'Geheime missie' Dajan tijdens kabinetsberaad Satire blijft levensgevaarlijk in Bondsrepubliek "Vraagtekens Moskou terecht" Moeilijkheden voor Turkse coalitieregering NAAST HET NIEUWS Scheuring in Indiase congrespartij Kabinetsformatie in Suriname rond WOENSDAG 28"DECEMBER 1977 BUITENLAND BONN (SP) - Satire, de dubbele bodem van een schijnbaar ern stige formulering, parodie, iro nie. blijven allerhachelijkste communicatievormen in een land als Duitsland. Vooral de oudere, in de vreze der over heid opgegroeide burgers van dit land vertonen nog steeds sterke neiging de vooral in druk aangeboden mededelin gen als volstrekt en onomsto telijk juist te aanvaarden. Inbreuk op die regel wekt een verontwaardiging zo groot dat uit het incident al spoedig een nationale kwestie ontstaat. In dit mijnenveld van overge voeligheden begaf zich enkele dagen voor kerstmis het gezag hebbende conservatieve dag- blad Frankfurter Allgemeine Zeitung. Deze krant voorde be tere en meer ontwikkelde bur gers waagde het in een satirisch bedoeld bericht te melden dat de twee Duitse tv-zenders tij dens de kerstdagen geen uit zendingen zouden verzorgen. Bedoeling van dit "geheime be sluit". aldus de tv-journalist Michael Schwarze. was de nei ging tot bezinning en gesprek tijdens deze mooie dagen te gemoet te komen. De auteur, natuurlijk ervan op de hoogte dat in Duitsland de ironie eigenlijk speciale leestekens behoeft, had signalen inge bouwd om ook de Duitse lezer duidelijk te maken dat het hier wel degelijk om satire ging. Zo 5 er sprake van de ellende van dominees die voor lege banken staan te preken, de schadelijke werking van de televisie op de volksgezond heid, de wenselijkheid om na genot van de kerstgans een fikse wandeling te maken in plaats van bolrond voor de beeldbuis te vegeteren. En de mooiste van allen: de Beierse omroep had zich tegen het plan uitgesproken "omdat hij zich niet uit het niets kan uit schakelen". Dit was een ver wijzing naar de hebbelijkheid van deze regionale omroep kij kers in hun eigen gebied opeens een ander televi sieprogramma voor te schote len als het centrale programma naar mening van de Beiers te vies en te voos (lees: te links) is. Dat stond er dus allemaal in, maar genoeg was het niet. De Frankfurter Allgemeine Zeitung kreeg een stroom van woedende telefoontjes. Dat dat toch allemaal niet aanging. Dat zonder de alles-toedekkende televisie familieruzies dreig den. Dat de ©uderen op deze dagen toch niet van kijkgenot verstoken mochten blijven. Het merkwaardige volgens de FAZ was wel dat die klachten vooral van jongeren kwamen die kennelijk niet wisten wat zij tijdens deze vrije dagen met opa en oma aanmoesten. Boze reacties, vaak heftige scheldpartijen werden ook het deel van de omroepen, waar men het trouwens allemaal wel had zien aankomen. Zelfs had den de heren van de tv-organi- saties ook met onverstoorbare ernst op de satire gereageerd. Zij overwogen zelfs een rectifi catie van de FAZ-grap in hun vrijdagavonduitzendingen In haar uitgave van gisteren kwam de FAZ op de zaak terug met de moeizame en vermoeide uitdrukking van iemand die gedwongen is een grap uit te leggen, een ook voor buiten landers in de Bondsrepubliek niet ongewone situatie. Het eindigt uiteraard zeer ernstig: "Onze poging een "denkspel kerstmis" op gang te brengen zou de televisie-omroepen tot de vraag moeten brengen hoe sterk de afhankelijkheid van de toeschouwer van de prog ramma's al is geworden, hoezeer deze zich in het sociale gedrag al weerspiegelt. De ge dachte aan een kerstmis zonder televisie verwekte een schreeuw in duizenden tele foontoestellen. Daarom is deze schreeuw van de 23ste decem ber 1977 een gedenkwaardige gebeurtenis". N ANKARA (UPI/DPA) - Het Turkse parlement heeft gisteren met grote meerderheid - 424 van de in totaal 450 stemmen - besloten een motie van de oppositie te steunen die zal kunnen leiden tot het stellen van de ver trouwenskwestie en de val van de coalitieregering van Suleiman Demirel. Demirel heeft in de afgelopen paar weken door het