Een kaars voor Maria Hl de weekbladen De Groene deTijd accent Behoud van werk staat centraal bij cao- overleg EISEVIERS DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 - Kerstmis is voorbij. Maar nog niet helemaal. Het suddert nog wat na. De vakanties duren nog wat voort. De kerstbomen zijn nog niet verbrand. Driekoningen moet nog gevierd worden. Dit feest overtreft in het Oosten verre het feest van Kerstmis. Me dunkt dat het wel te verdedigen is om nog even op één figuur in het kerstgebeuren terug te komen. Ik bedoel Maria. Als moeder speelde zij tijdens het kerstgebeuren na tuurlijk de hoofdrol. Op de loop Het christendom is vooral hier in het Westen met Maria op een on gelooflijke en onbegrijpelijke manier op de loop gegaan. Na haar dood is de Kerk, vooral in het Westen, haar steeds hoger gaan verheffen. Er werd uitge maakt dat zij zonder de smet van de erfzonde zou geboren zijn. Zij werd zonder moeite moeder van God geheten. Zij kreeg een plaats in het mysterie van de Drieëen- heid: dochter van God de Vader, moeder van God de Zoon, bruid van God de H. Geest. Zij werd moeder van de goddelijke genade. En verder: allerreinste moeder, zeer kuise moeder, maagdelijke en onbevlekte moeder, zetel der wijsheid, ark van het verbond, deur van de he mel, koningin van de engelen, van de aartsvaders, van de profe ten, van de apostelen, van de martelaren: kortom van alle heiligen. In loftuitingen deden de kerklera ren en kerkvaders niet voor el kander onder. Niemand scheen ooit bang voor overdrijving. In tegendeel. Het werd in de 18de eeuw als een soort dogma be schouwd dat over Maria nooit genoeg gezegd, gepreekt noch ge schreven kon worden. Het gelo vige volk ging er graag op inMis schien omdat men Maria toch als dichterbij zag, als iemand die erbij gehoord had. Talloze kerken werden aan haar toegewijd. Geen kerk zonder al taar voor MariaIn Sevilla kwam ik in een kerk waar ik vergeefs naar een kruisbeeld zocht, maar er waren wel 18 altaren gewijd aan Maria. Bedevaartsoorden ontstonden er bij de vleet. Hier in Europa maar ook in Amerika. Miljoenen men sen trekken elk jaar naar die plaatsen toe. Geleid door kar dinalen en bisschoppenook van uit Nederland. Orden en con gregaties werden aan haar ge wijd. In één congregatie verplich ten de leden zich om zich als haar slaven te gedragen: de slavernij van Maria. Deze belofte wordt ook aan leken voorgehouden. Buitenstaanders menen dat Ma ria aanbeden wordt. Dit wordt altijd ten stelligste ontkend. Maar het misverstand ligt soms wel wat voor de hand. Vrouwen Deze allesovertreffende eerbied voor Maria is verbijsterend. Zij is des te meer onbegrijpelijk wan neer je daarnaast eens bekijkt hoe de houding van de kerk is ten op zichte van de vrouw. Op z'n zachts gezegd staat de kerk zeer afwijzend en minstens afwerend tegenover Altijd wantrouwend en arg wanend. Het wekt dan ook eigen lijk geen verbazing dat Thomas van Aquino, de grootste der ka tholieke theologen, de vraag de moeite waard vond: (Heeft de vrouw wel een ziel?" Hij beant woordde de vraag toch wel posi tief: Maria stond hem kennelijk voor ogen. Maar de vrouw werd geweerd uit elke kerkelijke func tie tot op de dag van vandaag, ondanks het feit dat een meerder heid van theologen van mening is dat deze afwijzing geen basis vindt in het evangelie. De paus is onvermurwbaar. Geen gehuwde vrouw is ooit heilig ver klaard. Elizabeth van Thüringen kwam pas in aanmerking nadat ze als weduwe-kloosterlinge in geur van heiligheid gestorven De hele opleiding van priesters heeft plaats zonder dat er in de verte een vrouw