Succes voor minister Albeda Vraagtekens bij optreden Van der Feltz KERST IN DE REGEN Drieëneenhalf jaar geëist wegens doodslag Rotterdamse chauffeur wordt nog in Turkije vastgehouden Man dnwde zijn vronw zelf in het water Gewijzigde wet niet-cao-inkomens aangenomen VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 DORDRECHT (ANP) - De 42-jarige mevrouw M. B. uit Har- dinxveld-Giessendam blijkt op 28 november door haar echt genoot, de 42-jarige technisch manager W. J. O. in het water van de Oude Zeedijk in Meerkerk te zijn gegooid in een poging haar te vermoorden. De man kreeg ech ter spijt en hielp zijn vrouw weer op het droge. Dit heeft de rijkspolitie in Dord recht, na het afsluiten van het on derzoek naar de rolverdeling tus sen O. en twee andere verdachten in deze zaak, meegedeeld. Aanvankelijk werd aangenomen dat de twee andere verdachten, de 32-jarige bevrachter H. de H. en de 29-jarige zandstraler M. P. van D. de vrouw - in opdracht van O. - in het water hadden gegooid. De rol van het duo is echter be perkt gebleven tot het bewuste loos afleveren van de vrouW aan haar man De bevrachter en de zandstraler kregen daar vijfdui zend gulden voor van O. De H. en Van D. belden op de avond van de 28ste november aan bij de vrouw met de mededeling dat haar man na een ongeluk in een ziekenhuis in Gorkum was opge nomen. Ze zeiden van de politie te zijn en haar wel even naar Gor kum te zullen brengen. Onder weg bedwelmden ze de vrouw en droegen haar op een parkeer plaats langs rijksweg 27 in Meer kerk over aan O., die daar stond te wachten. Het tweetal is daarna weggereden, zo is uit het onder zoek van de rijkspolitie gebleken. O. gooide zijn bewusteloze vrouw in het water van de Oude Zeedijk. Ze kwam echter in het koude wa ter bij en moest constateren dat ze door haar eigen man op de kant werd geholpen. Hij zei "toeval lig" ter plaatse te zijn. De technisch manager heeft tegen over de politie lange tijd vol gehouden dat hij zijn vrouw niet in het water had gegooid. Vol gens de politie is hij "een harde, die tijdens de verhoren zijn voor deel deed met de vele sensiti- vity-trainingen die hij voor zijn beroep heeft gevolgd." In verband met deze zaak is ook de 33-jarige kelner J. de G. aange houden. Hij zou het contact tus sen O. en de twee ontvoerders hebben gelegd. Het viertal is in middels voorgeleid aan de of ficier van justitie in Dordrecht. TENNIvS - De Amerikaanse tennis speler Roscoe Tanner heeft giste ren in de eerste ronde van het open Australische tenniskam pioenschap een verrassende ne derlaag geleden tegen nieuwko mer Chris Lewis uit Nieuw-Zee- land. Lewis won in vijf sets: 3-6, 6-3, 6-2, 1-6 en 6-4. ADVERTENTIE Tienduizenden weg naar sneeuw en zon SCHIPHOL/DE BILT (SP)- Op een witte kerst hoeven we dit jaar niet te rekenen. Inte gendeel. Voor de tijd van het jaar zal het de komende kerstdagen bijzonder zacht weer zijn, waarbij het vooral aanvankelijk regenachtig zal zijn. Intussen hebben tienduizen den mensen gisteren en van daag ons land verlaten, op weg naar een vakantie in de zon of in de sneeuw. De stiptheidsactie van de Franse verkeersleiders heeft daarbij geen roet in het eten gegooid van de Nederlanders die per vliegtuig naar zon nige stranden aan de Middel landse zee reisden. Een woordvoerder van de KLM vertelde dat de vluch ten naar en over Frankrijk niet merkbaar zijn beïnv loed door de actie. Ook Mar tinair had geen hinder on dervonden. Bij de chartermaatschappij Transavia liepen twee vliegtuigen kleine vertra gingen op. De Nederlandse spoorwegen vervoeren aan de vooravond van kerst naar schatting 15.000 reizigers. Vandaag, morgen en op Eerste Kerst dag rijden negen speciale vakantietreinen naar de va kantieoorden in de sneeuw. Daarnaast zijn aan nog eens achttien gewone treinen ex tra wagons gekoppeld. Alle