Italianen voor een dilemma Rob Clerc blijft aan kop KNVB laat prijs zakken Wél of niet verjongen voor WK-voetbal? afgeschreven voor rugby: Maar daar leg ik me niet bij neer' Peter Brandt:medisch Euwe moet compromis gaan vinden VRIJDAG 23 DECEMBER 1977 PAGINA 13 Ago' gestopt met motorracen BERGAMO - Vijf tienvoudig wereldkampioen motorracen, Giacomo Agostmi, heeft giste ren verklaard dat hij met mo torsport is gestopt. De 35-ja- rige Agostini hoopt komend seizoen zijn raceloopbaan in een auto voort te zetten. Giacomo Agostini debuteerde op 19-jarige leeftijd als pro fessioneel motorcoureur. Hij was het troetelkind van moto rontwerper Domenico Agusta. Agostini baarde op zien met zijn duels met Mike Hailwood, destijds onver slaanbaar. Nadat Hailwood met weinig succes overstapte naar de autosport, was voor Agostini de weg vrij voor een reeks wereldtitels, die pas bij vijftien eindigde. Overal in de wereld won Giacomo Agostini belang rijke races. De laatste jaren liepen zijn prestaties evenwel danig terug. In de TT van As sen kwam Agostini in het stuk totaal niet meer voor. Voor het idool van duizenden vrouwen was de snelheid inmiddels te hoog opgevoerd. Zijn plannen om in een auto door te gaan, moeten dan ook als een pu bliciteitsstunt worden gezien. Voor vriendschappelijk duel in Israel ZEIST - De KNVB heeft haar vraagprijs voor een vriend schappelijke wedstrijd van het Nederlandse elftal in Israel al met de helft, tot 50.000 dollar, laten zakken. De reis-en verblijfkosten van de Nederlanders komen ook nog volledig voor rekening van de Israëli's. De Israëlische voetbalbond had de KNVB laten weten 30.000 dollar te willen be talen. De Israeli's voelen er niet veel voor de interland met Ne derland dieper in de sportieve geldbuidel te tasten, nadat de KNVB de deelname aan de in februari te spelen wedstrijd van voetballers als Johan Cruyff, Jo- han Neeskens en Rob Ren- senbrink niet wilde garanderen. De KNVB heeft zich alleen tot optreden van de nationale ploeg voor de wereldkampioenschap pen willen verplichten, hetgeen de Israëli's voor zó'n prijzige ontmoeting waarschijnlijk te vrijblijvend is. De voorverkoop van plaatskaar- ten voor de finales van het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië verloopt slecht. Van de ruim 195.000 kaarten die be schikbaar zijn voor wedstrijden in Buenos Aires zijn tot nu toe slechts 35.000 kaarten verkocht. Ondanks deze tegenvaller gelooft het organisatiecomité dat alle kaarten vooraf aan de wed strijden verkocht zullen zijn. Men verwacht in Argentinië, dat na de loting die op 14 januari in Buenos Aires zal plaats vinden, er een run op plaatskaarten zal geschieden. LEIDEN - De belabberde situa tie, waarin hij momenteel verkeert, had niet op cyni scher wijze getypeerd kun nen worden. Anderhalve week, nadat hij die fatale trap bij HRC/den Haag incas seerde, is het rugbyveldje, daar achter het Academisch Ziekenhuis, voor DIOK-spe- ler Peter Brandt erg nabij maar tegelijkertijd ook ver weg nu het vernietigende medische oordeel over zijn knieblessure bekend is. De simpele diagnose had voor de Leidse rugby-internatio- nal het effect van een moker slag. "Topsport kun je met die knie wel vergeten", zo had het van medische zijde geklon ken. Vooralsnog wil Peter Brandt (26) het abrupte einde van zijn rugbycarrière, dat die uitspraak nu eenmaal im pliceert, niet accepteren. Hij