Kortsjnoi wil zó niet meer achter het bord Uit eigen vrije wil Harm Wiersma nu mede aan kop 'tls een filter, 't Blijft een Camel. GOEDE START LEIDEN Na ongelooflijke blunder tegen Spasski pONDERDAG 29 DECEMBER 1977 PAGINA 9 ALKMAAR - Nou. dat is dan toch weer stuntwerk van AZ'67 (wan neer is die fusie tussen Alkmaar en de Zaanstreek ook alweer tot stand gekomen?). Het eigenhan dig verzonnen en derhalve gelo gen geklets als zou Johan Cruyff worden gestrikt voor de thuis wedstrijden van de top-club, is nog niet verstorven, of pats, daar komt het nieuws dat zaterdag- amateur Jaan de Graaf van IJs- selmeervogels is gecontracteerd. Zoals bekend wil dit talent best iemand een doodschop geven op de groene velden, maar niet op zondag. Geeft niets, volgens voorzitter Arie Ligthart, het vol gende seizoen spelen PSV, NAC en vermoedelijk ook Go Ahead, Sparta, NEC, Roda en FC Den Haag op zaterdagavond thuis en dus zullen de anderen dat voor beeld wel snel gaan volgen. Dus kan Jaan de Graaf naast alle thuiswedstrijden ook uit veel vuldig zijn klasse bewijzen. Halt. Hier zit een adder onder het gras. Stel dat Jaan de Graaf drie keer achtereen zijn belofte waarmaakt, per duel drie goals scoort, de schrik van iedere lin kervleugelverdediger in Neder land wordt, de bijnaam "Jaantje de tornado" verdient. Laten we ons met deze gegevens verplaat sen naar de kantoren van een Feyenoord dat op het punt staat te degraderen (dit stuk stoelt op reële pijlers), of die van een FC Den Haag, dat de landstitel voor het grijpen lijkt te hebben (waar staat geschreven dat een mens consequent reëel moet blijven). Manager Guus Brox (want we mo gen toch hopen en aannemen dat die Stephan niet echt bestaat): "Ja, hoor eens, kijk, dat die De Graaf drie goals per wedstrijd scoort, zegt me niets. Dat moet-ie tegen een Feyenoord nog maar eens bewijzen. Een heel andere zaak is dat die 300 wekelijkse be zoekers die we nog hebben met z'n allen nog niet eens de stroom- kosten van de lichtinstallatie dekken. Dus moeten we, hoe jammer dat ook is voor AZ en Jaan, rtiaar een keertje naar de zondag uitwijken". Of luisters naar manager Hartmann van FC Den Haag (laten we het hopen): "Ik zit nou een dikke honderd jaar in het betaalde top voetbal, ik heb altijd geroepen dat zolang Cruyff bestaat FC Den Haag geen kampioen kan wor den, nou zit de titel er in en nou laat ik dat buitenkansje niet be derven door zo'n halvegare za terdagvoetballer. We spelen te gen AZ dus gewoon op zondag". Ook andere leiders van clubs in nood of clubs op weg naar het Europa Cup-voetbal zullen vin dingrijk genoeg zijn om redenen te bedenken het nieuwe talent Jaan de Graaf (een kruising tus sen Jan Mulder, Cruyff en Ren- senbrink, hoe dat ook in zijn werk moge zijn gegaan) listig uit hun Natuurlijk heeft Hans Kraay, of nee, Kraay misschien toch niet, natuurlijk heeft de niet van enig verstand gespeende Klaas Mole naar dat ook allemaal bedacht. En dus speelt er iets dat we nog niet mogen weten. Wie tenslotte vier maanden geleden voorspeld zou hebben dat Cor van der Hart zich door de gebroeders Mole naar een oor, pardon een pil, zou laten aannaaien om de door hem zo beminde drank te laten veraf schuwen, die zou als reactie van elke rechtgeaarde voetbalkenner gekregen hebben: nou dan is ome Cor ook van zijn geloof af. En dat is nu net des Pudels kern. Zo zullen de Molenaars binnen niet al te lange tijd trots via Studio Sport aan het Nederlandse volk laten weten dat Jaan de Graaf via een succesvolle ingreep van zijn "dimanchitis" is afgeholpen. Uit eigen vrije wil k Jaan de Graaf: "dimanchitis" HAARLEM - De Nederlandse ere- divisieploegen P/Leiden en B/Haarlem hebben gisteravond betrekkelijk eenvoudige over winningen behaald op de eerste avond van het Haarlems bas- ketbaltoernooi. Leiden versloeg de Westduitse kampioensploeg TUS'04 met 102-87 (52-^49), Haarlem zette Keeser All Stars aan de kant met 110-93. Leiden heefteen halve wedstrijd de handen redelijk vol gehad aan de Duitse ploeg. In de tweede helft bleek echter dat het late tijdstip van aankomst, pas 's middags om half zes, met de bus, de Duitsers geen goed had gedaan. Nadat in de eerste helft Plaat en Bruinsma de grootste bijdragen hadden geleverd aan de score, nam Art hur Collins hun taak in letterlijk en figuurlijk alle vrijheid over. Topscorers: Leiden: Plaat (16-8), Bruinsma (16-8) en Collins (8—20). TUS: Kleen (16-10). BELGRADO - Kortsjnoi heeft in zijn dertiende partij met Spasski op een ongelooflijke manier zijn kansen in een vrijwel evenwichtige stelling om hals gebracht. In een moment Wit Kortsjnoi - zwart Spasski Nederlands (Stonewall) 1. c2-c4 e7-e6, 2. pbl-c3 f7-f5, 3. g2-g3 pg8-f6 4. in-g2 If8-e7, 5. e2-«3 0-0,6. pgl-e2 c7-c6,7. d2-d4 d7-d5. 8. b2-b3 Ic8-d7. 9. Icl-b2 Id7-e8, 10. pe2-f4 Ie8-f7, 11. pf4-d3 pb8-d7,12. ddl-c2ta8-c8.13.c4-e5 b7-b6. 14. b3-b4 g7-g5. 15. pc3-e2 If7-g6, 16. h2-h4 h7-h6, 17. h4xg5 h6xg5, 18. pd3-e5 Ig6-h7. 19. f2-f3 b6xc5, 20. d4xc5 pd7xe5, 21. Ib2xe5 pf6-d7,22. Ie5-b2 Ie7-fl5,23. pe2-d4 dd8-e7, 24. f3-f4 tf8-f7, 25 0-0-0 a7-a5, 26. a2-a3 a5xb4, 27. a3xb4 gS-g4, 28. Ig2-H If6xd4, 29. Ib2xd4 e6-e5, 30. f4xe5 pd7xe5,31. lfl—d3 pe5-f3, 32. Id3xf5 t(7xf5. Na de 32e zet van zwart was de stelling: wit kcl, dc2, tdlth 1, ld4, a4, b5, e3, g3. zwart kg8, de7, tc8, tf5, lh7, p(3, c6, d5, g4. 33. dc2xf5 Ih7xf5 Kortsjnoi staakt de strijd. van totale schaakblindheid, bijna uniek bij grootmeesters van werkelijk formaat, leverde C.-. oi-ta loot hij bij Spasski zijn dame in, nadat hij zijn duurste stuk een ondoordachte aanval op het 1 Ray Clarke zwarte kasteel had laten ondernemen. Kortsjnoi: spoken worden werkelijkheid. AMSTERDAM - In de voorlaatste ronde van het internationale Suikertoernooi te Amsterdam is Harm Wiersma door een zege op Gurvich naast Rob Clerc aan de kop van het klassement geko men. Clerc en Jansen deelden de punten zoals mocht worden ver wacht. Direct daar achter, op ëén punt, volgen Jansen, Drost, Ka- plan en n'Diaye. Indien de par tijen Kaplan-Wiersma en Drost- Clerc in de laatste ronde in remise zouden eindigen, is de kans zeker aanwezig dat tenminste drie spelers s eindigen. Het zag i Wiersma z positie vai op ds eerste plaats lang niet naar uit dat j gaan winnen. In een ses tegen zes stukken was remise voor Gurvich aanwe zig, maar hij maakte in het afspel een fout. Clerc nam direct in de opening het initiatief en pfaatste een voor post. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de Amsterdammer goede kansen kreeg, maar Jansen zette zijn tegenstander voor een re mise-brengende doorbraak. Sy moest weer eens in hevige tijd nood spelen. In deze fase verraste Drost hem met een afwikkeling, die de Senegalees veel materiaal ging kosten. Hij kon de nederlaag niet meer ontlopen. n'Diaye won na een wat langdradige partij, waarin veel tijd werd gebruikt. Hisard raakte op een bepaald moment de draad kwijt en de Malinees forceerde een door braak aan de Franse korte vleugel en won bekwaam. Soumaoro beging in een remise eindspel een fout, waardoor Ka- plan nog net kon winnen. In de strijd om het jeugd wereld kampioenschap spant het nog steeds. Zowel Bies als Odintsov wonnen. De laatste ronde zal de beslissing