Minister Weizman sprak in Egypte met Sadat Russen prijzen rol Nederland Dat was schrikken in Kitzbühel. NAAST HET NIEUWS Vermoedelijke leden van RAF gearresteerd Wij verwachten nu concessies van Israël Verkeerd adres Overleg Vietnam-VS positief verlopen Op le Kerstdag gaan er weinig mensen op reis. Daarom rijden er op die dag wat minder treinen. Op Oudejaarsavond rijden er na 20.00 uur geen treinen meer. De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. BUITENLAND PAGINA 9 99 99 CAIRO/TEL AVIV (Reuter, DPA. UPI, AFP) - De Israëli sche minister van defensie Ezer Weizman is gistermid dag onverwachts in Egypte aangekomen. Hij sprak met zijn Egyptische ambtgenoot Ghani al Gamassi en met president Anwar Sadat. Over de inhoud van het gesprek kon of wilde de Israëlische zegsman niets mededelen. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldde dat het bezoek plaats had op verzoek van de Israëli's. Het was de eerste militaire ontmoeting op hoog ni veau tussen de twee belang rijkste tegenstanders sedert de besprekingen over troepen scheiding na de oktober-oorlog van 1973. Voordat de conferentie op 14 de cember in Cairo begon hadden zowel Egyptische als Israëlische functionarissen berichten tegen gesproken over geheime ontmoe- tingen waarbij de ministers Weizman en Gamassi en andere hoge functionarissen betrokken zouden zijn. Beide landen zeiden dat zij nog geen militaire en ter ritoriale bijzonderheden bespre ken maar slechts de beginselen van een vredesregeling voor het bijna 30 jaar oude conflict uit werken. Volgens de Egyptische onder staatssecretaris van buitenlandse zaken dr. Ossam el Baz houdt Weizmans bezoek ten nauwste verband met de onderhandelin gen in Cairo. "Wij verwachten nu grote conces sies van Israëlische zijde, met name na Begins bezoek", zei El Baz die "tweede man" is van de Egyptische onderhandelingsde legatie. Volgens El Baz kan de Geneefse vredesconferentie al binnen en kele weken worden heropend, wanneer de vredesontwikkelin- gen zich in het huidige tempo blijft afspelen Als alles goed gaat za! het voorbe reidend vredesoverleg in Cairo voor het einde van het jaar wor den verheven tot het niveau van de ministers van buitenlandse zaken. Dit hebben hoogge plaatste kringen in Israël gisteren meegedeeld. Zij zeiden voorts dat de Israëlische delegatie deze week uit Cairo in Jeruzalem wordt verwacht en met premier Menachem Begin naar Egypte zal terugkeren voor zijn ontmoeting met president Anwar Sadat op zondag. Premier Menachem Begin van Is- -k De Israëlische delegatie voor het voorbereidend vredesoverleg in Cairo wordt in het geboortedorp t raël is gisteravond is Israël terug- Sadat enthousiast ontvangen met spreekkoren als "Leve Sadat, leve Begin, leve de vrede". gekeerd van zijn reis naar de Ver enigde Staten en Engeland. Op het vliegveld van Tel Aviv zei Be gin in antwoord op vragen dat zijn voorstel om de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever een vorm van zelfbestuur te geven, niet betekent dat het gebied uit eindelijk een onafhankelijke Pa lestijnse staat kan worden. JE BESTE VRIEND Dne als politieagenten geklede mannen beroofden vorige week een tachtig-jarige weduwe in Parijs van ruim vijftigduizend frank. Het ministerie van binnenlandse zaken gaf gisteren toe dat de drie niet verkleed waren, maar echte agenten van politie waren ge weest. Namen zijn niet genoemd, maar het drietal is hangende het onder zoek geschorst. GEEN KLATERZILVER Kerstkaarten die gestuurd worden naar de inwoners van de strenge Lang Bay-gevangenis van Sydney in Australië, komen aan als zwart-witte fotokopieën, omdat de directie heeft uitgevonden dat drugs als LSD als klaterzilver op het papier binnengesmokkeld kunnen worden. Desgevraagd zei iemand van de regering dat hij geen voorbeelden van dergelijke gevallen had, maar dat "wij niet voorzichtig genoeg kunnen zijn". KABELDOOD In Soedertalje ten zuiden van Stockholm is een circusolifant geëlek- trokuteerd toen hij zijn slurf rond een kabel van het lichtnet had geslagen en erop was gaan kauwen. Het circuspersoneel dacht dat het alle onder stroom staande kabels in de afgehuurde ijsbaan Scania had verwijderd, maar het was er één vergeten. BOEKENDOOD In New York is een 70-jarige voormalige actrice omgekomen onder een enorme stapel krantenknipsels, kranten en boeken, die als een lawine over haar heen viel. Volgens de politie was het huis van Eleanor Barry tot in alle hoeken gevuld met gigantische stapels boeken, bladen, boodschappentassen en papieren. CENTENWEGERS Een winkelier in Honheim bij Straatsburg in het oosten van Frank rijk kreeg een "laatste waarschuwing" van het waterleidingbedrijf, dat hij zou worden afgesloten als hij zijn