Misschien moet met dan maar iniet doorgaan Hond 100.000 nr aan kantoorruimte nodig „Verkoop in vrije sector was wel te voorkomen" NORITti«^maagS Antiekbeurs op „Duif-Expo III" 1 ethouder Tesselaar over wijkraden: □Leidse behoefte becijferd tot 1990 Actief in vrije tijd Wat drinken we niet oudjaar: champagne of toch appelcider? VRIJDAG 30 DECEMBER 197' LEIDEN 760941 14073Ï ïndagLEIDEN - "Als'je bedenkt hoeveel exemplaren we van dat discussiestuk de deur uit vooj hebben gedaan. Dat loopt over de duizend. Nou, dan is het aantal reacties misschien wel veewej wat teleurstellend. Ik weet het niet. Ik ben toch geneigd om te zeggen: als geen enkele i zateri wijk zo'n wijkraad wil, dan moeten we het misschien maar niet door laten gaan. 1*B l^ee' helemaal niet. Ik ben er best él. 07li voor, maar dat is altijd het di lemma waar je hier voor zit. Moet Nassj je dit soort dingen van boven af 834 op leggen ofmoet je het natuurlijk I' laten verlopen en het initiatief van de wijk laten komen. Dat is altijd het grote punt". c to oor teljTon van Brussel veg 4; n ^eVorige week had hij er nog maar r mo- {Wee binnen. Inmiddels liggen op naa^ het bureau tussen wethouder men Tesselaar en mij zo'n tien reacties n van op het discussiestuk wijkraden, aken ^at gelijknamige werkgroep een paar maanden geleden naar alle mogelijke betrokkenen stuurde. Wijkcomité's school besturen, dienstencentra, uit eenlopende initiatieven in de Iszori welzijnssector kregen er één en hadden tot 1 januari de mogelijk- /e£ '1 heid om hun visie te geven op het voorstel om een experiment met ifti een wijkraad in te stellen. o JDe spaarzame reacties zijn overwe- st. 35: gend negatief. Of men heeft he lemaal geen behoefte aan een ielm| wijkraad, öf men wil die wel, tel- maar wil geen politiek gekozen raad öf men is het niet eens met het voornemen van de werkgroep om in eerste instantie alleen maar alwij^ adviserende bevoegdheden te soos delegeren. Echt voorstander van een experiment toonde zich in be-| een reactie feitelijk alleen de ur. PPR/D'66-fractie, de enige overi- iorp.j gens die vanuit de gemeenteraad uur.j reageerde, hoewel die raad des- soos.l tijdS in meerderheid een motie j aannam om een experiment met J een wijkraad in te stellen. ^eg 3| Voor het blok Tesselaar zit nu een beetje voor het blok. Hoewel volgens de formele weg verder zal worden gegaan de reacties worden gebundeld en besproken in de werkgroep die een advies aan B. en W. moet op stellen vraagt hij zich, het resul taat van de inspraak bekijkend, af of nu nog wel moet worden door gegaan. "Ik praat voor mezelf en niet voor de werkgroep, laten we dat even afsprekenhad hij aan het begin van het gesprek gezegd, zich daarbij bewust van de uiteenlo pende meningen die zich tijdens de discussies in de werkgroep op de vergadertafel groepeerden. Hij en zijn collega Hans van Dam hadden zich daar op het stand punt gesteld dat zowel advies- als beslissingsbevoegdheid aan de wijkraad moest worden afge staan. Ze bleken eenzaam in die opvatting. "De andere leden wa ren er om onduidelijke redenen tegen", zegt hij. Dick Tesselaar legt de kritiek van PPR/D'66 dat hij zelf geen voor stander van een wijkraad zou zijn naast zich neer. "In het PvdA- verkiezingsprogramma stond onder het hoofdstukje democ ratisering onze wens voor een experiment. Uit dat oogpunt sta ik er ook achter. Je wilt de men sen mee laten beslissen over za ken die hen sterk aangaan. Van daar ook die Algemene Plaatse lijke Verordening, waarin je din gen als overlast van cafés kunt regelen. Aanleg van verkeers drempels, woonerven, de inrich ting van de buurt. De welzijns voorzieningen. Dat zijn echt din gen waar ik in geloof ja. Het valt me daarom juist zo tegen dat er uit geen enkele wijk een gebun delde reactie is gekomen. Het is niet gebeurd dat een wijkcomité, samen met een dienstencentrum, een buurthuis en een school