zichtbaar is. Met dit soort taboes werden en wor den (nu weer in Rolduc) alle priester-kandidaten geïndoc trineerd. De enige vrouw waar naar jonge levieten mogen kijken is een beeld van Maria, rondom haar verenigd in de Maria-con- gregatie. Mannelijke kloosterlingen kregen allerlei subtiele leefregeltjes mee voor de praktijk. Een monnik mocht niet alléén met een vrouw gezien worden. Nooit met z'n tweeën in een spreekkamer, tenzij het gordijn vóór de deur openge schoven werd. Hij mocht haar niet in de ogen kijken. Meisjes mochten niet gestreeld worden. Je moest speciale toestemming heb ben om nonnen biecht te horen. De vrouw was duidelijk inferieur en minderwaardig. En, dankzij Eva, toch maar de oorzaak van veel ellendige zonden. Daar viel niet over te praten. Deze hele houding, hier héél in het kort weergegeven, heeft net als het hele christendom een enorme in vloed gehad op het denken en op het leefpatroon van de mensen. De levensgrote onderwaardering van de vrouw in onze maat schappij vindt daar zonder twijfel haar voornaamste oor zaak. Er begint langzamerhand, maar o zo traag, enige kentering in zicht te komen. Op doorslaggevende momenten blijkt er nog niet veel van. De PvdA-vrouwen eisten 25% van de kabinetszetels. Een lachertje. Het nieuwe kabinet kent alweer slechts één vrouwelijke minister. En kijk eens naar bijv. de mul tinationals, de vakbewegingen, de universiteiten, de gerechtsho ven, de krantenuitgeverijen, de burgemeesters, of ziet U maar verder: de NAVO, de EG, de Ver enigde Naties. Er is wat beweging zichtbaar, aan de basis, maar allerminst indrukwekkend. Ik wil deze korte beschouwing niet eindigen zonder, wat ik zou wil len noemen: een kaars voor Ma ria. Waarom? Omdat zij een grote, waarneembaar grote vrouw was. Was zij maagd en toch moeder? Wie dit beaamt moet toch ook toe geven, dat daarin niet haar zichtbare noch navolgbare groot heid kon gelegen zijn. Zij is ons lief om haar armoede, die barre omstandigheden waarin ze haar kind ter wereld droeg. Om die simpele geloofsdaad van de be snijdenis waarin ze haar geloof trouw was. Om de barre vlucht naar Egypte, omdat men haar kind naar het leven stond. Om haar groot be grip voor haar zoontje toen de iongen op 12-jarige leeftijd al van haar scheen weg te groeien, ,(Zijn vader en moeder begrepen niets van wat hij tot hen zei" (Lu cas). En om haar grootheid dat ze hem later zijn weg liet kiezen en gaan. Als vrouw van het volk wist ze hoe de Joodse overheid tegen hem samenspande. Ze begreep de keerzijde ven de medaille: hoe zijn populariteit ook haat te weegbracht. Haar geloof was zo groot dat ze hem nooit in de weg liep. Ze ver trouwde zijn bovenmenselijke mogelijkheden toen ze tijdens de bruiloft te Kanaan tegen de dienaren zei: „Wees verstandig: doe maar alles wat hij U aan raadt!" En toen het leven van haar zoon dodelijk gevaar liep, vluchtte ze niet in paniek weg. Maar: zij stond ondier het kruis, waar haar zoon hing te sterven. Natuurlijk, zei men later, was zij\ bij het laatste avondmaal. Het staat niet in het evangelie. Na tuurlijk was zij de eerste aan wie de verrezen Christus verscheen. Het staat niet in het evangelie. Niet nodig In Ephese heb ik een paar jaar terug gezocht naar gegevens ter plekke die zouden aantonendat zij haar laatste jaren daar bij Johannes doorbracht. Ik vond slechts een paar stompjes van zuilen, waar schijnlijk van een basiliek, aan haar gewijd. We hebben dat allemaal niet nodig. Maria was een grote, lieve vrouw. Daarom een kaars voor haar en voor allen die haar van verre durven navolgen. Het gaat niet goed met de