afvallen van le den van één van de drie partijen JERUZALEM (CSP/DPA/Reuter) - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan heeft giste ren de ruim vier uur durende buitengewone kabinetsvergadering over de Egyptisch-Israëlische' topcon ferentie niet bijgewoond. Minister Dajan vertoefde tijdens het kabinetsberaad op een politieke missie ergens in het buitenland. De afspraak voor een geheime ontmoeting buiten de Israëlische grenzen zou al vóór de topcon ferentie in Ismailia zijn gemaakt. In augustus, tijdens een bezoek aan Londen en in september, na een bezoek aan Brussel, heeft Dajan eveneens geheime bespre kingen waarschijnlijk met leden van de Egyptische regering ge voerd. De laatste ontmoeting had in Marokko plaats. De opvallende afwezigheid van Dajan op de belangrijke kabi netszitting, waar premier Begin en minister van defensie Weizman verslag uitbrachten van het topberaad met president Sa- dat werd door één collega-minis ter verklaard door Dajan gewoon ziek te melden. Later op de dag werd door regeringssecretaris Nabor nog meer verwarring ge sticht door zijn dienstmedede- ling dat Dajan om "technische redenen" op de kabinetszitting afwezig was. Maar bij navraag op het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde de ene woordvoerder dat Dajan "een vrije dag" had genomen, terwijl de andere woordvoerder van het zelfde ministerie kon melden dat de minister "met zijn werk bezig De reden van Dajans mysterieuze afwezigheid was premier Begin en de leden van zijn kabinet be kend, maar een feitelijke uitleg werd niet gegeven. De afwezig heid van Dajan heeft vooral ook bevreemding gewekt, daar ver wacht mocht worden dat hij als een van de delegatieleden op de topconferentie in Ismailia, zijn indrukken aan zijn collega's zou doorgeven. Weinig geestdrift De officiële stemming in Jeruzalem weerspiegelde gisteren niet de geestdrift die premier Begin bij zijn terugkeer uit Ismailia maan dag ten toon spreidde Welinge lichte kringen zeiden dat rege ringsfunctionarissen meer ge neigd waren de opvatting van de minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, te delen die maan dagavond sprak van ernstige hindernissen op de weg naar een regeling voor het Midden-Oos ten. De afwezigheid van Dajan gaf voedsel aan nieuwe speculaties dat hij en Begin het in toene mende mate oneens waren over een passende benadering van vredesonderhandelingen. Dajan waarschuwde in de afgelopen weken herhaaldelijk dat Israel zich geplaatst zou kunnen zien tegénover pijnlijke opofferingen als prijs voor de vrede. Premier Begin daarentegen leek ver trouwensvol dat de Arabieren zijn plan voor beperkt zelf bestuur van Palestijnse Arabie ren onder Israëlische controle op de westelijke Jordaanoever zui len aanvaarden. Een groot deel van de Israëlische publieke opinie, waaronder en kele kabinetsleden alsook par lementsleden, beschouwden de concessies als al te edelmoedig. Politici die op de hoogte waren van Begins voorstellen voordat hij naar Ismailia ging, waren van mening dat zijn aanbod niet door Sadat zou kunnen worden afge wezen. Het feit dat hij dat wel deed en een staat voor de Pales- tijnen eiste kwam voor veel Is raëli's als een schok. Overbruggen Nog voor het kabinetsberaad had premier Begin overleg gepleegd met de Amerikaanse ambassa deur in Jeruzalem, Samuel Le wis. Naar verluidt deden de Ver enigde Staten in de afgelopen da gen hun best de Egyptisch-Is raëlische verschillen in de Pales tijnse kwestie te overbruggen. Het zou de bedoeling van de VS zijn geweest beide partijen er toe te bewegen het Israëlische voor ste tot zelfbestuur voor de wes telijke Jordaanoever als "proef en tussenoplossing voor een pe riode van vijfjaar" te accepteren. De leider van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, is gisteren voor een of ficieel bezoek in Joegoslavië aangekomen. Hij zal daar probe ren steun te krijgen voor zijn standpunt na de jongste vredesi nitiatieven van president Sadat. Syrië noemde de stappen van Sadat jegens Israël een mislukking. Het door