Sadat teleurgesteld over verklaring president Carter Carter had slechte talk Brussel strijd hield stand in tegen de crisis Wat doet Pa met Oud en Nieuw? Wat doet Pa? Verwerping onafhankelijke Palestijnse staat WjÊF11 Swapo-leider trekt zijn verklaring in Ethiopische troepen beschieten Massawa VRIJDAG 30 DECEMBER 1977 BUITENLAND PAGINA 13 CAÏRO (UPI) - President Anwar Sadat heeft gisteren gezegd dat hij verrast, teleurgesteld en ontdaan was door president Carters verwerpingen van een onafhankelijke Palestijnse staat. Volgens hem zou de mededeling van Carter daarover een regeling in het Midden-Oosten vertragen. WARSCHAU (Reuter) - Een ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, die bij het bezoek van Carter aan Polen als tolk fungeerde, is vervangen wegens klachten over zijn vertaling van de toe spraak van de president bij diens aankomst in Warschau. Poolse journalisten zeiden dat de vertaling wemelde van fouten, waarvan sommige ernstig en andere lach wekkend waren. FRANSE REGERING ZOU FRAUDE PLEGEN BU VERKIEZINGEN PARIJS (AFP) - De linkse opposi tie in Frankrijk heeft de regering beschuldigd van een poging tot verkiezingsfraude. De klacht, voornamelijk geuit door de burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, een van de be langrijkste leiders van de so cialistische partij, betreft het ge bruik van de mogelijkheid om de naar schatting 700.000 in het buitenland verblijvende Fransen bij volmacht aan de parlements verkiezingen in maart te laten deelnemen. De buiten Frankrijk wonende Fransen kunnen aan een in Frankrijk woonachtige kiezer een stemvolmacht geven. Daarvoor moeten zij wel eerst op de kiezerslijsten worden inge schreven. Dat kan in hun laatste woonplaats, hun geboorteplaats of de woonplaats van hun ouders zijn. Volgens een in juli jl aan vaarde wet kunnen zij zich bo vendien laten inschrijven in elke Franse gemeente van meer dan 30.000 i Deze laatste mogelijkheid zou de tegenwoordige regering aan grijpen voor "de belangrijkste poging tot verkiezingsfraude van alle tijden", aldus de linkse oppo sitie. Volgens haar worden de Fransen in het buitenland, die over het algemeen als regerings gezind worden beschouwd, aan gespoord hun naam te laten zet ten op de kiezerslijsten in die grote steden waar de verkiezings resultaten kunnen afhangen van enige tientallen stemmen. Wan neer met dit systeem nauwkeurig wordt gemanipuleerd, zou de huidige regeringscoalitie be paalde bedreigde zetels kunnen behouden of nieuwe zetels ver- Ter ondersteuning van haar be schuldiging wijst de linkse oppo sitie op een telegram dat de Franse ambassadeur in Gabon onlangs naar het kabinet van de minister van buitenlandse zaken heeft gestuurd. Daarin kondigde de diplomaat een eerste zending van 1.650 blanco formulieren voor inschrijving op een kiezers lijst aan, bestemd om zo voorde lig mogelijk te worden verdeeld over "moeilijke" kiesdistricten. Deze week drukte het satirische weekblad "Le Canard enchainé" het bewuste telegram af. In een televisievraaggesprek zei de Amerikaanse president woensdag "ik geef er de voorkeur aan dat er geen onafhankelijke staat komt", waarmee hij in feite een belangrijke eis van Sadat bij de vredesonderhandelingen met Israël afwees. In een vraaggesprek met CBS- televisie zei Sadat: "Natuurlijk ben ik teleurgesteld. Ik zou graag zien dat wij allen onze inspannin gen richten op het beëindigen. van het lijden in het Midden-Oos ten. Dit zal de oplossing voor enige tijd uitstellen omdat hij de hele kwestie (van de