Wiersma deelt hoofdprijs met Rob Clere Italië krijgt vermoedelijk voorrang boven Nederland Toernooi gaat toch door Bouke Bies jeugdwereldkampioen IF ZIET AF VAN KORT GEDING Hans van Helden uit kernploeg, toch sponsor LFC UVS - RCL Rosemarie Ackermann sportster van 1977 VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 RIO DE JANEIRO - Joao Have- lange, voorzitter van de inter nationale voetbal federatie (Fifa), verklaarde gisteren in Rio de Janeiro dat Italië vol gens hem een van de vier ge plaatste landen zal zijn tijdens de eindronde om het wereld kampioenschap in Argentinië (volgend jaar juni). Havelange bevestigde dat titelhouder West-Duitsland en gastheer Argentinië eveneens elk een groep zouden aanvoeren. De andere twee geplaatste landen zouden Brazilië en Italië zijn. Al vele malen is verondersteld dat Nederland, tweede in het vorige toernooi achter West- Duitsland, geplaatst zou wor den. Havelange zei echter dat ditmaal het organisatiecomité voor de indeling zorg zou dra gen, waarbij rekening wordt gehouden met de economische belangen. De Braziliaan, die een lezing hield vooreen sport- seminarium, voegde er aan toe vernomen te hebben dat Italië nummer één zou zijn in Men- doza, hoofdstad in een streek met inwoners van Italiaanse afkomst. De loting wordt gehouden op 14 januari in Buenos Aires. Have lange gaf aan dat, indien de vier geplaatste landen officieel be kend zouden zijn, de overige acht Europese landen worden ingedeeld overeenkomstig hun plaats op de wereldranglijst, een 'sterk' en een "zwak" Europees land zal worden in gedeeld in de vier groepen, res pectievelijk gesitueerd in Buenos Aires, Mar del Plata, Cordoba en Mendoza. 3e overblijvende landen zijn vol gens deze gedachtengang Mexico, Tunesië, Iran en Peru, waarbij Mexico en Peru niet in de groepen van Brazilië of Ar gentinië terecht mogen komen. Ook Egydio Basile, een official van het organisatiecomité, ver klaarde gisteren in Buenos Aires dat Italië de groep in Mendoza zal aanvoeren. Brazi lië zou in Mar del Plata spelen. Wereldkampioen West-Duits land krijgt Cordoba als basis en Argentinië staat voor de hoofd stad Buenos Aires geboekt. Volgens Basile is Spanje inge deeld bij West-Duitsland en speelt vrijwel alle wedstrijden in Rosario. Uit Spanje (in Ar gentinië beschouwd als moederland) zullen naar men aanneemt veel voetbalvolgen- lingen meekomen. Basile zei dat Nederland als aanvoerder van de groep in Mendoza plaats had moeten maken voor Italië omdat de Zuideuropeanen tot nu toe twee keer wereld kampioen zijn geweest. Rekening houdend met de indi caties, die Havelange en Basile gaven, zou de indeling als volgt kunnen luiden: Cordoba/Rosario: West-Duits land, Schotland, Spanje en Mexico of Peru. Mar del Plata: Brazilië, Hon garije, Frankrijk, Tunesie of Iran. Mendoza: Italië. Nederland, Oos tenrijk en Peru. Joao Havelange AMSTERDAM - Twee buitenlanders hebben de laatste zetten gedaan in het Suiker- damtoernooi, Gurvich en Hisard. Met het negende suikertoernooi is de serie afgesloten. Het is geëindigd zoals het is begonnen. De eersts keer, in 1969, werden twee Neder landers gedeeld eerste: de gevestigde Ton Sijbrands met de opkomende ster Harm Wiersma. In de laatste dagen van 1977: wereldkampioen Harm Wiersma met Rob Clerc. Wiersma schudt Rob Clerc de hand. De twee dammers deelden de hoofdprijs van het