de regering gecontroleerde dagblad Tisjrin deed een beroep op de Egyptische president af te treden om plaats te maken voor een nieuw regime "omdat zijn beleid doodliep nu hij niet de ge ringste van zijn belofte kon waarmaken". President Sadat heeft gisteren verklaard dat hij niet zou afwijken van zijn eisen inzake een Palestijnse staat en to tale terugtrekking uit bezet Ara bisch gebied ondanks de Israëli- CAIRO (UPI/DPA) - Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duits- sche verwerping in Ismailia. land is gisteren in Cairo aangekomen om uitdrukking te geven aan de bewondering die men in de Bondsrepubliek vóelt voor de vredesinitiatie ven van president Sadat van Egypte. Schmidt werd op het vliegveld verwelkomd door vice-president Hosni hoge Amerikaanse functio- Moebarak rechtsen premier Mamdoe Salem. onder-minister van De bondskanselier koppelt aan het officiële deel van het bezoek van drie Alfred dagen een privéverblijf van een week in opper-Egypte. Schmidt is de tweede Westduitse bondskanselier die Egypte bezoekt. Oud kanselier Willy Brandt was er in april 1974. buitenlandse zaken Atherton, begrip had geuit het standpunt van Sadat. PARAMARIBO (SNA) - De Suri naamse kabinetsformatie is rond. Formateur Henck Arron heeft president Ferrier gisteren een lijst met de namen van de kan didaat-ministers overhandigd. De nieuwe bewindslieden wer den vandaag door het Suri naamse staatshoofd beëdigd. Premier en minister voor buiten landse zaken wordt Arron van de Nationale Partij Suriname (NPS). Andere NPS-bewindslieden zijn Van Genderen (vice-premier en minister voor binnenlandse za ken), Goede (financiën), Ven- etiaan (onderwijs), Cambridge (opbouw) en Karamat Ali (openbare werken en verkeer). Voor de Progressieve Suri naamse Volkspartij (PSV) komen in de regering de heren Zuiver- loon (economische zaken) en STADSBOERDERIJ De stad Brussel gaat, midden tussen woningen, kantoorpanden en torengebouwen, een boerderij opzetten om jonge stadskinderen in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van alles wat normaal op een boerderij gebeurt. Die boerderij komt op een braakliggend terrein in de Brusselse noordwijken vlakbij een stadsdeel met torengebouwen dat bekend staat als het Brusselse Manhattan. De Brusselse schepen (wethouder) Demaret, die ook verantwoorde lijk is voor de groenvoorziening in de stad, maakte gisteren bekend dat het ontwerpen van de boerderij opgedragen zal worden aan een architect. Dat gebeurt nadat, na nieuwjaar, de plannen nader be sproken zullen zijn met onderwijzend personeel. De stadsboerderij van Brussel komt op een terrein van 37.000 vierkante meter. Het plan past, volgens de Brusselse schepen, volkomen in de Brusselse plannen voor stadsvernieuwing. Het is beslist niet de bedoeling een dierentuin in te richten. De boerderij, die ook uitgerust zal worden met boomgaarden, zal de schooljeugd in de gelegenheid stellen kennis te maken met klein en groter vee en met bepaalde landbouwmethoden. WINDMOLENS Een team van Deense technici gaat in India een onderzoek verrich ten naar de mogelijkheid voor de toepassing van windenergie. Het tien man tellende team dat inmiddels in India is aangekomen zal in de Indiase staat West Bengalen gedurende twee dagen de moge lijkheden onderzoeken van windmolens voor elektrici teitsdoeleinden en irrigatieprojecten. Voor dit doel hebben de De nen een windmolen meegen omen dat al rendement afwerpt bij een windsnelheid van 10 kilometer per uur. ECHTSCHEIDING President Emesto Geisel, een lutheraan die zich buiten het twist gesprek over de echtscheiding in Brazilië gehouden heeft, heeft gisteren door het plaatsen van zijn handtekening de echtschei- dingswet bekrachtigd. Hij bracht geen wijzigingen in de tekst meer aan. Presidentieel woordvoerder Kolonel Toledo Camargo zei dat Geisel zijn twijfels had over de wettigheid van artikel 38 in de nieuwe wet, dat individuele personen het recht op maar één wettige echtschei ding geeft, maar dat de president tenslotte had getekend, omdat hij zich strikt