"Ik zat er zo'n beetje in mijn eentje voor Slecht weer belemmert herstel dak flat Helft Leidse honden was niet aangegeven f Buitengewoon onderwijs wordt straks begeleid Bijlsma verlaat Leidsebrandweer: DRIE TAXI BEDRIJVEN KREGEN EEN men die je tegenkomt zijn in veel gevallen hetzelfde. BEPERKTE VERGUNNING Verkeerslichtinstallatie Gooimeerlaan in bedrijf echt handgeschilderd De Leidsche &.v. WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 LEIDEN - Het regenachtige en vooral winderige weer vormt een belemmering voor de herstel werkzaamheden op het dak van de flat aan het Bevrijdingsplein, waarvan een deel in de nacht van vrijdag op zaterdag door de wind werd losgerukt. Sindsdien kam pen vooral de bewoners van de bovenste (achtste) verdieping met hevige lekkages, tengevolge van de regenval, die tweede kerstdag inzette. De brandweer heeft in een aantal woningen zei len neergelegd om verdere schade te beperken. "De huurders zullen er verder op geen enkele manier schade van ondervinden". Dit zegt de heer Idsardi van Kok-Beheer, dat de flat in eigendom heeft. Op de vraag waarom niet al zaterdag re paratiewerkzaamheden aan het dak zijn verricht (het had toen nog niet geregend) zegt hij: "Het was toen ondoenlijk om op het dak te verkeren. Drie man moes ten elkaar vasthouden om er niet af te vallen". Afgezien van de tegenwerkende weersomstandigheden kampt Kok-Beheer met het probleem dat het in deze tijd van het jaar moeilijk is om bedrijven te vin den, die de reparatiewerkzaam heden kunnen verrichten. "Alle mensen die we konden inzetten, hebben we gisteren ingezet. We proberen zo snel mogelijk iede reen uit de ellende te bevrijden", aldus de heer Idsardi. Het lag niet in de bedoeling van Kok-Beheer om de getroffen bewoners tij delijk elders te huisvesten. Bijlsma: 'Brandbeveiligingsverordening heeft alleen zin als er mensen zijn voor controle. LEIDEN - 'De verschillen zijn natuurlijk niet zo vreselijk groot. We hebben t-itvt °P Amsterdam na de grootste binnenstad van Nederland, dus de proble- LEIDEN - Drie in Leiden geves tigde taxi-ondernemingen heb ben dezer dagen van B en W niet de gebruikelijke verlenging van de taxivergunning gekregen voor een periode van vijfjaar. De ver lenging bleef beperkt tot één jaar. Die beperkte duur geldt voor de taxibedrijven van Borgerding, B-Tax en Werkhoven. Alle drie bedrijven zijn gevestigd aan het Kort Galgewater. De beperkte duur van de vergun ning hangt samen met het feit, dat deze taxi-bedrijven niet, zoals is voorgeschreven, be schikken over stallingsruimte voor de in bedrijf zijnde auto's. Zo heeft Borgerding de be schikking over zeven stal lingsplaatsen voor negen taxi's, terwijl voor de vier taxi's van B-Tax en voor de vijf taxi's van Werkhoven helemaal geen stal lingsruimte beschikbaar is. Het college van B en W vindt dat deze bedrijven binnen één jaar over de vereiste stallingsruimte moeten beschikken om oneer lijke concurrentie met de overige bedrijven te voorkomen. Inmid dels hebben de eigenaars van de drie taxi-ondernemingen laten weten pogingen in het werk te stellen om een geschikte ruimte te huren of te kopen. In totaal hebben B en W een taxi vergunning afgegeven voor 92 taxi's verdeeld over negen Leidse bedrijven. Daarvan zijn er 37 die uitsluitend gebruikt mogen wor den voor het vervoer tijdens hu welijksplechtigheden. Alle nieuwe vergunningen worden op 1 januari 1978 van kracht. Zij kunnen alleen wel werken met de brandbeveiligingsverorde ning en die hebben wij hier nog niet. En zij hebben een preven tieafdeling van 22 man, terwijl ik het hier bijna in mijn eentje heb moeten doen. Maar alles bij el kaar brandt daar toch ook een ho tel Polen af, terwijl, dat weten we dan nu, er al een rapport lag dat de boel daar sterk verouderd was en het zo niet meer kon. Het enige verschil met Leiden is dan dat wij die brandbeveiligingsverorde ning nog niet hebben. Maar maak jezelf niets wijs: zo'n brand als bij Polen, dat kan hier morgen ge beuren, verordening of niet'. Bijlsma zegt het met een laconiek gezicht. We praatten op de och tend dat de onderzoeksresultaten over de oorzaak van de brand in het hoofdstedelijk hotel Polen menige kolom in de ochtendpers opeisten. Preventie