moeten brengen. Mochten beide spelers gelijk eindigen, dan zal een beslis- sings-tweekamp worden ge speeld. Bij de dames is Michailovskaja nog ëén punt van haar vierde wereld titel verwijderd. Zij heeft in de laatste ronde tegen Barbara Graas aan remise genoeg om haar kampioenschap te prolongeren. Barbara Graas en Lenie Geurts verloren gisteren van de deel neemsters uit de Sovjet-Unie en werden daardoor kansloos. De uitslagen van de tiende ronde zijn: GROOTMEESTERGROEP: Hi sard (Fra)- n'Diaye (Mali) 0-2, Sy (Sen) - Drost (Ned) 0-2, Clerc (Ned) - Jansen (Ned) 1-1, Ge- ndlerman (Isr)- Nimbi (Con) 1-1, Soumaoro (Mali) - Kaplan (VS) 0-2, Wiersma (Ned) - Gurvich (VS) 2-0. Stand na tien ronden: 1. Clerc, Wiersma 13 punten, 3. Jan sen, Kaplan, n'Diaye, Drost 12, 7. Sy 10, 8. Hisard, Nimbi, Ge- ndlerman 8, 11. Soumaoro 7, 12. Gurvich 4. De ruim 1000 toeschouwers huis van de vakbond ware bijsterd. Geschokt zonder was Raymond Keene, de Britse secondant van Kortsjnoi. "Dit is ongelooflijk. Een dergelijke fout van Kortsjnoi had ik absoluut voor onmogelijk gehouden. Er was bovendien geen enkele aan leiding toe. Hij had alle tijd, hij, zowel als Spasski, had nog twin tig minuten voor de laatste zeven zetten. Ik kan nog niet begrijpen waardoor dit is gebeurd". Semjon Foerman, de secondant van wereldkampioen Karpov, die onlangs in Belgrado is aangeko men, meende dat Spasski licht overwicht had gekregen na de twintigste zet. "Maar er was zeker geen beslissend voordeel bereikt. Wat hier gebeurd is, in een partij tussen twee grootmeesters, is zeer zeldzaam". Als gevolg van een en ander zullen Viktor Kortsjnoi en Boris Spas ski morgenavond niet achter de tafel gaan zitten voor de vee rtiende partij. Kortsjnoi wil on der deze omstandigheden niet langer spelen. Hij is er heilig van overtuigd dat de opmerking "maak de verrader af', die door loslippigheid van een telefoniste hem ter ore is gekomen, schaak- technisch in Belgrado werkelijk heid gaat worden, wanneer er op deze manier doorgespeeld moet worden. Spoken In de kring begeleiders rond de uit de Sovjet-Unie uitgeweken grootmeester heerst de overtui ging dat er wapens in de strijd zijn gebracht, waartegen Kortsj noi zich niet kan verweren. Na de derde nederlaag op rij van de man die zonder meer m gewonnen po sitie lag, gelooft men dat wat aan vankelijk spoken leken, wer kelijkheid is geworden in het huis van de vakbond. Men spreekt van onbekende stralen die Kortsjnoi beïnvloeden, van hypnose, van para-psychologi sche invloeden, waartegen de grootmeester niet bestand is. Kortsjnoi zelf geeft geen voedsel aan die gedachten. Aanvankelijk dacht hij dat hij weer last van zijn maag had gekregen en dat hij door het irriterende optreden van Spasski zo gespannen raakte, dat zijn lichamelijke toestand min der werd. Nu echter gelooft hij heilig dat het niet zijn maag is, die hem uit zijn concentratie haalt, maar nog onbekende krachten van buitenaf. "Sinds die tiende partij", vertelde hij, "sta ik onder invloed van iets dat ik niet bevatten kan, maar dat ik ook niet kan weerstaan. Er komt naarmate de partij vordert een steeds grotere druk op mij en onder die pressie maak ik fouten. Sinds het moment dat die beïnv loeding is begonnen, komt Spas ski ook niet meer achter de tafel. Hij doet zijn zet en verdwijnt. Hij zit echter nimmer op zijn plaats, hij staat naast de tafel, ver moedelijk om uit de straling te blijven, omdat die anders ook voor hem een gevaar zou kunnen betekenen Over zijn partij van gisteravond vertelde Kortsjnoi dat hij na de 32ste zet niet meer heeft geweten wat hij gedaan had. Zijn