werkgelegenheid in Ne derland. Vooral in de in dustrie is er elk jaar voor minder mensen werk. In de metaal bijvoorbeeld verdwenen de laatste jaren duizenden arbeidsplaat sen. Ook volgend jaar zul len er in die bedrijfstak zo'n zesduizend arbeids plaatsen verloren gaan. In andere sectoren van de in dustrie is het al niet veel anders. Terwijl in de industrie het aantal arbeidsplaatsen daalde, nam het aantal werknemers in de dienstensector snel toe. Tot de dienstensector behoren onder meer het onderwijs, de gezond heidszorg, overheidsdiensten, maar ook het bankwezen en de verzekeringsmaatschappijen. Stuk voor stuk sectoren en be drijven die de laatste jaren een forse groei in het aantal arbeids plaatsen hebberi vertoond.. Door Joop Maat Steeds minder echter wordt de da ling van de werkgelegenheid in de industrie opgevangen door de toename van de dienstensector. Uit de ontwikkeling van de werkloosheidscijfers blijkt dat de groei er ook in de dienstensector uit is. Bij de banken en verzeke ringsbedrijven wordt zelfs al ge vreesd voor het verdwijnen van duizenden arbeidsplaatsen. Dit als gevolg van de ook in de dienstensector voortschrijdende automatisering. Het is duidelijk dat de ontwikke ling van de techniek en de auto matisering van wezenlijk belang is. Niet alleen omdat daardoor veel arbeidsplaatsen verdwijnen, maar vooral omdat de automati sering veel baantjes tot „rot werk" maakt. Automatisering zorgt ervoor, dat bedrijven aan de ene kant goedbetaalde, hoogop geleide mensen nodig hebben, maar aan de andere kant ook mensen voor de eenvoudige be dieningsfuncties. Dit „lopende- band-werk" wordt door de meeste mensen niet op prijs ge steld: het biedt weinig afwisse ling, men kan z'n capaciteiten er niet in ontplooien, enz Met andere woorden: de kwaliteit van het werk wordt er niet beter op. Dit klemt te meer, doordat de jongeren die nu een baan zoeken over het algemeen een hogere opleiding hebben dan vroeger het geval was. Duizenden werknemers kwamen in februari de straat op om te strijden voor het behoud sche prijscompensatie. Dit punt stond toen centraal in de cao-onderhandelingen. Voor het I staan de „arbeidsplaatsenovereenkomsten" hoog op het verlanglijstje van de vakbeweging. De hierboven beschreven proble men op het gebied van de werk gelegenheid hebben de vak beweging aan het denken gezet. Steeds sterker voelde men daar de behoefte aan een instrument waarmee zowel de hoeveelheid als de kwaliteit van de werkgele genheid kon worden beïnvloed. Dit middel meent de vakbewe ging gevonden te hebben in de zg. „Arbeidsplaatsenovereenkomst" (ook wel afgekort tot apo). Voor het volgend jaar willen de vak bonden niet alleen een looncon- tract (cao) met de werkgevers af sluiten, maar ook een arbeids plaatsenovereenkomst, dat is een soort contract voor werk. Op het gebied van de looneisen hebben de bonden zich zeer ge matigd opgesteld: ze vragen niet meer dan een vergoeding ach teraf voor de prijsstijgingen (prijscompensatie). De wet gevers zijn de nederlaag aan het stakingsfront van februari jl. nog niet vergeten. Ze zullen die prijs compensatie dus wel betalen. Onmogelijk Moeilijker ligt het bij de werkcon tracten, de apo's. De onderne mers voelen over het algemeen weinig voor dergelijke overeen komsten. Het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond (NCW) vindt dat ze verstarrend werken. Voorzitter Prins van de Vereni ging voor de metaal- en elek trotechnische industrie FME heeft te kennen gegeven, dat een apo er voor de metaal niet inzit. En ook in de bouw zijn apo's on mogelijk, aldus voorzitter Van