Alarm rond acties van Molukkers opgeheven Veder-Smit staatssecretaris VEEL SCHOLEN ZIJN AFGEKEURD Openbare aanklager vraagt verzwaring van straf Beschuldigingen Kalma zijn ongegrond Marihuana Uit in de Randstad TEGEN LUDWINA J. DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 ■l.ll.'l.ilJ.'IU.'l.tl- PAGINA 7 Hoofdinspecteur beweert papieren te missen ROTTERDAM (SP/ANP) - Volgens de Rotterdamse hoofdcommis saris A. Vermeij is er geen sprake van een geheim onder zoek naar het gedrag van hoofd inspecteur B. D. Kalma. "Het Rotterdamse politiekorps is nooit betrokken geweest bij ac ties tegen de hoofdinspecteur. Ook is de Rotterdamse politie niet op de hoogte van acties door an dere overheidsdienaren op het gebied van het afluisteren van Kalma's telefoon, het volgen van het echtpaar of het doorzoe ken van hun woning", zo liet de heer Vermeij gistermiddag we ten. Als zulke acties door bijvoorbeeld de binnenlandse veiligheids dienst worden uitgevoerd, zou de korpsleiding van de Rot terdamse politie volgens hem daarvan afweten. Hoofdinspecteur Kalma gaf maandag in het radioprog ramma "Embargo" van de VPRO uiting aan zijn vermoe den, dat het soort acties die de Rotterdamse politie nu ontkent, de laatste maanden zijn uitge voerd. Hij mist bepaalde papieren en het dagboek van zijn echtgenote uit zijn woning. Volgens hem waren er mensen in zijn huis geweest tijdens zijn afwezigheid. Bo vendien klonken er vreemde ge luiden in de telefoon. Volgens hem wist de procureur-generaal mr. W. A. Baron van der Feltz enkele privé-zaken over hem, die alleen maar door schaduwen of via de vermiste paperassen naar boven konden komen. De procureur-generaal heeft al eerder het onderzoek ontkend. Hij heeft inmiddels de tekst van het programma opgevraagd bij de VPRO. ASSEN/DEN HAAG .(SP) - Door het tijdig ont dekken van plannen is de afgelopen dagen een kapingsactie van Zuidmolukkers voorkomen. Bij de gemeentepolitie van Assen was exact bekend wie de actie zou uitvoeren. Dat heeft de hoofdinspecteur van de gemeen- Tien maanden geëist voor oplichting DEN HAAG - De officier van justi tie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren tien maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist tegen een twintigjarige jongeman. Hij wordt ervan verdacht in Haarlem paspoorten en rijbewijzen te hebben vervalst en gestolen ka scheques te hebben geïnd. De of ficier verdenkt hem er ook van deze feiten in Leiden, Bodegra ven, Gouda en andere plaatsen in de Rijnstreek te hebben ge pleegd, maar daarvoor bestaat nog onvoldoende bewijs. De pos tale recherche onderzoekt mo menteel nog deze zaken. MIAMI (UPI) - De Amerikaanse narcotica-bestrijdingsdienst heeft de grootste marihuana- vangst uit zijn geschiedenis ge daan met de beslaglegging op waarschijnlijk 90 ton marihuana aan boord van twee schepen, waarvan één onder Nederlandse vlag voer maar niet in Nederland iö geregistreerd. Aan boord van het ene schip zijn elf mensen gearresteerd en op het andere schip 10. Het zijn allen Columbianen. tepolitie in Assen, H. Patberg gis teren meegedeeld. Naar aanleiding daarvan heeft bur gemeester Masman van Assen afgelopen vrijdag een gesprek gevoerd met de Molukse wijk raad in de Drentse hoofdstad. Vertegenwoordigers van de wijk raad hebben daarop de betrok ken jongeren verteld dat hun ac tieplannen waren uitgelekt en hen overgehaald er van af te zien. Geleidelijk aan worden sinds gis teravond de veiligheidsmaa tregelen die na het ontdekken van de plannen werden getroffen weer ingetrokken. Zo zal de verscherpte bewaking van het station in Assen door de gemeentepolitie worden beëindigd. De indruk bestaat dat enerzijds door de ophef die het ministerie van justitie afgelopen vrijdag maakte van de plannen en an derzijds door de daarop genomen maatregelen, de actie nu van de baan is. Klachten De wijkraad in Assen is overigens ontevreden met het ongegrond verklaren van klachten van Zuidmolukkers over het poli tieoptreden tijdens zoekacties in september. De officier van justitie heeft de klachten ongegrond verklaard, omdat er vanuit de betrokken huizen geschoten zou zijn. Door de wijkraad wordt dat ontkend. Eén van de huizen die door de poli tie onder vuur werd genomen was zelfs op dat moment niet be woond. zo voert een woordvoer