"Mensen moeten zich doodmoe kunnen lopen" -eidse agenda Beroeptegen bnsbanenplan ingetrokken Naald van pick-up huppelt als in gymlokaal wordt gesprongen Meningen gevraagd over plan speelplaatsje Twee biologen willen Koudenhoorn rustig houden PAGINA 2 DONDERDAG 29 DECEMBER 1971 DO Permanente huisvesting streekmuziekschool noodzakelijk LEIDERDORP - De Leider- dorpse streekmuziekschool "Rijnakkoord'' is hard bezig met de voorbereidingen voor een nieuwe behuizing. Een wandeling door het uit 1907 da terende gebouw aan de Hoofd straat zegt al genoeg over de omstandigheden waaronder daar wordt lesgegeven. Overal zitten kieren, spleten en scheu ren. Een voormalige lagere school waaraan de tand des tijds niet is voorbijgegaan. Al in 1961 werd de school afge keurd voor het geven van on derwijs. Wegens ruimtegebrek is toen de muziekschool, samen met een sportschool, in het ge bouw gehuisvest. „Dit opti male gebruik van het gebouw heeft echter de nodige con sequenties", meent de heer Ligtvoet, voorzitter van het da gelijks bestuur van de streek muziekschool. "Een van onze lokalen grenst aan het gym lokaal. Door de slechte kwali teit van de vloer in dat lokaal huppelt bij ons de naald van de pick-up over de plaat mee als daar wordt gesprongen. Een kleedkamer is nergens aanwe zig zodat de kinderen zich in de gang moeten verkleden. Vaak genoeg moeten we onze lessen vanwege het lawaai onderbre ken". "Villa" Naast deze lokalen heeft de mu ziekschool nog de beschikking over een houten keet die de muzikanten zelf de "villa" noemen. Deze "villa" is een inmiddels verzakt noodge- bouwtje dat dienst moet doen als leraarskamer, ontvangst kamer, huiswerkruimte, keu ken en lokaal voor drumlessen. Omwonenden kunnen door de slechte isolatie dagelijks van deze lessen meegenieten. Tenslotte is er nog één wc, de enige die goed werkt in het hele gebouw. Oorspronkelijk waren er negen kinder-wc's. Zonder veel kosten kunnen deze echter niet meer worden gemaakt. Elke (incidentele) reparatie wordt uitgevoerd als lap middel, om de kosten te druk ken. Niemand kan een verwijt worden gemaakt over de slechte staat van hel gebouw: het is tenslotte een tijdelijke huisvesting. Juist vanwege die tijdelijkheid is de werksfeer nog steeds goed. Enthousiasme "Ik bewonder de docenten om hun enthousiasme. Zij moeten onder slechte omstandighe den, met beperkte leermidde len werken. Voor speelavonden bijvoorbeeld moeten ergens anders worden gehouden; zacht uitgedrukt is onze huidige huisvesting hier voor niet bepaald represen tatief te noemen. Ik denk dat, wanneer er voor deze situatie geen uitzicht geboden kan worden, een complete uittocht van onze 35 docenten het ge volg zal zijn. Indertijd is het idee geopperd om een "pro testconcert" in de raadszaal te geven om de nieuwbouwplan- nen te bespoedigen. De leiding wil echter op meer "gepaste" wijze te werk gaan"aldus de vice-voorzitter, de heer Brouwer de Koning, die daarmee op de aanvrage voor rijkssubsidie doelt. Op eigen initiatief hebben de he ren Ligtvoet en Brouwer de Koning twee moderne muziek scholen in het oosten des lands bezocht. Wat zij daar hebben gezien heeft grote indruk op hen gemaakt. "We weten sindsdien wat we hier moeten ontberen, onder andere óók de kosten die gemoeid zijn met het aanpassen van een gebouw tot muziekschool hoger zijn dan die van volledige nieuwbouw, wil je dezelfde eisen hanteren. Muzikaal De docenten van de streekmu ziekschool, de naam zegt het al, geven ook buiten de gemeente Leiderdorp muziekonderricht. In Alkemade, Koudekerk, Ha- zerswoude en Woubrugge wordt het muziekonderwijs op basisscholen tijdens de lessen Bestuursleden Ligtvoet en Brouwer de Koning: "vanwege de tijdelijkheid van deze huisvesting is de Werksfeer nog steeds goed." Rechts op de muur een van de talrijke scheuren. gegeven. De kinderen komen op die manier automatisch in aanraking met muziek. In Leiderdorp is dat nog niet het geval. De kinderen die nu de muziekschool bezoeken ko men óf uit een muzikaal gezin óf zijn toevallig zelf zeer gemo tiveerd. "De enige oplossing die wij zien is het krijgen van een per manent onderkomen dat vol doet aan de eisen die voor het muziekonderwijs worden ge steld", aldus Brouwer de