Palestijnen) moeten heropenen. Hij maakt mijn taak zeer moeilijk". Sadat zei ook verrast en ontdaan te zijn door de verklaring van Carter waarin deze ook het Israëlische tegenvoorstel van Palestijns zelfbestuur met voortdurende Is raëlische militaire aanwezigheid op westelijk Jordaanoever als "soepel" karakteriseert. Wat wij het meest in de verklaring van Carter verrast is het negeren van het belang van de Palestijnse kwestie, de kern en het hart van het gehele vraagstuk. Zonder oplossing van de Palestijnse kwestie, kunnen wij geen vrede vestigen, .zei Sadat. Hij weigerde zijn voorspelling te herhalen dat een regeling slechts een zaak van een paar maanden zou kunnen zijn en zei dat een re geling mogelijk Voor enige tijd zou worden vertraagd. "Maar", zo voegde hij eraan toe, "Ik geloof te kunnen zeggen dat ik niet over drijf als ik zeg dat 1978 een jaar van beslissing is,'. Ook herhaalde hij dat Israëls voor stel tot zelfbestuur een grote vooruitgang en een sprong was in vergelijking met de eerdere Is raëlische aanduiding dat de be zette westelijke Jordaanoever en de strook Gaza "bevrijd Israë lisch gebied" zijn. Snel door België Brussel (SP) - Sinds gisteren is het mogelijk door Belgie te rijden van Oostende naar de Duitse grens zonder gehinderd te wor den door ook maar één verkeers licht. Een deel van de grote weg om Brussel-noord heen is nu voor het verkeer geopend. Die weg sluit aan op de verbinding tussen Oos tende en Brussel en op die tussen de Belgische hoofdstad en Luik. Deze wegen sluiten dan weer aan op de Westduitse autosnelwegen. De schakel oost-west is 250 kilome ter lang. In de toekomst geeft dit wegennet aansluiting op de ver bindingvan Londen-via Dover - naar Istanboel. Er is in de Brusselse „weg om de noord" een 1,8 kilometer lang viaduct opgenomen. Activiteit Aan alle politieke fronten in het Midden-Oosten heerst de grote activiteit na de vredesstappen van Sadat en Begin. Egypte werkt aan tegenvoorstellen na het vredesplan dat de Israëli sche premier heeft voorgelegd. Minister Mohammed Kamel zal deze meenemen naar Jeruzalem waar half januari het overleg van de voorgestelde politieke com missie begint waaraan zijn Is raëlische ambtgenoot van buitenlandse zaken, Mosje Da- jan, en de Amerikaanse minister Cyrus Vance zullen deelnemen. Tegelijkertijd begon Egypte een diplomatiek offensief om de steun te krijgen van 35 gematigde Arabische staten en andere lan den in Europa, Azië en Latijns- Amerika. President Sadat zond onder meer boodschappen aan de leiders van Saoedi-Arabië en de de Golfstaten waarin hij hen inlichtte over de Israëlisch- Egyptische top en voortdurende steun beloofde voor de Pales tijnse zaak. Een erewacht begroet de Amerikaanse president Carter bij diens aankomst in het Poolse Warschau. Naast hem de Poolse partijleider Edward Gierek. BRUSSEL (SP) - "De directe verkiezing van het Europese deld ov parlement kan de Gemeenschap nieuwe vleugels geven, werking en meer veiligheid in Dat is de wens van de redactie voor het nieuwe jaar". Met vertandaan™ een st deze hoopvolle verwachting sloot het decembernummer Zelfs inzake kwesties als het Mid- van het maandblad Europese Gemeenschap. De den-Oosten en Zuid-Afnka nieuwjaarswens van de redactie is al door de gebeurtenis- kwamen er uniforme standpun- sen achterhaald voordat 1978 zelfs maar begonnen is. compforïïs0%baS0wïïdeng' binnen: bijvoorbeeld een beper king van de textielinvoer uit lan den met lage lonen, minimump rijzen voor staal. Geen Europese verkiezingen in 1978, want