den Bos van het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. Waar zijn die werkgevers nu eigen lijk zo bang voor? Wat willen de vakbonden met die „arbeids plaatsenovereenkomsten?" Uitgangspunt van de apo is het principe „meer winst- meer werk". De vakbeweging wil in ruil voor loonmatiging een soort garantie hebben dat hogere win sten in het bedrijfsleven inder daad in meer werk worden omge zet. Zij heeft er - terecht - weinig vertrouwen in dat dat vanzelf wel zal gebeuren. In de eerste plaats wil de vakbewe ging in de apo vastgelegd zien dat er gedurende de looptijd van het contract geen collectieve ge dwongen ontslagen zullen plaatsvinden bij het bedrijf waarmee het contract is gesloten. Ook zou op basis van het contract het „natuurlijk verloop" (vrij willig ontslag, pensionering, enz.) volledig aangevuld moeten wor den. Daarnaast willen de bonden via de apo de mogelijkheden van zg.' „zwakke" groepen (langdurig werklozen, jongeren en vrouwen) om aan de slag te komen vergro ten. De apo is dus niet alleen be doeld om werkgelegenheid te behouden, maar ook om het be schikbare werk beter te verdelen. Dat blijkt ook uit het feit dat de vakbeweging in het werkcon tract zaken wil overeenkomen als verkorting van de arbeidstijd, vijf- in plaats van vier-ploegen- diensten, vervroegde pensione ring, uitbreiding van de vakantie, enz. Dat is alles by elkaar nogal wat, en het ligt dan ook voor de hand dat een aantal werkgevers vindt dat de vakbeweging nu het onmogelijke eist. Toch is dat laatste niet juist. De apo is namelijk niet uit de lucht ko men vallen. De ontwikkelingen, op technologisch gebied, gecom bineerd met de crisis in de eco nomie, hebben ertoe geleid dat loononderhandelingen niet meer voldoende zijn. De komende ja ren zal het er veel meer om gaan de werkgelegenheid te behouden en (vooral ook kwalitatief) te ver beteren.. Daarom zullen de vak bonden niet langer bereid zijn met de werkgevers uitsluitend over de hoogte van de lonen te onderhandelen. Het is een nood zaak voor de vakbeweging ge bleken om zich ook te gaan be zighouden met het per soneelsbeleid van de onderne mingen. En het is nog maar de vraag of het in het belang van de ondernemers is, wanneer zy daartegen te hoop lopen. Niet afwijzend De eerste werkgevers lijken dat inmiddels ook begrepen te heb ben. Drie grote bedrijven op het gebied van de zware appaiaten- bouw (Rijn-Schelde-Verolme, de Hollandse Beton Groep en Verenigde Machine Fabrieken) hebben namelijk niet direct af wijzend gereageerd op het voor stel van de Industriebonden om een arbeidsplaatsenovereen komst af te sluiten. Het is niet toevallig dat jtiist deze concerns bereid lijken te zijn een apo af te sluiten. In de sector van de zware apparatenbouw staat namelijk een grootscheepse sa nering op stapel. En in de apo wordt de mogelijkheid opengela ten om het uitgangspunt van be houd van de werkgelegenheid los te laten in het geval van herstruc tureringen. De woordvoerders van de Industriebonden en van de drie concerns hebben dan ook als uitgangspunt "de verminde ring van het aantal arbeidsplaat sen bij de sanering van deze be drijfstak te verwezelijken door een geleidelijke inkrimping van het personeelsbestand". In dit geval lijkt het er dus op, dat de bonden zich niet zonder meer ke ren tegen gedwongen ontslagen of het niet opvangen van het "na tuurlijke verloop". Eenzelfde houding valt ook te des tilleren uit de woorden van voor zitter Brouwer van de NV V-bond Mercurius. Toen hij naar aanlei ding van de automatiserings plannen van de verzekeringscon cerns de noodzaak van de