaarse theekoepel nog het romantische decor vormde voor vrijende stelletjes, de ruige omge ving voor "cowboy- en boef-spelende" kinderen, of het eenzame verla ten object waarop baldadige jongeren opgekropte frustraties konden afreageren zonder ooit gestoord te worden. Historische facetten, inte- rieurdelen en ramen werden in de afgelopen jaren meer dan eens ver nield. De koepel raakte steeds meer in verval. In 1968 kocht de Nederlandse Mlonumentenstichting het gebouw voor het symbolische bedrag van 1 gulden met de verplichting het te restaureren. Ook de Stichting kon geen emplooi voor de koepel vinden. Daarop werd ze weer gemeente- Mej. Tamboezer en haar koepel bezit voor 125.000 gulden. Permanente bewoning was nood zakelijk om de steeds meer voor komende vernielingen tegen te gaan. Na een selectie onder as pirant-kopers werd de koepel uiteindelijk voor hetzelfde be drag eigendom van mejuffrouw Tamboezer. "Het was een erg spannende aan koop, omdat er nog zoveel aan gebeuren moest. Ik ben nu in een heel andere wereld terecht ge komen", zegt mejuffrouw Tam boezer trots over haar nieuwe huis dat tot voor enkele weken nog in de steigers gestaan heeft. Van een vervallen bouwwerk is de koepel geworden tot een ge heel gerestaureerd monument met allerlei voorzieningen zoals c.v., electriciteit, water, gas, tele foon en de mogelijkheid voor televisie-aansluiting. In twee nis sen zijn een moderne badkamer en keuken ingericht. Via een trap komt men vanuit een grote ha' in een vrij ruime woonkamer. Een volgende trap leidt naar een grote zolderruimte. Op het dakpunt van de koepel is een balcon. Backer heeft in de theekoepel, die eigenlijk behoort tot Huize Wilt zanck (de vroegere residentie van de Indonesische ambassadeur) enkele architectonische snufjes laten aanbrengen die de koepel tot geheimzinnig onderwerp van menige roddelpraat gemaakt heeft. Op een ingenieuze manier HAZERSWOUDE - De schuu- staat er nog in al zijn grootsheid, maar de boerderij is zwaar ver minkt. Van de woning resteert alleen de scheidingsmuur, zwartgeblakerd en geschonden. Als de afscheiding tussen wat bleef en wegviel. De woning is weg, wat overblijft is de herinne ring en een gapende leegte. Hoge Rijndijk 225 in Hazerswoude. In de vroege ochtend van de tiende maart zet een plotselinge brand de Joannahoeve in lich terlaaie, de vonken vliegen tot over de Rijn. Alleen de wind richting voorkomt dat ook de schuur in de bijna onbedwing bare vuurzee verloren gaat. De bewoners - de familie Van Vel zen - blijven gespaard. Boer Van Velzen is in de schuur aan het werk, hij heeft aanvankelijk niets in de gaten. Moeder en zoons zijn in de woning, liggen nog op bed. Zij worden door buren gealar meerd. Snelle hulp voorkomt zo een drama. De Van Velzens komen, zoals dat dan heet, met de schrik vrij en de verzekering dekt de schade, maar ondertussen. Ruim negen maan den na de brand wacht de familie nog altijd op herbouw van de boerderij. Vanuit een naastgele gen noodbehuizing kijken ze iedere dag in de gapende leegte waar ooit de boerderij stond. Zo'n brand dat is maar één dag nieuws, de volgende dag is zoiets alweer verzwolgen in de maalstroom van de actualiteit. De buitenstaander is het snel weer vergeten, voor de betrokkene duurt dat langer. Voor de Van Velzens is die tiende maart een onuitwisbare datum, al laten ze dat niet merken. Ze willen geen nieuws zijn, na de brand niet en zoveel maanden later helemaal niet. "Wat er verder gebeurd is? Nou niets, gewoon verder leven na tuurlijk, wat moet ik daar nou van zeggen", laat Van Velzen zich spaarzaam ontvallen. Zijn vrouw is nog bondiger. "We wachten op huis, verder niets". We wachten op het nieuwe huis, verder niets" kan zowel de trap van de hal naar de woonkamer, als die naar de zolder worden weggewerkt, waardoor de woonkamer een totaal gesloten ruimte vormt. Een kinderroman (getiteld "De ge