Aantjes gaat fractie van het CDA aanvoeren 25 IS DE STATENDAM WEL REIN? Politie rolt bende drugsdealers op Moord was de enige uitweg fl,i cieMelkrtVi, Ook Senaat akkoord met plannen vorige kabinet liter clnoc Rietkerk politieke leider van VVD WOENSDAG 21 DECEMBER 197' BINNENLAND Amerikaanse gezondheidsdienst stelt onderzoek in ROTTERDAM (ANP) - De Ameri kaanse gezondheidszorg stelt een onderzoek in naar de hygiëne aan boord van het cruiseschip Sta tendam van de Holland Amerika Lijn (H.A.L.). Zij wil weten of er verband bestaat tussen een groot aantal ziektegevallen en het niet opvolgen van de voorschriften betreffende de hygiëne, met name in de keuken. Dit deelde de heer A. van Tol, hoofd van de divisie toerisme van de H.A.L., gisteren mee. Hij ont kende overigens, dat er sprake is van onhygiënische toestanden aan boord van het schip zoals sommige kranten beweren. De ziektes die zich tijdens de laatste cruises hebben voorgedaan zijn mogelijk aan andere oorzaken te wijten. De Amerikaanse gezondheids dienst controleert de schepen van de H.A.L. bij regelmaat. Tij dens een recent onderzoek con stateerden de inspecteurs, dat 82 passagiers en 13 bemanningsle den aan maag- en darmstoornis sen leden. Tevens had de dienst aanmerkingen op de hygiëne in de keuken. De heer Van Tol zegt, dat het heel goed mogelijk is dat de mensen deze stoornissen hebben opgelo pen in de aanloophavens op de tiendaagse trip van Miami naar onder andere de Maagdeneilan den. "Wij waarschuwen de pas sagiers er altijd voor goed uit te kijken als zij van boord gaan en ergens iets willen gebruiken. De gelegenheden in het Caraibische gebied getuigen niet altijd van de beste hygiënische conditie. Ook in andere delen van de wereld moet je uitkijken, als je ergens in een restaurant gaat eten". De hygiëne aan boord van de H.A.L.-schepen is volgens de heer Van Tol optimaal. De on derneming heeft een langlopend contract met een bedrijf in Miami, die de vaartuigen bij re gelmaat op hygiëne controleert. Zij geeft tevens een tal van advie zen. Bovendien bestaat er een goed contact met de Ameri kaanse gezondheidsdienst, die over het algemeen zeer tevreden is over de toestanden aan boord van de H A L-schepen, zo deelt de heer Van Tol mee. De Amerikaanse gezondheids dienst is erg streng bij de beoordeling van de hygiëne op schepen. Zij geeft daarvoor maximaal honderd punten. "In de meeste gevallen halen we de honderd punten, maar het komt weieens voor dat er een kleinig heid ontbreekt en dat kost je al gauw wat punten", vertelt de heer Van Tol, "Als de mensen in de keuken druk bezig zijn met de bereiding van de maaltijd voor enkele honderden mensen, gaat de koeldeur tientallen keren open en dicht. De temperatuur in de koelruimte loopt dan omhoog. Als een inspecteur de tempera tuur juist op dat moment meet, is deze vanzelfsprekend te hoog. Even later is de temperatuur van zelfsprekend weer op het juiste niveau, maar het kostje wel even 20 punten". DEN HAAG (SP) - Mr. W. Aantjes, één van de tegen standers van de vorming van het kabinet-Van Agt/Wiegel, wordt de nieuwe fractieleider van het CDA. Mr. J. G. Rietkerk nam gisteren het roer over van ex-WD-aanvoer- der Hans Wiegel, die minister van binnenlandse zaken geworden is. Aantjes' "promotie" van dissiden tenleider tot fractie-voorzitter van de grootste regeringspartij ging vrij geruisloos. Slechts tien CDA-kamerleden stemden niet op hem. Zes daarvan waren blanco, drie voor de anti-revolu tionair Schakel en één voor