Bond zonder naam (40) koopt strandhotel Brand verwoest deel van hotel Roelofarendsveen -G2ÏÏS Van Agt nieuwsman van 1977 Voor mensen die geholpen moeten worden (Van onze redactie geestelijk leven) HAARLEM - De Bond zonder Naam, tot wiens oprichting de legendarische pater Henri de Greeve in de jaren dertig de stoot gaf, heeft het hotel Sonnewende aan de Mr. Troelstrastraat in Zandvoort aangekocht. Hoewel het een betrekkelijk modern gebouw is, moet er toch veel ver bouwd worden om het aan te passen aan de nieuwe eisen. Er komen voorlopig 50 tot 60 bedden in. De bond ver wacht dat het in de tweede helft van 1978 in gebruik kan worden genomen. Binnenkort is het veertig jaar gele den, dat pater De Greeve in zijn veel-beluisterde wekelijkse ra diopraatje het idee van een bond lanceerde om mensen die tussen wal en schip dreigden te raken te helpen. En dat waren er in die tijd nogal wat. Het radiopraatje was voor zeer velen een bemoediging in een leven dat door crisis, werkloosheid en armoede weinig uitzicht bood. Het werd dan ook terecht een "lichtbaken" ge noemd. Hoogtepunt was wel de oprichting van de Bond zonder Naam, die niet alleen bekendheid kreeg door zijn concrete hulpverlening maar ook door de spreuken die hij maandelijks verspreidde en waarvan de bekendste wel is: "Verbeter de wereld en begin bij jezelf Met zijn meer dan 300.000 leden en begunstigers is de bond nog steeds een van de gfootste particuliere hulpinstanties in ons land. Veel gebeurd In de afgelopen vier decennia is er vanuit de Bond zonder Naam heel veel gebeurd. Er zijn acties gevoerd, die het hele land op stel ten zette. Dat alles zal in de ko mende maanden worden her dacht met als hoogtepunt op 2 ap ril gelijktijdige bijeenkomsten in of bij Haarlem en in het Spaanse Cubellas, ten zuiden van Bar celona. waar de bond het hotel Sin Nombre exploiteert. Dat is een opvang- en recreatiehotel voor alleenstaanden, minder-va- liden, kortom voor mensen met wie in de gebruikelijke vakan tieprogramma's geen rekening wordt gehouden, noch wat de prijzen, noch wat de medische en andere voorzieningen betreft. Dat het hotel in Spanje in een be hoefte voorziet, blijkt wel uit het feit dat het eigenlijk altijd is vol geboekt. Het wordt nu Ver bouwd. De bond voert op het ogenblik acties om voor dit troetelkind van De Greeve vol doende geld binnen te krijgen. Nu het hotel in Zandvoort is aan gekocht, kan het hotel Land en Bosch in Haarlem worden geslo ten. Eenpersoonskamers Het was al lang een wens van de bond, een hotel als in Spanje ook in ons land te hebben. Er zijn nu eenmaal mensen die geen be hoefte hebben aan een vakantie in het buitenland. Anderen mo gen met het oog op hun gezond heid niet vliegen of willen dat niet. Hoewel in de Spaanse ac commodatie alles zonder winst wordt geleverd, blijven de reiskosten toch aanzienlijk. Daardoor kunnen de tarieven in Zandvoort lager liggen; de reiskosten zijn een bijna te ver waarlozen post. De bovenverdieping van de Zand- voortse vestiging zal worden ge bruikt voor de administratie van de bond. Beneden komt een eersteklas-restaurant voor min- der-validen, alleenstaanden en bejaarden. Speciale aandacht zal aan de diëten worden besteed. Het is ook de bedoeling, hier in nood verkerende mensen op te vangen. Daarvoor worden een paar kamers gereserveerd. Er komen vooral eenpersoons kamers. Daaraan is grote be hoefte. Ze worden alle voorzien van een eigen douche en toilet en van handgrepen voor minder-va- liden. Alles wordt bereikbaar voor mensen in een rolstoel. De verbouwing moet drempels, trapjes en liften daartoe geschikt maken. Het hotel is niet in de eerste plaats bedoeld voor welge stelde toeristen, maar voor iede reen die juist voor zo'n vakantie in aanmerking komt. Het hotel wordt verder uitgerust met een kerkzaal (voor ver schillende kerken), een biblio theek en een kapsalon. Aan gele genheden voor