Monaco: Mekka voor het circus Onderzoek naar gebruik van kalmerende middelen Doel: verstandiger innemen medicijnen „BAZAANSCHUIT" V OOR W OUBRU GGE PUBLIEK Elk jaar meer invoer van kaas Over enige tijd in Sassenheim BOLTINI-DOMPTEUR ONTDEKT ALS DE „LORD DER LEEUWEN' PAGINA 4 VARIA VRIJDAG 30, DECEMBER 191 v Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In samenwerking met onder andere de huisartsen, de apotheek en de wijkverpleegkundigen, zal over en kele maanden op initiatief van het Bureau Gezond heids Voorlichting en Opvoeding Bollenstreek in Sassenheim van start worden gegaan met een in ventarisatie van het gebruik van slaap- en kal meringsmiddelen. Gedurende een maand zal dan worden bijgehouden hoeveel de Sassenheimers ge- zamelijk van deze zogenaamde „transquillizers" slikken. De inventarisatie moet ook aan king niet gevraagd. De reeep- ten voor transquillizers die het licht brengen om welke slaap- en kalmeringsmidde len het gaat, aan welke cate gorie patiënten ze zijn uitge reikt en ook in hoeverre de huisartsen volledig achter met gebruik van de door hen uitgeschreven middelen staan. In de praktijk komt het namelijk nogal eens voor, en dat is in heel Nederland het geval, dat de huisarts een re cept voor een slaap- of kal meringsmiddel sleëhts uit schrijft omdat de patiënt er zo op aandringt. Om na te gaan welke verstrekte transquillizers wel en welke niet de volledige instemming van ds huisartsen hebben zullen deze gedurende de in ventarisatie de door hen uit geschreven recepten worden voorzien van een bepaalds code waarvan dat valt af te le zen. In de apotheek wordt van alle codes op de binnenge komen recepten een kaartsysteem bijvehouden. Aan het toevoegen van een code aan de recepten doen alleen de plaatselijke huisartsen mee. Aan (bijvoorbeeld) ziekenhuizen verbonden spe cialisten met patiënten in Sassenheim is die medewer- genomen, die mogelijk na de inventarisatie wat omvang rijker zal worden toegepast. De Sassenheimse apotheek houder drs. Boersma ont wierp samen met mevrouw Krug, als andragoge verbon den aan het Bureau Gezond heids Voorlichting en Op voeding (VGO) Bollenstreek, een stuk of wat bijsluiters waarop in duidelijke taal de werking van de verstrekte geneesmiddelen staat aange- door hen in die maand wor den uitgeschreven vallen overigens wel binnen de in ventarisatie, maar er is alleen niets van te zeggen of de spe cialist er ook helemaal achter staat. Zijn de resultaten van de inven tarisatie eenmaal op waarde geschat dan zal door de zoge naamde „werkgroep trans quillizers" worden bekeken hoe de gebruikers er toe kun nen worden gebracht op meer verantwoorde wijze slaap- en kalmeringsmiddelen te ge bruiken. Voorlichting zal daarbij een belangrijk "wa pen" zijn. Wat dat betreft is al een kleine proef op de som geven. De bijsluiters nieuwe stijl zijn door de Sas senheimse huisartsen op in houd gecontroleerd. Ze pretenderen het aan de pa tiënt verstrekken van duide lijker informatie dan de indu striële bijsluiters, die overi gens vaak ontbreken omdat kalmerende middelen veelal in grootverpakkingen wor den verkocht en dan maar van één bijsluiter zijn voorzien. Enkele maanden terug zijn gedurende een paar weken de aangepaste bijsluiters door de huisartsen in beperkte hoeveelheid bij slaap- en kalmeringsmiddelen ge voegd. De betrokken patiënten' zijn daarover door hun huisarts of diens assistent opgebeld met de vraag of ze de bijsluiters hadden gelezen en wat ze er van vonden. Over het alge meen reageerden de patiën ten positief. De informatie die op de bijsluiters voorkomt zou ook kunnen worden ver strekt als de patiënt op be zoek is bij de huisarts. De er varing heeft echter geleerd dat door nerveuze