de Britten zijn niet klaar. Wat er verder gebeurt vol gend jaar hangt vooral van Frankrijk af. Komen daar de communisten aan de macht, dan Enkele concrete besluiten uit 1978. Bij het overleg van de rijke z over economische vraagstukken mogen de kleine landen via Brus sel voortaan meepraten. zal het ze in een later stadium Italië ook wel lukken. De Euro pese integratie zal dan stroever gaan verlopen. De resterende ze ven voelen er immers niets voor communistische inspraak toe te staan. Het belangrijkste resultaat dat de Europese Gemeenschap in het afgelopen jaar boekte is haar taaie weerstand tegen de econo mische crises. Tegen de aan houdende storm van be schermende handelsmaatregelen in bleef Brussel overeind. Ver kapte maatregelen drongen wel i regen nog toeslaan, ANKARA - De Turkse eerste mi nister Soeleiman Demirel (links) en andere leden van het Turkse kabi net steken hun armen in de lucht tijdens een verhit debat, van de Na tionale Vergadering over de toe komst van de regering Demirel. De vertrouwenskwestie voor de rechtse coalitieregering, die door desertie van leden van zijn eigen gerechtigheidsparlij niet meer op voldoende steun in het parlement kan rekenen, zal krachtens de grondwettelijke bepalingen van het land niet eerder dan morgen echt kunnen gaan spelen. Gisteren kwam er een motie van de Verhitte gemoederen in Turks parlement kant van de oppositionele repu blikeinse volkspartij (RVP) om een vertrowwensstemmingdie naar aller verwachting de huidige coali tie morgen zal vloeren, maar tot ieders verbazing kwam de regering na verhitte debatten zelf ook met een voorstel om het vertrouwen van de Turkse tweede kamer in haar op de proef te stellen. De regering van Demirel is in een moeilijke positie gekomen, omdat zij, naar de oppositie stelt, ernstig gefaald heeft in de aanpak van 's lands economische problemen, op het gebied van de buitenlandse po litiek en in de bestrijding van poli tiek geweld dat dit jaar naar schatting aan 2U0 mensen h'et leven heeft gekost. 1De zelfstandige financiering de Europese instellingen gaat per 1 januari van start, de zesde btw-richtlijn (een zelfde bereke ning in alle lidstaten) kwam er door. De nieuwe Europese reke neenheid wordt voortaan alge meen. toegepast; 2. Portugal en Spanje kregen in principe de toezegging tot de Europese Gemeenschap te wor den toegelaten, zodat mét Griekenland de Gemeenschap naar twaalf leden gaat. De vol ledige stilstand van de onder handelingen met Athene toont dat Brussel echter geen haast maakt om haar fraaie beloften ook in (dure) daden om te zetten; 3. Aan de touwtrekkerij over de ves tigingsplaats van een EG-in- stallatie voor kernfusie, de JET, kwam eindelijk een einde. West- Duitsland liet Londen winnen. Binnen twee jaar heeft de Ge meenschap in het Britse Culham (bij Oxford) 400 wetenschappers aan de slag rond een interessant kernversmeltingsproject Progressief Bijna zouden we vergeten dat begin 1977 een nieuwe en voor vier jaar benoemde Europese Commissie van start ging. Hoewel de voorzit ter, de Brit Roy Jenkins, tevoren verwachtingen had gewekt, kwam er van een nieuwe aanpak totnutoe weinig terecht. En of schoon de meerderheid van de leden politiek progressief heet hebben wij daarvan in 1977 ook nooit wat gemerkt. Voorzitter Jenkins hield in oktober in Florence een betoog ten gunste van het weer oppakken van de Economische en Monetaire Unie. Die sleutel naar verdere samen werking in Europees verband was al enkele jaren niet meer ge bruikt. Jenkins' plannetje