is zijn pakkie aan. Acht jaar werkte hij bij het Leidse korps, waarvan de laatste twee jaar vooral voor de Regio nale Brandweer. Met ingang van het nieuwe jaar komt hij aan het hoofd te staan van de 22 man die zich in Amsterdam met brandp reventie bezighouden. Een gevoelig verlies voor het Leidse korps, dat al eerder dit jaar commandant Broeshart naar Den Haag zag verdwijnen en zijn waarnemer De Haas door pen sionering verloor. Ingrijpende wijzigingen aan de top van de brandweer dus. Een geluk bij een ongeluk is dat de nieuwe com mandant Broekman in het verle den op preventiegebied zijn spo ren ruimschoots heeft verdiend bij het Haagse korps en dat die taak met wat kunst en vliegwerk binnen de huidige bezetting kan worden opgevangen, totdat een opvolger voor Bijlsma is in- g werkt. Erger Maar ideaal is het niet. 'Dat i hier voor dit werk nooit geweest', zegt Bijlsma wederom glim lachend. 'Als we vergelijken met andere steden, Amsterdam heb ik al genoemd, Rotterdam heeft 38 man preventie, Den Haag 19 mensen. Toen ik hier kwam had ik nog wel eens de tijd om studen tenhuizen af te lopen en dan kwam je nog wel eens dingen te gen waar je wat aan kon doen. Nou ik kom er niet eens meer over de vloer, terwijl ik zeker weet dat het de afgelopen jaren erger is geworden. Je kent het wel, een paar houten wandjes op een zolder, keukentjes er in, zon der ontluchting. Maar we hebben er geen mensen voor. Voor dan cings geldt precies het zelfde na tuurlijk'. Commandant Broekman: 'Die brandbeveiligingsverodening is in de gemeenteraad ook aan de orde gekomen. Men voelde er wel voor. Maar wij hebben toch ge zegd: het heeft alleen zin om het in te stellen als we ook mensen krijgen voor de uitvoering en controle. Daar is geen geld voor. Toen hebben we die verordening, hoe broodnodig ook, maar laten liggen'. Bijlsma: 'Er zijn zo'n 2500 tot 3000 panden die er voor in aanmerking komen. Ruw geschat hoor, want er zitten bijvoorbeeld wel alle studentenhuizen bij van de Stichting Studentenhuisvesting, maar niet die van particulieren. Hoeveel er daar van zijn weet ik niet. Dat staat nergens geregi streerd. Wil je echt met de veror dening in de hand alles af gaan, dan heb je heel wat mensen no dig. Zijn de eerste controles ach ter de rug, dan kun je misschien volstaan met een man of zes, maar in het begin heb je meer no dig, dat is zeker'. LEIDEN - De gemeentelijke hondenopsporingsactie. "Het heeft bij veel mensen kwaad bloed gezetMensen die aan de verplichting hun hond binnen een maand nadat ze hem kre gen aan te geven al lang had den voldaan. En mensen die geen hond hebben maar toch zo'n formulier moesten in vullen. Maar voor mensen die altijd al hondenbelasting be taalden betekent het toch een bevrediging dat ze nu ten minste weten dat iedereen be taalt. Nou ja, iedereen. Alle maal krijg je ze toch nooit te pakken". De chef van de af deling belastingen op het ge meentehuis, de heer Noest, spreekt niettemin van een aardig succesje, uit financieel oogpunt erg gunstig voor de gemeente. Vóór de actie ston den er ongeveer 3000 honden geregistreerd. Op dit moment heeft de actie al 3 375 nieuwe honden opgeleverd. En dat terwijl nog steeds niet iede reen heeft gereageerd op de herhaalde oproep "aangifte hondenbelasting" die begin oktober in de Leidse kranten verscheen voor diegenen die niet gereageerd hadden op de eerste oproep die op 1 sep tember aan 46383 mensen werd gestuurd. Op zeven oktober waren er 35300 reacties binnen. Wie niet gereageerd had kreeg op nieuw een schrijven van de gemeente waarin hij of zij vriendelijk doch dringend werd verzocht er melding van te maken of hij of zij een hond had of niet. Nu is het aantal reacties gegroeid tot 41.556. Er wordt nu geïnventariseerd en niet meer geschreven. Wie niets van zich heeft laten ho ren kan vroeger of later een gemeente-ambtenaar voor de deur verwachten die eens even komt kijken of er een hondenbak in de gang staat. Het plan is om huis-aan-huis te controleren en om ook bij hen die lieten weten geen hond te hebben steekproeven te ne men, want: Ik geloof eerlijk gezegd niet zo in de eerlijk heid van de mensen", zegt de heer Noest. Of, en wanneer men er aan toe komt om deze plannen