spannin gen dergelijke mondelinge informatie vaak aan de pa tiënt voorbij gaat. De „werkgroep transquillizers" heeft als proefgebied het oog op Sassenheim laten vallen omdat ze daar dé hulpverle ning op de eerste lijn (apo theek, huisartsen, wijk verpleegkundigen, maat schappelijke werkers) "over zichtelijk en prettig" is gere geld. De inwoners van Sas senheim zullen over enige weken van de op handen zijnde informatie op de hoogte worden gesteld. Proberen Mevrouw Krug: "We willen voorkomen dat de mensen de indruk krijgen dat we er op uit zijn om ze hun slaap- en kalmeringsmiddelen af te nemen. Dat is beslist onze be doeling niet. We willen alleen proberen te bevorderen dat de Sassenheimers een ver standiger gebruik van kal merende middelen gaan ma ken". Wordt de transquillizer-actie een succes dan zal de in Sas senheim gevolgde methode mogelijk model staan voor meer plaatsen in de Bol lenstreek. De ongeveer 1 meter lange bazaanschuit: een karwei dat Voorschotenaar Wim Ravensbergen in opdracht van de gemeente Woubrugge heeft verricht. Hij heeft er gedurende een half jaar zijn vrije uurtjes aan gespendeerd. Zijn werkstuk mag er zijn. Een ongeveer een meter lange kopie van de bazaanschuit, een zeilend vissersscheepje dat tot ongeveer 1800 op de Noordzee werd ingezet voor de haringvangst. Schaal één op twintig, tot in de kleinste details nagebouwd. Bijna 700 houten pennen gebruikte hij, drie maal zoveel mini-nagels sloeg hij in de spanten. Zelfs de drie zeilen zijn uitgevoerd in origineel Egyptisch linnen, waar hij stad en land voor moest aflopen. Voorschotenaar Wim Ravensbergen doet vandaag afstand van dit puur stukje huisvlijt. De bazaan schuit ontwierp hij in opdracht van de gemeente Woubrugge, die zichzelf vorig jaar het scheepje cadeau deed ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis. Het krijgt een plaatsje in de hal, waar het aan een paar staaldraden aan het plafond komt te hangen. Ravensbergen heeft een beetje vaart gezet achter de "tewaterlating", op verzoek van de burgemees ter die het scheepje graag in de hal heeft hangen als hij daar over een paar dagen zijn nieuwjaarsre ceptie houdt. Huisartsen blijven erbij: Voorgesteld hartonderzoek niet nuttig Ook in een tweede gesprek met wethouder v.d. Klaauw zijn de huis artsen in Noordwijkerhout bij hun standpunt gebleven dat een bevolkingsonderzoek naar hart- en vaatziekten, zoals voorgesteld door raadslid Arts (Eén Zilker Partij), van weinig nut is. De Imisartsen hebben nogmaals uiteengezet dat wetenschappelijk is aangetoond zo'n momentopname geen werkelijke indicatie kan geven van de toestand van hart- en bloedvaten. Nuttiger zouden zij het vinden als de gemeente Noordwijkerhout initiatieven zou ont plooien om de bevolking voor te lichten over hoe hart- en vaatziek ten kunnen worden voorkomen. Wethouder v.d. Klaauw: 'Die kant zal het nu waarschijnlijk ook opgaan'. In Monte Carlo is het circus deze week weer vertrokken. De Esplanada de Fontvieille, kennelijk ooit op de Mid dellandse Zee gewonnen oin Monaco's grote zorg - het parkeerprobleem - te verlichten, doet weer als zodanig dienst. Even kerstmis vieren, en dan maakt Monaco zich weer op voor het volgende festival, ditmaal gewijd aan televisie. Want zo gaat dat in het van zorgen vrije prins dom: festivals, evenementen en keurige feesten volgen elkaar op. Stijlvol, en vasthoudend aan tradities va- n enkele decennia geleden. Gokken mag. Bloot is taboe. Op de Esplanada de Fontvieille hangt zelfs een bordje met het verzoek om het stadje engiszins decent gekleed te betreden. Bikini's en tanga's dienen slechts aan de boorden van de Mediterranee ge dragen te worden. In dat vlek keloze Monaco - onze inmiddels