apo benadrukte, zei hij: "Daarbij komt voorop te staan, dat auto matiseringsprojecten in een ver traagd tempo worden doorge voerd. Dit om gedwongen ont slagen te voorkomen en om tijd te hebben voor het zoeken naar an der .werk". De vakbonden zijn volgens Brouwer niet tegen automatise ring als zodanig, maar ze willen betrokken worden bij de manier waarop automatisering wordt doorgevoerd. Tenslotte de woorden van Frans Drabbe, loondeskundige en be stuurder van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV). Drabbe zei onlangs in een inter view dat een weekblad met hem had over de apo onder meer: "Het gaat erom, hoe krijg je een beetje rust in het afvloeien van per soneel". Inkrimping Uit deze vakbondsuitspraken blijkt duidelijk, dat de apo niet zal wor den gehanteerd om welke in krimping dan ook onmogelijk te maken. Vooral gedurende de eerstvolgende jaren zal de apo met name gebruikt kunnen wor den om de afvloeiingen wat ge leidelijker te laten plaatsvinden. Het gewicht van de apo op het vlak van de werkgelegenheid moet niet worden overschat. Wèl vormt de apo een belangrijk element op het gebied van de ar beidsverhoudingen. Via de apo zullen de vakbonden veel meer zeggenschap krijgen binnen de poorten van het bedrijf. Maar ze zullen het niet alleen voor het zeggen krijgen. De werkgevers zullen uiteraard een belangrijk deel van hun macht behouden. Dat kan er in de praktijk toe lei den, dat de vakbonden samen met de ondernemers verant woordelijk zullen worden voor de ontwikkeling van de werkgele genheid in een bedrijf of een be drijfstak. Daarom is de arbeidsplaatsenover eenkomst echt niet zo revolutio nair als sommige minder goed nadenkende ondernemers ver- ♦moeden. De apo vormt een uiting van de groeiende bereidheid bin nen de vakbeweging om ook op bedrijfsniveau mede-verant woordelijkheid te dragen voor de gang van zaken. En het is zeker in het belang van de ondernemers, wanneer ook werknemers zich verantwoordelijk voelen voor wat er in hun bedrijf gebeurt. LEIDEN - Omdat Haagse Post en Vrij Nederland deze week tussen Kerstmis en Oudjaar verstek la ten gaan dit keer ook een blik in twee andere weekbladen: DeTijd en De Groene Amsterdammer. Parlementair redacteur Frans de Lugt neemt de fractievoorzitters van de drie grote partijen onder de loupe en besteedt daarbij vooral aandacht aan het koppel Aantjes (CDA) en Rietkerk (WD). Toen het CDA nog met de PvdA in de regering zat kwam de WD met een studie over be zuinigingen, waar Rietkerk één van de voornaamste opstellers van was. Aantjes had destijds veel kritiek op dat stuk: "De VVD gooit met die plannen de sociaal zwakkeren op de puinhoop om de kas van de werkgevers te spekken". Rietkerk vond toen dat Aantjes demagogie bedreef, maar zegt nu: "Als we onze ver schillende visies maar duidelijk doorpraten, heb ik het vertrou wen dat we elkaar wel goed gaan verstaan." Elsevier gaat ook in op de mogelijkheden met televisie. Of die ook allemaal in de praktijk worden gebracht is nog zeer de vraag. "Wat de electronica te bie den heeft, behoeft nog geen al gemene appreciatie te vinden." Wat film betreft was 1977 volgens Elseviers Magazine een treurig jaar. De vertrossing sloeg ook op het witte doek toe. De kersverse oppositieleider Joop den Uyl siert de omslag van De Tijd deze week. Voor de vijfde maal koos de Nederlandse par lementaire pers in een enquête van dit weekblad de socialist tot de politicus van het jaar. Rob Vermaas verzamelde de overwe gingen. Een journalist moti veerde zijn keus voor Van Agt (die tweede werd) als volgt "Omdat hij er in is geslaagd