Leidse eis om niet te bezuinigen „Maar ik moet opvallen" LSG 3 komen tot winst NAAR INDONESIË PER KIM v.a.2100.- De kerstboom staat weer opgetuigd.., Wat doet Pa? Zekerheid gevraagd over renovatie Morskwartier Competitie indoor- Alphenaren nu aan kop in competitie schaatsen van start Schaakteams Alphen en TOTO EN LOTTO tweede burger- raadsman vanierland. Leo! VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 Gemeente tegen uitbundige lichtreclames LEIDEN - Hoeveel lichtbakken en reclameborden mag een bedrijf in Leiden aan zijn pui hangen zonder last te krijgen met de ge meente? Dat is de vraag waarover de gemeentelijke commissie voor de beroepschriften zich mag bui gen aan de hand van twee voor beelden uit de praktijk. Twee voorbeelden, waarvan B en W van Leiden vonden, dat de be drijven wat al te rigoreus te werk zyn gegaan. Twee voorbeelden, waarbij de betrokkenen geen ge noegen namen met die afwijzing en in beroep gingen. Dat was byvoorbeel directeur Van Roermunt van All In Electronics, gevestigd aan de Breestraat 143. Aan de pui van het filiaal werden twee ronde lichtbakken (door snee 1 meter) bevestigd met de firmanaam en een zeven meter lange perspex-plaat, eveneens met reclame voor het bedrijf. Naar het oordeel van het Leids college waren de bakken en de plaat te groot, te veel in getal en bovendien niet bijster fraai uit gevoerd. Directeur Van Roermunt gister middag voor de commissie: "Als commercieel man zeg ik: reclame kun je nooit te veel maken. Er hangen in de Breestraat zoveel lichtreclames, dat je echt flink je best moet doen om nog een beetje op te vallen." Hij wees op het ver schil in behandeling: "Er zijn er die hebben binnen drie weken de vergunning in huis. Ik wacht al heel lang. Men mag er ook wel een beetje rekening mee houden dat de Breestraat een winkel straat is." De heer Blaauw van de afdeling monumentenzorg van de ge meente vond het opjuist om de reclames in de stad met elkaar te gaan vergelijken. "Als je daar aan begint blijf je nergens. In het verleden zijn ontheffingen ver leend, die we nu nooit meer zou den toestaan." Ambtenaar Ver- plancke merkte op dat het bo vendien een heel verschil maakt of het pand wel of niet op de mo numentenlijst staat. Repliek van de directeur Van Roermunt "Maar ik moet opval len, ik moet verkopen." Hij er kende aanvankelijk verzuimd te hebben een ontheffing te vragen aan de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg Een vereiste naast de gemeentelijke toestemming, omdat het pand op de monumen- telijst staat. Maar uit contacten met de rijks dienst had de directeur de indruk gekregen, dat die vergunning wel verleend zou worden. De ge meentelijke ambtenaren keken vreemd op van die verklaringen, want uit de regelmatige contac ten zou juist het tegenoverge stelde zijn gebleken. Verdediging ASB-uitzendbureau Directeur Van Roermunt voerde ter verdediging ook aan, dat de lichtbakken in serie vervaardigd zijn voor verschillende filialen. "In Rotterdam is er helemaal niets over gezegd. Daar moesten we alleen maar precariorechten betalen." Ook het uitzendbureau ASB aan de Nieuwe Rijn 29 is volgens B en W met de reclamevoering te ver ge gaan. Twee lichtbakken, te groot van omvang en bovendien niet erg fraai bevestigd, zo luidde het oordeel. Niet echter volgens ASB-marketing manager Groenewegen. "We hebben in Nederland 58 vestigingen en in elke gemeente proberen we ons op dezelfde wijze te presenteren. We hebben nergens problemen ondervonden. All In Electronics aan de Breestraat. Behalve in Utrecht en nu in Leiden. In Utrecht ging het om het feit dat de bakken buiten de gevel uitsta ken. Dat is in Leiden niet het ge val, hier hebben we platte bak ken. Commissie-voorzitter mr. Woudstra hield hem voor, dat zoiets