verscheiden filmkeuringscom missie zou het zonder problemen voor alle leeftijden toegankelijk hebben verklaard - is op de grens van de vorige en van deze week voor de vierde achtereenvol gende maal het internationale circusfestival gehouden. Een wat uit de hand lopend ini tiatief van prins Rainier zelf, wiens activiteiten op dit terrein in 1974 aanvankelijk wat schamper' werden gevolgd. Natuurlijk zou dat festival wel lukken. De en gagementen bleken in Monte Carlo niet kinderachtig gehono reerd te worden. Dus de artiesten kwamen wel. Maar wie maalde er nou om een gouden of zilveren clown als onderscheiding? Dat- was maar bijzaak. Maar er gebeurde iets merkwaar digs. Die ene gouden en het on bepaalde aantal zilveren clowns, die jaarlijks door een jury worden toegekend, bleken al in het tweedejaar fel begeerde trofeeen te zijn. Vergelijkbaar met de Os cars in de filmindustrie. En zelfs het festivalgebeuren als geheel kan zich inmiddels in de schaduw plaatsen van het soortgelijke jaarlijkse filmfees- t in het naburige Cannes. Veertig nummers Het gebeuren is dit jaar naar een voorlopig hoog tepunt toe gegroeid. Monaco in vesteerde in de huur van zo onge veer het mooiste materiaal, dat op het ogenblik in Europa bestaat: het Italiaanse circus Americano- Togni, het verkocht de televi sierechten van het festival aan Ir- vin Feld, directeur van het Ame rikaanse circus Ringling Bro- clown Lou Jacobs, kregen enkele andere artiesten twee troostprijzen en ging de gouden clown niet naar de gedoodverfde winnaar Fredy Knie, maar naar de Zwitserse familie Knie, daar mee onderscheidend de paar- dendressuur van directeur Fredy, het tijger- en gecom bineerde tijger- en olifan tennummer van neef Louis en het olifantennummer van Louis' echtgenote Germaine en broer Rolf Knie. En zo groeit dit festival naar een nog hoger niveau. Waarin de Amerikaanse invloed zal toene men (vanwege de televisierech ten), waarvoor de Russen staan te dringen om er met hun staatscir cus op te treden, en waarop Mo- Marcel Peters, dompteur bij Boltini, kreeg in Monaco complimenten bij de vleet én een lucratieve aanbieding uit Australië. ten uit de hele wereld je nummer ken in de grotere netkooi van K- te maken. nie. Want voor alles is het festival in „Dat zijn geweldige mensen", zegt thers, Barnum and Bailey, con tracteerde meer dan veertig cir cusnummers met artiesten uit achttien verschillende landen, en stelde een jury samen met onder andere de filmacteurs Raf Val- lone, Horst Buchholtz, Gary Grant en de Amerikaanse ex-cir cusbaron John Ringlin North. De prijswinnaars - behalve een gouden en vijf zilveren clowns waren er dit jaar veertien, zeg maar, troostprijzen te verdienen verzorgden gezamenlijk gala voorstelling op de vijfde en laatste avond. Dat moet dan wel een beetje even wichtig kunnen samengaan. De motivering van de jury blijft dan ook volstrekt onduidelijk. Zo was er dit jaar plotseling een speciale prijs voor de - voor Europese begrippen - wat tegen vallende beiaarde Amerikaanse naco, als het niet uitkijkt, lang zamerhand de greep dreigt te verliezen (de prinselijke familie ontbrak dit jaar ook al op de nachtelijke party na afloop van- de galavoorstelling). Levenskans Een wat onzekere toekomst der halve voor het circusfestival. Want over een paar jaar zijn alle topattracties er geweest. Nu al vraagt iedereen zich af, wie het aandurft om volgend jaar met paarden naar Monte Carlo te ko men. Want wat valt er daar nog voor eer te behalen als Fredy Knie er is geweest? Maar dat is de toekomst. Nu is het festival nog het Mekka van de circusartiest. De kans die je een keer in je leven krijgt. Om voor het oog van ver zamelde directies en circusagen- Monte Carlo^de