Ko ning. Roel Zaadnoordijk Donderdag Troef, Noordeinae 21.30 u Pieterskerkhof 19, architektenburo, grg f tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. g Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie I open-café avond, 21-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, LeidseweJ 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 spreek I uur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uui Troef, Noordeinde 2 a, nederlands voo j buitenlanders, 19.30 uur; project Leiderj I handenarbeid, 20 uur. I Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go De Vrolijke Ark, kerstvakantie-activitei ten, 14-15.30 uur. Het Mierennest, Morsweg, kerstvakan tieactiviteiten, 20-12, 14-17 en vanaf 2| Apotheken/ D' Twee bezoekers op het eiland Koudenhoorn. tijdens de twee weken geleden gehouden kijkdag. Sevenster Haes vinden dat het gebied alleen begaanbaar wordt gemaakt via het dijkje. Het resterende gedeelte vi eiland moet volgens de twee biologen-drassig blijven, zonder asfaltweggetjes. Verlies verwacht BENTHUIZEN - Volgens de begroting voor het komende jaar zal de Stichting Drink waterleiding "De Tien Ge meenten" over 1978 een ver lies lijden van 450.000 gulden. Over 1976 was het verlies nog beperkt tot 19.000 gulden. Oorzaak van dit verlies zijn de sterk gestegen inkoopkosten van het water en in mindere mate de toename van de rente- en afschrijvingskosten. Om het verlies te dekken is per 1 april 1978 een ta riefsverhoging nodig van 8 cent per m3. Voor de gemid delde huishoudelijke ver bruiker komt deze verhoging neer op 6 procent. Bij de Stichting Drinkwaterlei ding "De Tien Gemeenten" zijn aangesloten de gemeen ten Benthuizen, Berg- schenhoek, Berkel en Roden rijs, Bleiswijk, Moerkapelle, Nieuwerkerk aan den IJssel, Nootdorp, Pijnacker, Zeven huizen en Zoetermeer. Vanaf 1 januari 1978 zal de heer A. van 't Verlaat als voorzitter van de Stichting fungeren. De heer J.W. Wegstapel, de bur gemeester van Zoetermeer, heeft deze functie neergelegd omdat hij per half februari president-directeur zal wor den van de Luchthaven Schiphol. WARMOND - "Plantsoenen en parken hebben we genoeg. Laat Koudenhoorn als één van de weinige gebieden in deze streek nou in hemelsnaam ruig". Aan het woord zijn de biologen Sevenster en Udo de Haes, die beiden verbonden zijn aan de werkgroep mi lieubeheer van de Rijks Universiteit van Leiden. LEIDERDORP - Leiderdorpers in de omgeving van de Reseda- straat kunnen zich uitspreken over een door bureau sportza ken ontwikkeld plan ten aan zien van een speelplaatsje in de Resedastraat. De bewoners van deze straat hebben het gemeen tebestuur de afgelopen zomer verzocht de oude speeltoestel len op het speelterrrein te ver wijderen en het gehele terrein grondig schoon te maken. Met weinig middelen zou op deze plek een veilige en aantrek kelijke speelplaats gemaakt kunnen worden. Het voorstel van bureau sportza ken behelst een speelplaats met speelobjecten in hout. Het plaatsje zal door middel van wat extra beplanting worden beschut. Eén hoek op het ter rein zal voor de allerkleinsten worden afgeschermd. Vrijwel het hele speelplaatsje wordt betegeld. Het naastlig gende speelveldje moet wor den geëgaliseerd. Aan de zijde die het verst van de speelplaats ligt verwijderd kan een voetbaldoel worden geplaatst. Hierbij wordt gedacht aan een palenconstructie die tevens als speel- en klimrek,voor de jeugd kan dienen. De kosten van het plan zullen on geveer 25.000 gulden bedragen. Als alles meezit zou het geheel het komend vooijaar aange legd kunnen worden. Het ge meentebestuur wil echter eerst de mening van de buurtbewo ners joren voordat het defini tieve plan met de kostenraming aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Subsidie restau ratie boerderij WASSENAAR - Het gemeente bestuur van Wassenaar wil de raad voorstellen een subsidie van 45.000 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie van de boerderij aan de Zij- deweg. Al in 1972 is de vereni ging Nationale Dierenzorg, die deze boerderij als asiel voor honden en katten in gebruik heeft, begonnen met de res tauratie. Hiermee is een totaal bedrag van 600.000 gulden ge moeid. Van rijkswege wordt in de kosten van