filosofeert zelfs over een eventuele terugkeer na een geslaagde revalidatie en lijkt het feit. dat hij gedwongen is om het bed te houden aan zienlijk erger te vinden dan de blessure zelf. Brandt: "Nor maal ben ik de hele dag in beweging. Heb ik geen rust in mijn lijf. En nu moet ik de hele dag plat blijven liggen. De kalk van de muren af kijken". De aanleiding tot die gedwon gen bedrust staat hem nog helder voor de geest. Hij heeft die fatale tackle zelfs aan zien komen. Brandt: "Ik ving de bal bij een interceptie op borsthoogte op. Direct daarop werd ik getackeld. Eén van de Haagse driekwar ten heeft mij toen geschopt. Of er al dan niet opzet in het spel was, is voor mij niet inte ressant. Zoals ik er trouwens ook weinig behoefte aan heb om een naam te noemen. Mis schien wilde die speler me te gen mijn achterwerk schop pen om me te beduiden, dat ik het wat rustiger aan moest doen. Tenslotte ben ik een lastig ventje in het veld. Nou, als die kerel met die trap in derdaad de bedoeling had om me te kalmeren, dan is hij daar wel in geslaagd. Tens lotte lig ik nu rustig in bed".... Twijfelend: "Vreemd trouwens, dat ik dit seizoen al de derde speler ben, die bij HCR op die manier gesneuveld is. Zoals laatst nog die jongen van Hil versum. Van Altena geloof ik. Nogmaals, niet dat die Hage naars het expres doen, maar hun bewegingen komen wel steeds ongelukkig uit".... Inplaats van op zijn zitvlak werd Brandt vol op de lin kerknie getroffen. Hij: "Toen het gebeurd was, nam HCR geen enkel initiatief om hulp te bieden. Er werd steeds ge roepen, dat „Bronovo" het dichtstbijzijnde ziekenhuis was. Maar niemand van die lui, die op het idee kwam om bijvoorbeeld een ambulance te bellen. Uiteindelijk ben ik, ondersteund door enkele DIOK-leden, maar naar de uitgang gehobbeld en heeft de vader van Brian Rietveld me naar "Bronovo," gebracht. In dat, ziekenhuis wezen de foto's uit, dat de kruisbanden totaal vernield waren, de pe zen gescheurd bleken en de knieschijf een "side-step" had gemaakt. Operatief in grijpen werd dan ook onmid dellijk noodzakelijk geacht. Peter Brandt had echter weinig trek in een "Haags verblijf' en vroeg toestem ming om naar het AZL over gebracht te mogen worden. Uiteindelijk kreeg Brandt die permissie. De dag erop (maandag) moest de onfortuinlijke rugbyspeler al onder het mes. Een nogal drastische ingreep volgde, waar hij nog geruime tijd van zal moeten nakuren. Immers, nadat hij uit het ziekenhuis zal zijn ontslagen, wacht hem thuis nog zes weken bedrust. Na die periode wordt hij door de medische staf van het AZL terugverwacht, waarna met de revalidatie zal worden be gonnen. Brandt schertsend: "Dan moet ik weer leren lo pen. Ik neem mijn zuigfles en fopspeen in ieder geval wel Zover is het echter nog lang niet. Zoals gezegd ligt Brandt nog altijd aan het door hem gehate ziekenhuisbed ge kluisterd en is het vele be zoek, dat aan komt waaien, momenteel zijn enige vorm van vermaak. Praktisch alle DIOK-spelers zijn al bij Brandt langs geweest, terwijl bondstrainer Denis Power eveneens van zijn belangstel ling heeft blijk gegeven. Dit kan merkwaardig genoeg niet van HCR worden gezegd. Pe ter Brandt: "Die club moest afgelopen zondag in Leiden tegen LSRG spelen. Hadden ze toch best wel even langs kunnen komen, zou je zeg gen. Maar nee hoor. geen mens. Moet je nagaan, dat is nou die vereniging, die van ons