oud-minister Lubbers (KVP). De CDA-fractie heeft Aantjes niet als voorwaarde voor het voorzit terschap gesteld dat hij helemaal achter het kabinet van CDA en VVD gaat staan. Aantjes had de weg naar de opvol ging van Van Agt als fractieleider al gebaand op het CDA-congres in Amsterdam. Daar zwakte hij zijn verzet tegen de totstandko ming van een kabinet van CDA en VVD al af. Doorslaggevend was zijn verklaring dat hij wel iswaar geen formele binding, maar wel verbondenheid met het kabinet-Van Agt heeft. Gisteren draaide Aantjes nog ver der bij. "Ik zal niet aansturen op de val van dit kabinet. Mijn stre ven is er op gericht dat het de volle parlementaire periode van vier jaar uit zit", zei hij. Maar, zo voegde de nieuwbakken CDA-aanvoerder er aan toe, het ADVERTENTIE DEN HAAG - De regeringsverkla ring - het eerste optreden van het voltallige kabinet Van Agt in de Tweede Kamer - zal wor den afgelegd op maandag 16 ja nuari. Het daarop volgend ka merdebat over de plannen van het nieuwe kabinet begint op dinsdag 17 of woensdag 18 ja- Aanvankelijk werd er op gere kend dat het kabinet al op 9 ja nuari zijn "debuut" in het par lement zou maken. Maar de re geringsverklaring is op verzoek van premier Van Agt een week uitgesteld. zó voordelig is het leasen van uw zakenauto's: om maar eens een voorbeeld te noemen: het leasen van een Opel Kadett Standaard kost u bij een looptijd van 2 jaar en een totaal kilometrage van 80.000 15 cent per km bij Mulfileasebv Postbus 44, Vondellaan 80, Leiden, tel. 071 - 76 02 02 (buiten kantooruren: 02521 -1 30 25) Hebt u belangstelling: stuur dan onderstaande antwoordcoupon in! beleid van het kabinet-Van Agt moet dat wel mogelijk maken. Aantjes vergeleek de opstelling van de zeven 'loyalisten' in het CDA met de zes anti-revolutionairen die in 1973 tegen het kabinet-Den Uyl waren. Op den duur is dat zestal ook helemaal bijgedraaid. Aantjes dacht dat het zo ook in het CDA zou gaan. De VVD-fractie zal het kabinet-Van Agt steunen, maar toch kritisch volgen, zo vatte Wiegels opvol ger, Rietkerk, gistermiddag de opstelling van zijn partij samen. "Samen met het CDA gaat de VVD proberen om het kabinet goede resultaten te laten boeken. Nederland moet de sociaal-eco nomische problemen te boven komen", zei hij. Rietkerk bestreed dat Wiegel de politieke leider van de VVD blijft. De functie is nu ook overgegaan in de handen van Rietkerk. Onder Rietkerk s leiding zal de VVD geen nieuwe koers in slaan. "Het gaat mij om een consolide ring, versterking en verdieping van onze maatschappijvisie", zei hij. Rietkerk wil laten zien dat ook vanuit de VVD "een progres sief, veranderingsgezind beleid" mogelijk is. Mevrouw Kappeyne van de Cop- pello wordt de nieuwe onder voorzitter van de VVD-fractie. Oud-minister Lubbers van eco nomische zaken wordt de tweede man in het CDA. persoonsnaam wil nader informatie wil prijsopgave voor leasing Multilease BV. LO Postbus 44. Leiden. Utrecht wil kantoor van Amicales niet sluiten UTRECHT (SP) - Burgemeester en wethouders van Utrecht zijn niet van plan het kantoor van de fede ratie van Marokkaanse Amicales te sluiten. Het actiecomité "Ami cales weg uit Utrecht" had hierom gevraagd. Dit comité be schouwt Amicales als een ver lengstuk van het Marokkaanse regime dat Marokkaanse gastar beiders in ons land bespioneert en intimideert. B. en W. beroepen zich op het ver drag van Rome en op de grond wet waarin het recht van verga dering en vereniging wordt er kend. "Alleen wanneer de hand