wil houden aan zijn principe zich niet met wetgevende debatten in te laten. Brahim (volksgezondheid). Voor de Javaanse Partij (KTPI) Sisal (landbouw en visserij) en Ard- hosemito (sociale zaken). En voor de Hindostaanse Progressieve Partij (HPP) Parmessar (arbeid en volkshuisvesting) en Bad- risingh (justitie). Er komen twee onderministers voor buitenlandse zaken (Wil- lemszorg - NPS) en binnenlandse zaken (Pawiro Oelomo - KTPI). Deze zullen naar verwachting pas in de loop van januari in functie treden omdat onder meer hun taakomschrijving nog moet wor den vastgelegd. Die is door for mateur Arron al in concept opge steld maar moet nog worden goedgekeurd door de nieuwe mi nisterraad. Directeur-begroting WASHINGTON (DPA/UPI) - Pre sident Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren de 37-jarige advocaat, James Mclntyre uit zijn eigen staat Georgia voorge dragen als directeur bedrijfsvoe ring en begroting. De 37-jarige Mclntyre was al on der-directeur en plaatsvervan gend directeur sedert Bert Lance in september als zodanig aftrad als gevolg van een controverse over zijn persoonlijke financiën. Mclntyre was directeur-begroting van de staat Georgia toen Carter daar gouverneur was. De voordracht moet nog worden goedgekeurd door de senaat. PARIJS (Reuter) - Zes van de acht Fransen die vorige week werden vrijgelaten ra de ge vangenen te zijn geweest van het front voor de bevrijding van de westelijke Sahara (Polisa- rio) hebben gisteren op een persconferentie in Parijs ge zegd dat zij op Algerijns gebied gevangen zaten. Zij zeiden ook dat zij zijn ge stompt en geschopt en dat zij zweepslagen kregen. De 27-jarige onderwijzer Daniel Balaude, sprekend namens de zes, zei dat zij ervan overtuigd Fransen zaten gevangen in Algerije waren op Algerijns grond gebied te hebben gezeten. De eerste vier maanden leefden zij in een tent in het gebied van Tindoef. Daarna waren zij per auto overgebracht naar wat eruit zag als een militaire basis in het gebied van Adrar. De laatste twee maanden hadden zij in een gebied gezeten dat zij niet konden thuisbrengen. Op hun weg ernaar toe hadden zij echter wegwijzers gezien naar Foem el Erg.Querzas en Adrar. "Al deze plaatsen liggen in Al gerije". aldus Balaude. Het Polisario heeft de steun van Al gerije in zijn strijd tegen Mauretanië en Marokko om de westelijke Sahara. waaruit de coalitie bestaat de meerderheid in het parlement verloren. Hij kan nu nog rekenen op 218 stemmen, maar de opposi tie op 230. Krachtens de motie van de opposi tie zullen morgen de debatten beginnen die het lot van de rege ring Demirel zullen bepalen. De motie wreef de huidige regering in krasse bewoordingen haar on vermogen aan 's lands interne en externe problemen op te lossen. Zij noemt de coalitie een "onsa menhangend. veelhoofdig ver bond dat zelfs het minste gevoel van gezamenlijke verantwoor delijkheid mist". Ook stelt de op positie haar speciaal vanwege de onderlinge rivaliteit verantwoor delijk voor het falen van het eco nomische en financiële beleid, van de strijd tegen het toene mende politieke geweld in het land en van de buitenlandse poli tiek die Turkije vanwege de kwestie Cyprus steeds verder isoleert van zijn westelijke bond genoten. Bomaanslagen in Frankrijk PARIJS (Reuter) - In Parijs en in de Noordfranse stad Cambrai zijn gisteren bomaanslagen gepleegd. In de hoofdstad liep een vrouw verwondingen op, toen een helse machine de woning van een raadsheer in het Franse hoogge rechtshof, Michel Zollinger, ern stig beschadigde. In Cambrai was de aanslag gericht tegen een vak bondsgebouw dat zware schade opliep. Persoonlijke ongelukken deden zich hier niet voor. De 56-jarige Zollinger begon zijn loopbaan bij de rechterlijke macht als rechter van instructie. Hij behandelde verscheidene belangrijke drugszaken in Mar seille. In 1965 leidde hij het on derzoek naar de ontvoering van Mehdi Ben Barka, een Marok kaanse oppositieleider die nooit is teruggevonden. Zollinger was ten tijde van de aanslag niet thuis. In de kerstperiode zijn in