treinen zijn tot de laatste plaats volgeboekt. Daarnaast reizen nog eens on geveer tienduizend mensen per bus naar de wintersport gebieden. Voor een vliegva kantie naar sneeuw of strand hebben dit jaar naar schatting bijna 18.000 toeris ten geboekt. De Nederlanders die naar de wintersportgebieden zijn vertrokken kunnen over het algemeen verzekerd zijn van een witte Kerst. In het Al pengebied wordt voor de komende dagen verwacht. Echt koud is het noorden v Scandinavië, waar het reeds sneeuwt bij een tem peratuur van vijftien, tot her en der zelfs vijfentwintig graden, onder nul. In ons land komt een Witte Kerst maar eens in de tien jaar voor, zo heeft het KNMI in De Bilt becijferd. Dit jaar zijn we daarvoor kennelijk niet aan de beurt, want via de Golf van Biscaje en Frankrijk wordt de komende dagen zachte lucht naar ons land ingevoerd. Daarbij kunnen de temperaturen op lopen tot acht graden, ter wijl vooral aan de voor avond van de Kerst rekening moet worden gehouden met regen. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. R.J. Manschot, heeft gisteren straffen tot drieënenhalf jaar geëist tegen vijf jongelui die de dood van de 44-ja- rige Turkse gastarbeider Ibrahim Uysal op hun geweten hebben. De illegaal in ons land verblij vende 'Dirk werd op 9 september bij wijze van grap over de leuning van de Amsterdamse Torens- DEN HAAG (SP) - Minister Albeda van sociale zaken heeft zijn eerste succes geboekt: de Tweede Kamer stemde gisteravond met over grote meerderheid in met een wetsvoorstel over matiging van niet-cao-inkomens. De drie grote partijen, PvdA, CDA en VVD stemden alledrie Aanpassingen voor. Het matigingsvoorstel was nog gediend door zijn voorganger Albeda had Boersma. Het beoogt de minister van sociale zaken de bevoegd heid te geven in de jaren 1978 en 1979 toezicht te houden op de loonontwikkeling van werkne mers die niet onder een cao val len. Het is de bedoeling, dat de minister deze niet-cao-inkomens de pas laat lopen met de ont- het voorstel van Boersma op enkele punten moe ten aanpassen van VVD en CDA. Deze partijen hadden tegen het oorspronkelijke voorstel grote bezwaren geopperd. Als gevolg van de aanpassing valt bijvoor beeld een normaal gebruikelijke prijscompensatie niet meer on der de werking van deze wet. wikkeling van de inkomens die Door toedoen van WD en CDA wel per cao worden bepaald. Overvallen op twee postkantoren BREDA/EINDHOVEN (ANP)- Kort na elkaar hebben giste ren twee overvallen plaatsge had op postkantoren in de Brabantse plaatsjes Diessen en Lage Mierde. In beide ge vallen ging het om drie man nen, gewapend "met iets dat op een geweer leek", aldus de politie. In Diessen dwongen de man nen de kantoorhouder de kluis te openen. Ze verdwe nen daarop in een klaarstaande auto. Buit: en kele duizenden guldens. Een tweede overval in Lage Mierde (gem. Hooge en Lage Mierde) had minder succes. Daar drongen de overvallers tegen sluitingstijd de woning van de kantoorhouder bin nen. Deze bevond zich in het kantoor en weigerde een tus sendeur te openen. Onver- richterzake vertrokken de overvallers. In Bladel (bij Eindhoven) had tenslotte nog een derde over val plaats. Daar drongen op nieuw drie mannen een wo ning binnen. De vrouw des huizes rende daarop schreeuwend de straat op en de overvallers namen de be nen, zonder iets mee te ne- De rijkspolitie legt verband tus sen de drie overvallen. Het is ook niet uitgesloten dat het in alle gevallen om dezelfde ploeg gaat die begin van de week drie pompstations overvielen in de omgeving van Eindhoven. Bij alLe over vallen wordt melding ge maakt van twee of drie man nen die bivakmutsen droe gen. werd in het debat gisteren bo vendien veilig gesteld, dat ook normale periodieke verhogingen gewoon door kunnen gaan. De vroegere regeringspartij, de PvdA, had grote moeite