jaarbeurs voor circusnummers geworden. Waarvoor je je als artiest opdoft. Want hier worden de grote za ken gedaan. Het verhaal van Marcel Peters (30) bij voorbeeld, de Engelse domp teur, die al vier jaar de roofdieren bij het Nederlandse circus Bol tini brengt. De uitnodiging, jm een contract te tekenen voor het festival in Monaco kwam vorige maand toen het circus in Gronin gen stond. En van die dag af was hij nerveus. Monte Carlo! Daar had hij alleen maar van ge droomd. Maai- het toeval hielp Marcel een handje. Aanvankelijk zou Evy Althoff met haar. tijgers als tweede roofdierennummer naar het festival vertrekken. Maar net op tijd hadden organisa toren in de gaten, dat haar num mer nogal identiek was aan dat van Louis Knie. Men zocht een contrast. Leeuwen liefst, en- dan een beetje „wild" gebracht. De Spaanse dompteur Christo werd benaderd, maar hij voelde er weinig voor om zich te meten met Knie's, die toch wel in de prijzen zouden vallen. „Peters is de man die jullie moeten- hebben", was zijn advies. Em Marcel wilde maar al te graag. Hij sloot een overeenkomst met Boltini, van wie de leeuwen zijn en vertrok samen met echtgenote Sandra en zoon Carl (9) naar de Franse Zuidkunst. Niet rekenend op een prijs, maar wel in de we ll ij achteraf. „Zo'n Louis Knie bij voorbeeld. Die heeft me werke lijk geholpen. Hij stond bij de kooi en hield in de gaten, dat alles goed liep." Die avond, na de voorstelling, viel de spanning van hem af. Hij at, sliep en toen was het afwachten. Trolle Rhodin, talent-scout van Barnum and Bailey was de eerste die naar hem toe kwam. „That was good, man", zei hij. Het was Marcel meer waard, dat zijn gage van elfduizend Mark. En Gilbert Houcke, de legendari sche, maar door een auto-onge luk zwaar gehandicapte, domp teur zei: „Jij weet natuurlijk wie ik ben, en jij denkt, dat ik niet weet wie jij bent. Maar ik ken je.'v En hij diepte een oud exemplaar van De Piste, het orgaan van de Nederlandse club van cir cusvrienden uit zijn binnenzak met daarin een foto van Marcel. „Ik was de Tarzan van de tijgers en jij zult de Lord van de leeuwen worden." Die nacht sliep Marcel Peters weer niet. Maar het bleef niet bij complimen ten. Ook de aanbiedingen kwa men. Een telefoontje met Toni Boltini leerde echter dat deze niet van plan was om de leeuwen aan Marcel te verkopen. Hij wilde dieren en dompteur voor zijn cir cus, dat volgend jaar ondermeer in Belgie gaat reizen, behouden. Een dilemma voor Marcel Peters, die zeer gehecht is aan de door hem getrainde leeuwen. tenschap dat, als hier de aanbie- Maar Monte Carlo is, nogal 1 etter- dingen niet zouden komen, hij maar beter terug in de fabriek zou kunnen gaan. Geweldige mensen Hij at niet, sliep niet en leefde in grote onzekerheid toe naar de avond, dat hij moest optreden. Op het laatste moment besloot hij, om niet de op de kop getikte his torische „gouden" kooi van de inmiddels overleden Harry Belli te gebruiken, maar toch te wer- lijk, de kans van je leven. En daarom koos hij op het allerlaat ste moment voor het aanbod van de Australische circusdirecteur en bezitter van safariparken Ash- ton, om daar een nieuw nummer te gaan klaarmaken. Een van de ongeveer veertig ver halen, die zouden zijn te schrijven. Want wat Monte Carlo ook voor het circus mag beteke nen, het is bovenal een han delsbeurs. De veemarkt van het circus. In 1977 is de import van buitenlandse kaas in ons land de 8 miljoen kil ruim te boven gegaan. En die hoeveelheid kaas vertegenwoordigt ee waarde van 100 miljoen gulden. Franse'kaas neemt daarin een uitermaj belangrijke plaats in. Kaasimporteur M. A. E. Driessen (van Gerdabi Nedeiland BV) verwacht nog meer groei. Die razendsnelle groei is nas zijn oordeel