Raadselachtige ploffen in VS Taak van ambtenaar burgerlijke stand steeds zwaarder DE OPEL CITY OKELBEKQRDDE LUXE Kleine Anton Geesink viel van de keldertrap... Het Motorhuis )UfcPPEW>00* Hou ze In de gaten! Door groeiend aantal vreemdelingen Kinderen zijn kindereaWaatschuwen is niet genoeg. NEW YORK (Reuter) - Sinds begin december is de Ameri kaanse oostkust opgeschrikt door een serie ontploffingen op grote hoogte die de geleer den voor raadsels stelt. De Concorde en andere hoogvliegende supersoni sche vliegtuigen kunnen de oorzaak niet zijn geweest om dat de klappen veel harder waren dan de gewone die door die vliegtuigen veroor zaakt worden. Het Pentagon zei zich geen zor gen te maken omdat "er geen bedreiging voor de nationale veiligheid is vastgesteld". Maar anderen maken zich wel ongerust en zulke uiteenlo pende instellingen als het centrum voor kort durende verschijnselen in Cambridge, Massachusetts en het geolo gisch observatorium La- mont-Doherty van de univer siteit van Columbia in Palisa des, New York, zijn met tele foontjes overstroomd. De mensen willen weten waar de explosies die zij sinds 2 de cember gehoord hebben van afkomstig zijn, maar de ge leerden ook. Zoiets hebben we nog nooit eerder meegemaakt", zei Ri chard Golub, directeur van het centrum in Cambridge. Het laboratorium Lamont-Do- herty heeft instrumenten waarmee zelfs het geluid van raketlanceringen op de 1.450 km zuidelijker gelegen Kaap Canaveral kunnen worden geregistreerd. Bij de raadsel achtige ontploffingen sloegen de naalden uit tot buiten de schaal. Dr. William Donn, die zich bezig houdt met de ge- luidsvoortplanting in de lucht, zegt dat de ploffen hoog in de atmosfeer boven de At lantische Oceaan zijn veroor zaakt. "We hebben al eerder schokgolven van dezelfde sterkte ontvangen, maar toen konden we die altijd tot iets specifieks herleiden. Dat kunnen we nu niet", aldus dr. Donn. De twee sterkste klappen deden de ruiten en huizen trillen in Zuid-Carolina, New Yersey en Connecticut, duizenden kilometers uit elkaar. Golub vermoedt dat dit een gevolg is van weerkaatsing tegen war mere luchtlagen. Dinsdag nog zouden in twee steden in New Yersey en Connecticut twee harde klappen gehoord zijn, .vergezeld van helder lichten. Dr. Donn ziet een .mogelijke verklaring in een door men sen genomen proef, maar re geringsinstanties weten niets van een dergelijk project af. Misschien is het een uiterst geheim project, zegt hij, maar niemand weet het. Eis tegen terroristen: levenslang STUTTGART (DPA) - De openbaar aanklager in het proces tegen de van terreur daden verdachte Verena Be cker heeft gisteren geëist dat de 25-jarige vrouw levenslang uit de Westduitse maat schappij wordt verbannen. Het requisitoir achtte zes po gingen tot moord en roof be- Toen de verdachte in mei werd aangehouden, zo betoogde de officier, schoot zij gericht op zes politiemannen. Zij had daarbij de bedoeling hen te doden en schoot louter om aan een vervolging wegens eerdere vergrijpen te ont snappen, aldus het requisi toir. Bij haar arrestatie was Verena Becker in het gezelschap van Günter Sonnenberg. Deze man wordt verdacht van de moord (samen met anderen) op procureur-generaal Siegfried Buback. De uitspraak van de Stuttgarter rechtbank wordt volgende week woensdag verwacht. BEEKBERGEN - De ambtenarèn van de burgelijke stand worden door het gestaag groeiend aantal vreemdelingen