met de tegemoetkomingen aan VVD en CDA. Maar om de zaak zelf: de matiging van inkomens, stemde de PvdA niet tegen het wets voorstel. Op voorstel van de PvdA werd met steun van het CDA aan de wet een bepaling toegevoegd die de on dernemingsraden de mogelijk heid biedt om sociale controle uit te oefenen. De ondernemingsra den moeten volgens deze bepa ling door de werkgevers worden ingelicht over de salarissen van niet-cao-werknemers per 31 ok tober 1977 en over alle verande ringen die sinds die datum zijn of worden doorgevoerd. luisbrug gewerkt. Hij verdronk in het water van de Singelgracht, nadat enige omstanders hem vergeefs waren nagesprongen. Het tragisch lot van Uysal, die in Turkije een vrouw en vier kinde ren naliet heeft in Amsterdam veel beroering gewekt. De alge mene verontwaardiging resul teerde in verscheidende inzame lingsacties om zijn gezin finan cieel te ondersteunen. Dat de man die zij die avond uit bal dadigheid in het water gooiden wel eens niet zou kunnen zwem men, was bij de vijf verdachten niet opgekomen. "Die moet de gracht in", had hoofdverdachte Jacob van U. (21) gedacht toen hij de kleine Turk zag lopen. Gehol pen door zijn maat Joseph L. voegde hij de daad bij woord, aangemoedigd door de overige drie. Een hunner probeerde nog een reddingsladder van de brug los te maken toen hij in de gaten kreeg dat Uysal dreigde te ver drinken. Toen hij voorbijgangers zag aankomen volgde hij toch maar het voorbeeld van zijn vrienden en nam de benen. Het incident staat niet op zichzelf. Tenminste drie andere argeloze voorbijgangers werden dit jaar door baldadige jongeren in het water gegooid. In alle gevallen i of i i de 1 SOESTDIJK - In de nieuwe sporthal van de marechaussee-kazerne naast paleis Soestdijk heeft de koninklijke familie gisteren het traditionele kerstfeest met het personeel gevierdOp de foto overhandigt koningin Juliana aan twee van de personeelsleden een kerststol en een kalender. Ook het kopje chocolademelk werd niet vergeten. ROTTERDAM (ANP) - Het zal nog wel enkele weken duren voordat de Rotterdamse vrachtwagen chauffeur W.A. Plinck (37), die sinds 25 oktober vastgehouden wordt in Turkije, naar huis mag. Dit heeft een woordvoerder van Plincks werkgever, het trans portbedrijf Furness, gisteren meegedeeld. De vrouw van de chauffeur, die ziph tien dagen geleden bij haar man had mogen voegen in Istanboel, is gister middag in Nederland terugge keerd. Het echtpaar heeft gepro beerd van de nood een deugd te maken door het gezamelijk ver blijf in Turkije als vakantie op te vatten. Chauffeur Plinck kwam in Turkije in moeilijkheden, doordat zijn lading sigaretten als smok kelwaar werd bestempeld. Het Turkse staatsmonopolie ver klaarde namelijk dat de betref fende partij nooit door haar was besteld. Het gevolg was dat Plinck zijn paspoort moest inle veren en het grensplaatsje Edirne, waar hij was aangehou den niet mocht verlaten. Later kreeg hij toestemming naar het hotel in Istanboel te verhuizen, waar hij nu nog verblijft. Inmid dels zijn zowel het staatsmono polie als de douane, aldus Fur ness, tot de conclusie gekomen dat de chauffeur niets verweten kan worden. De zaak werd echter desondanks overgedragen aan de officier van justitie. De positie van Plinck is des te moeilijker, omdat hij naar Turks recht in dit geval moet bewijzen niet schuldig te zijn. Bij Furness heeft men niettemin de vaste overtuiging dat de officier van justitie de chauffeur onschuldig zal verklaren. De woordvoerder zei het overigens onbegrijpelijk te vinden wat er met Plinck is ge beurd. Furness voert al meer dan twee jaar sigarettentransporten uit naar Turkije en had daarbij tot nu toe nooit moeilijkheden on dervonden. familie Duric. Deze familie verblijft maar moet op last van het ministerie va verlaten. Op de foto zigeuner-woordvoe