verstrooiing is ui teraard ook gedacht. De ligging van Sonnewende is heel gunstig, als het ware in een duinpan, waardoor het goed beschermd is tegen de westenwind. Sonnewende heeft in Zandvoort een bekende klank. Vroeger was het eigendom van de Bond van Nederlandse Gemeente-amb tenaren. In de oorlog wred het gebouw gesloopt, maar in 1960 verrees het nieuwe hotel. In 1972 beëindigde de bond de exploita tie en ging het hotel over in han den van de heer en mevrouw Lammers die al jaren de directie hadden gevoerd. Omdat het de laatste jaren een echt seizoenhotel is geworden, was het niet meer zo gemakkelijk te besturen. Vandaar dat men be sloot het te verkopen. De over dracht aan de Bond zonder Naam zal vermoedelijk eind januari plaats hebben. Dan kan de ver bouwing in maart beginnen. Zelfde elan De vraag of de Bond zonder Naam, die navolgers gevonden heeft in België, Frankrijk, Spanje, Taiwan (nationalistisch China) en nog niet zo lang geleden in Ven ezuela, nog zin heeft, beant woordt hij zelf zonder meer be vestigend. Uit een persbericht van de bond (Spruitenbosstraat 1 Haarlem): "Door de verbeterde sociale wetten zijn er niet meer van die honger en krepeergevallen als voorheen. i de Bond zonder Kernwapens Geheimzinnigheid.Binnen het Interkerkelijk Vredesberaad (waai bij negen kerken zijn aan gesloten) ergert men zich aan het feit, dat concrete informatie over aantallen en soorten kernwapens en over de opslagplaatsen en ma nier van bewaking in ons land niet te krijgen is. Evenmin over het gerucht dat de kernwapens steeds worden verplaatst. Bovendien geeft de organisatie Be scherming Burgerbevolking ontwijkende antwoorden op de vragen wat ons in tijden van cri ses en eventueel oorlog te wach ten staat en welke maatregelen zijn ontworpen om de bevolking te beschermen. Weet de BB het werkelijk niet of mag zij het niet weten?, zo vraagt het IKV zich af. "Kernwapens zijn zo geheim, dat ze eigenlijk niet zijn, zegt secreta ris Faber in een commentaar in het IKV-buUetin". Misschien is het alleen onze vijand bekend, waar onze geleende kernwapens liggen en van welk type ze zijn. De Nederlandse bevolking wordt in het ongewisse gelaten. Wij worden goed bewaakt. We zijn immers de vijand van onze eigen bewapening". Toen het IKV de aandacht had ge vestigd op een opslagplaats van kernwapens in Rotterdam- Noord, werden daarover in de Zuidhollandse staten vragen ge steld. Het provinciale bestuur zei in zijn antwoord, opslag van nu cleaire wapens in de buurt van bevolkingscentra om veilig heidsredenen ongewenst te vin den, maar op de aanwijzing van Rotterdam-Noord niet te kunnen ingaan omdat opslagplaatsen van kernwapens geheim zijn. Commentaar van het IKV: "Een eerlijk antwoord. Het college vindt, dat daar geen kernwapens horen te liggen, maarhet mag niet weten of ze er liggen, want dat is geheim". BeroepenHervormde kerk- be roepen te Leerdam J. Voordouw Rotterdam-IJsselmonde Vuurwerk Minder knallen De bisschop van Rottenburg (West-Duitsland), dr.Georg Moser, verzet zich in een open brief tegen het "zinloze verknallen" van miljoenen mark op de oudejaarsavond. Hij haakt lieke jeugd in Stuttgart. Dr.Moser is ook voorzitter van de vredes beweging Pax Christi, in de Bondsrepubliek. De bisschop is het ermèe eens, dat het geld beter kan gaan naar ont wikkelingshulp. Hij roept de jon geren van zijn bisdom en daar buiten op zich bij de jeugd van Stuttgart aan te sluiten. De or ganisaties voor ontwikkelings hulp van de rk kerk in de Bonds republiek bereiken met hun op brengsten lang niet de hoogte van de miljoenen die met oudjaar de lucht ingaan, zo merkt dr.Moser op. Paus struikelblok EenheidTussen de rooms-ka- tholieken en de anglikaanse kerk in de Verenigde Staten bestaat een fundamentele eenheid. Hotel Sonnewende in Zandvoort, aangekocht door de Bond zonder Naam. Het wordt precies zo opgezet als het hotel Sin Nombre in Spanje