der van de raad aan. Ook werden in de huizen dobr de politie geen wapens gevonden. LECH - Prinses Beatrix en prins Claus verblijven momenteel met hun drie kind tersportvakantie in het Oostenrijkse Lech. Van links naar rechts poseren: prins Constc prins Claus, prinses Beatrix en prins Willem-Alexander. Gebouwen blijven desondanks in gebruik ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 30 dec., 20.15uur, het RO-theater met "Het huis van Labdakus", van Hugo Claus; 5 jan., 20 uur, Ned. Opera Stichting met "Capriccio", van Richard Strauss. De Doelen: Grote zaal: 2 jan., 20.15 uur. Rott. Opera Koor o.l.v. Piet Struijk; 5 jan., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Hans Vonk. Kleine zaal: 30 dec., 20.15 uur, Theatergroep Splien met "De kunst om lief te hebben"; 4 jan., 20.15 uur, Jean Bernard Pommier, piano; 5 jan., 20.15 uur, Miels Cools met "Achter de Schelde vrijen hel den". Hofpleintheater 30 dec., 20.15 uur, Gerard Cox met "Niemand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet"; 1,3,4 en 5 jan., 20.15 uur, "Verwarringen", blijspel van Alan Ayckboum. Piccolo Theater 3, 4 en 5 jan., 20.30 uur, Theatergroep Fact met "Don Juan". De Lantaren: 30 dec., 10.30-16 uur, kinderfestival. Den Haag Koninklijke Schouwburg: 30 dec., 20.15 uur en 31 dec., 19.30 uur, Haagse Comedie met "Tweelicht" vna Eric Schneider; 2 en 3 jan., Toneelgroep Globe met "De Rovers" van Schiller; 4 jan., 20.15 uur, Galas Karsenty-Herbert "Le scenario". HOT-Theater. 30 dec., 20.15 uur en 31 dec., 19.30 uur, Haagse Come die met "De bultenaar" van Slawomir Mrozek; 3 jan., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Tussen de middag en later op de avond" van Don Dekker; 4 jan., 20.30 uur, Toneelraad Rotterdam, Beeldend Theater "Broodsporen"; 5 jan., 20.30 uur, Nieuwe Ko medie met "Gansch het raderwerk...." v£n Otto Dijk. Diligentia- 30 jan., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "De legpuzzel van Leopardo"; 1 jan., 14.30 uur, Daniel Wayenberg, piano; 3 en 4 jan., 20.15 uur, Vrouwencabaret Natascha Emanuels "Een traan voor elke roos"; 5 jan., Horst Laubenthal, tenor en Frans Massinger, piano. Congresgebouw: 30 dec. en 1 jan., "Volgend jaar, zelfde tijd", blijspel met Ton van Duinhoven en Ina van Faasen; 30 dec., 20.15 uur, Paul van Vliet. Theater Pepijn: 30 dec. en 4 en 5 jan., Liselore Gerritsen "Klein concert-3". Appeltheater 5 jan., 19.30 uur, De Appel met "Oresteia" van. Aischylos. LEIDEN Leidse Schouwburg: 5 jan., 20.15 uur, Thé Bush Theatre, Londen met "Writers Camp" (mickery-circuit). Kapelzaal, K O-gebouw; 4 jan., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert door Antonin Rous, viool en Frans van Ruth, piano. Vrijetijdscentrum: 31 dec., 22.00-03.00 uur, nachtvoorstelling door de Leidse funck-rockformatie Trail. DEN HAAG (SP) - Bijna 60.000 leerlingen van zeker 100 scholen van het voortgezet onderwijs krijgen les in gebouwen, die al lang afgekeurd hadden moeten zijn. De huisvesting is zo slecht dat het eigenlijk niet langer ver antwoord is daarin nog onderwijs te geven. Het ministerie lijkt deze ellende te onderschatten, on danks het feit dat sommige scholen al meer dan 29 jaar de aandacht op hun nood vestigen. Tot deze conclusie komt de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) in het jongste nummer van haar blad De Nederlandse gemeente. Als voorbeeld noemt het blad de Delftse scholengemeenschap Van der Made, waar 800 leerlin- CHAMPAGNE DEN HAAG (SP) - We drinken steeds meer champagne. Ons land heeft de eerste negen maan den van dit jaar 424.137 flessen champagne uit Frankrijk inge voerd. Dat is ruim 54.000 flessen meer dan in de eerste negen maanden van vorig jaar. Dat blijkt uit de cijfers van het Co mité interprofessionel du vin de champagne uit Frankrijk. gen lager technisch, huishoud- en nijverheids-, lager voortgezet vormend en middelbaar voortge zet vormend onderwijs volgen. Directeur Van Loon van de scholengemeenschap verwacht dat de brandweer en arbeid sinspectie hem "vandaag nog zouden adviseren de dquren te sluiten als ze de gebouwen zou den controleren". Het hoofdgebouw was al in 1947 ongeschikt verklaard voor on derwijs omdat het brandgevaar lijk was. Dat geldt nog tot de dag van vandaag, aldus het blad. Met de komst van