uit economisch oogpunt begrijpelijk is, maar dat er reke ning gehouden moet worden, dat het ene pand door reclame sneller wordt ontsierd dan het ander. En het pand waar het nu om gaat heeft een heel karakteristiek ge veltje. Commissielid mevrouw Koning wees er nog op, dat ASB al in de cember van het vorig jaar een brief van de gemeentelijke wel standscommissie had ontvangen waarin stond dat de lichtbakken geen genade konden vinden in de ogen van de commissie. "Toch hebt u die lichtbakken aange bracht", constateerde mevrouw Koning. Volgens de heer Blaauw van de afdeling Monumen tenzorg, leent het pand zich best voor enige reclame-voering, maar dan bijvoorbeeld achter de win kelruit. De heer Groenewegen zei te willen onderzoeken of dat mo gelijk is. De commissie voor de beroepschriften zal over enkele weken uitspraak doen in beide zaken. LEIDEN/DEN HAAG - Een delegatie van studenten en medewerkers van de Leidse universiteit heeft gisteren aan de voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen, drs. D. A.Th. van Ooijen (PvdA), een motie aangeboden om te protesteren tegen de bezuinigingen in het wetenschappelijk onder wijs. De deputatie van studenten en medewerkers i bij de vaste Tweede-Kamer-commissie. i de Leidse universiteit In de motie, die op 7 december jl. tijdens een manifestatie in het academiegebouw werd aange nomen, wordt o.m. geëist dat de bezuinigingen en bezuinigings plannen worden ingetrokken, dat de werkgelegenheid aan de uni versiteiten en hogescholen wordt gehandhaafd, dat de rechtsposi tie van het personeel niet wordt aangetast en dat er meer midde len voor het wetenschappelijk onderwijs beschikbaar worden gesteld. Woordvoerder Dick Juffermans zei in een toelichting op de motie dat de bezuinigingen op de onder wijsbegroting in Leiden ernstige verontrusting teweeg hebben gebracht. Zowel kwantitatief als kwalitatief wordt het onderwijs hierdoor aangetast en wordt de rechtspositie van het personeel van de universiteit in gevaar ge bracht, aldus Juffermans. Hij bracht Van oijen verder onder ogen dat er volgend jaar in Lei den een verdere beperking van de toegankelijkheid tot het we tenschappelijk onderwijs dreigt te komen, o.m. door het aanvra gen van een studentenstop voor pedagogiek. Bovendien dreigt er volgend jaar aan de universiteit ook een aantal arbeidsplaatsen te worden afgestoten. Juffermans noemde dat "volstrekt onaan vaardbaar". Hij drong er bij Van Ooijen opaaan op aan toenemende moeilijk heden in Leiden, die veroorzaakt worden door de ontoereikende budgettaire toewijzing vanuit Den Haag, onder de aandacht te brengen van de Tweede Kamer. Van Ooijen antwoordde daarop dat de kamer nog niet is geïnfor meerd over de concrete beleids voornemens van de nieuwe rege ring en dat hij daarom ook nog niet kon ingaan op de budgettaire toewijzing voor volgend jaar. "Maar het is ons niet onbekend dat er moeilijkheden zijn, dat be reikt ons ook wel langs andere kanalen",valdus kanalen", aldus voorzitter van de kamercommis- LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier wil dat er op zeer korte termijn duidelijkheid komt over renovatieplannen voor tweehon derd na-oorlogse woningen in het Morskwartier en dat deze re novatie zo snel mogelijk begint. Zij stelt dit in schriftelijke vragen aan het college van B en W. Het gaat om tweehonderd woningen van de Leidse Woningstichting in het gebied dat omsloten wordt door de Leeghwaterstraat, Lage Morsweg, Dijkstraat en Storm Buysingstraat. Woningen waar van al in 1972 de slechte onder- houdstoestand werd vastgesteld, terwijl toen over de binnenwan den werd opgemerkt dat ze brandgevaarlijk waren. Het gebeurde in een gemeente raadsvergadering dat jaar, in maart. Sindsdien zijn er plannen gemaakt voor deze