Suikerdamtoernooi Nederlanders hebben het toernooi beheerst, waarin de laag geklas seerde buitenlanders Gurvich en Hisard het laatste werk leverden. Achter de twee winnaars die ieder 3250 gulden rijker werden, eindigde Hans Jansen, met een achterstand van een punt als derde. Pas daarna kwam de eerste buitenlander, de Malinees N'Diaye en vervolgens Kaplan en Frank Drost. In de sfeer van het nationale succes paste ook het jeugd-wereld- kampioenschap van Bouke Bies. De achttienjarige Fries versloeg in de laatste ronde Guinard en behield zijn punt voorsprong op Vladimir Odintsov. Bies neemt de titel over van Skliarov, die derde werd op twee punten. Sterkste dame was, volgens de traditie, Jelena Michailovskaja. De remise tegen Nederlands be ste speelster Barbara Graas was voldoende voor haar vierde we reldkampioenschap in successie. Delen Harm Wiersma heeft zijn laatste grote hap uit de suikerpot moe ten delen met Rob Clerc. Het be tekende zijn vijfde eerste plaats in de serie van negen, want ook in 1974, 1975 en 1976 werd hij win naar en in die jaren alleen. Het zal bij die vijf eerste plaatsen blijven. De sponsor had een aan tal jaren geleden al kenbaar ge maakt dat het toernooi een "aflo pende,' zaak was. Men wil het voor de organisatie benodigde geld, de kostprijs per toernooi lag gemiddeld boven de 100.000 gul den, op een andere manier gaan gebruiken. Om toch nog zijn deel van de hoofdprijs binnen te krijgen, moest Wiersma, die pas woensdag zijn achterstand in punten op Clerc wegwerkte, in de laatste ronde van Kaplan winnen. Hij versloeg de in de Verenigde Staten wonende tegenstander na een grote afwikkeling. Wiersma raakte even een stuk achter, maar compenseerde niet alleen het tij delijke materiële verlies. Met het hout dat hij veroverde, verkreeg hij ook een suprieure positie, die leidde tot een overmacht-eind spel van vijf tegen twee stukken. De som van Wiersma's kunde en diens overmacht aan materiaal ging boven Kaplans macht. Foutloos Rob Clerc. tot de voorlaatste ronde alleenheerser, behandelde een ingenomen opsluiting door Frank Drost foutloos. Clerc kwam met een schijf winst uit de situatie en liet zijn Friese tegen stander als vijfde in de eindstand achter, samen met Kaplan, vol doende voor hem om de titel in ternationaal meester te verwer- Jansen besloot een goed toernooi zoals van hem verwacht mocht worden. In het middenspel ver overde hij een stuk winst op Ge- ndlerman en daarna speelde hij onverstoorbaar door tot Ge- ndlerman zich gewonnen gaf en hij zeker was van de derde plaats, achter de laatste winnaars uit de serie Suikerdamtoernooien: Rob Clerc en Harm Wiersma. Uitslagen Grootmeestergroep: Kaplan (VS) - Wiersma (Ned) 0-2, Nimbi (Kon)- Soumaoro (Mali) 1-1, Jansen (Ned) - Gendlerman (Isr) 2-0, Drost (Ned) - Clerc (Ned) 0-2, N'Diaya (Mali) - Sy (Sen) 1-1, Gurvich (VS) - Hisard (Fra) 2-0. Eindstand: 1. Clerc en Wiersma 15 punten, 3. Jansen 14, 4. N'Diaye 13,5. Kaplan en Drost 12, 7. Sy 11, 8. Hisard 10, 9. Nimbi 9, 10. Soumaoro en Gendlerman 8, 12. Gurvich 5. Wereldkampioenschap dames: Sotsnenko (Sov) - Geurts (Ned) 1-1Michailovskaja (Sov) - Graas (Ned) 1-1, Claes (Bel) - Nizic (Joe) 0-2, Rijckaert (Fra) - Vit- kaoeskaite (Sov) 1-1. Eindstand: 1. en wereldkampioene Michailovskaja 15 punten, 2. Sotsnenko 13, 3. Graas 12, 4. Geurts 11, 5. Vitkaoeskaite, 6. Claes, 7. Rijckaert, 8. Nizic. Junioren: Smeets (Bel) - Dembele (Mal) 0-2, Bies (Nea) - Guinard (Fra) 2-0, Brouwers (Ned) - Shulman (Isr) 2-0, Kramanic (Joe) - Malik (Tsj) 1-1, Harmsma (Ned) - Odintsov (Sov) 0-2, Cruz (Bra) - Skliarov (Spv) 0-2. Eindstand: 1. Bies 20 punten, 2. Odintsov 19. 