in Nederland steeds vaker geconfronteerd met "De Klepperdoos": zó gaat de kinderrubriek heten die binnenkort in deze krant gaat verschijnen. Elke zaterdag. Een halve pagina groot. De rubriek is bedoeld voor kinderen van plm. 4-12 jaar. De opzet is dat er zoveel mogelijk "eigen werk" op komt. Zoals: tekeningen (maar dan liefst geen fletse kleuren gebruiken), rijmpjes, aardige voorvallen, ver haaltjes, moppen enz. Kinderen die wat willen maken voor deze kinderkrant kunnen hun inzen dingen opsturen naar Redactie "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden. Niet vergeten om er je naam, leeftijd, straat en woonplaats bij te zetten. v De allereerste "Klepperdoos" verschijnt op zaterdag 7 januari in de krant. t*.0Tt6 tGTITllJ 11 Over twee weken dus. Inzendingen voor die eerste rubriek moeten ui- De ambtenaar van de burgerlijke stand komt voor bijzonder moei- problemen van internationaal recht. Hun taak is veel belang rijker en zwaarder geworden. Jkvr. mr. J. F. V. Bosch van Ro senthal, verbonden aan het mi nisterie van justitie heeft hier op gewezen. De vreemdeling, die in Nederland komt, moet uiteindelijk maar zien waar hij terecht komt en hoe in Nederland over hem en zijn familierechtelijke status wordt gedacht onder welke naam hij in het bevolkingsregister van zijn vestigingsplaats wordt inge schreven, of hij en zijn vrouw als gehuwd worden aangemerkt en de uit hen geboren kinderen als hun wettige kinderen worden ge registreerd en of hij, als het hu welijk misgaat, in Nederland van zijn vrouw kan scheiden en een nieuw huwelijk kan aangaan. Allemaal vragen, aldus jkvr. mr. Bosch van Rosenthal die aan de hand van regels van internatio naal privaatrecht moeten worden beantwoord en deze regels liggen in Nederland niet vast in één wet zoals in sommige andere landen. De regels van Nederland inter nationaal privaatrecht (IPR) zijn voor een groot deel nog steeds niet meer dan algemene begin selen, waar je van terug kunt ko men. Lange jaren is een algemeen begin sel van Nederlands IPR geweest dat het nationale recht iemands persoonlijke en familierech telijke betrekkingen bepaalt. In de laatste tijd echter wordt de toepasselijkheid van de nationale wet van betrokkene op ver schillende gebieden terugge drongen ten gunste van de wet van zijn woonplaats, aldus jkvr. mr. Bosch van Rosenthal. terlijk a.s. donderdag bij de krant zijn ingeleverd. lijke vragen te staan waarover hij vrijwel altijd op korte termijn moet beslissen. Jkvr. mr. Bosch vroeg zich af wat bv. de amb- renaar van de burgerlijke stand in Jisp moet doen als de Marokkaan Mohammed ben Ahmed Su leiman met de Jispse Liesje vlot aan zijn loket komt om huwelijk saangifte te doen en tegelijk het door hem bij haar verwekte kind te erkennen. Kan hij Mohammed toelaten tot de erkenning on danks het/ feit dat het Marok kaanse recht geen erkenning van buitenechtelijke kinderen toe laat? Hoe weet hij of Mohammed niet al in Marokko is getrouwd omdat hij volgens Marokkaans recht vier vrouwen mag hebben. En kan hij hem trouwen ook al is dit huwelijk naar Marokkaans recht niet geldig omdat het Ne derland burgerlijk huwelijk niet aan de moslemriten voldoet? Bo vendien: hoe moet hij Moham med in de registers van de bur gerlijke stand vermelden. Wat is eigenlijk zijn geslachtsnaam en wat zijn zijn voornamen. Volgens jkvr. mr. Bosch van Ro senthal is er geen instantie op wie de