brandblussers en een vluchtplan zijn de problemen niet opgelost. Splijtzwam heeft vloeren aange tast. Een paar maanden geleden begaf de vloer van de tim merwerkplaats het en elk mo ment kan ook de vloer van de do centenkamer instorten. Muren vertonen scheuren, enkele steunpilaren zijn over de hele lengte gescheurd, daken zijn slecht, lekkages normaal en de riolering zet bij ernstige regenval de gangen blank. "Dit is één van de krepeergevallen. Nog ongeveer 100 scholen zijn niet veel beter gehuisvest", aldus het blad van de VNG. DEN" HAAG (SP) - Mevrouw Veder-Smit (56) is de vierde vrouwelijke staatssecretaris in het kabinet Van Agt/Wiegel. Zij neemt de por tefeuille volksgezondheid over van de heer J. P. M. Hen driks, die voorzitter wordt van de KRO. WD en CDA hebben nu beide twee vrouwelijke staatssec retarissen geleverd en het CDA bovendien één vrouwe lijke minister. Mevrouw Veder-Smit is tien jaar lid van de Tweede Kamer geweest voor de WD. Zij heeft in de periode dat de WD oppositie voerde twee maal samen met anderen een wetsvoorstel ingediend over een nieuwe abortusregeling. Éénmaal samen met haar li berale collega mr. A. Geuri sen en later een gezamenlijk PvdA/WD-voorstel. Als staatssecretaris voor volks gezondheid zal mevrouw Ve der niet rechtstreeks bij de opstelling van een nieuw wetsvoorstel over abortus worden betrokken. Deze taak houdt de minister van Volks gezondheid en Milieuhy giëne, haar partijgenoot dr. L. Ginjaar. De benoeming gisteren van mevrouw Veder tot staatssec retaris van Volksgezondheid kwam als een verrassing. We kenlang heeft als kandidaat de Haarlemse arts dr. J. van Mansvelt gefigureerd. Minis ter Ginjaar wilde echter een ervaren bestuurder als staats secretaris. Thans worden nog staatssec retarissen gezocht voor on derwijs: twee uit het CDA, voor defensie en economi sche zaken, beiden uit de WD Voor onderwijs zijn kandidaat de heren K. de Jong Ozn. en J. Hermes. Zij onderhandelen nog met mi nister dr. A. Pais over hun taakverdeling. JERUZALEM (SP) - Voor het Is raëlische hooggerechtshof in Je ruzalem werd gisteren het beroep in de zaak tegen het 24-jarige Bredase meisje Ludwina J. be handeld. Zowel de openbare aanklager als de verdediging hadden tegen het vonnis en de strafmaat beroep aangetekend. De districtsrechtbank van Tel Aviv had Ludwina in maart van dit jaar tot zes jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest veroordeeld wegens spionage voor en dienstverlening aan een illegale organisatie, het volks front voor de bevrijding van Pa lestina (PFLP) van dr. George Habbasj. Het Nederlandse meisje, dat in september 1976 op het Ben Goerionvliegveld werd gearresteerd, werd schuldig be vonden aan het verzamelen van geheime inlichtingen over de veiligheidsmaatregelen aan boord van een Air France toestel en op het Israëlische vliegveld om de veiligheid van de staat Is raël in gevaar te brengen. Het openbaar ministerie was in be roep gegaan tegen vrijspraak van Ludwina op twee andere punten van de aanklacht. Het lidmaat schap van een vijandelijke or ganisatie, de PFLP, werd door de districtsrechtbank niet bewezen geacht. Ter zitting heeft de openbare aanklager het beroep op dit punt ingetrokken. Op for mele juridische gronden werd Ludwina ook niet schuldig ver klaard aan het onderhouden van contacten met een buitenlandse agent. Volgens de letter van de Israëlische wet kan er namelijk alleen sprake zijn van een buitenlands agent als deze in dienst van een vreemde mo gendheid staat. Verzuimd De openbare aanklager heeft echter voor de districtsrechtbank ver zuimd te bewijzen dat de PFLP namens of met instemming van de republiek Zuid-Jemen han delt. Procureur-generaal Bach betoogde voor het hooggerechts hof dat de districtsrechtbank in de fout is gegaan door vast te stellen dat Ludwina weliswaar in contact heeft gestaan met Wadia Chadad, de operationele leider van het volksfront en hem vol gens de Israëlische definitie niet tot buitenlands agent te bestem pelen. Het openbaar ministerie wil in deze zaak een principiële uitspraak van de hoogste rechtelijke in stantie in Israël over de vraag wanneer iemand in de zin van de Israëlische wet als buitenlands agent kan worden aangemerkt. Tijdens de drie en een half uur du rende zitting ontwikkelde zich een