en zal daarmee het tweede in zijn soort ter wereld zijn en het eerste in ons land. Maar er zijn nog wel degelijk mensen die geestelijk en maat schappelijk tussen hamer en aambeeld dreigen te komen, die vereenzamen, gevallen van stille armoede ook, minder-validen die hulp nodig hebben, bejaarden, maar ook jongeren die in de maatschappij achter raken en voor wie wij dan wel officiële in stanties hebben opgericht maar die toch lang niet in alles kunnen voorzien". De bond wil nog meer tobbende mensen opvangen dan nu al ge beurt. Geestelijk, moreel en ma terieel. Het samenvallen van het veertigjarig bestaan en de aan koop van het hotel in Zandvoort is daarom geen toevalligheid. Het drukt uit, dat de bond, zij het on der gewijzigde omstandigheden, nog steeds een duidelijke taak voor zich ziet weggelegd en dat hij die met hetzelfde elan als van het begin wil aanpakken. VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 Leidse synagoge in maart open LEIDEN - De voltooiing van de restauratie van de Leidse syna goge - hoek Lcvendaal - Kore- vaarstraat - kan in maart wor den tegemoetgezien, zo meldde de voorzitters van de restaura tiecommissie, de heer Lesgever, ons. De heropening is op een dag in de tweede helft van maart. Het is de bedoeling, de gerestau reerde synagoge een dag voor bezichtiging open te stellen. Ook wil het bestuur van de Israëliti sche gemeente belangstellenden de mogelijkheid bieden een dienst bij te wonen. In ieder ge val krijgen allen die voor deze restauratie een financiële bij drage hebben gestort en wier adres bekend is, een uitnodi ging. Bijzonder erkentelijk is men in joodse kringen voor het feit dat vorige week zaterdagavond na de kerstnachtdienst in de Pieterskerk, de uitging van het experimentele kerkewerk van de Leidse hervormde gemeente, een collecte werd gehouden waarvan een deel voor de syna goge is bestemd. Men ziet dat, geheel afgezien van de op brengst, als een overtuigend te ken van een veranderde ver houding tussen kerk en syna goge. hoewel bepaalde verschillen blijven bestaan. Dat staat in een rapport dat deze week is gepu bliceerd door een groep verte genwoordigers van beide kerken. Het rapport is het resultaat van twaalf jaar onderzoek. „Ver schillen blijven de twee kerken van elkaar gescheiden houden, maar de eenheid op het punt van het geloof is zo diepgaand, dat de kerken in feite al zusterkerken zijn." Het rapport stelt voor, gemeen schappelijke werkgroepen op te richten om de volgende punten nader te bestuderen: evangelisa tie, gebed, honger in de wereld, samenwerking tussen rk en ang likaanse parochies en de pas torale functie van de bisschop pen. Bovendien moet er een stu die komen naar de vraag van to tale deelneming van de vrouwe lijke christenen in het leven van kerk en wereld. Beide kerken hebben eenzelfde vi sie op fundamentele zaken als doop, bijbel, communie,of eucharistie, priesterwijding en de opdracht van de kerk. verschillen zijn er in de kerkdiensten, de theologische stijl en de organisa tiestructuren. Vooral dat laatste is een struikelblok, met name het pausschap. Niet het primaat schap van de paus is voor de ang- likaneri onverteerbaar, maar wel zijn onfeilbaarheid. Eigenaar en gast weten zich te redden ROELOFARENDSVEEN - Een fikse brand heeft vanmor gen de bar en een deel van de keuken van hotel-restaurant "De Schelp" (voorheen Captain's Inn) aan de Sotaweg in Roelofarendsveen verwoest. Vermoedelijk is kortsluiting onder de bar of in de keuken voorafge gaan aan het ontstaan van het vuur. Ondercommandant van de brandweer, Vesseur, schat de schade voorzichtig op zo'n vijf tigduizend gulden. De eigenaar van het hotel, de Leidenaar Schouten, is tegen brandschade verzekerd. De hotelhouder lag nog maar een minuut of tien in bed toen hij "tikken" en een "bonkend" ge luid hoorde. Schouten, die even poolshoogte wilde gaan nemen wat er aan de hand