tweehonderd woningen. In een overzicht geeft Hilda Passchier aan dat de Leidse Woningstichting eerst verbete ringsplannen indiende. Toen deze te kostbaar werden geacht, werd gekozen voor renovatie. Daarvoor werd de Nationale Wo ningraad ingeschakeld, die in november 1975 vaststelde dat de woningen voor minstens 25 jaar te renoveren zouden zijn. De bewoners werden, o.m. via de bewonerscommissie "Mors 200" bij de plannen betrokken. In ok tober werd, aldus het PSP- raadslid, in een vergadering van LWS, Nationale Woningraad en bewoners gesuggereerd dat in februari of maart 1978 de renova tie zou beginnen. In november werd door wethouder Verboom beloofd aan de bewoners dat hij in Den Haag voor de renovatie zou gaan pleiten. De bewoners zouden voor 7 december van het resultaat op de hoogte worden gesteld. Hilda Passchier wil weten of Ver boom de renovatieplannen voor het Morskwartier op het minis terie inderdaad ter sprake heeft gebracht. Zij wijst erop dat de klachten uit 1972 nog altijd be staan: slechte ventilatie, con- densvocht, doorslaand vocht, brandbare binnenwanden. „Vindt U het niet betreuren swaardig dat de bewoners nu nog geen zekerheid hebben over de aanvang van de renovatie", zo vraagt zij aan het college. Zij wijst erop dat de onleefbaarheid in de huizen steeds meer toe neemt ("men moet de ramen openzetten tegen het vocht, ook 's winters hetgeen hoge stook kosten met zich meebrengt") en dat de onzekerheid waarin de bewoners verkeren (wel of niet renoveren) ontoelaatbare span ningen met zich meebrengt. ADVERTENTIE LEIDEN - Morgenmiddag start in de Menken-ijshal, onder auspi ciën van de KNSB, de nieuwe competitie short-track schaatsen. Deze tak van sport, ook wel in- door-hardrijden genoemd, is nog vrij onbekend in Nederland, maar geniet bijvoorbeeld in lan den als Amerika en Australië al een grote belangstelling. Short- DEN HAAG - In de lotto van vorige week zondag is één winnaar naar voren gekomen. Deze eerste prijs was goed voor een bedrag van f666.666,67. Lotto 51 In deze lotto vielen 23.228 prijzen. Inleg: f3.612.872,-. Prijzenbedrag: f 1.836.396,49. Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 57.203,80 ontvangen. Derde prijs: 212 win naars, die elk bruto f 1.214,20 ont vangen. Vierde prijs: 10.419 win naars, die elk f32,90 ontvangen. Vijfde prijs: 12.593 winnaars, die elk f 27,20 ontvangen. Jackpot voor lotto 52 van 2e kerstdag a.s. f54.255,59. Toto 51 In deze toto vielen 22 prijzen. Inleg: f749.535,-. Prijzenbedrag: f356.029,13. Aangezien er voor de eerste en de tweede prijs geen win naars zijn wordt dit bedrag bij el kaar geteld en in gelijke delen ver deeld over de derde prijs van toto 51 en de jackpot van toto 52 van tweede kerstdag. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs: 22 winnaars, die elk bruto f 10.923,60 ontvangen. Jackpot voor toto 52 van 2de kerstdag f 115.709,46. In de lotto en de toto van week 51 vielen in totaal 23.250 prijzen. track schaatsen gebeurt op een ijshockeybaan en is spectaculair om te zien, omdat door het vele bochtenwerk de snelheid hoog opgevoerd kan worden. In tegenstelling tot het langebaan schaatsen is het short-track een teamsport. Per rit, over 500 of 1000 meter, starten, vier rijders tegelijk. De winnaar krijgt vier punten voor zijn team, de num mer twee drie punten, de num mer drie twee punten en de ver liezer één punt. Elk team bestaat uit vier rijders. De voltallige ploegen komen uiteindelijk aan de start in de estafette-wedstrijd over 3000 meter. De puntenvol- gorde is hier 8,6,4, en 2. Tenslotte wordt het eindklassement opge maakt en aan de hand daarvan krijgen de ploegen punten voor de competitie. Net als bij de meeste teamsporten is er dus ook sprake van uit- en thuiswed strijden. Morgen komen de clubs