rekening niet per om gaande voldeed. De winkelier heeft beloofd dat hij de anderhalve cent per giro zal overmaken. Begin zei dat de Amerikaanse pre sident Carter zijn vredesvoor stellen een goede basis voor on derhandelingen had gevonden. Hij waardeerde het positief dat BELGRADO (SP) Na aanvankelijk gefoeter in belgrado; Israëlische critici van de voor stellen hem nu een "duif' noe men. "Als ik tot duif uitgeroepen word zal het een gelukkige dag zijn. Iedereen die nu veronder stellingen maakt weet niet waar hij het over heeft". De Israëlische premier meende dat er in Israël een eind aan alle twijfel zal ko men als alle feiten bekend wor den. De Russische delegatieleider in Bel grado Vorontsov prijst de zakelijke en nuttige rol van Nederland bij de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa. Vlak voor zijn vertrek uit Belgrado gaf de Rus de Amerikanen er flink van langs. "Mijn collega Goldberg probeert er hier een bijeenkomst van te maken waar uitsluitend over mensenrechten wordt gesproken", aldus Vorontsov op een persconferentie hier. ADVERTENTIE De Russen en enkele van hun Oos- teuropese partners doen het soms bijna in de broek omdat zij door westelijke landen, de Ver enigde Staten voorop, nogal eens wat te horen krijgen over schen dingen van fundamentele men senrechten, waar ze nauwelijks verweer op hebben. Nederland hoort bij de landen die dan ook Daarbij past de kanttekening dat aardig meetrappen. Toen Vo- november met citaten uit Ne derlandse dagbladen in Belgrado willen aantonen dat het met de mensenrechten in Nederland maar slecht gesteld is. Dat de Rus ons nu prijst moet worden gezien als een poging om de Amerika nen een beetje te isoleren. rontsov dan ook werd gevraagd waarom hij alleen de Verenigde Staten bekritiseert en niet Ne derland, was zijn reactie: "Dat land levert hier wel een zeer za kelijke en nuttige bijdrage". Westelijke waarnemers zijn echter niet vergeten hoe dezelfde Russi sche delegatieleider zes weken geleden zijn Nederlandse collega Van der Valk in de wandelgangen Vorontsov de mantel uitveegde. Verder heeft dezelfde Vorontsov op 2 het gedram van de VS-delega- tieleider Goldberg over dit on derdeel van de slotacte van Hel sinki ook in andere westerse lan den (West-Duitsland) irritatie heeft opgewekt. Volgens Voront sov zijn de andere westelijke deelnemers in Belgrado gelukkig zo wijs geweest het Amerikaanse voorbeeld niet te volgen. VOETBAL - De Westduitse voetbalbond zal Franz Becken- bauer geen toestemming verle nen om in januari en februari voorMünchen I860 uitte komen. CAÏRO (DPA) - De Israëlische onderhandelaars in Cairo zijn daar gisteren, door een foutje van de Egyptische chauffeurs, bijna als onge node gasten bij de Sovjet ambassade afgeleverd. Maar niet op dat adres stonden de drankjes klaar. Wel bij de Amerikaanse ambassadeur Hermann F. Eilts. De Israëli's waren al bij een wit gebouw uitgestapt toen ze tot de conclusie kwamen dat de Amerikanen de ontspanning waarschijnlijk toch niet zover zouden drijven dat ze een borstbeeld van Lenin aan de gevel zouden hangen. Ijlings maakte het Israëlische gezel schap rechtsomkeert met een aardige anekdote bij de Ame rikaanse borrel. PARIJS (UPI) - De Verenigde Sta ten en Vietnam hebben hun overleg, dat gedurende twee da gen in Parijs is gehouden, giste ren afgesloten met de medede ling dat de besprekingen 'posi tief, hartelijk en opbouwend' ge noemd mogen worden. Een van de resultaten van het overleg is de toezegging dat de Vietnamezen vóór de jaarwisse ling de drie Amerikaanse be manningsleden zullen vrijlaten van een jacht dat op 12 oktober bij de kust van Vietnam was aan gehouden. Aanvankelijk was er sprake van dat het drietal, een vrouw en twee mannen, wegens smokkel in drugs terecht zouden moeten staan. De twee delegaties lieten gisteren weten dat hun gedachtenwisse- ling, die tot doel had de Ameri- kaans-Vietnamese betrekkingen te normaliseren, tot beider tev redenheid was verlopen en dat deze op een nader overeen te ko men plaats en datum voortgezet zal worden. Woordvoerder van de delegaties deelden verder mee dat Vietnam had toegezegd begin volgend jaar een delegatie naar het Ameri kaans centraal laboratorium op Hawaii te sturen voor het iden tificeren van Amerikaanse mili tairen die bij de oorlog in Vietnam zijn vermist. Volgens de woordvoerders was bij het Parijse overleg een breed scala van problemen aan de orde geweest, maar zij wilden niet zeggen of Vietnam is blijven staan op zijn eerder gestelde eis dat de Verenigde Staten 3,5 mil jard dollar moeten betalen voor het herstellen van de in de oorlog in Vietnam aangerichte tingen. ADVERTENTIE al kwam kort na het afreizen van zijn Ameri kaanse