P. van Eeuwijk (midden) in gesprek Duric, mr R. Hartkamp (rechts). deze Noordhollandse gemeente ijustitieons land binnen een week rder Koko Petaio met medewerker riet de raadsman van de familie dachten daarbij betrokken. De vijf jongens staan volgens rechtbankpresident S. Slagter als lastpakken bekend, twee hunner, Tyme K. (21) en Jacobus S. (20) hebben een waslijst veroordelin gen achter de rug wegens gewel dpleging. Tij me K. loopt zelfs in vier proeftijden tegelijk. De vijfde verdachte, Leo W. (28) gooide op 7 september samen met Jacob van U. een voorbij ganger in de Keizergracht. Deze, de heer B. Tolhuisen, werd bijtijds door omwonenden opge vist. Volgens deskundigen maakt het vijftal deel uit van een steeds wis selend groepje dat zich uit verve ling aan vandalisme overgeeft. Hun situatie (het merendeel is werkloos) wordt "uitzichtloos" genoemd. De officier vond het vreemd dat de verdachten zich op een uitzonde ring na, niet geroepen hebben gevoeld iets bij te dragen aan de inzamelingsactie die voor Uysals gezin op touw is gezet. Alleen be- roepmilitair Joseph L. heeft een deel van zijn soldij voor dit doel afgestaan. Mr. Landschot leidde hieruit af dat zij nauwelijks wroeging voelen over hun daad: "De mogelijkheid dat hun slach toffers zouden verdrinken werd willens en wetens op de koop toe genomen", aldus de officier. "Een groepje, waarbij Jacob van U. eveneens betrokken was, gooide in februari zonder pardon een man in de gracht, ondanks diens verzekering dat hij aan de wal kant hing. Zo er al geen sprake is geweest van de opzet te doden, dan toch van de domste onna denkendheid en de grofste on verschilligheid". Tegen Jacob van U., die bij vrijwel alle jonaspartijen een actieve rol heeft gespeeld, eiste de officier drie jaar en zes maanden. Tegen Joseph L. vroeg hy een straf van drie jaar en tegen Leo W. 12 maanden waarvan zes voorwaar delijk. Tyme K. en Jacob S., die een passieve rol hebben ge speeld. hoorden vier maanden tegen zich eisen, waarvan (in Ja cobs geval) twee maanden voor waardelijk. Uitspraak 5 januari 1978. Terroristen HILVERSUM (ANP) - De Oosten rijkse politie heeft geen spoor van terroristen ontdekt in het win tersportplaatsje Lech, waar de koninklijke familie jaarlijks de wintersportvakantie doorbrengt. POLITIEBONDEN HEBBEN MOEITE MET VERVANGING VAN KALMA Bingo-avond DODEWAARD (ANP) - Pastoor Van de Borgh uit het Betuwse Herveld heeft besloten de zater dagavond te houden jaarlijkse kerstdienst voor de kerkgangers uit het naburige Dodewaard niet in het dorpshuis van dat plaatsje te houden. Gebleken is dat in het gebouw voor een deel gelijktijdig met de dienst een bingo-avond wordt gehouden. Verzoeken om de luidruchtige bingo-avond niet door te laten gaan konden niet worden ingewilligd. ROTTERDAM (SP/ANP) - De politievak bonden zetten vraagtekens bij het op treden van de Haagse procureur-gene raal mr. W. A. baron van der Feltz in de affaire Kalma. De heer H. J. Teeuwen, voorzitter van de Algemene Christelijke Politiefederatie (ACP), meent, dat de procureur niet zo tactvol is geweest door al in het begin aan de Rotterdamse bur gemeester te laten weten, dat Kalma maar beter zou kunnen worden vervan gen. De voorzitter van de Nederlandse Poli tiebond, L. v. d. Linden, gaat nog verder in zijn kritiek. Hij vraagt zich af of baron Van der Feltz wel op de juiste wijze ge bruik maakt van zijn bevoegdheden. Een soortgelijke kanttekening plaatste burgemeester André van der Louw be gin deze week in een brief aan de procu reur. De burgemeester vond de huidige problemen vooral op het terrein van het personeelsbeleid liggen en stelde, dat hij daarvoor in de eerste plaats verantwoor delijk is. De procureur-generaal liet gisteren al (zijn conclusies werden vandaag pas ver wacht) in een brief aan burgemeester Van der Louw weten