voor het eerst dit seizoen aan bod in de Leidse ijshal. Behalve door het Ton Menken-team wordt er aan de wedstrijden deelgenomen door ploegen uit Dordrecht, Am sterdam en Utrecht. De wed strijden beginnen om 17.00 uur. LEIDEN - Het eerste tiental van de Alphense schaakvereniging is de nieuwe koploper in de LSB com petitie na een 4-6 zege in tweede zitting tegen Philidor 3. De over winning van de Alphenaren hing wel aan een zijden draadje, daar Philidor speler Jongsma in af wijking met de prognose toch op winst bleek te staan tegen De Jong. Nadat Jongsma zijn één in de wacht had gesleept, was de stand met 4-4 weer in evenwicht. V.d.Wijngaard dreigde positioneel ten onder te gaan tegen Alphe- naar De Boer; maar de heftig te rugvechtende Leidenaar wist echter een remise binnen zijn be reik te krijgen. Aangezien de partij Van Steenwijk-Donker een vaste remise was, leek het voor Philidor 3 gunstige 5-5 gelijke spel zeer nabij. Alle Leidse hoop werd echter weer de grond ingeboord toen v.d. Wijngaard de goede variant niet zag en alsnog verloor. Een gede sillusioneerde Van Steenwijk ondernam nog een wanhoopspo ging, maar moest dit met een nul bekopen, waardoor de einduit slag op 4-6 voor Alphen uitkwam. Bij Leiderdorp-LSG 3 moest Leiderdorp de drie afgebroken partijen winnen om nog een ge lijkspel uit het vuur te slepen. Twee keer ging het goed: Jeroen Selier had een vlotte winstweg tegen Postma gevonden, terwijl Pool opponent Van Rijssel de koning op een verkeerd veld zag plaatsen, waardoor hij aan een dreigende puntendeling ont kwam. Spoel verzuimde echter een pion van Roose te winnen; Roose maakte in een daarop vol gend toreneindspel nog een blunder, maar kon opgelucht adem halen toen Spoel deze fout niet onderkende. De remise en de 4V2-5V2 overwinning voor LSG 3 was hierna snel een feit. In de 2e klasse A vielen enkele forse uitslagen te noteren. LSG 4 stond slechts 4 remises af aan een ver zwakt Philidor 6 (8-2). Noord wijk 1 begint warm te lopen en zette met slechts 3 remises op de lagere borden. Koudekerk met IV2-8V2 aan de kant. De derby Bos koop-Bodegraven eindigde na een spannende strijd in een voorlopige 4-5 voor Bodegraven. Omdat Hans Kuyf gewonnen leek te staan tegen De Jong hing een gelijkspel in de lucht. De ar biters oordeelden anders (re mise), en aldus zegevierde Bo degraven met 4V*-5Va. LSG 4 en Bodegraven gaan nu met 4 matchpunten uit 2 wedstrijden aan de leiding, Noordwijk ligt nu met 4 uit 3 op de loer en speelt binnenkort tegen LSG 4. Omdat Voorhout een vrije ronde had, kon Katwijk 2 in 3B alleen de lei ding nemen; de Katwijkers klop ten VTL 2 met 7-3. Valkenburg speelde verdienstelijk 5-5 tegen Alphen 5. Lisse 2 bleef Sas- senheim 2 met 3V2-6V2 de baas. NICO JANSEN: TWEE DUELS DEN HAAG - Nico Jansen van Feyenoord zal de eerst komende twee bindende wedstrijden van zijn club moeten missen. Voor de gele kaart die hij afgelopen zon dag na een harde charge tegen Martin Jol in de wedstrijd Feyenoord-FC Den Haag kreeg, veroordeelde de tuchtcommissie van de KNVB hem tot twee wed strijden onvoorwaardelijk en 300 gulden boete. LEIDEN - Leiden krijgt in januari een tweede burgerraadsman. B en W zijn afgelopen week met een voorstel voor het aanstellen van een tweede burgerraadsman ak koord gegaan, de commissie sa menlevingsopbouw deed dat gis teravond. Goedkeuring is nu al leen nog nodig van de commissie financiën en van de gemeente raad, maar wethouder Tesselaar twijfelde er gisteravond niet aan, dat men ook in die kringen posi tief tegen over zijn voorstel zal staan. Hij baseerde zich daarbij op de mo tie die PPR/D'66-raadslid Frits van Oosten in september in diende en die door de raad werd overgenomen. In de motie werd aangegeven dat met een tweede burgerraadsman