altijd zegt, dat wij geen standing hebben. Dat wij van hen nog zoveel kunnen leren. Nou, waar het fatsoen betreft, in ieder geval toch niet".... Strijdlustig: "Veel belangrijker is, dat ik terug kan komen. De dokter heeft dan wel gezegd, dat ik het topniveau kan ver geten, maar ik leg me daar nog niet bij neer. Als ik straks loopgips heb, moeten het Medisch Sportcentrum en de fysiotherapeut maar probe ren om de zaak goed op zijn plaats te zetten. Lukt dat, dan ben ik er echt niet benauwd voor om weer te gaan speien. Ik heb aan deze ellende be slist geen angstcomplex overgehouden. Maar één ding is wel zeker. Als in de toekomst mocht blijken, dat ik inderdaad medisch on geschikt ben om de rug- bysport verder te beoefenen, dan word ik beslist geen trainer. Ik heb geen zin om als - een gefrustreerde oud-inter national langs de lijn te gaan staan schreeuwen. Dat is niets voor mij. Daar voel ik me nog veel te bedrijvig voor. Dan laat ik mij net zo lief nog inschrijven voor de nationale sjoelkampioenschappen...." GERARD VAN PUTTEN BELGRADO - Het ziet er naar uit dat prof. dr. Max Euwe. voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE), in Belgrado een "Salo- monsoordeel" moet vellen over het verdere verloop van de voor lopig gestrande tweekamp tus sen Boris Spasski en Viktor Kortsjnoj. Gisteren is de oud-we reldkampioen naar de Joegos lavische hoofdstad gereisd om te trachten een compromis te vin den tussen de beide schaak kemphanen. Onder deze omstandigheden is het onwaarschijnlijk dat er voor za terdag gespeeld zal worden. Kortsjnoj leidt in de tweekamp met 6,5 - 3,5. De tiende partij is afgebroken, de elfde partij heeft Spasski gewonnen en de twaalfde party moet nog worden begonnen. Verlies Van der Wiel In de tweede ronde van het schaak toernooi in Groningen om de Europese jeugdtitel hebben de beide Nederlandse deelnemers na een succesvolle start in de eerste ronde, harde klappen te verwerken gekregen. Leidenaar John van der Wiel verloor in een zwak gespeelde partij van de in tijdnood blunderende Schot Up ton. Nederlands jeugdkampioen Han Janssen verloor van de sterke Brit Schaun Taulbut. Naast Upton en Taulbut hand haafde ook de Hongaar Grosz- peter de honderd procent score door een zege op de Spanjaard Rivas. Dat deed ook de West Duitser Schubert die van de Turk Yilmaz won en de Tsjech Mokry die de Noor Tiller versloeg. AMSTERDAM - De vijfde ronde in het internationale Suiker- damtoernooi te Amsterdam, bracht geen wijziging in de top posities van het klassement. On danks een remise tegen Soumaoro bleef Clerc met een punt voorsprong aan de leiding. Dat kon omdat zijn directe con currenten eveneens niet verder dan puntendelingen kwamen. Jansen herstelde zich van zijn nederlaag en kreeg door een zege op Nimbi weer aansluiting. Ook n'Diaye kwam zich melden. Hij won van Goervitsj. Voor Rob Clerc viel er tegen Soumaoro niet veel te bereiken. De Malinees had er dit keer goed het oog in en wat de Am sterdammer ook probeerde, Soumaoro vond de juiste tegen zet. Het einde was dan ook een gelijkwaardige remise. Baba Sy heeft in tijdnood weer zijn hele arsenaal aan vindingrijkheid moeten opentrekken om aan verlies te ontkomen. Wiersma had tegen de Senegalees veel ter reinwinst behaald en een reële winstkans was aanwezig. Met nog een zeer krappe bedenktijd tot zijn beschikking wist Sy, die inmiddels nog een stuk