was, kwam niet verder dan de deur van zijn kamer. Dikke rookwolken dron gen naar binnen toen hij die opendeed. Snel schoot hij een broek aan, vluchtte via het dak om een hotelgast, die twee ka mers verder in diepe rust lag, te wekken. Langs de vlaggemast heeft Schouten zich naar de be gane grond laten glijden. Een overbuurman, die de rookwol ken zag, waarschuwde de politie, die op haar beurt de brandweer op de hoogte stelde. Dat de brand niet kon doordringen tot de bo ven de bar gelegen zes hotel kamers met woonruimte, is te danken aan het snelle optreden van de brandweerlieden. Schou ten en zijn gast waren nog maar net buiten toen er al water werd gegeven. Hoe lang het gaat duren voor "De Schelp" haar deuren weer voor het publiek zal kunnen openst ellen, kon de eigenaar vanmor gen niet vertellen. Hij vermoedt dat het toch zeker wel een week ATHENE (Reuter) - Een pak- ketbom geadresseerd aan een ambtenaar van de Bulgaarse ambassade in Athene is giste ren in handen van een post beambte die aan het sorteren was, ontploft. De man liep verwondingen aan een hand en een oog op. Pakketbommen werden ook toegestuurd aan de Ameri kaanse ambassade, de Israëli sche kolonie en een Griekse journalist. Zoals in het verleden heeft de "nationaal socialistische or ganisatie van Grieken" ge zegd dat zij de afzendster is. In de pakketbom voor attaché Sergei Trohin van de Bul gaarse ambassade werd een brief van de organisatie ge- Bompakketten in Athene vonden. Er stond in dat deze tegen het communisme is en een beroep doet op de Bulga ren "te helpen bij het oprui men van de Griekse com munistische partij". De bommen voor de Ameri kaanse ambassade en de Griekse journalist werden onschadelijk gemaakt. Zij bevatten weinig explosieven. Onlangs is ook een reeks bo maanslagen gepleegd op auto's van Amerikaanse mili tairen. Vorige week werden er op deze manier zes vernield of beschadigd. BEVERWIJK - Een bus van de NZH raakte gistermiddag in botsing in of vier zal duren voor de zwart geblakerde en vernielde inboedel v iaiv rr hoopt sXSen welvóófeind ja' het centrum Beverwijk met een vrachtwagen. De bus be'landde half m nuari de deuren van zijn hotel te em m]Zer e" vr°ehtwagen kantelde. Zeven personen in de bus raakten kunnen heropenen geuxmd, waarvan twee ineen ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het „Molukse gijzelingen" maakten de meeste indruk HILVERSUM (SP) - De nieuwe premier Dries van Agt heeft in 1977 het meest het nieuws be paald. Dat blijkt uit een onder- Honden bijten 8 schapen dood WADDINXVEEN - Loslopende honden hebben in Waddinxveen acht schapen doodgebeten. Vier verwondden zij zo ernstig, dat de dieren moesten worden afge maakt. De schade, zo schat de rijkspolitie, bedraagt drieduizend gulden. De eigenaar van de honden is opgespoord. zoek dat in opdracht van het NOS-joumaal is gehouden De Nederlandse televisiekijkers verkozen verder de Molukse gijzeling" als het onderwerp dat dit jaar de meeste indruk heeft gemaakt. Voor de man van het jaar koos 32,5 procent voor Van Agt. Ex- premier Den Uyl scoorde zes procent lager: 26,5 procent. De leiders van CDA en PvdA la gen daarmee straatlengten voor op de nummers drie (Wiegel: 3.5 procent), vier (Jo- han Cruijff:2,6 procent), vijf en zes (koningin Juliana en Ca- ransa met elk 22 procent) en zeven (hoofdinspecteur Kalma: 19 procent Van de opgegeven gebeurtenissen haalde de Molukse gijzelingen 34,4 procent, de reis van Sadat naar Israël 22,1 procent, de ka binetsformatie 13,8 procent, de vliegramp op Tenerife 132 pro cent en de activiteiten van de RAF 9 procent. Slechts enkele procenten of tien den daarvan gaven de kijkers tijdens het onderzoek aan on derwerpen als werkgelegen heid, de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika, het kernv raagstuk en de stakingen in Nederland Chaos na de brand.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14