dat hoofdinspec teur Kalma van de kinder- en zedenpoli tie moet worden vervangen. De procu reur schrijft onder meer in zijn advies dat de relatie tussen de heer Kalma en de overige leden van de kinder- en zeden politie slecht is. Men vermijdt, zo schrijft Van der Feltz contact met Kalma. Kalma moet op grond van artikel vijf in de poli tiewet door de burgemeester daarom worden vervangen. De geïsoleerde posi tie van Kalma in het Rotterdams poli tiekorps en het feit dat hij daartoe in be langrijke mate heeft bijgedragen hebben geleid tot de stap van Van der Feltz. Hiermee doelt de procureur-generaal op de houding van Kalma tijdens de de monstratieve optocht in oktober van dit jaar. Er werd toen geprotesteerd tegen wat werd genoemd de moord op de RAF-leden Andreas Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe in de Stutt- gart-Stammheimgevangenis in West- Duitsland. Van der Feltz verwijt Kalma onder meer dat hij zich niet heeft terug getrokken toen een aantal demonstran ten beledigingen riep tegen politiemen- De burgemeester voelt zich door het on derzoek van de procureur-generaal min of meer in de wielen gereden. Hij had via een onderzoek door een organisatie-ad- viesbureau en gesprekken met de poli tieleiding willen proberen de verslech terde verhoudingen binnen het korps te verbeteren. Volgens Van der Louw wa ren nauwelijks resultaten daarvan te verwachten gedurende het onderzoek van de procureur-generaal. "Hoe kan de burgemeester ooit een beleid voor zijn korps voeren als de procureur er tussen komt zoals nu is gebeurd", vraagt de heer Van der Linden zich af. "Dan zit-ie in een dwangpositie, die Kalma eigenlijk rechteloos maakt" Hoofdinspecteur Bouwe Kalma is "in principe bereid in beroep te gaan bij de raad van state tegen het besluit van pro cureur-generaal Van der Feltz". Hij moet hier echter nog verder overleg over ple gen met zijn advocaten. Kalma wordt in deze zaak bijgestaan door mr. H. Pen- narts en mr. W van de Bos. De hoofdinspecteur zei niet verwonderd te zijn over de beslissing van de procureur. "Wat moest ik anders verwachten van een man, die, voordat hij met zijn onder zoek begon, al duidelijk had laten weten dat ik weg moest9". Kalma noemde het "tekenend" dat Van der Feltz zich niets gelegen had laten liggen aan de mening van burgemeester Van der Louw en de gemeenteraad van Rotterdam, dat in plaats van hem te verwijderen er een po ging gedaan zal moeten worden de ver houdingen binnen het politiekorps te normaliseren. Ook Bram van der Lek, die voor de PSP in de Tweede Kamer zit, vindt het optreden van partijgenoot Kalma niet zo slim. "Maar dit soort gevolgen zyn te dol! Er gebeurt hier iets heel kwalijks op basis van uiterst bedenkelijke motieven". De PSP-er, die 's middags vergeefs een poging deed om de beslissing van Van der Feltz op te schorten, totdat de Kamer over deze kwestie had kunnen debatte ren, doelt daarmee op de dreiging van talloze collega's van Kalma hun functie neer te leggen als Kalma zou blijven. Zij hadden zich al vaker gestoord aan kriti sche opmerkingen van de hoofdinspec teur over het politie-apparaat. "En nu is het net alsof je de enige jongen in de klas die de waarheid zegt, eruit stuurt, omdat de anderen dat niet pikken", vindt Van der Lek. LEIDEN 12765 SASSENHEI BRIL 58, monturen voor elk beroep en iedere leeftijd. Bril 58 biedt keuze. Voor iedereen. Want een vertegenwoordiger zet een andere bril op de neus dan de technisch-tekenaar. En een hip meisje peinst er niet over om een montuur van oma te dragen. Zo heeft iedereen z'n eigen wensert. Bovendien zorgt Bril 58 voor perfekt geslepen glazen, individueel afgestemd op uw ogen. En dan de vakkundige begeleiding bij de ogentest. r Daarom is Bril 58 hét adres voor duizenden brildragers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7