Frankrijk meer dan 15 bomaanslagen ge pleegd, waarvan de meeste in Pa rijs. De politie gaat na of zij on derling verband houden. Wie er voor de acties verantwoordelijk is, is niet bekend. Tot dusver heeft het Corsicaanse Bevrij dingsfront verklaard een van de aanslagen, op een station in Pa rijs, te hebben gepleegd. NEW DELHI (Reuter) - De scheu ring binnen de Indiase congres partij van oud-premier Indira Gandhi (oppositie) is gisteren compleet geworden met het ver trek van zeven leden van de par tijraad onder wie de oud-minis ters Kamlapati van spoorwegen en Syed Mir Qasim zonder por tefeuille. Eerder trad mevrouw Gandhi al uit de raad. De zeven zeggen hun ontslag te nemen uit protest tegen de schorsing door voorzitter Reddi van premier Devraj Urs van de staat Karnataka. De partijleiders Reddi en Tsjavan deden bovendien gisteren hun scherpste aanval in het openbaar op mevrouw Gandhi door een verklaring uit te geven waarin zij zeggen dat een politieke impasse in de partij is ontstaan door po gingen van mevrouw Gandhi de partij weer te beheersen en om te vormen tot een (aan haar) onder danige organisatip. Zij noemen een nationale conventie die aan hangers van mevrouw Gandhi voor volgende week hebben georganiseerd "rebellerend". Generaal Simonjan over aanwezigheid kernmateriaal MOSKOU (UPI) - De Sovjet-Unie heeft volgens generaal Rair Si monjan het recht om de aanwe zigheid van Amerikaanse kern bommen en dergelijke in Europa ter discussie te stellen omdat het Westen daarmee een oneerlijk voordeel heeft wanneer in tijd van oorlog de nucleaire moge lijkheden van de Sovjet-Unie en de verenigde Staten buiten wer king worden gesteld. De generaal deed zijn uitlatingen in een artikel in het Russische par tijblad Pravda. De Amerikaanse nucleaire strijdmacht in Europa - ook "vooruitgeschoven nucleaire strijdmacht" genoemd - "neemt vandaag de dag een van de be langrijkste plaatsen in in de or ganisatie van de Amerikaanse strijdkrachten, samen met de conventionele strategische strijdmacht". Volgens Simonjan is de omvang van de Amerikaanse kernmacht in Europa "meer dan voldoende om heel West-Europa van de kaart te vegen. Is het in dergelijke omstandigheden mogelijk het probleem van de beperking van de bewapeningswedloop op te lossen zonder de vooruitgescho ven kernmacht daarbij te betrek ken? Nee, natuurlijk niet." De generaal lichtte zijn standpunt toe met het voorbeeld dat in een oorlog de VS en de Sovjet-Unie eikaars kernarsenaal, volledig vernietigen. "Het resultaat zou zijn dat de USSR volledig be roofd zou zijn van wapens die Amerikaans grondgebied kun nen bestrijken en tegelijkertijd zou de grote Amerikaanse strijdmacht, gevormd door de vooruitgeschoven kernmacht, nog in tact zijn en dat niet ver van de Russische grenzen." In officiële kringen in Washington heeft thans de mening postgevat dat de Sovjet-Unie beschikt over nieuwe, op de grond gestatio neerde en verplaatsbare raketten die de V.S. zouden kunnen be strijken. Tot nu toe was met zekerheid be kend dat de Sovjets in het bezit waren van raketten type SS-20 die een bereik hebben van naar schatting 4800 kilometer waar door doelen in West-Europa, China en het Midden-Oosten binnen hun bereik liggen. Vernomen is thans dat die raketten door het toevoegen van een derde trap gemakkelijk een bereik zul len hebben van 9600 kilometer. Hetgeen betekent dat doelen in de V.S. erdoor konden worden geraakt. In Amerikaanse militaire kringen is men ongerust over deze ontwik keling die de "kernwapen-ba lans" met de V.S. in tijd* n van diplomatieke crises snel kan ver storen. en vooral omdat de ver plaatsbare bases van de nieuwe wapens moeilijk te vinden en vernietigen zouden zijn. De tweetraps SS-20 raketten zijn thans opgesteld in het oostelijke gedeelte der Sovjet-Unie, aldus is te Washington vernomen. Hieruit zou kunnen worden afge leid dat de reeds voor gebruik ge reed zijnde wapens die kunnen worden voorzien van drie kern koppen, gericht zijn op doelen in China.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13