bestuur of oudercomité om de ta fel is gaan zitten om gezamenlijk te reageren. Dat was nou juist aardig geweest". Tesselaar wijt het geringe aantal reacties ook wel een beetje aan de stroom van stukken, waarover betrokkenen de laatste maanden om een mening is gevraagd. "Je ziet het overal. We zijn nu vier jaar bezig en nu komen we aan on- houdelijke dingen toe als een reorganisatie van de sociaal-cul turele sector, de decentralisatie in het onderwijs, de inspraaknota en de wijkraden. Daar zijn alle maal nota's over geschreven waarbij we de mensen om hun vi sie hebben gevraagd. Misschien komt er wel te veel ineens en be nen ze het niet meer bij". Slecht Uit de verschillende reacties werd ook duidelijk dat veel wijk- comités slecht op de hoogte zijn van wat een wijkraad nu precies inhoudt. Bezwaren bijvoorbeeld tegen politiek gekozen wijkraden zijn eigenlijk bezwaren tegen het principe wijkraad, omdat een raad als deze altijd politiek geko zen wordt. "We hebben nu", zegt Tesselaar, "wel duidelijk genoeg gemaakt dat we geen bevoegdheden uit handen geven aan niet democra tisch en politiek gekozen orga nen. Ik heb ook het idee dat niet iedereen weet waar je over hebt. Maar laten ze dat discussiestuk dan eens goed lezen. Ik heb ook van niemand gehoord dat het Dick Tesselaar: teleurgesteld stuk te moeilijk was. Het idee om een voorlichtingsavond te or ganiseren met bewoners uit Haarlem (daar functioneren al wijkraden, red.) vind ik wel goed. Misschien hadden we dat eerder moeten doen". "Maör ik had hoe dan ook meer aanwijzingen verwacht. Juist over dat punt waar we mee be gonnen. Moetje het van bovenaf opleggen of niet. Neem ouders op herhaling. Een idee dat aan de basis is geboren en dat in het be gin veel problemen heeft gehad. Die zijn niet allemaal weg, maar het is toch volwassen. Vergelijk het met de Open School. Van bo venaf opgelegd". "Ik meen het hoor. Wij kunnen hier achter ons bureau nou wel roe pen dat het zo nodig moet, maar als er niemand positief op reageert. Zo'n experiment kostje twee ton per jaar. Is het dan niet zonde. Nee, ik heb het geld er best voor over als ze willen. Dat kan uit het "fonds bovenwijks" ko- mei), omdat het van belang is voor de hele stad". "We gaan maar eens praten in de werkgroep. Ik wil het hoe dan ook deze raadsperiode afgerond hebben. Een voorstel aan de ge meenteraad en een duidelijke uitspraak. Ook over de be voegdheden. Adviseren alleen, vind ik ook te weinig". LEIDEN Behoefte aan een leuke tijdspassering voor de oude jaarsavond? Koop een fles Champagne en een fles sect. Giet de inhoud van deeneflesin de ander over en organiseer een smaaktest. Succes verzekerd. Want ongetwijfeld lopen er in elke familie wel een aantal van die snobbisten rond die zich na de eerste slok genuttigd te heb ben en stiekem op het etiket te hebben gekeken, verliezen in poëtische beschrijvingen van hun door de smaak van Cham pagne zo veranderde ge moedstoestand. Je kunt er don der op zeggen. Zeker na dat on derzoek dat eind vorige maand de voorpagina's haalde. Smaakproeven gehouden door Belgische, Franse en Neder landse consumentenbonden hebben uitgewezen dat het voor een lekenpanel moeilijk is Champagne te onderscheiden van andere mousserende wijnen. Bij de smaaktest wer den tien mousserende wijnen geproefd en het resultaat was schokkend: cider werd uit eindelijk het lekkerst gevon den", zo luidde het bericht. "Er ivordt natuurlijk steeds meer wijn gedronkenmaar om nou te zeggen dat de kennis over wijn ook toeneemt, nee, dat ge loof ik niet. Ik was echt niet ver baasd over de resultaten van dat onderzoek". Menig wijnkenner heeft zich wel licht gegriefd gevoeldbovenge- citeerde wijnhandelaar deed dat niet. Dat met het toene mende gebruik iian Cham pagne, ook het op niets geba seerde geleuter over de smaak ervan wanstaltiger vormen aanneemt was voorspelbaar. "Steeds meer, wat je dan gewone mensen noemt, gaan op Oude jaarsavond Champagne drin ken. Ik vind het best, maar je staat er natuurlijk wel bij stil. Ze vragen hier in de winkel naar echte Champagne. Voor een goede fles ben je toch 25.