had ver loren, toch nog een remise-va riant te vinden. In een positie, waarin ogenschijnlijk niet veel aan de hand leek, wist Hans Jan sen zijn Kongolese tegenstander Nimbi met een combinatie te ver schalken. Met een niet geheel on bekende maar wel verrassende damcombinatie versloeg n'Diaye de ex-Rus Goervitsj. Frank Drost heeft urenlang slecht gestaan tegen Kaplan. De Friese crack had een opsluiting aan de korte vleugel aanvaard, maar kwam hier toch niet goed mee weg. Hij moest een stuk prijs ge ven maar zag nog kans om in he vige tijdnood een weg naar de damlijn te vinden. Kaplan speelde twee dammen en een stuk tegen een enkele dam van Drost nog wel even door, maar stond toen toch remise toe. Grootmcestergroep: Gendlerman (Isr)-Hisard(Fra) 1-1, Soumaoro (Mali)-Clerc (Ned) 1-1 - Wiersma (Ned) - Baba Sy (Sen) 1-1, Goervitsj (Vst) - n'Diaye (Mali) 0-2, Nimbi (Kon) - Jansen (Ned) 0-2, Kaplan (Vst) - Drost (Ned) 1-1. Stand na vijf ronden: 1Clerc 7 pun ten, 2. Drost, Jansen, Wiersma en Kaplan 6, 6. Baba Sy, Hisard en n'Diaye 5, 9. Nimbi en Soumaoro 4,11. Gendlerman 3,12. Goervitsj 2. Peter Brandt: "Liever naar de nationale sjoelkampioenschappen, dan dat ik rugbytrainer WORD..." LUIK - De man blijkt een vocaal wonder. Vierhonderd pond zwaar jaagt hij het beroepsleger internationale playbackzangers met zijn klassieke tenorstem levens grote minderwaardigheidscomplexen op het lijf. Plaats van handeling het Sclessin-stadion van Standard Luik, waar zowel de Italiaan Enzo Bearzot als zijn collega Guy Thijs op deze donkere avond vaststellen dat de verwach tingen ten aanzien van de komende voetballichting niet al te hoog opgeschroefd mogen worden. Later, wanneer de Italianen de oefeninterland door een doelpunt van Antognioni met 1-0 van de Belgen hebben gewon nen, duikt de dikkerd opnieuw op. Enzo Bearzot, in 1973 opge scheept met de erfenis van Fe- ruccio Valcareggi, reageert op vallend spontaan. Houdt secon- denlang worstige vingers in zijn handen en spreekt tegen de Ita liaanse pers openlijk van zijn sympathie voor supporters, die de Squaddra Azurra waar ook ter wereld achterna rennen. De Italiaanse bondscoach: "We zullen ze nodig hebben. Want er dient nog heel wat te verande- Communiceren met Enzo Bearzot blijkt niet mogelijk zonder tus senkomst van derden. Volgens intimi zou hij. zich - indien hij heel erg zijn best doet - in de Franse taal verstaanbaar kunnen maken. Maar vandaag wil Bear zot blijkbaar niet, dus vertaalt een Italiaanse journalist de hartskreten van de bondscoach in het Engels. Wat wil de Hol landse signor precies weten? Het Italiaanse oefenprogramma? Oeh, wat een moeilijke vraag. De signor moet begrijpen dat de Ita liaanse competitie dit jaar hard is en zwaar en de clubs staan hun spelers niet al te graag af. Niet pa rallel lopende belangen. Aan de ene kant de clubs, die bles- surevrij willen blijven, aan de an dere kant de bond, die aan de wk denkt. Vijf of zes oefeninterlands zouden een optimale oefen campagne zijn, maar voorlopig staan er slechts twee gepland. Graadmeter Bearzot zuchtend: "En ik wil zo graag nog een aantal jongeren in actie zien. Er zijn zoveel talenten, maar ze moeten wel de kans krijgen om zich te laten bekijken. Op 25 januari spelen we of in Madrid of in Barcelona tegen Spanje. En op 8 februari waar schijnlijk in Rome tegen het Franse team. Beide tegenstan ders hebben zich