restauratie van het op de monumentenlijst staande pand een subsidie van ruim 45.000 gulden verleend. De vereniging Nationale Dierenzorg heeft nu ook bij de gemeente een ver zoek om subsidie ingediend. Het is niet voor het eerst dat ze zich bezighouden met het stuk grond dat keer op keer de Warmondse gemoederen verhit. Ook toen be bouwing dreigde van de Zwan- burgerpolder kwamen biologen van de Leidse universiteit in het geweer. Samen met vele anderen slaagden zij erin om een uit spraak van de Kroon te bewerk stelligen waarin gesteld wordt dat bebouwing van de Zwan- burgerpolder niet is toegestaan. Dat wilde echter niet zeggen dat deze polder er verder onaange roerd bij bleef liggen. Een deel werd vergraven en zo ont stond de 80 hectare grote plas "het Joppe". Met die vergraving verdween een typisch Hollands weidegebied. Maar het ruige ei land Koudenhoorn dat ervoor in de plaats kwam, kan de beide biologen van de werkgroep mi lieubeheer misschien meer in vervoering brengen. Vogelreservaat Bij de verschillende bezoeken aan het eiland hebben zij kunnen constateren dat er een enorm vo gelreservaat is ontstaan. Min stens 98 verschillende soorten werden waargenomen maar Se venster en Udo de Haes zijnervan overtuigd dat dat er bij nauwge zet onderzoek zeker 120 zullen zijn. Alhoewel de stand van de grutto's is teruggelopen door het ver dwijnen van het weidegebied, zijn er nu bruine kiekendieven, kluten, lepelaars en vele andere dienst vanaf 26 dec. 8 uur vm, tot vr. 31 M dec., wordt waargenomen door: Zuide| Apotheek, Lammenschansweg 7, Lei. den, tel. 123553; Apotheek van Breesl Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna PaulOwnastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00.10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude RUrt 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. soorten te zien. "En dat onder de rook van Leiden". Maar ook op het Joppe schijnt het goed toeven te zijn voor een groot aantal wa tervogels. Zwarte Ruiters, Groenpootruiters en noem maar op, waarbij niet onvermeld mag blijven dat na vele jaren afwezig heid er nu weer broedende vis- dieven zijn. Voor die enorme opleving van de vogelwereld hebben beide biolo gen ook wel een verklaring. Een ruig gebied als Koudenhoorn is in deze streek erg schaars en dat heeft een enorme aantrek kingskracht voor een groot aantal vogelsoorten. Maar het vogelre servaat Koudenhoorn zal zeker ook een gunstige invloed uit oefenen op de omgeving. "Er zal een uitstralingseffect optreden", aldus de biologen. Op de langere duur verwachten zij ook een op leving van de flora. Volgens hen behoren zelfs orchideeen tot de mogelijkheden op Koudenhoorn. Het stiltegebied van Koudenhoorn (28 hectare) is als natuurgebied goed te handhaven. "Er moet dan wel voor gezorgd worden dat het gebied alleen begaanbaar is via het dijkje. De rest moet zo drassig mogelijk blijven. Dat is de beste garantie voor het behoud van dit natuurgebied. En laten ze dan in godsnaam geen keurig geasfal teerd wandelpaadje op de dijk leggen. De mensen moeten zich eindelijk eens doodmoe kunnen lopen en met kapotte enkels thuiskomen." De twee biologen zijn niet alleen enthousiast over het natuurge bied Koudenhoorn maar ook over de enquête die door het ge meentebestuur naar hun mening "erg goed is opgesteld". Ze vin den de verleiding van het grote aantal mogelijkheden waaruit de bevolking mag kiezen wel groot, maar hopen toch dat het gebied niet al teveel versnipperd zal worden. "Laten we het vooral groot en ruim houden." Avontuurlijk Volgens Sevenster en Udo de Haes moet er ook niet zoveel aangelegd worden. Op de 12 hectare die voor recreatieve bestemmingen zijn gereserveerd, moeten de mensen een beetje zelf uitzoeken wat ze ermee gaan doen. De speel- en ligweiden zijn er eigenlijk al en daar wordt ook gebruik van ge maakt. Vandalisme en verveling berust volgens hen op het ont breken van meer avontuurlijke recreatie."Als je dat laatste op Koudenhoorn toestaat, zal er in het stiltegebied wel eens iets ver nield worden. Maar dat moeten we dan maar op de koop toene- In strandjes aan de oever van het Joppe zien de leden van de werk groep milieubeheer wel wat, maar van consumptietenten krijgen ze de koude rillingen over de rug."Allereerst betekent dat een grote vuilvlek die zich steeds verder uitbreidt en bovendien trekt het de verkeerde Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071- 153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325.' geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. I 126938. Dagen nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere dor derdagavond van 7-8 uur. Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma en vi 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 uu Tel. 126802. OEGSTGEEST/LEIDEN - De ENWB (Eerste Enige Echte Ne derlandse Wielrijders Bond), de Leidse afdeling "Fiets" van de ENWB en de Vereniging Mi lieudefensie hebben hun bezwa ren tegen het reconstructieplan van de Rijnzichtwegen in Oegstgeest ingetrokken. Deze re constructie hield de aanleg van busbanen in, in de kom van Oegstgeest. Het plan strekt zich uit over de Rijnzichtweg, de Leidse Buurt en de Geverstraat De instellingen trekken hun beroep in omdat de werkzaamheden in het kader van het busbanenplan al zover zijn gevorderd dat het vrijwel zinloos is te proberen de aanleg te ver hinderen. "Het zou misschien een kwestie van achteraf gelijk krijgen wor den. De werkzaamheden zijn in middels uitgevoerd, het asfalt ligt er al", zegt de heer Meelis van de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse Universiteit. Deze werkgroep diende in eerste instantie, met Milieudefensie en de ENWB een aanvraag tot schorsing van de aanleg bij de Raad van State in. Omdat dé werkgroep Milieubeheer niet als rechtspersoon werd aanvaard viel deze af. Milieudefensie en de ENWB gingen wel door met hun procedure voor schorsing. De vraag tot schorsing werd echter niet gehonoreerd door de Raad van State waardoor de werk zaamheden konden verder gaan in Oegstgeest. Volgens de heer Meelis had de ge meente Oegstgeest, door het af wijzen van het schorsingsver- zoek, de indruk gekregen dat het hele beroep werd afgewezen. Dit is namelijk voortgezet door beide instellingen en zou morgen be handeld worden bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het intrekken van het be roep maakt een verdere zitting overbodig. Zoals bekend waren er vooral be zwaren tegen de verkeerstechni sche punten in het busbanen plan. "Als je het openbare vervoer wil stimuleren moet je de verhou ding rijtijd auto ten opzichte van de rijtijd van de bus ongunstig maken. Concreet betekent dit dat ruimte van de auto voor het openbaar vervoer moet worden ingeleverd. En dat gebeurt nou net niet in Oegstgeest. Daar be vordert men door de manier waarop de busbanen worden aQngelegd niet alleen het bus vervoer, maar ook het autover keer. De auto krijgt meer ruimte, doordat hij kan meeprofiteren van de oorspronkelijke busvoor zieningen", aldus Meelis. Een tweede bezwaar was gericht tegen de bedreiging van de pas- torietuin. Volgens Meelis voert de gemeente werk uit dat het mi lieu bedreigd heeft, terwijl het juist een werk moest zijn dat (door bevordering van het •openbaar vervoer) ten goede komt aan het milieu. De werkzaamheden aan de Rijnzichtwegen zijn al i gevorderd stadium. Het gebied waar een aantal recrea tieve activiteiten zich afspelen moet wel enigzins onderhouden worden. Het groeit anders teveel dicht waardoor het zicht vanuit het dorp ook belemmerd wordt. Voor dat onderhoud hebben de heren Sevenster en Udo de Haes een eenvoudige oplossing: scha pen en/of geiten die het gebied op de goedkoopste manier open houden. Alleen een eenvoudig hek moet hen dan beletten het stiltegebied te betreden om daar bijvoorbeeld de eerste orchidee- sén te verorberen. Ook moet volgens de biologen vermeden worden dat water sportrecreanten al te gemakke lijk voet aan wal zetten. Doordat er over de Leede een vaste oever verbinding met Koudenhoorn zal komen, moet een groot aantal bo ten door de Groote Sloot de Ka- gerplassen bereiken. Daarom zal deze vaart verbreed worden. Suggestie van de werkgroep mi lieubeheer is het flauw laten ver lopen van de taluds van het ei land. Daar kunnen dan brede rietkragen groeien die al ruisende de stilte van dit unieke gebied moeten bewaren. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2