ambtenaar van de burgérlijke stand de verantwoordelijkheid voor zijn beslissingen kan afwen telen. Hij is onafhankelijk en, hoewel benoemd door de ge meenteraad, zelf verantwoorde lijk voor de wijze waarop hij zijn taak uitoefent. De enige controle, achteraf, is die door het Openbaar Ministerie die de registers van de burgerlijke stand moet onder zoeken nadat zij aan het eind van het jaar zijn afgesloten. Het ge volg van deze onafhankelijkheid is dat de ene ambtenaar van de burgerlijke stand voorzichtig zal zijn en in alle twijfelgevallen be trokkenen naar de rechter zal verwijzen en een andere amb tenaar meer zal durven, aldus jkvr. mr. Bosch van Rosenthal. WESTWEGO - Dichte rookkolommen stijgen op uit brandende graansilo's op de westoe ver van de Mississippi nabij New Orleans, waar na een explosie brand was uitgebroken. Vijf slachtoffers zijn al geborgen, maar men vreest dat dit aantal tot vijfentwintig kan oplopen. MOOI MAKKELIJK De fraaie Kadert City heeft alles wat de maakt. Sportieve wegligging, betrouw- „gewone" Kadert tot de populairste auto bare techniek, lage kilometerprijs en hoge inruilwaarde. Maar de City heeft nog iets: een handige derde deur die toegang geeft tot 'n zee van ruimte. Waardoor de City niet alleen mooi maar ook makkelijk is. OPEL. GEMAAKT OM LANG PLEZIER VAN TE HEBBEN. ALS LUXUEUS RIJDEN U LIEF IS. In de Opel Rekord de Luxe voelt u - ook achterin - kan dat ook niet anders, zich meteen thuis. Door z'n zit- Maar ook het rijkomfort door o.m. komfort, z'n funktionele luxe, z'n ruimte de nieuwe wielophanging, het nieuwe veersysteem en het minimum aan windgeruis geven dat zelfde gevoel van rust. Voeg daarbij uw keuze mogelijkheid uit de uitgebreide l serie*) benzine-en Dieselmotoren en u hebt uw Opel Rekord de Luxe zoals u dat wenst. Maak snel een proefrit. 1.7ltr. N (Normale benzine). 1.9 ltr. N, 2.0 ltr N. S (Super- benzine) en E (ïn- jektiemotor) en 2.1 ltr. Diesel. OPEL. GEMAAKT OM LANG PLEZIER VAN TE HEBBEN. 'Tben ik zo'njaarof zeven was hing ik altijd aan deuren", zegt Anton Geesink. "Je weet wel, handjes aan de knop, even afzetten met je voet tegen de muur en je had een gratis ritje. Natuurlijk mocht dat niet, maar als ik de kans kreeg deed ik het toch. Op 'n keer nam ik de kelderdeur. Die was anders altijd op slot, maar, zal je altijd zien, juist die dag was-ie open. Ik ga hangen, nota bene aan de kelderkant, de knop breekt af en ik donder twaalf treden naar beneden. Ik had stom geluk, alleen een paar blauwe plekken. Sindsdien ben ik erg voorzichtig met trappen. Vraag het maar aan mijn vrouw". Aldus Anton. Hoe gaat dat bij u? Krijgen ze de kans? Of doet u er wat aan? Er zijn twee praktische boekjes over het voorkomen van ongelukken met kinderen. U krijgt het boekje van uw keuze gratis thuisgestuurd als u de bon invult en opstuurt aan het Veiligheidsinstituut, Machtigingsnummer 1316,1007 AR Amsterdam. (Geen postzegel plakken.) Zend u my het boekje voor de leeftijdsgroep 0-6 jaar 6-12jaar (aankruisen wat u wilt ontvangen) naam adres_ plaats ongeboden door dn blad in samon .veiling me: de Slichtmg Ideele Recia SÏRË Uw vriendelijke Opel-dealer Vondellaan 80 - Telefoon: 071 - 76 93 13* - Leiden Industrieterrein 't Heen fis Telefoon: 01718 - 2 92 03 - Katwijk x _i- Julianalaan 46 - Het Motomuis Telefoon:01717-25 59-22 36-Voorschoten IS GM

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 22