eveneens ge plaatst voor de wereldkampioen schappen. Een uitstekende graadmeter. Maar anders dan te gen België, dat door jullie Hol landers werd uitgeschakeld. komt het prestige dan weer om de hoek kijken, wat betekent dat het sterkste team moet spelen en dat er minder mogelijkheden zijn om aankomend talent te laten rijpen." Zo staat het Italiaanse voetbal on der Enzo Bearzot op een twee sprong. Beruchte voetbal- vervuUers, uitvinders van be grippen als libero en catenaccio, trieste recordhouders in het spe len op de nul. Toen de 16-jarige scholier Horst Stritzelberger van Kickers Stuttgart op 13 juni 1974 een keer verwoestend uithaalde in een oefenduel, treurde heel Italië om het in diggelen ge knalde record van Dino Zoff, want die presteerde het om 1097 minuten als Italiaans doelman niet gepasseerd te worden. Met het vergrijzen van het Milanese wonderkind Gianni Rivera en de Siciliaansee koningsschutter. Gigi de Riva diende zich in An tognioni een nieuwe ster aan. Met de vedette van Fiorentina zou Enzo Bearzot definitief van het anti-voetbal af willen en en thousiast kondigde hij onmid dellijk na de kwalificatie, die zoals bekend ten koste ging van Engeland, aan dat hij zich met hart en ziel zou gaan inzetten voor een (voorlopig) schaduwteam, dat uitsluitend aanvallend voetbal zou propageren. Thuis En zowaar. Slechts Gentile, Tar- delli en Antognioni maakten te gen de Belgen deel uit van het elftal, dat met 2-0 van Engeland verloor. Wat betekende dat doelverdediger Zoff, "de hoog bejaarde" libero Yachetti, die in 1965 voor het laatst de middellijn overschreed, voorstopper Moz- zini, Capello, Causio en aanval lers Botegga en Graziani thuis achter bleven. In de praktijk kwam dat op een beweeglijk, ge durfd uitbrekend experimenteel Italië neer, waarin voorstopper Manfredonia warempel naar vo ren durfde en de jonge libero Sci- rera zich al evenzeer vlak voor de Belgische doelman Jean Marie Pfaff vertoonde. Nochtans ging Bearzot er niet op de voorhand van uit dat de neo-in- ternationals zich met hun ge- Toen, zo n tien jaar geleden, vierde Rivera én het ItQhaanse voetbal triomfen. Het is allemaal minder geworden... waagde acties van een ticket voor Argentinië verzekerden. Bearzot: "In eerste aanleg gaat het om meer van dit soort oefenduels. Er kunnen er 22 mee; aan de ene kant moet de selectie voldoende breedte bezitten, aan de andere kant kan je moeilijk om de routine van een aantal ouderen heen. Vergeet niet dat de trip we- kenpang kan duren. Ook wat dat betreft speelt ervaring een grote rol. Wel zullen we zo kort moge lijk voor de wk naar Zuid-Ame- nka vertrekken. Hoewel de da tum van vertrek nog niet defini tief vaststaat, vliegen we zo tus sen 20 en 25 mei naar de over kant." Hoewel de Italianen er min of meer op rekenen dat ze in groep IV, in Mendoza dus, zullen worden in gedeeld, werd inmiddels in alle Argentijnse wk-steden hotel ruimte besproken en deed Enzo Bearzot hoogstpersoonlijk in drukken op. Italië hoopt, nee re kent, op Mendoza, want daar wo nen vele tienduizenden geïmmi greerde landgenoten. Louter thuiswedstrijden dus voor de Zuideuropeanen. De dikke sup porter zal zich zeker bij hen voe gen. De 0-1-zege op de Belgen lijkt verdacht veel op een snel ge vulde kinderhand. Encora grazie, Enzo, zegt hij alvorens in de don kere nacht te verdwijnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13