collega. Niet- toevallig waarschijnlijk, omdat de pers nu Goldberg geen commentaar meer kon vragen, zodat bij de Russische aanval geen relletjes kunnen ontstaan. De Sovjet-Unie wil namelijk de conferentie liever niet in beschuldigingen doen verzanden, omdat zij beseft dan het onderspit te moeten delven. Half november dreigde de Rus nog de conferentie op te blazen wanneer er teveel over men senrechten gesproken zou wor den. Aan de vooravond van de kerstvakantie moppert hij nu al leen nog maar wat over de kwes tie. Nucleaire oorlog Ambassadeur Vorontsov legde er de nadruk op dat ook zijn land de slotacte van Helsinki, waarin alle Europese landen plus de VS en Canada twee jaar geleden tot sa menwerking besloten, wil blijven naleven. De mensenrechten zijn daarbij bespreekbaar, maar de nucleaire discussie blijft veel belangrijker. Europa loopt nog steeds gevaar in een kernoorlog ten onder te gaan, aldus de Rus. Hij voorspelde dat het nog een hels karwei zal worden om van de on geveer 100 voorstellen voor een betere naleving van de acte een handzaam document te maken, waarmee iedereen kan instem men. "De voorstellen die al bij de pers verspreid waren voordat de gedelegeerden ze hadden maken daarbij de meeste kans te sneuvelen". De Russische dele gatie geeft hiermee te verstaan niet te voelen voor het westelijke plan om ook de burgers te be trekken bij de controle op de na leving van de mensenrechten. SCHAKEN - Dertig schakers uit 29 landen strijden vanaf vandaag in Groningen om de Europese jeugdtitel. Er worden dertien ronden volgens het Zwitsers sys teem gespeeld. Voor Nederland nemen Han Jansen en Leidenaar John van der Wiel deel. De huidige Europese kampioen Ftacnik uit Tsjecho Slowakije zal zijn titel niet verdedigen. „En ik n, /k m 'ti gips t, Datwegewi :eds ti van het skiën heb. het hotel uitstapten en toen pats-boem! Een bananeschil meneer, een doodgewone bananeschil, de enige in heel Kitzbühel. Ik kan er nou om lachenmaar toen was 't schrikken geblazen, dat begrijp je." Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen de kosten die dit soort jammerlijke incidenten met zich meebrengen. En dat geldt niet alleen voor ongevallen, maar ook voor ziek worden of wegens r uitleggen dat familie-omstandigheden naar huis moeten. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering u tegen verlies diefstal en beschadiging van uw bagage, waaronder uw eigen ski uitrusting. En is er ook nog minstens 250 gulden contant geld verzekerd. Wat dat geld betreft, raden wij u aan alleen buitenlands geld mee te nemen voor de eerste dagen en veilige Amro reischcqucs voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij j de Amro Bank. BERN (DPA/UPI/AFP/AP)- Bij de grens tussen Frankrijk en Zwit serland zijn gisteren een man en een vrouw gearresteerd die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van en moord op de Westduitse werkgeversvoorzitter Hanns- Martin Schleyer. Het zou gaan om Willy Peter Stoll en Juliane Plambcck, twee van de meest gezochte leden van de RAF (Rote Armee Fraktion). Vol strekte zekerheid over hun iden titeit is er echter nog niet. Een woordvoerder van het Zwit serse ministerie van justitie liet weten dat een auto met een Frans nummerbord gistermiddag bij de Zwitserse grensplaats Fahy ar riveerde Bij de grenscontrole hadden de inzittenden - een man en een vrouw - onmiddellijk het vuur geopend op twee Zwitserse douanebeambten. De Zwitserse douane-beambten vroegen het tweetal uit te stappen voor een nader onderzoek van hun papie ren, en toen trok de vrouw ineens een pistool en ging schieten. De twee douaniers werden aan benen gewond. De man en de vrouw reden weg. Er werd meteen groot alarm geslagen. Het tweetal verliet de auto bij Porrentruy en hield daar een taxi aan die spoedig daarop bij een wegversperring van de politie moest stilhouden Daarop gaven de twee verdachten zich zonder verzet te plegen over, aldus de politie. ïlyke verdachte was ook Compromisloos werd de poging schillende identiteitspapieren by zich waarvan de namen verschil den maar de foto's waren de zelfde, aldus is door de politie meegedeeld. Instemming Het Westduitse blad "Die Welt" heeft zyn instemming betuigd met he» vonnis tegen de West duitser Knut Folkerts. "De Nederlandse justitie heeft zich bij het proces tegen de Duitse ter rorist Knut Folkerts niet ingela ten met "als" en "maar". gewond geraakt bij de schiet partij aan de grens, maar zyn toe stand was niet dusdanig dat hy naar een ziekenhuis moest. De twee verdachten hadden ver- de verdedigers afgewe om hun cliënt als krygsgevan- gene en de Baader-Meinhof- bende als bevrydingsbeweging voor te stellen"

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9