niet langer ge wacht moet worden en dat als het rijk niet mee wil betalen, de ge meente deze kracht dan maar ge heel voor eigen rekening moet nemen. Dat laatste is nu gebeurd, doordat in de sector welzijn en in de sector onderwijs nog twee on gebruikte halve formatieplaatsen zijn gevonden. Wethouder Tes selaar wees er wel op dat hij van plan is om ieder jaar bij het Rijk te blijven aandringen op mede fi- nanciëring. Als de medische keuring positief uitvalt krijgt de huidige raadsman Frits Quadekker ver sterking van mej. J. Mons, nu nog werkzaam bij de Sociale Verze keringsraad in Den Haag. Beroep Blonk afgewezen LEIDEN - Burgemeester Vis heeft na advies van de commissie poli tionele aangelegenheden het be roep dat caféhouder Jan Blonk had ingesteld tegen het intrekken voor drie maanden van zijn mu- ziekvergunning, ongegrond ver klaard. Dat betekent dat Blonk de geluidsinstallatie in zijn café aan de Lokhorststraat nog tot be gin februari uit moet laten. Blonk had afgelopen dinsdag in een vergadering van de commissie schorsing van de straf bepleit, omdat zijn bedrijf hierdoor een schadepost van 20.000 zou op lopen. In besloten vergadering besloot de commissie zijn beroep af te wijzen. Inbraken bekend LEIDERDORP - Vier jongens die de politie van Leiderdorp het af gelopen weekend heeft aange houden bij een in braak in het tankstation bij Alberts Corner hebben bekend nog zo'n stuk of dertig inbraken te hebben ge pleegd in Leiderdorp en Leiden. Onder andere werd ingebroken bij Fasson Leiden, een Leidse houthandel en bij diverse scho len. De jongens hebben bij deze inbraken voornamelijk geld en geluidsapparatuur ontvreemd. Toch nog zege hockeyteam BANGALORE - Het Nederlands hockeyelftal heeft gisteren, als afsluiting van de "Indiase trip" nog een demonstratiewedstrijd tegen het Zuid-Indiase team, dat met 2-0 werd verslagen, ge speeld. De ploeg bleek in die afscheid- swedstrijd geheel over de ver moeidheid, die het in eerdere duels had getoond, heen. Bij rust had Nederland door een doelpunt van Theodor Doyer al de leiding en die 1-0 score werd door Peter van der Horst drie mi nuten voor tijd tot 2-0 uitge bouwd. Gelijkspel EDO HAARLEM - EDO heeft gister avond in Haarlem de inhaalwed strijd voor de hoofdklasse A van de zondagamateurs tegen de Spartaan uit Amsterdam gelijk gespeeld: 2-2. Bij rust stonden de hoofdstedelingen nog met 2-0 voor. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Fantastiscl Omega Quartz horloge! Eén van de meest nauwkeurige horloges ter wereld. Solide uit voering met stalen kast en band. Dag- én datum-aan- duidmg. r «qi Winkelwaarde I /Oxf Dit prachtige horloge is te winnen in de Nationale Puzzel actie ten bate van buitenlandse vakanties voor gehandicapten en is ter beschikking gesteld door juwelier: 'n Indonesiëreis is een vakantie om nooit te vergeten. De KLM en Garuda vliegen u er snel en comfortabel heen. En voor de prijs hoeft u't ook niet meer te laten. OPEIGEN GELEGENHEID V. De aangewezen weg als u Indonesië goed kent of er familie of vrienden hebt. Verblijf en vervoer ter plaatse regelt u dan zelf. Als u minstens 21 en hoogstens 180 dagen wegblijft kost een retour Ja karta 2100,: Het jongeren tarief is 1777,: COMPLEET VER ZORGDE RONDREIS meest makkelijke en comfortabele manier om de gordel van smaragd te zien. U reist per luxe touringcar. U verblijft in le klas hotels. Alles is voor u geregeld. Ook te combineren met een cruise. NAAR BANGKOK EN SINGAPORE Een bezoek meer dan waard, bijv. 24 dJL gen in combinatie met een Indonesië-re\ De KLM heeft een gratis brochure voor uDie kunt u halen bij uw reisbureau, KLM-kantoorof aanvragen bij: KLM Thuis in de lucht. Pa pakt PARADE, de zachtere vieux

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17