heimzinnige koepel") die zich af speelt in de Wassenaarse thee koepel heeft een extra dimensie gegeven aan het mysterieuze ge praat. "Door het boek is belachelijk veel ophef gemaakt over deze trap pen. In de afgelopen maanden, tijdens de verbouwing, heb ik alle gaten en hoekjes van de koepel gezien. Er bestaan geen geheime gangen of iets dergelijks. Er is niks geheimzinnigs aan", vertelt mejuffrouw Tamboezer onbewo gen. ver eenzaamheid wil de lerares niets weten: "Er zijn hier moge lijkheden genoeg om naar buiten te gaan. Verder heb ik meer dan regelmatig mensen over de vloer. Ik zie niet in waarom ik hier meer ou zijn dan in die flats". an bovenaf op de afgezonderd fabrieken va Haar uitzicht bomen en dierenwereld maakt de koepel tot een ideale observa tiepost voor natuurliefhebbers. "Je moet hier wel met een hobby beginnen die in nauw contact met de natuur staat, zoals foto graferen of schilderen. Nu ik er eindelijk in woon is het nog fijner dan ik verwachtte. Vooral de na tuur om je heen en de inval van de zon van alle kanten is machtig mooi" zegt de trotse eigenares blij over het meest unieke huis van Europa. CHARLES LENNARTZ Het zijn stugge en gesloten mensen, de Van Velzens. De achterdocht overheerst. Ze willen liever geen aandacht, vinden zoiets onzin en vallen liever met op. "Wat is nou een brand. Als het achter de rug is, maak je je er verder niet druk meer om. Er zijn toch wel belang rijker dingen op de wereld", bromt Van Velzen. Ik kijk hem niet begrijpend aan, verbaasd over zoveel afstan delijkheid. Van Velzen verbaast zich op zijn beurt over mijn on begrip. "Nou", legt hij uit, "er zijn een hoop mensen die het minder hebben, wij wonen nog, we eten nog en we kunnen de kachel r.og stoken". Het is slechts met tegenzin dat hij en zijn vrouw iets loslaten. Na lang aanhouden doen ze schaars hun relaas. Beperken zich zoveel mogelijk tot de nuchtere feiten, slechts af en toe worden de emo ties achter de gebeurtenissen zichtbaar. Moeder Van Velzen ging nog twee keer in het brandende huis, de derde keer moesten ze haar te genhouden. Het was met tegen zin dat ze het deed: "Het had nog gemakkelijk gekund, maar ande ren vonden het te gevaarlijk", zegt ze nu nog. Spijt klinkt door in haar stem als ze erover vertelt. De televisie wist ze te redden, maar het geborduurde kleedje van haar moeder dat er bovenop lag, liet ze in de haast liggen. "Had ik dat nou maar meegenomen, dat is toch iets waar je aan hecht", mijmert ze. Zo mist iedereen wat. Vader is zijn schaakbord met gesneden stuk ken kwijt. Een cadeau van zijn kinderen, zoiets geeft gehecht heid. Zijn twaalfdelige encyclo pedie, een trots bezit, heeft hij nog kunnen redden. Op één deel na, dat verdween in de brand. Hij heeft er al over geschreven naar de uitgeverij. "Je wilt zoiets toch graag compleet houden", aldus Van Velzen. Van de kinderen vaagde de brand ook veel weg. Ze liggen er niet van wakker, liever hadden ze hun oude huis terug, maar moeder vindt het toch jammer dat er geen enkel gezelschapsspel behouden is gebleven. "Onze jongste zoon heeft nu helemaal geen spellen meer, dat is toch niet leuk". De nieuwe boerderij, ze hopen dat er snel gebouwd kan worden. "Ja iedere dag denk je daar toch wel aan", zegt zij. Er komt geen rieten dak meer op, hebben ze samen besloten. De schrik van de brand zit er toch wel in. "Vroeger was ik nooit bang voor brand, maar nu toch wel" geeft vrouw Van Vel zen te kennen. Er valt een stilte, beiden kijken me vragend en zichtbaar ongeduldig aan. Of ik nog meer wil weten?, lees ik in hun ogen. "Ik moet ver der", zegt Van Velzen plotseling weer stug. "Als het aan mij gele gen had, hadden we u niet binnen gelaten", doet zijn vrouw er bo venop". Eén vraag hebben ze nog wel, vriendelijk maar dringend: "We hopen dat je er geen ophef van KEES VAN DER MALEN.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 37