te danken aan de moderne distributiemethoden die n gebruikt worden. Dat moest ook wel want houdbaarheid is niet d sterkste kant van met name de Franse kaassoorten. f Door het inzetten van tientallen koelwagens die de wederverkopers sn< kunnen bevoorraden kunnen de importeurs goede en verse produkte aanbieden. Gerdabel-directeur Driessen daarover: „We hebben d eeuwige, vicieuse cirkel eindelijk kunnen doorbreken. De beperkt f houdbaarheid van onze produkten, die de distributie tien jaar gelede nog tot een rampzalige onderneming maakte vormt geen punt mee sinds de verzending per koelwagen volledig gestroomlijnd is". Te licht bevonden Nu de beperkte houdbaarheid van vele buitenlandse kazen geen enk< probleem meer vormt voor de distributie van dit produkt, zou je diJ mogen verwachten dat importeur Driessen op rozen zit. Maar wie op een willekeurig moment zijn kantoor in Amsterdam-we,1 binnenstapt zal hem toch tien tegen een aantreffen achter een bureai dat overwoekerd is met een keur van kazen, kwark en vlaflippen, di door de Nederlandse keurmeesters gewogen en te licht bevonden zijri Afwijkend kaasje „Die ellende", legt Driessen uit, „is, dat onze Nederlandse Warenwet, dl dateert uit 1919, louter en alleen rekening'houdt met produkten, die i Nederland reeds bekend waren. Kom je dus met een afwijkend kaas: bij de dienst aan, dan zeggen ze in de meeste gevallen: ho, ho, menee dat voldoet niet aan de voorschriften en dat is dus geen kaas in de zii van de wet". „Nou, dan kan ik weer met mijn kaasje onder de arm naar huis gaan, oi vervolgens in beroep te gaan tegen de uitspraak". „Een voorbeeld: in artikel 8 van het Smeltkaasbesluit staat, dat bij smel kaas het eiwitpercentage in de vetvrije droge stof tenminste 70 procer moet bedragen. Daarmee is Nederland uitgerekend het enige land bii nen de grenzen van de EEG met zo'n voorschrift. Maar als je natuurkai smelt zonder toevoegingen kom je aan een eiwitgehalte in de droge st< van niet meer dan 65 procent. Foute boel, roept de Keurmeester gelijl Maar die fout zit dan wel bij de Nederlandse kaasmakers, die een grol schep melkpoeder of case%naat toevoegen, waardoor het eiwitgehalt kunstmatig wordt verhoogd tot 70 procent. De Fransman doet dat nie die laat de natuur rustig zijn gang gaan en prompt krijg ik een proce verbaal", aldus Driessen. EEG-verdrag Nu zijn er gelukkig in het lijvige EEG-verdrag altijd nog een paar artikele die erop neerkomen, dat produkten, die niet strijdig zijn met de bi scherming van de openbare zedelijkheid, de openbare orde, de openbai veiligheid, de gezondheid voor het leven van personen, dieren en plai ten en het nationale artistiek, historisch en archeologisch bezit, zondt meer van de ene lidstaat naar de andere vervoerd mogen worden. En met die twee artikelen gaat Driessen na elke afwijzing terug naar d heren van de dienst om zijn gram te halen. Openbare zedelijkheid „Iets nieuws op de Nederlandse markt brengen", zegt hij, „is een slopen karwei. Maar ik heb er de moeite toch graag voor over. Want je kui zeggen van een Frans kaasje watje wilt, maar dat ie de openbare zed< lijkheid zou aantasten, of de archeologen in de wielen rijdt, kan er bij m nog steeds niet in. Daar heeft ie nou net geen kaas van gegeten". Lastig spul dus die Franse kaas? „Ja", zegt Driessen, „het houdt je klai wakker. Een kenner zei eens: er worden in Frankrijk evenveel kaassoo ten gemaakt als er dagen zijn. Nou, ik krijg zoveel processenverbaal aa mijn broek als er dagen in het jaar zijn". Gerdabel-directeur Driessen: „Lastig spul, maar het houdt je klaar wal ker" Beperkte houdbaarheid door snelle bezorging geen probleem meer.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 4