- kwijt en als je dan bedenkt dat ze vaak het verschil met een fles sect van drie rijksdaalders toch niet proeven denk je wel ei het is eigenlijk zonde. Maar als de mensen er om vragen, kun nen ze het van mij krijgen",zegt een wijnverkoper uit Leiden. tel. O aba.LEIDEN - De behoefte aan kantoorruimte in Leiden tot het jaar 1990 ligt ir. globaal tussen de 95 a 135 duizend vierkante meter vloeroppervlak, trip- Aangezien er eind 1982 6750 vierkante meter zal vrijkomen omdat de idse universiteit een aantal panden verlaat, komt de behoefte aan nieuwe Go- kantoorruimte neer op 88 a 128.000 vierkante meter. uur Dit staat te lezen in een nota over de kantorenontwikkeling in Leiden in ,est' samenhang met de Schuttersveldplannen, die komt van de afdeling economische aangelegenheden van de gemeente. Deze nota zal aan- sre- staande dinsdag worden besproken in de commissie voor economische aangelegenheden. De nota is op verzoek van enkele raadsleden samen- sre- gesteld die vonden dat bij de discussies over de toekomst van het Schuttersveld te weinig aandacht werd geschonken aan de behoefte aan kantoorruimte. In de nota wordt het Schuttersveld een gunstige vestigingsplaats ge- )71_ noemd voor een zakencentrum, vanwege de ligging vlakbij het station den en de aanwezigheid van geschikte invalswegen voor het autoverkeer, ^er- Behalve kantoor voorzieningen moet er ook ruimte zijn voor andere activi teiten zoals groothandel, showrooms en eventueel culturele voorzienin gen om de levendigheid van een zakencentrum te vergroten. De stede- bouwkundige uitwerking hiervan zal volgens de nota dienen te passen in het beeld van Leiden. 171 De nota van de afdeling economische aangelegenheden is gebaseerd op ^en reecjs eerder uitgebrachte rapporten van de Kamer van Koophandel, het ministerie van Economische Zaken en de provincie Zuid-Holland. Er is geen rekening gehouden met de, volgens de opstellers, positieve invloed die de Schiphollijn kan hebben op Leiden als vestigingsplaats voor 2a kantoren. 75, De vraag naar kantoorruimte wordt vooral opgeëist door de groei van de iur, bedrijven. Verder loopt de kantoorsector in Leiden in verhouding tot fan andere steden achter en de verwachting is dat deze achterstand zal fan worden ingelopen. Bovendien zoekt een aantal bedrijven naar nieuwe kantoorruimte. De hoeveelheid extra arbeidsplaatsen die tot 1990 wordt geschapen door I de nieuwe kantoren ligt tussen vier en vijf duizend. Marokkaans In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk ivordt van avond een feestavond georganiseerd door Marok kaanse jongeren. Deze jonge ren hebben zelf het initiatief genomen voor deze avond, die om acht uur begint. Tijdens de feestavond zal er onder an dere worden opgetreden door een Marokkaanse folkloristi sche groep. Meditatie Op woensdag 4 januari zal in het Museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat een inleidende lezing worden gehouden over den te Meditatie Techniek. De lezing, die georganiseerd wordt door de Stichting On derwijs in de Wetenschap der Creatieve Intelligentie afde ling, begint om acht uur en is gratis toegankelijk Nieuwjaar Heeft u wandelkleding al klaar liggen? Ja? Dan hoeft u die maandag 2 januari alleen nog maa r aan te trekken voor een bezoek aan de nieuwjaarsbijeenkomst die in het stadhuis wordt gehouden Tussen acht en tien uur is er gelegenheid voor de Leide- naarsom in een ongedwongen sj'eerhet jaar 1978 in te luiden. De zojuist van vakantie te ruggekeerde burgemeester Vis zal om kwart over acht in de Burgerzaal een korte toe spraak houden. LEIDEN - De gemeente Leiden had kunnen voorkomen dat de negen nieuwbouwwoningen op de