Stikken in havenbagger een geslaagde vakantie begint met een eerlijk advies ADVERTEERT IN DIT BLAD 1978 is voor ons uisi Envooruiser BRAAT BETONBOUW TAX! Vrijwillige verzekering Bejaardenverzekering p reisbureau WOLTERS vismarkt 1. tel: 14904r leiden A ziekenverzorgsters verpleegkundigen A anaesthesie-assistente radiologisch laborante "v randstad uitzendbureau reklame reklame ziegelaarbv ziegelaarbv vertegenwoordiger ZATERDAG 31 DECEMBER 197 Rotterdam kan slib moeilijk kwijt ROTTERDAM - De haven van Rotterdam krijgt jaarlijks behalve tienduizenden schepen ook nog iets anders bin nen. Onzichtbaar komt het mee met de getijdenstromen uit zee, om neer te zakken op de bodem van de Nieuwe Waterweg, de Nieuwe Maas en de talrijke havenbekkens. Het is slib, dat als gevolg van een geheel natuurlijk proces langzaam maar zeker het door mensenhanden verrichte graafwerk ongedaan komt maken. Om de haven van Rotterdam bruikbaar te houden moet dan ook worden gebaggerd. Eenentwintig duizend kubieke meter natte bag ger per jaar wordt door een om vangrijke baggervloot boven water gehaald. Dat gebeurt voortdurend, zonder onderbreking, en het vormt in feite geen enkel probleem. Wel een probleem is, waar al die tonnen slib moeten blijven. Het blijkt namelijk, dat een aanzienlijk deel van de totale hoeveelheid dus danig is verontreinigd, dat het niet zonder meer in zee kan worden te ruggestort. Dat kan wel met onge veer 15 miljoen kubieke meter van de Jaaropbrengst", omdat die hoeveelheid afkomstig is uit gebie den vlakbij de kust. Deze bagger is daardoor dus veel minder veront reinigd, De rest - met uitzondering van een miljoen kuub die toch in zee wordt gestort, ondanks enige verontreiniging, moet ergens op het land worden opgeborgen. Eind vorig jaar ontstond in Vlaar- dingen ernstige onrust toen bekend werd dat in de Broekpolder vijftien jaar geleden opspuitingen hadden plaatsgevonden met verontreinigd havenslib. In sommige gewassen die in deze bodem hadden gestaan werden veel te hoge concentraties zware metalen (zoals lood en kwik) en bestrijdingsmiddelen (gechlo reerde koolwaterstoffen) aange troffen. Voorzichtig Het exces in de Broekpolder had tot gevolg dat zowel de overheden als de publieke opinie zich wat wantrouwender gingen opstellen tegenover het verschijnsel „op spuiting" dan dat tot dusverre het geval was geweest. Met name om dat hier vergiftigd voedsel in het spel was geweest - de affaire had zelfs geleid tot een verbod om de produkten uit de polder in de han del te brengen - werd vanaf dat ogenblik zeer voorzichtig te werk gegaan als het ging om de berging van havenslib. Om een veilige berging van het ma teriaal in de toekomst mogelijk te maken is naar goed gebruik een stuurgroep ingesteld. Deze Stuurgroep Berging Baggerspecie, (SBB) is samengesteld uit verte genwoordigers van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van Rijnmond, B en W van Rotterdam en van Rijkswa terstaat. De groep wordt geassi steerd door de Coördinatiecom missie Berging Baggerspecie (CBB), die dit jaar een rapport heeft samengesteld waarin de mogelijke bergplaatsen voor de bagger zijn geïnventariseerd In dit - tussentijds - rapport wor den voorlopig negen plaatsen in de omgeving van Rotterdam aange wezen, waarmee men in de eerstkomende jaren in beginsel vooruit kan. Het zijn Oud-Kralin gen en de polder Prins Alexander bij Capelle aan den IJssel, De Kleine Gadering in Hoogvliet, Lic- kebaert Noord, -Midden en -Zuid in Vlaardingen, Oud Hongerland bij Spijkenisse, Voor Donkersloot en Woude bij Ridderkerk, Capelle- west in Capelle aan den IJssel en de polder Groot Koninkrijk in 's- Gravendeel. Voorwaarden Voordat op deze plaatsen inder daad bagger terecht zal komen, moet er eerst nog wel wat worden afgepraat. Om te beginnen gaat het om een interim-rapport, dat eerst nog uitvoerig besproken dient te worden met alle betrokken ge meentebesturen, die immers niet direct in de SBB en CBB zijn verte genwoordigd. Verder moet nog na der onderzoek worden gepleegd of de genoemde lokaties inderdaad wel in alle opzichten geschikt zijn om als bergplaats voor veront reinigde baggerspecie te wor den gebruikt. Bij het bepalen van de bergplaatsen is de commissie uitgegaan van een aantal voorwaaiden. De eerste daarvan is dat van de opgespoten bagger altijd een nuttig gebruik moet kunnen worden gemaakt. Verder is er een aantal zogenaamde vetocriteria, dat wil zeggen om standigheden