having van de openbare orde in het geding is, kan dit grondrecht worden beperkt. De overheid moet zich in principe onthouden van maatregelen die dit recht be perken", aldus het college. B. en W. voelen niets voer een al gemeen verbod aan zalen- verhuurders om geen ruimte meer beschikbaar te stellen aan Amicales. Een zalenverhuurder is in principe vrij om een zaal te verhuren aan wie hij wil. De ge meente moet hierop geen invloed uitoefenen, aldus B. en W. M'" Gisolf heeft een onderonsje met zijn echtgenote, de actrice Sylvia de Leur, nadat hij een wetenschapsprijs uit handen van prins Claus in ontvangst heeft genomen. Dat gebeurde gisteren in het Tropenmuseum in Amsterdam. Gisolf kreeg de prijs (één van de zogenaamde Glaxo-wetenschapsprijzen) voer zijn tv-programma Dokter ja, dokter nee. ARNHEM (APA) - Het drugsteam van de Arn hemse politie heeft in sa menwerking met de rijks politie in Egmond een bende drugsdealers uit Engeland opgerold. De zaak kwam aan het licht nadat de politie gewaarschuwd werd dat Engelsen bezig zouden zijn om in ons land de vrij zeldzame zwarte Afghaanse schimmelhasj te verkopen. Het dealen lukte niet zo best omdat de drugs wel iswaar van uitzonderlijk goede kwaliteit was, maar in de verkoop aan de groothandel vierduizend gulden per kilo op moest bren gen, bijna het dubbele van de normale hasj prijs. De politie hield zich ondertussen ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: LEIDEN, binnen en buiten de stadsvesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen Beschrijving atlas Prijs 360.- Een zeer interessant boek voor allen die zich in algemene zin voor Leiden en zijn verleden interes seren. Er komt aeen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. BOEKHANDEL DE KLER bezig met het verscherpt con troleren van alle in ons land ver blijvende Engelsen. Afgelopen donderdag hadden ze succes: op het stationsplein in Arnhem wer den Tony B. (32) uit Sheffield en Geoffrey W. (24) uit Solihull gearresteerd. In hun auto vond de politie anderhalve kilo hasj. De mannen bleken in Egmond een zomerhuisje gehuurd te hebben, en nog diezelfde avond vond de rijkspolitie daar ruim 40 kilo en een derde Engelsman, de 28-ja- rige Mike H. De volgende och tend konden door een tip van buurtbewoners en na een achter volging door Egmond nog twee Engelsen gearresteerd worden: Bob L. (25) en Harry W. (28), bei den uit Birmingham. Het vijftal, dat gisteren voor de rechter-commissaris in Arnhem is voorgeleid, heeft bekend in no vember naar Iran te zijn gegaan om daar hasjiesj te kopen. Hol land werd als afzetgebied uitge kozen omdat de markt gunstig en de straffen licht zouden zijn. De vijf vertrokken in twee groepjes per auto en per vliegtuig naar Turkije en reisden van daaruit door naar Iran, waar ongeveer 46 kilo hasj werd ingeslagen. Via Italië, Frankrijk en België reis den ze naar Nederland. In Utrecht werd de hasj uit de auto gehaald en verdween de auto op de sloop. Omdat het huren van een hotelkamer te riskant en te Twee van de Engelsen woonden en werkten in Iran. Volgens inspec teur R. Hermans van het Geld erse drugsteam bedraagt de ver koopwaarde van de gevonden hasj 800.000 gulden, en vielen de Engelsen door de mand omdat ze met een vrij ongebruikelijke soort hasj liepen te leuren. Met de arrestatie van de vijf Engelsen zou de gehele bende zijn opge rold. Eis tweemaal vier jaar wanhoopsdaad na ROTTERDAM (SP) - Amper komt Guus M. (31) uit zijn woorden. De "domme kracht" zoals de officier