hoek van de Van der Werf- straat en Lege Werfsteeg in de vrije sector te koop zijn aangebo den in plaats van de premiesec tor. Dit stelt Gruijters, inmiddels ex-minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening, in een brief aan het college van B. en W. Een afschrift van deze brief is gezonden aan de Tweede Ka- Aan de vooravond van zijn vertrek als minister heeft Gruijters zich ten tweede male over deze kwes tie gebogen. De negen woningen zouden aanvankelijk als pre miekoopwoning worden ver kocht, tegen een maximale prijs van 117.000 gulden. Het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening had al la ten weten de premies voor de ne gen woningen te zullen toeken nen. De eigenaar van de grond en tevens bouwer van de woningen, de firma De Bolster, besloot later echter om de woningen alsnog in de vrije sector te verhandelen, te gen prijzen die variëren van 135.000 gulden (voor een twee kamerwoning) tot 206.000 gul den. Naar aanleiding van een ar tikel hierover in het Leidsch Dagblad van 7 juni stelde het Tweede Kamerlid Kombrink (PvdA) schriftelijke vragen aan de minister. Diens antwoord was voor het college van B. en W. aanleiding om in de pen te klim men en zich te wenden tot de Tweede Kamer. Het college proefde in 's ministers woorden een verwijt. Hij zei in zijn ant woord aan Kombrink o m. dat de gemeente geen gebruik had ge maakt van zijn bevoegdheden om te bereiken dat de woningen niet in de vrije sector zouden worden gebouwd. Het college van B. en W. reageerde daarop met te vra gen welke deze bevoegdheden zouden kunnen zijn. Het wees er daarbij op dat voor Maredorp, het gebied waar de hoek Lege Werf steeg-Van der Werfstraat in valt. geen bestemmingsplan geldt. Het voorbereidingsbesluit. dat inmiddels wel genomen is, kwam na de bou waan vraag van De Bol ster. Deze maand heeft Gruijters op zijn beurt weer gereageerd op de brief van B. en W. Hij geeft toe eerst gedacht te hebben dat voor Ma redorp wel een bestemmingsplan van kracht was. Maar hij blijft bij de strekking van zijn eerdere antwoord aan kamerlid Komb rink. "U bent als gemeente be trokken geweest bij het slopen, het opstellen van bouwplannen, het indienen van subsidie-aan vragen e.d. Naar mijn mening was het mogelijk geweest in een vroeg stadium van deze proce dure zodanige afspraken te ma ken dat rekening zou worden ge houden met uw wensen", aldus de (ex-)minister. Hij laat het bij de constatering dat die afspraken niet gemaakt zijn, de gemeente mag zijn antwoorden niet als verwijt beschouwen, schrijft hij "Het ligt niet op mijn weg u te kapittelen". En dat vragen doen ze. Een tele fonische enquete onder een aan tal Leidse wijnhandelaren wijst het uit. Er wordt meer Champagne verkocht dan an dere jaren. en minder sect dan voorheenPakweg op elke zeven flessen Champagne wordt er één Jles sect verkocht. Aan het prijsverschil stoort niemand zich. Het zij zo. Zonder te willen zeuren wijzen we nog even op de schaduw-zijde. Ga het nieuwe jaar met een glimlach in en vergeet het ad vies van Veilig Verkeer Neder land niet. i het merendeel LEIDEN - Voor de derde maal in successie organiseert de Leidse Concours Commissie het vol gend weekeinde in de.Stadsge hoorzaal de Duif-Expo. De opzet van deze duivententoonstelling is grootser dan beide voorgan gers. Naast de ongeveer twaalfhonderd duiven die be zichtigd kunnen worden hebben de organisatoren aan het even ement ook een antiekbeurs toe gevoegd. Bovendien is de duur van de tentoonstelling verlengd. De antiekbeurs zal al op don derdagavond 5 januari van zeven tot negen uur geopend zijn. In de foyer is een groot aantal stands ingericht waar onder meer oude munten, koper, prenten en meubelen te koop zullen zijn. De •duivententoonstelling begint vrijdagochtend met de keuring van de duiven door leden van de eerste Nederlandse groep van keurmeesters. Voor het publiek