juridisch steekspel tussen procureur-generaal Gabriël Bach, advocate Felicia Langer en de president van het hoogge rechtshof, Chaim Cohn, waarbij zeer uitvoerig uit de juridsp- rudentie en de strafrechtlittera tuur werd geciteerd. De juridi sche colleges gingen langs Lud wina heen, die betrekkelijk goed geluimd in de beklaagdenbank aandachtig naar de vertaling van de Hebreeuwse betogen door een tolk zat te luisteren. Volgens Bach is het boven iedere twijfel verheven dat Ludwina in contact met de buitenlandse agent Wadia Chadad heeft gestaan. Als opera tioneel leider van de PFLP wordt Chadad door Israël als gevaar lijkste agent beschouwd die he den ten dage in de wereld rond loopt. Van wege die belaste in- dentiteit van deze agent meent de Israëlische procureur-generaal een sterke zaak te bepleiten. De openbare aanklager vindt het onnodig de suggestie van de dis trictsrechtbank tot correctie van door Rob Simons de Israëlische wet over te Een man die een organisatie ver tegenwoordigt die vijandig te genover de staat Israël staat is volgens hem zonder meer een buitenlands agent. Ter vergelij king haalde Bach het voorbeeld aan van de op verzoek van het Va- tikaan twee maanden geleden vrijgelaten aartsbisschop Ca- pucci, die contacten onderhield rnet twee naaste medewerkers van PLO-leider Arafat, die hem in Beiroet explosieven gaven om aan hun agenten in Jeruzalem te overhandigen. De openbare aanklager ziet de on der verantwoordelijkheid van het PFLP uitgevoerde vliegtuigka ping naar Entebbe, een aanslag op een vliegtuig op 'net Ben Goerion-vliegveld, en de spio- nage-opdracht voor Ludwina duidelijk als een vorm van hulp verlening aan Arabische staten, die zich de vernietiging van de staat Israël ten doel stellen. Wij zend op de maximale gevang enisstraf van vijftien jaar voor het verzamelen van geheime infor matie en van tien jaar voor dienstverlening aan een illegale organisatie vraagt procureur-ge neraal Bach een zwaardere straf aan Ludwina op te leggen, aange zien de bedoelingsn van Wadia Chadad haar bekend waren en zij desondanks de opdracht heeft aanvaard. In haar pleidooi begon advocate Felicia Langer met de conclusie dat de persoon van Ludwina voor de openbare aanklager niet zo belangrijk is als de vaststelling dat Wadia Chadad een buiten lands agent zou zijn, teneinde de algemene regel te bevestigen dat ieder lid van een terroristische organisatie een buitenlands agent is. Mevr. Langer betoogde dat Ludwina als lid van de onder grondse revolutionaire Neder landse organisatie "Rode Hulp", een Leninistisch-Marxistische wereldrevolutie tot stand wil brengen en zich vanuit deze ideologische overtuiging met de algemene beginselen van de PFLP identificeert. Achtergrond Tegen deze achtergrond moet haar reis nar het opleidingskamp van de PFLP in Aden worden gezien als een bezoek aan een zusteror ganisatie. De reis van Ludwina naac Aden werd uitgevoerd om de doeleinden van de eigen or ganisatie te bevorderen en had geen betrekking op het Ara- bisch-Israëlische conflict. De Nederlandse regering zou haar eventueel kunnen laten berech ten. Op grond van de hypothese dat zij van plan zou zijn geweest de staat Israël schade te berok kenen kan Israël haar volgens de verdediging echter niet veroor delen. Haar actie-terrein lag in Nederland, waar zij een stads- guerrilla wilde voeren. Volgens de Nederlandse wet is Ludwina niet strafbaar voor de training die zij als lid van de Rode Hulp in Aden heeft gekregen en voor de opleiding in het PFLP-kamp kan de Israëlische wet niet van toe passing zijn. De verdediging vraagt zich af of Ludwina met een gevangenis straf van zes jaar als voorbeeld voor anderen moet worden ge steld. Mevrouw Langer doet een beroep op de drie raadsheren van het Israëlische hooggerechtshof medelijden met Ludwina te to nen en haar straf te verminderen. Na de zitting werd Ludwina ge boeid in een geblindeerde ar restantenwagen naar de Neve Tirtsa-vrouwengevangenis in Raule afgevoerd. In de gevang enis houdt zij zich voornamelijk bezig met brei- en borduurweik en het lezen van Nederlandse en Engelse lectuur. De datum van de uitspraak van het hooggerechtshof is nog niet vast gesteld. Een foto van Lud; districtsrechtsbank va jaar gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7