van justitie hem typeert, vervalt telkens in herhalingen. "Ik kan het nog steeds niet be grijpen. Dit had nooit mogen gebeuren. Ik weet niet wat er toen in me omging". Samen met zijn 25-jarige vriendin Marianne B. staat hij voor de Rotterdamse recht bank wegens moord. Onder het toeziend oog van Ma rianne sloeg M. op 14 sep tember de 27-jarige Gerard D. in een pandje in de Rot terdamse Zoomstraat met een raamgewicht dood. D. had ja renlang een verhouding met de vrouw gehad en was haar blijven lastigvallen, nadat ze bij Guus M. was ingetrokken. "De afgelopen jaren zijn voor haar een aaneenschakeling van martelingen, vernederin gen en mishandelingen ge weest", beweert haar raadsvrouwe mr. I. van den Puttelaar, die zonder aarze ling D. als de eigenlijke schuldige van de moord aan wijst. "Deze vrouw is eigenlijk jaren lang psychisch mishandeld geweest. Zodanig dat ze am per meer wist wie ze was, of wat ze leuk vond. Dit is een bijzonder griezelig proces, waarmee in het strafrecht vrijwel geen rekening wordt gehouden. De psychopati- sche opstelling van D. heeft tot deze afschuwelijke daad geleid. Er was op die 14de september een eind gekomen aan de tolerantie". Officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaire noemt deze moord "in zekere mate be grijpelijk". "De schuld in deze zaak zit aan de lage kant. Het is een wanhoopsdaad van twee mensen geweest, die geen kant meer op konden". Omdat Marianne B en Guus M. in zijn ogen echter wel dege lijk van tevoren overleg had den gepleegd om D. uit de weg te ruimen, acht hij moord bewezen en komt voor beiden tot een eis van vier jaar ge vangenisstraf. "We hadden er wel eens samen over gesproken, maar echte plannen gemaakt, nee. Op een gegeven ogenblik werd het gewoon hij of wij", verklaart de frêle Marianne, die hal verwege dit jaar van Gerard D. was weggelopen, omdat zij het niet meer kon harden. "Ik ben een tijd ondergedoken geweest, maar hij vond ons en deed net of hij de baas was. Steeds kwam hy ineens bin nen en dan sloeg hij me. We waren allebei erg bang". Toen D. begin september van haar eiste, dat ze met hem mee zou gaan, "omdat er anders doden zouden vallen", drong de vrouw er bij haar nieuwe toe verlaat op aan haar ex-vriend te doden. M.: "Ik heb eerst steeds nee ge zegd, omdat ik geen slach toffers wilde. Maar die avond kon ik niet meer denken". Terwijl Marianne zittend op de leuning van zijn stoel D. afleidde met liefkozingen, pakte M. het al klaargezette raamgewicht en sloeg hem de schedel in. "Er is duidelijk sprake van psy chische overmacht", oordeelt raadsman mr. G. Szegeddi. "Door alle kwellingen van de weken ervoor kon deze mèn de situatie niet meer overzien. In deze bewustzijnsvernau wing kon hij geen weerstand bieden aan de vraag om D. te doden". Moord vindt hij niet bewezen. Mr. Van den Put telaar vindt, dat Marianne B. van straf moet worden uitge sloten, omdat er in haar visie sprake is geweest van psychi sche noodweer. "Je moet je afvragen wat er in deze zaak erger is. De dood van iemand of het jarenlang tergen van iemand. Marianne is tot het uiterste gedreven. Ze is bijna ontmenselijkt. Daar moet je de nadruk op leggen. Het strafrecht kijkt teveel naar li chamelijke effecten, terwijl deze vrouw geestelijk bijna kapot is gemaakt. Haar vluchi, weg van deze psy- chopatische figuur, is haar redding geweest". Haar ver weer tegen de eis van de of ficier van justitie vindt steun bij de psychiaters, die de ver dachten hebben onderzocht. Prof. G. A. Ladée: "De ge spannen psychische situatie is essentieel geweest voor deze daad. De moord heeft zich voltrokken uit een soort automatisme. De beide men sen konden weinig anders meer doen, bij de vergaande, haast lugubere dreigementen van het slachtoffer". Beide verdachten waren in zyn ogen verminderd toerekenbaar. Op 3 januari wijst de rechtbank ADVERTENTIE HV bij aankoop van MJ1 fi liter slagroom ct. Geldig t/m zaterdag 24 december. Shag, sigaretten en gas duurder Boete agenten AMSTERDAM (SP) - De Am sterdamse rechtbank heeft gisteren twee Hilversumse agenten wegens mishande ling veroordeeld tot 14 dagen voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 2 jaar en een boete van 500 gul den. De twee agenten gingen in no vember vorig jaar zonder aanwijsbare aanleiding een 25-jarige monteur-bijrijder te lijf, nadat ze diens takelwagen met aanhanger hadden aan gehouden. Terwijl de ene agent hem grondig "be werkte" met een gum miknuppel. sloeg de andere hem een gebroken neus DEN HAAG (SP) - Sigaretten wor den volgend jaar 35 cent per pakje duurder, shag 30 cent per pakje en het aardgas 3,5 cent per kubieke meter. Dit is definitief, nadat gisteren ook de Eerste Kamer akkoord is ge gaan met de belastingplannen van het vorige kabinet voor 1978. De nieuwe minister van financiën, mr. F. Andriessen, hoefde de voorstellen van zijn voorganger Duisenberg niet te verdedigen. Dit kan van een pas zo kort geïnstalleerde bewindsman niet worden gevergd, meende de Eerste Kamer. Zonder discussie werden de belastingverhogingen dan ook goedgekeurd. Wel wil de Senaat later nog eens een debat met minister Andriessen over de gevolgen van de hogere gasprijzen voor de glastuinbouw. Daarop was men niet helemaal gerust. De fracties van CPN, Boerenpartij en PSP keerden zich als enige in de Eerste Kamer tegen de belas tingverhogingen. De PSP was ook tegen het voorstel om de Rijkspostspaarbank voortaan vennootschapsbelasting te laten betalen. Ook stemde de Eerste Kamer in met het voorstel om de drempel voor teruggave van belasting en premies voor volksverzekerin gen (via een T-biljet) te leggen bij 95 Guwden. Dat ligt nu nog by 25 Gulden. De regering wilde dat bedrag aanvankelijk optrekken tot 150 Gulden, maar krabbelde onder druk van de Tweede Ka mer terug. Wie volgend jaar min der dan 95 Gulden van de fiscus heeft terug te vorderen, krygt dat geld niet. Met 35 tegen 26 stemmen ging de Eerste Kamer gisteren ook ak koord met de initiatiefwet van PvdA en WD. waarbij een ver plichte periodieke keuring voor auto's wordt ingevoerd. Een groot aantal leden van de CDA-fractie stemde tegen het wetsvoorstel, omdat het de chauffeurs vry laat hun auto by een speciaal station te laten keu ren of om het tegelyk met een grote beurt in een garage te laten doen. De bond van automobiel, garage en aanverwante bedrijven (Bovag) heeft instemmend gereageerd op het aannemen door de Eerste Kamer van de wet. waardoor in 1981 auto's geregeld gekeurd zullen moeten worden. De Bovag meent dat de periodieke keuring de verkeersveiligheid zal bevorderen, omdat het onder houd aan de auto's beter zal wor den bijgehouden. In het verleden is door deskundi gen echter betwijfeld of de pe riodieke keuring wel zal by- dragen tot een veiliger verkeer, omdat maar een relatief gering aantal ongelukken wordt veroor zaakt door het niet veilig zyn van auto's. Het gros van de ongeluk ken komt voort uit fout rijgedrag van de automobilisten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7