zullen de duiven het eerst te zien zijn op vrijdag avond tussen zeven en tien uur. Gedurende het weekeinde is Duif-Expo 3 geopend van 9 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds op zaterdag en van 10 tot 6 uur op zondag. De tentoonstelling zal worden besloten met de prijsuit reiking. Een van de organisatoren de heer R.P. de Graaf: "De hoofdmoot van de Duif-Expo blijft natuur lijk de duivententoonstelling. De vorige malen kregen we echter de kritiek dat er voor de vrouwen van de duivenliefhebbers zo weinig te doen valt. Dat hebben we nu proberen op te heffen door een aantal attracties. Zo hebben we naast de antiekbeurs ook nog een tweetal vrouwelijke pot tenbakkers. Bovendien is er een rad van avontuur". Bezoek van Duif-Expo 3 kunnen niet alleen vele duiven bewonde ren maar ook kopen. Zowel op za terdag is er zowel een duiven- als een bonnenverkoop. De verkoop van duiven vindt onder meer plaats van een zeer bekende liefhebber uit Capelle aan de IJssel. De duivenexpositie wordt omlijst door een flink aantal stands met allerlei artikelen, die met de duivensport te maken hebben. Afdelingssecretaris F.J.C. Korff de Gidts verwacht voor de komende tentoonstelling een bezoeker saantal van vijfduizend of meer. "Toen we alleen duiven hadden kwamen er al tweeduizend. We mikken nu op een nog breder pu bliek". Om aandacht op Duif- Expo 3 te vestigen zal op zaterdag 7 januari het muziekgezelschap "De Burcht" door de stad trek ken voorafgegaan door de auto's waarmee de duiven naar de los plaatsen worden vervoerd. Rond drie uur zaterdagmiddag zullen ze de officiële opening opluiste ren, die zal worden verricht door een van de Leidse wethouders. Ziektekostenverzekering?? Weet U het niet meer met al die verschillende ziekte kostenverzekeringen? Wij wel! Als U het ook wilt weten, vraag het ons dan gerust. Inbraak bij slijterij LEIDEN - Om vijf uur gisteroch tend werd er ingebroken bij slij terij Steffelaar aan de Nieuw- straat. Toen de politie dit ont dekte was er niemand meer te bekennen, wel was de toegangs deur geforceerd en de kaslade weggehaald. Terwijl de politie stond te posten verscheen er een man die zich volgens de politie verdacht gedroeg. Hij werd aan gehouden. Bij de man een 19-ja- rige Katwijker werd thuis een grote hoeveelheid drank aange troffen, waaronder echte cognac, whiskey en andere niet goedkope drankjes. De politie vermoedt overigens dat er bij de inbraak meerdere personen betrokken DEALER VAN O A. B0USSAC GORDIJNEN TAPIJT GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 KATWIJKSE VOLLEYBALZEGE LEIDEN - De Chr. scholen gemeenschap Katwijk heeft gis teren in het Universitaire sport centrum in Leiden het volleybal toernooi voor scholieren bij de jongens gewonnen In de finale bleven de Katwijkers hun zenu wen net iets beter de baas dan de Louise de Coligny scholen gemeenschap. Beide sets werden met een klein verschil d wijk gewonnen: 16-14 er Bij de meisjes ging de over het tweede team va 'entura De or Kat- 15-13. /inning Bona- Gvn ste iet 12-15 De uitslagen wai 'ider: kwartfinales: Gv isium 1-Puulus s.g. 15-8, 15 embrandt s.g. Bonaventn 2-15, 3-15, Gymnasium 2 - Lucas College 15-10, 8-15, Rijnlands-Lv- t'viiii .l-Rnniands Lyceum 1 4-17, 3-15, halve finales: Gymnasium 1 - Rijnlands Lyceum 1 9-15, 15-3, Lucas College - Bonaventura 11 - 15, 10-15. Om de derde en vierde plaats: Lucas College - Rijnlands Lyceum 17-19, 13-15 Je overige uitslagen bij de jongens waren: kwart-finales: Louise de Coligny - Rembrandt 1 15-8, 15-4, Gymnasium - Chr. s.g. Katwijk 3-15, 8-15, Rijnlands Luceum - Paulus s.g. 8-15, 8-15. Oranje Na ssau Mavo - Rembrandt 2 15-0, 15 halve finales: Louise De Coligny- Paulus s.g. 15-11.15-6, Oranje Na ssau - Chr s.g. Katwijk 3-15. 8-15. Om de derde en vierde plaats: Paulus s.g. - Oranje Nassau 9-15, 10-15.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3