altijd te laat te komen en toch uiteinde lijk de eerste te zijn." De oud-ondernemer Bert Bakker geeft zijn opmerkelijke visie op de Nederlandse economie. "Deze crisis lijkt op die van de jaren der tig. Het is economische hoog moed dat te ontkennen. Er is nu evenmin een gemakkelijke uit weg. Waar halen wij de pretentie vandaan meer inkomen te clai men? Eerder moeten wij terug: inleveren wat wij gepikt hebben van de onderontwikkelde lan den," zegt hij. Schrijfster Mischa de Vreede ver telt in een interview over zichzelf, mannen en vrouwen. Over de laatsten: "Vrouw zijn in deze tijd is een verademing. Vrouwen kunnen voor het eerst over zich zelf beschikken, we kunnen aan één stuk door kiezen. De meesten beseffen dat helemaal niet, die zitten maar bij elkaar te janken in zo'n vrouwenhuis." Een andere vrouw - Irene Vorrink - ziet haar toekomst niet zo helder. De oud-minister van volksgezond heid en milieuhygiëne vertelt: "Twee maanden slapen is natuur lijk wel leuk, maar verder zie ik de toekomst eigenlijk een beetje als een zwart gat. Ik weet echt niet wat ik ga doen." Nederland spreekt een woordje mee. Accent nam een kijkje in de Arabische wereld en kwam vele landgenoten tegen. "Het respect voor Nederland in de emiraten aan de Arabische Golf groeit met het uur. Oude glorie herleeft: baggeraars, bouwers en technici zwoegen in de woestijn." Het blad vloog mee met Cornelis Kamsteeg uit Oegstgeest, direc teur van de Stevin-groep, één van Nederlands grootste aanne mingsbedrijven. Hij zegt onder meer. "Wat wij doen is het lieslaarzenwerk. Hier en daar een pijpleidinkje en zo. Werk dat ons Nederlanders op het lijf is ge schreven." Na vader en zoon De Gaay Fortman hebben we nu weer een nieuw familiair duo in de politiek: Nel en Leen Ginjaar. Zij Tweede Ka merlid voor de WD, hij minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne voor de VVD. Nel zegt; "Ik vind het enig voor Leen". Maar ook: "Als je vier jaar Kamerlid bent geweest, kijkje er een beetje anders tegenaan. Er zit een soort ontluistering in de poli tiek. Daarom zie ik alles heel rela tief. Mijn reactie is een beetje ge weest: Leen krijgt een andere baan." PvdA-Kamerlid Henk Molleman filosofeert in Accent over een coalitie met de VVD op langere termijn. "De PvdA kan met de VVD veel zakelijker pra ten dan met het CDA omdat die merkwaardige rol van de religie daar niet tussenkomt. Dat ver sluiert verschrikkelijk," aldus Molleman. De Groene Amsterdammer onthult hoe we via een reclamecampagne het komende jaar worden warm gemaakt voor de Europese ver kiezingen. Die campagne zal, zo meldt De Groene, in fasen verlo pen. Eerst wordt uitgelegd wat Europese politiek zoal inhoudt. Dan wordt via dagbladadverten ties aan onze motivatie gesleuteld en besloten wordt met de stimu latiefase onder de kop: waarom doet een Nederlander mee aan de verkiezingen voor het Europees parlement. Als klap op de vuurpijl krijgt iedereen op de dag van de verkiezingen een "tele gram" van de voorzitter van het Europese parlement in de bus. Verder in De Groene een zeer le zenswaardig artikel over het de bat in de Verenigde Staten over de verhoudingen met de Sov jet-Unie. Schrijver Alan Wolfe ziet een duidelijke verschuiving in de richting van een anti-Sovjet beeldvorming die doet denken aan het hoogtepunt van de Koude Oorlog. Hij haalt daarbij onder meer een rede van minister van defensie, Harold Brown aan die zei: "We zullen niet toestaan dat onze tegenstander sterker wordt dan wij. We zullen ons niet laten tiranniseren." MACA7INE

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10