secreta resse, Petra Leeuwerik, liet we ten dat hij ook in de taxi naar het hotel geen benul had van wat hem was overkomen. Pas een half uur nadat hij het huis van de vakbond had verlaten kwam hij weer enigszins bij zijn positieven. "Toen", stelde zij, "drong tot hem door welk een blunder hij achter het bord had begaan. Je zou kun nen zeggen dat hij pas in het hotel weer bij zijn bewustzijn is geko men. Daarvoor leefde hij gewoon in een andere wereld". Mysterieus Kortsjnoi is momenteel zichzelf niet meer, dat is duidelijk. Op dit moment is echter niet te bepalen of Kortsjnoi schimmen ziet of aan hallucinaties lijdt, of dat er wer kelijk wat bijzonders aan de hand is. Kortsjnoi heeft de heilige over tuiging dat mysterieuze krachten tegen hem worden gebruikt. Daarom heeft hij als voorwaarde gesteld dat de volgende partijen in een afgesloten ruimte moeten worden gespeeld. Slechts een enkele direct betrok kene zou nog tot de zaal, waar de twee niet meer in Rusland woon achtige grootmeesters uit de Sovjet-Unie elkaar bestrijden, mogen worden toegelaten. Geen journalisten wil hij meer in de omgeving van het bord en zeker geen toeschouwers, waaronder weieens de man zou kunnen zit ten, die hem biologeert. "Wan neer dat niet geregeld kan wor den, eventueel opnieuw door tus senkomst van dr. Max Euwe, dan ben ik vertrokken. Dan doe ik geen zet meer tegen Spasski", liet Kortsjnoi weten. Gisteravond laat is Kortsjnoi weer uit zijn hotel vertrokken, met on bekende bestemming, hoewel hij niet het plan had Joego-Slavië te verlaten. Hij zal pas maandag weer in Belgrado terugkeren, zo werd bekend gemaakt. EK-jeugd Sergei Dolmatov lijkt regelrecht door te stomen naar de Europese jeugdtitel bij het schaken. Giste ren versloeg de schaker uit de Sovjet-Unie de oorspronkelijke favoriet voor het toernooi in Gro ningen, de IJslander Jon Ar- nason. Amason heeft de hoogste 'elo-rating' van alle spelers van het toernooi: 2435. Maar zelfs hij was niet in staat de koploper een voet dwars te zetten. De enige die dat nog zou kunnen, is de verrassend sterk spelende Schot Upton, die in de zevende ronde Pasman uit Israël versloeg. Hij staat op de tweede plaats op 1 1/2 punt achter Dolmatov. De an dere twee schakers, die op de tweede plaats staan, de Engelsen Taulbut en Goodman^ hebben reeds tegen de koploper ge speeld. Taulbut was niet bestand tegen het sterke eindspel van Dolmatov en verloor en Good man was tot nog toe de enige die tegen de onbetwiste leider een half punt wist te grijpen. De Nederlander John van der Wiel verloor kansloos van Taulbut in slechts twintig zetten. niet gaan ROTTERDAM - Newcastle United heeft gisteren een bod gedaan op Ray Clarke, de Engelse spits van Sparta. De manager van het in moeilijkheden verkerende New castle, Bill McGarry, ving echter bot, want Sparta's penningmees ter Floor Brouwer toverde hem een (onmogelijke) vraagprijs van 240.000 pond - ruim een miljoen gulden - voor. Sparta's pr-man Sonneveld: 'Weliswaar kunnen wij best wat centen gebruiken, maar zolang er geen adequate opvolger is voor Clarke, laten we hem niet gaan. We draaien zowel in de competitie als in de beker strijd nog goed mee, dus we heb ben Ray hard nodig'. Het contract van Clarke loopt eind juni '78 af. Newcastle verloor overigens giste ren het duel tegen koploper Not tingham Forest met 2-6. Forest verstevigde daarmee zijn positie in de Engelse league. De voor sprong op Everton en Liverpool bedraagt nu vijf punten. Voor Nottingham scoorden Needham en McGovern. Er waren 40.000 toeschouwers. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9