die een mogelijke bergplaats in elk geval ongeschikt maken om te worden gebruikt voor verontreinigd materiaal. Dit zijn bijvoorbeeld toekomstige water wingebieden of gebieden met een belangrijke landschappelijke of na tuurwetenschappelijke waarde. Ook behoren hierbij gebieden zoals steden en dorpen en bestaande in dustrie- en recreatieterreinen, waar het verontreinigd-zijn van de bag ger niet zo'n belangrijke rol speelt, maar waar het opspuiten en inklin ken op zichzelf tot problemen zou leiden. De negen aangewezen lokaties kunnen - ook nadat alles met de gemeentebesturen is rondgepraat en verder diepgaand is onderzocht - pas worden gebruikt wanneer er ontheffingen zijn uitgegeven van de Provinciale Verordening Op spuitingen. Bovendien zijn de nu aangewezen plaatsen nauwelijks tot het jaar 1980 toereikend. Als al les vol is zal er een keuze moeten worden gemaakt: Meer en meer in zee storten, of andere mogelijk heden op het land zoeken? In het eerste geval gaat het om een beslis sing voor eens en voor altijd, omdat dan de totale baggervloot op den duur omgebouwd en/of vervangen zal moeten worden door materieel dat is ingesteld op het lossen in zee. Verdere bergingsmogelijkheden op het lgnd vormen vooralsnog voldoende stof voor onderzoek door de SBB en de CBB. Daarbij zullen nog tal van problemen over wonnen moeten worden, als Rot terdam tenminste wil voorkomen dat het „stikt" in zijn eigen bagger. FLEMINGTON - Deze Amerikaanse mevrouw Bach, eigenaresse een poppenmuseum in de staat New Yersey, heeft deze pop gemaakt di de zoon van de Britse prinses Anne moet voorstellen. Zij mag de pop zei aan koningin Elisabeth komen geven. BETONGARAGES 4.80 m bij 3.20 m 1875,- 6.30 m bij 3.20 m 2025,- BETON TUINSCHUREN 3.20 m bij 2.00 m975,- 4.00 m bij 2.00 m1175,- BETONSCHUTTINGEN 2 meter hoog en geplaatst per strekkende meter 56,- Beneden 10 m en 15% extra. Alle prijzen excl. 18% BTW. Ook leveren wij grotere en kleinere gebouwen, lagere of hogere schuttingen. Zorgen voor gratis tekeningen en helpen u waar mogelijk. Vraagt u vrijblijvend inlichtingen. Strijpsestraat 28, Eindhoven - Tel. 040-518172 (Tel. ook na 18.00 uur). Telex 59286. Rectificatie advertentie Ziekenfonds Leiden en Omstreken Z.L.O. Onderstaand geven wij u een opgaaf van de verbeterde maandpremiebedragen. Gereduceerde premie voor lagere inkomensgroepen per persoon (afhankelijk van het inkomen) of 92,80 86,65) 107,80 100,60) Tarief groep 5 Inkomen 18.552,- t/m 20.409,- Premie per mnd. 149,75 139,80) gehuwd 94,85 93,25) ongehuwd) DE DIRECTIE welke vakantie bestemming U ook kiest zeker weten dat één van ons er zelf al is geweest en U er alles over kan vertellen. tenslotte, reizen is toch ons vak! lette* 6èh ppdevamf direct (para)medisch werk voor: voor ziekenhuis in Leiden en Alphen. Alle diensten, eventueel dagdiensten, voor langere periode. of verpleegkundige met ervaring op dit gebied. Alle diensten, voor langere periode. voor afd. Diagnostiek, in een ziekenhuis in Alphen a.d. Rijn. Alle diensten, voor onbepaalde tijd. Lelden: Kort Rapenburg 6, tel.: (071) -14 95 41 tel.123705120533 tel.123705120533 hogewoerd116 herengracht 9a leiden leiden advertenties, bewegwijzering, brochures, catalogi, draagtassen, drukwerkbegeleiding, folders, grammofoonplatenhoezen, handelsmerken, house-styling, illustraties, omslagontwerpen, posters, reklame adviezen, routing, stickers, T-shirts, verpakkingen, vignetten. autobelettering, decoraties, lettering, lichlreklame, muurbeschildering, naamplaten, pacht reklameob|ecten, promotionele acties, reklame- borden, shows, standbouw, tentoonstellingen, toneeldecors, verhuur aankondigingsborden, winkelinterieurs, zeefdruk. Houtwarenfabriek en Groothandel in "Doe-het-zelf" materiaal. Twijnstraweg 2, Lekkerkerk.Telefoon 01805-2344 Wij zoeken op korte termijn een voor het rayon Leiden-Den Haag e.o. Het gaat hier in eerste instantie om een tijdelijke overname van een bestaand rayon i.v.m. ziekte van de betreffende vertegenwoordiger. Een energieke man van omstreeks 30 jaar, wonend in bovenge noemd verzorgingsgebied bieden wij echter de mogelijkheid na deze periode een eigen rayon op te bouwen. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met uitvoerige informatie b over opleiding en ervaring en voorzien van een recente pasfoto worden ingewacht t.a.v. A. den Besten, Postbus 15 te Lek- c kerkerk. j

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 18