3. Sklirov 18, 4. Brouwers en Harmsma 15. 6. Guinard 14, 7. Malik 4, 8. Dem bele 8, 9. Cruz, Kramanic en Ma- lik 4, 12. Smeets. DEN HAAG - Hoewel het KNVB-veto met betrekking tot het voeren van shirtreclame tijdens het op 3 en 4 januari in Rotterdam te houden zaalvoetbaltoernooi bij organisator Inter Football en de sponsor (een familieweekblad) als een stoot onder de gordel is aangekomen, zullen er van die zijde geen juridische stappen worden ondernomen. Aanvankelijk had Inter Football wel enkele zinspelingen in die richting gedaan. Zo had IF's Ruud Bonewit verklaard, dat zijn bun is waar veel voor een klant (het weekblad) te doen, maar niet op bevel van die cliënt naar een rechter te stappen. i op 13 september van Dé Niettemin zal het toern DEN HAAG - Hoewel Hans van Helden zich individueel gaat voorbereiden op het Europees en wereldkampioenschap schaat sen en dus geen deel uitmaakt van de kernploeg van het duo Tjaart Kloosterboer en Egbert van 't Oever, krijgt hij wel de ge bruikelijke vergoedingen we gens loonderving. De reis- en verblijfskosten bij de ver schillende kwalificatiewed strijden worden gedragen door de KNSB. Dit is het resultaat van een overeenkomst tussen het da gelijks bestuur en de Kaasunie, sponsor van de allrounders ener zijds en anderzijds tussen KNSB-voorzitter Herman van Laer en Hans van Helden zelf. Als Van Helden zich houdt aan de reglementen van de KNSB en aan de voorwaarden van het sponsorcontract, wordt hij in principe vanaf heden tot aan het IJSHOCKEY - De Nederlandse ijshockeyploeg heeft gisteren het toernooi om de Pondus-cup in Denemarken afgesloten met een gelijkspel: 5-5 tegen Joegoslavië. Door dit resultaat is Nederland, dat verder van Denemarken ver loor en won van Noorwegen ze ker van een tweede plaats. Jong Oranje heeft in het Zweedse Osby met 13-19 verloren van de club einde van het seizoen gespon sord. Van Helden heeft hiermee duidelijk een streepje voor op de wel-kernploegleden, die alleen financiële steun blijven genieten als zij zich kwalificeren voor het Europees of wereldkampioen schap. Uniekaas heeft deze uit zondering gemaakt, omdat men bij het marketing centrum zeer tevreden is over de wijze waarop Van Helden in het vorig seizoen de belangen van de sponsor heeft Dé Stoop: op eigen briefpapier Het bestuur houdt zondag 1 ja nuari nieuwjaarsreceptie van 15.00-16.30 uur voor leden, do nateurs en begunstigden. In het clubhuis Bqshuizerkade. Stoop (toen nog KNVB-be- stuurder) een brief had ontvan gen, waarin expliciet toestem ming werd gegeven, dat er tijdens dit toernooi shirtreclame mocht worden gevoerd. Nadat echter Jo van Marie, vice-voorzitte. van het bondsbestuur. die toestemming had ontkracht ("wat Stoop in zijn brief heeft geschreven, komt volledig voor zijn verantwoor delijkheid. Hij heeft het op eigen briefpapier geschreven. En dat terwijl allang bekend was dat shirtreclame volgens de reg lementen verboden is"), besloot Inter Football het voor het aanspannen v geding te laten varen. Niet op bevel De directie van het voetbalbureau verklaarde gisteravond