werd begin december door de Euro pese regeringsleiders van tafel geveegd. Wel gaf men de Com missie, in alle vrijblijvendheid, steun bij het ontwikkelen van voorstellen voor een structuur beleid voor de textiel-, de staal-, en de scheepsbouwnijverheid. De bedrijfstakken dus waar vele tienduizenden arbeidsplaatsen op de tocht staan. Ruime aandacht trok de zes miljoenste werkloze. Minder viel op hoe de negen ministers van buitenlandse zaken rustig verder werken aan de coördinatie van hun beleid. Bij de belangrijke noord-zuid-dialoog was er één gezamenlijke woordvoerder. In Belgrado, waar met Russen en Amerikanen wordt onderhan- Externe zaken - handelsmaatrege len, Eurocommunisme, vis serijproblemen, werkloosheid, monetaire spanningen en de ver houding met de VS en Japan - zullen hier in Brussel ook in 1978 de orde van de dag bepalen. Dit te meer nu de Europese Commissie het initiatief (de eer) aan de Raad van ministers overlaat. Tactisch lijkt dat ook niet onverstandig. De nationale regeerders hebben het thuis immers al zo moeilijk. In Groot-Brittannië, West-Duits- land, Frankrijk, Italië en Neder land vragen zij zich in angst en twijfel af of de meerderheid van de kiezers wel achter hen staat. Behalve bij het economisch uit eengroeien ligt hier een centrale oorzaak van de stagnatie bij de Europese samenwerking. Schmidt, Giscard, Gallaghan en de anderen kunnen ook volgend jaar bij de Europese besprekin gen geen concessies doen. JOHANNESBURG (DPA) - De vice-voorzitter van de Zuidwes- tafrikaanse onafhankelijkheids beweging Swapo, Daniël Tjon- garero heeft een verklaring inge trokken die hij had afgelegd toen hij door de Zuidafrikaanse politie gevangen werd gehouden. Dit heeft de persdienst van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken gisteren vanuit Windhoek ge meld. Tsjongarero werd op 2 december gearresteerd in het nooden van Namibië en vier dag lang vast gehouden. Hij werd vrijgelaten toen hij, volgens eigen zeggen onder dwang, een verklaring had ondertekend waarin hij zei zich terug te trekken uit de Swapo en zich nog slechts met vreedzame zaken te zullen bemoeien. De vice-voorzitter heeft zijn functie bij de Swapo inmiddels weer op gevat. Behalve vertegenwoordiger van de Swapo is hij ook voorlichter van de verenigde evangelische kerk van Namibië en lid van de Lut herse wereldbond. De leider van de Verenigde evangelische kerk, Lukas de Vries, zei gisteren dat Poolse journalisten zeiden later dat de vertaling uitdrukkin gen bevatte die soms beledi gend waren. Toen Carter zei hoe blij hij was in Polen te zijn maakte de tolk ervan "Ik be geer de Polen zinnelijk". Toen de president in com plimenteuze bewoordingen over de Poolse grondwet sprak gebruikte de tolk een woord dat in het Pools "be spottelijk" betekent. Volgens de journalisten be diende de tolk zich van Pools dat al een eeuw geleden bui ten gebruik is geraakt. Het Pools schijnt de Amerika nen niet zo te liggen. Toen Nixon voor het eerst een be zoek bracht aan Polen moest hij ook van tolk veranderen. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, ver klaarde naar aanleiding van het incident dat voor een nieuwe tolk wordt gezorgd. Hij zei dat hij zich geen zorgen over deze zaak maakt en dat de Polen dat ook niet doen. Het is bekend dat er bij de voor bereiding van Carters bezoek tussen de beide regeringen moeilijkheden zijn geweest over de kwestie of de presi dent een Poolse of een Ame rikaanse tolk zou hebben. De Amerikanen stonden erop dat het een Amerikaan zou zijn. Powell merkte tot slot nog op dat de tolk warm was aanbe volen door de organisatoren van Carters bezoek. Het Sovjet-persbureau Tass heeft gisteren kritiek uit geoefend op de reis van pre sident Carter van de Ver enigde Staten, in het bij zonder met betrekking tot het Midden-Oosten. Volgens Tass wil Carter druk uitoefenen op de leiders van sommige Arabische landen "die de capitulatie-politiek van de Egyptische president veroordelen" om hen alsnog achter Sadat te krijgen of hen er op zijn minst toe te bewe gen hun verzet tegen de af zonderlijke onderhandelin gen met Tel Aviv op te geven. Tsjongarero tijdens zijn gevang enschap werd onderworpen aan een zorgvuldig voorbereid ver hoor van 14 uur. Omdat de politie wist dat hij niet tegen bloed kan, aldus De Vries, werden Tsjon garero lijken getoond van door landmijnen aan stukken gereten personen. Als gevolg daarvan stortte hij in en was hij als was, in de handen van de politie. Toen ondertekende hij ook de verklaring dat hij zich uit alle Swapo functies zou terugtrekken. De politie sprak gisteren de uitla tingen van Tsjongarero tegen. De vice-voorzitter zou vrijwillig zijn verklaring hebben ondertekend. In Zuid-Afrika is gisteren een zwarte betoger gestorven aan de verwondingen die hij had opge lopen toen de politie het vuur opende op betogers in de Afri kaanse woonstad New Brighton bij Port Elizabeth. De 28-jarige Mthoethoezeli Heshoe is het derde slachtoffer van de jongste anti-apartheidsbetogingen die sedert vorige week in het gebied van Port Elizabeth zijn gehou den. ROME (Reuter) - Ethiopische troe pen voeren onafgebroken zware beschietingen uit op de delen van de havenstad Massawa die zijn ingenomen door strijders van het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPLF). Dit is gisteren in Rome bekendgemaakt door de woordvoerders van het front. Zij verklaarden dat de bombarde menten, die worden uitgevoerd door vliegtuigen en door schepen in de Rode Zee, de burgerbevol king hebben gedwongen een veilig heenkomen te zoeken. "Wij zijn er in geslaagd het meren deel van de burgers uit de stad te halen en ondec te brengen in een vluchtelingenkamp." aldus Er- mias Debesai van het EPLF. Hij zei dat er dringend behoefte is aan medicamenten, zowel voor de geëvacueerde burgers als voor gewonden van het front en ge kwetste Ethiopische krijgs gevangenen. "Wij krijgen echter in het geheel geen hulp. Onze re volutie is vergeten". Hij zei dat het front ongeveer 6000 Ethiopiërs krijgsgevangen heeft gemaakt. "Geen enkele organisa tie heeft hulp aangeboden. Soms stuurt het Rode Kruis wat pakjes maar daarvan kun je geen 6.000 mensen vdeden, kleden, onder wijzen en verzorgen. Het meren deel heeft dringend medische hulp nodig". Volgens Debesai is de situatie in Massawa groten deels ongewijzigd. Het front be heerst het grootste deel van de stad. De Ethiopiërs bezetten nog slechts de marinebasis, de com merciële haven en een deel van het zakendistrict. KAPING - Een Zuidkoreaanse soidaat die vijf passagiers van een bus had gegijzeld, is gedood en de passagiers gewond, toen hij een granaat liet vallen en deze ont plofte. De niet nader bekende soldaat, die behalve granaten ook een auto matisch geweer bij zich had, was in de Zuidoostelijke havenstad Oelsan in de bus gestapt. Hij liet vijftien mensen op leeftijd en kinderen uitstappen, maar hield vijf passagiers vast. Het motief van de soldaat is niet bekend. ADVERTENTIE Pa pakt PARADE, de zachtere vieux

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13