werkelijk uit te voe ren is nog een vraag, want er zit uiteraard een hoop werk aan vast. Meer dan aan het schrijven van aanslagen voor hondenbelasting. Maar om dat alle gegevens die er nu zijn eerst door de computer moeten zullen die aanslagen pas in de loop van volgend jaar de deur uit gaan. Dat is dan weer een meevaller voor mensen die nu pas hebben op gegeven dat ze al jaren een hond hebben, maar nooit be taalden. Navordering van de hondenbelasting is over niet meer dan drie jaar mogelijk. Zij krijgen dus over 1976 nog wel een aanslag, maar niet meer over 1975. De hondenbelasting bedroeg voordit jaar f 5330; voor 1978 is het f57,-, ongeacht het ras, geslacht en afkomst. Die ver hoging is nog niet door de Kroon goedgekeurd, maar de heer Noest ziet geen enkele re den waarom dat niet zou ge beuren. De aanslagen worden in ieder geval niet verstuurd voordat de belastingverho ging de Kroon gepasseerd is. Zuchtend onder de De plaatsing van de laatste mast met de bakken LEIDEN - Op het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan-Gooimeer- laan heeft men de laatste mast geplaatst voor de moderne ver- keersafhankelijke lichtinstalla tie. Als alles volgens plan ver loopt zullen de verkeerslichten nog vandaag in bedrijf worden gesteld. De plaatsing van de laatste mast gaf gisteren overi gens nog wat strubbelingen, om dat zich op de aangewezen plaats een aantal leidingen bevond. LEIDEN - De Leidse schoolad- Een kritische noot wordt t viesdienst gaat omstreeks ja- informatieblad gekraakt nuari/februari de begeleiding van het buitengewoon onderwijs (lom, zmok etc.) aanpakken. Eerst zal een medewerker van de dienst nagaan welke activiteiten er bij dit onderwijs wenselijk zijn, vervolgens zal er een werkplan worden gemaakt en omstreeks augustus volgend jaar hoopt de dienst over een tweede mede werker voor de begeleiding van het buitengewoon onderwijs te beschikken. het t de huisvestingssituatie van de SAD. "De situatie is nu al zo", aldus de samenstellers van het infor matieblad, "dat van een ongun stige werkstituatie gesproken kan worden. Vooral door het ont breken van vergaderruimte en spreekkamers, welke laatste met name bij de individuele begelei ding van kinderen en/of hun ouders een goed functioneren van de medewerkers belemme- de wijkteams en de buurten werken, te verstevigen. De installatie bij de Gooimeerlaan zal in de komende tijd worden gekoppeld aan de voetgangers- en fietserslichten op het kruispunt Willem de Zwijge- rlaan-Marnixstraat. Er moet dan een zogenaamde "groene golf' ontstaan op de Willem de Zwijge rlaan. Zodra deze eerste fase is afgerond en de verkeerslichten goed werken zal op het kruispunt aan de Gooimeerlaan in de in stallatie het "vetag-systeem" worden ingebouwd. Dit systeem maakt het mogelijk om de bussen op het kruispunt maximale prioriteit te geven. Zodra er een bus op de Willem de Zwijgerlaan het kruispunt nadert krijgt de bus "groen licht". Een andere bijzonderheid van de nieuwe verkeerslichtinstallatie is dat de drukknoppen voor de voetganger verlicht zijn. Zodra de knop wordt ingedrukt begint er een lampje te branden, ten te ken dat de installatie er rekening mee houdt. Als de voetganger groen licht'gekregen heeft dooft het lampje automatisch. ADVERTENTIE Vroeg Goede voornemens Het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 in Lei den gaa t oude jaar uit- en het nieuwe jaar inluiden met een feest onder de titel "De nacht van de Goede Voornemens" Het feest begint zaterdag avond om half elf en gaat ge paard met oliebollen, vuurwerk en het optreden van de groep "Trail". Het feest, dat tot rond drie uur 's nachts zal duren, is voor iedereen gratis toegankelijk. Kerstactiviteiten (1) De kerstvakantiebezigheden in clubhuis 't Mierennest aan de Morsweg worden donderdag voortgezet met het maken van nieuwjaarsstukjes door peuters. Dat gebeurt van tien tot twaalf uur 's morgens, 's Middags is er een - enigszins verlaat - kerstfeest voor de be jaarden, tussen twee en vijf uur en 's avonds kunnen de tieners in het clubhuis terecht. Vrijdagmorgen 30 december is er een ouderwetse spelletjes morgen met ballen gooien, koekkappen e.d. voor kinde ren van 4 tot 12 jaar. De och tend wordt afgesloten met het eten van oliebollen, 's Mid dags worden er nieuwjaars stukjes gemaakt. Kerstactiviteiten (2) Ook In de vrolijke Ark aan de Pieterskerkchoorsteeg zijn er tal van vakantiebezigheden. Donderdag worden er tussen twee en half vier lampionnen gemaakt van suikerbieten, touw enz. Ook worden er kaarsen gegoten. Vrijdag middag 30 december begint om twee uur het grote oliebol- lenfeest. Behalve zelf oliebol len bakken wordt de zaal ver sierd en is er gelegenheid om toneel te spelen. Nauwgezet zijn de afgelopen jaren wel nieuw- en verbouwplannen door de brandweer beoordeeld. 