wei ast Sparta (zogenaamd de or ganiserende vereniging, omdat de KNVB-reglementen bepalen, dat alleen een club als organisa tor op mag treden) ook Ajax Fevenoord. AZ 67. Rapid len deelnemen, ook zonder shir treclame doorgang vinden. Het betreffende weekblad zal voor het financiële gat. dat daardoor zal ontstaan, garant staan. John Drieskens, redacteur van het blad en "bedenker" van dit toer nooi: Het tekort zal dan onge veer 50.000 gulden bedragen. Naast het verlies, dat dit toernooi zeker zal opleveren, betekent dat een extra verzwaring van on/e lasten. Maar dit toernooi zal koste wat het kost doorgaan. Daar staan wij borg voor Sportcomplex "Kikkerpolder" Zaterdag a aanvang 12.00 u i kort Deze advertentie is aangeboden door FOTO JAN HOLVAST Gespecialiseerd in kleurentechniek. PARIJS - Het Franse sportdagblad l'Equipe heeft gisteren Rosemarie Ackermann uilgeroepeii tot sport stervan 1977 .De Oostduitse atlete dankt haar verkiezing aan haar hoogtesprong over de twee meter, de magische grens bij de dames atleten,in augustus van dit jaar. Op de tweede plaats volgt een hoogspringer, de Rus Jasjenko, die in juli het wereldrecord op 233 bracht, werd door negentien journalisten van l'Equipe één punt meer toebedeeld dan Albert Juantorena. De Cubaanse atleet legde beslag op de derde plaats. De lijst van de beste tien van 1977 ziet er volgens l'Equipe aldus uit: 1. Rosemarie Ackermann (ODL) - atletiek -176 punten. 2. Jasjenko (SOV) - atletiek -139. 3. Albert Juantorena (CUB) - at letiek - 138. 4. Niki Lauda (OOS) - autosport - 77 punten. 5. Carlos Monzon ARG- boksen - 75 punten. 6.Brian Goodell(VST)-zwemmen- 72 punten. 7. Franz Klammer (OOS) - skieen - 70 punten. 8. Kevin Keegan (CBR) - voetbal - 57 punten. 9. Björn Borg (ZWE) - tennis - 55 punten. 10. Guillermo Vilas(ARG) - tennis- 54 punten. Azing Griever De samenstellers van het KRO-ra- dioprogramma 'goalhebben Azing Griever, doelman van de FC-Groningen, uitgeroepen tot KRO-sportman van het jaar. De doelman van Groningen viel deze eer te beurt na zijn "grootse te rugkeer" in het doel. nadat een aantal tegenstanders acties tegen hem had ondernomen. Griever, die voor een jaar in het be zit komt van "KRO's alternatieve sportcupwerd opvolger van Jos Valentijn, vorig jaar de sport- Ach ter Griever eindigden Hans van Helden en voetbal-official Jack van Zanten gelijk op de tweede plaats, gevolgd door er-voetbal scheidsrechter Joop Vervoort en de Amerikaanse tennisspeelster Renee Richards. Verdienste Gerd Midler en Sepp Maier van Bayern Munchenworden door de president van West-Duitsland. Walter Scheelonderscheiden met het kruis van verdienste. Het Beierse ministerie van cultuur heeft gisteren meegedeelddat de twee voetballers de onderschei ding op 16 januari tijdens een feestelijke bijeenkomst in Mun chen uit handen van de Beierse minister van cultuur. Hans Maier. zullen ontvangen. De enige Westduitse voetballers, die tot nu toe het kruis van verdienste hebben ontvangen zijn Fritz Wal ter, Uwe Seeler en Franz Becken- bauer. WIELRENNEN - De Westduitsers Peffgen en Fritz hebben gister middag de leiding in het alge meen klassement van de zes daagse van Keulen overgenomen van hun landgenoten Schuma cher en Hempel. Rene Pijnen staat met Gunther Hantz op een vierde plaats met een ronde ach terstand.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9