'Dat is voor ons', zo zegt Bijlsma, 'nog de enige manier om er een vinger achter te krijgen. In prin cipe komt elke aanvraag voor een bouwvergunning van een beetje omvang hier binnen. Bij grote projecten proberen we er zo vroeg mogelijk in te springen. Dan gaan we al om de tafel zitten als de schetsplannen er zijn. Bij de nieuwbouw van de Universi teit bijvoorbeeld voor Witte Sin gel en Doelenterrein. Daar zijn we al heel vroeg bij betrokken en dat is natuurlijk plezierig wer ken'. LEIDEN - Aan de Leidse v teit zijn geslaagd voor het artsexa men nieuwe stijl S. C. Claus (Lei den), M. O. den Duik (Leiden), K. Jie (Leiden) en mevr. M. G. Be- kker-Teekens (Leiden), apotheker sexamen P. R. J. Mooiweer (Lei den) en mej. S. L. Tan (Leiden). Eén en ander blijkt uit het eerste informatieblad van de schoolad viesdienst, dat dezer dagen van de persen is gerold. De bedoeling van dit informatieblad is bestu ren en scholen in Leiden en Oegstgeest periodiek inzicht te verschaffen in het doen en laten van de SAD. Het eerste nummer is gewijd aan de samenstelling en werkwijze van de dienst, het vol gende nummer zal informatie bevatten over concrete thema's. Binnen de SAD staan plannen op stapel om de dienstverlening ten behoeve van "het veld" anders te gaan opzetten. Daarbij zal ook de opbouw van de organisatie bin nen de dienst worden betrokken. Hoewel nog niet precies bekend is hoe de toekomstige dienstver lening en organisatie er zullen gaan uitzien, is het wel duidelijk dat door uitbreiding van de SAD met vijf formatieplaatsen (meer personeel) een redelijke dienstverlening aan het kleuter en lager onderwijs in Leiden en Oegstgeest mogelijk is, zo blijkt uit het informatieblad. Gesteld wordt verder dat over de dienstverlening overleg op gang moet komen met de scholen. Het volgend jaar hoopt de dienst te kunnen beginnen met het maken van een beleidsplan en een meeijarenwerkplan. In dit verband wordt er verder op gewezen dat de dienst straks nog eens twee nieuwe medewerkers voor het buitengewoon onder wijs erbij zal hebben plus twee medewerkers die enkele vacatu res moeten vervullen. Hoe schrijnend de huisvesting van de SAD wel is, blijkt o.m. uit het feit dat audio-visueel materiaal, waarvoor het ministerie van on derwijs en wetenschappen 40.000 subsidie heeft verstrekt, niet geplaatst kan worden omdat er geen ruimte voor is. In het informatieblad wordt verder vastgesteld dat de zes wijkteams van de schooladviesdienst voor het merendeel onvolledig be mand zijn. Ideaal zou zijn, aldus de samen stellers van het informatieblad, als de wijkteams zouden bestaan uit een psycholoog, schoolmaat- schappelijk werker, onderwijs kundige kleuteronderwijs, on derwijskundige lager onderwas, logopedist(e) en intermediaire leerkracht. De wijkteams be spreken lopende zaken van scholen, wijk en dienst, terwijl er ook kinderen bij wie op school problemen worden gesignaleerd, besproken worden. Er wordt naar gestreefd ook medische ge gevens van 4'te-jarige kleuters te bespreken met de desbetreffende schoolarts. De bedoeling is, zo blijkt verder uit het infor matieblad, de contacten tussen borden, kast~ stellen,lampvoeten vazen en schalen, te~ geltableaus, alles puur handwerk. Ook portret- f> ten vanaf pasfoto moge- I lijk! Niet alleen Delfts Blauw, ook polychroom. Kom kijken naardeartisten van De Leidsche Fles» gSj maandag t/m vrijdag van 9tol 4 uur; donderdag- en vrijdagavond van 7 tot 5 9 uur. Bij aankoop certificaat van echt-y heid en kwa liteit. kunstaardewerkfabriek Rijnsburgerweg 74, Oegstgeest Tel. 01718-23166

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3